Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενοχλησεις μετα απο αμνιοκεντηση


Recommended Posts

γεια σας.εκανα αμνιοκεντηση την προηγουμενη τεταρτη.ολα πηγαν καλα και τα πρωτα αποτελεσματα δειχνουν ενα υγιεστατο κοριτσακι.μετα την αμνιο δεν ειχα ενοχλησεις.σημερα ομως αισθανομαι περιεργα την κοιλια μου.ειναι πολυ φουσκωμενη και δεξια και αριστερα νιωθω πιεσεις.δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα για να σας δωσω να καταλαβετε.το πρωι ειχα και πονους περιοδου.νιωθω βαρος στην κοιλια.αυριο μπαινω στην 18 εβδομαδα.πηρα τωρα τον γιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω αλλα εγω φοβαμαι.αν συνεχισουν οι πονοι περιοδου θα παρω παλι τα pre-par.θα παω και αυριο το πρωι να με δει για να μου φυγει ο φοβος.εχει καμια σας σχετικη εμπειρια μετα απο αμνιοκεντηση;τι νιωθατε;

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να 'μαι κι εγώ! Όπως σου είπα εγώ παθαίνω κράμπες στην κοιλιά όπως σκύβω και εάν ξαπλώσω μου περνάνε. Όμως είναι πολύ δυνατές και κρατάνε κανένα λεπτό. Μάλλον το πρωτο-ένιωσα μετά από ένα δυνατό φτάρνισμα. Λες και με τράβαγαν τα "ράμματα από μέσα μου". Άλλα συμπτώματα δεν έχω. Ωστόσο η γιατρός μου μού είπε ότι θέλει προσοχή ακόμα και γι' αυτό ξανά άρχισα το pre-par-όχι ότι μου πέρασαν και οι κράμπες όμως.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το prepar? Εγώ έκανα πριν 4 βδομάδες και έπερνα μόνο mag2 (και amoxil 4 μέρες). Δεν είχα καθόλου πονάκια ή κράμπες. Το μαγνήσιο πρέπει να με βοήθησε. Μου είχε πει αν έχω πονάκια να πάρω Buscopan, και αν τα πονάκια γίνουν δυνατοί πόνοι να τον πάρω τηλ. Όμως δεν χρειάστηκε. Το ότι φούσκωσε η κοιλίτσα είναι φυσιολογικό :D. Η δικιά μου από σχεδόν πλάκα φούσκωσε ξαφνικά μέσα σε 1 μέρα. Για να είσαι σίγουρη, καλά κάνεις και θα πας τον δεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. και εγώ την προηγούμενη Τέτάρτη πήγα για αμνιοκέντηση. Τις τρεις πρώτες ημέρες τις πέρασα στο κρεβάτι παίρνοντας αντιβίωση Rullid (την οποία πήρα συνολικά για 5 ημέρες) καθώς τα υπόλοιπα που παίρνω καθ' όλη την εγκυμοσύνη δηλαδή ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο και τίποτα άλλο. Τις πρώτες ημέρες είχα, κατα περιόδους, μια ελαφρά ενόχληση στην κοιλιά η οποία είχε την μορφή της πίεσης αλλά τώρα μου έχει μάλλον περάσει γιατί δεν το νοιώθω πλέον και έχω επιστρέψει σε κανονική δραστηριότητα απλά προσέχοντας λίγο περισσότερο απ' όσο θα πρόσεχα σε άλλη φάση. Ελπίζω κορίτσια να πάνε όλα καλά για όλες, γιατί είναι δύσκολη εμπειρία η αμνιοκέντηση. Νοιώθεις να σου φεύγει η γη κάτω από τα πόδια. Πάντως μήπως η αίσθηση αυτή της φουσκωμένης κοιλιάς που αναφέρεις mariazante μήπως είναι πράγματι γιατι μεγαλώνει το μωράκι και δεν σχετίζεται με την άμνιο;

ymSzp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειπε οτι δεν πρεπει να εχει σχεση με την αμνιο.τωρα θα δουμε.την εκανα την προηγουμενη τεταρτη και την παρασκευη πηγα στο γιατρο να με δει απο ανασφαλεια δικη μου.ολα ηταν καλα.αλλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ειχα πονακια.συνεχεια καπου ποναω.αφηστε.ειναι απελπιστικη η κατασταση μου.και πριν μεινω εγκυος ολο κατι με ενοχλουσε....χααχαχαχαχαχ

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας.εκανα αμνιοκεντηση την προηγουμενη τεταρτη.ολα πηγαν καλα και τα πρωτα αποτελεσματα δειχνουν ενα υγιεστατο κοριτσακι.μετα την αμνιο δεν ειχα ενοχλησεις.σημερα ομως αισθανομαι περιεργα την κοιλια μου.ειναι πολυ φουσκωμενη και δεξια και αριστερα νιωθω πιεσεις.δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα για να σας δωσω να καταλαβετε.το πρωι ειχα και πονους περιοδου.νιωθω βαρος στην κοιλια.αυριο μπαινω στην 18 εβδομαδα.πηρα τωρα τον γιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω αλλα εγω φοβαμαι.αν συνεχισουν οι πονοι περιοδου θα παρω παλι τα pre-par.θα παω και αυριο το πρωι να με δει για να μου φυγει ο φοβος.εχει καμια σας σχετικη εμπειρια μετα απο αμνιοκεντηση;τι νιωθατε;

Αυτά κορίτσια τα είχα κι εγώ και ιδιαίτερα στην περιοχή που είχε μπει η βελόνα!!Eγώ ακόμα πέρνω Pre-par!Mε τον καιρό όμως περνάνε λίγο ξεκούραση ακόμα και όλα μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Zambeto, πόσο καιρό παίρνεις τα prepar και γιατί πρέπει να τα συνεχίζεις ακόμα;
Τα πέρνω από τότε που έκανα την αμνιοπαρακέντηση σε συνδυασμό με μαγνήσιο γιατί είχα πολλά πετρώματα!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις γυρισα απο τον γιατρο.η ζουζουνα μου ειναι μια χαρα.ποτε επιτελους θα μου φυγει αυτο το αγχος;;;;;;;;;;;;ηταν απιθανη...κουνουσε συνεχεια χερακια ποδαρακια και ανοιγοκλεινε το στοματακι της.πολυ γελιο.....εσεις ολα καλα;εδω η καλη νυφηηηηηη.....χα χα χα χα χα χα

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο τον γιατρο.η ζουζουνα μου ειναι μια χαρα.ποτε επιτελους θα μου φυγει αυτο το αγχος;;;;;;;;;;;;ηταν απιθανη...κουνουσε συνεχεια χερακια ποδαρακια και ανοιγοκλεινε το στοματακι της.πολυ γελιο.....εσεις ολα καλα;εδω η καλη νυφηηηηηη.....χα χα χα χα χα χα
Mαράκι εδώ είμαστε,οι καλοί γαμπροί και με πολλές επιλογές!!Ζωηρούλα η μπουμπούκα!!Μαράκι το άγχος από τη στιγμή που θα μείνουμε έγκυες,μέχρι να τινάξουμε τα πέταλα δεν σταματάει ποτέ!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

τωρα αρχιζω να σκεφτομαι τα τελευταια αποτελεσματα απο την αμνιο.και αν τρεχει κατι και δεν βγουν καλα;;;;;;;ωχ Παναγια μου τι τραβαμε;;;;;
Mαράκι θα σε δείρω!!!Ο γιατρός μου μου είχε πει οτι τα 2α αποτελέσματα ακολουθούν τα 1α πολύ σπάνια βγαίνει το αντίθετο,γι αυτό ηρέμησε!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου μπετυ.τι κανεις?χαθηκαμε.εγω παντως δεν ειχα καμια ενοχληση.απλα επαιρνα αντιβιοση για 3 μερες

Γειά σου Ελενάκι η μπουμπουκα σου καλά είναι;Τι περιμένεις με 2 παιδάκια μέσα στο σπίτι και πάλι καλά την έχω βγάλει μέχρι τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...