Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ!!!


Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα!!

εύχομαι να είστε όλες καλά!!!!

έχω ερώτηση αν ξέρει κάποια να μου απαντήσει!!!

εγω έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας το οποίο γνωρίζω και χρόνια

όταν έμεινα έγκυος ό άνδρας μου αν και δεν είχε στίγμα πήγε και έκανε εξέταση στο ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ και του είπαν ότι βλέπουν μια ιδιομορφία στα ερυθρά αιμοσφαίρια και ότι θέλουν επανέλχο ...την δεύτερη φορά λοιπόν μας είπαν ότι όλα είναι ΟΚ!! και μας έστειλαν και χαρτί ταχυδρομικώς!!!!!

λέτε να παίζει ρόλο που δεν πήγα και εγώ εκει να κάνω την εξέταση????

με έχει ¨φαει ¨η ανασφάλεια!!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Έχω και εγώ στίγμα μεσογειακής αναιμίας και φυσικά και ο δικός μου άντρας έκανε παρόμοια εξέταση για έλεγχο από τη στιγμή που αρραβωνιαστήκαμε για κάθε απρόοπτο. Η εξέταση έδειξε ότι δεν έχει το στίγμα και έτσι είναι όλα καλά. Ένα γνώρισμα που ξέρω ότι έχουν τα άτομα με στίγμα είναι η μικροκυττάρωση. Από τη στιγμή που δεν σας ανέφεραν κάτι τέτοιο μην ανησυχείς.Αν και να είχε ο άντρας σου στίγμα να είσαι σίγουρη ότι θα το ήξερε από χρόνια, αφού το πιο πιο συνηθισμένο πρόβλημα με το στίγμα είναι ο χαμηλός αιματοκρίτης και θα του είχε ήδη εμφανιστεί, από πολί νωρίς, από παιδί!Άρα αφού σας είπαν όλα ΟΚ είναι όλα ΟΚ!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΜΙΑ ΙΔΙΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΟ ΧΩΡΕΜΕΙΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχω το στίγμα και το ξέρω, ο άντρας μου από την αρχή μου λεγε πως δεν είχε αλλά την προηγούμενη εβδομάδα με έπιασε κάτι τον έστειλα να κάνει ηλεκτροφόρηση στην ΕΥΡΩΔΙΑΓΝΩΣΗ. σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα και είναι

Α2: 3,2 ΦΤ 1,8-3,2% και

F: 0,9 ΦΤ < 2%

πήρα τηλέφωνο σε μια γνωστή μας αιματολόγο και μου πρότεινε να πάμε και οι δύο στο Ιπποκράτειο στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας για εξετάσεις. Τι λέτε; Να ανησυχήσω;;;

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!!

εύχομαι να είστε όλες καλά!!!!

έχω ερώτηση αν ξέρει κάποια να μου απαντήσει!!!

εγω έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας το οποίο γνωρίζω και χρόνια

όταν έμεινα έγκυος ό άνδρας μου αν και δεν είχε στίγμα πήγε και έκανε εξέταση στο ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ και του είπαν ότι βλέπουν μια ιδιομορφία στα ερυθρά αιμοσφαίρια και ότι θέλουν επανέλχο ...την δεύτερη φορά λοιπόν μας είπαν ότι όλα είναι ΟΚ!! και μας έστειλαν και χαρτί ταχυδρομικώς!!!!!

λέτε να παίζει ρόλο που δεν πήγα και εγώ εκει να κάνω την εξέταση????

με έχει ¨φαει ¨η ανασφάλεια!!!!!! :D :D

Εφοσον δεν εχει ο αντρας σου τελειωσε μην το ψαχνεις καθολου...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω τα κοριτσια που εχουν στιγμα αν οι αιματολογικες τους εξετασεις εβγαιναν "καπως". Εγω ειναι η τριτη φορα που εκανα εξεταση για στιγμα και περιμενω τα αποτελεσματα. Οι προηγουμενες 2 ηταν αγιαγνωστο. Εν τω μεταξυ οι αιματολογικες μου στα ερυθρα αιμοσφαιρια βγαινουν εκει που λεει μεση πυκνοτητα hb ευρος κατανομης plt και τα λοιπα αλλα ψηλα και αλλα χαμηλα, ειχατε το ιδιο προβλημα?

Τελος αν βγει και αυτη η εξεταση αδιαγνωστο τι αλλη εξεταση θα πρεπει να κανω?

Δεν θελω να μεινω εγγυος ακομα αλλα ανησυχω μηπως ειναι κατι σοβαρο και δεν ειναι στιγμα γιατι παλια δεν ειχα τετοιο προβλημα με τις εξετασεις μου...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...