Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ύπνος στο δικό του μονό κρεβάτι


x32klaw

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για τα παιδάκια να τα βάλουμε στο δικό τους μονό κρεβάτι για να μάθουν να κοιμούνται. Χρειάζεται κάγκελο?

 

εγω τον γιο μου τον εβαλα 21 μηνων καπου εκει γυρω ηταν με προστατευτικο βεβαια .

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη κόρη μου λόγω συνεχιζόμενων ιώσεων κοιμόταν στο δωμάτιο μας μέχρι 2,5 ετών. Ύστερα της πήραμε μονο κρεβάτι και για αρχή τη βάζαμε να κοιμάται στο δωμάτιο της μόνο το μεσημέρι. Αργότερα ζήτησε μόνη της να κοιμάται εκεί και τη νύχτα. Πάντα με προστατευτικά κάγκελα γιατί σε μεγαλύτερο κρεβάτι κοιμούνται σε όλη την επιφάνειά του. Στην αρχή της βάζαμε και μια κουβέρτα στο κάτω μέρος του κρεβατιού γιατί κατέβαινε προσ τα κάτω και μια φορά είχε πέσει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

εγω τον γιο μου τον εβαλα 21 μηνων καπου εκει γυρω ηταν με προστατευτικο βεβαια .

Όταν ξυπνήσουν τα μωράκια, υπάρχει περίπτωση να σηκωθούν όρθια στο προστατευτικό κάγκελο και να κάνουν κανένα ακροβατικό?

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη κόρη μου λόγω συνεχιζόμενων ιώσεων κοιμόταν στο δωμάτιο μας μέχρι 2,5 ετών. Ύστερα της πήραμε μονο κρεβάτι και για αρχή τη βάζαμε να κοιμάται στο δωμάτιο της μόνο το μεσημέρι. Αργότερα ζήτησε μόνη της να κοιμάται εκεί και τη νύχτα. Πάντα με προστατευτικά κάγκελα γιατί σε μεγαλύτερο κρεβάτι κοιμούνται σε όλη την επιφάνειά του. Στην αρχή της βάζαμε και μια κουβέρτα στο κάτω μέρος του κρεβατιού γιατί κατέβαινε προσ τα κάτω και μια φορά είχε πέσει κιόλας.

Όταν ξυπνήσουν τα μωράκια, υπάρχει περίπτωση να σηκωθούν όρθια στο προστατευτικό κάγκελο και να κάνουν κανένα ακροβατικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κορούλα μου είναι 6 μηνών και 7 ημερών. το ΣΚ θα την πάμε στο δικό της δωμάτιο.ως τώρα είναι πολύ καλή στην ύπνο, αφού κοιμάται 10 με 11 ώρες το βράδυ. θα δούμε πώς θα το δεχτεί.

για όσα μωρά θηλάζουν ή θήλασαν, καλό είναι να κοιμούνται στο δωμάτιο των γονιών, να υπάρχει εγγύητητα, λόγω του δεσίματος του μωρού με τη μανούλα του. εγώ θήλασα το μωράκι μου 3 μήνες, αλλά το δέσιμο παραμένει. μας το είπε και η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας κόρη όταν ξύπναγε τη νύχτα μας φώναζε να πάμε κοντά της. Γενικά όμως είναι από μόνη της πολύ προσεκτική έως και φοβιτσιάρα. Το πιο πιθανό όμως άν ξυπνήσει είναι να κλάψει οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φοβάσαι μήπως πέσει. Και να πέσει όμως περισσότερο θα φοβηθεί παρά θα χτυπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το προστατευτικο καγκελο ειναι για την περιπτωση που γυρισουν / πανε πολυ ακρη στον υπνο τους. Οταν ειναι ξυπνια αν θελουν να σηκωθουν μπορει να επιχειρησουν να σκαρφαλωσουν (μεχρι να μαθουν που ειναι το ανοιγμα). Βασικα εξαρταται απο το αν σηκωνεις το μωρακια αμεσως μολις ξυπνησει ή αν κοιμαται αμεσως μολις το βαλεις στο κρεβατι και δεν θελει να σηκωθει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βάλαμε τον μικρό μας, 19 μηνών, να κοιμηθεί σε μονό κρεβάτι. Βάλαμε ανάχωμα με μαξιλάρια, αλλά ο ίδιος χώθηκε από κάτω και έπεσε. Χτύπησε στο κεφαλάκι του. Στηρίξαμε τα μαξιλάρια με 2 καρέκλες, βάλαμε χαλί από κάτω από τις καρέκλες και σφηνώσαμε τις καρέκλες με ένα κομοδίνο. Έχετε καμία καλύτερη ιδέα? Φοβάμαι να βάλω κάγκελο μήπως πάει να το πηδήξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι λιγο μικρουλης για να τον βαλεις απο τωρα σε μονο?

Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά με τον ερχομό του δεύτερου μωρού, θεωρήσαμε ότι πρέπει να τον βάλουμε στο δωμάτιό του. Άλλωστε, στην κούνια δεν κοιμάται πλέον, νιώθει περιορισμένος, ενώ στο κρεβάτι δεν ξυπνάει τηη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν χαμηλά κάγκελα που τα προσαρμόζεις στη μακριά πλευρά του κρεβατιού και καλύπτουν περίπου ενάμιση μέτρο μήκος, οπότε αφήνεις ένα μικρό κενό στην πλευρά του κεφαλιού και ένα λίγο μεγαλύτερο προς την κάτω πλευρά. Εμείς έχουμε αγοράσει ένα (μεταλλικός σκελετός με πανί) από το Τζάμπο, αλλά πουλάνε παντού. Το ύψος του δεν είναι και τόσο μεγάλο ώστε να φοβάμαι μη χτυπήσει αν πηδήξει από πάνω, αλλά εφόσον υπάρχουν τα ανοίγματα στην πάνω και στην κάτω πλευρά, η μικρή κατεβαίνει από εκεί όταν ξυπνάει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τη δικια μου από 18 μηνών την εβαλα στο κρεββατι, αλλά ηταν ημίδιπλο. Εχει ενα ωραιο καγκελακι ξυλινο το ΙΚΕΑ...στην αρχη να το καλύπτεις με καμια κουβερτούλα ή να στηριζεις μαξιλάρια επάνω του για να μην κουτουλάει :) το παιδακι επ΄πανω σε αυτό κατά τη διάρκεια του υπνου. Συντομα θα το συνηθίσει

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε τον μικρό μας, 19 μηνών, να κοιμηθεί σε μονό κρεβάτι. Βάλαμε ανάχωμα με μαξιλάρια, αλλά ο ίδιος χώθηκε από κάτω και έπεσε. Χτύπησε στο κεφαλάκι του. Στηρίξαμε τα μαξιλάρια με 2 καρέκλες, βάλαμε χαλί από κάτω από τις καρέκλες και σφηνώσαμε τις καρέκλες με ένα κομοδίνο. Έχετε καμία καλύτερη ιδέα? Φοβάμαι να βάλω κάγκελο μήπως πάει να το πηδήξει.

H κόρη μου είναι 15 μηνών τώρα, από 1 έτους κοιμάται σε μονο κρεβάτι (έχουμε κουκέτα κ κοιμάται στο κάτω κρεβάτι) Από την εξωτερική πλευρά του κρεβατιού (η μια πλευρά ακουμπάει στον τοίχο) έχουμε βάλει ένα προστατευτικό χαμηλό κάγκελο που αγορασαμε από τα jumbo με μακρος 1,60. Στο κεφάλι κ στα πόδια έχω βάλει δυο σειρες μαξιλάρια αφού το σχέδιο της κουκέτας έχει δυο τρύπες μεγάλες από εκεί.

 

Κοιμάται ανετότατα, τον πρώτο καιρό όταν ξυπνούσε μας φώναζε, τωρα έμαθε από το άνοιγμα που μένει μετά το κάγκελο να κατεβάινει μόνη της.

 

Δεν νομίζω ότι 19 μηνών είναι κ τόσο μικρός, θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο κ εγκλωβιστικό ένα παιδί τέτοιας ηλικίας να κοιμάται σε κούνια

Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου είναι 15 μηνών τώρα, από 1 έτους κοιμάται σε μονο κρεβάτι (έχουμε κουκέτα κ κοιμάται στο κάτω κρεβάτι) Από την εξωτερική πλευρά του κρεβατιού (η μια πλευρά ακουμπάει στον τοίχο) έχουμε βάλει ένα προστατευτικό χαμηλό κάγκελο που αγορασαμε από τα jumbo με μακρος 1,60. Στο κεφάλι κ στα πόδια έχω βάλει δυο σειρες μαξιλάρια αφού το σχέδιο της κουκέτας έχει δυο τρύπες μεγάλες από εκεί.

 

Κοιμάται ανετότατα, τον πρώτο καιρό όταν ξυπνούσε μας φώναζε, τωρα έμαθε από το άνοιγμα που μένει μετά το κάγκελο να κατεβάινει μόνη της.

 

Δεν νομίζω ότι 19 μηνών είναι κ τόσο μικρός, θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο κ εγκλωβιστικό ένα παιδί τέτοιας ηλικίας να κοιμάται σε κούνια

 

η κορη μου ειναι σχεδον 15 μηνων ,στο κρεβατι μας κ γενικα σε κρεβατι κοιμαται ανετα ,την κουνια της δεν την θελει καθολου και η αληθεια ειναι οτι στριφογυριζει κ χτυπαει συνεχεια στον υπνο της,λετε να νοιωθει εγκλωβισμενη κ γιαυτο να νην της αρεσει?

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κορη μου ειναι σχεδον 15 μηνων ,στο κρεβατι μας κ γενικα σε κρεβατι κοιμαται ανετα ,την κουνια της δεν την θελει καθολου και η αληθεια ειναι οτι στριφογυριζει κ χτυπαει συνεχεια στον υπνο της,λετε να νοιωθει εγκλωβισμενη κ γιαυτο να νην της αρεσει?

 

Πολύ πιθανό να μη βολεύεται το παιδί. Ειδικά αν είναι μικρή η κούνια. Εμείς τον μεγάλο τον βάλαμε σε μονό πριν κλείσει τα 2 γιατί περιμέναμε το μωρό & η χαρά που έκανε δδεν περιγράφεται! Χοροπηδούσε κυριολεκτικά απο τη χαρά του. Φαίνεται ένιωσε μεγάλος!

Τώρα λεμε απο Σεπτέμβρη να βάλουμε & τον μι΄κρό σε μονό, ίσως να τους βάλουμε & μαζί στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να μη βολεύεται το παιδί.

Τώρα λεμε απο Σεπτέμβρη να βάλουμε & τον μι΄κρό σε μονό, ίσως να τους βάλουμε & μαζί στο δωμάτιο.

Καλημέρα! Ειχα την κόρη στο δωμάτιο με΄χρι 9 μην.μετά την έβαλα μαζί στο δωμάτιο με τον αδερφό της (ήθελα να την βάλω περίπου μετά το χρόνο) αφού ο μεγάλος μου έκανε ζήλιες κ δεν ήθελε να κοιμάται στο δωματιό του. Την είχα σε ένα παρκοκρέβατο κ έτσι μπήκε γρήγορα κ στο μονό και έληξαν οι ζήλιες
η κορη μου ειναι σχεδον 15 μηνων ,στο κρεβατι μας κ γενικα σε κρεβατι κοιμαται ανετα ,την κουνια της δεν την θελει καθολου και η αληθεια ειναι οτι στριφογυριζει κ χτυπαει συνεχεια στον υπνο της,λετε να νοιωθει εγκλωβισμενη κ γιαυτο να νην της αρεσει?

Και τον γιο τον έβαλα στο χρόνο όπως τη μικρή καθαρά διαισθητικά, ένιωθα πως τα κάγκελα τον τρόμαζαν, ειδικά αν περπατά το παιδί νιώθει σίγουρα εγκλωβισμένο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...