Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλα δημοσια σχολεια


Recommended Posts

Αν και λιγο νωρις ακομα εχω αρχισει να σκεφτομαι το θεμα του σχολειου...

 

Μενω σε κεντρικη περιοχη της Αθηνας και υπαρχουν κοντα μου αρκετα σχολεια (δεν ξερω σε ποιο ανηκω) αλλα τα περισσοτερα δυστυχως ειναι κακοφημα γιαυτο και τα εχω αποριψει.:-(

Οταν γεννησα ηλπιζα οτι μεχρι να φτασει ο γιος μου σε σχολικη ηλικια θα ειχα ανεβει επαγγελματικα και θα εβγαζα πολλαααα λεφτα και θα πηγαιναμε σε ιδιωτικο σχολειο! Ονειρα..... :cool:

Τελικα λεφτα δεν υπαρχουν οποτε θελω να ψαξω για δημοσιο.

Για τα περισσοτερα ιδιωτικα ολο και κατι μπορει να μαθει κανεις, ειτε απο τα site τους ειτε απο αποψεις γονεων στο ιντερνετ, αλλα για τα δημοσια δεν ξερω τιποτα.

Σιγουρα ομως υπαρχουν καλα δημοσια.

Θα ηθελα ενα σχολειο με περιποιημενο κτιριο και προαυλιο χωρο, καλο διευθυντη και εκπαιδευτικους και γενικα να ειναι καλοφημο!

Σε οποιαδηποτε περιοχη! Ας τα διαφημισουμε εδω, ευκαιρια να παινεψετε το σχολειο σας και να βοηθησετε γονεις σαν κι εμενα! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ψάξε λίγο τα πειραματικά νηπιαγωγεία-δημοτικά.

 

Στο νηπιαγωγείο τα παιδιά εισάγονται με κλήρωση και συνεχίζουν και στο δημοτικό. Έχει αλλάξει σχετικά πρόσφατα ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που εχω διαβασει εδω και αν εχω καταλαβει καλα, τα πειραματικα σχολεια εφαρμοζουν το συστημα επαρχειακων σχολειων οπου γινεται μεσα στην ιδια ταξη μαθημα σε παιδια διαφορετικων ηλικιων και ταξεων.

Δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο, εκτος κι αν καταλαβα λαθος ή αν δεν το κανουν ολα.

Αλλα και παλι αν δεν κληρωθεις? Πας στο δημοσιο της γειτονιας σου, ε αυτη τη γειτονια ψαχνω να την εχω καβατζα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχολείο εξαρτάται από τους δάσκαλους/καθηγητές του και από το διευθυντή του κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Φυσικά έχει σχέση και το δυναμικό των μαθητών του. Μα ό,τι κρίση κι αν εξάγεις για κάποιο σχολείο θα είναι σα "φωτογραφία" για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Το παιδάκι σου θα πάει σχολείο λογικά σε 3 χρόνια. Άρα, έως τότε μπορεί να έχει αλλάξει ο διευθυντής (προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο... άγνωστο!), ίσως και αρκετοί από τους εκπαιδευτικούς... και φυσικά θα έχουν αλλάξει τα παιδιά. Επομένως... θα έχει "παλιώσει" η όποια άποψη ή εικόνα σχηματίσεις από τώρα.

 

Κράτα τα αφτιά ανοιχτά... αλλά μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιο εχεις σε αυτο που λες alcyon, ωστοσο δεν νομιζω οτι ενας διευθυντης ή καποιοι καθηγητες μπορουν να αλλαξουν ριζικα την κατασταση που επικρατει σε ενα σχολειο.

Στην περιοχη μου τα κτιρια ειναι αθλια, γεματα γκραφιτι, μικρα, δεν υπαρχει μεγαλη ασφαλεια, η πλειοψηφια των παιδιων ειναι αλλοδαπα και γενικα δεν ειναι απο τα καλυτερα σχολεια...

Μια γνωστη μου εβαλε απο μικρο τον γιο της σε δημοσιο του παλαιου ψυχικου και ειναι πολυ ευχαριστημενη, τα παιδια ειναι αγαπημενα μεταξυ τους, δεν υπαρχουν κρουσματα βιας αναμεσα τους (καλα αυτο ξερω οτι μπορει να τυχει παντου αλλα σε καποια σχολεια συμβαινει κατεξακολουθηση) , τα παιδια ειναι ασφαλη και το επιπεδο ειναι αρκετα υψηλο. Το σχολειο μαλιστα συμμετεχει σε διαφορα ευρωπαικα προγραμματα και ενα παιδι απο αυτο το σχολειο επιλεχθηκε (μετα απο συνεντευξη και τεστ βεβαια) να φοιτησει στην Αγγλια με υποτροφια.

Στην περιοχη μου ουτε καν θα δινοταν η ευκαιρια στα παιδια να παρουν μερος σε κατι τετοιο. Δεν το ζητανε και οι γονεις μαλλον, δεν νοιαζονται για τετοια.

Γιαυτο τωρα που ειναι νωρις ακομα εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο να μετακομισω προκειμενου να ανηκω σε εναν καλυτερο δημο και να μπορει ο μικρος να εχει προσβαση σε ενα καλο δημοσιο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....

Γιαυτο τωρα που ειναι νωρις ακομα εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο να μετακομισω προκειμενου να ανηκω σε εναν καλυτερο δημο και να μπορει ο μικρος να εχει προσβαση σε ενα καλο δημοσιο σχολειο.

 

Νομίζω ότι καλά το σκέφτεσαι!! αν δεν έχεις πρόβλημα να μετακομίσεις σε άλλη περιοχή ώστε το παιδί σου να πηγαίνει σε καλό, δημόσιο σχολείο. Σίγουρα κάθε χρόνο τα σχολείο αλλάζουν, ως προς του δ/ντες και τους δασκάλους, αλλά λίγο-πολύ το κλίμα είναι ίδιο.

Θα σου πρότεινα να διαλέξεις κάποιο από τα σχολεία που έχουν πλήρες πρόγραμμα με διευρυμένο ωράριο, δλδ στην πρώτη τάξη να σχολάει στις 2 και όχι στις 12. Σε αυτά τα σχολεία γίνονται πολύ περισσότερα πράγματα και υπάρχει ποικιλία στα θέματα που ασχολούνται, αφού κάνουν εικαστικά, μουσική, υπολογιστές, θεατρική αγωγή, αγγλικά, κα. Μην φανταστείς ότι αυτά τα κάνουν πολλές ώρες και κουράζονται, απλά έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με πολλά διαφορετικά και ενδιαφέροντα πράγματα, και όχι μόνο γλώσσα & μαθηματικά. Αν πέσει και σε δασκάλους με όρεξη, τότε θα είναι τυχερό που θα περνάει πολύ ωραία και θα μάθει πολλά στο σχολείο του.

Ελπίζω να βρεις κάτι καλό !!

Link to comment
Share on other sites

..... ωστοσο δεν νομιζω οτι ενας διευθυντης ή καποιοι καθηγητες μπορουν να αλλαξουν ριζικα την κατασταση που επικρατει σε ενα σχολειο. ...

 

Ωωω δε μπορείς να φανταστείς!!

Ένα σχολείο μοιάζει με ένα ρολόι.

 

Οι εκπαιδευτικοί έχουν το ρόλο των γραναζιών και ελατηρίων. Όσο πιο καλοδουλεμένα είναι, τόσο πιο καλά θα κάνουν τη δουλειά τους. (Αν είναι κακής ποιότητας, τότε δε θα λειτουργούν σωστά).

 

Ένας διευθυντής παίζει το ρόλο του ωρολογοποιού. Μπορεί να ταιριάξει σωστά τα γρανάζια ... ή να τα στραπατσάρει. Έτσι ένας διευθυντής μπορεί να κάνει ένα σχολείο να λειτουργεί συντονισμένα και αρμονικά ή να το αποσυντονίσει και να χάνεται το δυναμικό εδώ κι εκεί με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Τέλος τα παιδιά παίζουν το ρόλο των εξωτερικών μερών. Αν είναι "καλό υλικό", το ρολόι θα βγει ακριβείας, και τα γρανάζια θα αποδίδουν σωστά την ώρα. Αν όχι... τότε θα έχουμε ένα πιο μέτριο (ή κακό) αποτέλεσμα... κι ας έχει μέσα καλό μηχανισμό ή ωρολογοποιό.

 

 

--------

Από εκεί και πέρα, αλλάζοντας γειτονιά, ουσιαστικά αλλάζεις το τρίτο μέρος του "ρολογιού" σου. Ίσως τα παιδιά σε μια άλλη γειτονιά να έχουν περισσότερα ερεθίσματα από τους δικούς τους. Να είναι αυτό που λέμε "πιο δουλεμένα".

 

Το θέμα των ευρωπαϊκών προγραμμάτων που αναφέρεις, έχει να κάνει με την όρεξη κυρίως του εκπαιδευτικού. Αν ένας εκπαιδευτικός έχει τη διάθεση και τον (εργασιακό) χρόνο, μπορεί να αναλάβει ένα πρόγραμμα. Τα προγράμματα αφορούν συνήθως πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα και έχουν καταπληκτικές δραστηριότητες. Ειδικά για το θέμα των προγραμμάτων... ο κρίκος που ψάχνεις είναι... ένας ορεξάτος (και με "άνεση" χρόνου) εκπαιδευτικός! (Που φέτος μπορεί να τον δεις σε ένα σχολείο, αλλά σε 3 χρόνια να μην είναι εκεί... ή που φέτος μπορεί να μην υπάρχει, αλλά να έρθει μέχρι να πάει το παιδί σου σχολείο).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα κρούσματα βίας...

Οι κοινωνικές ανισότητες φέρνουν τη βία. Το ίδιο όταν υπάρχει χαμηλό κοινωνικό (και μορφωτικό) επίπεδο από το περιβάλλον ενός παιδιού -εκτός σχολείου- είναι πολύ πιθανό να αναπτυχθούν φαινόμενα βίας.

 

Επίσης για τα σχολεία και τα κτίριά τους... Αυτό εξαρτάται από την οικονομική άνεση του δήμου. Αν ο δήμος τα φροντίζει, τότε θα βάφονται συχνά και δε θα φαίνονται τα όποια γκράφιτι σχεδιάζονται κατά καιρούς. Αν υπάρχουν φθορές θα αντικαθίστανται γρήγορα. Αν όμως ο δήμος δεν κάνει καλή οικονομική διαχείριση ή δεν επαρκούν οι πόροι του, τότε τα κτίρια θα μαραζώνουν κι αυτά. Τα σχολικά κτίρια, δεν ανήκουν στο υπουργείο, αλλά στον εκάστοτε δήμο.

 

 

Αν βάλεις σε μια σειρά τους παράγοντες που φτιάχνουν ένα "καλό σχολείο" και τους ιεραρχήσεις, τότε είναι πιθανό να είσαι πιο ευχαριστημένη με την επιλογή σου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα κρούσματα βίας...

Οι κοινωνικές ανισότητες φέρνουν τη βία. Το ίδιο όταν υπάρχει χαμηλό κοινωνικό (και μορφωτικό) επίπεδο από το περιβάλλον ενός παιδιού -εκτός σχολείου- είναι πολύ πιθανό να αναπτυχθούν φαινόμενα βίας.

 

.

 

Δεν ξέρω από στατιστικές ή μελετές, αλλά από Α' χέρι ξέρω ότι ο σχολικός εκφοβισμός () μπορεί να είναι θέμα σοβαρό σε σχολεία με ''ομοιογενές'' κοινωνικό υπόβαθρο και ''ψηλό'' κοινωνικό και μορφωτικό επίπεδο.

 

Σε τελική αναλύση έχει να κάνει περισσότερ νομίζω με το πόσο ασχολούνται οι γονείς με τα παιδιά τους και το πόσο ενδιαφέρει το σχολείο και γονείς να αντιμετωπίσουν καποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι από νωρίς, ειδικά αν υπάρχει σοβαρο ενδεχόμενο μετακόμισης. Η alcyon έχει πολύ δίκιο σε αυτά που σου λέει. Εδώ ένας σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων της προκοπής συστήθηκε μετά από χρόοοοονια στο δικό μας και η αλλαγή ήταν εντυπωσιακή! Πίστεψέ με...ακόμα και ένας άνθρωπος με όρεξη και μεράκι, μπορεί να κάνει τη διαφορά, πολύ περισσότερο ένας διευθυντής!

 

Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν τα κορίτσια, απλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στον παράγοντα της φήμης, γιατι μίλησες για καλόφημα σχολεία - δεν συμβαδίζει πάντοτε με την πραγματικότητα. Είδα κάμποσα που ήταν από έξω κούκλα - από μέσα πανούκλα (ενός ιδιωτικού συμπεριλαμβανομένου). Οπότε μη μείνεις στα λόγια των άλλων μόνο, ψάξτο μόνη σου παραπάνω. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πιστεύω στη 'δυναμική' του σχολείου, χωρίς να μπορώ να το συγκεκριμενοποιήσω. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από τους εκπαιδευτικούς, από τα παιδιά, από τους γονείς των παιδιών, από το Δήμο κλπ. Το δημόσιο σχολείο που θα πήγαιναν τα παιδιά μου θεωρείται καλό και δεν είχα καταλάβει τι σήμαινε αυτό. Τώρα όμως που το παρακολουθώ μέσω φίλων, καταλαβαίνω. Νοικοκυρεμένο σχολείο, οι γονείς από κοντά, τα παιδάκια (ξένα - ελληνάκια δεν έχει σημασία) μαζεμένα και ελεγχόμενα, οι δάσκαλοι απομονώνουν τις δύσκολες περιπτώσεις και τις ενισχύουν, ο Δήμος κάνει δράσεις στο χώρο του σχολείου (τα Σαββατοκύριακα προσφέρει φύλακα, ώστε να πηγαίνουν τα παιδιά να παίζουν στο προαύλιο), ο σύλλογος γονέων κάνει παρεμβάσεις στα σημαντικά θέματα, ενημερώνει και πληροφορεί τους γονείς κλπ. Οι δάσκαλοι κάποιοι ιδιαίτεροι, κάποιοι προβλεπόμενοι. Τουλάχιστον σε επίπεδο δημοτικού νομίζω ότι αυτά είναι τα βασικά. Τώρα αν ένας εμπνευσμένος δάσκαλος ετοιμάσει κάποια παιδάκια για τον διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας, αυτό θα είναι συγκυριακό.

 

Όσο για το 'ομογενές' κοινωνικό περιβάλλον, είτε αυτό είναι οικονομικό είτε φυλετικό, νομίζω ότι αυτό είναι που ΔΕΝ πρέπει να επιθυμούμε για τα παιδιά μας. Η ικανότητα προσαρμογής είναι κάτι που μαθαίνεται στο δημοτικό και χρησιμεύει μία ολόκληρη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα οι κοινωνική ανισότητα (δεν έχει να κάνει με καταγωγες), κι άλλο η ομοιογενεια έτσι όπως εννοήθηκε. Ανέφερα -το επισημανω- την κοινωνική ανισότητα. Φυσικά δεν είναι επιθυμητή η «ομοιογένεια»και κανενός είδους «καθαρότητα».

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν τα κορίτσια, απλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στον παράγοντα της φήμης, γιατι μίλησες για καλόφημα σχολεία - δεν συμβαδίζει πάντοτε με την πραγματικότητα. Είδα κάμποσα που ήταν από έξω κούκλα - από μέσα πανούκλα (ενός ιδιωτικού συμπεριλαμβανομένου). Οπότε μη μείνεις στα λόγια των άλλων μόνο, ψάξτο μόνη σου παραπάνω. Καλή επιτυχία!

 

Συμφωνω μαζι σου και εκ πειρας! Πηγα σε δυο ιδιωτικα, το πρωτο ηταν πιο μουρατο και καλοφημο, το δευτερο οχι τοσο αλλα τελικα ηταν πολυ καλυτερο! Αλλα οταν προκειται για δημοσια σχολια πως να το ψαξω παραπανω? Αν εγω δηλαδη μενω Εκαλη και δεν μαρεσει και τα σχολεια στο φαληρο ειναι τελικα πολυ καλα, πως θα το ανακαλυψω? Μονο αν παρω σβαρνα τις γειτονιες και στεκομαι εξω απο τα σχολεια και ρωταω :rolleyes::-D

 

 

Όσο για το 'ομογενές' κοινωνικό περιβάλλον, είτε αυτό είναι οικονομικό είτε φυλετικό, νομίζω ότι αυτό είναι που ΔΕΝ πρέπει να επιθυμούμε για τα παιδιά μας. Η ικανότητα προσαρμογής είναι κάτι που μαθαίνεται στο δημοτικό και χρησιμεύει μία ολόκληρη ζωή.

 

Και πως το ειπαμε το σχολειο σας? :lol:

Συμφωνω μαζι σου, αυτα ψαχνω κι εγω πανω κατω. Ανεφερα οτι υπαρχουν παρα πολλοι αλλοδαποι στα σχολεια της γειτονιας μου, δεν με ενοχλει απο πλευρας ανομοιογενειας, ετσι κι αλλιως κι εμας το οικογενειακο μας status μας κατατασει σε μειοψηφια, θελω να μαθει να σεβεται τη διαφορετικοτητα και να προσαρμοζεται. Αλλα οπως σωστα ειπε και η alcyon οταν οι γονεις ειναι χαμηλου κοινωνικου και μορφωτικου επιπεδου, δημιουργειται μια ανομοιογενεια που μαλλον θα λειτουργησει εις βαρος των πιο ''δουλεμενων'' παιδιων.

Εδω τα παιδια ειναι ''μαγκες'', βριζουν, καπνιζουν, πλακωνονται. Ακουω καμια φορα πως μιλανε μεταξυ τους στο λεωφορειο και μου πεφτει το σαγονι. Ειναι ενα περιβαλλον που θελω να αποφυγω, δεν μου αρεσει.

 

Άλλο πράγμα οι κοινωνική ανισότητα (δεν έχει να κάνει με καταγωγες), κι άλλο η ομοιογενεια έτσι όπως εννοήθηκε. Ανέφερα -το επισημανω- την κοινωνική ανισότητα. Φυσικά δεν είναι επιθυμητή η «ομοιογένεια»και κανενός είδους «καθαρότητα».

 

Ακριβως αυτο!

 

Σχολεια δεν μου λετε ομως και με αφηνετε στα σκοταδια.. :cool::lol:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Σχολεια δεν μου λετε ομως και με αφηνετε στα σκοταδια.. :cool::lol:

 

Σου κάνει σχολείο με πλούσια πολιτιστική, αθλητική και κοινωνική δράση;

- ανέβασε θεατρικό έργο εντός αλλά και σε σκηνή εκτός σχολείου.

- έκανε ειδικό θεατρικό αφιέρωμα για τους κινδύνους του διαδικτύου το οποίο συνόδευσε από παρουσία ψυχολόγου.

- έκανε συναυλία-αφιέρωμα σε μεγάλο συνθέτη, το οποίο ανέβασε σε σκηνή εκτός σχολείου.

- ήταν στο final four στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες.

- ήταν πρώτο στο νομό και σε άλλα αθλήματα.

 

και φυσικά έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες σε εκπαιδευτικούς περιπάτους σε μουσεία, βιβλιοθήκες, πανεπιστήμια, εκδηλώσεις κτλ.

 

Εεε... ευρωπαϊκά προγράμματα δεν έχουν προλάβει να πάρουν ακόμα... αλλά πού θα πάει... κάποιος θα βρεθεί! :lol:

 

 

Αν σε ενδιαφέρει... και μιας και ανέφερες πως θα μετακόμιζες...

... επαρχία έρχεσαι;; :-P:lol:

 

Φυσικά σε δημόσιο σχολείο όλα αυτά! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ρε alcyon πανω που ειχα ψηθει... μα να μην συμμετεχει σε ευρωπαικα προγραματα??

χαχαχα :D

Λεω να μεινω Αθηνα, παντως ενα τετοιο σχολειο πολυ θα μου αρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... αυτό το σχολείο ... πέρυσι... σχεδόν τίποτα!

Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Χρονιά με τη χρονιά... η διάθεση, τα παιδιά, οι καθηγητές, ο διευθυντής ... Όλα παίζουν το ρόλο τους.

 

Ααα και να μην ξεχνιόμαστε... και στις πανελλήνιες... το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας -στο νομό- σε υψηλόβαθμες σχολές (ιατρικές, πολυτεχνείο κτλ).

 

Ξέρεις όμως...;; Δεν έχει μόνο η επαρχία αυτό το προνόμιο. Η Αθήνα είναι γεμάτη με σχολεία. Και σίγουρα έχει και εκπαιδευτικούς με όρεξη.

 

Ρώτα, άκου... και μην ξεχνάς να αξιολογείς και την πηγή που σε πληροφορεί. Π.χ. έχω ακούσει τα χειρότερα για ένα άλλο σχολείο της περιοχής, αλλά ο άνθρωπος που μου το έλεγε ήταν ...(no comment!!).... φυσικά η αλήθεια ήταν κάπου αλλού και όχι στα λόγια του!

 

Αν έχεις ανθρώπους που εμπιστεύεσαι την κρίση τους, ρώτα εκείνους για την εμπειρία τους (όχι τι άκουσαν!! αλλά τι οι ίδιοι ξέρουν από πρώτο χέρι). Μόνο έτσι θα βγάλεις κάποια άκρη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι πολυ παραγοντες που παιζουν και οχι μονο η γειτωνια. Στο γυμνασιο λυκειο που πηγα σαν κτιριο συστεγαζονταν 2 σχολεια (και το νυχτερινο 3). Στο δικο μου, στην χρονια μου, περασαμε 6 παιδια στο πανεπιστημιο ενω απο το συστεγαζομενο 20!!! Ολοι οι κουμπουρες ειχαμε μαζευτει μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Άμα ψήνεσαι για επαρχία, έχω να σου προτείνω κι εγώ...:lol: Κατά τα άλλα και πάλι αυτό που λέει η alcyon: μίλα με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι τη γνώμη τους και που πήγαν τα δικά τους παιδιά, πρόσφατα. Έχεις τέτοιους;

Link to comment
Share on other sites

Exw! Esas!! :-)

Giayto evala to thema edw, dystyxws mono 3 atoma tou kyklou mou exoun paidia, ta dyo mikra kai I alli tha to steilei sto dimosio tis perioxis 'pou einai mia xara! ' alla den tin empistevomai..

Ok na to kanw pio sygkekrimeno, sxoleia se polygwno, galatsi, psyxiko, xalandri?

sorry gia ta agglika, kolise to laptop!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ από ιδιωτικό (νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο), πήγα λύκειο στη Γκράβα και μετά σε κάποιο του Γαλατσίου. Ξέρεις κάτι... μια χαρά ήταν όλα!! Εντάξει υπήρχαν διαφορές, αλλά εμένα μου άρεσαν όλα. Άσε που έμαθα να κάνω και καμιά κοπάνα πότε πότε ενώ στο ιδιωτικό δεν είχα αυτή τη δυνατότητα. Το δοκίμασα μία, το δοκίμασα δύο, αλλά δε μου "πήγαινε" και μετά καθόμουν για μάθημα από επιλογή! ;) Από δουλειά; Μια χαρά δουλειά γινόταν! Οι καθηγητές μας έδιναν ψυχή εκεί μέσα κι ας αντιμετώπιζαν δυσκολίες (διευθυντής, παιδιά κτλ).

 

Φυσικά υπήρχαν και ναρκωτικά και νταηλίκια κτλ κτλ αλλά για να μπλέξεις πρέπει να συντρέχουν και άλλα πράγματα. Η δική μου παρέα δεν είχε τέτοιες επαφές. Ήταν σα να ζούσαμε σε... παράλληλο σύμπαν. Πώς να το πω.. Δεν έτυχε ποτέ να μου προτείνει κάποιος κάτι παραπάνω από αυτό που ήθελα. Βέβαια... αν ήθελα... μάλλον ήξερα πού να ρωτήσω! Αλλά αν θέλει κάποιος... και σε καραντίνα να τον έχεις... θα βρει! Ήξερα να φυλάγομαι από αυτά που μου έλεγαν οι δικοί μου από το σπίτι. Και η παρέα μου ήταν κι αυτή μια χαρά.

 

Τι θέλω να πω... ακόμα κι αυτά που φαίνονται "κακόφημα" μπορεί να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Οι μεγάλοι κίνδυνοι υπάρχουν παντού (ναρκωτικά, bulling κτλ) ακόμα και στα ιδιωτικά (και το λέω από πρώτο χέρι). Ξέρεις τι είναι να "μην είσαι δικός τους"; Δηλαδή να μην έχεις την οικονομική επιφάνεια του Βαρδυνογιάννη, οπότε να μη φοράς το x-φιρμάτο ρούχο;; ιιιι καταστροφή!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είναι να "μην είσαι δικός τους"; Δηλαδή να μην έχεις την οικονομική επιφάνεια του Βαρδυνογιάννη, οπότε να μη φοράς το x-φιρμάτο ρούχο;; ιιιι καταστροφή!!

 

E, όχι δα! Υπερβολές!:lol::lol::lol: Απλά ισχύει αυτό που λες παραπάνω, σε όλα τα μεγάλα -σε αριθμό- σχολεία, δημιουργούνται παρέες παιδιών με παράλληλα και όμοια ενδιαφέροντα. Ένα από τα κριτήρια είναι και το οικονομικό αλλά σίγουρα δεν είναι το κυρίαρχο, τουλάχιστον στο δημοτικό.

 

Επίσης το ζήτημα δεν είναι να 'υπάρχουν' bulling και ναρκωτικά. Είναι τι κάνει το σχολείο γι αυτά ή τι δυνατότητες δίνει να αναπτυχθούν τέτοια φαινόμενα.

Όσο για το συγκρότημα της Γράβας, μία φίλη που στέλνει το παιδί της εκεί δημοτικό και ξεκίνησε με πολύ άγχος και επιφύλαξη, τώρα είναι πολύ ευχαριστημένη!

Link to comment
Share on other sites

E, όχι δα! Υπερβολές!:lol::lol::lol:

Τόοοσο δα! :lol: :lol: Όσο πατάει ένα μωράκι (... ελεφαντούλη!! :lol: )

Απλά ισχύει αυτό που λες παραπάνω, σε όλα τα μεγάλα -σε αριθμό- σχολεία, δημιουργούνται παρέες παιδιών με παράλληλα και όμοια ενδιαφέροντα. Ένα από τα κριτήρια είναι και το οικονομικό αλλά σίγουρα δεν είναι το κυρίαρχο, τουλάχιστον στο δημοτικό.
Στο δημοτικό πράγματι δεν είναι τόσο καθοριστικό. Έχεις δίκιο σε αυτό. Είχα στο νου μου περισσότερο γυμνάσιο-λύκειο. Εκεί που οι παρέες των κοινών ενδιαφερόντων πάνε για... shopping Κολωνάκι μεριά... ;) Όχι όλες φυσικά! Να μην υπερβάλω κι όλας! :rolleyes::D

 

Επίσης το ζήτημα δεν είναι να 'υπάρχουν' bulling και ναρκωτικά. Είναι τι κάνει το σχολείο γι αυτά ή τι δυνατότητες δίνει να αναπτυχθούν τέτοια φαινόμενα.

Όσο για το συγκρότημα της Γράβας, μία φίλη που στέλνει το παιδί της εκεί δημοτικό και ξεκίνησε με πολύ άγχος και επιφύλαξη, τώρα είναι πολύ ευχαριστημένη!

Από τα τρία σχολεία που πήγα... αυτό που αγάπησα περισσότερο όμως... ήταν η Γκράβα. Θες η παρέα, θες οι καθηγητές... θες ο καιρός... εκείνο το θυμάμαι με νοσταλγία! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που έμαθα να κάνω και καμιά κοπάνα πότε πότε ενώ στο ιδιωτικό δεν είχα αυτή τη δυνατότητα. Το δοκίμασα μία, το δοκίμασα δύο, αλλά δε μου "πήγαινε" και μετά καθόμουν για μάθημα από επιλογή! ;)

 

Κι εγω που πηγα μονο σε ιδιωτικα μια χαρα τις εκανα τις κοπανιτσες μου! Και φοραγαμε και στολη εμεις, εκει να δεις, να αλλαζεις στα goodys και να βαζεις το τζινακι σου και μετα ξανα παλι αλλαγη! Πολυ σασπενς! :lol:

 

Φυσικά υπήρχαν και ναρκωτικά και νταηλίκια κτλ κτλ αλλά για να μπλέξεις πρέπει να συντρέχουν και άλλα πράγματα. Η δική μου παρέα δεν είχε τέτοιες επαφές. Ήταν σα να ζούσαμε σε... παράλληλο σύμπαν. Πώς να το πω.. Δεν έτυχε ποτέ να μου προτείνει κάποιος κάτι παραπάνω από αυτό που ήθελα. Βέβαια... αν ήθελα... μάλλον ήξερα πού να ρωτήσω! Αλλά αν θέλει κάποιος... και σε καραντίνα να τον έχεις... θα βρει! Ήξερα να φυλάγομαι από αυτά που μου έλεγαν οι δικοί μου από το σπίτι. Και η παρέα μου ήταν κι αυτή μια χαρά.

 

Τι θέλω να πω... ακόμα κι αυτά που φαίνονται "κακόφημα" μπορεί να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Οι μεγάλοι κίνδυνοι υπάρχουν παντού (ναρκωτικά, bulling κτλ) ακόμα και στα ιδιωτικά (και το λέω από πρώτο χέρι). Ξέρεις τι είναι να "μην είσαι δικός τους"; Δηλαδή να μην έχεις την οικονομική επιφάνεια του Βαρδυνογιάννη, οπότε να μη φοράς το x-φιρμάτο ρούχο;; ιιιι καταστροφή!!

 

Ααααχχχ.... αυτα φοβαμαι! Οπως εχω αναφερει σε αλλα θεματα, ειμαστε μονογονεικη οικογενεια, οπως και να εχει λοιπον προβλεπω οτι μελλοντικα ο γιος μου ισως να εχει μια ανασφαλεια παραπανω, ενα τσικ δεν λεω για πολυ, εγω ειμαι απο πανω του και γενικα το εχω το μπιρι μπιρι και θα πω αυτα που πρεπει να πω...αλλα, ΑΝ βγει πολυ ευαισθητος? Αν του βγει με επιθετικοτητα? Με χαμηλη αυτοπεποιθηση/αυτοεκτιμηση? Δεν θελω να ειναι σε ενα σχολικο περιβαλλον που να του δοθει ευκολα η δυνατοτητα να στραφει αλλου..ειτε αυτο το αλλου ειναι βιαιες παρεες, ειτε ναρκωτικα, ειτε νταηλικια.

Αυτο το ''αν θελεις ξερεις που να τα βρεις'' ειναι το θεμα. Εμεις στο ιδιωτικο δεν ξεραμε που να τα βρουμε. (Στο δικο μου, γιατι σε αλλα...ξερανε).

Θελω να πω οτι δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια, και απο τα 6 δεν μπορεις να ξερεις πως θα βγει ενα παιδι. Ποσα αδερφια που πανε στα ιδια σχολεια, μεγαλωνουν στην ιδια οικογενεια, με το ιδιο μπιρι μπιρι απο τους γονεις τους και ομως το ενα στρεφεται σε ''κακες παρεες'' και το αλλο οχι.

Μην παρεξηγηθω, μια χαρα η Γκραβα, τα μισα μου ξαδερφια εκει πηγαν και ειναι ολοι τους πολυ καλα παιδια, αλλα εφοσον μπορω να διαλλεξω, οχι δεν θα ηταν η επιλογη μου.

 

Επίσης το ζήτημα δεν είναι να 'υπάρχουν' bulling και ναρκωτικά. Είναι τι κάνει το σχολείο γι αυτά ή τι δυνατότητες δίνει να αναπτυχθούν τέτοια φαινόμενα.

Όσο για το συγκρότημα της Γράβας, μία φίλη που στέλνει το παιδί της εκεί δημοτικό και ξεκίνησε με πολύ άγχος και επιφύλαξη, τώρα είναι πολύ ευχαριστημένη!

 

Ακριβως!! Σε ενα απο τα σχολεια της γειτονιας μου οταν πηγαινα εγω λυκειο (δηλαδη 10κατι χρονια πριν) μια μειοψηφια παιδιων κυκλοφορουσε με μαχαιρια και ναρκωτικα. Σημερα αυτα συνεχιζονται, φανταζομαι θα αλλαξαν εκπαιδευτικοι, ισως και ο διευθυντης, τα παιδια σιγουρα, αλλα και παλι τα ιδια φαινομενα συνεχιζουν να αναπτυσονται δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...