Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για μωράκι 2μηνών με το γάλα του...


Roulitsas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!!!

 

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους μπουν στον κόπο να διαβάσουν το post μου που είναι όπως φαίνεται, σχετικά μεγάλο....

 

Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω το forum σας για διάφορες απορίες μου και εγώ και η γυναίκα μου και πλέον που αντιμετωπίζω πρόβλημα με το μωράκι μας, αποφάσισα να κάνω εγγραφή και να πάρω γνώμες και από εσάς και ίσως από κάποιον που να είναι περισσότερο εξειδικευμένος.

 

Το μωρό μας είναι πλεόν 2 μηνών και η ιστορία είναι η εξής...

 

Γεννήθηκε 2,640kg και σήμερα που είναι 5.030kg (στις 3 Ιανουαρίου έγινε δύο μηνών). Η γυναίκα μου αποφάσισε να θηλάσει όσο μπορούσε και ξεκινήσαμε απο το μαιευτήριο. Ο παιδίατρος που έχουμε και απο την μεγάλη μου κόρη (4 ετών) μας είπε οτι επειδή η μεγάλη ΙΣΩΣ να ήταν αλλεργική (δεν αποδείχθηκε ποτέ παρόλο που λάμβανε αρχικά υποαλλεργικό γάλα) θα έπρεπε στην νεότερη να πάρει αν χρειαζόταν συμπλήρωμα, μόνο υποαλλεργικό. Το είπα τότε στο μαιευτήριο και μου απάντησαν οτι μωράκια τόσο μικρά ΔΕΝ παίρνουν υποαλλεργικό γάλα και ο εκεί παιδίατρος ΔΕΝ συμφωνούσε. Έτσι λοιπόν συνεχίσαμε και όταν πλέον πήγαμε σπίτι, αλλάξαμε το κανονικό Almiron 1 σε Almiron 1 HA όπως μας υπέδειξε ο παιδίατρος μας. Μέχρι και που το παιδί πήγε 1 μηνός, όλα καλά με θηλασμό και συμπλήρωμα και από θέμα βάρους μέχρι που ξαφνικά το παιδί κόβει το θηλασμό και το μπιμπερό και δεν έπινε.

Το ίδιο απόγευμα είχαμε συμπτωματικά ραντεβού με τον παιδίατρο για να την εξετάσει στο σπίτι. Όταν του το είπαμε, μας είπε οτι αυτό είναι το αποτέλεσμα της λήψης κανονικού γάλακτος στο μαιευτήριο και οτι πλέον το παιδί έγινε δυσανεξικό στο αγελαδινό (εξού και δεν έπινε ούτε απο το στήθος πράγμα που όπως μας είπε δεν νοήται να συμβαίνει αν όλα είναι καλά). Σταματάμε το Almiron 1 HA και πάμε στο Almiron 1 Pepti ΜΑΖΙ με Epadoren σιρόπι για να "φτιάξει" όπως μας είπε ο παιδίατρος και ο οισοφάγος του απο πιθανές ψιλο-αναγωγές/γουλίτσες που είχε κάνει λόγο της δυσανεξίας.

Μέχρι και την περασμένη εβδομάδα (λίγο πριν γίνει 2 μηνών) είμασταν καλά εως ότου η μπέμπα άρχισε να κλαίει μετά από κάθε 2-3 γουλίτσες που έπινε και πήγαινε το γάλα στο στομαχάκι της. Επίσης είχε μειώσει την ποσότητα και έπινε 60ml-70ml αντε το πολύ 90ml και μια δύο φορές 100ml από τα 130ml που είχαμε φτάσει. Την Δευτέρα λοιπόν, πήγαμε στον γιατρό για τα 1α εμβόλια και επειδή το παιδί έκανε και δυο-τρεις γουλίτσες, μας είπε οτι σε συνδυασμό με το κλάμα, ΜΑΛΛΟΝ το παιδί δεν είναι αλλεργικό και ίσως έχει μια μικρη παλινδρόμηση. Μας έδωσε επι τόπου το Humana AR (αντι-αναγωγικό) και μας είπε να το δούμε από Τρίτη πρωί. Αν ήταν αλλεργική θα το έβγαζε. Αν δεν ήταν θα το έπινε κανονικά. Όντως την Τρίτη ήπιε πάρα πολύ καλά, ήταν σε φοβερή διάθεση και όλα έδειχνα οτι έφτιαξαν. Την Τετάρτη όμως (2η ημέρα λήψης του AR) το παιδί ξεκίνησε και έκανε 4 φορές κακάκια από 1 φορά κάθε δύο μέρες (πίνοντας το Pepti). Χθές (3η ημέρα λήψης του AR) έφτασε τις 4 φορές μέχρι το μεσημέρι όπου και θορυβηθήκαμε και πήραμε τον παιδίατρο (μέχρι το βράδυ έκανε 6 τελικά). Μας είπε οτι για να μην μας πάει στο ακριβό Neocate που έχει ?55 το κουτί και είναι για περιπτώσεις σαν την μπέμπα μας, να δοκιμάσουμε το Humana το απλό και να δούμε αν θα μειωθούν οι φορές που κάνει κακάκια της. Τελικά το πήραμε και αυτό και όταν πήγε να της το δώσει η γυναίκα μου ΔΕΝ το έπινε με τίποτα (σαν να μην της άρεσε η γεύση του απλού).

Οι ενέργειες μου πλέον μετά από όλα αυτά ήταν οι εξής:

1) Πήρα τηλεφωνική γνώμη από έναν άλλο παιδίατρο γνωστού και μου είπε οτι ίσως το παιδί να έχει κάποια ουρολοίμωξη και να πρέπει να της κάνουμε εξετάσεις για να το δούμε. Επίσης οτι σε καμία των περιπτώσεων δεν δίνουν αντι-αναγωγικά ή υπο-αλλεργικά γάλατα χωρίς εξετάσεις (για παλινδρόμιση με υπερηχολογικο έλεγχο ή raft -καπως έτσι- για αλλεργίες). Μας συνέστησε να κάνουμε Γενική Ούρων και καλλιέργεια ούρων και να της πάμε τα αποτελέσματα. Μέχρι τώρα απλό γάλα.

2) Πήρα άλλον παιδίατρο που μου είπε ακριβώς τα ίδια χωρίς να αναφερθεί σε ουρολοίμωξη ή κατι σχετικό. Συνέστησε απλό γάλα μέχρι να στρώσει το στομάχι της και βλέπουμε, γιατί το έχουμε κάνει το παιδί τούρμπο (είπε χαρακτηριστηκά). Όταν του ανέφερα οτι δεν θέλει το απλό Humana αλλά της αρέσει (μάλλον; ) το AR που την κάνει βέβαια να έχει πολλές φορές κακάκια, μου είπε να κάνω μίξη των δύο.

3) Πήρα στην Humana τηλέφωνο και ένας εξυπηρετικότατος κύριος μου έδωσε συγχαρητήρια στον γιατρό που πρότεινε την μίξη γιατί ελάχιστοι το κάνουν αν και σε ορισμένες περιπτώσεις είπε οτι ενδείκνυται. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την υγεία με την μίξη και έτσι μπορούσαμε να το κάνουμε.

4) Πήρα τον παιδίατρό μας και του ανέφερα οτι διάβασα κάπου στο internet για την μίξη και οτι το παιδί δεν πίνει το απλό και μου είπε οτι "Δεν πίστεύω οτι θα καταφέρετε κάτι, και καλύτερα να της δώσετε το Neocate". Όταν ξαναρώτησα έντονα πλέον οτι η απορία μου είναι αν απαγορεύεται η μίξη, μου απάντησε πως "Όχι αλλά σας λέω δεν πιστεύω να καταφέρεται να μειώσετε έτσι τα κακάκια της".

 

Τελικά, ήπιες 3-4 φορές mixed Humana AR και Humana απλό, τα κακά ίσως ελαττώθηκαν κατά 1 φορά (ήδη δλδ σήμερα έχει κάνει 4 έως τώρα που γράφω, αλλά μέχρι το βράδυ δεν ξέρω πως θα πάει) αλλά, πάλι πλέον δεν θέλει να το πιεί. Τελικά με τα πολλά πηρα τηλέφωνο έναν παιδίατρό που μπορώ να τον επισκευφτώ γιατί είναι στο δήμο που μένω και ταυτόχρονα παρακολουθεί τον ανηψιό μου, του ανέφερα όλα τα παραπάνω και φυσικά και αυτός μου είπε οτι ο παιδίατρος μας τα έχει κάνει μπάχαλο με το γάλα του παιδιού (δεν θέλησε να μάθει όνομα), ταυτόχρονα έχει γίνει μπάχαλο το στομάχι του παιδίου και επίσης τα νεύρα τα δικά μας με το άγχος. Συμβουλή του και αυτό θα κάνω τελικά, εφόσον δεν πίνει το Humana, δοκιμάζουμε άλλο ΑΠΛΟ και όχι ειδικό γάλα και μου είπε το 1ο που έπινε και στο μαιευτήριο (Almiron 1) και βλέπουμε. Επίσης μου είπε οτι το γάλα θα πρέπει να είναι αρχικά περισσότερο αραιωμένο 120ml με 3 μεζούρες αντί για 4 ή 150ml με 4 μεζούρες αντι για 5. Σταδιακά θα δούμε πως θα πάει, κόβουμε το Epadoren γιατί δεν υπάρχει λόγος και δίνουμε προσοχή στα κακάκια και στο δέρμα αν θα κάνει κανένα σημαδάκι για αλλεργία ή αιματάκι στα κακάκια.

 

Αποτελέσματα για την λήψη του Almiron1 δεν ξέρω ακόμα γιατί πριν απο 1-2 ώρες θα το έπαιρνε η σύζυγος μου και δεν ξέρω καν αν το έχει δοκιμάσει.

 

Ζητάω απεγνωσμένα συμβουλή από παρόμοιες περιπτώσεις ή αν διαβάσει το post μου και κάποιος περισσότερο "ειδικός" ας μπεί στον κόπο να μας συμβουλεύσει. Αξίζει να πω οτι ο τελευταίος παιδίατρος με άφησε ευχαριστημένο από το τηλέφωνο και λίγάκι ηρέμησα. Επίσης να προσθέσω οτι η μπέμπα μας, δεν έχει χάσει μέχρι στιγμής βάρος αλλά ταυτόχρονα τις τελευταίες 10 μέρες δεν έχει πάρει κιόλας.

 

Σας ευχαριστώ θερμά έστω και που απλά διαβάσατε το post μου.

 

Φιλικά,

Ηρακλής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν, να σας ζήσει και καλή συνέχεια με τη διατροφή της μπεμπούλας σας. Η μεγάλη μου σταμάτησε γρήγορα να θηλάζει δυστυχώς, άλλαξε τρακόσια γάλατα που το μόνο που κατάφεραν ήταν να της κάνουν το στομάχι σμπαράλια, είχε ΓΟΠ μέχρι που χρόνισε και το δικό μου συμπέρασμα ήταν το εξής: Θηλασμός και πάλι θηλασμός!

Χίλια συγνώμη αν σας φαίνομαι παράλογη, αλλά αν ήξερα τότε ότι είχα πιθανότητα επαναγαλακτισμού, θα το έκανα χωρίς άλλη σκέψη.

Ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ σε αυτό το θέμα. Δεν είμαι ειδική, αλλά αν υπάρχει κάποια περίπτωση να δοκιμάσει η γυναίκα σας και πάλι το θηλασμό, νομίζω ότι θα ησυχάσετε.

Από την άλλη μεριά, είναι σημαντικό ότι σας ενέπνευσε ηρεμία ο παιδίατρος.

Και πάλι με συγχωρείτε αν δεν σας βοηθάει καθόλου αυτό που σας γράφω, γράφω σαν μαμά που το μωρό της βασανίστηκε πολύ από τις συνεχείς αλλαγές.

Κάλή επιτυχία και καλή δύναμη. Εύχομαι κάποιο μέλος να σας βοηθήσει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, άμα σου πω ότι μπερδεύτηκα, δε θα σου πω ψέματα. Συμφωνώ απόλυτα με τον τελευταίο γιατρό που σας είπε ότι ο πρώτος το έκανε μπάχαλο το στομαχάκι του παιδιού. Κι εμένα οι δικές μου είχαν θέμα με τις κενώσεις τους (ένα άλλο πράγμα που δεν κατάλαβα είναι αν οι κενώσεις τις μικρής σας είναι διαρροικές ή καλές. Αν δεν είναι διαρροικές, δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα ανησυχίας) και αλλάξαμε αρκετά γάλατα μέχρι να καταλήξουμε. Αλλά είχαμε ήδη κάνει εξετάσεις για ουρολοίμωξη και αίματος για να διαπιστωθεί αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, αλλιώς η παιδίατρος δεν ήθελε να προχωρήσει σε πιο "εξειδικευμένα" γάλατα. Με έκανε να απορήσω λίγο ο γιατρός που σας έδινε φάρμακα και διάφορα γάλατα χωρίς πρώτα να κάνει εξετάσεις στο παιδί για να αποκλείσει κάποια σενάρια ή/και να σιγουρέψει κάποια άλλα. Θα έλεγα να παραμείνεις στον τελευταίο γιατρό (αυτόν που είναι στο Δήμο σας), μου φάνηκε πολύ πιο "νορμάλ" απ'τον πρώτο, κι επίσης συμβουλή μου είναι να μην μπλεχτείτε με ακόμη περισσότερους παιδιάτρους γιατί το μόνο που θα καταφέρετε είναι να μπερδευτείτε ακόμη περισσότερο και ίσως να ταλαιπωρηθεί κι άλλο -χωρίς λόγο ενδεχομένως- το παιδάκι.

 

Καλη επιτυχία, σας εύχομαι, με το καινούργιο/παλιό γάλα και μακάρι η μικρή περιπέτειά σας να λάβει τέλος εδώ.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι υποψιάζομαι ότι ο πρώτος παιδίατρος ήθελε να σας πείσει να αγοράσετε το συγκεκριμένο γάλα της συγκεκριμένης εταιρίας που του δίνει μίζες, και γι αυτό έγινε όλος ο χαμός. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί σταματήσατε τον θηλασμό, ακόμα και αλλεργία να είχε το μωρό, ο θηλασμός είναι ιδανικός.

 

Θα συμφωνήσω με την bouboukakia, εγώ από γάλατα δεν ξέρω, η κόρη μου μόνο μητρικό γάλα πίνει, σας προτείνω ανεπιφύλακτα να κάνει η μητέρα επαναγαλακτισμό. Πληροφορίες υπάρχουν αναλυτικές στην ενότητα του θηλασμού

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάλή επιτυχία και καλή δύναμη. Εύχομαι κάποιο μέλος να σας βοηθήσει πραγματικά.

 

Καλη επιτυχία, σας εύχομαι, με το καινούργιο/παλιό γάλα και μακάρι η μικρή περιπέτειά σας να λάβει τέλος εδώ.

 

Θα συμφωνήσω με την bouboukakia, εγώ από γάλατα δεν ξέρω, η κόρη μου μόνο μητρικό γάλα πίνει, σας προτείνω ανεπιφύλακτα να κάνει η μητέρα επαναγαλακτισμό. Πληροφορίες υπάρχουν αναλυτικές στην ενότητα του θηλασμού

 

Κατ αρχήν σας υπερευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!!

 

Είναι το μόνο σίγουρο οτι το μητρικό γάλα δεν συγκρίνεται με τίποτα και δεν υπάρχει αντικατάστατο του. Τι δε επιλογή του επαναγαλακτισμού δεν την ξέραμε όπως προφανως δεν την ξέρει πάρα πολύς κόσμος. Είναι ναι μεν από τις πλέον ενδεδειγμένες επιλογές αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα επιλογή και μάλλον για την δική μας περίπτωση....δεν....

 

Τα νεότερα είναι οτι είναι τώρα 21:00 η ώρα, έχει κάνει 4 φορές κακάκια οπότε θεωρητικά αντε να κάνει αν κάνει αλλη μία και επίσης το Almiron 1 φαίνεται να...το πίνει... :D Έκανε ήδη δύο γεύματα των 90ml-100ml και ειδικά το 1ο σχεδόν τελείως ευχάριστα... ;) Δεν ξέρω πως θα πάμε παραπέρα και σίγουρα θα ενημερώσω αν όχι αργά το βράδυ, τότε αύριο το πρωί.

 

Πάντως όπως όλοι σας λέτε και έτσι πιστεύω και εγώ, ο τελευταίος παιδίατρος μάλλον κάνει την διαφορά και...ίσως ήρθε τελικά η ώρα για αλλαγή...

 

Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά και περιμένω να δω αν θα υπάρξει και κάποια άλλη άποψη επί του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε.

 

Φιλικά,

Ηρακλής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω οτι ο γιατρος ο πρωτος ισως να προωθει καποια συγκικριμενα γαλατα...το κανουν πολλοι αυτο.

Ξερω ποσο μπορει να σε μπερδεψει αυτη η κατασταση......

Εμεις δεν ειχαμε το ιδιο αλλα ενα θαμ με το γαλα το ειχαμε.Μου αλλαζαν εκατο φορες γαλα.Το μωρο δεν εκανε κακα.μετα μου δοσανε ΥΠΟΑΛΕΡΓΙΚΟ χωρις καμια εξεταση στο μωρο ...μετα με στειλανε για εξετασεις ουρολοιμωξης χωρις να εχει προβλημα....αστα να πανε...αυτοι οι παιδιατροι ειναι πολυ αναισθητοι...

Ευτυχως μετα απο τοσους γιατρους βρηκα τον καταλληλο που ειναι φανταστικος το παιδι το εστρωσε και μαλιστα τον εφερε στα καλα του σε θεμα βαρους

Το μονο που μπορω να πω ειναι να ακουτε λιγο και το ενστικτο σας , ειδικα η μαμα...Πραγματικα...και να μην επαναπαυεστε οπως καλα κανετε στα λογια ενος μονο γιατρου...

Αυτο για την μιξη δεν ειναι κακο.Αυτο εκανα και εγω για λιγο διαστημα.Μισο κανονικο μισο για δυσκοιλιοτητα...Ειναι μια χαρα.

Να κοιταξεις να βρεις καποιον παιδιατρο που ΔΕΝ θα σας αγχωνει μπερδευει και πανω απο ολα να τον ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ.

ΘΑ ακουσεις 10002 απο τους γιατρους.Ακουστε λιγο και το ενστικτο σας

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου παντως χωρις να εχει καποιο προβλημα μεχρι 40 ημερων εκανε 7-8 φορες την ημερα κακα.απο κει και περα κ μεχρι 18 μηνων εκανε 4-5 φορες την ημερα.τωρα 2 χρονων κανει 2-4.σημερα πχ εκανε 3!δε νομιζω να ειναι ανησυχιτικο το οτι κανει 4 φορες κακα.κ της φιλης μου το αγορακι μεχρι 3 χρονων εκανε 3-4 φορες την ημερα.παντως για το γαλα καλα ειπε ο γιατρος.δοκιμαστε αλλες μαρκες το κανονικο.ισως της αρεσει καποια γευση

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει το μωρακι σας!

Θα συμφωνησω κι εγω καταρχην στην αλλαγη του πρωτου παιδιατρου, οχι γιατι κρινω πως εκανε κατι λαθος (δεν εχω γνωσεις γιατρου για να ξερω με ποιο σκεπτικο σας εδινε αυτες τις οδηγιες), αλλα γιατι θεωρω πολυ σημαντικο ο παιδιατρος (οπως και ο γυναικολογος για τις γυναικες) να εμπνεει εμπιστοσυνη! Απο εκει και περα η δικη μας εμπειρια εχει ως εξης:

Η κορη μου γεννηθηκε με καισαρικη και το 1ο 24ωρο μεταφερθηκε στα προωρα για να ελεγχθει για τυχον υπογλυκαιμια μιας που εγω εκανα σακχαρωδη διαβητη κυησης. Οταν λοιπον το 2ο 24ωρο την ανεβασαν στο θαλαμο, δεν δεχοταν να θηλασει αφου το 1ο 24ωρο της ζωης της σιτηστηκε αποκλειστικα με ξενο γαλα (εγω δεν μπορουσα να κατεβω στη μοναδα προωρων λογω καισαρικης και ουροκαθετηρα). Ετσι, αναγκαστικα και απο λαθος καθοδηγηση, δεν συνεχισα να επιμενω τις προσπαθειες να θηλασει και ξεκινησαμε το frisolac. Αυτο που παρατηρησα ηταν πως η μικρη εβγαζε αρκετες γουλιες μετα το γευμα κι ενημερωσα τον παιδιατρο του μαιευτηριου ο οποιος κατα την εξοδο μας συνεστησε να το αλλαξουμε σε frisolac comfort. Οι κενωσεις με αυτο το γαλα ηταν αρκετες (δηλαδη ΚΑΘΕ φορα που ετρωγε εκανε και απο μια κενωση), αλλα αυτο που με παραξενεψε και ζητησα τη συμβουλη του δικου μας παιδιατρου ηταν πως παρολο που το γαλα ηταν αντιαναγωγικο, το παιδι εξακολουθουσε να βγαζει γουλιες και μαλιστα μεγαλυτερες. Ετσι μας συνεστησε υπερηχο στομαχου και ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ απο το πορισμα του υπερηχου μας ειπε να παρουμε το epadoren.

Γνωμη μου λοιπον ειναι πως το καλυτερο γαλα ειναι το μητρικο. Εφοσον δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. παλεψτε το με ξενο γαλα αλλα μη δωσετε ξανα φαρμακα στο μωρακι χωρις περαιτερω εξετασεις.

Καλη επιτυχια και ολα να πανε καλα ευχομαι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ βαχ και πάλι βάχ.....

 

Ειλικρινά και μόνο οτι υπάρχουν άνθρωποι σαν και εσάς που μπαίνουν στον κόπο, έχουν την διάθεσή και αφιερώνουν χρόνο για να ακούσουν το πρόβλημα του άλλου, με κάνει και νιώθω πάρα μα πάρα πολύ καλύτερα ήδη...

 

Επειδή το μεσημέρι έγραψα μεγάλο post αλλά βιαστικό, δεν ανέφερα ίσως κάποια μικρο-πράγματα που να κάνουν όμως την διαφορά.

 

α) Το μωράκι μας τελικά έκανε 4 φορές κακά στο 24ωρο (το μετράμε 12 το βράδυ με 12 το βράδυ).

β) ΟΛΟΙ οι παιδίατροι με τους οποίους επικοινώνησα τηλεφωνικά, με ενημέρωσαν οτι δεν είναι δα και τοοοοοοοσο τραγικό το γεγονός οτι έκανε τόσες φορές κακά. Ο μόνος ο οποίος είχε αντίθετη άποψη ήταν ο δικός μας παιδίατρος και εξού και ο λόγος για τον οποίο μας είπε να πάμε από το Humana AR στο απλό. Η ακριβής φράση του ήταν οτι "το παιδί δεν θρέφεται καθώς ότι παίρνει από το γάλα, το αποβάλει με τα κακά του"...!!!!

γ) Υπάρχει μια μικρή ομφαλοκήλη που τελικά όπως διάβασα και απο εδώ μέσα, δεν είναι τίποτε ανησυχητικό και σε καμία των περιπτώσεων όπως επίσης συμφώνησαν και οι άλλοι τρείς παιδίατροι, δεν αυξάνει ή αποτελεί βάση για το πρόβλημα της μικρής μας.

 

@casperaki --> Δεν την αλλάζουμε απ΄ευθείας. Ακόμα και αν μας μυρίσει (που με αυτά τα γάλατα δεν μυρίζουν τα κακάκια -μόνο με το Almiron Pepti βρωμούσαν απίστευτα) την αφήνουμε όσο χρειαστεί μέχρι να σταματήσει να ζορίζεται. Είναι το 2ο παιδάκι μας (κόρη και η 1η) και τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα, τα καταφέρνουμε καλα. Για την προώθηση του γάλατος, θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα οτι δεν το σκέφτηκα και εγώ και η σύζυγος και όλο το στενό οικογενειακό περιβάλλον, ΑΛΛΑ ο παιδίατρος μας είναι από γνωστό κύκλο και δεν θέλω να το πιστέψω. Δυστυχώς το γεγονός αυτό (ότι είναι από το κύκλο μας) με στεναχωρεί καθώς μου είναι ακόμα ποιό δύσκολο να τον εγκαταλήψω (όχι οτι τελικά αυτό θα γίνει όπως φαίνεται). Δεν με νοιάζει όμως προς το παρόν η άποψη του καθώς το μόνο που μα ενδιαφέρει είναι να αρχίσει να παίρνει πάλι τα πάνω της, η μπέμπα μας.

 

@dimitra83 --> Ήδη ξεκινήσαμε το απλό Almiron 1 όπως έγραψα και δείχνει οτι της αρέσει. Να δούμε...

 

@Φαίη 1986 --> Το ίδιο μου είπε και ο τελευταίος παιδίατρος που και τελικά άκουσα. Μόνο μετά από εξετάσεις το Epadoren ή ακόμα και το αντιαναγωγικό...

 

Να προσθέσω κάτι το οποίο ίσως επίσης να παίζει τον ρόλο του. Ο παιδίατρός μας, αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας στον στενό οικογενειακό του κύκλο, και θέλω να πιστεύω οτι εκεί είναι το πρόβλημα και δεν είναι συγκεντρωμένος. Κι πάλι όμως.... Αξίζει αυτό να γίνει αιτία για να παιδεύεται το δικό μου το μωράκι;

 

Τελικά, τώρα είναι περασμένες 1 το βράδυ. Η μπέμπα μας έκανε και άλλο γεύμα στις 12 και κάτι αλλά....περάσαμε ένα μισάωρο με απίστευτο κλάμα που δεν ήθελε οχι μπιμπερό στο στόμα της αλλά τίποτα απολύτως. Τελικά με τα πολλά και μετά απο το μισάωρο που είπα, αφού χαλάρωσε πήρε και έναν μικρό υπνάκο, μασούλαγε την πιπίλα της και είπες χωρίς κόπο 85ml. Οχι ότι είναι πολλά αλλά φαίνεται να στρώνει και να της αρέσει. Ισως τελικά και η δική μας ανησυχία και τα καθημερινά τηλέφωνα στον παιδίατρό μας με το παραμικρό (λες και είμαστε πρωτογονείς!!!) να τον μπέρδεψαν και να μην του έδιναν μια καθαρή εικόνα και να φτάσαμε σε αυτές τις συμβουλές. Όπως και να έχει όμως, είμαστε αποφασισμένοι το ΣΚ να έχουμε υπομονή και να το παλέψουμε ακολουθόντας τις συμβουλές του τελευταίου παιδιάτρου, για να μάθει τελικά και η μπέμπα μας την γεύση ενός γάλακτος.

 

Θα δούμε....

 

Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά που μας υποστηρίζεται και μας βοηθάτε με τις απαντήσεις/απόψεις σας. Ειλικρινά μας χαλαρώνετε το άγχος...

 

Ευχαριστώ,

Ηρακλής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή επηρεάζει πολύ και η ψυχολογία σας, προσπαθείστε να είστε πολύ ήρεμοι όταν της δίνετε το γάλα της. Εγώ, όταν ήταν να την ταϊσω, σκεφτόμουν "Χριστέ μου, πάλι θα το φτύνει, θα κλαίει, θα,θα" και φυσικά γινόταν αυτό που περίμενα. Τραγουδήστε της, κάντε την μια βολτίτσα, προσπαθήστε να περνάτε όμορφα, τα παιδάκια σας να είναι καλά και όλα παλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Ηρακλη

 

Ο γιος μου ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα.

Αυτη τη στιγμη πινουμε το Almiron Pepti MCT......

Ειχαμε ακριβως τα ιδια συμπτωματα...γουλιτσες, αναγωγες, αφαγια, και φυσικα βλεννη στα κακα και δερματιτιδες.

Καναμε εξετασεις για ουρολοιμωξη, ΓΟΠ και ολα ηταν αρνητικα.

Παντως χωρις βλεννη στα κακα και χωρις καποια ατοπικη δερματιτιδα...δυσκολα το βλεπω να ειναι αλλεργια.

Στην αρχη οταν ξεκινησαμε το Almiron PEpti MCT δεν ετρωγε καθολου...σιγα σιγα το συνηθισε και τρωει πολυ καλα. Το Neocate ουτε αν το φτυσει...παρελειπε μεχρι και 3 γευματα.

 

Μου κανει εντυπωση πως χωρις βλεννη και χωρις δερματιτιδες η διαγνωση ηταν αλλεργια. Κολικοι ειχατε? Η αλλεργια στο αγελαδινο φερνει τρομερη ανυσηχια.

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

 

Εμένα να δείτε εντύπωση που μου κάνουν όλα αυτά που περάσαμε....

 

Τελικά ήπιε το βράδυ 130ml και τώρα το πρωί άλλα 105ml. Δείχνει να το πίνει το γαλατάκι. Απο κακά? Ούτε λόγος :D... Λέτε να ηρεμήσαμε???? Τι να πω... Κολικούς ναι, έχει αλλά με αυτά και αυτά δεν ξέρουμε αν οφείλονται στην διατροφή και τις πολλαπλές αλλαγές γάλακτος ή στα "ανεξήγητα" αίτια των κολικών.

 

Προς το παρόν επικρατεί ηρεμία....

Μακάρι....

 

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα τοσο μικρο μωρο κ 4 φορες κακα μια χαρα μου ακουγετε...ετσι νομιζω κανουν ολα.ο δικος μου εκανε μια φορα την ημερα και σκληρα.μετα που τον εστρωσε ο παιδιατρος εκανε 2-3 και ολα καλα.οσο μεγαλωνουν στρωνει αυτο.

οσο για τα γαλατα δυστυχως πολλοι προωθουν.ακομα κ οδικος μου που ειναι αγαπητος.μου ελεγε να παρω καποιο που ειναι καπως ακριβο κ του ειπα οτι το παιδι μου δεν το πινει και περνω φρισολακ....αλλα ειναι γνωστο οτι το προωθει.γιατι μου το ειχε πει κιολας.αλλα δεν ρισκαρει ποτε τετοια πραγματα.

Μπραβο που ειναι ολα καλυτερα με το μωρακι σας και να σας ζησει!

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα τι απαντησεις...

καταρχην αν υπηρχε αλλεργια στο ενα παιδι δεν ειναι απαραιτητο να κανει κ το αλλο παιδι.Αλλο αλλεργια σε ορισμενες τροφες, αλλο δυσανεξια στην λακτόζη κ αλλο αλλεργικη προκτωκολλητιδα...ο γιος μου επινε neocate απο 11 μηνων εως κ 17...ειναι το καλυτερο γαλα για δυσκολες περιπτωσεις αφου ειναι στοιχειακο...

δεν μπορω να σας συμβουλεψω διοτι δεν ειμαι γιατρος αλλα εγω δεν θα εδινα τοσα γαλατα, ειναι μπερδεμενο γιατι δεν μπορει να σου δειξει κατευθειαν αν υπαρχει προβλημα..δηλαδη απο την ημερα που θα πιει ενα γαλα μετα απο 3 ημερες θα δειξει αν δεν το δεχεται συνηθως...

ολα αυτα με επιφυλαξη...απλα το neocate εγω το αρχισα για να στρωσει απο το προβλημα κ οταν ειδα καλυτερευση δοκιμαζα διαφορα για να δουμε την τον πειραζει.προσπαθειστε να βρειτε εναν επισκεφθειτε εναν αξιολογο επιστημονα κ ισως βγαλετε ακρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα Ηρακλη και απο μενα.Εμας η κορη μας ειναι 8 μηνων.Οταν γεννηθηκε μεχρι και την τελευταια στιγμη που θυλαζα η μικρη μας εκανε 8 φορες κακακια, χωρις να εχει καποιο προβλημα. Το γαλα που αρχισα να της δινω (οταν σταματησα τον θηλασμο) ηταν το novalac (απο φαρμακειο) και στην συνεχεια το guigoz (απο σουπερ μαρκετ) γιατι το εβρισκα παντου. Τα παιδακια σε τετοιες ηλικιες δεν εχουν επιλογες γιατι δεν εχουν γευτει διαφορες γευσεις. Αν παρολλο αυτα υπαρχει προβλημα στο παιδακι σας καλως να βρητε το γαλα που σας αρμοζει .

Θα σου προτεινα να γινει καλλιεργεια ουρων για τυχον ουρολοιμωξη και να αποκλεισετε ή οχι το γεγονος αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή δυστυχώς δεν μπορώ να σε συμβουλέψω σχετικά με το πρόβλημά σας,θα σταθώ όμως σε αυτό

 

ΑΛΛΑ ο παιδίατρος μας είναι από γνωστό κύκλο και δεν θέλω να το πιστέψω. Δυστυχώς το γεγονός αυτό (ότι είναι από το κύκλο μας) με στεναχωρεί καθώς μου είναι ακόμα ποιό δύσκολο να τον εγκαταλήψω

 

και σε αυτό

 

Να προσθέσω κάτι το οποίο ίσως επίσης να παίζει τον ρόλο του. Ο παιδίατρός μας, αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας στον στενό οικογενειακό του κύκλο, και θέλω να πιστεύω οτι εκεί είναι το πρόβλημα και δεν είναι συγκεντρωμένος. Κι πάλι όμως.... Αξίζει αυτό να γίνει αιτία για να παιδεύεται το δικό μου το μωράκι;

 

Παρόμοιο θέμα είχα κι εγώ με τον πρώτο μας παιδίατρο, πολύ στενό οικογενειακό φίλο,ο οποίος δυστυχώς και μας αποπροσανατόλισε σε κάποια φάση, και δε μας στήριξε κατά τη διάρκεια της περιπέτειας που είχε η μικρή μου με την υγεία της.

Όλα αυτά μας θύμωσαν αρκετά ώστε να τον αλλάξουμε χωρίς δεύτερη σκέψη...

Πάνω απ'όλα είναι η υγεία και η καλή πορεία του μωρού,δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος "παρεξηγηθεί".

Ο παιδίατρος πρέπει να μας εμπνέει αίσθημα σιγουριάς.

Να ξέρεις ότι είναι πάντα εκεί να απαντήσει στο τηλεφώνημά σου,να σε συμβουλέψει ήρεμα δίχως να σε τρομοκρατήσει με το παραμικρό,να είναι όσο γίνεται φειδωλός με τα φάρμακα,να είναι ικανός για κάτι περισσότερο από το να προτείνει γάλατα και να κάνει εμβόλια.

Η ακριβής φράση του ήταν οτι "το παιδί δεν θρέφεται καθώς ότι παίρνει από το γάλα, το αποβάλει με τα κακά του"...!!!!

Αυτή η φράση είναι πραγματικά απαράδεκτη!

Η δική μου πάντως μέχρι και πριν ένα μήνα έκανε 5 φορές τη μέρα.Από ανάπτυξη πάντως μια χαρά είναι...

 

Διάλεξε παιδίατρο χωρίς συναισθηματισμούς με την έννοια της "κοινωνικής υποχρέωσης".

 

Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να χαιρεστε το μπουμπουκακι σας

ο γιατρος σας σας τα εχει κανει ροιδο.....αλλαξτε τον υμαρτον

και εμενα μου εδωσαν υποαλλεργικο γαλα για το παιδι μου ενω δεν ειχε αλλεργια και εμενα μου ειπαν να κανω μιξη με κατι πανακριβα γάλατα και μενα μου ειπαν οτι εχει παλλινδρομηση και εδωσα σιρόπι και το παιδι κλαμα... και καμια βελτιωση

το υποαλλεργικο γάλα εχει απαισια γευση και τα παιδια δεν το πινουν και κλαινε γιατι δεν τους αρεσει!!!!!

οσο για τις πολλες κενωσεις μολις αλλαξεις γάλα ειναι πιθανον το παιδακι για 10 μερες το πολυ, να εχει πολλες κενωσεις δεν αλλαζεις γάλα κάθε μερα !!!!!

μονο αν οι κενωσεις επιμεινουν και μετα απο καποιες μερες !!!

εμενα ο δικος μου ηταν φαγανος και καποια στιγμη στραβωσε με το υποαλλεργικο που χωρις λογο μας ειπε η γιατρος μας να του δώσουμε και παρα πολυ κλαμα και σταματησε και να τρωει φυσικα το λεω στη γιατρο μου λεει epadoren τιποτα και με το epadoren μεχρι που ενα απογευμα χωρις τη συμβουλη γιατρου κατεβηκα απελπισμενη στο φαρμακειο και του πηρα κανονικο γάλα αυτο που επινε πριν το υποαλλεργικο αλλα για μωρα με παλλινδρομηση και δυσκοιλιοτητα γιατι ειχε γινει και δυσκοιλιος σε πληροφορω οτι σε 5 λεπτα ηπιε 300ml!!!!! πεινουσε το παιδι! για 3 μερες εκανε κακα 6 φορες την ημερα και μετα σταθεροποιηθηκε αρχικα αλλαξε γιατρο κατα δευτερον κανε μια εξεταση για ουρολοιμωξη δεν εχεισ να χασεις τιποτα, και το κυριοτερο βρες ενα γαλα που να του αρεσει και δωστου μια βδομαδα καιρο να δεις πως θα παει

ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχετε αγχος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα σας,

 

Ήθελα απλά αν και καθυστερημενα να σας ενημερώσω οτι όλα καλα με την μπουμπού μας!!! Ακολουθήσαμε την συμβουλή του τελευταίου παιδιάτρου με το Almiron1 και τελειώσαμε...!!!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...