Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΦΗΒΕΙΑ ΣΤΑ 4!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Η κόρη μου θα γίνει τεσσάρων τον Μάιο. Τον τελευταίο καιρό είναι σαν να περνάει εφηβεία. όχι ότι γενικά δεν είναι επίμονη και ισχυρογνώμων αλλά τώρα τελευαταία είναι έτοιμη για καυγά. Αρχίζει να ζητάει κάτι και την βλέπεις ότι είναι έτοιμη για την στιγμή που θα της πείς όχι. Δηλαδή και να συμβιβαστείς με κάτι βρίσκει κάτι άλλο. έτσι αρχίζει και επαναλαμβάνεται απίστευτα σαν να μην ακούει ή να μην θέλει να ακούσει αυτά που της λές. Είναι ικανή να κλαίει για ένα δύωρο συνεχόμενα ή να πεί το ίδιο πράγμα καμιά πενηνταριά φορές και ότι και αν έχουμε κάνει είτε με το καλό είτε με τιμωρίες δεν γίνεται τίποτα ξαναγίνονται τα ίδια. Τί είναι αυτό προσπαθεί κάπως να επιβεβαιώσει τον εαυτ'ό της με αυτόν τον τρόπο γιατί το κάνει? Και όλα αρχίζουν από την ίδια ψάχνει κάτι πραγματικά για να καυγαδίσει. Σήμερα πάλι τα ίδια αυτό γίνεται περίπου δύο φορές την εβδομάδα. Μίλησα και με την δασκάλα της και στο σχολείο είναι τέλεια δεν έχει κανενός είδους θέμα είναι από τα καλύτερα παιδιά σε όλους τους τομείς! Δεν ξέρω πώς να την αντιμετωπίσω και να της πώ κάτσε στο δωμάτιο να ηρεμήσεις έρχεται πίσω μου και λέει τα ίδια και τα ίδια. Δεν ξέρω τί να κάνω!!!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με τρομαξες με τον τιτλο, νομιζα πως ειχε συπτωματα εφηβιας, περιοδο,τριχοφυια κτλ..

δεν ειναι εφηβια αυτο καλε που περναει το παιδι,, ουτε καν προεφηβια, φαση ειναι θα περασει, η δυσκολη ηλικια των 4 !! περαστικα σας! *(πλακα κανω για το περαστικα! )

Link to comment
Share on other sites

Για τα κοριτσάκια δεν ξέρω, αλλά για τα αγοράκια, είχα διαβάσει ένα βιβλίο που έλεγε ότι πραγματικά στα 4, έχουν μία έκρηξη τεστοστερόνης που φτάνει σε επίπεδα που η ορμόνη αυτή φτάνει στα 14 και γι αυτό το λόγο γίνονται πάρα πολύ ζωηρά και ατίθασα. Η "εφηβεία" αυτή κρατάει ένα χρόνο, στα 5 τα επίπεδα της τεστοστερόνης πέφτουν και το παιδάκι σοβαρεύει, πάνω στην ώρα για να πάει σχολείο...

Αν κρίνω από τα δικά μου παιδιά, ισχύει η θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να πω την αλήθεια και εγώ τρόμαξα από τον τίτλο. Αλλά μην ανησυχείς... θα περάσει και άλλες φάσεις... Διατήρησε την ψυχραιμία σου. Για αυτό τα λένε παιδιά!!! Ίσως να προσπαθεί να να κερδίσει την προσοχή σας ή απλά να δοκιμάσει τις αντοχές σας. Όπως και να΄χει είναι απλά ένα παιδάκι μόλις τεσσάρων:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα κοριτσάκια δεν ξέρω, αλλά για τα αγοράκια, είχα διαβάσει ένα βιβλίο που έλεγε ότι πραγματικά στα 4, έχουν μία έκρηξη τεστοστερόνης που φτάνει σε επίπεδα που η ορμόνη αυτή φτάνει στα 14 και γι αυτό το λόγο γίνονται πάρα πολύ ζωηρά και ατίθασα. Η "εφηβεία" αυτή κρατάει ένα χρόνο, στα 5 τα επίπεδα της τεστοστερόνης πέφτουν και το παιδάκι σοβαρεύει, πάνω στην ώρα για να πάει σχολείο...

Αν κρίνω από τα δικά μου παιδιά, ισχύει η θεωρία.

Σοβαρά μιλάς ? Γιατί ο γιος μου είναι στα 6 . Να ελπίζω για καλύτερες μέρες ??:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς ? Γιατί ο γιος μου είναι στα 6 . Να ελπίζω για καλύτερες μέρες ??:lol::lol:

Αν η θεωρία είναι σωστή, πρέπει να έχει ηρεμήσει ήδη... υποτίθεται στα πέντε τους περνάει. Εγώ αυτό περιμένω, να πάει 5 ο μεσαίος να σταματήσει να είναι ιπτάμενο χελωνονιντζάκι :mrgreen:

Το είχα διαβάσει στο βιβλίο "raising boys" του Steve Biddulph από τα elc.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τα κορίτσια...φάση είναι και θα περάσει...

ο δικός μου είναι όπως λέει η ζεττα σε φάση ιπτάμενου χελωνονιτζάκι, αλλά συγχρόνως περνάμε και μια φάση με απίστευτα ψέμματα και τεκμηριωμένα παρακαλώ...

Επιμένει πολύ, πάντα έχει στο τσεπάκι το αντι-επιχείρημα αλλά ευτυχως δεν κλαίει, πέρνει όμως τη φάτσα του πολύ θυμωμένου και του πολλά βαρύ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου θα γίνει τεσσάρων τον Μάιο. Τον τελευταίο καιρό είναι σαν να περνάει εφηβεία. όχι ότι γενικά δεν είναι επίμονη και ισχυρογνώμων αλλά τώρα τελευαταία είναι έτοιμη για καυγά. Αρχίζει να ζητάει κάτι και την βλέπεις ότι είναι έτοιμη για την στιγμή που θα της πείς όχι. Δηλαδή και να συμβιβαστείς με κάτι βρίσκει κάτι άλλο. έτσι αρχίζει και επαναλαμβάνεται απίστευτα σαν να μην ακούει ή να μην θέλει να ακούσει αυτά που της λές. Είναι ικανή να κλαίει για ένα δύωρο συνεχόμενα ή να πεί το ίδιο πράγμα καμιά πενηνταριά φορές και ότι και αν έχουμε κάνει είτε με το καλό είτε με τιμωρίες δεν γίνεται τίποτα ξαναγίνονται τα ίδια. Τί είναι αυτό προσπαθεί κάπως να επιβεβαιώσει τον εαυτ'ό της με αυτόν τον τρόπο γιατί το κάνει? Και όλα αρχίζουν από την ίδια ψάχνει κάτι πραγματικά για να καυγαδίσει. Σήμερα πάλι τα ίδια αυτό γίνεται περίπου δύο φορές την εβδομάδα. Μίλησα και με την δασκάλα της και στο σχολείο είναι τέλεια δεν έχει κανενός είδους θέμα είναι από τα καλύτερα παιδιά σε όλους τους τομείς! Δεν ξέρω πώς να την αντιμετωπίσω και να της πώ κάτσε στο δωμάτιο να ηρεμήσεις έρχεται πίσω μου και λέει τα ίδια και τα ίδια. Δεν ξέρω τί να κάνω!!!

Σαν να βλεπω τον γιο μου ενα πραμα!!!!!!!!

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν εφηβεία μου το είπε και η γιατρός της και άλλοι ειδικοί δεν είναι απαραίτητο ότι το περνάνε όλα τα παιδιά αλλά πραγματικά είναι πολύ δύσκολο γιατί γίνεται πολύ συχνά. βέβαια μου είπαν πώς να το αντιμετωπίζω με ψυχραιμία και περιμένουμε να ξεσπάσει ότι είναι να συζητήσουμε γίνεται αφού έχουν τελιώσει όλα αφού ούτως ή άλλως εκείνη τη στιγμή δεν ακούει αλλά π.χ ήμασταν σουπερ μαρκετ και ενώ ήταν όλα μια χαρά της κολλάει στο κεφάλι ότι τα μήλα δεν είναι αρκετά που πήραμε και πρέπει να πάρουμε κι άλλα! της εξήγησα ότι είναι αερκετά τα μήλα αλλά άρχισε να ουρλιάζει ότι πρέπει να τα πάρουμε όλα!!! όλο το σούπερ μάρκετ είχε σταματήσει και μας κοιτούσε. εννοείτε ότι δεν πήρα άλλα μήλα φύγαμε ουρλιάζοντας έκλαιγε σε όλο το δρόμο και συνέχισε να κλάίει και στο σπίτι μέχρι που την έπιασε απίστευτος πονοκέφαλος! μετά συζητάμε και λέει και μόνη της ότι δεν είναι σωστό αυτό που έκανε αλλά τ'ί να το κάνεις βασικά νομίζω ότι δεν μπορεί να ελέγξει καθόλου τον εαυτό της 'οταν της κολλάει κάτι και δεν ξέρω πώς μπορώ να της το δώσω να το καταλάβει για να βοηθηθεί και η ίδια!!!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... 'οταν της κολλάει κάτι και δεν ξέρω πώς μπορώ να της το δώσω να το καταλάβει για να βοηθηθεί και η ίδια!!!

Έχεις δοκιμάσει να της αποσπάσεις την προσοχή με κάτι τελείως άσχετο; π.χ. να την πάρεις γρήγορα από τα μήλα και να της πεις "πω πω! πάμε να δούμε θα βρούμε πολύχρωμα μακαρόνια σήμερα ή τα πήρανε όλα;" Κάτι που να την κάνει να σαστίσει και να ξεκολλήσει από αυτό που την κάνει να αναστατώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δοκιμάσει δεν γίνεται τ'ιποτα δεν το ξεχνάει με τίποτα αυτό που θα της κολλήσει και δεν μπορείς και να της αποσπάσεις και την προσοχή με τίποτα!!!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δοκιμάσει δεν γίνεται τ'ιποτα δεν το ξεχνάει με τίποτα αυτό που θα της κολλήσει και δεν μπορείς και να της αποσπάσεις και την προσοχή με τίποτα!!!

 

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ...κολλάει και δεν ξεκολάει, με τη μόνη διαφορά ότι ο δικός μου δεν αντιδράει με κλάματα, αντιδράει με θυμό ( σουφρώνει φρύδια κ.τ.λ )

μήπως είναι θέμα ηλικίας ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναί σίγουρα είναι θέμα ηλικίας και όπως σωστά παρατήρησε ο κουμπάρα μου πάντα κάτι την πιάνει κοντά στα γενέθλιά της μήοως η αλλάγή έτους επηρεάζει κ΄παως τα παιδιά δεν ξέρω!!! Πάντως ενώ το Σαββατοκύριακο έκανε δύο φορές απίστευτες ιστορίες και ήμουν σήμερα στα όρι της απόγνωσης γύρισα από την δουλειά και βρήκα ένα άλλο παιδί!!! ήρεμο γλυκό περάσαμε ένα πολύ όμορφο και ήσυχο απόγευμα ευτυχώς!!!!

πάντως και μένα αυτό που με ανυσυχεί περισσότερο είναι οι εμμονές στο ίδιο πράγμα!!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Η κόρη μου θα γίνει τεσσάρων τον Μάιο. Τον τελευταίο καιρό είναι σαν να περνάει εφηβεία. όχι ότι γενικά δεν είναι επίμονη και ισχυρογνώμων αλλά τώρα τελευαταία είναι έτοιμη για καυγά. Αρχίζει να ζητάει κάτι και την βλέπεις ότι είναι έτοιμη για την στιγμή που θα της πείς όχι. Δηλαδή και να συμβιβαστείς με κάτι βρίσκει κάτι άλλο. έτσι αρχίζει και επαναλαμβάνεται απίστευτα σαν να μην ακούει ή να μην θέλει να ακούσει αυτά που της λές. Είναι ικανή να κλαίει για ένα δύωρο συνεχόμενα ή να πεί το ίδιο πράγμα καμιά πενηνταριά φορές και ότι και αν έχουμε κάνει είτε με το καλό είτε με τιμωρίες δεν γίνεται τίποτα ξαναγίνονται τα ίδια. Τί είναι αυτό προσπαθεί κάπως να επιβεβαιώσει τον εαυτ'ό της με αυτόν τον τρόπο γιατί το κάνει? Και όλα αρχίζουν από την ίδια ψάχνει κάτι πραγματικά για να καυγαδίσει. Σήμερα πάλι τα ίδια αυτό γίνεται περίπου δύο φορές την εβδομάδα. Μίλησα και με την δασκάλα της και στο σχολείο είναι τέλεια δεν έχει κανενός είδους θέμα είναι από τα καλύτερα παιδιά σε όλους τους τομείς! Δεν ξέρω πώς να την αντιμετωπίσω και να της πώ κάτσε στο δωμάτιο να ηρεμήσεις έρχεται πίσω μου και λέει τα ίδια και τα ίδια. Δεν ξέρω τί να κάνω!!!

 

Και η δική μου σε λίγες μέρες γίνεται 4.Τα ίδια ακριβώς περνώ.Είναι έτοιμη να ακούσει το "οχι" για να ξεκινήσει ο πόλεμος νεύρων, τα πείσματα, ο εγωισμός, τα πεταμένα ρούχα και παιχνίδια στο δωμάτιο και μια μαμά στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.Βρίσκει πρόσχημα στα πάντα με αποκορύφωμα το ντύσιμο.Στην αρχή ήμουν περήφανη που η μικρή μου κόρη μπόρεσε νωρίτερα σχετικά με τη μεγάλη μου να ντύνεται μόνη και να διαλέγει μόνη τα ρούχα της.Αυτό όμως κάποια στιγμή έγινε εφιάλτης και ο χειρότερος τρόπος να ξεκινήσει η μέρα μου.

Μαμά τί ρούχα να φορέσω? Και ενώ συνήθως διαλέγει μόνη της τι θα φορέσει όταν της προτείνω εγώ κάτι το αρνείται γιατί δεν της αρέσει.Προσπαθώ δεύτερη φορά τα ίδια πάλι, στο τέλος διαλέγει μόνη της αυτά που της 'εδωσα εγω στην αρχή.Έχουμε και μια αδυναμία στις φούστες και τα φορεματάκια.Και τι γίνεται όταν η μαμά δεν πρόλαβε να σιδερώσει ή να πλείνει τα ρούχα που εκείνη τη στιγμή θέλει να βάλει?Κλάμα-κλάμα-κλάμα και ενδιάμεσα ακούω φρασούλες του τύπου " Δεν μου έπλυνε τα ρούχα μου, τι μαμά είναι αυτή", "Και εγώ τώρα τι θα φορέσω που η αγαπημένη μου φούστα είναι στο πλυντήριο?", "Θα μείνω όλη τη μέρα κλεισμένη στο σπίτι με τις πυτζάμες μου"

Όμως στη σχολη γονέων που παρακολούθησα τονίστηκε πως αυτή η ηλικία είναι η πιο κατάλληλη για να μπουν τα όρια.Αλλιώς το παιχνίδι χάνεται και ένα τετράχρονο θα κανονίζει τη ζωή μας.Αυτό δεν θα το επιτρέψω.Έχουμε ευθύνη απέναντι στα παιδιά μας και πρέπει να τους διδάξουμε τα "μη" και το "οχι".Ηλικία είναι και θα περάσει - όντως σε λίγες μέρες θα γράφτούν στα προνήπια- μια νέα σελίδα ανοίγει στη ζωή τους.Τι θα συμβεί όμως εκεί εαν απο το σπίτι καταλάβει πως περνά το δικό της με λίγο κλάμα ή με επιμονή και πως οι μεγάλοι αλλάζουν γνώμη εαν τους "σπάσεις" τα νεύρα?Ναι λοιπόν.Είμαι σε κόντρα με την τετράχρονη κόρη μου και δεν θα την αφήσω ούτε στιγμή να μας το ΄"παίξει" αρχηγός".Πρέπει να μάθει να τηρεί κανόνες, απλούς κανόνες και πως όταν δεν τηρούνται υπάρχουν επιπτώσεις.Δεν τρώμε γλυκό εαν δεν φάμε όλο μας το φαγητό.Δεν βγαίνουμε στην αυλή να παίξουμε το μεσημέρι γιατί κάποιοι αυτή την ώρα ξεκουράζονται κι εμείς τους ενοχλούμε.Δεν χτυπάμε άλλα παιδάκια και δεν πετάμε πέτρες.Εαν δεν μάθουμε εμείς στα παιδιά μας αυτά τα πράγματα ποιός θα το κάνει?

Πότε έχετε γενέθλια¨Εμείς 21/05

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εμένα ο γιος μόλις έκλεισε τα 3 ηρέμησε, ακούει, συννενοήσαι ρε παιδί μου μαζί του. Η κόρη παρόλου που είμαστε σχεδόν 3,5 ακόμα με δυσκολεύει. Δεν είναι βέβαια όπως πριν αλλά ακόμα κλαίμε με το παραμικρό, κάνουμε το αντίθετο από αυτό που πρέπει και είμαστε υπερβολικά μπαμπάκηδες. Υπομονή χρειάζεται και ελπίζω να περάσει γρήγορα αυτή η φάση.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 1 μήνα η κόρη μου θα γίνει 4 και περνάω ακριβώς τα ίδια....επιμένει συνέχεια σε σημείο που κοπανιέται από τα κλάμματα...προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω υπομονή και να της εξηγώ...αλλά κάποιες φορές φωνάζω κιόλας όταν με την 10η φορά δεν με έχει ακούσει....είναι της ηλικίας πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα ίδια ακριβώς!!!!!

Υποφέρω πια. Ρωτησα και την ψυχολόγο και μου είπε οτι είναι φυσιολογική φάση, να κανω υπομονή, να βαζω όρια.

Η παλιοσκατούλα προχθες μου είπε: "αντε να πεθάνετε να κανω οτι θελω εγω":shock:.

Υπομονη .......

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα ίδια ακριβώς!!!!!

Υποφέρω πια. Ρωτησα και την ψυχολόγο και μου είπε οτι είναι φυσιολογική φάση, να κανω υπομονή, να βαζω όρια.

Η παλιοσκατούλα προχθες μου είπε: "αντε να πεθάνετε να κανω οτι θελω εγω":shock:.

Υπομονη .......

 

Τί είπε καλέ το μωρό? Ακόμα δεν βγήκε από το αβγό? Ο γιος μου στα 3 μου είχε πει: "Θα σηκωθώ να φύγω από αυτό το σπίτι"! Αχ τι έχουμε να ακούσουμε όταν μπουν στην πραγματική εφηβεία! Ο Θεός βοηθός.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...