Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

rooming in στο γενεσις


violin

Recommended Posts

επειδη εχουμε αποφασισει να κανουμε rooming in,θα ηθελα καποιες πληροφοριες απο τις μαμαδες που το εκαναν στο γενεσις.

τι γινεται μολις γεννηθει το παιδι?στο παιρνουν αμεσως και στο φερνουν μετα απο ωρες?

δεν μπορουμε να απαιτησουμε να μεινει το παιδι εστω και μια ωρα στην αγκαλια της γυναικας μου μετα τον τοκετο?

στο δωματιο θα μπορει να ερχεται μαια της κλινικης να μας δειχνει καποια πραγματα και να μας καθοδηγησει?

σου χρεωνουν εξτρα το rooming in?

θα μπορει το παιδι να ειναι μαζι μας ολη την διαρκεια της μερας?

οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γέννησα την κορούλα μου στο Γένεσις

αυτό το rooming in εννοείς δηλαδή το μονόκλινο δωματιο ?

γιατί αν είναι αυτό , έχω να σου πώ τα εξής!

κατ' αρχήν με το που θα γεννηθεί το μωράκι σας θα το δεί η μαμα , θα το φιλήσει και θα το πάρουν απαραιτήτως για τις πρώτες εξετάσεις!

έπειτα απο 3 ώρες περίπου θα σας το φέρουν και φυσικά θα το αφήνουν πολλές ώρες μαζί σας αλλά νομίζω ότι το παίρνουν και κάποιες ωρες μέσα με τα άλλα νινάκια :?:

όσο για τις μαίες να ι έρχεται στο δωμάτιο ότι ώρα χρειαστεί και ΄για όσο εσέις θέλετε, το ίδιο βέβαια ισχύει και για απλό δωμάτιο :wink:

 

αυτά , δεν ξέρω αν σε βοήθησα :roll:

Link to comment
Share on other sites

rooming in ειναι οταν το παιδι μενει αποκλειστικα στο δωματιο με την μητερα ολη την ημερα-νυχτα.

να το φιλησει?!!!!!!!!!τι εννοεις?απλα να το φιλησει?κανονικα το παιδι πρεπει να κατσει στην αγκαλια της μανας αμεσως μετα τον τοκετο για αρκετη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

ε αυτό αριβώς είναι , μονόκλινο δωματιο :wink:

μόλις γεννηθεί στην αίθουσα τοκετού σου το δίνουν το φιλάς αλλά το παίρνουν να το κάνουν μπάνιο και να κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις!!!!και είναι και λογικό για τις εξετάσεις!!!

 

με ένα τηλ στο Γένεσις θα σου τα πουν καλύτερα :wink: και μπορείς να περάσεις κι απο εκεί να δείς τον χώρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάτε καλύτερα σε ενα δημόσιο νοσοκομείο ? Αλλιως θα σας τα αρπαξουνε χοντρα με το μονοκλινο ....

 

Νικόλ δεν χρειάζεται 3 ωρες εξετάσεις το μωρό . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γέννησα πριν 1 μήνα περίπου στο Γεννεσις...

Είχα μονόκλινο και το μωρό το είχα αρκετες ωρες μαζί μου. Δεν ζήτησα rooming in γιατί τις 2 πρωτες μέρες είσαι αρκετα καταβεβλημένη απο τον τοκετο... Γνώμη μου να κρατησει καλύτερα τις δυνάμεις της για το σπίτι... και να ξεκουραστεί στην κλινική όσο μπορεί... Το μωρό βέβαια μου το εφερναν και την νύχτα για θηλασμο και οποτε το ζητούσα το είχα...

Οι μαιες μπορώ να πω ότι ήταν πολύ εξυπηρετικές....

 

Τώρα όσο για την ώρα του τοκετού δεν το είδα το μωρό πάνω απο 3-5 λεπτά..Το πήρανε μαζί με την παιδιατρο για τις απαραίτητες εξετάσεις που κάνουν..... Καλό η κακο αυτο ετσι γίνεται. Μπορείτε να συννενοηθείτε με τον γιατρό σας ίσως για να το κρατησετε παραπάνω.. λεω τώρα εγώ..

 

Με το καλό και οτι πληροφορία θελετε στην διάθεσή σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα καλασπερα και να σου ζησει το μωρακι σου!!!

ειχαμε ανταλλαξει καποια μνμτ σε αλλο ποστ για τους γιατρους και ειχες ζητησει καποιες πληροφοριεςεπειδη ειχαμε τον ιδιο γιατρο.

θελω να σε ρωτησω πως πηγε ο τοκετος? εισαι ευχαριστημενη?? ολα καλα?

φιλια πολλα!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ιωαννα καλασπερα και να σου ζησει το μωρακι σου!!!

ειχαμε ανταλλαξει καποια μνμτ σε αλλο ποστ για τους γιατρους και ειχες ζητησει καποιες πληροφοριεςεπειδη ειχαμε τον ιδιο γιατρο.

θελω να σε ρωτησω πως πηγε ο τοκετος? εισαι ευχαριστημενη?? ολα καλα?

φιλια πολλα!!

 

Όλα πήγαν πάρα πολύ καλά!!!!!!! ο γλυκός και καλός Γρηγόρης άψογος!!!!

Δεν τον είχα φυσικά συνέχεια μαζί μου... Μπήκα 20/12 12:00 το βράδυ με πρόκληση αλλά η διαδικασία ξεκίνησε στις 8:30 το πρωί, κατα την διάρκεια της νύχτας πήρε όμως τηλέφωνο στη μαία που με είχε αναλάβει στις 2 και στις 5 το πρωι για να ξέρει πως είμαι!!! Έίχα μια πάρα πολύ καλή μαία που συνεργάζεται χρόνια με τον Γρηγόρη την Κατερίνα ( τσακάλι πρώτο!!!). Ο Γρηγόρης ήρθε 3-4 φορές μέχρι τις 13:30 που γέννησα. Στην διάρκεια του τοκετού ήταν τόσο γλυκός και ψύχραιμος που μου έδινε πολύ κουράγιο η συμπεριφορά του!!! Δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο... και σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ήταν επίσης άψογος!!!

 

Αν θέλεις κάτι άλλο στη διάθεσή σου!!!!

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά!!!!!!!!!!

 

Φιλιά΄!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο γενεσις εχουμε ηδη παει και παρακολουθησαμε την 2ωρη ενημερωση που γινεται καθε τεταρτη απογευμα.ηταν ολοι πολυ ευγενικοι και το αισθημα ειναι οτι πας σε ενα ξενοδοχειο!!!

βεβαια ολα πια σε αυτην την ζωη εχουν καταντησει εμποριο,ωποτε προσπαθεις να προσαρμοστεις οσο το δυνατον καλυτερα.

το rooming in δεν χρεωνεται εξτρα και σου παρεχουν αυτοι τα παντα(ετσι μας ειπαν).

θα δουμε ,οταν ερθει εκεινη η ωρα θα τα δουμε.ακομα ειμαστε στον 6ο ετσι κι αλλιως.απλως προσπαθουμε να ενημερωθουμε οσο το δυνατον περισσοτερο για να μην μας ερθουν ολα αποτομα και τραβαμε τα β............α μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, το εξής για το rooming-in στο Γένεσις :

Το μωρό ποιος το αλλάζει σε αυτή την περίπτωση? Ποιος το κάνει μπάνιο? Αν ζητήσω rooming-in, πρέπει να έχω ρούχα μαζί μου και να το ντύνω, να το πλένω κλπ? Τι γίνεται όταν υπάρχει επισκεπτήριο και έχεις το μωρό στο δωμάτιο? Πως το προφυλάσεις? Το δίνεις στις μαίες όσο έχεις κόσμο?

Υπάρχει μανούλα που έκανε rooming-in και το συστήνει ή είναι καλύτερα να διαφυλάξεις δυνάμεις για το σπίτι? όλα ξεκινούν από την προτεραιότητα που δίνω στο θηλασμό, γιαυτό σκέφτομαι το rooming in...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

τεστ τεστ τεστ

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πουλάκι1989, πήγα τελικά την Παρασκευή και ενημερώθηκα από κοντά στην κλινική που θα γεννήσω.

Rooming-in μπορούμε να έχουμε μόνο στο ακριβό μονόκλινο, δηλαδή στο Α κατηγορίας ή στο Lux, και δυστηχώς όχι στο Β΄κατηγορίας που είναι το φθηνότερο.... Τουλάχιστο αυτό ισχύει στο Γένεσις... Εσύ που θα γεννήσεις με το καλό?

Επίσης μου είπαν ότι οι μαίες το ντύνουν, το αλλάζουν , το πλένουν, δεν χρειάζεται να έχουμε κάτι παραπάνω μαζί μας για τη φροντίδα του, εκτός από τα ρούχα εξόδου. Και στο επισκεπτήριο, μπορείς να ζητήσεις να το μεταφέρουν στην αίθουσα με τα μωρά ώστε να αποφύγεις την επαφή του μωρού με τους επισκέπτες.

 

Θα ήθελα πολύ να έχω το μωρό μου μαζί μου από την πρώτη στιγμή, εννιά μήνες το έχω στην κοιλιά μου, δε θέλω να είναι μέσα σε μία αίθουσα για 4-5 ημέρες μακρυά από την αγκαλιά μου τις πρώτες του στιγμές αλλά και τα 3.280 ευρώ που χρεώνουν για το μονόκλινο Α΄ κατηγορίας είναι ποσό επιστημονικής φαντασίας...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Eγω γεννησα στο Γενεσις τον Ιουλιο. Ημουνα σε δικλινο λουξ δεν ειχαμε rooming in αλλα η κοπελα διπλα μου ειχε το μωρο σε καθε γευμα. Απλα το ζητησε και της το εφερναν.

Εμενα ηταν προωρακι και ειχαμε αρκετες δυσκολιες στο θηλασμο...αφου δεν μπορουσε να θηλασει και δεν μου επετρεπαν αν το εχω μαζι μου σε καθε γευμα.

Φανταζομαι οτι αν το ζητησεις στο φερνουν. Αυτη την εμπειρια εξαλλου εχω.

Οι μαιες εξυπηρετικες πολυ αλλα δεν μπορω να πω οτι με βοηθησαν να θηλασω. Μου εδειξαν....ερχοταν καθε φορα που ζητουσα βοηθεια...αλλα απλως μου εδειχναν και εφευγαν.

Ευτυχως με βοηθησε η μαια της γυναικολογου μου αλλιως....αν περιμενα

Link to comment
Share on other sites

kalhmera koritsia!genessis ki egw..parepiptontos monoklina b sto genesis exoun mono 2..poia na protoprolavei..pragmatika poso epistimonikis fantasias!alla tha thela ki egw polu na to xw synexeia dipla mou..de kserw ti tha ginei telika!!pote gennas magia??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 38η εβδομάδα και περιμένω....! Αρχικά είχα ΠΗΤ 29.1.2010 και μετά άλλαξε σε 3.2.10, δεν ξέρω τι να περιμένω... Έχω ήδη χάσει τον ύπνο μου, αισθάνομαι την ημέρα να πλησιάζει! Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι? Είναι το πρώτο σου μωράκι? Εμένα το πρώτο!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Eγω γεννησα στο Γενεσις τον Ιουλιο. Ημουνα σε δικλινο λουξ δεν ειχαμε rooming in αλλα η κοπελα διπλα μου ειχε το μωρο σε καθε γευμα. Απλα το ζητησε και της το εφερναν.

Εμενα ηταν προωρακι και ειχαμε αρκετες δυσκολιες στο θηλασμο...αφου δεν μπορουσε να θηλασει και δεν μου επετρεπαν αν το εχω μαζι μου σε καθε γευμα.

Φανταζομαι οτι αν το ζητησεις στο φερνουν. Αυτη την εμπειρια εξαλλου εχω.

Οι μαιες εξυπηρετικες πολυ αλλα δεν μπορω να πω οτι με βοηθησαν να θηλασω. Μου εδειξαν....ερχοταν καθε φορα που ζητουσα βοηθεια...αλλα απλως μου εδειχναν και εφευγαν.

Ευτυχως με βοηθησε η μαια της γυναικολογου μου αλλιως....αν περιμενα

 

Anastasia1, το έφερναν και τις νύχτες το μωράκι στην κοπέλα δίπλα σου? Το σκέφτομαι ως λύση αν μπορεί να πραγματοποιηθεί, αλλά φοβάμαι να μην γίνομαι ενοχλητική εφόσον το δωμάτιο θα είναι δίκλινο...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Anastasia1, το έφερναν και τις νύχτες το μωράκι στην κοπέλα δίπλα σου? Το σκέφτομαι ως λύση αν μπορεί να πραγματοποιηθεί, αλλά φοβάμαι να μην γίνομαι ενοχλητική εφόσον το δωμάτιο θα είναι δίκλινο...

 

Μαγια μου ναι. Το εφερναν οποτε ηθελε εκεινη.

 

Οταν ηταν να φαει της το εφερναν και μετα την ρωτουσαν αν ηθελε να της το ξαναφερουν στο επομενο γευμα.

 

Παντως να ξερεις οτι πολλες φορες αντιληφθηκαμε και εγω και η κοπελα διπλα μου οτι τα εφερναν ταισμενα. Και σε εσενα ελεγαν οτι δεν τα ταισαν.

 

Της κοπελας διπλα μου ο γιος γεννηθηκε 40 εβδ και 4 κιλα...οποτε καταλαβαινεις τι φαγανο παιδακι ηταν (οχι σαν τον δικο μου τον μισομεριδα).....στο ενα γευμα ετρωγε και το στηθος της που λεει ο λογος και στο αλλο δεν ηθελε....οταν ρωτουσε αν τον ταισαν..της ελεγαν οχι...αλλα το παιδι ρευοταν. Χωρις φαι και ρευοταν??

 

Τεσπα...να ζητας να μην το ταιζουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 29η ..το δευτερο παιδακι..με καισσαρικη και ηταν κανονικα 9 μαρτιου αλλα επειδη ειμαστε 2 εβδομαδες πισω θα παω 25 μαρτιου..ειχα γεννησει στο γεννεσις και το πρωτο αλλα δεν ειχα ιδεα για αποκλειστικο και τετοια..μου ηρθε γαλα την τριτη μερα και ευτυχως που ειχα μια γνωστη μαια και μου ανεφερε τον αποκλειστικο και ετσι το φερνανε οποτε εκλαιγε και καλα..αλλα σιγουρα του δινανε μεσα ξενο γαλα..εχει δικιο η αναστασια..τωρα αν μπορεσω να το χω συνεχεια μαζι μου το μωρακι εκτως απο τα επισκεπτηρια φυσικα θα ναι το ιδανικο για μενα..δε ξερω βεβαια κατα ποσο γινεται..παντως μερικες εκει μεσα ηταν πολυ αποτομες .δεν ημουνα ευχαριστημενη για τοσα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Anastasia1! Επειδή το μονόκλινο Α΄είναι όνηρο απατηλό, θα αρκεστώ σε δίκλινο β΄ (αν υπάρχει!!) και θα ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό, πρώτα ο Θεός...

 

Πουλάκι1989, και εγώ την Παρασκευή που έκανα καρδιοτοκογράφημα, έτυχα σε μαία αγέλαστη και απότομη! Παρ΄όλο που με υποδέχτηκαν με χαμόγελο στην υποδοχή, όταν με ανέλαβε αυτή, ήταν διαφορετικά. Θα μου πεις, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και ίσως την πέτυχα σε κακή στιγμή αλλά πες μου, ήταν σωστό που μου έδωσε να φορέσω σακούλες στα παπαπούτσια μου και παρόλο που είδε πως δεν μπορούσα να σκύψω, με κοιτούσε με ύφος και περίμενε να τελειώσω χωρίς να με βοηθήσει? Η κοιλιά μου έχει φτάσει στο πάτωμα....

Και όταν ξάπλωσα στην αίθουσα ωδινών για το καρδιοτοκογράφημα, ήταν αμίλητη και κάτι που την ρώτησα απάντησε απότομα... Ούτε με τοποθέτησε ευγενικά και όμορφα στο κρεβάτι... Ελπίζω να μη μου τύχει βάρδια καμιά τέτοια όταν έρθει η ώρα του τοκετού... :mad:

Με το καλό σε όλες μας λοιπόν, με τη βοήθεια της Παναγιάς όλα να εξελιχθούν ομαλά για τα μωράκια μας και εμάς!:D

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...