Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παιρνω τα χαπακι για το ασβεστιο...


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Χρονια Πολλα σε ολες σας και καλη χρονια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Καποιες ισως ξερετε ότι αντιμετωπιζω προβλημα (δυστυχώς ακομα) με τους εμετους με αποτελεσμα να μην ΄΄δεχομαι΄΄ το ασβεστιο. Ο γιατρος μου μου εχει πει να παιρνω δυο χαπακια τα Calcioral αλλα δυστυχως σε αυτην την εγκυοσυνη μου πεφτουν πολυ βαρια με αποτελεσμα να κανω εμετο. Στην προγηουμενη δεν με πειραζαν τα επερνα μεχρι τελους. Δοκιμσα να πινω εστω και με το ζορι ενα ποτηρια γαλα (καποιες φορες το βγαζω και καποιες οχι) αν το πιω το πρωι σιγουρα θα το βγαλω Για αυτο προσπαθω να το παιρνω το απογευμα η βραδυ. Το θεμα ειναι ομως ενα ποτηρι αρκει για να καλυφθει ο οργανισμος απο το ασβεστιο? Αυτη την εβδομαδα δυστυχως δεν επινα ολες τις μερες γιατι εκτος απο τους εμετους που με ξαναπιασαν εχω και γριπη με αποτελεσμα να μην μπορω να φαω και να πιω τιποτα. Παντως θα εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι να σου πω βρε κουκλα μου..υπομονη..εγω και στις δυο εγκυμοσυνες γενναγα και ξερναγα...εντωμεταξυ επινα μονο σιδηρο και φυλικο οξυ (ξεχωριστα και μαλιστα το σιδηρο ποσιμο μονο ετσι το δεχομουνα)...οσο για ασβεστιο κανενας απο τους δυο γιατρους δε μου συστησε να παρω...στη πρωτη μου εδωσε ο τοτε γυναικολογος και βιταμινες εγω δε μοπρουσα λογω εμετων με τιποτα οποτε και δεν πηρα ποτε.....βασικα και οι δυο ειδικα ο δευτερος δεν ητανε και τοσο υπερ τεχνητων σεκυασματων..εξαιρειτε το φυλλικο οξυ και το σιδητπ που και αυτο το εδωσα οταν αρχισε πια ο αιματοκριτης να πεφτει στα πατωματα.....δεν υπαρχει αλλο ασβεστιο σε αλλη μορφη ναπιεις???ρωτα το γυναικολογ σου ή το φαρμακοποιο σου...δοκιμασε κατι αλλο...εγω για να καταληξω σε σιδηρο αλλαξα εφτα ...πρωτα χαπια μετα μασωμενα και τελικα πηγα στα ποσιμα και ανεχομουνα μια συγκεκριμενης εταιρειας....για δεστο ετσι...αντε με το καλο!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω βρε κουκλα μου..υπομονη..εγω και στις δυο εγκυμοσυνες γενναγα και ξερναγα...εντωμεταξυ επινα μονο σιδηρο και φυλικο οξυ (ξεχωριστα και μαλιστα το σιδηρο ποσιμο μονο ετσι το δεχομουνα)...οσο για ασβεστιο κανενας απο τους δυο γιατρους δε μου συστησε να παρω...στη πρωτη μου εδωσε ο τοτε γυναικολογος και βιταμινες εγω δε μοπρουσα λογω εμετων με τιποτα οποτε και δεν πηρα ποτε.....βασικα και οι δυο ειδικα ο δευτερος δεν ητανε και τοσο υπερ τεχνητων σεκυασματων..εξαιρειτε το φυλλικο οξυ και το σιδητπ που και αυτο το εδωσα οταν αρχισε πια ο αιματοκριτης να πεφτει στα πατωματα.....δεν υπαρχει αλλο ασβεστιο σε αλλη μορφη ναπιεις???ρωτα το γυναικολογ σου ή το φαρμακοποιο σου...δοκιμασε κατι αλλο...εγω για να καταληξω σε σιδηρο αλλαξα εφτα ...πρωτα χαπια μετα μασωμενα και τελικα πηγα στα ποσιμα και ανεχομουνα μια συγκεκριμενης εταιρειας....για δεστο ετσι...αντε με το καλο!!!

 

σ'ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν ανεχομουν με τιποτα το MEGA CALCIUM, ειναι αναβραζον δισκιο....ειχα που ειχα εμετους με αυτο γινομουν χειροτερα! Μετα πηρα το CALCIORAL κ το πινω ακομα κ ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα! Προσπαθησε να πινεις εστω κ ενα απο τα δυο χαπακια! Οσο για το γαλα δε νομιζω οτι αρκει μονο ενα ποτηρι την ημερα! Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν ανεχομουν με τιποτα το MEGA CALCIUM, ειναι αναβραζον δισκιο....ειχα που ειχα εμετους με αυτο γινομουν χειροτερα! Μετα πηρα το CALCIORAL κ το πινω ακομα κ ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα! Προσπαθησε να πινεις εστω κ ενα απο τα δυο χαπακια! Οσο για το γαλα δε νομιζω οτι αρκει μονο ενα ποτηρι την ημερα! Υπομονη!

 

:(:(:( ναι ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλό σωτηρία μου το μπεμπάκι σου! Ξέρεις οτι το σουσάμι έχει ασβέστιο? Αν ετρωγες κανενα κουλουράκι ή ακομα καλύτερα κουλουράκι με ταχίνι? Το ταχίνι πρόσθατα το δοκίμασα κια είναι σαν να τρως χαλβά νηστείας σε μορφή κρέμας. Πάντως ενα κοριτσάκι που είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά με ταχίνι την έβγαλε 2 χρόνια;). Συζητησέ το με τον γιατρό σου και ελπίζω να βρεις την λύση

Link to comment
Share on other sites

με το καλό σωτηρία μου το μπεμπάκι σου! Ξέρεις οτι το σουσάμι έχει ασβέστιο? Αν ετρωγες κανενα κουλουράκι ή ακομα καλύτερα κουλουράκι με ταχίνι? Το ταχίνι πρόσθατα το δοκίμασα κια είναι σαν να τρως χαλβά νηστείας σε μορφή κρέμας. Πάντως ενα κοριτσάκι που είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά με ταχίνι την έβγαλε 2 χρόνια;). Συζητησέ το με τον γιατρό σου και ελπίζω να βρεις την λύση

 

Το σουσάμι? σοβαρά μιλάς? Δεν το ήξερα... αλλα το πρόβλημα ειναι οτι τρωω κουλουράκι με σουσάμι και το βγάζω γιατι μάλλον με πειράζει και το σουσάμι...:( Τώρα όσον αφορά το ταχίνι... μπα άστο καλύτερα...:( Σ ευχαριστώ πάντως για την βοηθεια σου αλλα νοιωθω μια τεραστια απελπισια σε αυτη την εγκυμοσυνη. ...

Link to comment
Share on other sites

Καλε μην απελπιζεσαι! σκεψου το μπεμπακι σου μην το στεναχωρας! Αλλωστε αυτο οσο ασβεστιο χρειαζεται θα το παρει απο τη μανουλα του! Το θεμα ειναι να ειναι κ η μαμα του καλα! Ρωτα το γιατρο αν μπορει να σου αλλαξει το ασβεστιο κ πινε κ οσο γαλα μπορεις! Επισης ασβεστιο εχει το μπροκολο τα λαχανικα τα αμυγδαλα τα καρυδια....

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια κι εγω το ασβεστιο οπως το αγορασα ετσι εχει μεινει!Μην αγχωνεσαι...και με την διατροφη κατι γινεται!

Στην εγκυμοσυνη χρειαζομαστε περιπου 1000-1200mg ασβεστιου!Ενα ποτ.γαλα εχει περιπου 240mg,200γρ γιαουρτι 300mg,100 gr παρμεζανα 1200mg(προσοχη γιατι παχαινει),100γρ σουσαμι 750mg(επισης παχαινει,και αντιστοιχη ποσοτητα νομιζω εχει και το ταχινι),100 γρ αμυγδαλα 250 mg,5 σαρδελες 300mg,100γρ τυρι φετα 350mg!

O krokoσ του αυγου βοηθαει στην απορροφηση του ασβεστιου,και ο καφες και το τσαι την εμποδιζουν!

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια για δες και εδω...ολο και κατι θα μπορεις να φας....;)http://thematadiatrofis.blogspot.com/2008/09/blog-post_27.html

 

http://www.postokano.gr/pos-na-ayksiso-tin-proslipsi-asbestioy-apo-ti-diatrofi-moy

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία μου δυστυχώς ένα ποτήρι γάλα μόνο δεν φτάνει...μπορείς να τρώς κι άλλα γαλακτοκομικά.Επίσης το σουσάμι είναι πλούσιο σε ασβέστιο.Το πουλάνε και χύμα και μπορείς να τρώς με το κουταλάκι.Και τα αμύγδαλα είναι καλά,όπως και το λάχανο.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι ένα ποτήρι γάλα δεν φτάνει.

Στην εγκυμοσύνη οι απαιτήσεις είναι υψηλές και τα απαραίτητα mg δεν μπορούν να καλυφτούν εύκολα μόνο με διατροφή. Είναι όπως οι αθλητές που πέρνουν συμπληρώματα διατροφής μιας και η διατροφή δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τους μιας και δαπανούν έργο.

 

Συζήτησέ το με το γιατρό σου, μήπως και σου δώσει κάποιο άλλο σκεύασμα άλλης εταιρείας. Πάντως και εγώ πριν που έπινα αναβράζον ήταν πολύ χειρότερο από το calcioral που πίνω τώρα.

 

Πρέπει να πίνεις ασβέστιο και για εσένα (δόντια, μαλλιά, κόκκαλα κλπ) αλλά και για το μπεμπε.

Αυτό που ξέρω ( και το έμαθα πρόσφατα) είναι ότι η παρμεζάνα έχει μεγάλη περιεκτικότατα σε ασβέστιο. Για να φανταστείς στα 100gr η παρμεζάνα εχει ασβέστιο 1142mg ενώ η φέτα 471mg!!!! αν ψάξεις στο internet θα το δεις και εσύ.

 

Μίλα όμως και με τον γιατρό σου.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω οτι ένα ποτήρι γάλα είναι λίγο ( όχι οτι πίνω παραπάνω ).........

Δεν έπαιρνα απο την αρχή ασβέστιο κ μόλις μπήκα στον 5ο μήνα , δεν μπορούσα να κάνω την παραμικρή κίνηση χωρίς να πονάνε απίστευτα τα χερια μου....οι καρποί βασικά.

Ουτε να πιάσω κάτι ,ούτε να με αγγίξει άνθρωπος....ξυπνούσα την νύχτα απο τον πόνο κ το μούδιασμα. Μου εδωσε MEGA CALCIUM , αυτό που αναφέρετε , το αναβράζον και να τρώω ενα αυγο καθε πρωί...μπλιαχ. Αλλά ο πόνος....πόνος...τελικά , το εκανα 2 φορές την μερα και ετσι τωρα είμαι πολύ καλύτερα. Τωρα πίνω ένα δισκίο μόνο....από μόνη μου

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα πάντως δεν είχε δώσει καθόλου ασβέστιο να παίρνω και από γάλα ούτε να το μυρίσω σε όλη μου την ζωή ... το μόνο που έτρωγα ευχάριστα ήταν τυρί και γιαούρτι...μην φανταστεις όμως τρελες ποσότητες.. ο γιατρός ξέρει όμως καλύτερα από ολους μας τι αναγκες έχεις ανάλογα και με τις τιμες που δείχνουν και οι εξετάσεις για το ασβέστιο.. και εγω είχα θεμα με βιταμινες να πιω τις εκανα αμεσως εμετο.. μονο το σιδηρο μπορούσα να πιω.. καλό κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νουνού καλσιπλασ έχει παραπάνω ασβέστιο και βιταμίνη, όπως επίσης και κάτι παιδικά γιαουρτάκια με διπλάσιο ασβέστιο με γέυση μπαν΄/ανας ή φραουλας, νομίζω της δελτα

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωτηρια μου, μη σε παρω και στο λαιμο μου, ρωτα και τον γιατρο σου, παντως εγω στον γιο μου δεν επινα καθολου ασβεστιο. μου χε πει με ενα ποτηρι γαλα και τυρακι με το φαγητο ημουν οκ.. τωρα μου δωσε το καλσιοραλ αλλα παλι δεν το παιρνω, ενω με ολα τα αλλα ειμαι συνεπης..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα εμενα το ασβεστιο και το megacalcium και το calcioral μου φερνουν διαρροια και τα σταματησα. πινω γαλα νουνου calci plus γιατι εχει πιο πολυ ασβεστιο απο τα αλλα. αλλα προσπαθω να πινω 2 και παραπανω ποτηρια την μερα.

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα κι απ' το calcioral κι απ' το γάλα είναι να τρως γραβιέρα (π.χ. η Κρήτης είναι φανταστική). Είναι το τυρί με το περισσότερο ασβέστιο! Κι όπως πάντα, οι ουσίες απ' τα τρόφιμα απορροφώνται καλύτερα απ' τον οργανισμό σε σύγκριση με τα συμπληρώματα διατροφής.

Κι εγώ ήμουν με ΠΟΛΥ έντονους εμμετούς στην εγκυμοσύνη...δεινοπάθησα.... καλύτερο λοιπόν να τρως τα απογεύματα (εγώ, τουλάχιστον τότε ήμουν κάποιες μέρες κάπως καλύτερα) γραβιερούλα με παξιμαδάκι (εγώ έπαιρνα κάτι κριθαρένια μικρά και λεπτά). Γενικώς το τυρί, γραβιέρα ή φέτα μαζί με παξιμαδάκι ήταν τα τρόφιμα που ανεχόμουν κι ενδεχομένως "με έσωσαν" εκείνη την περίοδο γιατί λόγω αλατιού έπινα νερό που χρειαζόμουν...αλλιώς...ούτε νερό δεν ήθελα να πιω και κάποιες φορές...με το που έπινα έτρεχα να τα βγάλω!!! :?

Καλό κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια μου καταρχην καλη χρονια!

Σε καταλαβαινω εκανα εμετους μεχρι να μπω στην23η εβδομαδα της κυησης και ακομα αν το πιεσω το θεμα εχω προβλημα!

Επισης αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με το ασβεστιο και δεν μπορουσα να το παρω, αλλα προσπαθουσα να τρωω τυρι κιτρινο το οποιο εχει περισσοτερο ασβεστιο απο την φετα, επισης οταν σταματησαν οι εμετοι προσπαθησα και το calsioral το παιρνω το απογευμα αφου φαω 2 φρυγανιες ή μια φετα σκετη ψωμι!

Παντως να ξερεις οτι το εχεις αναγκη το ασβεστιο οχι για το μωρο αλλα για σενα το μωρο παιρνει απο τις αποθηκες σου!

Εγω οσο δεν το επαιρνα μαδουσαν τα νυχια μου!

Προσπαθησε με καμια φετουλα ψωμι ή δοκιμασε και καποιο αλλο σκευασμα ασβεστιου!

Καλη δυναμη και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Στιε επόμενες αιματολογικές ζήτα να σου γράψει και για ασβέστιο. Είναι πολύ πιθανό να μη χρειάζεσαι επιπλέον. Ακριβώς όπως μετράμε την τιμή του σιδήρου και βλέπουμε αν χρειαζόμαστε συμπλήρωμα το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και για το ασβέστιο. Οπότε παίρνουμε μόνο αυτό που μας λείπει και όχι όοοοοοο,τι παίρνουν και όλοι οι άλλοι.

 

Αντίδοτο για τους εμετούς μου είχε πει ο γιατρός παξιμαδάκια σίκαλης και γραβιέρα (εγώ δεν είχα αλλά το έτρωγα ούτως ή άλλως γιατί μου άρεσε χεχεχε). :)

Με το καλόοοο!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω σχεδόν όλοι οι γιατροί σου δίνουν ασβέστιο, άσχετα με τι λένε οι εξετάσεις σου...

ο δικός μου με έγραψε calcioral, μασωμενα δισκία, πορόλο που στις εξετάσεις μου το ασβέστιο ήταν μια χαρα...

 

πάντως από την αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα τρελή επιθυμία για τυρί, κυρίως έμενταλ και παρμεζάνα, και τρώω κάθε μέρα, ενώ γάλα ούτε να το μυρίζω :wink:

 

οπότε προσπάθησε να προσθέσεις στο διατολόγιό σου τυρί, αν βέβαια το αντέχει το στομάχι σου :-)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... τελικα πηρα το Mega Calcium αυτο που το ριχνουμε στο νερο.... το ψιλοσυνηθιζω δεν μου πεφτει βαρυ σε σχεση με τα μασωμενα χαπακια αυτο το πινω με μεγαλυτερη ευχαριστηση (που λεει ο λογος :|) . Ωστοσο κοριτσια μου ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ με τους εμετους . Φοβαμαι οτι εφοσον δεν σταματησαν τωρα στον 4ο οτι ανηκω στην κατηγορια των γυναικων που μπορει να φτασουν μεχρι τον 9ο με εμετους :-(:sad::-(:sad::-( τι θα κανω θεε μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε παίρνω ασβέστιο γιατί δεν έχω έλλειψη.. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω.. Δεν είναι τυφλοσούρτης.. Γι'αυτό κάνουμε τις εξετάσεις κάθε μήνα.. Αλλιώς θα παίρναμε ο,τι υπάρχει.

ΟΚ, αν μου το πει ο γιατρός θα το συζητήσω αλλά πραγματικά δε βρίσκω λόγο να πάρω.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε παίρνω ασβέστιο γιατί δεν έχω έλλειψη.. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω.. Δεν είναι τυφλοσούρτης.. Γι'αυτό κάνουμε τις εξετάσεις κάθε μήνα.. Αλλιώς θα παίρναμε ο,τι υπάρχει.

ΟΚ, αν μου το πει ο γιατρός θα το συζητήσω αλλά πραγματικά δε βρίσκω λόγο να πάρω.

 

Ναι ε....? το εχω ξανακουσει και απο αλλη κοπελα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...