Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λογοθεραπεία:Στο σπίτι ή σε κέντρο?Αξίζει?


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλημέρα! Αν και είδα αρκετά θέματα για την λογοθεραπεία ανοίγω καινούργιο για να θέσω το παραπάνω ερώτημα.

Στο σπίτι ή σε κάποιο κεντρο?

 

Πρέπει να κάνει ο μικρός μου λογοθεραπεία και εργοθεραπεία. Είναι 37 μηνών και λέει περίπου 150 λεξούλες (έκατσα και τις έγραψα να ξέρω που βαδίζω!!!) και μερικές μικρές προτασούλες του τύπου "μαμά τα τουτού"

Πήγαμε στον Παίδων μετά από σύσταση του παιδιάτρου μας και ενώ σε γενικές γραμμές πάμε καλά πχ. κινητικότητα μας αξιολόγησαν για 36 μηνών και αντίληψη 31 μηνών, θέλουμε βοήθεια στον λόγο που είναι για 28 μηνών.

Ξεκινήσαμε πριν ένα μήνα και παιδικό σταθμό και ενώ είναι λίγος ο καιρός που πηγαίνει εγώ βλέπω κάποιες διαφορές προς το καλύτερο στο σπίτι.

 

Τώρα, μου σύστησαν μια κυριά η οποία κάνει λογοθεραπεία στο σπίτι και θέλω να ρωτήσω έχει κάνει καμια σας στο σπίτι? Έχει κάποια διαφορά από τα κέντρα? Η κυρία είναι συστημένη από άτομο που είχε παιδάκι με πρόβλημα και το βοήθησε πολύ. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα που θα έρχεται στο σπίτι γιατί το παιδί δεν θα πρέπει πάλι να προσαρμοστεί σε ένα ξένο περιβάλλον και δεν θα ταλαιπωρείται αλλά αξίζει τον κόπο ή να κοιτάξω και σε κάποιο κέντρο?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια καλημέρα! Αν και είδα αρκετά θέματα για την λογοθεραπεία ανοίγω καινούργιο για να θέσω το παραπάνω ερώτημα.

Στο σπίτι ή σε κάποιο κεντρο?

 

Πρέπει να κάνει ο μικρός μου λογοθεραπεία και εργοθεραπεία.

 

 

Καλημέρα. Εγώ επέλεξα λογοθεραπεία στο σπίτι από συστημένη κοπέλα ( η οποία δούλευε και σε κέντρο) κανονικά με αποδείξεις αφού σημαντικό ποσό το κάλυπτε το ταμείο. Επέλεξα στο σπίτι γιατί:

α. Δεν έχανα χρόνο με το πήγαινε - έλα.

β. Γινόταν σε μέρες που με βόλευε.

γ. Ήταν στο χώρο του και

δ. Θα έπρεπε να κουβαλάω και τη μικρή μαζί μου αφού σύζυγος γυρίζει αργά σπίτι.

Να τονισω ότι το θεματάκι του γιου μου ήταν μικρό και λύθηκε σε διάστημα 2 μηνών (1 φορά την εβδομάδα λογοθεραπεία).

Στο ΠΑΙΔΩΝ σου είπαν να κάνει τώρα λογοθεραπεία ή μόνο εργοθεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν κυρίως λογοθεραπεία και 2 φορές την εβδομάδα. Μου τον χαρακτήρισαν ως "δύσκολο" παιδί, ότι δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά θέλει βοήθεια για να λυθεί η γλώσσα του. Εργοθεραπεία τώρα δεδομένου ότι στην κινητικότητα και την αντίληψη κατά την αξιολόγηση είμαστε πιο κοντά στην ηλικία του δεν ξέρω γιατί μου την είπε, ίσως γιατί δεν συγκεντρώνεται στο να κάνει κάτι και λέω να κάνω 1 φορά την εβδομάδα.

 

Τώρα και μένα μου είπαν ότι αυτή η κυρία παίρνει όσο και το ικα με αποδείξεις κλπ αλλά δεν κάνει εργοθεραπεία οπότε θα πρέπει να ψάξω και αλλού για να την κάνουμε και αφού θα παίρνει εκείνη τα χρήματα του ικα θα πρέπει να πληρώνω τις εργοθεραπείες....

 

andigo να σε ρωτήσω εσύ που έκανες στο σπίτι...

-όταν θα έρχεται η κυρία στο σπίτι εγώ θα είμαι παρών ή θα πρέπει να λείπω από το "μάθημα" να μην του αποσπάω την προσοχή?

-το μάθημα θα πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού πχ σαλόνι και πραγματάκια και ότι χρειάζεται θα τα φέρνει εκείνη μαζί της?

 

Μίλησα και με κάποιο κέντρο που κάνουν και τα δυο και θα πάω και από κει να δω μιας και μου είπαν ότι εαν έχω απόφαση από το ικα μπορούν να πάρουν αυτά τα χρήματα αλλά δεν κατάλαβα αν θα βγουν και παραπάνω....

Θα δω πάντως και το κέντρο και την κυρία από κοντά αλλά και γω σκεφτόμουν ότι ίσως να ναι καλύτερα στο σπίτι....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

 

andigo να σε ρωτήσω εσύ που έκανες στο σπίτι...

-όταν θα έρχεται η κυρία στο σπίτι εγώ θα είμαι παρών ή θα πρέπει να λείπω από το "μάθημα" να μην του αποσπάω την προσοχή?

-το μάθημα θα πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού πχ σαλόνι και πραγματάκια και ότι χρειάζεται θα τα φέρνει εκείνη μαζί της?

 

Δεν ήμουν "παρών" γιατί σίγουρα θα του αποσπούσα την προσοχή. Το μάθημα γινόταν στο γραφείο όπου δεν υπήρχαν και παιχνίδια και εγώ βρισκόμουν δίπλα στο σαλόνι. Ο γιος μου όμως ήταν μεγαλύτερος (4 1/2 χρονών) ίσως εσένα στην αρχή να σε θέλει μαζί του.

Ότι χρειαζόταν η κοπελα το έφερνε μαζί της και στο τέλος του μαθήματος απλώς μου έδειχνε τι ασκησούλες θα του έκανα μέσα στην εβδομάδα μέχρι το επόμενο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ βολικό να έρχεται η λογοθεραπεύτρια στο σπίτι, γιατί γλυτώνεις χρόνο από τις μετακινήσεις. Με τον μικρό μου, μάθημα κάνουν στο τραπεζάκι της ΙΚΕΑ που υπάρχει στο δωμάτιό του κι εγώ συνήθως κάνω δουλειές στο υπόλοιπο σπίτι.

 

Πάντως στη θέση σου θα περίμενα να βγάλει το χειμώνα στον παιδικό και θα ξεκινούσα λογοθεραπείες μετά το Πάσχα, αν έβλεπα ότι χρειάζεται. Συνήθως ο παιδικός βοηθάει πολύ στην ομιλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως στη θέση σου θα περίμενα να βγάλει το χειμώνα στον παιδικό και θα ξεκινούσα λογοθεραπείες μετά το Πάσχα, αν έβλεπα ότι χρειάζεται. Συνήθως ο παιδικός βοηθάει πολύ στην ομιλία.

 

Αχ βρε κορίτσι το ξέρω και ήδη βλέπω διαφορές μόνο με ένα μήνα παιδικό αλλά τι να κάνω αφού πρέπει να τον πάω... οκ και γω θεωρώ ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το δικό μου έχει κάπως αργούς ρυθμούς ανάπτυξης από μικρό (πχ δόντια, μπουσούλημα, περπάτημα στους 18 μήνες...) αλλά αν είναι για το καλό του θέλω να τον πάω να μην το μετανιώσω αργότερα, απλά το οικονομικό σκέφτομαι.....

 

Τώρα άσχετο αλλά αφού πήρατε την απόφαση από το ικα μετά πως πήρατε τα χρήματα? Το καταθέτουμε κάπου αυτό το χαρτί?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσι το ξέρω και ήδη βλέπω διαφορές μόνο με ένα μήνα παιδικό αλλά τι να κάνω αφού πρέπει να τον πάω... οκ και γω θεωρώ ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το δικό μου έχει κάπως αργούς ρυθμούς ανάπτυξης από μικρό (πχ δόντια, μπουσούλημα, περπάτημα στους 18 μήνες...) αλλά αν είναι για το καλό του θέλω να τον πάω να μην το μετανιώσω αργότερα, απλά το οικονομικό σκέφτομαι.....

 

Τώρα άσχετο αλλά αφού πήρατε την απόφαση από το ικα μετά πως πήρατε τα χρήματα? Το καταθέτουμε κάπου αυτό το χαρτί?

 

Κι εμένα ο μικρός στους 17 μήνες περπάτησε. Άσε που άργησε να μιλήσει και τώρα λέμε ήμαρτον! Βγάζει τα απωθημένα του! :lol:

 

Το οικονομικό γιατί να το σκέφτεσαι; Αφού τα ταμεία καλύπτουν όλο το ποσό. Παίρνεις την απόδειξη της λογοθεραπεύτριας μαζί με ένα αντίγραφο της διάγνωσης, που γράφει ότι πρέπει να γίνουν οι λογοθεραπείες και τα καταθέτεις μαζί με φωτοτυπία του βιβλιαρίου τραπέζης σου και μία αίτηση στο ταμείο σου. Μετά από περίπου 2 εβδομάδες, σου βάζουν τα χρήματα στην τράπεζα.

 

Εμείς, όπως και οι περισσότεροι, έχουμε κάνει συνεννόηση με την κοπέλα και την πληρώνουμε για τον μήνα, αφού μπουν τα χρήματα στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κανουμε σε κεντρο, αλλα για να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι μπορουσα να βρω λογοθεραπευτρια να ερχετε εκεινη στο σπιτι. Αργοτερα μου ειπαν για μια κοπελα που θα μπορουσε να ερχετε, ηταν μαλιστα και πιο οικονομικη απ΄το κεντρο. αλλα ειχαμε ηδη ξεκινησει και δεν ηθελα να τον αλλαξω.

Θα σου ελεγα να κανετε στο σπιτι, για να γλιτωσεις τα πηγεν'ελα, αλλα και για να νοιωθει πιο ανετα το μικρο σου.

Βρες ενα χωρο ,που να μην εχει πολλα παιχνιδια και γενικα στοιχεια που να του τραβουν την προσοχη.Ενα τραπεζακι χρειαζεται και ολα τ'αλλα τα φερνει η κοπελα.

Ο κινδυνος ειναι βεβαια μηπως παρανοιωθει " σαν στο σπιτι του" ο μικρος και δεν συγκεντρωνεται, αλλα πιστευω οτι η κοπελα θα ξερει πως να τον αντιμετωπισει.

 

Εμεις πληρωνουμε 35 ευρω σε καθε επισκεψη ( μια την εβδομαδα) και τωρα τελος του μηνα θα μας δωσουν πρωτη φορα συγκεντρωτικη αποδειξη να την καταθεσουμε στο ταμειο

Εχω ασφαλεια δημοσιου (πρωην ΟΠΑΔ). Ξερει καμια μετα απο ποσο καιρο περιπου παιρνουμε τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που μου λέτε μάλλον θα προτιμήσω την λογοθεραπεία στο σπίτι, αύριο θα μιλήσωμε την κυρία αυτή και θα δούμε....

Απογοητεύτηκα σήμερα... πήγαμε και ρίξαμε μια ματιά σε ένα κέντρο κοντά μας και κάναμε μια συνάντηση μόνο γονείς και την άλλη φορά θα πάμε και το παιδί να του κάνουν μια δωρεάν αξιολόγηση.....

Μου είπαν ότι η κάθε συνεδρία κοστίζει 120 !!!!:eek:

Πρέπει να κάνουμε 2 την εβδομάδα άρα τα χρήματα του ταμείου αντιστοιχόύν σε μια εβδομάδα :o:o:o

Άρα θέλω ακόμα 720  για τις υπόλοιπες 3 εβδομάδες :o:o:o

 

Αγγελίνα μου γι' αυτό αγχώνομαι για τα χρήματα!!!! Εσένα η κοπέλα στο σπίτι σου έπαιρνε όσα δίνει το ταμείο? Και μένα έτσι μου είπαν για την κυρία που μου σύστησαν... οπότε η υπόθεση μου μάλλον είναι μονόδρομος γιατί δεν έχω για να τα δίνω στο κέντρο.

 

Α! Και στο κέντρο μου είπαν ότι πιθανόν μου έγραψαν λογοθεραπείες για να πάρω το μέγιστο ποσό από το ταμείο μου, έτσι κάνουν λέει. Τι να πω μακάρι.... Αλλά ο μικρός μου ενώ είναι 37 μηνών έχει κινητικότητα και αντίληψη για 36 και 31 μηνών αντίστοιχα και μένα μου είχε κάνει εντύπωση που μου έγραψαν και εργοθεραπεία...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που μου λέτε μάλλον θα προτιμήσω την λογοθεραπεία στο σπίτι, αύριο θα μιλήσωμε την κυρία αυτή και θα δούμε....

Απογοητεύτηκα σήμερα... πήγαμε και ρίξαμε μια ματιά σε ένα κέντρο κοντά μας και κάναμε μια συνάντηση μόνο γονείς και την άλλη φορά θα πάμε και το παιδί να του κάνουν μια δωρεάν αξιολόγηση.....

Μου είπαν ότι η κάθε συνεδρία κοστίζει 120 !!!!:eek:

Πρέπει να κάνουμε 2 την εβδομάδα άρα τα χρήματα του ταμείου αντιστοιχόύν σε μια εβδομάδα :o:o:o

Άρα θέλω ακόμα 720  για τις υπόλοιπες 3 εβδομάδες :o:o:o

 

Αγγελίνα μου γι' αυτό αγχώνομαι για τα χρήματα!!!! Εσένα η κοπέλα στο σπίτι σου έπαιρνε όσα δίνει το ταμείο? Και μένα έτσι μου είπαν για την κυρία που μου σύστησαν... οπότε η υπόθεση μου μάλλον είναι μονόδρομος γιατί δεν έχω για να τα δίνω στο κέντρο.

 

Α! Και στο κέντρο μου είπαν ότι πιθανόν μου έγραψαν λογοθεραπείες για να πάρω το μέγιστο ποσό από το ταμείο μου, έτσι κάνουν λέει. Τι να πω μακάρι.... Αλλά ο μικρός μου ενώ είναι 37 μηνών έχει κινητικότητα και αντίληψη για 36 και 31 μηνών αντίστοιχα και μένα μου είχε κάνει εντύπωση που μου έγραψαν και εργοθεραπεία...

 

:shock::shock::shock:

 

Καλά τώρα, σοβαρά; Η συνεδρία διαρκεί 45 λεπτά! Μήπως να αλλάξω επάγγελμα; :rolleyes: Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που δίνουν τόσα λεφτά;

 

Για τις εργοθεραπείες δεν ξέρω συγκεκριμένα, γιατί εμάς δεν μας έγραψαν. Γράφουν αβέρτα πάντως, δεν είναι κάτι περίεργο.

 

Το ταμείο (ΕΟΠΥΥ) μου δίνει 225 ευρώ το μήνα και τόσα ακριβώς παίρνει κι η λογοθεραπεύτρια και μάλιστα της τα δίνω αφού μπουν στην τράπεζα. Πληρώνεται κατευθείαν από το ταμείο, στην ουσία, δηλαδή, εγώ δε βάζω τίποτα από την τσέπη μου. Έτσι κάνουν όλοι εδώ. Ψάξου καλά πριν ξεκινήσεις, γιατί δεν είναι καλό να αλλάζεις στη μέση. Σίγουρα μπορείς να βρεις κοπέλα που και στο σπίτι να έρχεται και αυτά που σου αναφέρω να ζητάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω.... ναι πολλά λεφτά δεν ξέρω πως τα δίνουν αλλά είναι ένας μισθός ίσως και παραπάνω!!!!

Ναι εννοείται αν ισχύει ότι μου είπαν για την κυρία που θα έρχεται στο σπίτι θα την προτιμήσω 1000%!!!

Αλλά θα πάω να κάνω και την δωρεάν αξιολόγηση στο κέντρο έτσι για ψυχική οδύνη! χαχα!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε το θέμα της πληρωμής μέσω ταμείο (Δημόσιο), γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα! Πώς ξέρετε ότι δίνει το ταμείο ?225 το μήνα?

 

Εμάς μας έχουν γράψει 15 λογοθ/πείες και 15 εργοθ/πείες. Η λογοθεραπεύτρια ζήτησε ?40 επί 2 επισκέψεις τη βδομάδα και μαζί με την εργοθεραπεία (που δε δίνει τίποτα λένε το ταμείο), πρέπει να δίνω 600? ΜΗΝΙΑΙΩΣ! Πάω για δάνειο δηλαδή? Πώς ξέρω τί θα πάρω επιστροφή τελικά???

 

Help pleeease!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε το θέμα της πληρωμής μέσω ταμείο (Δημόσιο), γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα! Πώς ξέρετε ότι δίνει το ταμείο ?225 το μήνα?

 

Εμάς μας έχουν γράψει 15 λογοθ/πείες και 15 εργοθ/πείες. Η λογοθεραπεύτρια ζήτησε ?40 επί 2 επισκέψεις τη βδομάδα και μαζί με την εργοθεραπεία (που δε δίνει τίποτα λένε το ταμείο), πρέπει να δίνω 600? ΜΗΝΙΑΙΩΣ! Πάω για δάνειο δηλαδή? Πώς ξέρω τί θα πάρω επιστροφή τελικά???

 

Help pleeease!

 

Το χαρτί που σας έγραψαν είναι από δημόσιο?

Εγώ πήγα στον παίδων και κει μου δώσαν ένα χαρτί απόφασης με σφραγίδες κλπ.... και μένα από 15 γράφει απάνω αλλά τις έγραψαν για να πάρω το μέγιστο ποσό από το ικα που είναι στάνταρ 225€ και στην πραγματικότητα πρέπει να κάνω 2 την εβδομάδα.

Με το χαρτί αυτό μαζί και την απόδειξη της λογοθεραπείας όπως είπε η Αγγελίνα πιο πάνω πάμε στο ικα, τα καταθέτουμε και παίρνουμε τα χρήματα. Μου είπαν ότι το πολύ να αργήσουν 2 μήνες τα χρήματα. Τώρα αν δεν έχεις χαρτί από δημόσιο μάλλον πρέπει να πας και στο δημόσιο να σας δουν για να στο δώσουν.....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Sophie, από το δημόσιο έχουμε έγκριση, πλέον ΕΟΠΥΥ. Οπότε για τις λογοθεραπείες θα παίρνω ?225, θα δίνω ?280. Όμως για τις ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ πόσα δίνουν γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Sophie, από το δημόσιο έχουμε έγκριση, πλέον ΕΟΠΥΥ. Οπότε για τις λογοθεραπείες θα παίρνω ?225, θα δίνω ?280. Όμως για τις ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ πόσα δίνουν γνωρίζει κανείς;

 

Δεν γνωρίζω, αλλά αν πάρεις στον ΕΟΠΥΥ θα σου πούνε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sophie, από το δημόσιο έχουμε έγκριση, πλέον ΕΟΠΥΥ. Οπότε για τις λογοθεραπείες θα παίρνω ?225, θα δίνω ?280. Όμως για τις ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ πόσα δίνουν γνωρίζει κανείς;

 

Μην σε απογοητεύσω αλλά στο κέντρο που πήγα να δω μου είπαν ότι το ποσό είναι 225? που παίρνουμε από το ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ είτε είναι λογοθεραπείες είτε λογοθεραπείες. Ότι 225? είναι το ανώτερο που δίνουν και γι' αυτό και γράφουν τόσες ώστε να τα πάρεις. Εμένα να φανταστείς μου είπαν ότι γι' αυτό μου έγραψαν και λογοθεραπείες για να πάρω τα χρήματα και όχι γιατί χρειάζονται. Τώρα και γω ακόμα είμαι στην διαδικασία ψαξίματος οπότε μόλις κάνω την πρώτη μου κατάθεση στο ΙΚΑ θα σας πω πιο σίγουρα.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεότερα!

danel καταρχάς σίγουρα το ποσό για λογοθεραπείες που δίνει το ικα είναι 225? το τσέκαρα. Δίνει και κάποιο ακόμα ποσό για εργοθεραπείες αλλά η λογοθεραπεύτρια που με πληροφόρησε μου είπε ότι δεν ξέρει πόσα είναι ακριβώς, ξέρει όμως ότι είναι πολύ μικρό το ποσό που δίνει το ικα και δεν σε καλύπτει ικανοποιητικά!

 

Έκανα ραντεβού με την λογοθεραπέυτρια στο σπίτι και δεν πήγε πολύ καλά, το παιδί δεν συνεργάστηκε, δεν την συμπάθηκε κλπ.... Γενικά η κυρία αυτή μου είπε ότι καλύτερα είναι σε αυτές τις μικρές ηλικίες (3 ετών είναι ο μικρός) το παιδί να πηγαίνει σε κέντρο και όχι να κάνει στο σπίτι γιατί στο κέντρο θα το "ελέγχουν" λίγο καλύτερα, ενώ στο σπίτι είναι ο χώρος του και θα θέλει τα παιχνίδια του, θα φεύγει από το δωμάτιο κλπ.... Δεν θα κάτσει όπως ένα μεγαλύτερο παιδάκι δηλαδή.

Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό???

Πήγαμε είδαμε ακόμα ένα κέντρο που κάνει 30? η συνεδρία οπότε μας βγαίνει 240? τον μήνα και νομίζω είναι καλά. Εκεί το παιδί συνεργάστηκε μια χαρά αλλά μαζί με το παιδί μέσα στην αίθουσα βάλανε και τον μπαμπά (θα έμπαινα εγώ αλλά εκείνη την μέρα είχαμε πάθει "μπαμπακίαση"!!!) και γενικά μπορεί να μπαίνει κάποιος από εμάς μαζί του ώστε να αποκτήσει οικειότητα με τον χώρο και με την δασκάλα και να μην φοβηθεί. Αυτό μου φάνηκε πολύ καλό πάντως.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

sophie 3601

 

μήπως θα μπορούσες να μου πεις που βρίσκεται αυτό το κέντρο; Είναι αρκετά οικονομικές οι συνεδρίες του και με ενδιαφέρει. Είμαστε στη διαδικασία αναζήτησης για μια πρώτη αξιολόγηση και να δούμε μετά αν θα χρειαστεί ή όχι. Στο Παίδων δεν έχω πάει. Πρέπει να πάω οπωσδήποτε; πάνε όλοι;

Link to comment
Share on other sites

sophie 3601

 

μήπως θα μπορούσες να μου πεις που βρίσκεται αυτό το κέντρο; Είναι αρκετά οικονομικές οι συνεδρίες του και με ενδιαφέρει. Είμαστε στη διαδικασία αναζήτησης για μια πρώτη αξιολόγηση και να δούμε μετά αν θα χρειαστεί ή όχι. Στο Παίδων δεν έχω πάει. Πρέπει να πάω οπωσδήποτε; πάνε όλοι;

Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο,για να πάρεις γνωμάτευση.Με την γνωμάτευση αυτή θα παίρνεις ένα ποσό από το ταμείο σου.Το ποσό αυτό εξαρτάται από το πρόβλημα του παιδιού.Αν δεν είναι κάτι σοβαρό,το μεγαλύτερο ποσό που μπορείς να πάρεις ειναι 250 ευρώ.Από αυτά τα 225 είναι για λογοθεραπεία.Τα υπόλοιπα για έργο ή ότι άλλο χρειάεται.Αν υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα(συνήθως ΔΑΔ),τότε το ποσό που θα πάρεις από το ταμείο ειναι 500 ευρώ.Αν θέλεις τη γνώμη μου,πήγαινε πρώτα το παιδί σε νοσοκομείο να αξιολογηθεί και να πάρεις γνωμάτευση και κατόπι πήγαινε στο κέντρο.Τα κέντρα είναι για να εκτελούν τις αξιολογήσεις των γιατρών και δυστυχώς πολλές φορές στο βωμό του χρήματος,σου λένε πράγματα άσχετα.Είμαι παθούσα,γι'αυτό στο λέω.Για όποια απορία σου,είμαι στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

sophie 3601

 

μήπως θα μπορούσες να μου πεις που βρίσκεται αυτό το κέντρο; Είναι αρκετά οικονομικές οι συνεδρίες του και με ενδιαφέρει. Είμαστε στη διαδικασία αναζήτησης για μια πρώτη αξιολόγηση και να δούμε μετά αν θα χρειαστεί ή όχι. Στο Παίδων δεν έχω πάει. Πρέπει να πάω οπωσδήποτε; πάνε όλοι;

 

Το κέντρο αυτό βρίσκεται στην περιοχή της Μεταμόρφωσης, αν είσαι κοντά και σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω διεύθυνση κλπ.....

Πρέπει οπωσδήποτε να πας σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο όπως είπε και η diminna. Και αυτό για να πάρεις δημόσια γνωμάτευση και να μπορείς να πάρεις κάποια χρήματα από το ταμείο σου πίσω. Όσο γι' αυτό που σου λέει για τον βωμό του χρήματος έχει δίκιο, και μένα στο κέντρο μου είπαν για 3 λογοθεραπείες την εβδομάδα επειδή λέει το παιδί είναι μικρό.... αλλά εφόσον οι γιατροί (παιδίατρος και στον παίδων) μου είπαν 2 φορές εγώ τους είπα θα κάνω 2 φορές (ακούω τους γιατρούς δηλ. και όχι ότι μου λένε στο κέντρο).

 

Αλήθεια ξέρετε πόσο καιρό κάνει το ΙΚΑ να δώσει τα χρήματα από την στιγμή που θα καταθέσεις την απόδειξη? Τα βάζει σε τραπεζικό λογαριασμό?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εχουμε ξεκινησει κ εμεις λογο θεραπειες στο σπιτι απο τον Σεπτεμβριο.

 

Το ποσο που σου δικαιολογει το ΙΚΑ εξαρταται απο το τι εχει καθε παιδακι κ που χρειαζεται βοηθεια.

 

Για περιπτωσεις "ευκολες" που το παιδι χρειαζεται 2 φορες την εβδομαδα λογο συνηθως σου γραφουν 15 λογο +15 εργο για να μπορεσεις να φτασεις το ποσο των ~250 ευρω το μηνα.

15 λογο=225 Ευρω , ενω 15 εργο =25 ευρω,δηλαδη τιποτα.

Εμεις δινουμε 30 ευρω την ωρα, φιλικη τιμη αλλα εχω ακουσει κ απο αλλες μαμαδες την ιδια τιμη ανα 45 λεπτο.

Εχω καταθεσει την πρωτη αποδειξη στον ΕΟΠΥ απο αρχες Σπετεμβριου κ ακομα δεν εχω παρει ουτε ευρω, ενω καθε μηνα εννοειται πως πληρωνω κανονικα την κοπελα. Προχτες που ρωτησα στον ΕΟΠΥ, μου ειπαν πως την πρωτη φορα αργεις να παρεις τα χρηματα σου κ πως θα πληρωθω 6 μηνες μετα την καταθεση της 1ης αποδειξης.Η λογοθεραπευτρια μου ειπε πως αυτο εξαρταταιο απο το ΕΟΠΥ της καθε περιοχης κ συνηθως η πρωτη φορα ειναι απο 3 εως 6 μηνες αναμονη.

 

Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις καποιον να περιμενει πχ 6 μηνες να πληρωθεις κ μετα να παρει τα χρηματα του, κατα την γνωμη μου παντα.

 

Αγγελινα_2 τι ταμειο εχεις κ πηρες τοσο γρηγορα τα χρηματα απο την πρωτη φορα;

 

κ εμεις εχουμε ξεκινησει παιδικο ταυτοχρονα κ εχω αρχισει κ βλεπω διαφορα.Αν τον ειχα ξεκινησει σταθμο 2 χρονων θα περιμενα κ εγω ενα 6μηνο πριν κανω λογοθεραπειες τωρα ομως στα 3 δεν ξερω αν εχω το χρονικο περιθωριο να το κανω ..

 

Διαδικαστικα τωρα, κλεινεις πρωτα ραντεβου μεσω 1535 σε δημοσιο νοσοκομειο, σου αξιολογει το παιδι κ σου γραφει αναλογα τι χρειαζεται να κανει πχ ποσες λογο κ ποσες εργο κ οτι αλλο χρεειαστει, παιρνεις εγκριση παλι απο το δημοσιο νοσοκομειο κ μετα οταν παρεις την πρωτη αποδειξη απο το κεντρο η την λογοθεραπευτρια , την καταθετεις στο ΙΚΑ μαζι με την πρωτοτυπη εγκρισης κ φωτοτυπιες του βιβλιαριου υγειας του παιδιου.Αναλογα με τον αριθμο των μηνων που εχεις παρει εγκριση για λογοθεραπειες , βγαζεις τοσες φορες φωτοτυπιες την εκριση πριν την δωσεις στον ΕΟΠΥ, την απικυρωνουν απο τον ΕΟΠΥτην πρωτη φορα που καταθετεις αποδειξη κ καθε μηνα που πας αποδειξη δεινεις ενα επικυρωμενο αντιγραφο της εγκρισης μαζι με φωτοτυπια του βιβλιαριου υγειας( μπροστινη πλευρα κ πισω την τετραγωνη σφραγιδα που θα σας βαλει ο ελεγτης). Γραφω λεπτομερειες γιατι αν δεν τα ξερεις πας 2-3 φορες στον ΕΟΠΥ μεχρι να βγαλεις ακρη.

 

Για την κοπελα που εγραψε για 600 ευρω το μηνα , δυστυχως ετσι ειναι.Θε παιρνεις απο τον ΕΟΠΥ τα 250 κ τα αλλα θα τα βαζεις απο την τσεπη σου.Κ η κουμπαρα μου που το παιδακι της χρειαζεται πολλες εργοθεραπειες παιρνει πισω 140 ευρω κ βαζει αλλα 500 απο την τσεπη της.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... τόσο πολύ αργούν να δώσουν τα χρήματα :(

Πάντως και μένα η κοπέλα που είχε έρθει στο σπίτι θα τα έπαιρνε αφού τα έπαιρνα εγώ πρώτα από το ικα αλλά δεν έκατσε η φάση και προτιμήσαμε το κέντρο λόγω μικρής ηλικίας του μικρού και κάποιων άλλως θεμάτων που σκεφτήκαμε μετά....

Το κέντρο θέλει τα χρήματα του κάθε τέλος του μήνα οπότε.... θα τα δίνουμε εμείς και θα περιμένουμε.....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...