Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μουσική παιδεία...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! :D

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω κάποια στιγμή να φέρνω λίγο πιο συστηματικά τα παιδιά σε επαφή με τη μουσική. Επειδή εγώ κι ο σύζυγος δεν έχουμε μουσική παιδεία, επομένως είναι κάτι που μάλλον δε μπορούμε να παρέχουμε.... πέρα από το να βρίσκω και να τους βάζω τραγουδάκια στο ραδιόφωνο, σκεφτόμουν να τα πάω κάπου.

 

Ρώτησα σε γνωστό ωδείο αν έχουν τμήματα για μικρές ηλικίες και ήταν κάπως απρόθυμη η κυρία να μου εξηγήσει τι κάνουν και τι γίνεται εκεί. Αυτά τα τμήματα λέει ξεκινάνε από την αρχή της σχολικής χρονιάς και τώρα δε μπορούν να μπουν τα παιδιά, ούτε θα ξεκινήσει κάποιο άλλο. Δεν έκανε και τον κόπο όμως να με ενημερώσει με λεπτομέρειες για την επόμενη χρονιά.

Από την άλλη όταν ρώτησα για το οικονομικό του θέματος.... δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ έκπτωση για τα αδέρφια. Δηλαδή για 3 παιδιά θέλω 3 εγγραφές + 3 μηνιαίες συνδρομές.

Μου φαίνεται υπερβολικό να δωθούν τόοοοοσα χρήματα για παιδιά μεταξύ 2.5 και 3.5 ετών!! Δηλαδή, αν θέλουν τώρα τόσα, αργότερα ΠΟΣΑ θα θέλουν;;;

 

 

Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω (γιατί πολύ σας ζάλισα... :P), ξέρετε μήπως μπορώ να βρω μια κοπέλα με σχετικές γνώσεις που να έχει τη διάθεση και την όρεξη να κάνει κάτι τέτοιο στο σπίτι; Στο κάτω κάτω με τόσα παιδιά, εμείς είμαστε τμήμα από μόνοι μας! :lol: Και να μπορώ να έχω παράλληλα την ευελιξία να μην τρέχω στο ωδείο, και να κάνουν μάθημα όταν μπορούν ή αν κουράζονται να το καθυστερούμε.... (κάπως έτσι..)

 

 

Αααα και τα κυριότερα....

-υπάρχει λόγος να ασχοληθεί ένα παιδί τόσο νωρίς με μουσική ή κάποιο σύστημα; Κάνει τίποτα ή ... "σε δουλειά να βρισκόμαστε";

-υποθέτω πως διασκεδάζουν τα παιδιά σε αυτά.... γιατί αλλιως τα κόβουμε από την πρώτη μέρα... Γνωρίζετε τίποτα περισσότερο;

-Πόση ώρα απασχολούνται με αυτό, πόσες φορές την εβδομάδα; [Κάτι μου έλεγε για 1 ολόκληρη ώρα στο ωδείο και γύρω στα 50 λεπτά για τα μικρά... Πολύ δεν είναι αυτό;;;;]

-Μήπως τελικά σκοτίζομαι άδικα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλκυον ποσο ειναι καταρχας τα παιδακια σου ο αντρας μου ειναι μουσικος τα παιδακια σου ειναι μαλλον μικρα και νομιζω οτι ξθα δωσεις τσαμπα τα λεφτα σου εμεις τα δικα μου ο αντρας μου επιμενει οτι μετα τα 5 -6πρεπει να ερθουν ως συστηματικη μαθηση για καποιο μουσικο οργανο αυτο που μπορεις εσυ να κανεις ειναι να τα βΑΖΕΙς ΝΑ ΑΚΟΥΝ μουσικη ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙς να δεις εαν τελικαεχω καπου εφεση γιατι και εγω εχω αποθυμενω να τον μαθω κανονακι αλλα ειναι δικο μου αποθυμενο και πρεπει μονος του να το θελει ακομα να τους περνεις βιβλια με διαφορα οργανα να τα γνωριζουν ως εικονα και ποια ειναι φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

2.5 - 3.5 ετών.

Δεν ξέρω να ξεχωρίζω αν έχουν έφεση σε κάτι τέτοιο ή όχι... Δεν έχω ιδέα.

Είδα όμως πως τους αρέσει πολύ να παίζουν με ένα ξυλόφωνο και ένα μικρό παιχνιδι πιανάκι και να καμαρώνουν πως παίζουν μουσική. Και λέω... αχ να ήταν κάποιος που να ήξερε να τους έπαιζε έτσι ... χωρίς άγχος ... μουσικά παιχνιδάκια, κτλ...

 

Δεν έχω όμως ιδέα περί του αντικειμένου. Ούτε για το ποια ηλικία είναι η καταλληλότερη ή τι... ή πώς... Πλήρης άγνοια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ηλικία δεν κάνουν συνήθως μουσική προπαιδεία; Υπάρχουν τέτοια τμήματα στα δημοτικά πνευματικά κέντρα, αλλά δεν αφορούν την εκμάθηση μουσ.οργάνου.

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου που τον ρωτησα λεει να τα βαζεις να ακουν και να βλεπουν μουσικους να παιζουν στην τηλεοραση η εαν μπορεις απο κοντα και εγω ετσι ημουν ηθελα να τον βαλω ναμαθει κανονακι στα μικρα μου αρεσει η αρετη και μου ειπε νασ μην αγχωνομαι τα παιδια που εχουν εφεση σε κατι το δειχνουν πχ ο γιος μου οταν παιζει καποιος πνευστα τον κοιταει και οταν παιζει με τα ψευτικα οργανα τζαμπο το πολυ χρησιμοποιοι μπορει αυριο μεθαυριο να το ζητησει απο μονος του να το μαθει ακομα σαν εκπαιδευτικος λεει οτι δεν πρεπει να βιαζομαστε να μαθουμε κατι στο παιδι οταν αυτο δεν ειναι ωριμο να το μαθει... μην αγχωνεσε λοιπον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτή την ηλικία δεν κάνουν συνήθως μουσική προπαιδεία; Υπάρχουν τέτοια τμήματα στα δημοτικά πνευματικά κέντρα, αλλά δεν αφορούν την εκμάθηση μουσ.οργάνου.

 

Αυτο θα προτεινα και εγω...εχουμε στο δημο σε εμας λογικα θα εχει και αλλου αφου ο δημος αντιγραφει τους αλλους δημους μουσικοκινητικη αγωγη για παιδια 2-5 χρονων....για κοιτα τι εχει ο δημος σου μηπως τουλαχιστον τα πας εκει και μαθουν για το ρυθμο κλπ....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! :D

Κι εμένα μου φαίνεται νωρίς. Είχα ρωτήσει κάποια άλλη μουσικό και μου είχε πει όσο νωρίτερα έρθει σε επαφή τόσο καλύτερα. Κι επειδή δεν έχω εμπειρία, λέω μήπως έχει δίκιο; Αλλά... δεν έχω ακούσει κάτι που να μου κάνει "κλικ"...

 

Και πιστεύω πως ο άντρας σου έχει δίκιο.... για την ηλικία. Δε βιάζομαι, αλλά το θέμα είναι πως δεν ξέρω και πότε είναι ο ενδεδειγμένος χρόνος... Οκ... δηλαδή αν δω ενδιαφέρον να κοιτάξω κατά την εποχή που θα αρχίζει το σχολείο... Σωστά;

 

Για το δήμο... χμμμ ναι!! Πώς δεν το σκέφτηκα?! Υπάρχει δημοτικό ωδείο... Θα ρίξω μια ματιά. Μάλλον όμως αργότερα αφού απ' ότι κατάλαβα είναι νωρίς ακόμα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω θεωρω πως ειναι νωρις, και πως αν ειναι να κοψεις απο αλλου για να κανεις αυτο, καλυτερα να περιμενεις κανα 2 χρονια. Ο γιος μου που κοντευει 3 ετων, πηρε δωρο απο φιλο μας, αυθεντικη παιδικη ντραμς. Αποφασισαμε να τη βαλουμε στο παταρι, και να την εμφανισουμε σε 1 ή 2 χρονια, αναλογα με το πόσο ωριμος θα ειναι. Ρωτησα κι εγω σε ωδειο για μουσικοκινητικη αγωγη, και μου φανηκαν πολλα τα χρηματα για 45 λεπτα την εβδομαδα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα εμας η μουσικινητικη αγωγη ανηκει στη αθλητικο τμημα του δημου το οποιο εβγαλε τωρα τα νεα προγραμματα του χρονου για ολα τα αθληματα και μεσα σε ολα και αυτο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οικονομικό το θέμα. Δηλαδή δε θα μου λείψουν από κάπου αλλού. Αλλά δε θέλω να πληρώνω χωρίς αντίκρυσμα και μόνο με την ιδέα πως "κάνω καλό". Αυτό είναι που δε μου αρέσει.

Και στο κάτω κάτω στα αδέρφια λίγο-πολύ ξέρω πως κάνουν εκπτώσεις. Εκεί ήθελαν 3 εγγραφές + 3 συνδρομές... εις το ακέραιον! Μου φάνηκε πως να το πω... τραβηγμένο. Ειδικά αφού μιλάμε για τόσο μικρές ηλικίες.... Να πω πως είναι κάτι που "επενδύω" σε αυτό, να το καταλάβω, αλλά δε με έπεισε, δε μου άρεσε η αντιμετώπισή της και δεν έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει. Στο συγκεκριμένο ωδείο δεν πρόκειται να τα πάω.

 

Γενικά γίνεται κάτι στο σπίτι (για αργότερα ΑΝ αποφασίσουμε κάτι τέτοιο); Δηλαδή μπορεί να έρθει δάσκαλος/-α στο σπίτι;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bouboukakia... δε φαντάζομαι να ρωτάς εμένα... εεε;; :lol: Είμαι εντελώς ... άσχετη! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ρωτούσες και στο σταθμό...κάτι σε μουσικοκινητική θα κάνουν.... Μήπως μπορούσες να πάρεις καμιά ιδέα για εφαρμογή στο σπίτι (από σένα).

 

Νομίζω ότι η πρώτη επαφή σ' αυτή την ηλικία γίνεται ούτως ή άλλως με μορφή παιχνιδιού.

 

Γνώσεις δεν έχω ιδιαίτερες, απλώς θυμάμαι σε μια συζήτηση με μουσικό να προτείνει το σύστημα Orff...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

bouboukakia... δε φαντάζομαι να ρωτάς εμένα... εεε;; :lol: Είμαι εντελώς ... άσχετη! :lol:

Α, καλά, ρωτάς τώρα τη σχετική:lol:. Όχι, η ερώτηση ήταν γενική, γιατί έχω αυτή την εντύπωση από γνωστούς μου με πιάνο, κιθάρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, βρε παιδιά, με το δικό σου μουσικό όργανο διδάσκεσαι...

Και μάλιστα σε ορισμένα υπάρχουν και μεγέθη (βιολί, ακορντεόν), οπότε ανά διαστήματα αγοράζεις καινούριο!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Και πού μαθαίνεις τι σου αρέσει;;; :confused:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στον Δημο μας λειτουργουν τμηματα προσχολικης ηληκιας.

Τα βαζουν σε ολα τα οργανα την 1η χρονια και απο εκει και περα καταλαβαινουν την κλιση τους για την επομενη χρονια.

Στο ωδειο συνηθως απο 4-5+ και μουσικοκινητικη αγωγη για πριν μας ειχαν πει παντως.

Η δε τιμη ειναι υπεροχη στον δικο μας. 20 Ε για ολο τον χρονο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν εννοείς να μάθουν τα παιδιά μουσικό όργανο. Η επαφή με τη μουσική στις μικρές ηλικίες είναι πολύ θετική εμπειρία. Αλλά βέβαια ο καθένας έχει διαφορετική εικόνα τί μπορεί να σημαίνει αυτό. Μέσα από ένα ωδείο που θα κάνει σοβαρή δουλειά, θα μπορέσει να έρθει σε επαφή με τους ήχους, τα όργανα, το συντονισμό κίνησης και φωνής κλπ. κλπ. Είναι ωραίος τρόπος να περνάει το απόγευμά του ένα παιδί, κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι απαραίτητο για να μάθει ένα όργανο αργότερα, απλά είναι μία ωραία δραστηριότητα. Τώρα, αν αποφασίσεις να πάρεις κάποιον στο σπίτι, φρόντισε να έχει εμπειρία σε μουσικοκινητική. Γιατί αν είναι να τους κάνει μουσική (νότες, διαστήματα κλπ κλπ κλπ) θα το χάσεις το παιχνίδι, θα τους φανούν όλα πολύ βαρετά και θα αρνηθούν. Γενικά όσοι προσεγγίζουν μαθησιακά πολύ μικρά παιδιά (γυμναστική, μουσική, ξένες γλώσσες) πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι ακριβώς κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Αααα και τα κυριότερα....

-υπάρχει λόγος να ασχοληθεί ένα παιδί τόσο νωρίς με μουσική ή κάποιο σύστημα; Κάνει τίποτα ή ... "σε δουλειά να βρισκόμαστε";

-υποθέτω πως διασκεδάζουν τα παιδιά σε αυτά.... γιατί αλλιως τα κόβουμε από την πρώτη μέρα... Γνωρίζετε τίποτα περισσότερο;

-Πόση ώρα απασχολούνται με αυτό, πόσες φορές την εβδομάδα; [Κάτι μου έλεγε για 1 ολόκληρη ώρα στο ωδείο και γύρω στα 50 λεπτά για τα μικρά... Πολύ δεν είναι αυτό;;;;]

-Μήπως τελικά σκοτίζομαι άδικα;

 

ο αντρας μου ειναι μουσικος. απο οτι μου εξηγησε το να ακουνε τα παιδια κλασσικη κ οχι οποιδηποτε μουσικη τα βοηθαει να αντιλαμβανονται ηχους που σε αλλη μουσικη δεν υπαρχουν.ηχοι απο πολλα οργανα μαζι αρμονικα βαλμενα.

 

σαν νηπιαγωγος θα σου ελεγα οτι και διασκεδαζουν κ μαθαινουν αλλα αν γινει κανονικο μαθημα για 50 λεπτα θα σου φυγουν απο το παραθυρο!κανονικα η δρααρτηριοτητα για τα νηπια δεν πρεπει να ξεπαρνα τα 20 λεπτα.αν ομως τραβαει φυσικα κ κανουμε παραπανω. αλλωστε αν κανουν τελικα μουσικη στο σπιτι,οι δραστηριοτητες μπορει να ειναι διαφορετικες με κοινο παρονομαστη τη μουσικη.

πχ ακουνε τον ηχο με κλειστα ματια να δουν απο που προερχεται,

να τον αναγνωρισουν

, να κρατησουν τον ρυθμο με τα χερια ,με τα οργανα

να χορεψουν τον ηχο να τον ζωγραφισουν,

να βρουν ηχους απο τη φυση κτλ.αν μπορεις ψαξε στο αναλυτικο του νηπιαγωγειου θα βοηθηθεις.

ακομα κ αν σου φανει λιγο ολο αυτο , το γεγονος οτι τα παιδια θα συγκεντρωθουν κ θα αυξησουν την παρατηρητικοτητα κ την αντιληψη ειναι σπουδαιο.

 

η μαριζα κωχ εχει ενα ενδιαφερον προγραμμα καπου κοντα στην ακροπολη αλλα νομιζω απο 4 κ πανω

Link to comment
Share on other sites

Σαυτη την ηλικια μιλαμε για τη μουσικη προπαιδει και σαν μουσικος λεω οτι ειναι πολυ καλο για την μετεπειτα αναπτυξη τους ασχετα με το αν θα ασχοληθουν με τη μουσικη ή οχι..Βοηθαει σε παρα πολλα πραγματα οσν αφορα την "εγκεφαλικη" αναπτυξη..Εγω δεν ασχολουμε με τοσο μικρες ηλικιες γιατι αυτο θελει ειδικη εκπαιδευση και αν το μαθημα γινει σωστα ΔΕΝ κουραζονται τα παιδια ουτε σε 2 ωρες...Μπορω να σου στειλω σε πμ ωδεια που εχουν πολυ οικονομικα προγραμματα ορφ με πολυ καλη δουλεια και ενοειται μπορειται να μεπιτε και στη μεση της χρονιας....Κακως βαριοταν αν σε ενημερωσει η συγκεκτιμενη κυρια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα τωρα μια γνωστη που ειπε οτι το εγγονι της εχει πολυ φορτωμενο προγραμμα. Ειχε λεει μουσικη προπαιδεια, ξενες γλωσσες και μαγειρικη. Την ρωτησα ποσο ειναι το εγγονι της και μου απανταει "2 ετων"!!!!:):lol::eek::eek:

 

Γνωμη μου ειναι οτι τα παιδια παιρνουν παρα πολλα απο την επαφη με την μουσικη. Αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να παει σε μια ταξη απαραιτητα για να γινει αυτο. Τι καλυτερο απο την καθημερινη επαφη με την μουσικη στο σπιτι? Με την κλασικη, με διαφορα οργανα ( παιδικα και μεγαλων ) να υπαρχουν στο σπιτι και να δειχνει ο γονιος πως βγαινουν ηχοι και μελωδιες απο εκει. Να βαζει ενα τραγουδι που του αρεσει, ακομα και παιδικο, σε διαφορες εκτελεσεις και να το τραγουδαει παραλληλα ? Πιστευω οτι τα παιδια απο μονα τους αναζητουν την μουσικη και ειναι πολυ απλο και διασκεδαστικο να τους δειχνουμε εμεις την διασκεδαση και την ομορφια των ηχων.

 

Ισως μια ταξη να υποβαλλει το παιδι σε κατι που αργοτερα θεωρησει οτι του επιβληθηκε, ενω η επαφη μεσα απο το σπιτι και τον γονιο να ειναι πιο ουσιαστικη.

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα τωρα μια γνωστη που ειπε οτι το εγγονι της εχει πολυ φορτωμενο προγραμμα. Ειχε λεει μουσικη προπαιδεια, ξενες γλωσσες και μαγειρικη. Την ρωτησα ποσο ειναι το εγγονι της και μου απανταει "2 ετων"!!!!:):lol::eek::eek:

 

Γνωμη μου ειναι οτι τα παιδια παιρνουν παρα πολλα απο την επαφη με την μουσικη. Αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να παει σε μια ταξη απαραιτητα για να γινει αυτο. Τι καλυτερο απο την καθημερινη επαφη με την μουσικη στο σπιτι? Με την κλασικη, με διαφορα οργανα ( παιδικα και μεγαλων ) να υπαρχουν στο σπιτι και να δειχνει ο γονιος πως βγαινουν ηχοι και μελωδιες απο εκει. Να βαζει ενα τραγουδι που του αρεσει, ακομα και παιδικο, σε διαφορες εκτελεσεις και να το τραγουδαει παραλληλα ? Πιστευω οτι τα παιδια απο μονα τους αναζητουν την μουσικη και ειναι πολυ απλο και διασκεδαστικο να τους δειχνουμε εμεις την διασκεδαση και την ομορφια των ηχων.

 

Ισως μια ταξη να υποβαλλει το παιδι σε κατι που αργοτερα θεωρησει οτι του επιβληθηκε, ενω η επαφη μεσα απο το σπιτι και τον γονιο να ειναι πιο ουσιαστικη.

Oταν γινεται σωστη δουλεια δεν επιβαεται κατι αλλα βγαινει στα παιδια σαν πουλ αγαπητο παιχνιδι,,Ακομα και εγω που ειμαι μουσικος και το παιδι μου εχει αμεσα ερεθισματα θα το ενταξω σε ενα τετοιο τμημα οταν θα ερθει η ωρα.Η γνωμη μου ειναι οτι η σωστη ωρα ειναι απο 3,5 ετων οχι 2,5-

Σε ενα τμημα μουσικης προπαιδειας εκτως απο τα ηχοχρωματα και απο τα απλα τραγουδακια μαθαινουν τα παιδια μεσα απο το παχνιδι και απο τη συνεργασια τη μουσικη...Δεν τους απιβαλεται κατι και ενας γινιος δεν εχει παντα την ικανοτητα να το κανει σωστα αυτο το πραγμα..ειναι σε μια ομαδα παιχνιδιου ουσιαστικα με αλλα παιδακια...

Η μουσικη βοηθαει οπως ειπα και πριν στην αναπτυξη του εγκεφαλου των παιδιων και αποτρεπει απο διαφορες καταστασεις -οπως δυσλεξιες κπκλπ..

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχχ.. να σας πω τι σκεφτόμουν... ποιο θα ήταν το ιδανικό για μένα.

Να έχω ας πούμε μια φίλη που να έρχεται στο σπίτι και όταν έχει όρεξη να φέρει την κιθάρα της για παράδειγμα και να παίζει τραγουδάκια παιδικά ή μη. Έτσι, για διασκέδαση. Την άλλη μέρα να φέρνει για παράδειγμα το αρμόνιό της και να παίζει πότε τραγουδάκια και πότε μελωδίες. Να μπορούν τα παιδιά να το δούν, να το ακούσουν αληθινά και να το αγγίξουν να το νιώσουν. Αυτό. Τίποτα περισσότερο. Μια επαφή δηλαδή με το αντικείμενο, χωρίς μαθήματα, νότες, άγχος ή κάποιο ιδιαίτερο μοτίβο.

 

Δε θέλω να βάλω τα παιδιά στην έννοια του προγράμματος κάποιου μαθήματος. Μακάρι να ήξερα μουσική και αυτό να μπορούσα να το έκανα εγώ..., αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω τίποτα.

 

Κι επειδή δεν έχω τέτοια φίλη (ή να πω καλύτερα, έχω αλλά είναι πολύ μακριά), έλεγα μήπως αυτό μπορεί να γίνει με άλλο τρόπο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μικρή άκουγα συνέχεια το δίσκο "Ο Πέτρος και ο λύκος", ένα παραμύθι στο οποίο οι ήρωες αντιστοιχούν σε κάποιο όργανο, π.χ. τρομπόνι ο λύκος, βιολί η γάτα κ.τ.λ. Ακόμα θυμάμαι τη μελωδία του και τα διαφορετικά ηχοχρώματα κάθε οργάνου... (Αν και ως παραμύθι δε με ενθουσίασε ποτέ...).

Γιατί δε ρωτάς για ιδέες και τους μουσικούς στο σχολείο σου; Όλο και κάτι θα σου προτείνουν. Να προτιμήσεις αυτούς που έχουν μικρά παιδάκια και τους εκτιμάς και για τη δουλειά τους...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...