Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καράτε ή Tae kwon Do για κοριτσάκι;


Recommended Posts

Έψαξα λίγο στο φόρουμ αλλά δε βρήκα κάποιο σχετικό θέμα...θα ήθελα να με συμβουλέψει όποια μανούλα ή ειδικός ξέρει σχετικά με τις πολεμικές τέχνες και συγκεκριμένα για το καράτε ή το τάε κβο ντο.

 

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 4 και μου πρότεινε μια φίλη μου να πάμε παρέα τα παιδιά μας στο καράτε. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ κάποια πολεμική τέχνη για το παιδί μου και αν μπορούσα να επιλέξω θα διάλεγα να κάνουμε ενόργανη γυμναστική λόγω του σώματος και της ευλυγισίας της μικρής μου. (Ξέρει δηλαδή ήδη να κάνει ρόδα και ανάποδες τούμπες μόνη της)Επειδή όμως δε βρήκα κάτι σχετικό στην περιοχή μου άρχισα να σκέφτομαι με διαφορετικό μάτι να ξεκινήσουμε μια πολεμική τέχνη, όπου σίγουρα θα έχει να της δώσει πολλά.

 

Εχει καμιά μανούλα εμπειρία από κορούλα σε πολεμική τέχνη; Εσάς γενικά πως σας φαίνεται σαν ιδέα;Ποια θεωρείται καλύτερη για κορίτσι;

Ξέρω ότι το μπαλέτο θα ήταν πιο ''αποδεκτό'' και γλυκό για κορίτσι αλλά δε νομίζω πως ταιριάζει στη κόρη μου, η οποία έχει αθλητικό και δεμένο κορμί όπου θα ήταν άχαρη στο μπαλέτο.

Επιπρόσθετα προτιμώ τον αθλητισμό για να εκτονώνει και την ενέργειά της. Διάβασα ότι βοηθάει η πολεμική τέχνη στην υπερενέργεια και στον υπερκινητισμό.

Και ευελπιστώ να την βοηθήσει και στην ισορροπία μιας και από την βιασύνη μας τρώμε συνέχεια τούμπες.

Περιμένω τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειμαι υπερ αυτης της ενασχολησης ειτε για αγορι ειτε για κοριτσι αλλα σε μεγαλυτερη ηλικια. Ειναι δυσκολη γυμναστικη και πραγματικα πρεπει να ειναι πολυ καλος ο εκπαιδευτης για να μην 'τραυματιστει' το παιδι.

Επισης, το καρατε, εχει μεγαλυτερη τεχνικη απο το Ταε.

Link to comment
Share on other sites

μαριτα, ηθελα πριν σου πω τη γνωμη μου οτι το μπαλετο δεν ειναι καθολου γλυκο επι της ουσιας, ενα γερο δυνατο και αθλητικο σωμα ειναι και για το μπαλετο ενα συν, αυτο το λεω επειδη μας διαβαζουν κι αλλοι

 

τωρα στο ερωτημα που σε ενδιαφερει, εγω θα διαλεγα κουνγκ φου μετα τζουντο

μετα καρατε και μετα ταε

 

εννοειται οτι αναμεσα στα δυο καρατε η ταε θα διαλεγα καρατε για τον ιδιο λογο που σου ειπε η λαιδα

Link to comment
Share on other sites

εγω δε ξερω για τα δυο συγκεκριμενα αθληματα γενικα για τις πολεμικες τεχνες πολλα αλλα ξερω να σου πω οτι η κολλητη μου εχει γραψει τη κορη της τζουντο,,,και ειναι μια χαρα,,,και η μικρη το γουσταρει τρελα,,,εγω τις κορες μου τις εγραψα ρυθμικη αλλα οχι γιατι εγω θεωρω οτι οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι για κοριτσια απλα η μεγαλη μου δε το ηθελε(πηγαμε και ειδαμε ενα μαθημα ) οποτε ακολουθησα καθαρα τις επιλογες τους,,,,στο πισω ομως μερος του μυαλο μου μια αυτοαμυνα καποια στιγμη θα παω να τις μαθω,,,και τελος δε νομιζω οτι υπαρχουν κοριτσιστικα και αγοριστικα,,,,υπαρχει απλα αυτο που θελει το παιδι,,,,αν μου ελεγε μποξ θα την πηγαινα (που λεει ο λογος αφου πρωτα της εξηγουσα και και και ) και αν μου ελεγε ο γιος μου (αν ειχα ) θελω χορο θα το εψαχνα και θα τον πηγαινα,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έψαξα λίγο στο φόρουμ αλλά δε βρήκα κάποιο σχετικό θέμα...θα ήθελα να με συμβουλέψει όποια μανούλα ή ειδικός ξέρει σχετικά με τις πολεμικές τέχνες και συγκεκριμένα για το καράτε ή το τάε κβο ντο.

 

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 4 και μου πρότεινε μια φίλη μου να πάμε παρέα τα παιδιά μας στο καράτε. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ κάποια πολεμική τέχνη για το παιδί μου και αν μπορούσα να επιλέξω θα διάλεγα να κάνουμε ενόργανη γυμναστική λόγω του σώματος και της ευλυγισίας της μικρής μου. (Ξέρει δηλαδή ήδη να κάνει ρόδα και ανάποδες τούμπες μόνη της)Επειδή όμως δε βρήκα κάτι σχετικό στην περιοχή μου άρχισα να σκέφτομαι με διαφορετικό μάτι να ξεκινήσουμε μια πολεμική τέχνη, όπου σίγουρα θα έχει να της δώσει πολλά.

 

Εχει καμιά μανούλα εμπειρία από κορούλα σε πολεμική τέχνη; Εσάς γενικά πως σας φαίνεται σαν ιδέα;Ποια θεωρείται καλύτερη για κορίτσι;

Ξέρω ότι το μπαλέτο θα ήταν πιο ''αποδεκτό'' και γλυκό για κορίτσι αλλά δε νομίζω πως ταιριάζει στη κόρη μου, η οποία έχει αθλητικό και δεμένο κορμί όπου θα ήταν άχαρη στο μπαλέτο.

Επιπρόσθετα προτιμώ τον αθλητισμό για να εκτονώνει και την ενέργειά της. Διάβασα ότι βοηθάει η πολεμική τέχνη στην υπερενέργεια και στον υπερκινητισμό.

Και ευελπιστώ να την βοηθήσει και στην ισορροπία μιας και από την βιασύνη μας τρώμε συνέχεια τούμπες.

Περιμένω τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας!

Kαταρχήν το παιδί είναι πολύ μικρό ακόμα για τέτοια αθλήματα. Σε 1-2 χρόνια το ξαναβλέπεις.

Συμφωνώ με τις επιλογές σου. Δεν χρειάζεται όλα τα κορίτσια να κάνουν ρυθμική και μπαλέτο.

Θα σου πρότεινα το Τάε κβο ντο, έχοντας περάσει και από τα 2.

Το καράτε είναι πιο τεχνικό αλλά το τκντο είναι πιο άθλημα.

Μπορεί γιατί όχι να πάει μέχρι και στους Ολυμπιακούς.

Έχει λιγότερο δυνατά χτυπήματα, πιο πολύ κίνηση, πιο πολλούς κανονισμούς στους αγώνες. Τα κορίτσια δε έχουν εκπληκτικό σώμα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Και εγώ κλίνω πιο πολύ σε τάε κβο ντο χωρίς βέβαια να έχω εμπειρία από αυτά...θα ρωτήσω στις σχολές για την ηλικία. Ίσως να είναι μικρή όπως σωστά είπατε αλλά επειδή η φίλη μου με το συνομίληκο γιο της έχουν ξεκινήσει ήδη φαντάστικα ότι ξεκινάνε γύρω στα 4.

Θα το ρωτήσω όμως...

Δηλαδή το τάε κβο ντο κάνει ωραίο σώμα στα κορίτσια; Γυμνάζει και εκτονώνει;

Μμμμ....αρχίζω να ψήνομαι για πολεμική τέχνη, και αν δε τα καταφέρουμε φέτος ελπίζω του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την επιλογή μεταξύ των δύο, θα σταθώ στο θέμα της ηλικίας. Οι πολεμικές τέχνες θέλουν κάποια πειθαρχία και δεν εννοώ του χαρακτήρα, αλλά αναφέρομαι ουσιαστικά στο χρόνο προσύλωσης. Θα έλεγα πως καταλληλότερη θα ήταν μεγαλύτερη ηλικία. Μπορεί να γίνονται δεκτά και πολύ μικρά παιδιά, αλλά προσωπικά δε θα ξεκινούσα τα παιδιά μου πριν γίνουν 6-7.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου είναι δάσκαλος πολεμικών τεχνών κ είχε κ σχολή. Νούμερο ένα επιλογή είναι το κουνκ φου... Τρομερά πνευματικό, με τρομερή πειθαρχία κ όχι βία. Αμύνεσαι πρώτα με το μυαλό κ μετά με το σώμα. Μετα καράτε κ τελευταίο τάε κβο ντό που χρησιμοποιείς πολυ τα πόδια κ σχεδόν καθόλου τα χέρια. Πολύ ξύλο κ πολυυυυυυυυ βία. Βέβαια είναι ολυμπιακό άθλημα κ που ξέρεις καμία φορά..... Όσο για την ηλικία, δεν παίζει κανένα ρόλο. Σίγουρα στα 3 δεν θα είναι το σούπερ πειθαρχημενο παιδί κ δεν θα τα " πιάνει" όλα, αλλά τους κόβεται λίγο ο τσαμπουκάς. Εμένα ο γιος μου είναι 16 μηνών κ μας πουλάει κ μας αγοράζει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την επιλογή μεταξύ των δύο, θα σταθώ στο θέμα της ηλικίας. Οι πολεμικές τέχνες θέλουν κάποια πειθαρχία και δεν εννοώ του χαρακτήρα, αλλά αναφέρομαι ουσιαστικά στο χρόνο προσύλωσης. Θα έλεγα πως καταλληλότερη θα ήταν μεγαλύτερη ηλικία. Μπορεί να γίνονται δεκτά και πολύ μικρά παιδιά, αλλά προσωπικά δε θα ξεκινούσα τα παιδιά μου πριν γίνουν 6-7.

συμφωνώ! το ζητούμενο στις πολεμικές τέχνες είναι η προσήλωση, κι γω δεν θα πήγαινα μικρό το παιδί μου. Σϊγουρα όμως μεγαλύτερο! Θεωρώ τις πολεμικές τέχνες μακράν την καλύτερη εκτόνωση για όλες τις ηλικίες! Ο νους γαληνεύει, το σώμα ξεσπά και το μόνο που περιμένει κανείς είναι την επόμενη προπόνηση!

Συχνά σκέφτομαι ότι θα γίνουμε ρεζίλι μελλοντικά, στο ίδιο μέρος μάνα και παιδί να κάνουν κικ μποξινγκ πχ :lol:

ΥΓ θα διάλεγα μάλλον τάε κβο ντο ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

ΥΓ θα διάλεγα μάλλον τάε κβο ντο ;)

Εγώ είχα διαλέξει καράτε... πριν αιώνες... όταν δηλαδή ήμουν σε ηλικία που με πήγαινε η μαμά μου! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε να διαλεξουμε μεταξυ τζουντο και ταε κβο ντο και μαλλον τεινω στο πρωτο, μου παν οτι ειναι πολυ καλος ο δασκαλος. Για αγορι βεβαια 5 ετων αλλα οι δικοι μου τσινανε. Του αρεσουν τα πολεμικα και ελπιζω οτι θα βγει λιγο απο το καβουκι του γιατι ειναι πολυ ντροπαλος (εξω) Σπιτι ειναι ζωηρος και χτυπα τον αδερφο του (κι εμας) Λεω μπας και μαζευτει λιγο. Η θα μας παρει και θα μας σηκωσει ολους?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αλκυον μια χαρά! Αμα πειράξει κανείς ταπαιδιά σου ξέρεις εσύ ;)

Δε σου κρύβω ότι θεωρώ και προστασία τις τέχνες αυτές, σε ένα βαθμό. από το τίποτα δηλαδή...

 

Βέρα πάντως έχει τεράστια σημασία ο δάσκαλος, εδώ στο ταε έχουμε έναν με βραβεία κτλ γιαυτό και θα τον επέλεγα. Είναι φημισμένος για το πνεύμα που τιθασεύει και όχι για το σώμα που...χτίζει.

Τα ανήψια μου πάνε εκεί, παιδιά χωρισμένων γονιών με μπόλικο θυμό, και τα βοηθά πολύ.

Καταλαβαίνουν πλέον ότι δεν χτυπάμε άλλους και ότι δύναμη δεν έχει αυτός που θα επιτεθεί. Και ο μικρός είναι μόλις 6 πια νομίζω. Πόσο πάνε πρώτη δημοτικού? Τόσο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αλκυον μια χαρά! Αμα πειράξει κανείς ταπαιδιά σου ξέρεις εσύ ;)

....

Ναι πράγματι ξέρω!! Θα πατήσω μια ΤΣΙΡΙΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :lol: :lol: :lol:

Γιατί μετά από τόσα χρόνια απραξίας... μόνο χλαπάτσα με λες... :lol:

 

Αλλά τότε είχα εισπράξει πολύ ειρωνία από το συγγενικό μου περιβάλλον αλλά και πειράγματα από το σχολείο. Δεν το θεωρούσαν κοριτσίστικο... και συνήθως λέγανε ειρωνικά "τι τώρα δηλαδή εσύ θα μας δέρνεις; " Αλλά σκασίλα μου! :rolleyes: (Τους απαντούσα, "άμα λάχει, δοκιμάστε!" :P)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κορίτσια που ξέρετε τόσα πολλά για τις πολεμικές τέχνες! Εγώ έχω άγνοια με όλα αυτά.

Και εγώ θεωρώ ότι η ηλικία 4 με 5 είναι καλή για να ξεκινήσεις, βοηθάει και στην πειθαρχία και το κυριότερο για μένα στην αυτοσυγκέντρωση.

Το θέμα είναι να βρω πιο πολεμική τέχνη είναι πιο κατάλληλη και από ό,τι φαίνεται οι απόψεις διίστανται, μάλλον πρέπει αν βάλω να δω αγώνες από το καθένα για να καταλάβω, απλά έλεγα μήπως είχατε εμπειρία εσείς.

Κουνγκ φου ε;Δε το σκέφτηκα καθόλου αυτό...μήπως πρέπει να πάω σε μια σχολή και να συζητήσω μαζί τους; Φαντάζομαι ότι σε μια σχολή τα κάνουν όλα αυτά που λετε ή πρέπει να βρω ειδική σχολή για το καθένα από αυτά;;

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο δάσκαλος παίζει πολυ σημαντικό ρόλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολο λες ε; Λογικό είναι βασικά τώρα που το σκέφτομαι να μη τα έχει όλα μαζί μια σχολή.

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ προσανατολίζομαι για το τάε κβο ντο, μίλησα χτες και με έναν φίλο μας που έκανε πολλά χρόνια και μου είπε τα καλύτερα.

Είχε ξεκινήσει και αυτός παιδί και είχε και κάποια μικρότερα τοτε στην ηλικία της κόρης μου. Μου είπε επίσης ότι είναι καλό και για την ανάπτυξη του παιδιού (ύψος) γιατί κάνουν διατάσεις και ανοίγματα...φαντάζομαι σε όλα τα αθλήματα βέβαια γίνεται αυτό.

Θα πάω να ρωτήσω στη σχολή για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Έψαξα λίγο στο φόρουμ αλλά δε βρήκα κάποιο σχετικό θέμα...θα ήθελα να με συμβουλέψει όποια μανούλα ή ειδικός ξέρει σχετικά με τις πολεμικές τέχνες και συγκεκριμένα για το καράτε ή το τάε κβο ντο.

 

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 4 και μου πρότεινε μια φίλη μου να πάμε παρέα τα παιδιά μας στο καράτε. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ κάποια πολεμική τέχνη για το παιδί μου και αν μπορούσα να επιλέξω θα διάλεγα να κάνουμε ενόργανη γυμναστική λόγω του σώματος και της ευλυγισίας της μικρής μου. (Ξέρει δηλαδή ήδη να κάνει ρόδα και ανάποδες τούμπες μόνη της)Επειδή όμως δε βρήκα κάτι σχετικό στην περιοχή μου άρχισα να σκέφτομαι με διαφορετικό μάτι να ξεκινήσουμε μια πολεμική τέχνη, όπου σίγουρα θα έχει να της δώσει πολλά.

 

Εχει καμιά μανούλα εμπειρία από κορούλα σε πολεμική τέχνη; Εσάς γενικά πως σας φαίνεται σαν ιδέα;Ποια θεωρείται καλύτερη για κορίτσι;

Ξέρω ότι το μπαλέτο θα ήταν πιο ''αποδεκτό'' και γλυκό για κορίτσι αλλά δε νομίζω πως ταιριάζει στη κόρη μου, η οποία έχει αθλητικό και δεμένο κορμί όπου θα ήταν άχαρη στο μπαλέτο.

Επιπρόσθετα προτιμώ τον αθλητισμό για να εκτονώνει και την ενέργειά της. Διάβασα ότι βοηθάει η πολεμική τέχνη στην υπερενέργεια και στον υπερκινητισμό.

Και ευελπιστώ να την βοηθήσει και στην ισορροπία μιας και από την βιασύνη μας τρώμε συνέχεια τούμπες.

Περιμένω τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας!

 

τωρα ειδα το θεμα που ανοιξες....

θα σου μιλησω γιαμενα...ειμαι 26 χρονων ..οι γονεις μ με πηγαν οταν ημουν 5 χρονων ενοργανη(εκανα τουμπες κ εγω ...μαιμου με λεγανε) εκανα 1 χρονο αλλα δεν με τραβαγε...παρακινησε τον πατερα μ ενας πολυ φιλος του να παμε taekwando με τον γιο του που ηταν τοτε 4 ....δεν πολυ ηθελα ....παιρνοντασ τα χρονια το αγαπησα...μην στα πολυ λογω ....σταματησα 18 χρονων...πηρα μαυρη ζωνη...εκανα μαθημα σε παιδια μικρης ηλικιας κ ζωνης ...μου εφτιαξε χαρακτηρα(πειθαρχια βασικα)-αυτοαμυνα-αντανακλαστικα-συγκεντρωση και το κυριοτερο ενα φυσιλογικο καλογυμνασμενο κορμι και οταν λεω φυσιολογικο εννοω οχι αντρογυναικο....δινει βαση γιανα ενα καλα γυμνασμενο κορμι...μετα το taekwando εκανα και αλλα πραγματα αλλα εχω σταματησει να γυμναζομαι 4 χρονια λογο δουλειας-εγκυμοσυνης κ.λ.π αλλα με το που γυμναστω (ρακετες καλοκαιρι)σφιγκο κατευθειαν και κανω κοιλιακους....θυμαται το σωμα ....γιατι γυμναστικα ομοιομορφα και στο μυαλο και στο σωμα χαρη στο taekwando ...εγω αν κανω κοριτσι θα το στειλω οπως δηποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σου απάντηση!

Έτσι λες και για τη κόρη μου, τσίτα κανονική, ευλυγία και ευκινισία! Για αυτό σκεφτόμουν την ενόργανη, ίσως λανθασμένα....

Τελικά αποφασίσαμε (μου το ζήταγε και η ίδια και βρηκαμε στο δήμο μας με καλή τιμή και καλές ώρες) φέτος να πάμε μπαλέτο και του χρόνου που θα είναι 5 ίσως να ξεκινήσουμε και εμείς τάε κβο ντο-αν θέλει βέβαια γιατί καλά σχεδιάζω εγώ αλλά το θέμα είναι τι θέλει αυτή, ή τι νομίζει ό,τι θέλει χαχαχα

Προς το παρόν περιμένει με ανυπομονησία το μάθημα μπαλέτου και κάθε μέρα με ρωτάει αν έχει σήμερα μάθημα!

Ξεκίνησε κόρη φίλης τάε κβο ντο όμως- είναι 14 γεματούλα- και της αρέσει πολύ γιατί νιώθει ότι γυμνάζεται....οπότε πολλά συν για το τάε κβο ντο για του χρόνου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σου απάντηση!

Έτσι λες και για τη κόρη μου, τσίτα κανονική, ευλυγία και ευκινισία! Για αυτό σκεφτόμουν την ενόργανη, ίσως λανθασμένα....

Τελικά αποφασίσαμε (μου το ζήταγε και η ίδια και βρηκαμε στο δήμο μας με καλή τιμή και καλές ώρες) φέτος να πάμε μπαλέτο και του χρόνου που θα είναι 5 ίσως να ξεκινήσουμε και εμείς τάε κβο ντο-αν θέλει βέβαια γιατί καλά σχεδιάζω εγώ αλλά το θέμα είναι τι θέλει αυτή, ή τι νομίζει ό,τι θέλει χαχαχα

Προς το παρόν περιμένει με ανυπομονησία το μάθημα μπαλέτου και κάθε μέρα με ρωτάει αν έχει σήμερα μάθημα!

Ξεκίνησε κόρη φίλης τάε κβο ντο όμως- είναι 14 γεματούλα- και της αρέσει πολύ γιατί νιώθει ότι γυμνάζεται....οπότε πολλά συν για το τάε κβο ντο για του χρόνου!

 

 

καλημερα ΜΑΡΙΤΑ ...εγω σου εγραψα αυτα που ενιωσα κ εμαθα..και τωρα που περασε ο καιρο πια πραγματα εκτιμησα απο αυτο το σπορ....εννοειτε πως θα σε καθοδηγησει το παιδι σου...

μπραβο σου που ασχολεισε κ που θες να την βαλεις στον χωρο του αθλητισμου...πρεπει απο νωρις να τα παρακινουμε...κοινωνικοποιουνται -γυμναζονται σε σωμα μυαλο ψυχη

:wink:

Link to comment
Share on other sites

οταν ενα κορίτσι εχει ηδη απο τη γεννηση του αθλητικο και μυωδες σωμα... κατα τη γνωμη μου... δεν το σπρώχνουμε να κανει κατι αθλητικο. το σωμα της θα δυναμωσει πιο πολύ και μεγαλώνοντας... δε θα ειναι κορίτσι (εμφανισιακά).

θα θελει να ντυθει πιο κοριτσίστικα και δε θα μπορει και μπορει και να μην της αρέσει.

η γνωμη μου ειναι να κανει μπαλέτο ή ρυθμική γυμναστικη (οχι ενόργανη). να μακρύνει το σωμα της και να "ξεφουσκώσουν" οι μύες του.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οταν ενα κορίτσι εχει ηδη απο τη γεννηση του αθλητικο και μυωδες σωμα... κατα τη γνωμη μου... δεν το σπρώχνουμε να κανει κατι αθλητικο. το σωμα της θα δυναμωσει πιο πολύ και μεγαλώνοντας... δε θα ειναι κορίτσι (εμφανισιακά).

θα θελει να ντυθει πιο κοριτσίστικα και δε θα μπορει και μπορει και να μην της αρέσει.

η γνωμη μου ειναι να κανει μπαλέτο ή ρυθμική γυμναστικη (οχι ενόργανη). να μακρύνει το σωμα της και να "ξεφουσκώσουν" οι μύες του.

 

δεν συμφωνω γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις τι προδιαθεση εχει ενα σωμα σενα παιδι 4 χρονων...και το ταεκβοντο δεν κανει μυωδη σωματα,,γυμναζει ομοιομορφα κ ισοροπιμενα...δες το σωμα του Μ,Μουρουτσου κ του Νικολαιδη(πρωταθλητες ταεκβοντο)

Link to comment
Share on other sites

κι ομως, φαινεται το σωμα του παιδιού απο την ωρα που αρχιζει να περπατάει.

σε ολα τα αθλήματα, οταν γινεται πρωταθλητισμός, συμβαίνει αυτό, να γινεται μυωδες το σώμα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ποιο είναι το σωστό βρε κορίτσια....και σίγουρα δε μιλάω για πρωταθλητισμό σε καμία από τις ενασχολήσεις που σκέφτομαι για τη μικρή μου.

Απλά θέλω να της δώσω ερεθίσματα και να αποφασίσει μόνη μόλις μεγαλώσει λίγο αν την ενδιαφέρει κάτι ή όχι.

Γενικά είμαι υπέρ του αθλητισμού αλλά και του χορού-αλλά η μικρή θα αποφασίσει τι θέλει να ακολουθήσει και μακάρι εγώ να μπορέσω να της το προσφέρω. Αρχίζω και ψηφίζω υπέρ μιας πολεμικής τέχνης μόλις μεγαλώσει λίγο, πιστεύω και εγώ ότι βοηθάει στη συγκέντρωση, στην ενίσχυση της αυτοπεποίθησης και σε όλα αυτά που ανάφερες.

Προς το παρόν είναι πολύ ευτυχισμένη με το χορό, με τα κοριτσάκια και τα ρουχάκια της!

Link to comment
Share on other sites

οταν ενα κορίτσι εχει ηδη απο τη γεννηση του αθλητικο και μυωδες σωμα... κατα τη γνωμη μου... δεν το σπρώχνουμε να κανει κατι αθλητικο. το σωμα της θα δυναμωσει πιο πολύ και μεγαλώνοντας... δε θα ειναι κορίτσι (εμφανισιακά).

θα θελει να ντυθει πιο κοριτσίστικα και δε θα μπορει και μπορει και να μην της αρέσει.

η γνωμη μου ειναι να κανει μπαλέτο ή ρυθμική γυμναστικη (οχι ενόργανη). να μακρύνει το σωμα της και να "ξεφουσκώσουν" οι μύες του.

εγω ημουν τετοιο κοριτσι...ασχοληθηκα με τον αθλητισμο ( και με πολεμικες τεχνες) αλλα μια χαρα εγινε το σωμα μου....Πιστευω οτι οι γυναικειοι μυς δεν 'φουσκωνουν' τοσο πολυ αν δεν παιρνεις διαφορα εξτρα.

Ισως ο σωματοτυπος εχει μεγαλυτερη σημασια παρα αν ειναι μυωδες το σωμα. Αν δηλαδη υπαρχει και η κληρονομικοτητα και η ταση το παιδακι να 'κανει πλατες' και να εχει αδυνατο κατω μερος του σωματος, ισως τοτε ναι...να πρεπει να διαλεξει καταλλλο αθλημα...(πχ οχι κολυμβηση).

Αν ομως ειναι 'θηλυκη' η κατανομη του δεν νομιζω να υπαρξει θεμα. Σε εμενα παντως δεν υπηρξε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...