Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αφαιρεση κρεατακια-αμυγδαλες!


Recommended Posts

καλησπερα!!Εχω ενα παιδακι τον Αγγελο που τον 24 ιουνιου θα γινει 3 ετων!!σημερα πηγαμε στο παιδων πεντελης κ μας ειπε εκει ο Κος Καλλης?(τον ξερετε?)οτι στις 09-06-09 θα κανουμε αφαιρεση σε κρεατακια κ αμυγδαλες!!το παιδι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο...συνηθως ακουω μετα τα 4 ετη!!παρολα αυτα επειδη δεν αναπνεει ευκολα,κ γενικα απο 7 μηνων ηταν δραμα η αναπνοη του..καταλαβαινα οτι εχει κρεατακια..πριν 1,5 μηνα πηραμε αδενοιο κ μυκοπλασμα κ ηταν πολυ σοβαρη η εξελιξη...εκανε μεχρι κ αιματουρια...τωρα ειναι καλα!!ομως μου ειπαν να το ελεγχω με ουρων για 1 χρονο!!

 

το θεμα ειναι οτι ο μικρος επειδη δεν πηγαινε παιδικο..δεν μου ειχε κανει οξειες αμυγδαλιτιδες..παρα μονο 1 φορα το χρονο..κ ξενιστηκα στην ιδεα οτι πρεπει να αφαιρεθουν κ οι αμυγδαλες!!αυτες ειναι το φιλτρο του οργανισμου!!απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που πηγα παιδων,τον γιατρο δεν τον ξερω...και φοβαμαι πολυ αυτη την επεμβαση!!ειναι πολυ μικρος...φοβαμαι για επιπλοκες απο την ναρκωση...και γενικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χειρουργησει ποτε εκει καποιο παιδακι?μεινατε ευχαριστημενοι απο το νοσοκομειο κ τον γιατρο?ηταν ευκολη η αναρρωση?ειναι δυσκολη η διπλη αφαιρεση κ των 2 ταυτοχρονα?ποσες μερες να προσεχω για αιμορραγια?και γενικα πειτε μου:oops:εχω φρικαρει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιος της αδερφης μου αφαιρεσε κρεατακια και του μικρυναν τις αμυγδαλες οταν ηταν 3 ετων. Ροχαλιζε απιστευτα και ηταν σχετικα λιγοφαγος εξαιτιας του προβληματος. Μπηκε, βγηκε, δεν καταλαβε τιποτα το παιδι. Νομιζω ειναι πλεον μια επεμβαση ρουτινας.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?Η ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ!!Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ 2 11 ΜΗΝΩΝ!!ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΕ ΠΙΘΑΝΗ ΕΠΙΠΛΟΚΗ?

 

ΣΟΡΡΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ!!ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

Για λέγε για λέγε!!! Γιατί έχω λίγο πανικοβληθεί. Τι προβλήματα είχατε. Εμείς έχουμε μόνιμα μπουκωμένη μύτη με όλα τα συνεπακόλουθα: Υγρό στο αφτί, βήχα, εκνευρισμό, μειωμένη όρεξη κλπ

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπάνω συν μειωμενη ακοη συν συχνες ωτιτιδες. Η επεμβαση ηταν πολυ απλη, ο πονος μετα ηταν ελαχιστος και η βελτιωση θεαματικη. Πιο πολυ εκλαψε μετα το χειρουργίο μαλλον επειδη ξυπν'ωντας από τη ναρκωση δεν εβλεπε καλα γυρω του και φοβοταν. Το ιδιο απόγευμα επανηλθε στις συνηθισμενες σκανταλιές

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να τα βγάλουμε και είναι 2. Μου το είπε συγκεκριμένα ένας ΩΡΛ του Παίδον.

Είδες διαφορά? Δηλαδή μπούκωνε λιγότερο η μύτη? Έτρωγε καλύτερα? Αναπτύχθηκε καλύτερα? Κοιμόταν καλύτερα? Κι από ιώσεις τι γίνεται? Μήπως αρρωσταίνει πιο πολύ στο κατώτερο αναπνευστικό τώρα που δεν υπάρχουν τα κρεατάκιαα για φίλτρο?

Για τη νάρκωση σε τόσο μικρή ηλικία τι σας είχαν πει? Και πόσο διογκωμένα ήταν τα δικά σας?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μπουκωνε λιγότερο η μυτη του αν και ο φετινος χειμωνας ειναι ο πρωτος που δεν ειναι μπουκωμενος! Ετρωγε καλυτερα γιατι δεν ηταν μπουκωμενος-αν και γενικως λιγοφαγο παιδι-και το βραδυ σταματησαν τα ροχαλητα. με ξυπνηματα απο το μπουκωμα δεν ειχε προβλημα γιατι κοιμοταν και κοιμαται με το στομα ανοιχτο.

 

Η ναρκωση εγινε κανονικα δεν μας ειπαν τιποτα το ιδιαιτερο αλλα δεν προβληματιστηκα κιολας γιατι γινεται ναρκωση και σε μωρα!

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πειτε μου και εμενα οποι εχει κανει αφαιρεση αμυγδαλων το παιδακι της,η μικρη μου παει για αφαιρεση και φοβαμαι πολυ

Να μην φοβάσαι καθόλου, έκανα εγώ στο γιό μου το 2008 κ όλα πήγαν άψογα

Link to comment
Share on other sites

με ξυπνηματα απο το μπουκωμα δεν ειχε προβλημα γιατι κοιμοταν και κοιμαται με το στομα ανοιχτο.

εμας ο γιατρός μετά την εγχείρηση μας είπε να κάνει το παιδί κάποιες ασκήσεις με τη μύτη κ το στόμα για να μάθει μετά απο τα χρόνια να κοιμάται κ να αναπνεέι με το στόμα κλειστό

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου

Εμένα δεν έκανε πολλές αμυγδαλίτιδες αλλα ήταν συνεχώς κουρασμένος, κρυωμένος κ φαινοταν σαν άρρωστος, ειχε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμυγδαλές που εμπόδιζαν την αναπτυξή του. Από την νάρκωση ξύπνησε πάρα πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έκανε πολλές αμυγδαλίτιδες αλλα ήταν συνεχώς κουρασμένος, κρυωμένος κ φαινοταν σαν άρρωστος, ειχε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμυγδαλές που εμπόδιζαν την αναπτυξή του. Από την νάρκωση ξύπνησε πάρα πολύ καλά

 

ευχαριστω τζες!ελπιζω για το καλυτερο

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις θα κανουμε κρεατακια μαλλον την επομενη εβδομαδα,η μικρη μου ειναι 4,5 χρονων και εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα που λετε,μειωμένη ακοή,υγρο και στα δυο τα αυτια,ροχαλητο(σαν αντρας),συνεχως μποκωμενη αλλα η δικια μου κανει και απνοιες το βραδυ κ γι αυτο κ συμφωνησαμε να τις βγαλουμε.Το χειρουργειο το τρμω και εγω αλλα δεν γινεται διαφορετικά,ο Θεούλης θα τα βοηθησει τα αγγελούδια μα ς και όλα θα πάνε καλά!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας.

Και μεις κάναμε εγχείρηση αμυγδαλές-κρεατάκια και αφαίρεση υγρού στις 14 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη.

Είχε όλα τα παραπάνω συπτώματα και παρολίγο 2 φορές να μου μείνει το μωρό στα χέρια μου από την άπνοια!!!!

Ευτυχώς τα βγάλαμε και ησύχασε το μωρό.

Περάσαμε τέλειες γιορτές.

Η μικρή μιλάει καλύτερα και τρώει λίγο καλύτερα.(γενικώς όμως δεν τρώει κ πολλά αλλά καλύτερα από πρίν!).

 

Μην ανησυχείτε για την εγχείρηση αν είναι καλός ο γιατρός. Σε μισή ώρα βγήκε από το χειρουργείο.

Γρίνιαξε λίγο και δεν είχε πολλά κέφια για 4 μέρες.

Μετά πετούσε!

Μην φοβάστε, αν ο γιατρός σας είναι κορυφή, όλα θα πάνε τέλεια!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Μην ανησυχείτε για την εγχείρηση αν είναι καλός ο γιατρός. Σε μισή ώρα βγήκε από το χειρουργείο.

Γρίνιαξε λίγο και δεν είχε πολλά κέφια για 4 μέρες.

Μετά πετούσε!

Μην φοβάστε, αν ο γιατρός σας είναι κορυφή, όλα θα πάνε τέλεια!

Οπως τα λεει η φιλη παραπάνω ειναι.

 

Και οσον αφορα το φαγητό με τον καιρο θα δεις οτι το παιδι μπορει να τρωει ιδια ποσοτητα αλλά θα παιρνει καλύτερα βαρος, το ιδιο συνεβαινε με το γιοκα μου

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου

 

Από αντιβιώσεις άστα! Εμείς είμαστε 2 χρονών κι έχουμε πάρει 8 φορές και μία τώρα 9. Και τώρα θα πάρουμε για τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες γιατί έχουμε ιγμορίτιδα. Γι' αυτό κι εμείς θα βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε επιτέλους. Εντωμεταξύ έχουμε κάνει κι άλλη νάρκωση γιατί έκανε χειρουργείο με το που γεννήθηκε. Αν είναι να πάθει κάποιου το συκώτι θα είναι της δικιάς μου σίγουρα!

Άσε που ενώ παίρνουμε αντιβίωση χτες σήκωσε 39πυρετό και φοβόμαστε για ουρολοίμωξη οπότε εκεί θα χρειαστεί και 2η αντιβίωση παράλληλα!! Ελπίζω να είναι απλή ίωση!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Από αντιβιώσεις άστα! Εμείς είμαστε 2 χρονών κι έχουμε πάρει 8 φορές και μία τώρα 9. Και τώρα θα πάρουμε για τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες γιατί έχουμε ιγμορίτιδα. Γι' αυτό κι εμείς θα βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε επιτέλους. Εντωμεταξύ έχουμε κάνει κι άλλη νάρκωση γιατί έκανε χειρουργείο με το που γεννήθηκε. Αν είναι να πάθει κάποιου το συκώτι θα είναι της δικιάς μου σίγουρα!

Άσε που ενώ παίρνουμε αντιβίωση χτες σήκωσε 39πυρετό και φοβόμαστε για ουρολοίμωξη οπότε εκεί θα χρειαστεί και 2η αντιβίωση παράλληλα!! Ελπίζω να είναι απλή ίωση!

αχ περαστικα σας βερα μου και μεις απο αντιβιωση φουλ ασε πια αυτοι οι πυρετοι καθε μηνα αρρωστες και πυρετος στα υψη με ολα τα παρελκομενα ριγη γκρινια αυπνια περιμενω τωρα για πολλοστη φορα να τελιωσει η αντιβιωση κ ο πυρετος για να παμε στον ορλ να μας πει ποτε η επεμβαση και παλι περαστικα και σε ολα τα παιδακια.βρε κοριτσια να ρωτησω κατι??ετσι αρρωσταιναμε και μεις??η μητερα μου λεει οτι περα απο μαγουλαδες ,ιλαρα σπανιως αρρωσταινα ετσι

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koritsia exo to idio provlima me tin kori mou 3 etwn edv kai 10 meres roxalizei ston ypno tis me mpoukomeni myti meta apo iosi larigitidas pou perase. O giatros mou eipe oti exoun epireastei ta kreatakia kai argei na perasei. Tha protimousa omos na tin dei enas kalos otorinolarigologos exete kapoion kalo na systisetai?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...