Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσα ml τρώει ένα νεογέννητο?


Recommended Posts

Να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου λίγη βοήθεια... Ο μπεμπης μου είναι 20 ημερών και την τελευταία εβδομάδα τρώει μόνο Frisolac AC. Σε κάθε γεύμα του (τις τελευταίες μέρες) τρώει 70 - 130 ml. Ενδεικτικά, έχω υπολογίσει οτι τις τελευταίες μέρες (μέσα στο 24ωρο) έχει φάει 605ml, 575ml, 630ml, 700ml, 520ml και 690 ml.

 

Πως είναι η ποσότητα του φαγητού του??? Εσάς τα μωράκια σας πόσο γάλα έτρωγαν στις 17-20 μέρες??

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα ο μπόμπιρας με το ζόρι έτρωγε 30ml σε κάθε γέυμα! :shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο μικρός μου, σε κοντά 1μηνός, τρώει γύρα στα 150 με 180 γρ. Άσε σελίγο θα φάει και εμένα μαζί!Ο γιατρός μου είπε ότι κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες. Τι να πω?Γερά να είναι και ας πίνουν όσο θέλουν. :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο μικρός μου, σε κοντά 1μηνός, τρώει γύρα στα 150 με 180 γρ. Άσε σελίγο θα φάει και εμένα μαζί!Ο γιατρός μου είπε ότι κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες. Τι να πω?Γερά να είναι και ας πίνουν όσο θέλουν. :P:P

 

:lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου λίγη βοήθεια... Ο μπεμπης μου είναι 20 ημερών και την τελευταία εβδομάδα τρώει μόνο Frisolac AC. Σε κάθε γεύμα του (τις τελευταίες μέρες) τρώει 70 - 130 ml. Ενδεικτικά, έχω υπολογίσει οτι τις τελευταίες μέρες (μέσα στο 24ωρο) έχει φάει 605ml, 575ml, 630ml, 700ml, 520ml και 690 ml.

 

Πως είναι η ποσότητα του φαγητού του??? Εσάς τα μωράκια σας πόσο γάλα έτρωγαν στις 17-20 μέρες??

 

:wink:

 

ακριβως τοσο κι η δικια μου συμπεθερα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου λίγη βοήθεια... Ο μπεμπης μου είναι 20 ημερών και την τελευταία εβδομάδα τρώει μόνο Frisolac AC. Σε κάθε γεύμα του (τις τελευταίες μέρες) τρώει 70 - 130 ml. Ενδεικτικά, έχω υπολογίσει οτι τις τελευταίες μέρες (μέσα στο 24ωρο) έχει φάει 605ml, 575ml, 630ml, 700ml, 520ml και 690 ml.

 

Πως είναι η ποσότητα του φαγητού του??? Εσάς τα μωράκια σας πόσο γάλα έτρωγαν στις 17-20 μέρες??

 

:wink:

Νομίζω ότι τρώει πάρα πάρα πολύ καλά για νεογέννητο. Θα το δεις αυτό και όταν το ζυγίσεις .

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου τόσο έτρωγε, τώρα που είναι 29ημερών ανεβήκαμε και τρώμε απο 100 έως και 150 ml απο το FRISOLAC

αλλά άρχισε και μου κάνει σκληρά κακάκια λέτε να φταίει το γάλα ?

κι αν φταίει δεν θα είχε το πρόβλημα απο την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[

quote="nikol28]και η δικιά μου τόσο έτρωγε, τώρα που είναι 29ημερών ανεβήκαμε και τρώμε απο 100 έως και 150 ml απο το FRISOLAC

αλλά άρχισε και μου κάνει σκληρά κακάκια λέτε να φταίει το γάλα ?

κι αν φταίει δεν θα είχε το πρόβλημα απο την αρχή?

[/ΚΑΙ ΕΓΩ FRISOLAC ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΚΑ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ???

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΩΡΟ???/]

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο έτρωγε γιατί θήλαζα. Πάντως, το θέμα είναι να παίρνει βάρος. Οπότε ας τρώει όσο θέλει... Εσύ μόνο μην το μπουκώνεις με γάλα κάθε φορά που κλαίει. Ας μεσολαβούν 2-3 ώρες μεταξύ των γευμάτων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

καλησπερα σας ειμαι νεος μπαμπακας και εχω και εγω την απορια μου.

Το παιδι μου ειναι 5 ημερων και βγαζουμε με θηλαστρο, (εχουμε προβλημα με τις θηλες) περιπου 100-120 ml, γαλακτος απο το στηθος της γυναικας μου, και το πινει ολο. βεβαια δεν ξυπναει καθε 3 ωρες αλλα περιπου καθε 4ωρο.

 

Τι λετε να το αφηνω να ξυπναει πρωτα και μετα να το ταιζω, η να το ξυπανω στο 3ωρο να φαει?

 

Το βραδυ παλι αν δεν το ξυπνησω μπορει να περασει και το 6ωρο (δεν το δοκιμασα να το αφησω ακομα) πριν πεινασει.

 

Εχετε καμια ιδέα.

 

Φιλικα Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το παιδακι σου..........!

Κοιτα εμενα μου ειχαν πει πως πρεπει να την ξυπανω για να φαει καθε τρεις ωρες γιατι το χρειαζεται τωρα στην αρχη.......αλλα νομιζω οτι για νεογεννητο πινει παρα πολυ καλα!!!! εμενα επινε με το ζορι 60-90ml Νομιζω οτι ειναι πολυ καλα που τρωει τοσο γιατι αναλογικα αν το παρεις με την δικια μου ετρωγε καθε τρεις ωραες 90 ενω εσενα καθε 4 ωρες 120 οποτε ειναι ιδια ποσοτητα!!! καλο θα ηταν ομως να ξυπανει καθε τρεις ωρες γιατι πρπει να αφηνει στο μπουκαλι γαλα.....ετσι ειμαστε σιγουροι οτι δε πειναει αλλο!!!

Μη φανταστεις πολυ περιπου 5-10ml

 

Ελπιζω να σε βοηθησα!

 

Link to comment
Share on other sites

αφηνει γαλα εξω. Βγαζουμε κατι παραπανω για να ειμαστε σιγουροι, τωρα κατεβασε 120ml παλι και το αλλο το εφτυνε.

 

Παντως σε ευχαριστω για την βοηθεια σου. Η παιδιατρος μου ειπε οι για νεογενητο ειναι ποοολυ καλη η ποσοτητα και ισως πρεπει να το αφηνω καμια ωριτσα παραπανω απο το 3ωρο.

 

Βλεποντας.

Link to comment
Share on other sites

να έχεις υπόψιν σου ότι το θήλαστρο δεν δείχνει ποτέ την ποσότητα που παράγει η μητέρα. Επίσης τα μωράκια τρώνε περίπου 30 ml ανα κιλό βάρους.

 

Αν η μαμά έχει προβλήματα θηλασμού και όμως θέλει να θηλάσει μπορείς να κάνεις ερώτηση στην ενότητα του θηλασμού http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?s=&daysprune=-1&f=113

(θα σε κατατοπίσουν πλήρως) ή να βρείτε μία σύμβουλο θηλασμού http://www.thilasmos.net/leaders.html

 

Αν η μαμά θέλει να θηλάσει, με το να δίνει μόνο με μπιμπερό το γάλα της διακινδυνεύει να χάσει το θηλασμό και αν δεν έχετε σωστή πληροφόρηση διακινδυνεύει την παραγωγή της. Δεν τα λέω για να σε τρομάξω, μόνο να σε πληροφορήσω με αυτά που ξέρω από τη μικρή μου εμπειρία. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω απορία με το πόσα ml πίνει ένα νεογέννητο ανά γεύμα και πόσα γεύματα ημερησίως. Η μικρή μου είναι 20 ημερών και ζυγίζει 3700γρ. Την θηλάζω και της δίνω και συμπλήρωμα. Της δίνω συμπλήρωμα συνήθως 30-60 αλλά μέρα με την μέρα δείχνει να μην χορταίνει και θέλει παραπάνω. Διάβασα στο Almiron 1 ότι για μωρά με βάρος πάνω από 3500γρ. ενδείκτυται 120ml χ 5 γεύματα ημερησίως. Τι λετε???

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σας ειμαι νεος μπαμπακας και εχω και εγω την απορια μου.

Το παιδι μου ειναι 5 ημερων και βγαζουμε με θηλαστρο, (εχουμε προβλημα με τις θηλες) περιπου 100-120 ml, γαλακτος απο το στηθος της γυναικας μου, και το πινει ολο. βεβαια δεν ξυπναει καθε 3 ωρες αλλα περιπου καθε 4ωρο.

 

Τι λετε να το αφηνω να ξυπναει πρωτα και μετα να το ταιζω, η να το ξυπανω στο 3ωρο να φαει?

 

Το βραδυ παλι αν δεν το ξυπνησω μπορει να περασει και το 6ωρο (δεν το δοκιμασα να το αφησω ακομα) πριν πεινασει.

 

Εχετε καμια ιδέα.

 

 

το βράδυ δεν ξυπνάμε τα παιδιά για να φάνε είναι βασική αρχή του δικού μου παιδιάτρου...σκεφτείτε κι εσάς να σας ξυπνήσουν και να σας χώσουν μπουκάλι στο στόμα...κι αν σας χαλάσει το πρ'ογραμμα μετά;;γιατί να σηκώνεσαι μέσα στη νύχτα;επίσης κατά τον ύπνο εκκρίνεται η αυξητική ορμόνη...την γνωμη μου λέω και να μην παρεξηγηθώ.ο καθένας κάνει ότι νομίζει

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μου ειναι 51 ημερων και τις περισσοτερες φορες τρωει 90 ml μερικες 100 αλλες 120 και σπανια 150.

Απο το μαιευτηριο φυγαμε με 2700 kg και τωρα ειναι 4,075 οποτε ειναι σε πολυ καλο δρομο.Κανα δυο φορες την ξυπνησα στο μεσο της ημερας για να φαει γιατι χτυπουσε κατι 5νταωρα υπνου αλλα το εχω σταματησει, οταν θα πεινασει θα ξυπνησει.Αλλωστε και ο υπνος μεγαλωνει τα μωρα οχι μονο το γαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εμεις ειμαστε 27 ημερων, προσπαθουμε μην παιρνει συμπληρωμα σχεδον καθολου.Το βραδυ ομως κατα τις 9, οταν σηκωνει το τετραγωνο στο ποδι του δινουμε 60 ml (τα καταβροχθιζει) και μετα ηρεμει. Τον θηλαζω καθε 1 1/2 ωρα(πολυ εξουθενωτικο, αλλα τι να κανεις?....) Τη νυχτα τον ξυπναω 1 φορα για καλο του θηλασμου αλλα και για να ξαλαφρωνει το στηθος μου.

fgjv5zdp43f3tnas.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα.Εχω ενα μωρακι 41 ημερων.Εσας τα μωρακια ποσο τρωνε γιατι εμενα τρωει 150γρ με 180γρ και πολλες φορες δειχνει οτι δεν του φτανουν γιατι γκρινιαζει.οταν τον ταισουμε εστω και 20γρ παραπανω ηρεμει.Βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3820 και μεσα σε ενα μηνα γιναμε 5520.εαν πειναει να του δινω παραπανω;εσεις τι λετε ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

κι εμας η μπεμπα 43 ημερων τρωει αρκετα απο 95 μεχρι 130 μλ ανα γευμα.εμεις γεννηθηκαμε 3090,βγηκαμε 2980 και προχθες ημασταν 5 κιλα.Η γιατρος μας βρηκε πολυ καλα,δεν ανησυχησε καθολου για τα γρμ που πινει...

Link to comment
Share on other sites

emis eimaste 30 imeron kai trome para poli sxedon kate 2 ores apo 120-130gr fovame oti tha prepi na agorazo gala apo to ergostasio me to kivotio ,pinoume to gala frizolak omos malon den xortenoume,mipos kapios kseri pio gala einai kalitero na dino sto moraki mou gia na min pinai toso sixna
:roll:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμας ειναι 20 μερων,,γεννηθηκε 2900 κ οταν βγηκαμε 2700..τρωει καθε 3 με 3 κ μιση ωρεσ 120γρ,καλα ειναι?δεν εχουμε ζυγιστει,,οταν θα παμε στον γιατρο σε λιγες μερες

line_line_b_beg_17_time_1159329600_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_39_time_1281412800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...