Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειλές Γονιού προς Μαθητές


Recommended Posts

Νομιζω οτι εχουμε συγκεντρωθει σε λαθος σημειο.

Η Δαφνη εθεσε ενα ερωτημα, δινοντας μας καποιες πληροφοριες για τα γεγονοτα.

Πραγματι, τονισε ιδιαιτερα το θεμα με το "προβληματικο" κοριτσακι, εμπλεκοντας το στο περιστατικο που την απασχολει.

Εμεις δεν μπορουμε να ξερουμε ολα τα δεδομενα, ουτε λεπτομερειες και γι' αυτο μας δημιουργουνται διαφορες ευλογες αποριες.

Θα ηταν καλο ομως να επικεντρωθουμε σε αυτο που μας ρωταει χωρις να την βαζουμε στη θεση του κατηγορουμενου(αυτο αισθανθηκα).

 

Εμενα προσωπικα μου φαινετε πολυ περιεργο 5 παιδια να προπυλακισουν ταυτοχρονα και τις δυο κορες του συγκεκριμενου πατερα, οι οποιες μαλιστα πανε σε διαφορετικες ταξεις, να απειλουν με σουγια , να δενουν και να κλεβουν φαγητο, και ολα αυτα χωρις να καταλαβει τιποτα κανενας δασκαλος.

Η μηπως δεν εγιναν ολα ταυτοχρονα , απλα ο γονιος τα ειχε "μαζεμενα" που λεμε και ξεσπασε για ολα μαζι?

Παντως η Δαφνη λεει οτι το θεμα εχει διερευνηθει και καμια απο τις κατηγοριες δεν ισχυει.

Εγω το δεχομαι. Και το ερωτημα παραμενει.Τι μπορουν να κανουν?

 

Επι της ευκαιριας να πω οτι και ο γιος μου που παει στο νηπιαγωγειο ,παρολο που ειναι ησυχο και φιλικο παιδι, καποια στιγμη χτυπησε ενα συμμαθητη του.Την αλλη μερα το μεσημερι ο πατερας του αλλου παιδιου επιασε το γιο μου την ωρα που σχολαγαν ( ηταν παρουσα και η μητερα μου) και το απειλησε να μην τολμησει να ξαναχτυπησει το παιδι του.

 

Ειναι δυνατον? Να μιλησει στη νηπιαγωγο ναι, σε εμας τους γονεις ναι,στη γιαγια ναι αλλα να φοβησει 5 χρονων παιδακι ?

Με το παραδειγμα αυτο θελω να τονισω, οτι ναι , υπαρχουν και αυτοι οι γονεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πράγματι έθεσα ένα ξεκάθαρο ερώτημα με το οποίο δεν ασχολήθηκε κανείς.Έχω την εντύπωση ότι δεν έθιξα κανέναν από εσάς,και όμως δέχομαι επίθεση.Όπως για παράδειγμα από την cateyes που λέει ότι είμαι μέλος του Συλλόγου και συμπέρανε ότι ψήφισα κιόλας!ΔΕΝ είμαι μέλος του Συλλόγου και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω κάτι τέτοιο!!Επίσης δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι άριστοι μαθητές συμπεριφέρονται απαραιτήτως σωστά όπως ανέφερε η elenip αλλά μίλησα για τη διαγωγή των παιδιών όλα αυτά τα χρόνια.Επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ γονιό να συμφωνεί ότι καλά έκανε άλλος γονιός και έβρισε και απείλησε παιδιά δημοτικού.Και ναι cateyes,μία δασκάλα είναι δυνατόν να συγκαλύψει γεγονότα,όχι μόνο με τα συγκεκριμένα παιδιά αλλά και γεγονότα που έχουν συμβεί κατά καιρούς και με άλλα παιδιά,που δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο γεγονός που αναφέρω.Εύχομαι από καρδιάς να μη σου τύχει ποτέ.

Αναγνωρίζω το λάθος μου,ότι έγραψα κάποιες λεπτομέρειες που αφήνουν απορίες,αλλά είναι τόσα πολλά τα γεγονότα που είναι αδύνατον να τα παραθέσω όλα εδώ και να απαντήσω σε όλους με διαφορετικά ερωτήματα.Δεν ήταν εξάλλου ο σκοπός του αρχικού μηνύματος και ούτε περίμενα τόση κριτική και αμφιβολία.Πολύ ευχαρίστως όμως,όσοι ενδιαφέρεστε μόνο για τα γεγονότα να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα και να μιλήσουμε με όποιο τρόπο κρίνετε εσείς (τηλέφωνο πχ) να μάθετε τα πάντα και μετά να κρίνετε εμένα και ποιο ή ποια παιδιά τελικά στοχοποιούνται.

Προφανώς δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσα οπότε θα το λήξω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσα οπότε θα το λήξω εδώ.

 

Δάφνη, έχω ήδη απαντήσει στο τι θα μπορούσες να κάνεις.

 

-αναφορά για το ότι μπήκε στο σχολείο και απείλησε ο γονιός τα 5 παιδιά (αν πράγματι έγινε έτσι)

-να τον αγνοήσετε εφόσον δεν έχει κάνει κάποια μήνυση (το σχολείο είπες πως διερεύνησε το περιστατικό και "αθώωσε" τα παιδιά)

-να αποφεύγει η κόρη σου τις συναναστροφές με τις κόρες του.

 

Αλλά, η πιο σημαντική απορία που έχει δημιουργηθεί σε όλους μας και στην οποία αποφεύγεις να απαντήσεις, είναι πως εμπλέκεται ακριβώς το "προβληματικό" κορίτσι, γιατί κανένας δεν έχει καταλάβει. Αν δεν θες να το διευκρινήσεις, καλώς. Όμως εσύ η ίδια το ανέφερες ως τη ρίζα του προβλήματος. Οπότε μην θυμώνεις που ζητάμε διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κανεναν δεν απασχολησε το γεγονος οτι γονιος μπηκε σε σχολειο εν ωρα λειτουργιας του??????????!!!!!!!!!!!!!!!!το ιδιο διαβασα και στο αλλο ποστ που γονιος απειλησε παιδακι παλι εν ωρα λειτουργιας του σχολειου!!!!!!!ας αφησουμε κατα μερος το ποιος κανει τι και σε ποιον, το γεγονος οτι οποιος θελει μπανοβγαινει σε ενα δημοτικο, ο οποιος μπορει να βουτηξει και ενα παιδι ετσι για πλακα, μας προβληματιζει ισως??

 

αληθεια, δεν κλειδωνονται οι πορτες ?? πως μπουκαρουν οι γονεις ετσι χαλαρα σε ενα δημοτικο??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

κανεναν δεν απασχολησε το γεγονος οτι γονιος μπηκε σε σχολειο εν ωρα λειτουργιας του??????????!!!!!!!!!!!!!!!!το ιδιο διαβασα και στο αλλο ποστ που γονιος απειλησε παιδακι παλι εν ωρα λειτουργιας του σχολειου!!!!!!!ας αφησουμε κατα μερος το ποιος κανει τι και σε ποιον, το γεγονος οτι οποιος θελει μπανοβγαινει σε ενα δημοτικο, ο οποιος μπορει να βουτηξει και ενα παιδι ετσι για πλακα, μας προβληματιζει ισως??

 

αληθεια, δεν κλειδωνονται οι πορτες ?? πως μπουκαρουν οι γονεις ετσι χαλαρα σε ενα δημοτικο??

 

Την ώρα προσέλευσης το πρωϊ γονείς μπαίνουν μαζικά & στο σχολείο & στις αίθουσες. Επίσης μπορεί να περιμένουν κάποιοι στην πόρτα & μόλις δουν το παιδί φωνάζουν για να του μιλήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν καποιος γονιος επιανε το παιδι μου χωρις λογο θα εκανα αναφορα και φασαρια....αν το παιδι μου όμως ειχε δημιουργησει θεματα δεν θα μιλαγα....όχι από ντροπη αλλα επειδή ετσι είναι η ζωη και πρεπει να το μαθει. Για όλα υπαρχουν συνεπειες και καμια φορα πιο προσβλητικες και πιο ασχημες από αυτό που φανταζόμαστε. Βεβαια θα ηθελα να του μιλησει μονο και σε αυτή την περιπτωση.....αν ηταν υπερβολικη η αντιδραση του αλλου γονιου θα ηταν υπερβολικη και η δικη μου.

Σαφως και δεν μου αρεσει να μπαινουν γονεις στα σχολεια και να στεναχωρουν τα παιδια μου....αλλα δεν μου αρεσει και αυτό το 'απυροβλητο '....δεν μου αρεσει που σημερα όλα τα παιδια ξερουν μονο τα δικαιώματα τους και όχι τις υποχρεώσεις τους.

Και προκειμενω να 'δημιουργησω ' έναν τετοιο ενηλικα , που πιστευω ότι συμφωνείτε ολες πως εχει γεμισει ο τοπος, προτιμω να στεναχωρηθει λιγο τωρα.....

ετσι είναι η ζωη....με συνεπειες...

Link to comment
Share on other sites

Δάφνη, έχω ήδη απαντήσει στο τι θα μπορούσες να κάνεις.

 

-αναφορά για το ότι μπήκε στο σχολείο και απείλησε ο γονιός τα 5 παιδιά (αν πράγματι έγινε έτσι)

-να τον αγνοήσετε εφόσον δεν έχει κάνει κάποια μήνυση (το σχολείο είπες πως διερεύνησε το περιστατικό και "αθώωσε" τα παιδιά)

-να αποφεύγει η κόρη σου τις συναναστροφές με τις κόρες του.

 

Αλλά, η πιο σημαντική απορία που έχει δημιουργηθεί σε όλους μας και στην οποία αποφεύγεις να απαντήσεις, είναι πως εμπλέκεται ακριβώς το "προβληματικό" κορίτσι, γιατί κανένας δεν έχει καταλάβει. Αν δεν θες να το διευκρινήσεις, καλώς. Όμως εσύ η ίδια το ανέφερες ως τη ρίζα του προβλήματος. Οπότε μην θυμώνεις που ζητάμε διευκρινήσεις.

 

Αυτό ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έθεσα ένα ξεκάθαρο ερώτημα με το οποίο δεν ασχολήθηκε κανείς.Έχω την εντύπωση ότι δεν έθιξα κανέναν από εσάς,και όμως δέχομαι επίθεση.Όπως για παράδειγμα από την cateyes που λέει ότι είμαι μέλος του Συλλόγου και συμπέρανε ότι ψήφισα κιόλας!ΔΕΝ είμαι μέλος του Συλλόγου και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω κάτι τέτοιο!!Επίσης δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι άριστοι μαθητές συμπεριφέρονται απαραιτήτως σωστά όπως ανέφερε η elenip αλλά μίλησα για τη διαγωγή των παιδιών όλα αυτά τα χρόνια.Επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ γονιό να συμφωνεί ότι καλά έκανε άλλος γονιός και έβρισε και απείλησε παιδιά δημοτικού.Και ναι cateyes,μία δασκάλα είναι δυνατόν να συγκαλύψει γεγονότα,όχι μόνο με τα συγκεκριμένα παιδιά αλλά και γεγονότα που έχουν συμβεί κατά καιρούς και με άλλα παιδιά,που δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο γεγονός που αναφέρω.Εύχομαι από καρδιάς να μη σου τύχει ποτέ.

Αναγνωρίζω το λάθος μου,ότι έγραψα κάποιες λεπτομέρειες που αφήνουν απορίες,αλλά είναι τόσα πολλά τα γεγονότα που είναι αδύνατον να τα παραθέσω όλα εδώ και να απαντήσω σε όλους με διαφορετικά ερωτήματα.Δεν ήταν εξάλλου ο σκοπός του αρχικού μηνύματος και ούτε περίμενα τόση κριτική και αμφιβολία.Πολύ ευχαρίστως όμως,όσοι ενδιαφέρεστε μόνο για τα γεγονότα να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα και να μιλήσουμε με όποιο τρόπο κρίνετε εσείς (τηλέφωνο πχ) να μάθετε τα πάντα και μετά να κρίνετε εμένα και ποιο ή ποια παιδιά τελικά στοχοποιούνται.

Προφανώς δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσα οπότε θα το λήξω εδώ.

 

Κατ' αρχήν να ζητήσω συγγνώμη για το " Και κάπου αλλού (δεν θυμάμαι σε ποια ανάρτηση) λέει ότι είναι και μέλος του Συλλόγου η ίδια, οπότε λογικά ψήφισε και η ίδι", διότι εσφαλμένα κατάλαβα ότι είστε μέλος του συλλόγου.

Όμως η "χροιά" του ότι φταίει το "προβληματικό" παιδί είναι εντονότατη σε όλες τις απαντήσεις από την αρχή μέχρι το τέλος. Και αυτό δεν είναι δική μου ιδέα. Επίσης, δεν απαντάτε σε όσα ρώτησα. Γράφω παραπάνω: Εγώ θα ήθελα απλώς να ρωτήσω τη θεματοθέτρια, πώς είναι τόσο σίγουρη ότι το "προβληματικό" (αν και δεν μου αρέσει ο όρος) κορίτσι επινόησε όλα αυτά τα ψέμματα (κατά τη γνώμη της) και έμπλεξε πέντε παιδιά με τόσο σοβαρές κατηγορίες σε βάρος τους.

Επίσης, η ανάρτηση θεωρεί αποκλειστικά υπεύθυνο το παιδί ("Ο φετινός μας δάσκαλος έβαλε το προβληματικό κοριτσάκι να κάτσει μαζί με το άλλο (του γονιού που απείλησε τα παιδιά μας με το οποίο ποτέ δεν είχαν προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια,και από τότε ξεκίνησαν όλα"), που αν μάλιστα έχει και πρόβλημα, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να έχει καταστρώσει τέτοια σενάρια με ακριβείς περιγραφές για σουγιά, δέσιμο κλπ. Και πώς ακριβώς με αυτά τα σενάρια έπεισε ένα άλλο παιδί (την κόρη του καταγγέλοντος), που μάλιστα έκανε και κάνει απ' ότι φαίνεται παρέα με τα 5 παιδιά, να καταθέσει όλα αυτά τα ψευδή (κατά την άποψη της θεματοθέτριας) στοιχεία εναντίον των 5 φίλων της;

Δεν υπονοώ κάτι, θέλω όμως να είμαι απολύτως σαφής. Όλο το αρχικό κείμενο της θεματοθέτριας υπονοεί πως φταίει για όλα το "προβληματικό" παιδί, αλλά αλήθεια με ποιες αποδείξεις; Ότι δημιουργεί προβλήματα από την Α' Δημοτικού, απολύτως σοβαρά, από τα λεγόμενά της, τα οποία ένα ολόκληρο σχολείο βλέπει, αλλά "συγκαλύπτει" μία και μόνη δασκάλα; Είναι δυνατόν;"

Και ναι, δεν μπορώ να πιστέψω ότι ΜΙΑ δασκάλα μόνη της αφενός ΘΕΛΕΙ και αφετέρου ΜΠΟΡΕΙ να συγκαλύπτει τόσο σοβαρά περιστατικά παραβατικότητας, όπως εσείς ισχυρίζεστε τόσα χρόνια! Έλεος, δηλαδή όλοι εσείς οι γονείς μέσω του συλλόγου σας, που τα "γνωρίζετε" όλα αυτά τα χρόνια, τα ανέχεστε; Μήπως δεν έχετε αποδείξεις και απλώς τα εικάζετε, διαφορετικά είστε κι εσείς υπεύθυνοι για τη συγκάλυψη! Γιατί βάζετε σε κίνδυνο όλα τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έθεσα ένα ξεκάθαρο ερώτημα με το οποίο δεν ασχολήθηκε κανείς.Έχω την εντύπωση ότι δεν έθιξα κανέναν από εσάς,και όμως δέχομαι επίθεση.Όπως για παράδειγμα από την cateyes που λέει ότι είμαι μέλος του Συλλόγου και συμπέρανε ότι ψήφισα κιόλας!ΔΕΝ είμαι μέλος του Συλλόγου και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω κάτι τέτοιο!!Επίσης δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι άριστοι μαθητές συμπεριφέρονται απαραιτήτως σωστά όπως ανέφερε η elenip αλλά μίλησα για τη διαγωγή των παιδιών όλα αυτά τα χρόνια.Επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ γονιό να συμφωνεί ότι καλά έκανε άλλος γονιός και έβρισε και απείλησε παιδιά δημοτικού.Και ναι cateyes,μία δασκάλα είναι δυνατόν να συγκαλύψει γεγονότα,όχι μόνο με τα συγκεκριμένα παιδιά αλλά και γεγονότα που έχουν συμβεί κατά καιρούς και με άλλα παιδιά,που δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο γεγονός που αναφέρω.Εύχομαι από καρδιάς να μη σου τύχει ποτέ.

Αναγνωρίζω το λάθος μου,ότι έγραψα κάποιες λεπτομέρειες που αφήνουν απορίες,αλλά είναι τόσα πολλά τα γεγονότα που είναι αδύνατον να τα παραθέσω όλα εδώ και να απαντήσω σε όλους με διαφορετικά ερωτήματα.Δεν ήταν εξάλλου ο σκοπός του αρχικού μηνύματος και ούτε περίμενα τόση κριτική και αμφιβολία.Πολύ ευχαρίστως όμως,όσοι ενδιαφέρεστε μόνο για τα γεγονότα να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα και να μιλήσουμε με όποιο τρόπο κρίνετε εσείς (τηλέφωνο πχ) να μάθετε τα πάντα και μετά να κρίνετε εμένα και ποιο ή ποια παιδιά τελικά στοχοποιούνται.

Προφανώς δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσα οπότε θα το λήξω εδώ.

 

Συγνώμη αλλά εγώ αυτό σχολίασα που έγραψες "Τα παιδιά μας που είναι πλέον στην έκτη,όχι μόνο δεν έχουν ποτέ προκαλέσει προβλήματα στο σχολείο,αλλά όλα αυτά τα χρόνια επαινούνταν από όλους τους δασκάλους για τη διαγωγή τους,η πλειοψηφία και άριστοι μαθητές."

θέλω να πω ότι το συγκεκριμένο που αναφέρεις είναι άσχετο γι' αυτό και το σχολίασα.. από την άλλη σε ότι αφορά το θέμα που έθιξες εννοείται ότι είναι απαράδεκτο ο όποιος γονιός να "επιτεθεί" σε παιδί... για το όποιο θέμα και να υπάρχει θα πρέπει να απευθυνθεί στο σχολείο, δασκάλα διευθύντρια κλπ και απο εκει και πέρα στο σύλλογο γονέων... τα παιδιά πρέπει να μείνουν απέξω.. από την άλλη εάν εγώ ήμουν στην θέση σου σίγουρα θα με θορυβούσε το γεγονός ότι ενεπλάκη το όνομα του παιδιού μου σε κάτι τέτοιο και θα το έψαχνα.. δεν ξέρω τι σου έχει πει το παιδί αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει από όλες τις πλευρές να υπάρχει μία σύμπνοια.. και σαφώς οι δάσκαλοι θα πρέπει να ξέρουν τι γίνεται στο σχολείο.. από την άλλη αυτή η εμπλοκή ενός παιδιού που έχει στιγματιστεί ως "προβληματικό" και δεν έχει και καμία σχέση με τα γεγονότα μου κάνει λίγο όπως ειπε και μία άλλη κοπέλα ότι είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος.. από την πλευρά μου θα σε συμβμούλευα εφόσον το παιδί σου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν ισχύει τίποτε, να μίλαγες και με τους γονείς των υπολοίπων 4 παιδιών, να δεις τι τους είπαν και αυτά και εάν υπάρχει η δυνατότητα να μιλήσετε και με τον κατήγορο γονέα.. μπορεί να είναι μυθοπλασίες των παιδιών, αν μπορέσετε να το λύσετε με ήρεμο τρόπο θα είναι το καλύτερο για όλους και για τα παιδιά κυρίως...

Link to comment
Share on other sites

.. από την άλλη εάν εγώ ήμουν στην θέση σου σίγουρα θα με θορυβούσε το γεγονός ότι ενεπλάκη το όνομα του παιδιού μου σε κάτι τέτοιο και θα το έψαχνα.. δεν ξέρω τι σου έχει πει το παιδί αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει από όλες τις πλευρές να υπάρχει μία σύμπνοια.. και σαφώς οι δάσκαλοι θα πρέπει να ξέρουν τι γίνεται στο σχολείο.. από την άλλη αυτή η εμπλοκή ενός παιδιού που έχει στιγματιστεί ως "προβληματικό" και δεν έχει και καμία σχέση με τα γεγονότα μου κάνει λίγο όπως ειπε και μία άλλη κοπέλα ότι είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος.. από την πλευρά μου θα σε συμβμούλευα εφόσον το παιδί σου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν ισχύει τίποτε, να μίλαγες και με τους γονείς των υπολοίπων 4 παιδιών, να δεις τι τους είπαν και αυτά και εάν υπάρχει η δυνατότητα να μιλήσετε και με τον κατήγορο γονέα.. μπορεί να είναι μυθοπλασίες των παιδιών, αν μπορέσετε να το λύσετε με ήρεμο τρόπο θα είναι το καλύτερο για όλους και για τα παιδιά κυρίως...

 

Δεν έχω πολυκαταλάβει τα γεγονότα & πως μπλέκεται το "περίεργο" παιδάκι.. Καταλαβαίνω ότι υπήρξε συμβάν, αλλά δεν ξέρω τι έχει καταλάβει η κάθε πλευρά για αυτό.

Παρόλα αυτά, εγώ θα έκανα όπως λέει η ELENIP πιο πάνω για να είμαι σίγουρη για τη θέση μου & μετά θα πήγαινα στον δ/ντη, θα εξηγούσα ότι δεν δέχομαι να απειλεί κανείς το παιδί μου & θα ζητούσα να καλέσει & τον άλλο γονιό για να εξηγήσει ποιο είναι το πρόβλημά του, ώστε να βοηθήσουν όλοι να λυθεί η διαφορά με ηρεμία & χωρίς απειλές.

Νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα & η θεματοθέτρια & ο "κατήγορος" γονιός να γνωρίζουν μόνο τα μισά γεγονότα, αυτά που βολεύουν την πλευρά του ο καθένα & όταν ανοίξει το θέμα στους πιο έξω ίσως να διευκρινιστεί η κατάσταση & να καταλάβει ο φωνακλάς γονιός ότι παρασύρθηκε σε λάθος συμπεράσματα & άκυρες συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δάφνη, έχω ήδη απαντήσει στο τι θα μπορούσες να κάνεις.

 

-αναφορά για το ότι μπήκε στο σχολείο και απείλησε ο γονιός τα 5 παιδιά (αν πράγματι έγινε έτσι)

-να τον αγνοήσετε εφόσον δεν έχει κάνει κάποια μήνυση (το σχολείο είπες πως διερεύνησε το περιστατικό και "αθώωσε" τα παιδιά)

-να αποφεύγει η κόρη σου τις συναναστροφές με τις κόρες του.

 

Αλλά, η πιο σημαντική απορία που έχει δημιουργηθεί σε όλους μας και στην οποία αποφεύγεις να απαντήσεις, είναι πως εμπλέκεται ακριβώς το "προβληματικό" κορίτσι, γιατί κανένας δεν έχει καταλάβει. Αν δεν θες να το διευκρινήσεις, καλώς. Όμως εσύ η ίδια το ανέφερες ως τη ρίζα του προβλήματος. Οπότε μην θυμώνεις που ζητάμε διευκρινήσεις.

Μάλλον δεν διαβάζονται τα σχόλια ή εγώ δεν εκφράζομαι σωστά.Από που συμπέρανες ότι θύμωσα για τις διευκρινίσεις;

ANTIΘΕΤΩΣ,επειδή υπάρχει μεγάλη ακολυθία γεγονότων,είπα:

"Αναγνωρίζω το λάθος μου,ότι έγραψα κάποιες λεπτομέρειες που αφήνουν απορίες,αλλά είναι τόσα πολλά τα γεγονότα που είναι αδύνατον να τα παραθέσω όλα εδώ και να απαντήσω σε όλους με διαφορετικά ερωτήματα.Δεν ήταν εξάλλου ο σκοπός του αρχικού μηνύματος και ούτε περίμενα τόση κριτική και αμφιβολία.Πολύ ευχαρίστως όμως,όσοι ενδιαφέρεστε μόνο για τα γεγονότα να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα και να μιλήσουμε με όποιο τρόπο κρίνετε εσείς (τηλέφωνο πχ) να μάθετε τα πάντα και μετά να κρίνετε εμένα και ποιο ή ποια παιδιά τελικά στοχοποιούνται."

H αποφυγή που είναι?Αυτή είναι και η απάντησή μου στην Cateyes που νομίζει ότι αποφεύγω.

Εάν υπήρχε θυμός στο σχόλιό μου,είναι για πράγματα που ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ στα σχολιά μου.Συγκεκριμένα λέω:

"Έχω την εντύπωση ότι δεν έθιξα κανέναν από εσάς,και όμως δέχομαι επίθεση.Όπως για παράδειγμα από την cateyes που λέει ότι είμαι μέλος του Συλλόγου και συμπέρανε ότι ψήφισα κιόλας!ΔΕΝ είμαι μέλος του Συλλόγου και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω κάτι τέτοιο!!Επίσης δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι άριστοι μαθητές συμπεριφέρονται απαραιτήτως σωστά όπως ανέφερε η elenip αλλά μίλησα για τη διαγωγή των παιδιών όλα αυτά τα χρόνια."

Η elenip απομόνωσε μόνο το άριστοι μαθητές?Οκ,είναι άσχετο.Τα υπόλοιπα δεν είναι σχετικά?

Επίσης μου κάνει εντύπωση η παρένθεσή σου (εάν πράγματι έγιναν έτσι).Δηλαδή δεν είχα τι να κάνω μία βροχερή μέρα και είπα να να μπω σε ένα φόρουμ να ανοίξω ένα θέμα από το κεφάλι μου και να περάσουμε όλοι την ώρα μας?

Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου,ετοιμάζουμε ήδη μία αναφορά.

Πληροφοριακά,το περιστατικό δεν έγινε την ώρα προσέλευσης αλλά μετά το πρώτο διάλειμμα.Αυτό για όσους θέλουν να το πιστέψουν.Για όσους αμφισβητούν ακόμα και το ίδιο το περιστατικό,δεν έχω να πω κάτι,δεν έχει νόημα εξάλλου.

Και Cateyes,επιτέλους διάβασε τα σχόλια.Ανέφερα ότι τη συγκάλυψη γεγονότων τη μάθαμε κατόπιν εορτής,φέτος βγήκαν στη φόρα και για άλλη μία φορά,ΔΕΝ ανήκω στο Σύλλογο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διαβάζονται τα σχόλια ή εγώ δεν εκφράζομαι σωστά.Από που συμπέρανες ότι θύμωσα για τις διευκρινίσεις;

ANTIΘΕΤΩΣ,επειδή υπάρχει μεγάλη ακολυθία γεγονότων,είπα:

"Αναγνωρίζω το λάθος μου,ότι έγραψα κάποιες λεπτομέρειες που αφήνουν απορίες,αλλά είναι τόσα πολλά τα γεγονότα που είναι αδύνατον να τα παραθέσω όλα εδώ και να απαντήσω σε όλους με διαφορετικά ερωτήματα.Δεν ήταν εξάλλου ο σκοπός του αρχικού μηνύματος και ούτε περίμενα τόση κριτική και αμφιβολία.Πολύ ευχαρίστως όμως,όσοι ενδιαφέρεστε μόνο για τα γεγονότα να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα και να μιλήσουμε με όποιο τρόπο κρίνετε εσείς (τηλέφωνο πχ) να μάθετε τα πάντα και μετά να κρίνετε εμένα και ποιο ή ποια παιδιά τελικά στοχοποιούνται."

H αποφυγή που είναι?Αυτή είναι και η απάντησή μου στην Cateyes που νομίζει ότι αποφεύγω.

Εάν υπήρχε θυμός στο σχόλιό μου,είναι για πράγματα που ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ στα σχολιά μου.Συγκεκριμένα λέω:

"Έχω την εντύπωση ότι δεν έθιξα κανέναν από εσάς,και όμως δέχομαι επίθεση.Όπως για παράδειγμα από την cateyes που λέει ότι είμαι μέλος του Συλλόγου και συμπέρανε ότι ψήφισα κιόλας!ΔΕΝ είμαι μέλος του Συλλόγου και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω κάτι τέτοιο!!Επίσης δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι άριστοι μαθητές συμπεριφέρονται απαραιτήτως σωστά όπως ανέφερε η elenip αλλά μίλησα για τη διαγωγή των παιδιών όλα αυτά τα χρόνια."

Η elenip απομόνωσε μόνο το άριστοι μαθητές?Οκ,είναι άσχετο.Τα υπόλοιπα δεν είναι σχετικά?

Επίσης μου κάνει εντύπωση η παρένθεσή σου (εάν πράγματι έγιναν έτσι).Δηλαδή δεν είχα τι να κάνω μία βροχερή μέρα και είπα να να μπω σε ένα φόρουμ να ανοίξω ένα θέμα από το κεφάλι μου και να περάσουμε όλοι την ώρα μας?

Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου,ετοιμάζουμε ήδη μία αναφορά.

Πληροφοριακά,το περιστατικό δεν έγινε την ώρα προσέλευσης αλλά μετά το πρώτο διάλειμμα.Αυτό για όσους θέλουν να το πιστέψουν.Για όσους αμφισβητούν ακόμα και το ίδιο το περιστατικό,δεν έχω να πω κάτι,δεν έχει νόημα εξάλλου.

Και Cateyes,επιτέλους διάβασε τα σχόλια.Ανέφερα ότι τη συγκάλυψη γεγονότων τη μάθαμε κατόπιν εορτής,φέτος βγήκαν στη φόρα και για άλλη μία φορά,ΔΕΝ ανήκω στο Σύλλογο!

 

Έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα 2 φορές και ναι, δεν απαντάς, εκτός αν θεωρείς απάντηση το ότι είσαι διατεθειμένη να απαντήσεις με e-mail. Επίσης, παραδέχτηκα και ζήτησα "συγγνώμη" για το ότι εσφαλμένα κατάλαβα πως είσαι μέλος του συλλόγου. Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις όλα τα σχόλια!

Επίσης, εκτός από τα ερωτήματα (που δεν απαντάς) για το "πώς είσαι σίγουρη πως το συγκεκριμένο "προβληματικό" παιδί έκανε τέτοια πλύση εγκεφάλου στη διπλανή του, ώστε αυτή η διπλανή να πει όλα αυτά τα "ψευδη", λυπάμαι που το ξαναλέω, αλλά δεν απαντάς. Δηλώνεις βεβαιότητα, σε ρώτησα από πού προκύπτει και με ποια στοιχεία και εσύ προτιμάς να το παίζεις "επιτιθέμενη". Δεν είναι έτσι.

Στο τέλος, ήμουν απολύτως σαφής κι όμως πάλι είτε δεν διάβασες είτε έχεις άλλους λόγους που δεν απαντάς. Είπα πως εφόσον όλο το σχολείο έχει στοιχεία για τόσο σοβαρές περιπτώσεις παραβατικότητας από αυτό το παιδί όλα αυτά τα χρόνια και ότι έχετε στοιχεία ότι ΜΙΑ δασκάλα τα συγκαλύπτει, πώς είναι δυνατόν να τα ανέχεστε και να μην έχετε προβεί στις νόμιμες ενέργειες. Έτσι γίνεστε κι εσείς υπεύθυνοι για συγκάλυψη θέτοντας και σε κίνδυνο όλα τα παιδιά του σχολείου.

Τέλος, δεν καταλαβαίνω, γιατί νομίζεις πως όλα αυτά τα μέλη σου επιτίθενται; Για ποιο λόγο; Στην πλειοψηφία μας είμαστε άτομα που μπαίνουμε ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ να βοηθήσουμε όσο μπορούμε ή να αναζητήσουμε βοήθεια και όχι να αρπαχτούμε μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διαβάζονται τα σχόλια ή εγώ δεν εκφράζομαι σωστά.Από που συμπέρανες ότι θύμωσα για τις διευκρινίσεις;

 

 

H αποφυγή που είναι?Αυτή είναι και η απάντησή μου στην Cateyes που νομίζει ότι αποφεύγω.

 

Επίσης μου κάνει εντύπωση η παρένθεσή σου (εάν πράγματι έγιναν έτσι).Δηλαδή δεν είχα τι να κάνω μία βροχερή μέρα και είπα να να μπω σε ένα φόρουμ να ανοίξω ένα θέμα από το κεφάλι μου και να περάσουμε όλοι την ώρα μας?

 

Τώρα θύμωσες που νόμιζα ότι θύμωσες!

Εντάξει ας ξεχάσουμε το θυμό, εσύ ξέρεις πως νιώθεις.

 

Η παρένθεση που λες δεν αφήνει κάποιο υπονοούμενο για εσένα. Δεν είχα καταλάβει αν μπήκε εν ώρα μαθήματος, αν τα βρήκε στην αυλή, αν τα συνάντησε στην είσοδο...

 

Όσο για την "αποφυγή", δεν απαντάς στο πως εμπλέκεται το "προβληματικό" κορίτσι. Πρέπει να σου στείλω πμ για να μάθω; Δεν χρειάζεται να πεις λεπτομέρειες. Ρωτάμε γιατί εσύ το ανέφερες. Αν δεν θέλεις να απαντήσεις, μην απαντάς. Μην μας λες όμως ότι δέχεσαι επίθεση και κριτική. Αν απλώς ήθελες να ρωτήσεις πως αντιμετωπίζεις κάποιον που συκοφαντεί κάποιο παιδί ή που εισέρχεται παρανόμως σε σχολείο, ας ρωτούσες αυτό. Επειδή όμως ανέφερες και όλο το ιστορικό, επόμενο ήταν να σχολιάσουμε και τα υπόλοιπα.

 

Εφόσον δεν θέλεις, σταματάω να σχολιάζω τα υπόλοιπα και μένω στο ότι τρόπος αντίδρασης είναι να κάνεις αναφορά ή μήνυση αν θέλεις να το τραβήξεις περισσότερο. Βεβαιώσου όμως ότι γνωρίζεις τα σωστά γεγονότα για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Αλλιώς μην κάνεις τίποτα (εφόσον οι αναφορές του κατήγορου δεν έπιασαν τόπο) και συμβούλευσε το παιδί σου να αποφεύγει τα παιδιά του κυρίου.

Link to comment
Share on other sites

Έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα 2 φορές και ναι, δεν απαντάς, εκτός αν θεωρείς απάντηση το ότι είσαι διατεθειμένη να απαντήσεις με e-mail. Επίσης, παραδέχτηκα και ζήτησα "συγγνώμη" για το ότι εσφαλμένα κατάλαβα πως είσαι μέλος του συλλόγου. Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις όλα τα σχόλια!

Επίσης, εκτός από τα ερωτήματα (που δεν απαντάς) για το "πώς είσαι σίγουρη πως το συγκεκριμένο "προβληματικό" παιδί έκανε τέτοια πλύση εγκεφάλου στη διπλανή του, ώστε αυτή η διπλανή να πει όλα αυτά τα "ψευδη", λυπάμαι που το ξαναλέω, αλλά δεν απαντάς. Δηλώνεις βεβαιότητα, σε ρώτησα από πού προκύπτει και με ποια στοιχεία και εσύ προτιμάς να το παίζεις "επιτιθέμενη". Δεν είναι έτσι.

Στο τέλος, ήμουν απολύτως σαφής κι όμως πάλι είτε δεν διάβασες είτε έχεις άλλους λόγους που δεν απαντάς. Είπα πως εφόσον όλο το σχολείο έχει στοιχεία για τόσο σοβαρές περιπτώσεις παραβατικότητας από αυτό το παιδί όλα αυτά τα χρόνια και ότι έχετε στοιχεία ότι ΜΙΑ δασκάλα τα συγκαλύπτει, πώς είναι δυνατόν να τα ανέχεστε και να μην έχετε προβεί στις νόμιμες ενέργειες. Έτσι γίνεστε κι εσείς υπεύθυνοι για συγκάλυψη θέτοντας και σε κίνδυνο όλα τα παιδιά του σχολείου.

Τέλος, δεν καταλαβαίνω, γιατί νομίζεις πως όλα αυτά τα μέλη σου επιτίθενται; Για ποιο λόγο; Στην πλειοψηφία μας είμαστε άτομα που μπαίνουμε ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ να βοηθήσουμε όσο μπορούμε ή να αναζητήσουμε βοήθεια και όχι να αρπαχτούμε μεταξύ μας.

Που ακριβώς μίλησα για e-mail?Δεν είπα ότι δε ζήτησες συγνώμη,το σχόλιο μου ήταν προς απάντηση του σχολίου της evaki,εάν διάβασες τι μου έγραψε.Το διάβασμα των σχολίων που λέγαμε.Και ποιός είπε ότι "δε θέλω"?Μίλησα για επικοινωνία και μάλιστα με τηλέφωνο.(και με συνάντηση εάν είμαστε κοντά,πολύ ευχαρίστως,να γνωριστούμε κιόλας!)Τι πιο έντιμο?Και εγώ καλόπιστος άνθρωπος είμαι και προσπαθώ να βοηθώ όσο μπορώ αλλά εδώ μέσα νιώθω ότι απολογούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς μίλησα για e-mail?Δεν είπα ότι δε ζήτησες συγνώμη,το σχόλιο μου ήταν προς απάντηση του σχολίου της evaki,εάν διάβασες τι μου έγραψε.Το διάβασμα των σχολίων που λέγαμε.Και ποιός είπε ότι "δε θέλω"?Μίλησα για επικοινωνία και μάλιστα με τηλέφωνο.(και με συνάντηση εάν είμαστε κοντά,πολύ ευχαρίστως,να γνωριστούμε κιόλας!)Τι πιο έντιμο?Και εγώ καλόπιστος άνθρωπος είμαι και προσπαθώ να βοηθώ όσο μπορώ αλλά εδώ μέσα νιώθω ότι απολογούμαι.

 

Μα είναι δυνατόν, να μιλάς για τηλεφωνική επικοινωνία και συνάντηση σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων; Και γιατί να μιλήσουμε στο τηλέφωνο ή να συναντηθούμε όταν μπορούμε να κάνουμε διάλογο μέσω του φόρουμ. Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ.

Ερωτάσαι επανειλημμένως "πώς είσαι σίγουρη ότι όλα αυτά τα μηχανορράφησε και τα υποκίνησε ένα παιδί με πρόβλημα, εάν έχει αποδείξεις και όχι φήμες;" και δεν απαντάς. Επίσης, έχω καταντήσει γραφική να ρωτώ "γιατί ο σύλλογος ανέχεται τη συγκάλυψη από τη δασκάλα όλα αυτά τα χρόνια και εφόσον έχει αποδείξεις, γιατί δεν έχετε προβεί στις νόμιμες ενέργειες;" και να μην απαντάς.

Τελικά, σπαταλάς πολύ περισσότερο χρόνο "απολογούμενη" όπως λες και όχι απαντώντας.

Επίσης, σε κάθε φόρουμ, όταν αναρτούμε ένα θέμα, οφείλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι και σε θέση να ακούσουμε την κριτική (όχι επίθεση ή προσβολές) είτε μας αρέσει είτε όχι, αλλιώς ρωτούμε απλώς τους δικούς μας ανθρώπους να μας πουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι δασκάλα 14 χρόνια.Κάνοντας χρήση αυτής της ιδιότητας και της ανθρώπινης επίσης,να σας πω ότι εκνευρίζομαι με το χαρακτηρισμό "προβληματικό"κοριτσάκι.Είναι άκρως ρατσιστικός και απαράδεκτος.Αν ερχόταν γονιός στην τάξη μου και χαρακτήριζε έτσι παιδί,θα τον πέταγα έξω με τις κλωτσιές και ας περνούσα από εδε.Επίσης τόσα χρόνια εμπειρίας μου έχουν διδάξει ότι ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για κανένα παιδί.Και κάτι τελευταίο που διάβασα σε άλλο ποστ από άτομο που έγαψε και σε αυτό.Παιδί με διάσπαση που έχει δικό του δάσκαλο άρα μάλλον δημιουργεί πρόβλημα.Πριν εκφραζόμαστε καλύτερα να είμαστε ενημερωμένοι γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη και πιο επικίνδυνη από την αμάθεια.Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις αγαπητή ότι τα παιδιά με διάσπαση και παράλληλη στήριξη(έτσι λέγεται),δημιουργούν προβλήματα?Σε βρίσκω πραγματικά επικίνδυνη και εύχομαι αυτές τις απόψεις να μην τις εκφράζεις στο παιδί σου μπροστά,γιατί έτσι δημιουργούνται τα αυριανά τερατάκια!:mad:

Link to comment
Share on other sites

"και γενικα το παιδι αυτό εχει διασπαση προσοχης και κανει μαθημα και με άλλο δασκαλο ..Θα μπορουσα κι εγω να πιασω τους γονεις αυτους και να τους πω όλα αυτά τα ψυχολογικα που εχει δημιουργησει ο γιος τους στον δικο μου από περυσι αλλα γνωρίζοντας ότι το παιδι τους εχει καποια θεματα δεν το εχω κανει ..."Μεγαλοψυχία διακρίνω,συγχαρητήρια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απευθυνόμενη προς το διαχειριστή του φόρουμ,αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να γίνουν κάποιες συστάσεις.Από ό,τι γνωρίζω απαγορεύονται οι χαρακτηρισμοί και οι προσβλητικές εκφράσεις.Δεν νομίζω ότι υπάρχει χειρότερος και περισσότερο προσβλητικός χαρακτηρισμός από την έκφραση ¨προβληματικό κοριτσάκι".Αγαπητέ διαχειριστή αναφερεται σε παιδι!Αν μη τι άλλο,προστατεψτε το!Το θέμα αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη,θα έπρεπε να είχε ήδη μπει στο αρχείο και θα έπρεπε να είχαν ήδη γίνει συστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απευθυνόμενη προς το διαχειριστή του φόρουμ,αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να γίνουν κάποιες συστάσεις.Από ό,τι γνωρίζω απαγορεύονται οι χαρακτηρισμοί και οι προσβλητικές εκφράσεις.Δεν νομίζω ότι υπάρχει χειρότερος και περισσότερο προσβλητικός χαρακτηρισμός από την έκφραση ¨προβληματικό κοριτσάκι".Αγαπητέ διαχειριστή αναφερεται σε παιδι!Αν μη τι άλλο,προστατεψτε το!Το θέμα αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη,θα έπρεπε να είχε ήδη μπει στο αρχείο και θα έπρεπε να είχαν ήδη γίνει συστάσεις...

 

Συμφωνώ! Και επιπλέον θέλω να ρωτήσω: Είναι η ιδέα μου ή μαζί με το αρχικό κείμενο, αλλά και τις υπόλοιπες απαντήσεις της, η θεματοθέτρια άλλαξε και όνομα; Κι εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές "γιατί επιτρέπεται αυτό"; Εκτός από το ότι ψάχνει ένας νέος αναγνώστης να καταλάβει τα σχόλια που ακολουθούν του αρχικού μηνύματος, χωρίς να μπορεί να καταλάβει τη σύνδεση μεταξύ τους, είναι θεωρώ "άσχημο" και για μας που διαβάσαμε και σχολιάσαμε και ρωτήσαμε τη θεματοθέτρια. Εκτός αν κατάλαβε πόσο άδικα, άκομψα και αδικαιολόγητα ενέπλεξε στο δικό της πρόβλημα, ένα άλλο παιδί, που τουλάχιστον από αυτά που έγραφε στην αρχή και τις λοιπές απαντήσεις, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ τους.

Και το όνομα από "Δάφνη Β" σε "macs", αλήθεια γιατί; Για ποιον λόγο και τι σχέση έχει αλήθεια με το αρχικό κείμενο; Πάντως, ναι, έτσι όπως εξελιχθεί το θέμα, διαβάζοντας από την αρχή κι επειδή δεν φαίνεται να υπάρχει λογική συνέχεια (σχολιάσαμε ένα κείμενο που δεν υφίσταται πλέον), θεωρώ κι εγώ πως το θέμα πρέπει να μπει στο αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι δασκάλα 14 χρόνια.Κάνοντας χρήση αυτής της ιδιότητας και της ανθρώπινης επίσης,να σας πω ότι εκνευρίζομαι με το χαρακτηρισμό "προβληματικό"κοριτσάκι.Είναι άκρως ρατσιστικός και απαράδεκτος.Αν ερχόταν γονιός στην τάξη μου και χαρακτήριζε έτσι παιδί,θα τον πέταγα έξω με τις κλωτσιές και ας περνούσα από εδε.Επίσης τόσα χρόνια εμπειρίας μου έχουν διδάξει ότι ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για κανένα παιδί.Και κάτι τελευταίο που διάβασα σε άλλο ποστ από άτομο που έγαψε και σε αυτό.Παιδί με διάσπαση που έχει δικό του δάσκαλο άρα μάλλον δημιουργεί πρόβλημα.Πριν εκφραζόμαστε καλύτερα να είμαστε ενημερωμένοι γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη και πιο επικίνδυνη από την αμάθεια.Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις αγαπητή ότι τα παιδιά με διάσπαση και παράλληλη στήριξη(έτσι λέγεται),δημιουργούν προβλήματα?Σε βρίσκω πραγματικά επικίνδυνη και εύχομαι αυτές τις απόψεις να μην τις εκφράζεις στο παιδί σου μπροστά,γιατί έτσι δημιουργούνται τα αυριανά τερατάκια!:mad:

 

Δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο...Παρακολουθουσα το θεμα και ειχα εκνευριστει απο τους χαρακτηρισμους και δεν ειχα καμια διαθεση να παρεμβω. Παντως γενικα υπαρχει αυτη η διαθεση υποτιμησης των αλλων . Περσυ παρακολουθησα ενα σεμιναριο στο νηπιο (σχολη γονεων, με τη συνδρομη ψυχολογου), οπου μια μαμα ανερυθριαστα εκανε λογο για το "βλαμμενο του σχολειου"!!! Τρελαθηκα απο τη σταση της και κυριως απο την απαθεια των υπολοιπων μαμαδων. Περιττο να πω πως της απαντησα...

Link to comment
Share on other sites

Στην τάξη μου,τα δύο τελευταία χρόνια έχω παιδί με διάσπαση και παράλληλη στήριξη.Είναι ένα απίστευτο παιδί και ίσως ο καλύτερος μαθητής που έχω συναντήσει μέχρι τώρα.Αυτό να το διαβάσει η "όμορφη",που έκανε ένα υποτιμητικό σχόλιο για τα παιδιά με διάσπαση που έχουν παράλληλη στήριξη.Δεν είναι καθυστερημένα,απλά χρειάζονται σπρώξιμο.Αλλά και καθυστερημένο να είναι ένα παιδί,τι έγινε?Όταν γινόμαστε δάσκαλοι,ξέρουμε ότι θα συναντήσουμε πολλά περιστατικά.Κι εγώ έγινα δασκάλα,γιατί λατρεύω τα παιδιά και για μένα όλα τα παιδιά είναι ίδια.Απλά έχω μια αδυναμία στα παιδιά που δεν τους έχουν χαριστεί πολλά πράγματα και παλεύουν για να τα αποκτήσουν.Επισης στην τάξη μου,έχω μαθητή που είναι στο φάσμα και δεν είναι η πρώτη φορά.Ενημέρωσα όλους τους γονείς,ότι έτσι και ακούσω έστω και ένα χαρακτηρισμό,ένα σχόλιο,θα με βρουν μπροστα τους.Το είπα και το ξαναλεω.Λατρεύω τα παιδιά και όποιος γονιός τολμήσει να χαρακτηρισει ή να κρεμάσει ταμπέλα σε μαθητή μου,θα φύγει κουτρουβαλώντας από την τάξη μου.Είναι κάτι που δεν το διαπραγματεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

diminna εσυ που εισαι τοσα χρονια εκπαιδευτικος ισως μπορεις να μας πεις πως αντιμετωπιζει ενα σχολειο το θεμα bulling. Τι μπορει να κανει το σχολειο και αν εχει αποτελεσμα. Γιατι η θεματοθετρια ασχετα με το πως χαρακτηρισε τους εμπλεκομενους θελει να αποκαταστησει το παιδι της, Και απο τις δυπ πλευρες μιλαμε για παιδια που εχουν και υποχρεωσεις αλλα και δικαιωματα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια η κοπελα στο αρχικο της μηνυμα μιλησε για ενα πολυ επιθετικο παιδι, για bulling, που κλεβει κιολας και δημιουργει συνεχεια προβληματα στα αλλα παιδια. Ετσι ορισε το ''προβληματικο''.

Δεν μιλησε ουτε για ''βλαμμενο'' , ουτε για φασμα, ουτε για καθυστερημενο, ουτε για παραλληλη στηριξη.

 

 

Σιγουρα ο ορισμος προβληματικο δεν ηταν ο πιο καταλληλος γιατι εχει πολλες ερμηνειες , αλλα το ειχε βαλει σε εισαγωγικα.

 

Αν ερχόταν γονιός στην τάξη μου και χαρακτήριζε έτσι παιδί,θα τον πέταγα έξω με τις κλωτσιές και ας περνούσα από εδε.

 

diminna το σχολειο δεν ειναι ιδιοκτησια σου και δεν σου δινει κανενα δικαιωμα η ιδιοτητα σου σαν εκπαιδευτικος να εκφραζεσαι ετσι.

 

Καλυτερα σαν εκπαιδευτικος μηπως να μας προτεινες και σε εμας τους γονεις πως να αντιμετωπιζουμε το θεμα της βιας και της επιθετικοτητας σωματικης και λεκτικης που εχει παρει μεγαλες διαστασεις. Τι να συμβουλευουμε το παιδι μας ωστε να αποφευγει τετοιου ειδους κααστασεις και να μην γινεται θυμα?

Η πως αντιμετωπιζετε επιθετικους γονεις οπως του παραδειγματος της θεματοθετριας, οπως και να λεγεται -δεν μας ενδιαφερει το ονομα της-που προσβαλλουν αλλα παιδια? Γιατι με κλωτσιες δεν λυνονται τα θεματα.

 

Οπως πολυ σωστα ρωταει και η mmdad

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια η κοπελα στο αρχικο της μηνυμα μιλησε για ενα πολυ επιθετικο παιδι, για bulling, που κλεβει κιολας και δημιουργει συνεχεια προβληματα στα αλλα παιδια. Ετσι ορισε το ''προβληματικο''.

Δεν μιλησε ουτε για ''βλαμμενο'' , ουτε για φασμα, ουτε για καθυστερημενο, ουτε για παραλληλη στηριξη.

 

 

Σιγουρα ο ορισμος προβληματικο δεν ηταν ο πιο καταλληλος γιατι εχει πολλες ερμηνειες , αλλα το ειχε βαλει σε εισαγωγικα.

 

 

Εάν πρόσεξες όμως, Λεμονιά, το θέμα άλλαξε, δεν υπάρχει πουθενά αναφορά στο νέο/τροποποιημένο μήνυμα της θεματοθέτριας για το παιδί αυτό. Άρα, κι εμείς τώρα που θα θέλαμε να ακούσουμε από εκπαιδευτικούς, το πώς να αντιμετωπίζουμε αυτές τις καταστάσεις, ως γονείς, είμαστε εκτός θέματος. Γιατί τώρα η θεματοθέτρια το περιόρισε μόνο ως προς το αν ξέρουμε τι θα έπρεπε να κάνει για να αντιμετωπίσει τις απειλές ενός γονέα, άδικες κατά τη γνώμη της, σε άλλα παιδιά, μεταξύ αυτών και στο δικό της. Εγώ δεν θα σχολιάσω ξανά, ότι όλοι εμείς τοποθετηθήκαμε σε άλλο μήνυμα, το είπα και παραπάνω, το θεωρώ "άσχημο". Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε εξ αρχης η κοπελα ειχε πει οτι την ενδιεφερε να μαθει πως να χειριστει το θεμα των απειλων του γονιου μεσα απο το συλλογο και πως να κινηθει .

 

Εμεις και εγω μαζι μειναμε κυριως στο ''προβληματικο παιδι'' γιατι υπηρχαν καποια κενα και ασυνδετα γεγονοτα μαζι στο αρχικο μηνυμα και προσπαθουσαμε να καταλαβουμε.

 

Αυτη δεν ηθελε να δωσει περισσοτερες λεπτομερειες, ειδε και οτι το θεμα πηγαινε αλλου και αλλαξε το αρχικο της μηνυμα ωστε να απαντησουμε κυριως στο ερωτημα της, που ειναι πραγματικα πολυ σοβαρο οταν ενας γονιος μπαινει μεσα στο σχολειο και απειλει, ασχετα με τις αιτιες και την πραγματικοτητα που μεσα απο ενα forum ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...