Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεα οικονομικά μέτρα... Με τις υγείες μας!!!


Λέγκω

Recommended Posts

Σε λίγο θα ανακοινωθούν τα νέα οικονομικά μέτρα... είστε έτοιμοι;;;

[YOU TUBE]E5TNFcZSTP8&feature=related[/YOU TUBE]

Δεν έχω ούτε ένα γκασμα να σκαψω το λακο μου...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περικοπή του δώρου Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιρινής άδειας κατά 30%, αναπροσαρμογή του ΦΠΑ από το 4,5 στο 5%, από το 9 στο 10% και από το 19% στο 21%, καθώς και αύξηση κατά 8 λεπτά στον Ειδικό Φόρο Καυσίμων για την βενζίνη και κατά 3 λεπτά για το πετρέλαιο θέρμανσης, αποφάσισε το υπουργικό συμβούλιο που συνεδρίασε υπό τον Γιώργο Παπανδρέου, με θέμα το πακέτο πρόσθετων μέτρων για την εξυγίανση της οικονομίας. Επίσης θα επιβληθεί φόρος 20% στα ποτά και τα τσιγάρα.

Επίσημα τα μέτρα αναμένεται να ανακοινωθούν σε διάγγελμα, μετά την συνάντηση που πραγματοποιεί σε λίγο ο πρωθυπουργός με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, δεν θα υπάρξουν περικοπές στα δώρα των συνταξιούχων ενώ δεν θα υπάρξει επέκταση των περικοπών στον ιδιωτικό τομέα. Αντίθετα η περικοπή των επιδομάτων των μισθωτών από 10% που είχε αρχικά ειπωθεί θα ανέλθει στο 12%.

Συνολικά από τα μέτρα που αναμένεται να ανακοινωθούν σε λίγο, η κυβέρνηση αναμένει επιπλέον εξοικονόμηση 4,8 δισ. ευρώ τα οποία θα προκύψουν κατά 50% από την επιβολή νέων φόρων και κατά 50% από την περιστολή δαπανών.

Στόχος των μέτρων αυτών είναι το να πετύχει η κυβέρνηση την πολιτική και πρακτική στήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να εξασφαλίσει η χώρα μας λογικούς όρους δανεισμού από τις διεθνείς αγορές.

Ο πρωθυπουργός θα ζητήσει εθνική ομοψυχία και θα επισημάνει ότι πρόκειται για έκτακτα μέτρα και όχι αλλαγές μόνιμου χαρατήρα. Παράλληλα ο πρωθυπουργός θα μιλήσει για τις διαβεβαιώσεις για στήριξη που έχει λάβει από την ΕΕ και ιδιαίτερα από Γερμανία και Γαλλία.

Στη συνέχεια, ο κ. Παπανδρέου θα έχει συναντήσεις με εκπροσώπους των κοινωνικών φορέων. Πιο συγκεκριμένα, ο πρωθυπουργός θα συναντηθεί με τους προέδρους της Γενικής Συνομοσπονδίας Εργατών Ελλάδας ΓΣΕΕ , της Ανώτατης Διοίκησης Ενώσεων Δημοσίων Υπαλλήλων ΑΔΕΔΥ , της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδας (ΓΣΕΒΕΕ), της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου ΕΣΕΕ και του Συνδέσμου Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών ΣΕΒ .

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-30-%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%80%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επαναστατήσουμε!!!!! Όχι για τις περικοπές, αλλά

για να απαιτήσουμε τα δεδομένα: επιστροφή των κλεμμένων και άρση του νόμου περί ευθύνης υπουργών. ΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα βγουμε βρε ευακι ομως? ποτε θα ξυπνησουμε επιτελους? αλλοι φαγανε τα "φραγκα" αλλους θα τους φαει η μαρμαγκα... (ποιητρια ειμαι η ατιμη)

προτεινω στην επομενη διαδηλωση ,που θα γινουν πολλες, να παρουμε τα παιδακια μας , τα καροτσακια μας και να βγουμε στους δρομους,, αν εμεις ζοριζομαστε τωρα, τα παιδια μας σε λιγα χρονια θα ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Περικοπές, αυξήσεις συντελεστών, «ψαλίδι» σε επιδόματα και έκτακτες εισφορές περιλαμβάνει το τελικό πακέτο μέτρων που ανακοίνωσε η κυβέρνηση την Τετάρτη. Το σχετικό νομοσχέδιο κατατίθεται στη Βουλή με τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

«Οι αποφάσεις είναι δύσκολες, αλλά επιλέγουμε να τις εφαρμόσουμε πριν οι συνθήκες μας το ζητήσουν» τόνισε ο Γιώργος Πεταλωτής.

Η κυβέρνηση αποφάσισε την επιβολή έκακτης εισφοράς 1% σε φορολογούμενους με εισόδημα άνω των 100.000 ευρώ το 2009, αλλά και επιβολή ανώτατου φορολογικού συντελεστή 45% για τα εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ που θα δηλωθούν το 2010.

Επίσης, αυξάνεται ο φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας στο 2% για μια τριετία, για ακίνητη περιουσία άνω των 5 εκατ. ευρώ, αλλά και αύξηση του τέλους ραδιοσυχνοτήτων από το 0,1% στο 2% για τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ.

Αναλυτικά, το «πακέτο» μέτρων με στόχο τα 4,8 δισ. ευρώ περιλαμβάνεται:

* Περικοπή δώρου Χριστουγέννων, δώρου Πάσχα και επιδόματος αδείας κατά 30% για τους δημόσιους υπαλλήλους.

* Περικοπή επιδομάτων των δημοσίων υπαλλήλων κατά 12% αντί αρχικής εξαγγελίας για 10%.

* Μείωση του επιδόματος δικαστικών κατά 20%.

* Μείωση των επιχορηγήσεων για ΝΠΙΔ, ΟΤΑ Α και Β βαθμού.

* Μείωση κατά 10% των επιχορηγήσεων στα ταμεία ΟΑΠ, ΔΕΗ και ΤΑΠ-ΟΤΕ.

* Μείωση κατά 5% (500 εκατ. ευρώ) του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων και κατά 100 εκατ. ευρώ του αντίστοιχου Προγράμματος στο υπουργείο Παιδείας και κατά επιπλέον 100 εκατ. ευρώ, των πιστώσεων νέων προγραμμάτων του υπουργείου Παιδείας.

* Μείωση κατά 20% των τιμών των φαρμάκων.

* Αύξηση φόρου από το 3% στο 15% στα ακίνητα των offshore εταιριών.

* Κατάργηση των αμειβόμενων επιτροπών στο δημόσιο, με παράλληλη μείωση κατά 50% των αποζημιώσεων στα μέλη διοικητικών συμβουλίων, πλαφόν στις αποδοχές των εργαζομένων στο δημόσιο τομέα, απαγόρευση bonus, μείωση κατά 30% των δαπανών για υπερωρίες και μετακινήσεις.

* Αύξηση ΦΠΑ για τον πολύ χαμηλό συντελεστή από το 4,5% στο 5% για το χαμηλό από το 9% στο 10%, και για τον υψηλό από το 19% στο 21%. Δεν μεταβάλλεται η έκπτωση των συντελεστών ΦΠΑ για τα νησιά.

* Αύξηση των ειδικών φόρων κατανάλωσης στα καύσιμα, με αποτέλεσμα επιβάρυνση της τιμής της βενζίνης κατά 8 λεπτά το λίτρο και του πετρελαίου κίνησης κατά 3 λεπτά.

* Αύξηση κατά 20% των ειδικών φόρων κατανάλωσης σε τσιγάρα και ποτά.

* Κατάργηση απαλλαγής του ειδικού φόρου κατανάλωσης στο ηλεκτρικό ρεύμα.

* Επιβολή ειδικού φόρου πολυτελείας σε αυτοκίνητα με εργοστασιακή τιμή άνω των 17.000 ευρώ ή τιμή αγοράς άνω των 35.000 ευρώ, αλλά και σε σκάφη αναψυχής, ελικόπτερα, αεροσκάφη, πολύτιμους λίθους, πολύτιμα μέταλλα και δέρματα.

* Πάγωμα συντάξεων. Οι περικοπές των επιδομάτων δεν αφορούν τις συντάξεις.

 

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1112470&lngDtrID=244

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποιοι εχουν ηδη ξεκινησει!!!;)

 

Μπαράζ κινητοποιήσεων

Ένταση στη συγκέντρωση των συνταξιούχων έξω από το Μέγαρο Μαξίμου

Ένταση υπήρξε το μεσημέρι της Τετάρτης στην Ηρώδου Αττικού, όταν ομάδα συνταξιούχων συγκεντρώθηκε έξω από το Μέγαρο Μαξίμου.Οι συνταξιούχοι, που διαμαρτύρονται για το «πάγωμα» των συντάξεών τους, πραγματοποίησαν το πρωί συγκέντρωση στην πλ.Κοτζιά και εν συνεχεία έκαναν πορεία.

Ομάδα συνταξιούχων κατάφερε να φθάσει έως το Μέγαρο Μαξίμου, όπου βρισκόταν μια διμοιρία των ΜΑΤ. Η αστυνομία εμπόδισε τους συνταξιούχους, που πίεζαν να προχωρήσουν, χωρίς ωστόσο να σημειωθούν επεισόδια.

Την ίδια ώρα, σειρά κινητοποιήσεων σημειώνονται την Τετάρτη.

Τετράωρη στάση εργασίας πραγματοποιούν οι εργαζόμενοι στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά, μετά την ανακοίνωση της κυβέρνησης για συμφωνία απόκτησης του 75% των Ελληνικών Ναυπηγείων στην Abu Dhabi Mar.

Ομάδα εργαζομένων πραγματοποιούν το μεσημέρι πορεία προς το υπουργείο Εργασίας.

Παράλληλα, παράσταση διαμαρτυρίας πραγματοποιήσουν στο υπουργείο Οικονομικών στην πλ.Συντάγματος οι καθηγητές β' εκπαίδευσης.

To ΠΑΜΕ πραγματοποιεί σήμερα, στις 5 το απόγευμα πορείες στην πλατεία Ομόνοιας, στο Μετρό Αγίου Αντωνίου, στον σταθμό ΗΣΑΠ στα Πευκάκια και τη Νέα Ιωνία, στην πλατεία Νέας Σμύρνης, στο ξενοδοχείο «Κάραβελ» και στο Μετρό της Δάφνης.

Τέλος, συνεχίζουν για δεύτερη ημέρα την απεργία τους οι ιδιοκτήτες ταξί.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό να βγαίνουμε στο δρόμο για λόγους που αφορούν κάτι άλλο από την επιστροφή των κλεμμένων. Έτσι δίνουμε άλλο νόημα. Να βγούμε μόνο για αυτό. ΤΙΜΩΡΙΑ

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαι εξαλλη!!!!!

αν κ εγω δεν επηρεαζομαι ( αμεσα τουλαχιστον) απο τα περισσοτερα απ τα μετρα, ειμαι εξαλλη!!! ολοι λεμε ποσο δυσκολα τα βγαζουμε περα πλεον οι πολιτες και ολοι περιμενουν τα δωρα για να ανασανουν οσο μπορουν κ πανε κ τα κοβουν!!!!

κ αυτο που με τρελλαινει ακομα περισσοτερο ειναι οτι αυτοι που τα αποφασιζουν, εχουν τοσα λεφτα που στα @@ τους αν θα τους μειωθει λιγο ο μισθος τους. ολοι αυτοι θα συνεχιζουν να τα βγαζουν περα κ παλι ανετα.οι υπολοιπι τι κανουν!!!????

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά μας!!!!!!!!

Πάλι καλα που δεν μας κόψανε όλο το δώρο!!!!!!!Πρεπει να τους πουμε και ευχαριστω!!!!!!

Αραγε οι δικες τους αποδοχες επιρρεαζονται ή επιδή αυτοι δουλευουν πραγματικά πολύ πρεπει και να πληρώνονται κανονικα???????

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανεβαίνει ο Φπα και ειδικά αυτός που αφορά τα είδη πρώτης ανάγκης δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να μην επιρεάζεται. Και βέβαια αυτοί που πλήτονται περισσότερο είναι οι χαμηλόμισθοι!!! Άλλοι τα τρώνε άλλοι πληρώνουν... και όσο βλέπουν ότι δεν κινείται τίποτα τόσο περισσότερα σπασμένα θα πληρώνουμε και τόσα περισσότερα δικαιώματα θα χάνουμε (αν έχει μείνει και κανένα δηλαδή)!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτη η εικονα μας αντιπροσωπευει.... αυτα τα μετρα, αυτη η πολιτικη ειναι ο καθρεφτης μας σαν κοινωνια!!!

αν αυτη η κοινωνια δεν αλλαξει νοοτροπια, τροπο σκεψης, σταση ζωης, παντα θα ειμαστε ετσι και κεραταδες και δαρμενοι και στεγνα...

δεν ειναι θεμα αυτων που περνουν τα μετρα, ειναι θεμα δικο μας. αυτη τη κυβερνηση (κι ολες τις προηγουμενες) εμεις τις πειλεξαμε... εμεις τους δινουμε το οκ να μας πηδ@@νε....

(δε μιλαω σε προσωπικο επιπεδο, μιλαω σαν συνολο της κοινωνιας)....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι off shore εταιρείες την γλύτωσαν, εμ βέβαια πρέπει να φάνε ακόμα τα πουλάκια μου!!!!φόρους εκεί τίποτα!!!!!! Εμείς τα πληρώνουμαι όλα!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

 

Εγώ άκουσα το ακριβώς αντίθετο............φορολογία στα ακίνητα των offshore.......... κατάλαβα κατι λάθος?

 

Παρεπιπτόντως να θυμήσω κάτι στους κυβερνόντες:

 

Ιωάννης Καποδίστριας

«.Ελπίζω ότι όσοι εξ' υμών συμμετάσχουν εις την Κυβέρνησιν θέλουν γνωρίσει μεθ' εμού ότι εις τας παρούσας περιπτώσεις, όσοι ευρίσκονται εις δημόσια υπουργήματα δεν είναι δυνατόν να λαμβάνουν μισθούς αναλόγως με τον βαθμό του υψηλού υπουργήματός των και με τας εκδουλεύσεις των, αλλ/ ότι οι μισθοί ούτοι πρέπει να αναλογούν ακριβώς με τα χρηματικά μέσα, τα οποία έχει η Κυβέρνησις εις την εξουσίαν της.»

«.εφ'όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα,

ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν».

Ιωάννης Καποδίστριας

πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδος , προς την Δ' Εθνοσυνέλευση .

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι που τα ακουσα μεχρι τωρα που βλεπω την Τατιανα, με ποναει το κεφαλι μου.Εκανα ενα προχειρο υπολογισμο και μονο απο τον μισθο του αντρα μου θα εχουμε μειωση 170 ευρω (και δεν παιρνει πολλα). Δεν εχω υπολογισει ΔΕΗ,ΦΠΑ,βενζινη,τιμες κι ολα οσα θα αυξηθουν κι εγω δεν ξερω απο που πρεπει να κοψω για να τα βγαλουμε περα...Τι γνωμη εχετε;

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εμεις μενουμε γερμανια.ο αντρας μου ηθελε να ερθουμε ελλαδα σε 2 χρονακια αλλα αυτες τις μερες μου λεει συνεχεια ''καλυτερα να κατσουμε στα αυγα μας!'' κ συμφωνω απολυτα!εχουν μειωσει ολα τα εισοδηματα κ εχουν αυξησει ολα τα αλλα.2-3 επαγγελματα εχουν πλεον αξιοσεβαστο εισοδημα κ αυτα οποιος τα κανει πρεπει να στερηθει αρκετα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι που τα ακουσα μεχρι τωρα που βλεπω την Τατιανα, με ποναει το κεφαλι μου.Εκανα ενα προχειρο υπολογισμο και μονο απο τον μισθο του αντρα μου θα εχουμε μειωση 170 ευρω (και δεν παιρνει πολλα). Δεν εχω υπολογισει ΔΕΗ,ΦΠΑ,βενζινη,τιμες κι ολα οσα θα αυξηθουν κι εγω δεν ξερω απο που πρεπει να κοψω για να τα βγαλουμε περα...Τι γνωμη εχετε;

ασε κι εγω κι ο αντρας μου εχουμε ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ...ειμαστε κι οι δυο μισθωτοι και μας κοβουν γυρω στα 300 ευρω το μηνα και τους δυο συν περιπου 2000 ευρω απο τα δωρα!!!!!ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ...και το ωραιο ειναι οτι μας το φερνουν ετσι με τετοιο τροπο και με τοση πλυση εγκεφαλου απο την tv που κανενας δεν αντιδρα και κοντευουμε να πουμε κι ευχαριστω απο πανω που μας δινουν τον υπολοιπο μισθο....ειναι φοβερο αυτο που συμβαινει και το μεθοδευσαν πολυ ωραια!!!!ηταν προμελετημενο το εγκλημα σου λεω.....αλλοι τρωγαν κι αλλοι πιναν κι εμεις θα πληρωσουμε τα σπασμενα...ΑΙΣΧΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

30% απο δώρο Πάσχα,30% από επίδομα αδείας και 30% από δώρο χριστουγέννων 90% το κουστουμάκι μας τα παίρνουν λίγα λίγα να μην πονέσει πολύ......αν υπλογίσεις και 12% τα επιδόματα.......τουλάχιστον δεν πειράξανε το ...αξιοπρεπες ποσο της οικογενειακής παροχης!!!!!!!!!!!Σας ευχαριστούμε είστε πολύ καλοί ανθρωποι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...