Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Μια ερώτηση για όσους λένε οτι το χορτο δεν είναι κακό. Αν στην ενότητα για τους έφηβους, μας έγρφε κάποιο παιδί οτι οι γονείς του έμαθαν οτι έκανε ενα τσιγαριλίκι και οτι έγιναν έξαλλοι, τι θα το συμβουλεύατε; Να πει στους γονείς του, οτι έρευνες δείχνουν οτι η χρήση τους δεν επιφέρει πρόβλημα;

 

 

εσύ αλήθεια τί θα το συμβούλευες;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να κάνω εγώ μια ερώτηση;

Γιατί απενοχοποιούμε τόσο πολύ τη κάνναβη; Γιατί τόσα χρόνια μας έλεγαν τα 1002 αρνητικά και τώρα ξαφνικά την ωραιοποιούμε; Εάν το συνεχίσουμε έτσι σε καμιά 20αριά χρόνια θα απενοχοποιήσουμε άλλα ναρκωτικά και θα φτάσουμε στο σημείο να απαρτιζόμαστε απο μια κοινωνία εθισμένων σε ουσίες. Πόσο μάλλον στις δύσκολες στιγμές, όπου η εύκολη λύση είναι να 'ξεφύγουμε' σ' ένα κόσμο ψευδαισθήσεων.

Αναρωτηθήκαμε μήπως αυτές οι έρευνες που τα απλοποιούν όλα εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι μενει κανεις σε αυτο (στο οτι δεν εθιζει -κατι που παρεπιπτοντως εγω δε ξερω αν ισχυει, εχω τις αμφιβολιες μου....). Ουτε νομιζω οτι ειπε κανεις "α, ωραια, αφου δεν εθιζει...εμπρος ολοι για τα ζωνιανα!" :P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ναρκωτικά μιλάμε να μην το ξεχνάμε. Θυμάμαι μια φίλη μου όταν κάπνιζε μαύρο ζαβλακωνότανε, χανότανε. Δεν λειτουργούσε σωστά, ούτε μίλαγε, ούτε συμμετείχε σε τίποτα. Και ναι ήταν εθισμένη σε αυτό, όποτε έβρισκε το κάπνιζε. Δεν είναι το ίδιο με το τσιγάρο, ήμουν πρώην καπνίστρια για 20 χρόνια ώσπου και το έκοψα. Εντάξει το τσιγάρο σίγουρα κάνει κακό, ξερουμε όλοι τις παρενέργειες αλλά δεν είναι το ιδιο η νικοτίνη με το χασίς. Έλεος πια. Μακάρι τα παιδιά μου να μην δοκιμάσουν ποτέ, ήδη στον μεγάλο μου του έχω μιλήσει και του έχω πει για τα ναρκωτικά και ότι σε αρρωσταίνουν. Αύτο θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε ως γονείς, να τα συμβουλέψουμε από μικρά, όχι σαν κάτι απαγορευτικό αλλά να τους εξηγήσουμε ότι τετοιες ουσίες τα αρρωσταίνουν. Σε καμιά περίπτωση δε πιστεύω ότι είναι σωστό να νομιμοποιηθούν, να πληρώνουμε δηλ. κανονικότατα σε ψιλικατζίδικα, σε περίπτερα για να τα αγοράζουμε. Και μετά τι θα λέμε στα παιδιά μας, μην δοκιμάσετε ναρκωτικά.:!:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ναρκωτικά μιλάμε να μην το ξεχνάμε. Θυμάμαι μια φίλη μου όταν κάπνιζε μαύρο ζαβλακωνότανε, χανότανε. Δεν λειτουργούσε σωστά, ούτε μίλαγε, ούτε συμμετείχε σε τίποτα. Και ναι ήταν εθισμένη σε αυτό, όποτε έβρισκε το κάπνιζε. Δεν είναι το ίδιο με το τσιγάρο, ήμουν πρώην καπνίστρια για 20 χρόνια ώσπου και το έκοψα. Εντάξει το τσιγάρο σίγουρα κάνει κακό, ξερουμε όλοι τις παρενέργειες αλλά δεν είναι το ιδιο η νικοτίνη με το χασίς. Έλεος πια. Μακάρι τα παιδιά μου να μην δοκιμάσουν ποτέ, ήδη στον μεγάλο μου του έχω μιλήσει και του έχω πει για τα ναρκωτικά και ότι σε αρρωσταίνουν. Αύτο θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε ως γονείς, να τα συμβουλέψουμε από μικρά, όχι σαν κάτι απαγορευτικό αλλά να τους εξηγήσουμε ότι τετοιες ουσίες τα αρρωσταίνουν. Σε καμιά περίπτωση δε πιστεύω ότι είναι σωστό να νομιμοποιηθούν, να πληρώνουμε δηλ. κανονικότατα σε ψιλικατζίδικα, σε περίπτερα για να τα αγοράζουμε. Και μετά τι θα λέμε στα παιδιά μας, μην δοκιμάσετε ναρκωτικά.:!:

 

 

αν δεν μπορούσες να το βρεις σε περίπτερα ψιλικατζίδικα κ.λ.π. αλλά σε ελεγχόμενους χώρους με ανθρώπους που θα έκριναν πριν στο δώσουν (γιατρούς ή ψυχολόγους ή άλλους κρατικούς φορείς) θα συμφωνούσες στην αποποινικοποίηση;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορούσες να το βρεις σε περίπτερα ψιλικατζίδικα κ.λ.π. αλλά σε ελεγχόμενους χώρους με ανθρώπους που θα έκριναν πριν στο δώσουν (γιατρούς ή ψυχολόγους ή άλλους κρατικούς φορείς) θα συμφωνούσες στην αποποινικοποίηση;

Τότε μιλάμε για φαρμακευτική αγωγή. Εάν είναι έτσι, ναι!

Αλλά μόνο με ιατρική συνταγή.... Αυστηρά και υπό προϋποθέσεις πάντα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου. Εν ολίγοις, έχω να πω τα εξής:

 

1. Αν ακόμη και το κάπνισμα ήταν παράνομο (λέμε τώρα...) θα κάπνιζαν λιγότεροι! (εγώ σίγουρα θα ήμουν ένας από αυτούς που ΔΕΝ θα είχα δοκιμάσει τσιγάρο...)

 

2. Τα ναρκωτικά αυτού του τύπου (χασίς, μαριχουάνα κλπ), παρότι διάφοροι προσπαθούν κατά καιρούς να τα παρουσιάσουν ως "αθώες" ουσίες χωρίς εθισμό (ναι, ακούγεται και αυτό!) και σοβαρές παρενέργειες, πέρα από όποια άλλη βλάβη που μπορεί να προκαλέσουν, προκαλούν και ΚΑΡΚΙΝΟ στον πνεύμονα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από ό,τι το τσιγάρο!

 

Αυτό και μόνο το γεγονός, με κάνει να ψηφίζω ΚΑΤΑ της τυχόν νομιμοποίησής τους! (Ας μην ξεχνάμε και τη ρήση: "αν δεν είναι αθώο (το οτιδήποτε), τότε γιατί είναι νόμιμο?)

 

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω τα παρακάτω:

 

- "Το κάπνισμα 3 τσιγάρων από μαριχουάνα προκαλεί την ίδια ζημιά στους πνεύμονες όπως το κάπνισμα 20 τσιγάρων από καπνό" http://www.medlook.net/article.asp?item_id=148

 

- "Η μαριχουάνα καταστρέφει το DNA και μπορεί να προκαλέσει καρκίνο."

 

- "Ο καπνός κάνναβης περιέχει 400 χημικές ενώσεις. Εντούτοις, περιέχει τους πιο καρκινογόνους πολυκυκλικούς αρωματικούς υδρογονάνθρακες σε ποσοστό 50% περισσότερο από τον απλό καπνό."

http://www.karkinos24.gr/index.php/prolipsikarkinou/9-----dna-----

 

Και πολλά άλλα ακόμη, που βρίσκει κανείς πολύ εύκολα στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η δική μου θέση; Νομίζω ξεκάθαρη. Θα έλεγα σε ένα παιδί το κακό που κάνει καπνίζοντας αυτά τα χόρτα και θα το ενημέρωνα τι προκαλεί στο κεφάλι του και στον οργανισμό του γενικότερα. Δε μου απαντάς εσυ όμως τι στάση θα κρατούσες; Οτι δεν πειράζει να καπνίζεις καμια φορούλα; Οτι δε πειράζει καθόλου και πιο επιζήμια είναι το τσιγάρο; Οτι θα πρέπει να το νομιμοποιήσουν για να το βρίσκεις παιδί μου ευκολότερα;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορούσες να το βρεις σε περίπτερα ψιλικατζίδικα κ.λ.π. αλλά σε ελεγχόμενους χώρους με ανθρώπους που θα έκριναν πριν στο δώσουν (γιατρούς ή ψυχολόγους ή άλλους κρατικούς φορείς) θα συμφωνούσες στην αποποινικοποίηση;

 

Για ποιό λόγο να δώσουν οι γιατροί ή οι ψυχολόγοι χασίσι σε ανθρώπους; Δε μιλάμε για αγωγή απεξάρτησης ναρκωτικών, και τους χορηγούν μεθαδόνη, έτσι ώστε να μην νιώσουν οι εθισμένοι στις ναρκωτικές ουσίες, στερητικά συμπτώματα. Δηλαδή να πάρουν έγκριση πρώτα από τον ΕΟΦ και μετά να τα συνταγογραφούν οι γιατροί; Οχι σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ, έχω παιδιά και ανήψια και εύχομαι μόνο να μείνουν μακριά από όλα αυτά.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η δική μου θέση; Νομίζω ξεκάθαρη. Θα έλεγα σε ένα παιδί το κακό που κάνει καπνίζοντας αυτά τα χόρτα και θα το ενημέρωνα τι προκαλεί στο κεφάλι του και στον οργανισμό του γενικότερα. Δε μου απαντάς εσυ όμως τι στάση θα κρατούσες; Οτι δεν πειράζει να καπνίζεις καμια φορούλα; Οτι δε πειράζει καθόλου και πιο επιζήμια είναι το τσιγάρο; Οτι θα πρέπει να το νομιμοποιήσουν για να το βρίσκεις παιδί μου ευκολότερα;

:twisted::twisted::twisted::twisted:

αυτό ακριβώς!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ψηφισα οχι,για πολλους λογους...Δεν με ενδιαφερει το τσιγαρο και το αλκοολ..αλλα τα ναρκωτικα ειναι πιο δυνατα σε σχεση με τσιγαρο και αλκοολ..Οπως και για τις μετρησεις που λενε οτι το αλκοολ ειναι πιο δυνατο απο την μαριχουανα και γενικα τα ναρκωτικα δεν το πιστευω,πλεον μας κανουν να κινουμαστε οπως αυτοι θελουν...Εν παση περιπτωση τα ναρκωτικα σκοτωνουν και φυσικα δεν θελω την νομιμοποιηση τους,οσο ειναι παραμονα τοσο φοβουνται και καποιο να μπλεξουν και ισως ετσι να εχουμε λιγοτερους ναρκωμανεις...το εχω περασει σε ανθρωπο της οικογενειας μου και δεν θελω πραγματικα ουτε να ακουω για ναρκωτικα...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να δώσουν οι γιατροί ή οι ψυχολόγοι χασίσι σε ανθρώπους; Δε μιλάμε για αγωγή απεξάρτησης ναρκωτικών, και τους χορηγούν μεθαδόνη, έτσι ώστε να μην νιώσουν οι εθισμένοι στις ναρκωτικές ουσίες, στερητικά συμπτώματα. Δηλαδή να πάρουν έγκριση πρώτα από τον ΕΟΦ και μετά να τα συνταγογραφούν οι γιατροί; Οχι σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ, έχω παιδιά και ανήψια και εύχομαι μόνο να μείνουν μακριά από όλα αυτά.

όχι μπορεί να το διατύπωσα λάθος εγω και να μην στο έδωσα να το καταλάβεις σωστά...εννοώ να σε εξέταζαν κάποιοι εξειδικευμένοι επιστήμονες και να έκριναν εκείνοι αν είσαι εθισμένος σε σημείο εξάρτησης ή απλώς το θες για χαλάρωση...μην ξεχνάς οτι σε άλλες ιατρικές χρησιμοποιήται ευρέως για χαλαρωτικούς σκοπούς απο έντονους πόνους.Δεν γνωρίζω ακριβως τις δοσολογίες ούτε αν είναι καθαρό ή επεξεργασμένο.Κοίτα κι εγω κατά είμαι το προείπα αλλά μόνο γιατί δεν πιστεύω οτι το κράτος είναι έτοιμο να διαχειριστεί το βάρος της ευθύνης

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

και επισης ειμαστε ολοι γονεις εδω,σιγουρα δεν θα θελαμε τα παιδια μας να μπλεξουν με ναρκωτικα...αυτο και μονο σαν σκεψη με κανει να ψηφιζω οχι και ξανα οχι....Αμα το νομιμοποιησουμε κι ολας,θα βαλουμε τα χερακια μας να βγαλουμε τα ματακια μας....

Link to comment
Share on other sites

κάτσε βρε annia εγω δεν είμαι γονιός τί πάει να πεί δηλαδη οτι δεν π΄ρεπει να εκφέρω άποψη;εγω δε θα φέρω παιδιά στον κόσμο;έχω ανήψια στην εφηβεία προτιμώ απο το να τα τρομοκρατήσω να τα κουβεντιάσω...να τα ενημερώσω...κακό είναι;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι θα τα ενημερωσεις και εγω εεχω ανηψεια(συγνωμη δεν προσεξα οτι δεν εχεις παιδια)αλλα θα κανεις καποια στιγμη...απο την στιγμη που αν την νομιμοποιησουν(και θα το κανουν καθαρα μονο για κερδος,δεν ωφελει πουθενα αλλου)θα σου πει και το παιδι/ανηψι σου,αφου ειναι νομιμο ας το δοκιμασω και εκει θα αρχισει η εξαρτηση και θα παει στα πιο 'σκληρα'μετα....Οπως δεν ειπα πουθενα οτι ειναι κακο να τα ενημερωσεις...:confused:

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ :

 

katrin το προβλημα ειναι οτι με αυτο το σκεπτικο και το καπνισμα θα πρεπε να ηταν γενικως παράνομο.

εφόσον και ιατρικά, μπαίνουν στην ίδια κατηγορία όσον αφορά τη βλάβη που προκαλούν, δεν θα πρεπε να ειναι παράνομο και το τσιγάρο>?

θα πρότεινες εσυ κάτι τέτοιο?

 

ή να υπάρχει νόμος για το πάνω απο χ πακέτα την εβδομάδα απαγορευεται?

 

εγώ (εντελώς υποθετική συζήτηση ε)

εάν πραγματικά ιατρικώς όλες οι έρευνες αυτό δείχνουν θα προτεινα αυτό.

 

τι γινεται όμως με κάποιον (ενήλικα) που καπνιζει λιγο? πχ εγω που δοκίμασα πρωτη φορά τσιγάρο στα 21 μου, και που τώρα καπνίζω 2-5 τσιγάρα την ημέρα,

δεν καπνίζω σε κλειστους χωρους ως επι το πλείστον, και το τσιγάρο δεν μου έχει χαλάσει την ζωή,

...μπορει να ακουστεί κακό, αλλά στην τελική,.... :

τι φταίω που κάποιος άλλος δεν μπορεί να κρατάει την συνήθεια που επιλέγει να έχει, σε χαμηλό επίπεδο..? Γιατι να μου απαγορευτεί να καπνίζω τσιγάρο καπνού?

 

το ίδιο θα μπορούσε να ισχύει και με γρήγορα αυτοκίνητα.

θα πρεπε να μην είναι νομιμα τα γρήγορα αυτοκίνητα έτσι ώστε αυτός που δεν εχει το μυαλό να μην πατήσει το γκάζι στο τέρμα, ή να πιεί και να οδηγήσει να μην το κάνει.

ξέρετε πόσο ασφαλής θα ήταν ο κόσμος, για εμάς και τα παιδιά μας,...εάν τα αυτοκίνητα δεν πήγαιναν πάνω απο 40 χλμ την ώρα? εάν ήταν παράνομα όλα όσα θα μπορούσαν να αποβούν μοιραία εάν γίνει λάθος η χρήση τους :wink:

 

το επιχειρημα οτι το κρατος δεν ειναι έτοιμο, το αντικρουω με το ότι,

αυτή τη στιγμή και τα επομενα χρονια, το κράτος δεν κάνει τίποτα για αυτό ούτως ή άλλως και η κατάσταση συνεχίζεται ουτως η αλλως με την ανέχειά του.

 

η οποιαδήποτε αλλαγή, νομικά, δεν θα άλλαζε κατι στο παρον στάτους

με την έννοια του ότι αυτή τη στιγμή το κράτος δε κανει τιποτα για να αποτρέψει

το παρεμπόριο, και ούτε ειναι ικανό να κάνει κάτι (Εδω δεν ειναι ικανό για άλλα)

 

οποτε δεν κάνει ούτως η άλλως κάτι.

δεν ισχυει λοιπον το επιχειρημα ότι το κρατος δε θα μπορεί να κάνει κάτι εάν γίνει κάτι νόμιμο.

 

θα ίσχυε εάν αυτή τη στιγμή η κατάσταση ήταν ελεγχόμενη εξαιτίας του ότι υπάρχει σε καθε ντισκο ενας αστυνομικός που ελέγχει με σκύλο τους θαμώνες

για ενδεχομενη χρήση η κατοχή.

τότε η νομιμοποιηση σίγουρα θα εκανε το κοσμο που πριν φοβόταν, να καπνιζει περισσότερο.

 

όμως, αυτή τη στιγμή δεν υπαρχει κατι τετοιο που να αναιρεθεί... δεν υπαρχει ανασταλτικός παράγοντας ΚΑΝΕΝΑΣ στους αμφιταλαντευόμενους. ο παραγοντας που πιστεύω ήταν ο ανασταλτικος ήταν οι ίδιοι οι γονείς......όποιος φοβόταν δε φοβοταν για το παρανομο αλλα επειδη οι γονείς τον εχουν φοβισει... γιατι παρανομο ειναι και το τσιγαρο και το ποτο σε ανήλικους. απλώς για αυτά, δεν τους φοβισαν αρκετα...

 

(και ετσι εχουμε τα γνωστα ατυχηματα μεθυσμενων θαμωνων... εχω χασει μια φιλη μου ετσι... επεσε μεθυσμενος νεαρος στο αυτοκινητό της πανω με αλλο αυτοκίνητο, και πεθανε ακαριαία απο το πουθενά.... κανένα φίλο δεν εχω χασει απο μαριχουάνα (συγκεκριμένα) .... εσείς? πόσους εχετε χασει απο τσιγάρο, ποτο, ατυχημα αλλου μεθυσμενου? εθισμένοι ψυχολογικά στη μαριχουανα μπορεί να ήταν, αλλα ξεφυγαν απο αυτό και οι περισότεροι δεν εκαναν κακό σε άλλους ούτε πεθαναν.. αλλά αλλοι πε- θα - ναν... )

 

η νομιμοποιηση της μαριχουανας δεν θα σημαινε παράλληλα αφαιρεση των παραγόντων επικινδυνοτητας της χρήσης, γιατι πολύ απλά αυτοί οι παράγοντες τους μεταδίδει ο γονέας,... οχι ο νόμος...

ειναι παρανομο να πινεις και να οδηγείς... όλοι το κανουν ομως..

ποιοι δεν το κανουν? οσοι εχουν ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ.. οχι οσοι εχουν εκφοβιστεί απο τους 1000 αστυνομικους στο 1.000.000 πολιτών.

 

(ισως υπερβαλλω στην αναλογια αλλα παντως πιστεύω οτι δεν μπορεί ο αστυνομικος να ειναι υπευθυνος για τετοια πραγματα... ουτε και οι γονεις να πιστεουν η να διδασκουν οτι με την παρουσια αστυνομικου ή νομου εφαρμοζεται αυτό που είναι ηθικά σωστό

το μυαλό μας και η συνείδησή μας έιναι αυτά που μας επιβάλλουν το τι κάνουμε...

για μένα ειναι το ιδιο οπως και το να διδασκεις στο παιδί να φοβαται το μπαμπα που θα ερθει να τον μαλωσει και όταν φυγει ο μπαμπας το παιδί θα κανει το απαγορευμένο)

 

οσο περισσότερο ο έφηβος μαθαίνει ότι έχει μυαλό και συνείδηση

και του δείχνουν οι γονείς το παράδειγμα ότι εκείνος ειναι υπευθυνος ελέγχοντας αυτά, για το τι κανει στη ζωή του, τόσο περισσότερο πιστευω ότι δεν θα έχει ποτέ ανάγκη να πλησιάζει καμια ψυχοτρόπο ουσία...για τους λογους που τουλαχιστον το κανουν οι έφηβοι.

όσο υγιες/ανθυγιεινό ειναι το τσιγάρο τόσο υγιες/ανθυγιεινό ειναι και το άλλο τσιγάρο και πιο επικινδυνο στην σύγκριση αναλογία που γραφει η κατριν...

 

κανονικά αν πάμε με την επικινδυνότητα,

το τσιγάρο θα πρεπε να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαγορευμενο για ανήλικους με ΣΟΒΑΡΕΣ επιπτώσεις για τους γονείς και όποιον έχει στο χώρο του παιδιά που καπνίζουν (καφετεριες πχ)

αντιθέτως τώρα παρότι ειναι παράνομο,

αυτό γίνεται με την ανέχεια των ενηλικων παροτι το τσιγάρο σε ανήλικους είναι ΟΤΙ χειρότερο.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ, με την εφαρμογή αυτού του νόμου..

ουτε και οι ίδιοι οι γονείς δηλαδή!

 

όσοι δηλαδή τα συγκρίνουν , πρεπει ΤΩΡΑ να αρχίσουν καμπάνια

ισχυροποίησης απαγορευτικών νόμων για την χρήση του καπνου

απο ανήλικους....

και πραγματικά ΙΣΩΣ τότε θα συμφωνούσα, θα ήμουν υπέρ, του να είναι ΟΛΑ εντελώς παράνομα.

 

όχι όμως να επιτρέπεται να καπνίζει φουγάρο ο ανήλικος στην καφετέρια ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ,

και να λέμε οτι κινδυνευει απο τη μαριχουανα που είναι παρανομη...

 

και μετά βλεπουμε να πεθαίνουν σημερινοί 40ρηες που καπνιζουν απο 15 ετών και είναι δεδομένο ότι αυτός είναι ο λόγος θανάτου..

και ειναι γνωστό ότι αν αρχισεις το τσιγάρο απο μικρός είναι πολύ πολύ πιο δύσκολο να σταματήσεις... αλλά οι γονείς λένε για τη μαριχουάνα...!

 

το όλο θέμα είναι, το να ξέρει ο έφηβος τι ειναι ψυχοτρόπα ουσία.

τι κάνει? τι προκαλεί? γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να έχει πλάκα να δοκιμαζεις μια ψυχοτρόπα ουσία? (στανταρ κάποιοι ίσως το κανουν για πλακα στην αρχή)

γιατί δεν εχει πλάκα αν δοκιμασεις να ξαναδοκιμασεις ή να χρησιμοποιείς συχνά ψυχοτρόπες ουσίες?

(αυτό ειναι που δεν τους εξηγεί κανείς.. το ότι όλα, και το ποτό και το τσιγάρο και τα ναρκωτικά είναι στην ίδια κατηγορία)

 

συμφωνα με το ολοήμερο σεμινάριο που παρακολούθησα, της ΕΨΥΠΕ, και κορυφαίο ειδικό για κέντρα απεξάρτησης και θεραπειας για εφηβους απο τη Γαλλία,

οι έφηβοι για να αντιμετωπίσουν το άγχος, και το στρέςς και την ανησυχία τους,

αλλά και σαν διαδικασία της αναπτυξης μεσα απο την εφηβεία,

 

ψάχνουν να πιαστούν απο πράγματα που θα τους προσφέρουν τον

"έλεγχο" του σώματός τους.

 

αυτό, σαν ψευδαίσθηση καταλήγει να επιτυγχάνεται με την λήψη ψυχοτρόπων ουσιων. (περισσότερο στα αγόρια... στα κορίτσια, γίνεται με τον έλεγχο προσληψης τροφης, λιγοτερη η περισσότερη πχ οχι σα κανονας αλλα ποσοστιαία)

 

είναι σαν μια τρανταχτή δήλωση στην κοινωνία "το σώμα μου μου ανήκει και το ελέγχω διαπιστώνοντας πως αλλάζει ανάλογα με το τι παίρνω... "

 

δεν είναι δικά μου λόγια.

 

ο μόνος τρόπος για να μην προβεί ένας έφηβος στην χρήση οποιαςδήποτε ψυχοτρόπας ουσίας, και να μην πέσει σε αυτή την παραραπάνω

 

πολύ εύκολη παγίδα που του ενδυναμώνει την αίσθηση αυτής της ανεξαρτησίας και ελέγχου,

 

είναι να έχει στην πραγματικότητα τρόπους να ελέγχει το σώμα του ο ίδιος, και την ζωή του και τα θέλω του , μέσα στην οικογένεια, στον κύκλο του, στους φίλους στην κλίκα.

 

αυτό γίνεται με το να ξέρει τι θέλει, τι αναζητά, να έχει στόχους, να έχει όνειρα,

και να ασχολείται καθημερινά, με το να μπορεί αυτά να τα πλησιάσει,

(δηλαδη να εξασκεί χόμπι ή εκμάθηση τεχνικών για χόμπι με πάθος και χαρά)

 

χωρίς να του τα έχουν επιβάλλει /διαλέξει άλλοι για εκείνο...

 

είναι, συγκρινοντας αυτά που ξέρω σε θέματα ψυχολογίας στην προσχολική ηλικία,

ίδιο με το παιδάκι το 2,5-3 χρονο που αρχίζει την φάση του όχι, και την φάση του ελέγχου, που θέλει να επιλέγει. που αν δεν του αφήσουν αυτή την ελευθερία, θα επαναστατήσει, θα κλωτσήσει και θα εναντιωθεί!

 

είναι default αυτό και όσες εχετε παιδιά αυτής της ηλικίας αποκλειεται να μην το έχετε διαβάσει και δεί. Δεν είναι σύμπτωση που όλα τα παιδιά το παθαίνουν,

και δεν έιναι και σύμπτωση που όλοι οι έφηβοι πειραματίζονται με τις ουσίες..

 

απλώς στον έφηβο, αυτό πλέον είναι το τι κάνει στην καθημερινότητά του, σημερα και σε βαθος χρόνου.

 

είναι συναγερμός αυτές οι σκέψεις, για τα παιδιά που αυτή τη στιγμή ακολουθούν πρόγραμμα σχολείου φροντιστηρίου σε φάση γυμνασίου/λυκείου

χωρίς να διαθέτουν κάτι που αγαπουν, κάτι που τους προσδιορίζει, κάτι που να τους κάνει να ονειρεύονται, και να θέλουν να το πλησιάσουν δουλεύοντας για αυτό.

 

το παράδειγμα αυτής της κοινωνίας σήμερα

 

ότι α) με τη δουλεια δε καταφερνεις τιποτα

β) δεν υπαρχει αξιοκρατια

γ) πετυχαινει αυτος που "καταχράται"

 

είναι ακριβως το αντίθετο... !

 

όσο οι έφηβοι παραμένουν έκθετοι στο παράδειγμα αυτό, πιστευω ότι κανένας νόμος ή αστυνομικός, δεν θα τους αποτρέψει απο το να βυθιστούν στο πέλαγος της εύκολης απόλαυσης

της οποιασήποτε ψυχοτρόπας ουσίας,

είτε τσιγάρο είτε ποτό είτε μαριχουανα είτε κοκαίνη είτε αλλα πραγματα...

 

εφόσον οι αστυνομικοι δεν ειναι παροντες τωρα και δεν ασχολούνται, πως η νομιμοποιηση θα αλλαξει κάτι... απλώς αντι να είναι κρυφό (και ετσι να μη ξερουν οι γονείς) μπορεί να είναι φανερό, και να μπορούν οι γονείς να παρεμβαίνουν,

αλλάζοντας τις παραστάσεις και τη ζωή του εφήβου όπως μπορούν για να του δώσουν έναυσμα να φυγει απο αυτά.

 

θα ήθελα επισης να αναφέρω την ύπαρξη των παιχνιδιών στις κονσόλες που είναι άνω των 18 ετών τα οποία οι γονείς ΕΠΙΤΕΠΟΥΝ σε ανήλικους, την στιγμή που αποδεδειγμένα προκαλούν ΠΑΡΑ πολλά κακά.! (πτώση βαθμών, εθίζουν, βία, παθητικότητα, χαμενες ωρες.. )..

 

όλα αυτά δείχνουν την μή επαρκή ενασχόληση των γονέων με τα παιδιά όσον αφορά το να τους δείξουν το τι μπορουν να κάνουν με τον ελευθερο τους χρόνο.

 

δεν είναι ο νόμος που θα δείξει στα παιδιά τι μπορούν να κάνουν που να ειναι κουλ, υγιές, διασκεδαστικό, ...

 

είναι οι γονείς και οι κοινωνία με αυτά που προσφέρει στους εφηβους.

 

πχ υπαρχουν αρκετά κέντρα νεότητας με δραστηριότητες?

έχετε ποτέ ασχοληθεί ή εχετε δεί στο δήμο σας κάποιοι να προωθούν την λειτουργία τέτοιων κέντρων, που να εχουν δραστηριότητες κτλ ?

 

αυτά είναι που οι γονείς του σήμερα ΟΦΕΙΛΟΥΝ να υποστηρίξουν με πάθος και με ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ απέναντι στην πολιτεία...

 

όπως σε ένα μικρό παιδί 2, αγνοείς το κακό μή δίνοντας προσοχή, αλλά για να το κανεις να ακολουθήσει αυτό που θέλεις, του δείχνεις την θετική έκβαση, έτσι και σε εναν εφηβο, .... απο κοντά και με το χεράκι!

 

είναι λοιπον για μένα λάθος το να ασχολείσαι με το πως θα απαγορευσεις την αρνητική, και το πως θα την αστυνομεύσεις.. ανεξαρτήτως ηλικίας του παιδιού..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και επειδή πιστευω οτι αρκετοί εχουν την αποψη που έχουν επειδή πραγματκά δεν έχουν ερθει σε επαφη με την νεολαία σήμερα.....

 

οχι μαλιστα δεν ειναι δυσκολο,

αλλά γνωρίζω, δυστυχώς, απο το ίδιο το παιδί 15-16 χρονων, ότι ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΑΣΤΦΟΥΝΤΑΔΙΚΟ έδιναν ραντεβου όχι για ΜΑΡΙΧΟΥΑΝΑ, αλλά για ενέσιμη ηρωίνη. ..

 

όσοι πιστεύετε ότι είναι δυσκολο εξαιτίας του ότι είναι "παρανομο" να βρεί κανεις μαριχουανα. ... !!!...

διαβαστε ξανα και την εδώ πρώτη φράση... την ξαναβαζω,

 

αλλά γνωρίζω, δυστυχώς, απο το ίδιο το παιδί 15-16 χρονων, ότι ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΑΣΤΦΟΥΝΤΑΔΙΚΟ έδιναν ραντεβου όχι για ΜΑΡΙΧΟΥΑΝΑ, αλλά για ενέσιμη ηρωίνη.

 

ΣΕ ΦΑΣΤΦΟΥΝΤΑΔΙΚΟ ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

οι γονείς δεν είχαν ιδέα.

 

αυτή τη στιγμή το κάθε παιδί/έφηβος, θα ακούσει, θα είναι σε επαφή με τα ναρκωτικά, και ξέρει πως να τα βρεί εάν το θέλει. κανείς δεν αστυνομεύει ή προστατεύει το παιδί σας

επειδή η χ ουσία είναι παράνομη.

 

το επιχειρημα δηλαδή οτι αν νομιμοποιηθει η μαριχουανα, θα ειναι πιο

ευρέως διαθέσιμη, ή πιο διαδεδομένη, δεν ισχύει ... ούτε κατά διαννοια

γιατι ήδη υπαρχει παντού...

 

μόνο οι αξίες που τους δίνετε είναι αυτές που θα προστατέψουν τα παιδιά σας...

 

είναι δηλαδη και παραπλανητικό (για τον εαυτό του) ο γονέας να πιστευει οτι επειδη κατι ειναι παρανομο

δεν κυκλοφορεί και για αυτο το παιδί του δεν θα μπει στο πειρασμο... δεν ισχύει!!!

 

ελπίζω να σας κρουω σοβαρά τον κωδωνα που λένε...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπε κανεις οτι επειδη ειναι παρανομει δεν 'κυκλοφορει' παντου!!απλα οταν πιασουν καποιον με κανναβη πανω του ναι θα συλληφθει και δεν ξερω και εγω τι αλλο θα ακολουθησει,ισως τοτε αυτος πιο φοβισμενος να μην θελησει να συνεχισει την χρηση να θελει να απεξαρτηθει κλπ...αν ομως ολο αυτο πια θα ειναι νομιμο τοτε δεν θα τον ενδιαφερει καθολου....αμα ειναι ετσι ας γινουμε ολοι καλλιεργητες και να φυτευουμε κανναβη τοσο απλα...

Link to comment
Share on other sites

aloha Και υποσχομαι αυτη τη φορα να ιεμαι πολύ κιουρια

 

λοιπον κόρες. ζουμε σε μια εποχή όπου τα παιδάκια μας σε ποσοστό 99% ΚΑΠΟΙΑ στιμγη στη ζωή τους 8α δοκιμάσουν ναρκωτικά κάθε ειδους και συμπεριλμβάνω και τον καπνό και το αλκοόλ γιατι κ αυτα εθισιτκά ειναι (και μάλιστα πολύ πιο εθιστικά απο την φουντα του λαού). οποτε 8α πρεπει να εξετάσουμε το εξης: ειναι καλύτερο το παιδι μας να αγοράσει την φουντα του απο τον Χ κατραπακιά που μπορει να ητν εχει κόψει και με τίποτα αγριομάτζουνα και σκόνες αμφοβολου προελέυσεως ή ελεγχόμενα και με προιον..α ποιοτητας;

 

 

σε οτι αφορά στην αποποινικοποιηση και τα ποσοστά χρήσης

Σε Ολλανδία και ΠΟρτογαλία που νομοθετήθηκε η ατιμωρισία του χρήστη και το κράτος έδειχνε ιδιαίτερη προσοχή στην ευημερία τους (δλδ ελεγχομενη χρήση και αποστειρωμένες συριγγες) τα ποσοστά θανάτων επεσαν στο απειροελάχιστο και τα ποσοστά νέων χρηστών σχεδόν μηδενίστηκαν

 

επισης τα ναρκωτικά και δη τα πλέον ψυχεδελικά ηταν ΑΝΑΠΟΣΤΑΣΤΟ κομάτι του ανθρώπινου πολιτισμού. Η δικιά μας Πυθία πχ μάσουσε τις δάφνες της, ο Μπάροουζ την ζουζου του και έγραφε μυθιστορήματα, ο Abbie Hofman το ίδιο και πάει λέγοντας. Επίσης ΔΕΝ ειναι τυχαίο που υπερμαχοι της αποποινικοποιησης της χρήσης ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ναρκωτικού ήταν και είναι προσωπικότητες που με το έργο του άλλαξαν την οπτική με την οποία βλέπουμε τα πράγματα και που ηταν πρωτοπόροι σε κάποια άλλα. Ενδεικτικά αναφέρω εκτός απο τους προηγούμενους, τον Αλντους χαξλει, τον Αλαν Γκινγκσμπεργ, τον τιμοθι Λίρι, τον Γουίλι Νέλσον, ο Αλμπερτ Χόφμαν, ο Τζον Λίλι, ο στανισλαβ Γκροφ και ουτω καθεξής: Γιατροί, επιστήμονες, ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι και συγραφείς οι προαναφερόμενοι ο οποιοι, για να σαα προλάβω, δεν πεθαναν απο ναρκωτικά αλλά είτε απο καρκίνο είτε απο βαθειά γεράματα.

 

επίσης οποια 8ελει ας κάνει τον κόπο να διαβασει σχετικά με τις ευεργετικές επιδράσεις της κάναβης σε καρκινοπαθείς που αντι για μορφίνη για τον πονο επιλέγουν μαριχουάνα. επισης δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σοβαρη έρευνα που να αποδεικνύει περίτρανα πώς μετά την φουντα πεφτεις στην ηρωίνη.

αυτα εν τάχει κα8οτι και κομωτηριάζουσα εν ολιγοις

σας φιλώ

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...