Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν θέλουν πίεση...

budekina μου μην νομίζεις και μεις από τον Μαϊο είχαμε ξεκινήσει και δεν καθόταν καν στο γιογιο, τον αφήναμε να ξεχάσει και μετά προσπαθούσαμε πάλι και τρώει μια φλασιά και μετά δεν θέλει το γιογιο. Με το καθισματάκι τουαλέτας πολύ καλύτερα τώρα τα έχουμε καταφέρει με τα τσίσα αλλά με τα κακά όχι ακόμα αλλά δεν τον πιέζω γιατί δεν βγάζω κάτι με αυτό. Βάζω ακόμα πάνα όταν κοιμάται το μεσημέρι και πολλές φορες τα κάνει τότε, είναι και φορές όμως που τα κάνει στο βρακάκι και έχουμε τον αμάζευτο! Μην αγχώνεσαι γιατί και γω αγχωνόμουν και ακόμα και τώρα τα ατυχηματάκια μας τα έχουμε!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάμε για τη βραδινή πάνα... την έχουμε βγάλει εδώ και μια βδομάδα περίπου με ένα ατύχημα μέχρι στιγμής. Βέβαια, μετά τις 8 - 8:30 προσπαθώ να μην πίνει υγρά, κάνει τσισα πριν ξαπλώσει και τον σηκώνουμε κατά τις 2 και κάνει τσίσα μισοκοιμισμένος. Είναι απαραίτητο αυτό; Το βράδι που έπαθε το ατύχημα τον σηκώσαμε λίγο νωρίτερα από τις 2 (αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο).

Να τον αφήσω χωρίς να τον σηκώσω ένα βράδι για να δώ τι θα γίνει;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω απελπιστεί λίγο. Ημικρή μου σε 2 μήνες κλείνει τα 3, από το Μάιο κόψαμε την πάνα σχετικά εύκολα και μέχρι Ιούλιο είχαμε ξεμπερδέψει κ με τη βραδυνή, κανένα ατύχημα. Και τώρα δεν ξέρω αν έχει σχέση που ξεκίνησε παιδικό ή το κρύο πάντως στον ύπνο της έχουμε πλέον πολύ συχνά ατυχήματα, αναγκάστηκα κ της έβαλα πάνα βρακάκι μην κρυώσει γιατί πολλές φορές την έπαιρνα χαμπάρι το πρωί.Τι να την κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι εγω δυσκολευομαι τοσο με την πανα ενω αλλες ξεμπερδεψαν σε 1 εβδομαδα.οσες φορες αφηνω να περασει μια η δυο εβδομαδες κ μετα να ξαναπροσπαθησω τα πραγματα γινονται χειροτερα.τωρα δεν καθεται με τιποτα στο γιογιο ή στη λεκανι φωναζει κλαιει τεντωνεται αν καταφερω κ κατσει καθεται 1 δευτερολεπτο κ σηκωνεται.ενω ηταν στεγνος το βραδυ, τωρα ξανακατουραει.ειναι μικρος ακομη λεει.αν του βαλω βρακακι το κατουραει κι αυτοκ ζηταει να το βαλω αλλο μακκουιν βρακι.οταν λεω παμε να κανουμε τσισα κανει σαν να μη με ακουει δεν αντιδρα. Ενα ακομη που με τρελαινει οταν ρωταω τι εφαγες σημερα στο σχολειο λεει κακα.πως το λενε το παιδακι που επαιζες κακα απανταει.δεν αντεχω αλλο κουραδτηκα εκνευρηστηκα κ δυστυχως το ξερει

 

Για να φτάνει στο σημείο να κάνει τα μαυρισμένα σημαίνει ότι τον πιέζεις πολύ. Μόνο αν το σταματήσεις αυτό θα δεις αποτέλεσμα. Γιατί αγχώνεσαι τόσο;; Είναι πολύ πιο δύσκολη η διαδικασία όταν έχεις αυθαίρετα συγκεκριμένες απαιτήσεις στο μυαλό σου. Αυτό προκαλεί ακόμα περισσότερη κούραση κ θυμό. Κάνε στροφή κ πάρτο χαλαρά.

 

Τώρα το είδα αυτό. Είναι μόνο 2;;; Δίκιο έχει ούτως ή άλλως που αντιδρά αλλά αν είναι κ τόσο μικρός ακόμα περισσότερο νιώθει ότι δεν τον καταλαβαίνεις και ότι δεν γίνονται σεβαστές οι ανάγκες του με βάση την ηλικία του. Είναι πολύ ιδιαίτερα αυτά τα ζητήματα και χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Και αυτά που σου απαντάει σχετικά με το σχολείο σίγουρα έχουν αντίστοιχη σημασία.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

lazariska ακριβώς αυτό πάθαμε κι εμείς. Εχουμε κόψει την πάνα από τον Απρίλιο της ημέρας και απο τον Μάιο την βραδυνη και μάλιστα χωρίς καθόλου ατυχήματα νυχτερινά. Είναι όμως από την περασμένη εβδομάδα που κάθε βράδυ κατουριέται. Προφανώς είναι από το κρύο. Αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lazariska ακριβώς αυτό πάθαμε κι εμείς. Εχουμε κόψει την πάνα από τον Απρίλιο της ημέρας και απο τον Μάιο την βραδυνη και μάλιστα χωρίς καθόλου ατυχήματα νυχτερινά. Είναι όμως από την περασμένη εβδομάδα που κάθε βράδυ κατουριέται. Προφανώς είναι από το κρύο. Αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε?

 

Τον ντύνεις ζεστά, αποφεύγεις τα πολλά υγρά το βράδυ και πριν πέσει για ύπνο, επίσκεψη στην τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ πίνει το γάλα του κανένα μισάωρο με 45 λεπτά, πριν κοιμηθεί. Αυτό που πρόσθεσα είναι να τον σηκώνω πριν κοιμηθούμε εμείς ξανά, να κάνει τσίσα (γύρω στις 12 το βράδυ), αλλά και πάλι κατουριώταν. Εχθες του έβαλα και το πάπλωμα για να είναι πιο ζεστά αλλά δεν ξέρω αν αυτό αρκεί. Αναγκάστηκα και τον ξύπναγα ακόμη μία φορά μεσα στην νύχτα (ξύπνησα με ρολόι γύρω στις 3 το πρωί), να τον πάω για τσίσα. Ετσι δεν κατουρήθηκε. Σκέφτηκα να βάλω πάνα, αλλά είναι τρελό πισωγύρισμα...δεν ξέρω τι να κάνω. Ισως δοκιμάσω να μην ξυπνήσω στις 3, μπας και με το πάπλωμα γλυτώσουμε την νυχτερινή ενούρηση..αλλά το βλέπω δύσκολο..Αλλά να ξυπναμε και με ρολόι για να τον πάμε, κι αυτό βάσανο είναι...Είναι 3 χρονών και 3 μηνών, αγόρι.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ πίνει το γάλα του κανένα μισάωρο με 45 λεπτά, πριν κοιμηθεί. Αυτό που πρόσθεσα είναι να τον σηκώνω πριν κοιμηθούμε εμείς ξανά, να κάνει τσίσα (γύρω στις 12 το βράδυ), αλλά και πάλι κατουριώταν. Εχθες του έβαλα και το πάπλωμα για να είναι πιο ζεστά αλλά δεν ξέρω αν αυτό αρκεί. Αναγκάστηκα και τον ξύπναγα ακόμη μία φορά μεσα στην νύχτα (ξύπνησα με ρολόι γύρω στις 3 το πρωί), να τον πάω για τσίσα. Ετσι δεν κατουρήθηκε. Σκέφτηκα να βάλω πάνα, αλλά είναι τρελό πισωγύρισμα...δεν ξέρω τι να κάνω. Ισως δοκιμάσω να μην ξυπνήσω στις 3, μπας και με το πάπλωμα γλυτώσουμε την νυχτερινή ενούρηση..αλλά το βλέπω δύσκολο..Αλλά να ξυπναμε και με ρολόι για να τον πάμε, κι αυτό βάσανο είναι...Είναι 3 χρονών και 3 μηνών, αγόρι.

 

Δες πρώτα αν θα υπάρξει βελτίωση με το πάπλωμα. Βάλτου και πιο χοντρά πυζαμάκια-καλτσάκια γιατί μπορεί να ξεσκεπάζεται τη νύχτα.

Όχι μην του βάλεις πάνα εφόσον την έχει κόψει από τον Μάιο...Και το να τον ξυπνάς μεσα στη νύχτα μου φαίνεται βάρβαρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

έχω δύο κοριτσάκια 3 και 5 ετών. Το να κόψω τις πάνες στα κορίτσια δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Εκεί που δυσκολεύομαι ιδιαίτερα είναι στις βόλτες μας όπου κάθε φορά αντιμετωπίζω προβλήματα.....εννοώ με τις ακατάλληλες τουαλέτες που φοβάσαι να ακουμπήσεις παντού ακόμα και τα πλακάκια. και εντάξει το καλοκαίρι πάμε στην εξοχή και την τιμάμε ιδιαίτερα, τον χειμώνα όμως??????? Πραγματικά είμαι σε απόγνωση. Έχει να μου προτείνει κανείς τίποτά?????

Φιλιά πολλά σε όλους και καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πάρε φορητό γιογιό και ειδικά σακουλάκια. Μπορείς να το τοποθετείς ακόμα και μέσα στο αυτοκίνητο και να ανακουφίζονται εκεί.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαίνω κι εγω στο κλαμπ κορίτσια! Δεύτερη μέρα εκπαίδευσης σήμερα (για την ημερήσια εννοείται), σε συντονισμό με τον σταθμό. Η δασκάλα τον πηγαίνει καθε μισή ώρα ζητάει δεν ζητάει και παει αδιαμαρτύρητα. Στο σπιτι όμως αντιδρά να τον πηγαίνω χωρίς να ζητάει (μάλλον δεν θέλει να αφήσει το παιχνίδι) οπότε εχω το γιογιό στο σαλόνι και του λέω καθε λίγα λεπτά να μου πει οταν θέλει τσίσα. Μέχρι στιγμής κανένα ατύχημα παραδόξως, αλλά εχω την αίσθηση οτι αν δεν του το θυμίζω συνεχώς δεν θα ζητήσει μόνος του. Μέχρι ποτε λέτε να το πάω έτσι; Ποτε δηλαδή να επιχειρήσω να μην πω τιποτα και να δω αν θα ζητήσει; Εσείς τι κάνατε;

 

Υ.Γ: Ειναι 2,5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαβάζω που λετε για εκπαιδευση τουαλέτας κ θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς εννοειτε.Εμενα ο μικρος μου ειναι 2,5 κ περιπου πριν ενα μηνα αρχισα αλλά οχι με ιδιαιτερη επιτυχια.Η γιατρος μου ειπε να τον βάζω να κατσει στο γιο γιο καθε μερα απο λιγο κ ετσι θα κανει καποια στιγμή τσίσα ή κακα.Το έκανα στην αρχη 2-3 μερες καθισε μετα τιποτα δε θέλει το γιο γιο.Δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

να τον αφησεις ησυχο και να ξαναδοκιμάσεις μετα από κανα μηνα :)

 

Αν από μονο του δεν θελει, δεν θα τα καταφερετε

 

Θα συμφωνησω με τη Λαιδα, σε τετοια ζητηματα οπως αυτο της πανας δεν επιτρεπεται (απο μερους μας) ΑΣΚΗΣΗ ΠΙΕΣΗΣ, διαφορετικα θα υπαρξουν πισωγυρισματα και μαλιστα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ!!!

 

Εμενα τον Ιουλιο θα γινει 3 ετων και τωρα θα ξεκινησω την ΑΓΩΓΗ ΠΑΝΑΣ, γιατι τωρα μου εδωσε ξεκαθαρα σημαδια!!! ;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τη Λαιδα, σε τετοια ζητηματα οπως αυτο της πανας δεν επιτρεπεται (απο μερους μας) ΑΣΚΗΣΗ ΠΙΕΣΗΣ, διαφορετικα θα υπαρξουν πισωγυρισματα και μαλιστα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ!!!

 

Εμενα τον Ιουλιο θα γινει 3 ετων και τωρα θα ξεκινησω την ΑΓΩΓΗ ΠΑΝΑΣ, γιατι τωρα μου εδωσε ξεκαθαρα σημαδια!!! ;)

 

 

Κοαλακι η δικια μου κορουλα γεννηθηκε 20/07/12. Ειμαστε στην 4η μερα εκπαιδευσης.Πστευω ότι τα παμε αρχικα αρκετα καλα.αρχισαμε με το γιογιο αλλα τωρα ζηταει την δικια μας τουαλετα.Παιρνουμε μαζι μας ότι μπορειτε να φανταστείτε{Barbie,playmobil,...}γιατι θελει να την κοιτανε και να της λενε μπραβο:lol:.Βαζουμε πανα για τον υπνο μονο.Στα κακα δυσκολευτηκε περισσοτερο αλλα εκανα τις αναλογες χορευτικες παραστασεις και τα καταφερε:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου χτες ειπε οτι κανει κακα σφιγγόταν δηλαδή και του έφερα το γιο γιο κ έκανε για πρώτη φορά.Η γιατρος μου ειπε καθε μέρα λιγο να τον αφήνω στο γιο γιο και όταν του έρθει θα κανει.Εσεις ποια διαδικασια ακολουθέιτε;

Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνω με το γιατρο σου:) ...θα καθετε εκει και στο τελος θα το παρει για παιχνιδι.....

για εμενα ηταν απλο...

-θες γιογιο να κανεις τα κακακια σου σα μεγαλο παιδι και να μη φορας πανα??

-Θελω...

- Ωραια όταν θες τσισα η κακα πες μου...

 

 

αυτό ηταν και αυτό εκαναν...και ηταν μικρα και τα δυο....αλλα ετσι εδειξαν ότι ηταν ετοιμα. Θα πρεπει δηλαδή να υπαρχει μια συννενοηση και μια ωριμοτητα ως προς αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι η δικια μου κορουλα γεννηθηκε 20/07/12. Ειμαστε στην 4η μερα εκπαιδευσης.Πστευω ότι τα παμε αρχικα αρκετα καλα.αρχισαμε με το γιογιο αλλα τωρα ζηταει την δικια μας τουαλετα.Παιρνουμε μαζι μας ότι μπορειτε να φανταστείτε{Barbie,playmobil,...}γιατι θελει να την κοιτανε και να της λενε μπραβο:lol:.Βαζουμε πανα για τον υπνο μονο.Στα κακα δυσκολευτηκε περισσοτερο αλλα εκανα τις αναλογες χορευτικες παραστασεις και τα καταφερε:wink:

 

Το καθε παιδακι με τον τροπο του!!! :);)

 

Ο δικός μου χτες ειπε οτι κανει κακα σφιγγόταν δηλαδή και του έφερα το γιο γιο κ έκανε για πρώτη φορά.Η γιατρος μου ειπε καθε μέρα λιγο να τον αφήνω στο γιο γιο και όταν του έρθει θα κανει.Εσεις ποια διαδικασια ακολουθέιτε;

 

Εγω δεν θα ακολουθησω το σταδιο του γιογιου αλλα θα προσπαθησω (με το να εκμεταλευτω τον εμφυτο μιμητισμο που τα διακατεχει) να την βαλω απευθειας στη λεκανη, ελπιζωντας βεβαια να το δεχτει και να ανταποκριθει!!!

 

Για εμενα θα αποτελουσε καθαρα χασιμο χρονου η συμβουλη της γιατρου σας, διοτι αφενος θα συνδεσει το γιογιο με την ολη διαδικασια (ενω στη πραγματικοτητα αποτελει ενα μεταβατικο/βοηθητικο:?::!: μεν αλλα περιττο για εμενα σταδιο), και αφετερου θα παει χρονικα το παιδακι πισω, οσον αφορα την ολοκληρωση αγωγης πανας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο μένα. Έχω και εγώ ένα θεματάκι με την δικιά μου κόρη που είναι τωρα 2,5 χρονών και απο τοτε που έκλεισε τα 2 προσπαθω να της μάθω να τα κανει στο γιογιό. Στην αρχή της βγαλαμε το βρακάκι αλλα μας είχε κατουρήσει όλο το σπίτι. Επειδή εχουμε λαμινατ ειπαμε να της την ξαναβάλουμε. Η μικρή μου λει όποτε εχει όρεξη να κάτσει στο γιογιο ή την βαζω εγω και της βάζω τ παιδικά οπότετε και μσή ωρα ετσι. Ξερει πολυ καλα πως δεν πρεπει να κανει κακα στην π'ανα. Οπότε κρίβετε και τα κανει εκει. Αφου τα τελεισει εχεται και μου λέει..."μαμα κακα". Την μαλωνω μετά και της λέω πως είναι ντροπή τοσο μεγαλο κοριτσι να φρετε σαν μωρο.

Πιστευω πως ζηλεύει την μικρή της αδερφη που είναι 10 μηνων και ακομα τα κάνει στην πάνα. οταν την βλέπει να την αλλάζω ην μαλλωνει και της λέει..." ποτέ κακά σην πάνα" Εγω έχω κουραστεί δεν θέλω να τα κάνω με το ζώρι αλλα και εμένα η πεθερά μου μου λέει πως είναι ντροπή που το δικό της εγγόνι δεν πάει στην τουαλέτα

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και δεν ξέρω μάλλον το καλοκαίρι που θα πάμε διακοπες α της βγάλ την πάνα και ας δούμε τοτε. Γενικώς το πρώτο πιδί είναι το πο χαιδεμένο και μας έχει παει ον αερα. Με τις φονες της προσπαθεί να πάρει αυτό που θέλει. Δεν κοιματα ποτέ μόνη, ξυπνάει και φωναζει. Επίσης φωναζει και χωρίς λόγο. Τα κάνει ολα αυτα μονο οταν είμαι εγω μπροστά, ουτε στην γιαγια ουτε στον παιδικό δεν φερετε ετσι.

Οταν με βλέπει προσπαθεί να φέρει όλον τον κόσμο ανωκατω. Μαλλον ζλευει που με μοιράζετε με την μικροτερη κόρη μου. Η μικροτερη που είνα μωλις 10 μηνων λές και έχι κατνοησει και παιζει μονη της στο παρκο. κοιμται ολ την νυχτα μον στο δωματειο και δεν έχει πολλες απιτήεις. Τωρα που είμαι ξανά έγκυος να δούμε πως θα το πάρει.

Πισεύτε να φτιάξει η κατασταση η θα είναι γα πολυ έτσι ακομα?

Συγνώμη αν σας κούρασα...ααα και κάτι ακόμα, οταν ξυπνάει το πρωί η πάνα της είναι φουλ γεμάτη

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο μένα. Έχω και εγώ ένα θεματάκι με την δικιά μου κόρη που είναι τωρα 2,5 χρονών και απο τοτε που έκλεισε τα 2 προσπαθω να της μάθω να τα κανει στο γιογιό. Στην αρχή της βγαλαμε το βρακάκι αλλα μας είχε κατουρήσει όλο το σπίτι. Επειδή εχουμε λαμινατ ειπαμε να της την ξαναβάλουμε. Η μικρή μου λει όποτε εχει όρεξη να κάτσει στο γιογιο ή την βαζω εγω και της βάζω τ παιδικά οπότετε και μσή ωρα ετσι. Ξερει πολυ καλα πως δεν πρεπει να κανει κακα στην π'ανα. Οπότε κρίβετε και τα κανει εκει. Αφου τα τελεισει εχεται και μου λέει..."μαμα κακα". Την μαλωνω μετά και της λέω πως είναι ντροπή τοσο μεγαλο κοριτσι να φρετε σαν μωρο.

Πιστευω πως ζηλεύει την μικρή της αδερφη που είναι 10 μηνων και ακομα τα κάνει στην πάνα. οταν την βλέπει να την αλλάζω ην μαλλωνει και της λέει..." ποτέ κακά σην πάνα" Εγω έχω κουραστεί δεν θέλω να τα κάνω με το ζώρι αλλα και εμένα η πεθερά μου μου λέει πως είναι ντροπή που το δικό της εγγόνι δεν πάει στην τουαλέτα

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και δεν ξέρω μάλλον το καλοκαίρι που θα πάμε διακοπες α της βγάλ την πάνα και ας δούμε τοτε. Γενικώς το πρώτο πιδί είναι το πο χαιδεμένο και μας έχει παει ον αερα. Με τις φονες της προσπαθεί να πάρει αυτό που θέλει. Δεν κοιματα ποτέ μόνη, ξυπνάει και φωναζει. Επίσης φωναζει και χωρίς λόγο. Τα κάνει ολα αυτα μονο οταν είμαι εγω μπροστά, ουτε στην γιαγια ουτε στον παιδικό δεν φερετε ετσι.

Οταν με βλέπει προσπαθεί να φέρει όλον τον κόσμο ανωκατω. Μαλλον ζλευει που με μοιράζετε με την μικροτερη κόρη μου. Η μικροτερη που είνα μωλις 10 μηνων λές και έχι κατνοησει και παιζει μονη της στο παρκο. κοιμται ολ την νυχτα μον στο δωματειο και δεν έχει πολλες απιτήεις. Τωρα που είμαι ξανά έγκυος να δούμε πως θα το πάρει.

Πισεύτε να φτιάξει η κατασταση η θα είναι γα πολυ έτσι ακομα?

Συγνώμη αν σας κούρασα...ααα και κάτι ακόμα, οταν ξυπνάει το πρωί η πάνα της είναι φουλ γεμάτη

 

 

Καλη μου κοπελα συγνωμη που θα στα πω χυμα αλλα πρεπει:

1. Το μωρακι σου φαινεται απο πολλα που γραφεις πως ΔΕΝ ειναι ετοιμο να αποχωριστει την πανα ακομα, οποτε μην την πιεζεις!!!

2. Το γεγονος οτι την μαλωνεις ειναι ΛΑΘΟΣ τακτικη, οποτε μην την μαλωνεις!!!

3. Το γεγονος επισης πως αφηνεις την πεθερα σου να παρεμβαινει σε ενα τετοιο ουσιαστικο ζητημα οπως αυτο της πανας ειναι ακρως περιττο, οποτε μην την αφηνεις αλλο να παρεμβαινει κατ' αυτον τον τροπο!!!

4. Το γεγονος πως εχεις ενα μικροτερο μωρακι ΚΑΙ περιμενεις αλλο ενα κανει τα πραγματα πολυ δυσκολα, με συνεπεια η κορουλα σου να αντιδραει και φυσικα να μην ανταποκρινεται στην αγωγη πανας εδω και 6 μηνες που προσπαθεις!!!

 

Να σου προτεινω και μια λυση??? ΠΑΡΑΤΑ ΤΑ και δοκιμασε ξανα σε μερικους μηνες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου, και εγω είμαι της άποψης να μην την πιέζω απλα της λέω πως αν θέλει να κάνει τα κακά της να μου το πει να την βάλω στο γιογιο και αμα την πιάσω να σφιγγετε τοτε την βαζω εγώ στο γιογιο και της δίνω να δει τα ζουζυούνια για να μην συκωθεί. Στο παιδικό μου είπαν πως δεν τους το λέει αλλά την πηγαίνουν εκεί στην τουαλέτα και ανταποκρίνετε πολυ καλά. Εχω παρατηρησει πως μαζί μου προσπαθεί να φερθεί σαν μωρακι πάλι και μέχρι και το φαγητο το θέλει αλεσμενο όπως της μικρής. Την μικρή την αγαπάει και την έχει αποδεχτεί απλά την νύχτα θέλει να κοιμάτε μόνο μαζι μου. Δεν έχει κοιμηθεί ουτε μία νυχτα μόνη και φοβατε να είναι μονη για αυτο πάω στο δωματειό της και κοιμ΄μαστε μαζί. Δεν την παίρνω πια στο κρεβάτι μσς μηπως και συνηθήσει το δικό της.

Εχω δωκιμάσει πολλους τρόπους αλλα δεν θέλω να την στεναχωρώ και νομίζω πως έχει βρεί το κουμπί μου. Με την πάνα θα ξαναξεκινήσω στις διακοπές στην Ελλάδα γιατι εμείς μένουμε στην Γερμανία και εκεί με τον καλό καιρό ας είναι ελευθερη.

Το καιμένο το κορίτσι μου έχει μπερδεψει και τις γλωσσες. Στο σπίτι μιλάμε στα ελληνικά και στο παιδικό μιλλάνε γερμανικά και ετσι δεν πολύ μιλάει αλλά λατρεύει τον παιδικό και τις δασκάλες της. Δεν μιλάει ακομα κανονικά αλλα προσπαθεί.

 

Ευχαριστω και πάλι για τος συμβουλές, εμένα λες οι φίλες μου είναι χωρλις παιδιά οπότε προσπαθω να ενημεροθω απο όπου μπορώ:-)

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου, και εγω είμαι της άποψης να μην την πιέζω απλα της λέω πως αν θέλει να κάνει τα κακά της να μου το πει να την βάλω στο γιογιο και αμα την πιάσω να σφιγγετε τοτε την βαζω εγώ στο γιογιο και της δίνω να δει τα ζουζυούνια για να μην συκωθεί. Στο παιδικό μου είπαν πως δεν τους το λέει αλλά την πηγαίνουν εκεί στην τουαλέτα και ανταποκρίνετε πολυ καλά. Εχω παρατηρησει πως μαζί μου προσπαθεί να φερθεί σαν μωρακι πάλι και μέχρι και το φαγητο το θέλει αλεσμενο όπως της μικρής. Την μικρή την αγαπάει και την έχει αποδεχτεί απλά την νύχτα θέλει να κοιμάτε μόνο μαζι μου. Δεν έχει κοιμηθεί ουτε μία νυχτα μόνη και φοβατε να είναι μονη για αυτο πάω στο δωματειό της και κοιμ΄μαστε μαζί. Δεν την παίρνω πια στο κρεβάτι μσς μηπως και συνηθήσει το δικό της.

Εχω δωκιμάσει πολλους τρόπους αλλα δεν θέλω να την στεναχωρώ και νομίζω πως έχει βρεί το κουμπί μου. Με την πάνα θα ξαναξεκινήσω στις διακοπές στην Ελλάδα γιατι εμείς μένουμε στην Γερμανία και εκεί με τον καλό καιρό ας είναι ελευθερη.

Το καιμένο το κορίτσι μου έχει μπερδεψει και τις γλωσσες. Στο σπίτι μιλάμε στα ελληνικά και στο παιδικό μιλλάνε γερμανικά και ετσι δεν πολύ μιλάει αλλά λατρεύει τον παιδικό και τις δασκάλες της. Δεν μιλάει ακομα κανονικά αλλα προσπαθεί.

 

Ευχαριστω και πάλι για τος συμβουλές, εμένα λες οι φίλες μου είναι χωρλις παιδιά οπότε προσπαθω να ενημεροθω απο όπου μπορώ:-)

 

Μόνο εσύ ξέρεις ή μπορείς να διαισθανθείς με ασφάλεια αν η μικρή σου είναι έτοιμη ή όχι. Κι εγώ πιστεύω όμως ότι εκκίνηση εκπαίδευσης χειμώνα και με νεογέννητο στο σπίτι είναι συνταγή αποτυχίας, καλά κάνεις και σκέφτεσαι να το αφήσεις για καλοκαίρι. Το ότι δεν πρέπει να την μαλώνεις το θεωρώ αυτονόητο, χρειάζεται ακριβώς το αντίθετο : πολλή υπομονή και πολλή ενθάρρυνση για να νιώσει ασφάλεια και άνεση και η ίδια. Προσπάθησε να μην είσαι στην τσίτα γιατί της το μεταδίδεις, σταμάτα για λίγο καιρό και το ξαναβλέπεις στο ήπιο και χαλαρό κλίμα των διακοπών.

 

Πάντως κι εμένα ο γιος μου πριν γεννηθεί η αδερφή του πριν 5 μήνες ήταν κι αυτός σχεδόν έτοιμος, έλεγε πάντα τα κακά του και μερικές φορές και τα τσίσα (ενώ φορούσε πάνα-βρακάκι όμως) αλλά με την γέννηση της μικρής έκανε πολύ μεγάλο πισωγύρισμα στο θέμα αυτό, το έλεγε μάλιστα ρητά : "Θέλω πάνα όπως η μπέμπα!!!". Αφήσαμε να περάσει λίγος καιρός και επανήλθαμε πρόσφατα.

 

Παρεπιμπτόντως, επανέρχομαι με update από το δικό μας μέτωπο. Χθες κλείσαμε 1 εβδομάδα χωρίς πάνα και νομίζω ότι τις τελευταίες 2-3 μέρες έγινε το πολυπόθητο "κλικ" στο μυαλό του και άρχισε να ζητάει.

 

Η εξέλιξη ήταν ως εξής :

 

- Τις δύο πρώτες μέρες (Δευτέρα - Τρίτη) κανένα ατύχημα ούτε στον παιδικό ούτε στο σπίτι, τον πηγαίναμε όμως εμείς πολύ συχνά χωρίς να ζητάει.

 

- Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή κανένα ατύχημα και πάλι στον παιδικό, αλλά μεγάλη άρνηση στο σπίτι να τον πάμε στο γιογιό, φυσικά δεν τα έλεγε, οπότε είχαμε τα ατυχηματάκια μας. Εφηύραμε "παιχνίδι" για να πηγαίνει, βάζαμε ξυπνητήρι κάθε 3-40 λεπτά και λέγαμε ότι όταν χτυπάει το καμπανάκι, πρέπει να τρέξει γρήγορα στο γιογιό για να κερδίσει.

 

- Σάββατο πρωί είχαμε το τελευταίο μας ατύχημα:D:D:D, την υπόλοιπη μέρα όμως δεν έκανε ατύχημα μεν, αλλά και πάλι τον πηγαίναμε γιογιό με τεχνάσματα, αλλιώς είχε μεγάλη άρνηση.

 

- Κυριακή πρωί ρισκάραμε και βγήκαμε βόλτα χωρίς πάνα και τα καταφέραμε να μην κάνει ατύχημα, τον παρατηρούσαμε και όταν καταλαβαίναμε ότι του έχουν έρθει τσίσα τον τρέχαμε στο φορητό γιογιό. Αντιδρούσε αλλά καθόταν. Κυριακή απόγευμα αρρωσταίνει με πολύ υψηλό πυρετό και θεωρώ ότι θα μπει φρένο στην εκπαίδευση, έλα όμως που την Δευτέρα το πρωί ξύπνησε με στεγνή πάνα, όλη την ημέρα πήγαινε αδιαμαρτύρητα στο γιογιό και το σημαντικότερο, το απόγευμα πήγαμε στην γιατρό και ζήτησε μόνος του να κάνει τσίσα, παρόλο που του είχα βάλει πάντα!!!! Από χθες είτε ζητάει είτε πάει μόνος του κατευθείαν στο γιογιό που το έχουμε στο σαλόνι!! Και όλα αυτά παρόλο που ο κακομοίρης ψήνεται στον πυρετό!!

 

Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι, τον καμαρώνω πάντως γιατί είναι και μικρούλης, μόλις 31 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου, και εγω είμαι της άποψης να μην την πιέζ

 

Παρακαλω καλη μου, να εισαι καλα!!!

 

Η πιο υπομονετικη και διορατικη μαμα στον κοσμο να εισαι, σε τετοια ζητηματα οπως αυτο της πανας, ο πιο ειδικος να σου αναψει ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΩΣ ειναι το ιδιο το παιδι, που στη περιπτωση σας θα επρεπε μεχρι τωρα να εχει ολοκληρωσει την αγωγη πανας, το γεγονος ομως οτι το κοριτσακι σου αντιδραει, αυτο σημαινει φυσιολογικα παντα, πως δεν ειναι ετοιμο. Οι παραγοντες που δυσχεραινουν και συνεπως καθυστερουν την ολοκληρωση αγωγης πανας ειναι πολλοι, και τους εχω αναφερει ηδη, ειτε σωματικοι (σφυγκτηρες), ειτε ψυχολογικοι (αδερφακι/α), στη δικη σας περιπτωση ειναι προφανεις..., εξου και το ΠΑ-ΡΑ-ΤΕ-ΤΑ-ΜΕ-ΝΟ διαστημα (για ενα κατα τα αλλα υγιες παιδι) που προσπαθειτε...!!!

 

Οποτε, υπομονη, επιμονη και επιβραβευση στην επιτυχημενη προσπαθεια, χωρις ομως αυτο να σημαινει πως θα υπαρχει το επιπληξη στην αποτυχημενη προσπαθεια, γιατι για αυτα τα πλασματακια ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!!

 

Καλο κουραγιο και δυναμη σε εσενα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι περίπου 25 μηνών και δειλά δειλά προσπαθούμε να βγάλουμε την πάνα. Αρχικά όταν ήθελε κακά μας το έλεγε και πήγαινε πίσω από την κουρτίνα ή κάπου κρύβονταν. Μετά διαπίστωσα ότι κατά τον μεσημεριανό της ύπνο ο οποίος διαρκεί λίγο παραπάνω από 2 ώρες μένει στεγνή. Της αγόρασα και γιογιο και στεφάνι για την τουαλέτα. Δέχεται να πάει στην τουαλέτα για κακά και τσίσα αλλά μου ζητάει να την κρύβω με την κουρτίνα του μπάνιου αλλιώς δεν κάνει τίποτα. Είναι ακόμη μικρή και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να την πιέσω. Δεν ξέρω πώς να την πείσω να μην κρύβεται πίσω από την κουρτίνα. Έχουμε διαβάσει παιδικά βιβλιαράκια, έχουμε βάλει κουκλάκια κτλ αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι περίπου 25 μηνών και δειλά δειλά προσπαθούμε να βγάλουμε την πάνα. Αρχικά όταν ήθελε κακά μας το έλεγε και πήγαινε πίσω από την κουρτίνα ή κάπου κρύβονταν. Μετά διαπίστωσα ότι κατά τον μεσημεριανό της ύπνο ο οποίος διαρκεί λίγο παραπάνω από 2 ώρες μένει στεγνή. Της αγόρασα και γιογιο και στεφάνι για την τουαλέτα. Δέχεται να πάει στην τουαλέτα για κακά και τσίσα αλλά μου ζητάει να την κρύβω με την κουρτίνα του μπάνιου αλλιώς δεν κάνει τίποτα. Είναι ακόμη μικρή και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να την πιέσω. Δεν ξέρω πώς να την πείσω να μην κρύβεται πίσω από την κουρτίνα. Έχουμε διαβάσει παιδικά βιβλιαράκια, έχουμε βάλει κουκλάκια κτλ αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;

 

...ειναι αυτο που λεμε "εκει οπου και ο βασιλιας παει μονος του..."!!! Πιστευω θελει τον χρονο της για να δεχτει την παρουσια καποιου αλλου σε ενα τοσο ιδιαιτερο μερος, και μην ξεχνας τον εμφυτο μιμητισμο, δλδ αν βλεπει εσας να πηγαινετε τουαλετα και να κλεινετε την πορτα ειναι απολυτως φυσιολογικο να το υιοθετει!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...