Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διατροφη 9 (εννιά)μηνών


IOKASTH

Recommended Posts

λοιπον εχω τεραστιο προβλημα με το φαγητο μας θελω να σας γραψω τι τρωμε να μου πειτε συμβουλες...ο μπεμπακος αν και παχουλος δεν τρωει πια ,μου βγαζει την ψυχη..

 

λοιπον 8 ωρα γαλατακι 180 μλ

12 ωρα φρουτοκρεμα δεν αγγιζουμε εχω δοκιμασει τα παντα αρα καταληγουμε σε γιαουρτακι νουλακ λευκο το οποιο τρωμε με πολυ ορεξη

15.30 φαγητο ειτε μοσχαρακι ειτε κοτοπουλο με το ζορι 6 κουταλιες

19.00 τρωμε παλι γιαουρτακι μιας και δεν αγγιζουμε τιποτα αλλο

00.00 γαλα 250 κοιμισμενος

 

νομιζω πως δεν τρωει καθολου σωστα κοντευουμε 9 μηνων και δεν τρωμε φρουτα ουτε ολο το φαγητο μας ,εχω τρεςλαθει το φαγητο εχει μετατραπει σε θριλερ..δοκιμασα και χυμο πορτοκαλι εστω στο μπιμπερο ..τιποτα...βοηθεια καμμια ιδεα...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να ρωτήσω κάτι?

μήπως είναι βαρετό για το παιδί να τρώει σε καθημερινή βάση κοτόπουλο ή κρέας?

σκέφτομαι ότι κι εγώ σαν ενήλικας δεν θα άντεχα να τρώω μία μέρα κοτόπουλο μία μέρα κρέας και μετά ξανά μανά κοτόπουλο και κρέας....

 

 

αν του έδινες λιγότερες φορές κρέας αλλά σε μεγαλύτερη πιθανά ποσότητα? ανάλογα δλδ με το τι σου εχει πει κι ο γιατρός σας

εννοώ δλδ να φάει δυο μέρες λαχανικά... μια κοτόπουλο.. .μετά ξανα λαχανικά μετά κρέας κλπ...

 

μπορεί απλά να βαριέται :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τώρα μπορείς να του δώσεις και ζυμαρικά οπότε να κάνεις εναλλαγές το κρέας ή το κοτόπουλο μαζίμε λαχανικά τη μια και με ζυμαρικά την άλλη.

Τώρα τα φρούτα είναι πρόβλημα δοκίμασες διαφορετικούς συνδιασμούς?Αν έβαζες περισσότερη μπανάνα ή μήλο που είναι πιο γλυκά?Γνώμη μου είναι να μην τα αποσύρρεις απο τη διατροφή του επιδή δεν τα τρώει.Κάνε ενα διάλειμα λίγων ημερών κα ξαναδώστου τα,μερικά παιδάκια θέλουν το χρόνο τους στις νέες γεύσεις.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην σας ευχαριστω πολυ πολυ..λοιπον ζυμαρικα δεν τρωμε ακομα.οσο για την φρουτοκρεμα εχω δοκιμασει τα παντα...την φτιαχνω καθημερινα τρωει 2 κουταλιες και την πεταμε..φαγητο τρωμε 10 κουταλιες ποτε ολο...δεν ξερω τι να κανω πια...μονο το γιαουρτακι αδειαζουμε.ποσα γραμμαρια φαγητου κ φρουτοκρεμας πρεπει να τρωει?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου κανει το εξης

μπορει για ενα μηνα να τρελαινετε και να θελει μονο γιαουρτι για απογευματινο

και μετα για ενα μηνα να μην θελει ουτε να το δει.....

την μια τρωει ενα πιατο φακες και την αλλη του βρωμανε :lol:

υπηρξε εποχη που του εφτιαχνα 3-4 διαφορετικα φαγητα για να φαει 3κουταλιες.....

ποτε δεν τον πιεσα ομως τρωει οσο θελει και αν θελει

αν ειναι ενταξει στα κιλα γιατι να τα πιεζουμε?

καποια στιγμη θα στρωσουν :wink:

τωρα ας πουμε ειναι 18μηνων και οταν καθεται με τον παππου να φαει

τρωει τα παντα :lol:

Link to comment
Share on other sites

με τον δικό μου έχω το ίδιο πρόβλημα με τη φρουτόκρεμα Ιοκάστη. ούτε να τη φτύσει. έχω δοκιμάσει άπειρες παραλλαγές και κατέληξα να του τη δίνω δύο φορές την εβδομάδα για να ξεχνάει εντω μεταξύ τη γευση και έτσι μπορώ να σου πω ότι την τρώει. Όταν όμως δεν τρώει την ποσότητα που πρέπει του συμπληρώνω στο γεύμα ή γάλα ή κρεμούλα φαριν λακτέ ή μπισκοτόκρεμα. Επίσης δοκίμασες να του προσθέσεις στη φρουτόκρεμα μια κουταλιά μπισκοτόκρεμα? Μερικές φορές πιάνει. Στον δικό μου τουλάχιστον μερικές φορές πιάνει αν του βάλω περισσότερο πορτοκάλι μέσα στη φρουτόκρεμα και ακτινίδιο

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και κρεμα μεσα στην φρουτοκρεμα ...τιποτα...ελπιζω καποια στιγμη να αλλαξει γιατι χανει πολυτιμες βιταμινες..αυτο ειναι το αγχος μου..με 2 γιαουρτακια που τι του προσφερουν και 6 κουταλιες φαγητο φοβαμαι πως δεν τρωει σωστα κι οχι αρκετα.βεβαια τα κιλα μας 10 και ειμαστε 8μιση μηνων !!!!!!!!!!!!!!εχω αρχισει και σκεφτομαι μηπως πρεπει να κανουμε εξετασεις για θυροειδη..δεν ξερω εχω απογοητευτει με το θεμα φαγητο.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη, είστε μια χαρα για 8,5 μηνών! εμείς 11 μηνών και σε διαβεβαιώ ότι τρώμε τρελή ποσότητα ειδικά μεσημεριανού φαγητού και γενικώς κατεβάζουμε πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού, και είμασταν 9.350! Και μιλάμε οτι τρώει το παιδί! Αυτά όλα είναι σχετικά. Οτι σου πει ο γιατρός σου να κάνεις και θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά. Α. παρεμπιπτόντως, του δικού μου του αρέσουν πολύ τα ξινά. Δηλαδή στο φαγητό του ρίχνω αρκετό λεμόνι και του αρέσει πολύ. Για αυτό σου είπα και για πορτοκάλια και ακτινίδιο. Τώρα, στο παιδάκι σου δεν έξέρω αν θα αρέσουν ή όχι αλλά δεν χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις μπας και φάει λίγο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιοκάστη, είστε μια χαρα για 8,5 μηνών! εμείς 11 μηνών και σε διαβεβαιώ ότι τρώμε τρελή ποσότητα ειδικά μεσημεριανού φαγητού και γενικώς κατεβάζουμε πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού, και είμασταν 9.350! Και μιλάμε οτι τρώει το παιδί! Αυτά όλα είναι σχετικά. Οτι σου πει ο γιατρός σου να κάνεις και θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά. Α. παρεμπιπτόντως, του δικού μου του αρέσουν πολύ τα ξινά. Δηλαδή στο φαγητό του ρίχνω αρκετό λεμόνι και του αρέσει πολύ. Για αυτό σου είπα και για πορτοκάλια και ακτινίδιο. Τώρα, στο παιδάκι σου δεν έξέρω αν θα αρέσουν ή όχι αλλά δεν χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις μπας και φάει λίγο :wink:

 

 

εχεις δικιο!!!!!!!!!!!!!!!θα το δοκιμασω κι αυτο δεν το ειχα σκεφτει!σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!!!!!!!!!θα ενημερωσω για νεοτερα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκαστη,

αυτο που παρατηρησα με το δικο μου ζουζουνι ειναι οτι εαν αργουσα να του δωσω να φαει του εφευγε η ορεξη.

Γραφεις οτι του δινεις φρουτοκρεμα στις 12,00. Μηπως αν του εδινες τη φρουτοκρεμα πιο νωρις την ετρωγε? Λεω τωρα εγω.

Και μιας και το εφερε το θεμα εμεις στις 12 τρωμε μεσημεριανο!ΧΑΧΑ!

Επισης μηπως αν δεν του εδινες κρεμα απο φρουτα και του εδινες παραδειγμα λιωμενη με το πιρουνι μπανανα?

Εμεις πολυ νωρις σταματησαμε τη φρουτοκρεμα και τα τρωγαμε ετσι.

Οσο για το φαγητο μηπως οπως ειπαν και τα κοριτσια τα βαρεθηκε και θελει αλλες γευσεις.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις να του δίνεις κομματάκια φρούτου αντί φρουτόκρεμας. Διαλέγεις ένα ώριμο αχλαδάκι, μπανάνα ή την ψίχα από το πορτοκάλι και του το δίνεις σε μικρά κομματάκια και κατά προτίμηση με το χέρι σου και όχι με κουτάλι. Εναλλακτικά μπορείς να καμουφλάρεις κομμάτια φρούτου μέσα σε κέικ που θα φτιάξεις χωρίς αυγά (αν θέλεις σου στέλνω συνταγή).

Δοκίμασε κάτι αντίστοιχο και με το φαγητό του ... αντί να τα βάζεις όλα στο multi βάλε μόνο το κρέας και τα άλλα απλά πάτησε τα με το πηρούνι ... επίσης δοκίμασε να του τα δώσεις βουκίτσες με το χέρι και όχι με το κουτάλι. Μπορεί να σας ακούγεται περίεργο αυτό αλλά σε μας πιάνει πολύ το κόλπο, δεν ξέρω γιατί αλλά κατά έναν παράδοξο τρόπο προτιμά το χεράκι μου από το κουταλάκι :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις να του δίνεις κομματάκια φρούτου αντί φρουτόκρεμας. Διαλέγεις ένα ώριμο αχλαδάκι, μπανάνα ή την ψίχα από το πορτοκάλι και του το δίνεις σε μικρά κομματάκια και κατά προτίμηση με το χέρι σου και όχι με κουτάλι. Εναλλακτικά μπορείς να καμουφλάρεις κομμάτια φρούτου μέσα σε κέικ που θα φτιάξεις χωρίς αυγά (αν θέλεις σου στέλνω συνταγή).

 

και εγώ θέλω τη συνταγή Olg! Δεν ήξερα ότι γίνεται κέικ χωρίς αυγά! Είναι νόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του τα βράσεις τα φρούτα. Κάτι σαν κομπόστα χωρίς ζάχαρη, να γίνουν τα φρούτα πολύ μαλακά. Μετά προσπάθησε του χυμούς. Πάντως μην το βάλεις κάτω. Δεν πρέπει να βγάλει τα φρούτα από τη διατροφή του. Για το κέικ δεν συμφωνώ, να σου πώ, ίσω για μεγάλυτερο παιδάκι.Τώρα σε αυτή την ηλικία, καλό θα είναι να μην το συνηθίσεις στα γλυκά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να του τα βράσεις τα φρούτα. Κάτι σαν κομπόστα χωρίς ζάχαρη, να γίνουν τα φρούτα πολύ μαλακά. Μετά προσπάθησε του χυμούς. Πάντως μην το βάλεις κάτω. Δεν πρέπει να βγάλει τα φρούτα από τη διατροφή του. Για το κέικ δεν συμφωνώ, να σου πώ, ίσω για μεγάλυτερο παιδάκι.Τώρα σε αυτή την ηλικία, καλό θα είναι να μην το συνηθίσεις στα γλυκά.

 

 

μηπως μπορεις να μου εξηγησεις πως ακριβως το κανεις...θα με βοηθουσες πολυ...

 

ολγα μου τρωμε αυγο ομως δεν ειναι λιγο νωρις για γλυκα ειμαστε μολις 8 μιση μηνων ,οσο για τα κομματακια φρουτων φοβαμαι μην μου πνιγει ασε που δεν εχουμε κανενα δοντι ακομα..

 

 

χρυσα μου εχω δοκιμασει τις ωρες και νωριτερα κι αργοτερα...σας ευχαριστω ολες για τον πολυτιμο χρονο σας με βοηθατε πολυ,ξελαμπικαρει το μυαλο μου που εχει μπλοκαρει...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεις τα φρούτα, κυρίως μήλο και αχλάδι. Τα βράζεις σε σιγανή φωτιά με αρκετό νερό (μέχρι να τα καλύψει), μέχρι να γίνουν μαλακά. Επειδή είναι μικρό το μωρό σου, βράσε τα αρκετά. Μετά, όταν είναι χλιαρά, τα σκάς λίγο με το πιρουνάκι, βάζεις και λίγο από το ζουμάκι, και του το δίνεις. Τους αρέσει επειδή είναι ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Iokasth, επειδη εχω δοκιμασει κ εγω τα παντα, δοκιμασε να του χτυπησεισ γαλα με μπανανα ειναι πολυ νοστικο κ θρεπτικο ισως του αρεσει δηλ το πρωι οταν ξυπναει αντι να του δωσεις το γαλα του χτυπησε το του με την μπανανα κ δωστου να το φαει στισ 8 το πρωι που σηκωνεται κ πεινασμενος κ αν τον δεισ θετικο σιγα σιγα βαζεις κ κανα αλλο φρουτο αλλα μετα απο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεις τα φρούτα, κυρίως μήλο και αχλάδι. Τα βράζεις σε σιγανή φωτιά με αρκετό νερό (μέχρι να τα καλύψει), μέχρι να γίνουν μαλακά. Επειδή είναι μικρό το μωρό σου, βράσε τα αρκετά. Μετά, όταν είναι χλιαρά, τα σκάς λίγο με το πιρουνάκι, βάζεις και λίγο από το ζουμάκι, και του το δίνεις. Τους αρέσει επειδή είναι ζεστό.

 

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ...ειμαι υποχρεη...σε ευχαριστω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Iokasth, επειδη εχω δοκιμασει κ εγω τα παντα, δοκιμασε να του χτυπησεισ γαλα με μπανανα ειναι πολυ νοστικο κ θρεπτικο ισως του αρεσει δηλ το πρωι οταν ξυπναει αντι να του δωσεις το γαλα του χτυπησε το του με την μπανανα κ δωστου να το φαει στισ 8 το πρωι που σηκωνεται κ πεινασμενος κ αν τον δεισ θετικο σιγα σιγα βαζεις κ κανα αλλο φρουτο αλλα μετα απο καιρο

 

 

 

πολυ καλη ιδεα!!!!!!!!!!!!θα το δοκιμασω...το θεμα μου βεβαια ειναι να τρωει το πορτοκαλακι του..ολη η βιταμινη c .

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις στο γάλα πορτοκάλι!!!! Δοκίμασε με άλλα φρούτα... η μπανάνα που σου είπε η Vann είναι μια καλή αρχή... :)

 

 

εννοειται πως δεν θα βαλω πορτοκαλι στο γαλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!απλα ρωτησα πως θα γινει να φαει το πορτοκαλι!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις στο γάλα πορτοκάλι!!!! Δοκίμασε με άλλα φρούτα... η μπανάνα που σου είπε η Vann είναι μια καλή αρχή... :)

 

 

εννοειται πως δεν θα βαλω πορτοκαλι στο γαλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!απλα ρωτησα πως θα γινει να φαει το πορτοκαλι!

 

Ξεκίνα με τα άλλα και σιγά σιγά... πολύ βιταμίνη C έχει το ακτινίδιο (χωρίς τα σπόρια) νομίζω περισσότερη από το πορτοκάλι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχω πελαγωσει,φτιαχνω καθε μερα φρουτοκρεμα την οποια πεταω..τρωει 2 -3 κουταλιες με το ζορι..να βαλω ακτινιδιο λοιπον να δουμε...μπορω να βαλω ανανα η οτιδηποτε αλλο εκτος απο τα κοκκινα φρουτα που κανουν αλλεργιες?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το κολπάκι που σου είπε πριν η "συνάδελφος" με το γάλα...

 

Κοίταξε, όσον αφορά τα "εξωτικά" φρούτα... καλό με τα παιδάκια μας είναι να μην το παρακάνουμε, τουλάχιστον αυτό μου είχε πει η παιδίατρός μας σε ερώτησή μου... σαν μεσογειακός λαός δεν είμαστε και απόλυτα συνηθισμένος με αυτά πόσο μάλλον ένα μωρό. Μου συνέστησε να μην τα δώσω ακόμα (ανανάς, αβοκάντο, παπαγια τέτοια είδη) και έτσι έπραξα... τώρα μιλάω για τη δική σας ηλικία όταν ήμασταν!

:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...