Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ήπια διάταση κοιλίας εγκεφάλου και ήπια υδρονέφρωση στη β΄επιπέδου


Recommended Posts

Εδώ κια δύο εβδομάδες έχω κτυπήσει πάτο.Κλαίω συνεχώς και φοβάμαι πάρα πολύ αντί να χαίρομαι σε μια από τις ομορφότερες περιόδους της ζωής μου.Λοιπόν , είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και μέχρι πριν 2 εβδομάδες ο προβληματισμός μου αναλωνόταν στη διακοσμηση του παιδικού δωματίου και στα ρουχαλάκια που θα αγοράσω στον μπέμπη μου.Δυστυχώς όλα αυτά άλλαξαν μετά την εξέταση β επιπέδου που έκανα στην 21η εβδομάδα της κύησης .Τα ευρήματα της εξέτασης έδειξαν ήπια υδρονέφρωση και ήπια διαταση της δεξίας κοιλίας του εγκεφάλου(vp 9.7mm ενώ το όριο είναι 10 mm ) Η γιατρός μου είπε ότι είναι και τα δύο οριακά μου συνέστησε ψυχραιμία αλλά ότι επειδή ειναι 2 τα ευρήματα θα ήταν καλό να προχωρήσω σε αμνιοπαρακέντηση .Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου .Πέρασα πριν 2 χρόνια ένα αλλό σοβαρό προβλημα υγειας και έτσι όταν ήρθε αυτό το μώρο ήταν για μένα δώρο εξ’ ουρανού γιατί οι γιατροί μου έλεγαν ότι θα δυσκολευτώ να τεκνοποιήσω .Ογυναικολόγος μου μου πρότεινε αντί για άμεση αμνιοκέντηση να περιμένουμε δύο εβδομάδες και να επαναλάβουμε το τεστ.Έτσι χτες στην 23η εβδομάδα επανάλαβα την β εξέταση σε άλλο γιατρό που θεωρείται κορυφή.Τα αποτελέσματα τα ιδια ήπια υδρονεφρωση που από οτι μου ειπε ο γιατρος αυτό δεν τον απασχολεί καθόλου γιατί ειναι κάτι που συνηθιζεται στα αγοράκια και ελαφρά διάταση της δεξιάς κοιλίας του εγκεφάλου με σταθερό vp 9,7 mm .Αφενός μου είπε ότι είναι θετικό ότι δεν παρατηρήθηκε αυξηση αλλάν απο την άλλη ότι πρεπει να πρροχωρήσουμε σε αμνιοκέντηση.Είμαι απελπισμένη .Φοβάμαι παρα πολύ την αμνιοκέντηση γιατι υπάρχει ο κίνδυνος αποβολής.Από την άλλη αν δεν την κάνω θα πεθάνω από το άγχος μου.Προσπαθώ να βρώ δύναμη προσεύχομαι κια πιστεύω ότι ο θεός στο τέλος θα με βοηθήσει.Ομολογώ ότι οι ιστορίες από όλες τις μανουλες εδώ μέσα μου έχουν δωσει δύναμη.Έτυχε σε κάποια απο εσας κάτι παρομοιο

Ευχαριστώ

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μου εχει τυχει αλλα πραγματικα ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!! Κρατα την ψυχραιμια σου και κανε την εξεταση για να ξερεις τι σου γινεται. Η υδρονεφρωση δεν ειναι κατι σοβαρο και συμβαινει σε πολλα αγορακια. Και της κουμπαρας μου ειχε το παιδακι και ειναι μια χαρα στην υγεια του.

 

Προσπαθησε να μεινεις ψυχραιμη και κανε αμεσα την εξεταση για να μην φθειρεσαι τσαμπα. Μπορει ολα να ειναι καλα και τσαμπα να στρεσαρεσαι και εσυ και το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα καλησπερα! Εκανα χθες αμνιοπαρακεντηση απλα και μονο λογω ηλικιας και πραγματικα εχω να σου πω πως κακως αγχονομουν. Ειναι σχεδον ανωδυνη διαδικασια και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτε. Οι γιατροι που την κανουν ειναι ειδικευμενοι. Πριν τη ληψη του αμνιακου υγρου, γινεται αναλυτικος υπερηχος, οπου ο γιατρος κανει μετρησεις και σε ενημερωνει για ολα. Κατα τη διαρκεια της ληψης ισως αισθανθεις ελαχιστο πονο αλλα να ξερεις οτι αυτο κραταει μονο λιγα δευτερολεπτα. Μην ανησυχεις καθολου, ακολουθησε τις οδηγιες για μετα και ολα θα ειναι καλα. Σιγουρα. Μετα αυτο που μετραει ειναι πως θα εισαι ηρεμη να συνεχισεις την εγκυμοσυνη σου και να αγκαλιασεις τον μπεμπη σου με το καλο! Εμεις χθες στην αμνιο μαθαμε πως εχουμε κοριτσακι! Καλη επιτυχια! Ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ειχα πολλαπλές αποβολές μέχρι τώρα και αυτή η τελευταία εγκυμοσύνη που δόξα τω Θεό στέριωσε, μου βγήκε με πολύ υψηλά ποσοστά για τρισωμία 21 λόγω χαμηλού papp-a και στη β επιπέδου με μικρό ρινικό οστό που είναι πάλι ένδειξη για τρισωμία 21. Παρόλα αυτά το μωρό δεν παρουσίασε άλλα σημάδια κι έτσι ακόμη ελπίζω. Δεν μπορώ να πω πως δεν ειχα μπει στον πειρασμό να κάνω την άμνιο απλά για να ξέρω, γιατι ούτως ή άλλως θα κρατούσα το μωρό, αλλά τελικά δεν αντεξα να βαλω σε κίνδυνο το μοναδικό μωρό που ενιωσα στα σπλάχνα μου και που τελικά μου στέλνει ο Θεός. Και να σου πω την αλήθεια δεν το μετάνιωσα. Τουλάχιστο περνάω μια εγκυμοσύνη δύσκολη μεν αλλά χωρίς να είμαι και τελείως στενοχωρημένη γιατί ακόμη ελπίζω. Απλά κάνω υπομονή και προσεύχομαι ο Θεός να κάνει το θαύμα του και πάλι.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιόμουνα Δήμητρα μου για πολύ καιρό από τότε που γέννησα το γιο μου και μπαίνω στο φορουμ αν θα ξαναθέσει κάποια το θέμα της διάτασης κοιλίας εγκεφάλου για να μπορέσω να τη βοηθήσω όπως με βοήθησαν και εμένα όταν το έζησα...

Λοιπόν στο β' επιπέδου είχαμε και εμείς διάταση περίπου όπως τη δική σου και σε κάποιες μετρήσεις υπερέβαινε και τα 10mm. Κλάμα ατελείωτο για την ατυχία μου (λίγους μήνες πριν είχα και μια παλίνδρομη κύηση).Το μόνο που μου έδινε παρηγοριά είναι οι κοπέλες που ζούσαν (και ήταν πάρα πολλές) το ίδιο με εμένα στο φορουμ. Υπάρχει μεγάλο τόπικ μόνο για τη διάταση κοιλίας. ΜΠΟΥΡΔΕΣ! Ο τοπικός γιατρός μου συνέστησε αμνιοπαρακέντηση και ευτυχώς που με παρακολουθούσε και ένας καθηγητής πανεπιστημίου και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα. Επίσης ο ειδικός υπερηχογραφιστής μου είπε ότι συμβαίνει στο 5% των εμβρύων και ειδικά στα αγοράκια. Αν αισθάνεσαι ότι το μωρό σου είναι καλά και δεν θες να κάνεις αμνιοπαρακέντηση μην την κάνεις για το θέμα της διάτασης και πάνω από όλα μη στενοχωριέσαι καθόλου, σύντομα θα υποχωρήσει...ότι άλλο θες στείλε μου πμ και θα σου απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ .Το να μοιραζομαστε τις εμπειρίες μας λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά θα έλεγα.Εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας .Τελικά το αποφασίσαμε με το σύντροφο μου θα προχωρήσουμε στην αμνιοκέντηση .Προσπαθώ να είμαι ήρεμη για να μην αγχώνω και το μωράκι μου το οποίο τις τελευταιές μέρες κινείται πολύ σαν να θέλει να μου στείλει κραυγή βοήθειας.Πιστεύω πολύ στο θεό και εύχομαι όλα να πάνε καλά.Θα σας ενημερώσω.έχουμε κλείσει ραντεβού για άμνιο την Τρίτη 14 του μήνα.Αλήθεια πότε θα έχουμε αποτελέσματα ;

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

ΔΙΑΤΑΣΗ ΚΟΙΛΙΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εγω πριν κανω αμνιοπαρακεντηση θελω να σου πω πως δεν ειχα καμια ενδειξη που να την επιβαλλει αλλα μονο οτι ειμαι 36,5 χρ. Ο γιατρος μου ειπε πως χρειαζεται να την κανω και ακολουθησα τη συμβουλη του. Αυχενικη δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω. Η αληθεια ηταν πως φοβομουν καπως για την αμνιο γιατι και το πρωτο μου παιδακι ειναι μετα απο 3 χρ που ειμαι παντρεμενη και ειναι λογικο να ανησυχω μη γινει κατι αρνητικο. Ομως θεωρω οτι ο γιατρος ξερει καλυτερα και τον εμπιστευτηκα. Δημητρα οι πρωτες απαντησεις βγαινουν σε 3 περιπου μερες οπου σε ειδοποιουν πως ολα ειναι καλα. Οι τελικες βγαινουν σε 15-20 μερες αλλα συνηθως δεν αλλαζει κατι. Καλη επιτυχια ευχομαι. Αληθεια σε ποιο μαιευτηριο θα την κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιοδώρα μου έχεις π.μ.Α και κάτι που ξέχασα εσύ τι προφυλάξεις πήρες πριν την αμνιοκέντηση;ΟΙ μαμάδες που την έκαναν εδω στο φόρουμ υποστηρίζουν ότι είναι μια ανώδυνη διαδικασία.Δεν ανησυχώ για μένα αλλά για το μωρό μου.Με φοβίζει η πιθανότητα που υπάρχει μικρή μεν αλλά υπαρκτή για αποβολή.

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δημητρα εμενα ο μεγαλος μου ειχε 11mm. Ειναι ιδιετερα συνηθες στα αγορια με πολυ καλη προγνωση. Εγω ειχα κανει ηδη αμνιο. Στον επαναλυπτικο υπερηχο ολα ηταν καλα. Ειναι λιγο παλαβος βεβαια αλλα τι να κανουμε...

Το πως περνας το καταλαβαινω. Εγω ειχα κατεβει για Πασχα χωρις τον αντρα μου και φυσικα τρλαθηκαμε ολοι. Ειχαμε βρει μεχρι και νοσοκομιο στην περιπτωση που...

 

Αμνιο εκανα και στις 2 εγκυμοσυνες. Φροντισα να μεινω στο κρεβατι λιγες μερες μετα. Την πρωτη φορα δεν σηκωνα καθολου βαρυ για μια εβδομαδα. Την δευτερη επερνα λιγο αγκαλιτσα τον μεγαλο..

Επειδη αναφερθηκε το ανωδυνη για την αμνιο μπορω να σου πω οτι την δευτερη φορα με ποναγε το σημειο που μπηκε η βελονα για αρκετο καιρο γιατι μου καταφερε ο μεγαλος μια κλωτσια..

Ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

κ σε μενα βρεθηκε μια ηπια υδρονέφρωση κ επρεπε να κανω αμνιο μου ελεγαν, 28 ετων. τι να κανω με κλαματα ακομη κ την ωρα της αμνιο την εκανα..... τελικα δεν ηταν τιποτα η αμνιο κ η υδρονεφρωση 6 εβδομαδες μετα εξαφανιστηκε......

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μπηκα στο τριπακι και εκανα αμνιο,τελικα βγηκαν ολα καλα,και μετα απο 2 εξετασεις επιπλεον στον καρυοτυπο-επειδη δεν τους επειθε οτι το μωρο ηταν καλα-,και την επαναληπτικη β επιπεδου ολα ειχαν υποχωρξσει(ηπια διαταση,υπερηχογενες εντερο κ ηχογενεις εστιες)και ημουν 24 χρονων.

ο νικολας μου ειναι μια χαρα....

το ιδιο πιστευω και ευχομαι κ για το δικο σου μωρο.:)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Se euharisto poli v.polina mou nai eimai pio thetiki apo htes haris sta minimata apo oles sas.Pragmatika ena megalo euharisto se oles sas.Tin Triti kanw tin amnio .Proseuhithite gia mena kai steilte mou tin thetiki sas energeia!Na eiste oles kala kai na hereste ta mwrakia sas

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Σας έχω πολύ καλά νέα.Σήμερα το απόγευμα πήρα τα αποτελέσματα των επαναληπτικών εξετάσεων αίματος για τοξόπλασμα και CMV.

Ήταν καθαρά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τρελλάθηκα από τη χαρά μου.Από την αγωνία μου και το άγχος μου είχα πάει 1 ώρα νωρίτερα στο χημικό εργαστήριο για να πάρω τα αποτελέσματα.Την ώρα που μου είπε η χημικός ότι είναι καθαρά ήταν σαν να μου χάρισε τον κόσμο.Βέβαια δεν ξεχνώ ότι με τα αιματολογικά αποτελέσματα απλά αποκλείστηκε το ενδεχόμενο της μόλυνσης .Παραμένει η πιθανότητα χρωμοσομικών αλλαγών η οποία θα εξεταστεί αύριο με την αμνιοκέντηση...Έχω πολύ άγχος όμως προσπαθώ να είμαι θετική..Ελπίζω το θετικό αποτέλεσμα των αιματολογικών εξετάσεων να είναι προάγγελος θετικών αποτελεσμάτων και για την αμνιοκέντηση.Κάντε μια προσευχή και για μένα και στείλτε μου τη θετική σας ενέργεια η οποία τόσο με βοήθησε μέχρι τώρα......

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Σας έχω καταπληκτικά νέα...Πήρα τα αποτελέσματα της αμνιοκέντησης.

Ο πρίγκηπας μου ειναι μια χαρά !!!!!!!!!!!!

Όμως άς πάρω τα πράγματα από την αρχή.Την Τρίτη το πρωί πήγα στο ειδικό διαγνωστικό κέντρο που θα έκανα την αμνιοκέντηση.Ήμουνα κατααγχωμένη τόσο ώστε με ρωτούσε η γραμματέας του γιατρού για να συμπληρώσει τα προσωπικά μου στοιχεία και είχα πάθει ολική αμνησία...υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση της τάξης των 40 λ που κορύφωσε το αγχος και την αγωνία μου στα ύψη...Ωστόσο το βαρύ αθτό σκηνικό άλλαξε προς το θετίκό όταν μπήκα στο ιατρείο και συνάντησα το γιατρό....Εκεί είχα την ευκαιρία να καταλάβω ότι εκτός απο ένας λαμπρός επιστήμονας έιναι και ένας πολύ καλός άνθρωπος.Ήταν πού φιλικός και θετικός ,μου εξήγησε τη διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος.Πριν να κάνει καν την αμνιοκέντηση απλά ελέγχωντας τη διάταση της κοιλίας του εγκεφάλου με καθησύχασε ότι δεν θα είναι τίποτα και ότι όλα θα πάνε καλά.Άστε που βρήκε 9,2 mm τη διάταση της κοιλίας του εγκεφάλου αντί για 9,7 mm που την έβρισκαν οι άλλοι 2 γιατροί στις 2 εξετάσεις β’ επιπέδου. Στο τέλος με έβαλε να υπογράψω ένα χαρτί που έλεγε ότι γνωρίζω για το ενδεχόμενο του 1% αποβολής για το οποίο με είχε προειδοποιήσει από την αρχή.Ωστόσο μου ξανατόνισε ότι οι μετρήσεις που είχα ήταν τόσο οριακές ώστε ήταν σίγουρος ότι όλα θα πήγαιναν καλά.Μου είπε ότι ή ήπια υδρονέφρωση είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στα αγοράκια και ότι η ήπια διαταση του εγκεφάλου συναντάται με ποσοστό συχνότητας 2%

.’Εφυγα από εκεί πολύ πιο θετική και αισιόδοξη αλλά και προβληματισμένη για τη συμπεριφορά των άλλων γιατρών σχετικά με την ευκολία τους να τραγικοποιήσουν τις μετρήσεις και να μου μιλήσουν για υδροκεφαλία, σύνδρομο down, αιμοραγία στον εγκέφαλο , όγκο, μόλυνση. Με είχαν βομβαρδίσει για 2 τόσο οριακές μετρήσεις με τα χειρότερα σενάρια αφαιρώντας μου με τον τρόπο τους την ελπίδα και ποιος ξέρει εξυπηρετώντας ποιες σκοπιμότητες......Αυτά την Τρίτη.

Την τετάρτη ξημέρωσε η πιο δύσκολη μέρα της ζωής μου μια μέρα που δεν έυχομαι σε κανένα να ζήσει.Ένω όλες αυτές τις μέρες είχα τα πάνω και τα κάτω μου αλλά προσπάθουσα να είμαι ψύχραιμη για το μωράκι μου την Τετάρτη ένιωσα ότι πήγα στον άλλο κόσμο και επέστρεψα....Μπορεί να ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά πραγματικά ήμουν ένα ψυχολογικόμ ράκος.....έκλαιγα συνέχεια και το μυαλό μου είχε κολλήσει σε μαύρες και δυσοίωνες σκέψεις για το αποτέλεσμα.Μάταια ο καήμενος ο άντρας μου και οι γονείς μου προσπαθούσαν να με συνεφέρουν....Έιχα βουλιάξει στην απελπισία....και μαζί με αυτό δεν συνειδητοποιούσα ότι έκανα κακό στο μώρο.Το γλυκό μου ενώ τις προηγούμενες μέρες με είχε ταράξει στις κινήσεις και τα στριφιγυρίσματα χτες ήταν συνέχεια ακίνητο....Έιχα τρελλαθεί....νόμιζα ότι είχα κάνει κακό στο μωρό με την αμνιοκέντηση....κάτι που δεν θα μπορούσα ποτέ να συγχωρήσω στον εαυτό μου

Τελικά ο εφιάλτης πήρε τέλος με το τηλεφώνημα του καλού μου γιατρού που μου έκανε την άμνιο.Με πήρε ο ίδιος τηλ και μου είπε ότι το μωράκι μου είναι μια χαρά.Τρελλαθηκα απο τη χαρά μου.Ήταν το πιο ωραιο μηνυμα που άκουσα στη ζωή μου.Ξέσπασα σε κλάματα χαράς αυτή τη φορά και έτρεξα στην εικόνα Της Παναγίτσας που τελικά άκουσε τις προσευχές μου....Η χαρά του άντρα μου αλλά και των δικών μας απερίγραπτη και...ως εκ θαυματος το πλασματάκι μου άρχισε να κινείται σαν να ήθελε να μας δείξει και αυτό τη χαρά του....

Η συγκίνηση μου ακόμα και τώρα που γράφω είναι μεγάλη.Επιτέλους μπορώ να ηρεμήσω κσι εγώ και το μωρό μου .Ελπίζω να μην χρειαστεί άλλη μανούλα να περάσει τα όσα πέρασα εγώ αυτές τις μέρες και όσο για σας που σας έβαλαν μέσα σε αυτό το τρυπάκι με τις οριακές μετρήσεις ελπίζω η ιστορία μου να σας βοηθήσει όσο βοήθησαν εμένα οι ιστορίες που διάβασα εδώ μέσα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ.Ο θεος να σας έχει όλες και όλους καλά.

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άσχετο....ήθελα να βάλω και εγώ κάτω από κάθε post μου την ετικέτα με το ονομα και την ηλικία του μωρού μου,Αλήθεια πώς το κάνω αυτό.:D

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοπελα μου χαρηκα πολυ!!!!

με το καλο τωρα και να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη με ηρεμια!

για το τικερ τωρα,αν κ παει καιρος,πατας πατνω σε ενα απο αυτα που βλεπεις να εμφανιζονται και σε παει στη σελιδα,εκει ακολουθεις τις οδηγιες κ στο τελος που ζηταει κατι σαν κωδικο βαζεις αυτον που λεει οτι ειναι για φορουμ(ελπιζω κατα να καταλαβες γιατι σου τα γραφω βιαστικα);)

και μετα πηγαινεις εδω στην επεξεργασια του προφιλ σου και το βαζεις στην υπογραφη σου

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...