Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΠΙ...END!


Recommended Posts

Διάβασα,οτι ανακαλύφθηκε,λέει,το χάπι που διαγράφει από το κοντέρ της μνήμης αδιέξοδες(!?) μνήμες που μας κόστισαν μερόνυχτα σε εντατικές ψυχικής ανάκαμψης...............:?:-?:?

 

Δηλαδή,τα πράγματα,θα είναι πλέον απλά...........(!!!!!!!!!!).............παίρνεις ένα χαπάκι,νεκρώνεις αναμνήσεις και την επομένη ξυπνάς με ψυχή και μυαλό tabula rasa!

Αγνός σαν μωρό,λυτρωμένος σαν οσιομάρτυρας...........και με μνήμες(κακές)...........μηδέν!:shock:

 

Ποια η γνώμη σας?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...ευχαριστω δεν θα παρω...

προτιμω να θυμαμαι και τις κακες αναμνησεις μου,ειναι καλυτερα ετσι νομιζω,

ολα πρεπει να τα θυμομαστε....ολα....

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω δεν θα παρω...............

μεσα απο τα λαθοι μας γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι γι¨αυτο καλο ειναι να μην ξεχναμε ποτε τιποτα ;)

 

καλες- κακες αναμνησεις ολα μεσα στην ζωη ειναι.....................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ................

Η ανθρώπινη βλακεία,όσο επιστημονική κι αν είναι,δεν μπορεί να με συμπαρασύρει!

Οι λάθος επιλογές,είναι αυτές που διασφαλίζουν την ανεξαρτησία και οι ανάξιοι σύντροφοι εκείνοι που μας κάνουν να πιστεύουμε ότι κάπου υπάρχει ο ιδανικός........Οι άξεστοι άνθρωποι μας κάνουν πονόψυχους και τα τέρατα μας ωθούν στα μονοπάτια άλλων παραμυθιών.........

Θέλω να τα θυμάμαι ΟΛΑ,και τα στραβά και τα ανάποδα,και τα καλά και τα καλύτερα...........φαντάζομαι αυτά όλα μας διαχωρίζουν απο τα βλήτα........(πολύ συμπαθές χορταρικό-κατά τα άλλα-,είναι και η εποχή του........:wink:)

Και Κατερίνα Β..............όχι,δέν ξεχνώ,και ούτε θέλω,άλλωστε............:-)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν θα πάρω προτιμώ τις ατέλειωτες νύχτες ενδοσκόπησης

-αυτοανάλυσης πιστεύω ότι είναι ο μόνος τρόπος για να γνωρίσεις

τον εαυτό σου.

χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις και να συνεχίσεις..

υπάρχουν και άλλοι τρόποι να κάνεις delete και αυτό είναι να ζεις...

άσε που το θεωρώ κι επικίνδυνο αν δεν το θυμάσαι θα το ξανακάνεις

ή θα την ξαναπατήσεις από τα άτομα που θα έχουν διαγραφεί από την μνήμη σου...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω!άλλωστε τα άσχημα με τον καιρό ξεθωριαζουν κ τα γιατρεύει ο χρονος.συγνώμη

Δηλαδή πχ εγώ παίρνω το χάπι κ ξεχνάω ότι η ταδε φιλη με πρόδωσε.το παίρνω,ξεχνάω κ ξανάκάνω παρέα μαζί της;τι βλακείες είναι αυτές;δεν μπορώ να καταλάβω.δεν έχουν με τίποτα πιο σημαντικό να ασχοληθούν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι και θέμα χαρακτήρα Μαράκι μου..........υπάρχουν και "αδύναμοι" άνθρωποι που δέν μπορούν να διαχειριστούν τις αναποδιές και τις δυσκολίες..........(εντάξει,είναι και ψυχικά αδύναμοι.αλλά δεν μπορείς πάντα να ξέρεις ΤΙ τους έκανε έτσι...........)

Σκέψεις...............

Μιά κοπέλα στήν εφηβεία,και η πρώτη της μεγάλη "στραπάτσα" με αγόρι...........ΣΙΓΟΥΡΑ θα εύχεται να υπήρχε αυτό το χάπι,που θα την κάνει να τον ξεχάσει και να "απαλύνει" τον τωρινό της πόνο.............(εγώ,θυμάμαι,το είχα ευχηθεί κάποτε..........)

Μιά κοπέλα που έπεσε θύμα βιασμού,ένα παιδί θύμα κακοποίησης..........υπάρχουν πολλές περιπτώσεις,που με μια πρώτη ματιά,το χάπι φαίνεται καλή λύση..............(ΙΣΩΣ αυτό ώθησε και τους επιστήμονες για αυτή την έρευνα..........)

Πως όμως ένα χάπι,διαχωρίζει τι θέλω να ξεχάσω και τι να κρατήσω?(λέμε τώρα.........)

Μήπως είναι "στρουθοκαμηλισμός"?

Μπορεί στην εφηβεία να πληγώθηκες,δύσκολη περίοδος ομολογουμένως,αλλά αυτά τα βιώματα δεν είναι που διαμορφώνουν σιγά-σιγά τον χαρακτήρα μας και την περαιτέρω στάση μας πρός τη ζωή?Αυτά δεν μας κάνουν να προσπαθούμε να μήν ξανακάνουμε τα ίδια και τα ίδια λάθη συνεχώς?

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα χαρακτήρα Μαράκι μου..........υπάρχουν και "αδύναμοι" άνθρωποι που δέν μπορούν να διαχειριστούν τις αναποδιές και τις δυσκολίες..........(εντάξει,είναι και ψυχικά αδύναμοι.αλλά δεν μπορείς πάντα να ξέρεις ΤΙ τους έκανε έτσι...........)

Σκέψεις...............

Μιά κοπέλα στήν εφηβεία,και η πρώτη της μεγάλη "στραπάτσα" με αγόρι...........ΣΙΓΟΥΡΑ θα εύχεται να υπήρχε αυτό το χάπι,που θα την κάνει να τον ξεχάσει και να "απαλύνει" τον τωρινό της πόνο.............(εγώ,θυμάμαι,το είχα ευχηθεί κάποτε..........)

Μιά κοπέλα που έπεσε θύμα βιασμού,ένα παιδί θύμα κακοποίησης..........υπάρχουν πολλές περιπτώσεις,που με μια πρώτη ματιά,το χάπι φαίνεται καλή λύση..............(ΙΣΩΣ αυτό ώθησε και τους επιστήμονες για αυτή την έρευνα..........)

Πως όμως ένα χάπι,διαχωρίζει τι θέλω να ξεχάσω και τι να κρατήσω?(λέμε τώρα.........)

Μήπως είναι "στρουθοκαμηλισμός"?

Μπορεί στην εφηβεία να πληγώθηκες,δύσκολη περίοδος ομολογουμένως,αλλά αυτά τα βιώματα δεν είναι που διαμορφώνουν σιγά-σιγά τον χαρακτήρα μας και την περαιτέρω στάση μας πρός τη ζωή?Αυτά δεν μας κάνουν να προσπαθούμε να μήν ξανακάνουμε τα ίδια και τα ίδια λάθη συνεχώς?

 

Όπως όταν ερωτεύομαστε κ εκρινονται απ τον οργανισμό κάποιες ουσίες έτσι ίσως κατι τέτοιο γίνετε κ με τις άσχημες αναμνήσεις..λεεεω εγώ τώρα!υποθέτω.κι εγώ όταν προσπάθησα να βρω ένα θετικό,κατι που να δίνει ένα συν σ αυτό το χάπι σκέφτηκα ένα παιδί που έχει κακοποιηθεί.αλλά μετά σκέφτηκα ότι αααν πότε κάποιος θα προσπαθούσε να το ξανακάνει θα ήξερε να αμυνθεί.ενώ αν πάρει το χάπι ίσως την ξανάπατήσει.δεν ξέρω κατι σε πολύ πολύ πιο ισχυρό αντικαταθλιπτικό μου ακούγεται αυτό το χάπι.είχα δει μια ταινία που έβαζαν σε ανθρώπους ένα τσιπ όπου κατέγραφε την ζωή τους κ όταν πέθαιναν το αφαιρούσαν κ έκαναν κατι σαν ταινία την ζωή τους κ την έδιναν στους συγγενείς.κατι τέτοιο μου θυμίζει.απλά σε ταινία,ναι οκ,να το δεχτώ.αλλά στην πραγματικότητα δεν μου κάθετε,δεν μου αρέσει.εύχομαι να μείνουν μόνο στα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Χιουμορακι κανετε!!!!!!!!!!!!Το θελω σε ενισχυμενη δοση!!!!!!!!!Παρακαλω,περισσοτερες info!!!!!!!!!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω ψιλοβαρεθει να γραφω εγω και να πατωνει το θεματακι,οποτε συνεχιστε and don't mind me!!!!!!

ΕΦΥΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

\ άξεστοι άνθρωποι μας κάνουν πονόψυχους και τα τέρατα μας ωθούν στα μονοπάτια άλλων παραμυθιών.........

QUOTE]

 

Και το παραμύθι διαδέχετε το ένα το άλλο, και δεν έχουν τελειωμό.

Και πάντα υπάρχει ο κακός λύκος!

Πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα ήθελαν να υπάρχει τέτοιο χάπι,για να εξαφανίσουν τα φαντάσματα του παρελθόντος.

Γιατί κάθε παραμύθι έχει και ένα τέλος που πολλοί επιθυμούν...

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

\ άξεστοι άνθρωποι μας κάνουν πονόψυχους και τα τέρατα μας ωθούν στα μονοπάτια άλλων παραμυθιών.........

QUOTE]

 

Και το παραμύθι διαδέχετε το ένα το άλλο, και δεν έχουν τελειωμό.

Και πάντα υπάρχει ο κακός λύκος!

Πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα ήθελαν να υπάρχει τέτοιο χάπι,για να εξαφανίσουν τα φαντάσματα του παρελθόντος.

Γιατί κάθε παραμύθι έχει και ένα τέλος που πολλοί επιθυμούν...

 

Eλενακη,η συζητηση,καμια φορα,διαδεχεται η μια προταση την αλλη.....

Εγω εχω φαντασματα του πολυ παρελθοντως,πχ.

Και,αν ειχες παρομοια φαντασματα,ε,ναι,μωρε,ας μην τα εδιωχνες,δεν βαριεσαι....

Εσυ,το πας,να φανταστω,εκ του ασφαλους????????

Μπραβο,κοριτσι μου,μια χαρα!!!!!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Βρε Christianna μην φευγεις,δεν φταις εσυ..........η ωρα φταιει..........;)....

Παντως,σοβαρα τωρα,σε μικροτερη ηλικια,εκει που ολα μας φαινονται βουνο και οτι μονο σε εμας συμβαινουν τα ασχημα,το ξαναεγραψα,ειχα ευχηθει να υπηρχε τετοιο χαπι.................:cool:(βρε λες να φταιω εγω για την εξελιξη της επιστημης?:lol:)

Αλλα,το ξαναλεω,τι ειναι ενας ανθρωπος χωρις τα βιωματα του,τις μνημες του,τα λαθη του????Θα γινουμε ολοι ατσαλάκωτοι και αρυτίδωτοι?

Helen,πολλοι ανθρωποι εχουν σκελετους στην ντουλαπα τους...........αυτο δεν σημαινει οτι θελουν και να τους εξαφανισουν............:wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Χριστιανα δεν μιλάω για μένα.Εγω δεν θα το έπερνα ένα τέτοιο χαπι.

Όμως δεν το διευκρίνησα.

Υπάρχουν όμως άνθρωποι,που τα φαντασματα τους έχουν οδηγήσει σε άλλα μονοπάτια.

Στοπ μεχρι εδώ,δεν θέλω να επεκταθώ!

 

_________________

Εσυ,το πας,να φανταστω,εκ του ασφαλους????????

Μπραβο,κοριτσι μου,μια χαρα!!!!!!!!

__________________

 

Αυτό μου φανηκε λίγο ειρωνικό! Ελπίζω να κατάλαβα λάθος,μιας και όλα τα γραφόμενά σου,(που εχω δει τουλάχιστον),δεν έχουν τέτοιο στυλ!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Helen,πολλοι ανθρωποι εχουν σκελετους στην ντουλαπα τους...........αυτο δεν σημαινει οτι θελουν και να τους εξαφανισουν............:wink:

 

Και που ξερεις βρε Μπουκίτσα,πως σκέφτεται ο κάθε άνθρωπος στον πλανήτη?

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό που λες?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Ωπα,Μπουκιτσα,αν την κανω με ελαφρα,εσυ να μην αισθανεσαι ασχημα,ξερω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι κανω!.Καμια φορα,ματια μου,η μια συζητηση,διαδεχεται την αλλη και μετα απο μια αντιδικια,κατα την οποια πολλα ατομα επικοινωνουν μεταξυ τους,δεν ξερεις και γιατι συζητητας,για την αντιδικια η για μια θεωρεια :mrgreen::mrgreen:.

Λοιπον,οσον αφορα το θεμα , εγω λεω οτι ναι μωρε,καλως ο πονος,αλλα αν εχουν δεν τα ματακια σου τερατα πχ,ξυπνας ενα γ $%&&**ο πρωι και βλεπεις την μανα σου να εχει πηδηξει απο πολυκατοικια (π,χ,ρε παιδι μου,μην φρικαρεις,παραδειγμα ειναι),καλο ειναι να το ξεχασεις.......

Οκ,αυτο για τον κοινο κοσμο μεταφραζεται "Νορμαλ,ξεπερασε το,ημαρτον,μη και το ξεχασεις!!!!"

Χαλια ο κοσμακης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Και,επειδη τωρα το διαβασα,Ελενακι,δεν θα το παω αλλου...Το παω εκει που λεω.....Και πες μου εσυ τι θα εκανες..................

Μπουχαχαχχαχα...

Been there,done that!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Και που ξερεις βρε Μπουκίτσα,πως σκέφτεται ο κάθε άνθρωπος στον πλανήτη?

Είσαι σίγουρη γι΄αυτό που λες?

 

 

Φυσικά και όχι helen,αν σκεφτόμασταν όλοι το ίδιο,θα ήταν και μονότονο,δεν νομίζεις?:wink:

Εγραψα "πολλοι",οχι ολοι............

Φανταζομαι οτι τελικα αρκετοί θα ηθελαν να ξεχασουν καποια πραγματα απο τη ζωη τους............επιλεκτικα,παντα...........

Εγω προσωπικα,φαντασματα,τερατα και λυκους,δεν φοβαμαι..............

Φοβαμαι φαντασματα,τερατα και λυκους με μορφη "αγγελική"..........εκει σε βοηθουν και τα βιώματά σου να μην την ξαναπατήσεις..............

 

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδη,Μπουκιτσα μου,εχεις σκεφτει,ποσο ευλογημενη εισαι,που εχεις να σκεφτεις μονο τερατα και λυκους με αγγελικη μορφη.......?????

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλάω γενικά και όχι προσωπικά για καποιον.............

Και γιά να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου,Christianna μου,τι θά ξεχάσω εκτός από το ότι πήδηξε η μάνα μου από την πολυκατοικία?Το γεγονός αυτό καθ΄αυτό?Και το επόμενο πρωί θα την ψάχνω να της πώ καλημέρα?Ή θα ξεχάσω την μάνα μου ,γενικώς,και μαζί και ό,τι μνήμες την αφορούσαν?

Θέλω,να πώ δηλ,ότι τα πράγματα,δεν είναι όσο απλά φαίνονται με την πρώτη ματιά......

Ευλογημένη,δεν είμαι,δέν έχω μόνο τέρατα,λύκους και φαντάσματα με "αγγελική" μορφή να αντιμετωπίσω............είπα απλά οτι αυτά φοβάμαι,ως πιο ύπουλα και μεταμφιεσμένα..............

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω,Μπουκιτσα μου,νοιωθω τοσο θαυμασμο για σενα που καταλαβες τι γραφω (μα,πως τα εβγαλες,η πρωι ειναι η δεν ξερω,δεν καταλαβαινω τιποτα),που φευγω και σου στελνω και ενα φιλι....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την μπουκιτσα.για μένα το χειρότερο βίωμα είναι ο θάνατος του μπαμπά μου!τι θα ξεχάσω δηλαδή απ αυτό αν πάρω το χάπι;

 

Δείτε το κ αλλιώς.ο άνθρωπος οποιαδήποτε αίσθηση χάσει δεν πεθαίνει,εκτός από μια.την αφή!

Κρίστιανα με ενδιαφέρει η άποψη σου.θέλω να ακούσω κ την άλλη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...