Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ


G.STONE

Recommended Posts

Θρίλερ με το μαιευτήριο «Έλενα»

 

Τετάρτη, 29 Ιουλίου 2009, 10:17

 

Πριν ακόμη προλάβει να στεγνώσει το μελάνι της zougla.gr για τον θάνατο νοσηλεύτριας στο μαιευτήριο Έλενα, που σύμφωνα με πληροφορίες οφείλεται σε μικρόβιο που η ίδια εισέπνευσε από τους αγωγούς των κλιματιστικών, τέσσερις εργαζόμενοι του μαιευτηρίου υπέστησαν χθες αλλεργικό σοκ.

 

Πρόκειται για δύο νοσηλεύτριες, μία παρασκευάστρια και έναν φροντιστή, οι οποίοι μεταφέρθηκαν για περαιτέρω εξετάσεις και παρακολούθηση στο νοσοκομείο «Σωτηρία».

 

Οι εργαζόμενοι, αναστατωμένοι και θορυβημένοι από τις νέες εξελίξεις, ζήτησαν να κλείσει προσωρινά το «Έλενα», ώστε να διερευνηθεί πλήρως η κατάσταση, αφού όπως συμπεραίνουν κάτι «τοξικό» κυκλοφορεί στο νοσοκομείο.

 

Το Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας αρνήθηκε να συναινέσει στην αναστολή της λειτουργίας του νοσοκομείου, ωστόσο ζήτησε την διενέργεια ελέγχου.

 

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ : ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕ ΓΜΤ? ΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ?

 

ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΠΙΑ...? ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας, έχει διαταχθεί Ένορκη Διοικητική Εξέταση για τα συμβάντα, τόσο για τον θάνατο της νοσηλεύτριας όσο και για την συμπτωματολογία που εκδήλωσαν οι άλλες συνάδελφοί της. Σχετικά με το θάνατο της νοσηλεύτριας, υπήρχαν αρχικά υποψίες για κάποιο μικρόβιο στα συστήματα κλιματισμού του νοσοκομείου, αλλά ιατρικοί κύκλοι του νοσοκομείου αναφέρουν πώς από τις μέχρι τώρα έρευνες δεν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο Μega ελεγε οτι 6 ατομα εχουν αναπνευστικα προβληματα στο Ελενα και οτι ενω νομιζαν οτι ειναι η νοσος των λεγεωναριων (των κλιματιστικων) εχει παει ειδικος υγιεινολογος γιατι μπορει στο κτιριο να υπαρχει η "η νοσος του αρρωστου κτιριου".Ουτε καταλαβα τι ειναι αυτο αλλα το ακουσα με τα αυτια μου και μου φανηκε απιστευτο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οταν η ενημερωση περναει απο τα ελληνικα ΜΜΕ... απλως ακυρωνεται!

Δεν μπορουμε να ξερουμε τιποτα εαν δεν το ακουσουμε απο αρμοδια χειλη.

 

Τα κλιματιστικα εχουν πλεον απενοχοποιηθει για την νοσο των λεγεωνάριων.

Η νοσος του αρρωστου κτιριου αφορα κακο αερισμο και υψηλους ρυπους,πχ στην Ελλαδα αρκει μονο το γεγονος οτι ολα τα μαιευτηρια ειναι στο κεντρο (τιγκα στο καυσαεριο δηλαδη) για να τα καταταξει κανεις στα αρρωστα κτιρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομιζω ότι τα αρρωστα κτιρια μπορουν να επιφέρουν το θάνατο. Πονοκεφάλους, κακη διαθεση κλπ ναι αλλα οχι και θάνατο. Κάτι άλλο ειναι!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα ραντεβού εχθές, γινόταν χαμός, η μία νοσοκόμα μόλις είχε πάθει αλλεργικό σοκ, ο γιατρός μου έτρεχε σαν παλαβός και υπήρχε φοβερή αναστάτωση...

Με εξέτασε η βοηθός του, και όταν ήρθε εκείνος μου είπε ότι το νοσοκομείο έχει μεγάλο πρόβλημα και πρέπει να κλείσει... μέχρι να μου γράψει τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνω... μέχρι να συγκεντρωθεί φύσαγε και ξεφύσαγε...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι είναι αυτά ? Ας το κλείσουν για κάποιες μέρες, ξέρω ότι ακούγεται αδιανόητο αυτό αλλά κάτι πρέπει να κάνουν. Ας βρούν μια λύση επιτέλους οι αρμόδιοι, να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία των ασθενών και των εγκύων -βρεφών. ΕΛΕΟΣ πιά!

 

Θέλουμε να αντιμετωπίσουμε και την γρίπη των χοίρων αν ξεσπάσει πανδημία... τρομάρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα ραντεβού εχθές, γινόταν χαμός, η μία νοσοκόμα μόλις είχε πάθει αλλεργικό σοκ, ο γιατρός μου έτρεχε σαν παλαβός και υπήρχε φοβερή αναστάτωση...

Με εξέτασε η βοηθός του, και όταν ήρθε εκείνος μου είπε ότι το νοσοκομείο έχει μεγάλο πρόβλημα και πρέπει να κλείσει... μέχρι να μου γράψει τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνω... μέχρι να συγκεντρωθεί φύσαγε και ξεφύσαγε...

 

συγνωμη μηπως μας κανεις πλακα?εβλεπες ολον αυτον τον πανικο να επικραττει εκει και καθισες να σε εξετασουν κιολας?τι να πω?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω καθόλου πλάκα, δεν μας είχαν ενημερώσει, όταν μπήκα για εξέταση, η βοηθός μου είπε ότι ο γιατρός έχει ένα διοικητικό πρόβλημα και έρχεται... με εξέτασε και όταν ήρθε ο γιατρός έμαθα... και μάλιστα είμασταν γύρω στα 25 άτομα για εξέταση, εγώ πήγα 16.00 και τελικά με εξέτασαν γύρω 18.00 και μετά από μένα ήταν άλλες 10 κοπέλες...

Εννοείται ότι αν υπήρχε ενημέρωση θα την είχα κάνει... όπως και του είπα ότι για το επόμενο ραντεβού θα μιλήσουμε για την κατάσταση του νοσοκομείου...

Αυτά!

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα στο Μega ελεγε οτι 6 ατομα εχουν αναπνευστικα προβληματα στο Ελενα και οτι ενω νομιζαν οτι ειναι η νοσος των λεγεωναριων (των κλιματιστικων) εχει παει ειδικος υγιεινολογος γιατι μπορει στο κτιριο να υπαρχει η "η νοσος του αρρωστου κτιριου".Ουτε καταλαβα τι ειναι αυτο αλλα το ακουσα με τα αυτια μου και μου φανηκε απιστευτο

Πάντως αν είναι έτσι δεν κινδυνεύετε γιατί τα παλιά κτίρια είναι αυτά μόλις μπαίνουμε. Εκεί που πηγαίνετε για εξέταση και υπερήχους είναι τα καινούργια κτίρια οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω θορυβηθει πολυ...που πρεπει να απευθυνθουμε για να παρουμε υπευθυνες απαντησεις...εγω γενναω εκει τον Οκτωβρη που ειναι λιγο μακρυα ακομα αλλα δεν σας κρυβω οτι και εγω και ο αντρα μου τρελαθηκαμε οταν τα ακουσαμε αυτα!!!!

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

μιλησα σημερα με τον γυναικολογο μου τον ρωτησα πως ειναι τα πραγματα εκει και μου ειπε ενταξει υπαρχει μια αναστατωση αλλα να μην αγχωνομαι και οτι το προβλημα δεν το εχουμε εμεις αλλα οι ανθρωποι που ειναι καιρο εκτεθειμενοι εκει μεσα

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω καθόλου πλάκα, δεν μας είχαν ενημερώσει, όταν μπήκα για εξέταση, η βοηθός μου είπε ότι ο γιατρός έχει ένα διοικητικό πρόβλημα και έρχεται... με εξέτασε και όταν ήρθε ο γιατρός έμαθα... και μάλιστα είμασταν γύρω στα 25 άτομα για εξέταση, εγώ πήγα 16.00 και τελικά με εξέτασαν γύρω 18.00 και μετά από μένα ήταν άλλες 10 κοπέλες...

Εννοείται ότι αν υπήρχε ενημέρωση θα την είχα κάνει... όπως και του είπα ότι για το επόμενο ραντεβού θα μιλήσουμε για την κατάσταση του νοσοκομείου...

Αυτά!

 

κι εγώ ήμουν εκεί στις 3 αλλά δε γινόταν κανένας χαμός! μάλλον ερημιά υπήρχε!

είδα μόνο 2 κάμερες απέξω

να έγινε κάτι αφού έφυγα;

σε ποιον όροφο ήσουν και σε ποιον γιατρό;

γιατί εμένα ο γιατρός μου δε μου ανέφερε τίποτα σχετικό

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και παρ΄ όλο που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη ο έλεγχος των ειδικών και συνεπώς δεν έχει βγει το πόρισμά τους, αλλά ούτε έχει ανακοινωθεί και το συμπέρασμα της τοξικολογικής εξέτασης για την αιτία του θανάτου της μαίας, η κ. Χωματά αποκλείει το ενδεχόμενο να ευθύνεται ιός. «Οι επιστήμονες μάς έχουν διαβεβαιώσει πως οι ιοί δεν ευθύνονται για αλλεργικές αντιδράσεις. Άλλωστε, εκτός από το προσωπικό του νοσοκομείου, δεν έχει παραπονεθεί ή εντοπιστεί πρόβλημα σε ασθενείς. Δεδομένου πως στο "Έλενα" νοσηλεύονται ασθενείς που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες- δηλαδή βρέφη, λεχώνες και καρκινοπαθείς- το ενδεχόμενο αυτό έχει αποκλειστεί», προσθέτει.

 

Πάντως, τόσο η διοικήτρια όσο και φορείς του υπουργείου Υγείας διευκρινίζουν πως έχουν απορρίψει οριστικά την πρόταση διευθυντών κλινικών του νοσοκομείου να κλείσει τρεις ημέρες, υποστηρίζοντας πως δεν συντρέχει λόγος δημόσιας υγείας.

 

Στο μεταξύ, οι εργαζόμενοι που εμφάνισαν τις προηγούμενες ημέρες αλλεργικά συμπτώματα βρίσκονται σε αναρρωτική άδεια, ενώ εξιτήριο έχουν λάβει και εκείνοι που χρειάστηκε να νοσηλευτούν στο νοσοκομείο «Σωτηρία» εξ αιτίας των σοβαρών συμπτωμάτων που παρουσίασαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...