Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δασκάλα τον έβαλε στην άκρη μόνο του


Recommended Posts

Κοίταξε να δεις, πρέπει να αντιδράσεις ψύχραιμα και μεθοδικά γιατί όταν φουντώνουμε θολώνει η κρίση μας και αντιδράμε σπασμωδικά.

 

Θα απαιτήσεις αποδείξεις για το ο,τιδήποτε πληρώνεις: υλικα, φωτογραφίες, θέατρο (τα εισητήρια), κλπ. τα οποία υπάγονται στην παιδαγωγική διαδικασία. Για τα προεραιτικά κρίνεις τι θα πάρεις (όπως κάνεις τώρα).

Τα 3? θα αρνηθείς να τα δώσεις.

Δεν χρειάζεται να την προετοιμάσεις για τις επόμενες κινήσεις σου.

Πήγαινε στον άλλο σταθμό και αν σου αρέσει και αποφασίσεις να αλλάξεις το παιδάκι σου της το ανακοινώνεις.

 

Πάνω από όλα ψυχραιμία.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν , η ''κυρία'' διευθύντρια είναι επιεικώς απαράδεκτη !!!!!!! Ότι και να συμβαίνει , καθυστέρηση από την πλευρά των γονιών για κάποια χρήματα κλπ , δεν βάζεις ένα παιδάκι στην άκρη , να απομονωθεί από την υπόλοιπη τάξη!!!!! Μόνο κομπλεξισμό δείχνει αυτό. Σαφώς και τα 200 ευρώ είναι τεράστιο ποσό για υλικά, και ειδικά εφόσον πρόκειται και για ιδιωτικό σταθμό.

Από την άλλη , αυτό που δεν συμφωνώ Τζουτζούκα είναι αυτά που αναφέρεις για θέατρα , φωτογραφίες κλπ είναι πράγματα που τα ήξερες αφού δεν είναι η πρώτη σας χρονιά στον σταθμό. Βέβαια είναι κιόλας ότι ''τα χεις πάρει'' γενικώς και με το δίκιο σου. Καλά θα κάνεις και θα δεις και άλλο σταθμό ,προσωπικά μετά από τέτοια συμπεριφορά από την διεύθυνση δεν θα ήθελα ούτως ή άλλως το παιδί μου να συνεχίσει.

 

Και τέλος.....κάπου αναφέρθηκε ''χίλιες φορές σε δημόσιο''. Εννοείται χίλιες φορές δημόσιο.....ο γιος μου πάει για 2η χρονιά σε δημόσιο παιδικό σταθμό.Πέρσι ήταν με ΕΣΠΑ , φέτος λόγω κάποιου θέματος που προέκυψε δεν τον πήραν με ΕΣΠΑ , αλλά από τον Δήμο.Πέρσι , πήγαμε κάποια υλικά δηλ ξυλομπογιές ή μαρκαδόρους, χαρτί Α4, πλαστελίνη ή πηλό. Αυτά !!!! Από κει και περα εννοείται κάθε προσφορά δεκτή !!!! Εχουμε γεμίσει 2 μεγάλους φακέλους με τις εργασίες των παιδιών και δεν εννοώ ζωγραφιές , αλλα κατασκευές με υλικά που δεν είχαμε πάει καν.Μέχρι και μπρελόκ έφτιαξαν στην γιορτή του πατέρα.Τα Χριστούγεννα , ημερολόγιο , σελιδοδείκτη , αστεράκι από πηλό, κάρτα χριστουγεννιάτικη ,το Πάσχα με 3,5 ευρώ που δώσαμε για πασχαλινό εργαστήρι, καλαθάκι, αυγό,κουλουράκια,λαμπάδα και παρα πολλά πράγματα στην διάρκεια της χρονιάς. Προσωπικά τα κρατάω ΟΛΑ , κι ας είναι από κύλινδρο χαρτιού υγείας γιατί το έφτιαξε το παιδί μου !!!!!

Επίσημη φωτογράφιση εγινε μια φορά , μετα από ενημέρωση και αν θέλαμε παίρναμε με 8 ευρώ , ένα μαγνητάκι , ένα κάδράκι , μια μεγάλη φωτο, ή τίποτα ή κάτι απ όλα.

Στο τέλος της χρονιάς , στην γιορτή μαζί με το δώρο του παιδιού είχε και φωτογραφία της τάξης. Επίσης , 2 φορές έδωσαν προιόντα για διαφήμιση , γιαουρτάκι κ χυμό, φυσικά δωρεάν.Το φαγητό είναι ως εξής πχ αυτή την εβδομάδα είχαν Δευτέρα =μακαρόνια με κιμά.Τρίτη ήταν αργία, Τετάρτη =κοτόπουλο ,με ρύζι και γιαούρτι, Πέμπτη = ψαρόσουπα και Παρασκευή=φακές. Το πρωινό είναι κάθε μέρα γάλα με δημητριακά ή ψωμί με βούτυρο-μέλι ή μαρμελάδα, τοστ, κέικ.

Φέτος , δεν μας έχουν ζητήσει τίποτα. Κι επιπλέον δεν πληρώνουμε τροφεία , σύμφωνα με τις προυποθέσεις εισοδήματος από τον Δήμο.

 

Δηλ , ο ιδιωτικός τι παραπάνω προσφέρει ? την φωτογραφία σε κεραμίδι ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως tzoutzouka νομιζω πως τα βλεπεις τα πραγματα υποκειμενικα. Για σκεψου ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ που εδωσαν τα χρηματα στην ωρα τους...αυτοι δηλ ειναι οι χαζοι της υποθεσης? Πως το ξερεις πως δε ζοριστηκαν περισσοτερο απο σενα, πως ισως θυσιασαν τα βασικα για να ειναι συνεπεις? Επισης σκεψου να αντιδρουσαν ολοι με τον τροπο που αντιδρας...τοτε ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ! Αρα τα παιδια θα κοιταζονταν ολη μερα και λεγανε τραγουδακια...

 

Επισης...ναι ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ειναι επιχειρησεις...δεν μπορεις να το κατηγορησεις αυτο...και τα σχολεια, και τα νοσοκομεια και οι παιδικοι και ΟΛΑ ειναι επιχειρησεις...θελουν τα χρηματα τους στην ωρα τους γιατι το παιδι σου δεν ειναι κατι παραπανω γι αυτους απο ολα τα υπολοιπα παιδια...Αν τωρα εσυ θελεις μια φορα να φυγεις πιστευω πως αυτοι μαλλον θα θελουν δεκα φορε ςνα φυγεις...οποτε πηγαινε καπου αλλου και αν δε σου ζητησουν λεφτα για τα υλικα...τοτε...ν αμου τρυποησεις τη μυτη;)

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ...ομως επειδη κι εμεις ζοριζομαστε πολυ ομως παντα ειμαστε συνεπεις σε αυτες τις υποχρεωσεις δεν μπορω να σου δωσω πολλα ελαφρυντικα...

Link to comment
Share on other sites

Love4, αν το δεις καθαρά λογικά είναι έτσι όπως το λες. Αλλά, ρε φίλε, είναι τελείως εξόφθαλμο ότι τη τζουτζούκα την εκμεταλλεύονται ρε παιδιά. Έρχεται η εταιρεία, η Ν...ου, γιατί και σε μας ήρθε στον παιδικό, για διαφήμιση δωρεάν και λέει η κυρία διευθύντρια "ας βγάλω κανένα φραγκάκι κι απ' αυτό". Δηλαδή έλεος, αυτό που η εταιρεία δίνει τελείως δωρεάν το πουλάει η διευθύντρια... και δεν είναι καν δικό της!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil:. Για σκεφτείτε το λίγο ρε παιδιά. Πάει η γυναίκα να κανονίσει στην αρχή της χρονιάς τα οικονομικά της και της λέει η διευθύντρια χ ευρώ... Ωραία, γιατί δε λέει εξαρχής χ + 200 εφάπαξ + 50 ανά μήνα για άλλες δραστηριότητες +20 το μήνα για γυμναστική, κοκ. Επιλέγει δηλαδή η τζουτζούκα μια υπηρεσία με βάση το αν μπορεί να ανταπεξέλθω οικονομικά στις απαιτήσεις της... για να είναι και συνεπής έτσι... και μετά της ξεφουρνίζει κι άλλα που μπορεί να φτάνουν και 100 ευρώ το μήνα... Με τα ίδια λεφτά πιθανά θα μπορούσε να πάει σε άλλο σταθμό καλύτερο που θα τα κάλυπτε όλα αυτά, αλλά δεν το επέλεξε γιατί ήξερε ότι δε θα μπορούσε να είναι συνεπής...

Και δεν έχει πάει η κοπέλα το παιδί της 1η χρονιά, είναι η 2η και μάλλον φέτος ξεκίνησαν τα προβλήματα. Και δεν είναι στατικά τα πράγματα, δε σου αρέσει η δουλειά μου (π.χ. κομμωτήριο) πάνε αλλού... Πρόκειται για ένα μικρό παιδάκι που έχει φτιάξει τους φίλους του, την παρέα του, έχει συνηθίσει το χώρο... δεν το παίρνεις εύκολα από κει... Σε αυτό ποντάρει και η (άντε μην τη χαρακτηρίσω, γιατί τα έχω πάρει) διευθύντρια...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως tzoutzouka νομιζω πως τα βλεπεις τα πραγματα υποκειμενικα. Για σκεψου ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ που εδωσαν τα χρηματα στην ωρα τους...αυτοι δηλ ειναι οι χαζοι της υποθεσης? Πως το ξερεις πως δε ζοριστηκαν περισσοτερο απο σενα, πως ισως θυσιασαν τα βασικα για να ειναι συνεπεις? Επισης σκεψου να αντιδρουσαν ολοι με τον τροπο που αντιδρας...τοτε ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ! Αρα τα παιδια θα κοιταζονταν ολη μερα και λεγανε τραγουδακια...

 

Επισης...ναι ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ειναι επιχειρησεις...δεν μπορεις να το κατηγορησεις αυτο...και τα σχολεια, και τα νοσοκομεια και οι παιδικοι και ΟΛΑ ειναι επιχειρησεις...θελουν τα χρηματα τους στην ωρα τους γιατι το παιδι σου δεν ειναι κατι παραπανω γι αυτους απο ολα τα υπολοιπα παιδια...Αν τωρα εσυ θελεις μια φορα να φυγεις πιστευω πως αυτοι μαλλον θα θελουν δεκα φορε ςνα φυγεις...οποτε πηγαινε καπου αλλου και αν δε σου ζητησουν λεφτα για τα υλικα...τοτε...ν αμου τρυποησεις τη μυτη;)

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ...ομως επειδη κι εμεις ζοριζομαστε πολυ ομως παντα ειμαστε συνεπεις σε αυτες τις υποχρεωσεις δεν μπορω να σου δωσω πολλα ελαφρυντικα...

 

Καταρχήν δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν όλοι οι άλλοι γονείς έχουν δώσει τα 200 ευρώ. Όταν κάνεις μια συμφωνία και λες ''οκ , όποτε έχεις'' , αφενός δεν βάζεις το παιδί στην άκρη , αφετέρου περιμένεις λίγο και όπως λέει και η Τζουτζούκα , σήμερα είναι τέλος του μήνα. Πως ήξερε ότι δεν θα της πήγαινε χρήματα? Και...μην κοροιδευόμαστε , ο σταθμός δεν μπορεί να μην έχει καθόλου υλικά από προηγούμενες χρονιές (κι ας μην πάνε κάποιοι γονείς τα χρήματα έγκαιρα) για να ασχοληθούν τα παιδάκια.......και θα λένε μόνο τραγουδάκια:rolleyes: Στην τελική ας ζητούσε υλικά ,που θα αγοράσει ο κάθε γονιός απ όπου θέλει. 200 ευρώ για υλικά και να τα δώσεις εφάπαξ είναι πολύ μεγάλο ποσό !!!!!!!!

 

Εγώ πάλι δεν δίνω ελαφρυντικά στην διευθύντρια που φέρεται έτσι στο παιδάκι. Αμ...το άλλο ....να πουλάει τα διαφημιστικά προιόντα ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Love4, αν το δεις καθαρά λογικά είναι έτσι όπως το λες. Αλλά, ρε φίλε, είναι τελείως εξόφθαλμο ότι τη τζουτζούκα την εκμεταλλεύονται ρε παιδιά. Έρχεται η εταιρεία, η Ν...ου, γιατί και σε μας ήρθε στον παιδικό, για διαφήμιση δωρεάν και λέει η κυρία διευθύντρια "ας βγάλω κανένα φραγκάκι κι απ' αυτό". Δηλαδή έλεος, αυτό που η εταιρεία δίνει τελείως δωρεάν το πουλάει η διευθύντρια... και δεν είναι καν δικό της!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil:. Για σκεφτείτε το λίγο ρε παιδιά. Πάει η γυναίκα να κανονίσει στην αρχή της χρονιάς τα οικονομικά της και της λέει η διευθύντρια χ ευρώ... Ωραία, γιατί δε λέει εξαρχής χ + 200 εφάπαξ + 50 ανά μήνα για άλλες δραστηριότητες +20 το μήνα για γυμναστική, κοκ. Επιλέγει δηλαδή η τζουτζούκα μια υπηρεσία με βάση το αν μπορεί να ανταπεξέλθω οικονομικά στις απαιτήσεις της... για να είναι και συνεπής έτσι... και μετά της ξεφουρνίζει κι άλλα που μπορεί να φτάνουν και 100 ευρώ το μήνα... Με τα ίδια λεφτά πιθανά θα μπορούσε να πάει σε άλλο σταθμό καλύτερο που θα τα κάλυπτε όλα αυτά, αλλά δεν το επέλεξε γιατί ήξερε ότι δε θα μπορούσε να είναι συνεπής...

Και δεν έχει πάει η κοπέλα το παιδί της 1η χρονιά, είναι η 2η και μάλλον φέτος ξεκίνησαν τα προβλήματα. Και δεν είναι στατικά τα πράγματα, δε σου αρέσει η δουλειά μου (π.χ. κομμωτήριο) πάνε αλλού... Πρόκειται για ένα μικρό παιδάκι που έχει φτιάξει τους φίλους του, την παρέα του, έχει συνηθίσει το χώρο... δεν το παίρνεις εύκολα από κει... Σε αυτό ποντάρει και η (άντε μην τη χαρακτηρίσω, γιατί τα έχω πάρει) διευθύντρια...

 

Εννοείται ότι αυτό που σκέφτεσαι είναι το παιδί να μην του αλλάξεις ξαφνικά περιβάλλον και χωρίς να καταλαβαίνει το γιατί. Μετά , σαν μαμά κάνεις υπομονή να μην μαλλιοτραβήξεις την διευθύντρια

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όποτε πέφτει το μάτι μου σε τέτοια θέματα για ιδιωτικούς παιδικούς/σχολεία της Αθήνας, φρικάρω. Έχω την εντύπωση πως η εκμετάλλευση είναι γενική, συμβαίνει από τους περισσότερους και γι' αυτό κάποια πράγματα πλέον στις Αθηναίες μαμάδες περνάνε απαρατήρητα, ενώ αλλού θα βγάζανε μάτι. Τι λέμε τώρα ρε παιδιά; 200 ευρώ για υλικά το κάθε παιδί; Έχετε υπολογίσει πόσο βγαίνει; Αν τα παιδάκια στην τάξη είναι 20 (το λιγότερο, φαντάζομαι), μιλάμε για 4.000 ευρώ! :shock: Πλάκα κάνουμε;

 

Μιλάω εκ πείρας, γιατί στο νηπιαγωγείο μου είχαν εμπιστευτεί οι μαμάδες και η νηπιαγωγός το ταμείο και πήγαινα εγώ κι αγόραζα τα υλικά. Μάλιστα τα έπαιρνα από βιβλιοπωλεία της πόλης, γιατί εδώ τζάμπο και τέτοια δεν έχουμε αλλά και για να στηρίξουμε την τοπική οικονομία. 50 ευρώ το παιδί είχαμε δώσει κι ένα σωρό κατασκευές κάνανε και φτάσανε άνετα ως το τέλος της χρονιάς!

 

25 ευρώ/παιδί για γυμναστική; Ήτοι 500 ευρώ μηνιαίως; Την Πετρουλάκη τους φέρνουν για γυμνάστρια; :confused: Εκτός αν πάνε ιδιωτικό κολυμβητήριο και πληρώνουν εκεί.

 

tzoutzouka ψάξε αλλού βρε κοπέλα μου...συγγνώμη δηλαδή αλλά τρώτε χοντρό δούλεμα. Και να τους πεις τους λόγους που φεύγεις...μη σου πω να κάνεις και καταγγελία. Για μένα, κακώς που γραφτήκατε, ύστερα από την απαράδεκτη κίνηση να ζητήσουν 100 ευρώ "αέρα" για τη θέση! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια...πήγα σήμερα το πρωί σε ραντεβού με άλλο παιδικό σταθμό... όπου μου είπαν 350 ευρώ με όλα τα υλικά καλυμένα και με απόδειξη για όλα. Για να σας δώσω να καταλάβετε τι κερατιάτικα πληρώνουμε 350 πληρώνω τώρα ΜΟΝΟ τα δίδακτρα. Και απόδειξη δίνει μόνο για 250 τα οποία καλύπτει η δουλειά μου. Για τα υπόλοιπα 100 ευρώ δεν κόβει ταμειακή απόδειξη όπως είπαν οι άλλοι ότι θα μου δίνουν, άρα ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ για την κυρία!!!

 

Επίσης ανέφερα στον καινούριο σταθμό το περιστατικό για την εταιρία που ήρθε για διαφήμιση και το πληρώσαμε και έμεινε η γυναίκα με ανοιχτό το στόμα. "Αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο" μου είπε. Αυτό στα πλαίσια της συζήτησης που κάναμε γιατί θέλουμε να αλλάξουμε παιδικό σταθμό.

 

Και βέβαια η κυρία ποντάρει στο ότι δεν θα πάρω το παιδί απο το περιβάλλον στο οποίο έχει συνηθίσει αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε πέφτει το μάτι μου σε τέτοια θέματα για ιδιωτικούς παιδικούς/σχολεία της Αθήνας, φρικάρω. Έχω την εντύπωση πως η εκμετάλλευση είναι γενική, συμβαίνει από τους περισσότερους και γι' αυτό κάποια πράγματα πλέον στις Αθηναίες μαμάδες περνάνε απαρατήρητα, ενώ αλλού θα βγάζανε μάτι. Τι λέμε τώρα ρε παιδιά; 200 ευρώ για υλικά το κάθε παιδί; Έχετε υπολογίσει πόσο βγαίνει; Αν τα παιδάκια στην τάξη είναι 20 (το λιγότερο, φαντάζομαι), μιλάμε για 4.000 ευρώ! :shock: Πλάκα κάνουμε;

 

Μιλάω εκ πείρας, γιατί στο νηπιαγωγείο μου είχαν εμπιστευτεί οι μαμάδες και η νηπιαγωγός το ταμείο και πήγαινα εγώ κι αγόραζα τα υλικά. Μάλιστα τα έπαιρνα από βιβλιοπωλεία της πόλης, γιατί εδώ τζάμπο και τέτοια δεν έχουμε αλλά και για να στηρίξουμε την τοπική οικονομία. 50 ευρώ το παιδί είχαμε δώσει κι ένα σωρό κατασκευές κάνανε και φτάσανε άνετα ως το τέλος της χρονιάς!

 

25 ευρώ/παιδί για γυμναστική; Ήτοι 500 ευρώ μηνιαίως; Την Πετρουλάκη τους φέρνουν για γυμνάστρια; :confused: Εκτός αν πάνε ιδιωτικό κολυμβητήριο και πληρώνουν εκεί.

 

tzoutzouka ψάξε αλλού βρε κοπέλα μου...συγγνώμη δηλαδή αλλά τρώτε χοντρό δούλεμα. Και να τους πεις τους λόγους που φεύγεις...μη σου πω να κάνεις και καταγγελία. Για μένα, κακώς που γραφτήκατε, ύστερα από την απαράδεκτη κίνηση να ζητήσουν 100 ευρώ "αέρα" για τη θέση! :shock:

 

ααα...ναι και αυτό να ζητήσουν τα 100 ευρώ για την θέση!!!! Απαράδεκτο !!!!!

20 παιδάκια στην τάξη συνήθως δεν είναι στους ιδιωτικούς ,αλλα τα 200 ευρώ ανά παιδί , είναι τεράστιο ποσό έτσι κι αλλιώς !!!!!

αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη......όπως λέει και ο άντρας μου ''καλά κάνουν , αφού τα δέχεται ο κόσμος''. Αλλιώς φύγε και κάνε και καταγγελία.

 

**Αγγελίνα , sorry για το off topic, από που είσαι ? μήπως Δράμα ? αν θέλεις λες φυσικά.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια...πήγα σήμερα το πρωί σε ραντεβού με άλλο παιδικό σταθμό... όπου μου είπαν 350 ευρώ με όλα τα υλικά καλυμένα και με απόδειξη για όλα. Για να σας δώσω να καταλάβετε τι κερατιάτικα πληρώνουμε 350 πληρώνω τώρα ΜΟΝΟ τα δίδακτρα. Και απόδειξη δίνει μόνο για 250 τα οποία καλύπτει η δουλειά μου. Για τα υπόλοιπα 100 ευρώ δεν κόβει ταμειακή απόδειξη όπως είπαν οι άλλοι ότι θα μου δίνουν, άρα ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ για την κυρία!!!

 

Επίσης ανέφερα στον καινούριο σταθμό το περιστατικό για την εταιρία που ήρθε για διαφήμιση και το πληρώσαμε και έμεινε η γυναίκα με ανοιχτό το στόμα. "Αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο" μου είπε. Αυτό στα πλαίσια της συζήτησης που κάναμε γιατί θέλουμε να αλλάξουμε παιδικό σταθμό.

 

Και βέβαια η κυρία ποντάρει στο ότι δεν θα πάρω το παιδί απο το περιβάλλον στο οποίο έχει συνηθίσει αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον.

 

Σκέψου το λοιπόν και πράξε το καλύτερο:P

αλλά να σου πω κάτι , με φιλική διάθεση ? αυτά τα ήξερες και πέρσι , ότι δεν κόβει απόδειξη για το παραπάνω ποσό , κλπ ? Τότε δεν σε ενοχλούσαν ? Προφανώς η τακτική ήταν η ίδια , ζήτησαν και τα 100 ευρώ για την θέση και συμφωνήσατε !!!!!!Δηλ, αυτή με την ανοχή όλων των γονέων βγάζει ένα σωρό λεφτα που στην ουσία δεν δικαιούται!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ήξερα nikol και φυσικά με ενοχλούσε το γεγονός του ότι ζήταγαν λεφτά χωρίς απόδειξη. Στο σύνολο όμως είμασταν ευχαριστημένοι, τα παιδιά μάθαιναν πράγματα και το κλίμα ήταν καλό καθώς και οι δασκάλες. Στο τέλος του χρόνου όταν μου ζήτησαν όμως 100 ευρώ για να κλείσουμε τη θέση καθώς και τώρα που, άλλα συμφωνούμε κι άλλα ζητάει η κυρία, μαζεύτηκαν πολλά τα κρατούμενα. Επίσης ναι, με κράταγε το γεγονός του ότι το παιδί είχε συνηθίσει εκεί αλλά δεν μπορώ πλέον να με εκμεταλλεύονται κατα αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώντας το παιδί μου.

 

Και το άλλο...νιώθω φέτος πως να το πω...μια διαφορετική αύρα...δεν ξέρω πως να το εκφράσω...δεν ξέρω που οφείλεται...στο ύφος της διευθύντριας, στο ότι πέρυσι όλες οι κοπέλες ήταν ανοιχτές και ευγενικές ενώ φέτος είναι σαν να αποφεύγουν να μιλήσουν στους γονείς...χτυπάμε το κουδούνι, ανοίγουν πόρτα, παίρνουν μέσα το παιδί σαν να το αρπάζουν ένα πράμα...καμία σχέση η συμπεριφορά τους με πέρυσι...

 

Τέλος πάντων κάτι δεν μου άρεσε φέτος απο την αρχή της χρονιάς:?

Link to comment
Share on other sites

Tα 350 το μηνα ειναι πραγματι πολλα...αλλα σκεψου και το αλλο...εσυ δινεις ΜΟΝΟ 100...αρα...και αυτη απο την πλευρα της θα λεει "γκρινιαζει για τα 100 ευρω που δινει οταν οι αλλοι δινουν 300.."

Link to comment
Share on other sites

Tα 350 το μηνα ειναι πραγματι πολλα...αλλα σκεψου και το αλλο...εσυ δινεις ΜΟΝΟ 100...αρα...και αυτη απο την πλευρα της θα λεει "γκρινιαζει για τα 100 ευρω που δινει οταν οι αλλοι δινουν 300.."

 

δεν κατάλαβες μάλλον τι έγραψα...350 ευρώ είναι τα δίδακτρα μηνιαίως. Αυτή μου κόβει απόδειξη για 250, όσα μου δικαιολογεί η δουλειά μου. Για τα υπόλοιπα 100 που παίρνει απο εμένα ΔΕΝ κόβει καμία απόδειξη. Άρα αυτά τα 100 τα βάζει στην τσέπη της μαύρα. Και μετά ζητάει άλλα 200 εξτρά για τα υλικά. Μην πω για τις εκδηλώσεις και όλα τα υπόλοιπα 10ευρα που χώνουμε συχνά πυκνά ΧΩΡΙΣ απόδειξη κι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ love, δε νομίζω ότι τελικά είναι τα λεφτά, αλλά η κοροϊδία, ρε συ... Πες κυρά μου από την αρχή θέλω 400 ευρώ το μήνα, 500 όσα νομίζεις. Μην προσπαθείς όμως να κρατάς "ανταγωνιστικές" τιμές φτάνοντας στην τελική ταρίφα που θέλεις με π@στιά!!!!!!!!!!!!!! Άντε το 'πα δεν άντεξα γιατί με έχει εκνευρίσει η τύπισσα....

 

Και άμα πάρεις το παιδί από κει να της τα πεις ξεκάθαρα. Με κορόιδεψες, με εκμεταλλεύτηκες, έφτασες στο σημείο της απόλυτης γυφτιάς να μου πουλήσεις κάτι που μοιράστηκε από άλλον δωρεάν. Είσαι απλά άθλια επαγγελματίας και να ξέρεις ότι έχω κύκλο και από τον κύκλο μου ενώ θα μπορούσαν να έρθουν του χρόνου και του παραχρόνου 10 παιδιά τώρα θα τα χάσεις και πιθανά να χάσεις κι άλλα που θα ερχόντουσαν μέσω αυτών των 10.

 

Άιντε πια, η κάθε καβαλημένη μας το παίζει επιχειρηματίας και ποντάρει στις ευαισθησίες του κάθε γονιού. Έχω συγχιστεί πάρα πολύ λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω, love 4.

Η επιχείρηση πληρώνεται κανονικά, το ποιός τα δίνει και από που δεν έχει καμμία σημασία.

Η κυρία είναι βουτηγμένη στην παρανομία. Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που τα υλικά για κάθε παιδί της κοστίζουν 200 Ευρώ, μη δίνοντας απόδειξη, βάζει μάνι μάνι στην τσέπη της τον ΦΠΑ, δηλαδή 37.4 Ευρώ/παιδί.

Τα promo προϊόντα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να πωλούνται. Μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία με τη γενική γραμματεία καταναλωτή, αλλά άμα έχεις όρεξη για extra fun, επικοινώνησε με το τμήμα marketing της εταιρείας που έκανε την ενέργεια. Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Για τα 100 Ευρώ κάβα, θα έπρεπε να φορολογείται επίσης.

 

Βασικά είναι η χαρά του ΣΔΟΕ εκεί μέσα.

Έγκειται και στη δική μας κρίση να μην αφήνουμε να μας δουλεύουν και να μας εκμεταλλεύονται στο βωμό της ευαισθησίας προς τα παιδιά μας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι, συμφωνώ με την ΑΝΝΑ24.... Όχι από τη μια να κάνουν κατάσχεση στον άνεργο οικοδόμο για χρέος 300 ευρώ από το 1970 και από την άλλη αυτή να έχει σπίτια, αμαξάρες και κακοπληρωμένες υπαλλήλους, πιθανά και χωρίς ΙΚΑ, να κάνει ζωάρα και να απομονώνει τα παιδιά του μεροκαματιάρη επειδή έτσι θέλει....

Link to comment
Share on other sites

mkcm κοιτα...οντως τα λεφτα για τα διαφημιστικα ειναι κοροιδια, οντως τα 200 ευρω για τα υλικα ειναι πολλα (εμας ηταν 120)...προφανως συμφωνω σε ολα αυτα...

 

Αυτο στο οποιο δε συμφωνω ειναι:

1) Να τσακωνομαι, να εκφραζομαι υβριστικα, με ειρωνια κλπ κλπ

2) Να θεωρω πως ειναι λαθος να μου ζητησουν λεφτα για μια φωτογραφια, μια εκδρομη...στο κατω κατω αν δε θελω δεν τα παιρνω

 

Απο την αλλη θυμαμαι τα λογια που μου ειχε πει η διευθυντρια του σταθμου που στελνω την κορη μου....εν ολιγοις μου ειπε πως αυτοι που εχουν τη δυνατοτητα να δωσουν γκρινιαζουν πιο πολυ, και αυτο οντως το βλεπω να συμβαινει τριγυρω μου . Προφανως δε μιλαω για την τζουτζουκα, αλλα γενικοτερα, κυκλοφορει η μαμα με το τζιπ, με τις φιρμες, ζει οπως θελει και μετα γκρινιαζει για τα 100 ευρω... Γενικοτερα πιστευω πως πρεπει να υπαρχει το "μετρο"....

 

Και κατι αλλο βρε κοριτσια...αν εμενα μου πληρωνε η δουλεια μου τα 250 ευρω και μου εμεναν μονο 100 θα ημουν πολυ ευχαριστημενη...δηλ. ΚΑΙ να εργαζομαι και να μου πληρωνουν μεγαλο μερος του σταθμου...

Αυτο δεν μπορει παρα να το λαβει υποψιν της καθε διευθυντρια, η οποια στην ουσια στο μεγαλυτερο ποσοστο δεν πληρωνεται απο εμας αλλα απο το εργοδοτη μας.

Link to comment
Share on other sites

Η κυρία είναι βουτηγμένη στην παρανομία. Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που τα υλικά για κάθε παιδί της κοστίζουν 200 Ευρώ, μη δίνοντας απόδειξη, βάζει μάνι μάνι στην τσέπη της τον ΦΠΑ, δηλαδή 37.4 Ευρώ/παιδί.

 

Τα promo προϊόντα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να πωλούνται.

 

 

Για τα 100 Ευρώ κάβα, θα έπρεπε να φορολογείται επίσης.

 

Βασικά είναι η χαρά του ΣΔΟΕ εκεί μέσα.

 

Βασικά αυτά ακριβώς σκέφτομαι και τα παίρνω στο κρανίο. Χώρια που αποκλείεται, no way όμως, τα υλικά να κοστίζουν 200 ευρώ. Του χώρου είμαι, ξέρω ακριβώς πόσο κοστίζουν και τα χαρτιά και οι κόλλες και οι πλαστελίνες και ο πηλός και όλα. Με 200 ευρώ πας και αγοράζεις τα καλύτερα υλικά και ζωγραφίζεις καμιά κατοσταριά πίνακες, έτσι για πλάκα. Μη μας δουλεύει η κυρία και κάθε τέτοια κυρία λοιπόν. Και το κάνει και κατάμουτρα και μου στέλνει κατασκευές απο χαρτί τουαλέτας ως επι το πλείστον! Το χαρτί τουαλέτας πληρώνω 200 ευρώ???

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ24 η επιχειρηση ειναι το δυναμικο της...σε συνοικιακους σταθμους ειναι ανθρωποι που συναναστρεφονται με τους γονεις...εαν λοιπον ημουν εγω η διευθυντρια, θα εκανα οντως μια καλυτερη τιμη σε καποιον που ΒΛΕΠΩ πως ζοριζεται σε σχεση με καποιον αλλο που τουλαχιστον εχει τη δουλεια του και δεν με πληρωνει ο ιδιος αλλα η εργασια του...

 

Τωρα σχετικα με τις αποδειξεις, θυμομαστε να τις ζητησουμε ΟΠΟΤΕ ΜΑς ΣΥΜΦΕΡΕΙ...οταν μας πουν δωσε λιγοτερα χωρις αποδειξη μια χαρα τα δινουμε...αυτο ξερω εγω και μακαρι να ειστε πολλοι εσεις που δεν το δεχεστε;)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο βρε κοριτσια...αν εμενα μου πληρωνε η δουλεια μου τα 250 ευρω και μου εμεναν μονο 100 θα ημουν πολυ ευχαριστημενη...δηλ. ΚΑΙ να εργαζομαι και να μου πληρωνουν μεγαλο μερος του σταθμου...

Αυτο δεν μπορει παρα να το λαβει υποψιν της καθε διευθυντρια, η οποια στην ουσια στο μεγαλυτερο ποσοστο δεν πληρωνεται απο εμας αλλα απο το εργοδοτη μας.

 

Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Κι εγώ είμαι τυχερή που έχω τέτοια επιδότηση. Αυτό όμως δεν αφορά το σταθμό. Η επιδότηση από τον εργοδότη είναι benefit δικό μου, όχι του σταθμού. Δηλαδή αν δεν είχε αυτό το ποσό από τη δουλειά και δεν έπρεπε να προσκομίσει παραστατικό, θα της έκοβε μηδέν απόδειξη; Κανονικά έπρεπε να την κόβει ολόκληρη κι ας κάλυπτει ό,τι θέλει ο εργοδότης.

 

Tzoutzouka, στη θέση σου θα άλλαζα σταθμό άμεσα. Το παιδί θα προσαρμοστεί όπου κι αν πάει.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ24 η επιχειρηση ειναι το δυναμικο της...σε συνοικιακους σταθμους ειναι ανθρωποι που συναναστρεφονται με τους γονεις...εαν λοιπον ημουν εγω η διευθυντρια, θα εκανα οντως μια καλυτερη τιμη σε καποιον που ΒΛΕΠΩ πως ζοριζεται σε σχεση με καποιον αλλο που τουλαχιστον εχει τη δουλεια του και δεν με πληρωνει ο ιδιος αλλα η εργασια του...

 

Τωρα σχετικα με τις αποδειξεις, θυμομαστε να τις ζητησουμε ΟΠΟΤΕ ΜΑς ΣΥΜΦΕΡΕΙ...οταν μας πουν δωσε λιγοτερα χωρις αποδειξη μια χαρα τα δινουμε...αυτο ξερω εγω και μακαρι να ειστε πολλοι εσεις που δεν το δεχεστε;)

 

Δε μιλάω για την καλή προαίρεση να κάνεις έκπτωση ή ευκολίες πληρωμής. Μιλάω για εξώφθαλμες παρανομίες. Και δεν τους είπε δώστε λιγότερα χωρίς απόδειξη. Δίνουν όλο το ποσό και εκέινη τσεπώνει και τον ΦΠΑ και το φόρο εισοδήματος.

 

Θα ήμουν η πρώτη που θα λιθοβολούσα τους κακοπληρωτές.Σήμερα μετά από 15 τηλεφωνήματα μου έβαλε επιτέλους ένας πελάτης τα λεφτά για μια δουλειά που τελείωσε 14 Αυγούστου. Τον μισό ΦΠΑ που θα πληρώσω σήμερα, δεν τον έχω εισπράξει. Κατά τις 12 Νοεμβρίου θα πάρω μια επιταγή άγνωστης λήξης για δουλειές Ιουλίου-Αυγούστου.

Έχω κι έναν άλλον που με έτρεχε όλο το Σεπτέμβρη, και τώρα σφυρίζει κλέφτικα.

 

Γι αυτό ξέρω καλά να κρίνω πότε μια επιχείρηση ζορίζεται από τους κακοπληρωτές και πότε εκμεταλλεύεται.

Εδώ έχουμε το δεύτερο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

mkcm κοιτα...οντως τα λεφτα για τα διαφημιστικα ειναι κοροιδια, οντως τα 200 ευρω για τα υλικα ειναι πολλα (εμας ηταν 120)...προφανως συμφωνω σε ολα αυτα...

 

Αυτο στο οποιο δε συμφωνω ειναι:

1) Να τσακωνομαι, να εκφραζομαι υβριστικα, με ειρωνια κλπ κλπ

2) Να θεωρω πως ειναι λαθος να μου ζητησουν λεφτα για μια φωτογραφια, μια εκδρομη...στο κατω κατω αν δε θελω δεν τα παιρνω

 

Δεν τσακώθηκα love μου με κανέναν, ίσα ίσα είμαι χαμηλών τόνων άνθρωπος και μόνο επειδή το παράκανε η κυρία θα το κάνω κι εγώ θέμα. Δεν θεωρώ λάθος το να ζητάνε λεφτά για τις φωτογραφίες, θεωρώ όμως λάθος και αντιεπαγγελματικό να μην μου τα λένε αυτά τα εξτρα έξοδα απο την αρχή και ναι, όταν βγάζεις το παιδί φωτό και μετά μου τις στέλνεις, ε δεν μπορώ να στις γυρνάω συνέχεια πίσω γιατί το παιδί ήδη τις έχει δει και μου τις ζητάει να τις κρατήσουμε.

 

Απο την αλλη θυμαμαι τα λογια που μου ειχε πει η διευθυντρια του σταθμου που στελνω την κορη μου....εν ολιγοις μου ειπε πως αυτοι που εχουν τη δυνατοτητα να δωσουν γκρινιαζουν πιο πολυ, και αυτο οντως το βλεπω να συμβαινει τριγυρω μου . Προφανως δε μιλαω για την τζουτζουκα, αλλα γενικοτερα, κυκλοφορει η μαμα με το τζιπ, με τις φιρμες, ζει οπως θελει και μετα γκρινιαζει για τα 100 ευρω... Γενικοτερα πιστευω πως πρεπει να υπαρχει το "μετρο"....

 

Υπάρχουν και αυτοί υπάρχουμε όμως και εμείς οι υπόλοιποι που δεν γκρινιάζουμε και ούτε τζιπ ούτε φίρμες κατέχουμε. Συνεπώς δεν μπορεί κανείς να κρίνει με βάση μια ομάδα ατόμων.

Και κατι αλλο βρε κοριτσια...αν εμενα μου πληρωνε η δουλεια μου τα 250 ευρω και μου εμεναν μονο 100 θα ημουν πολυ ευχαριστημενη...δηλ. ΚΑΙ να εργαζομαι και να μου πληρωνουν μεγαλο μερος του σταθμου...

Αυτο δεν μπορει παρα να το λαβει υποψιν της καθε διευθυντρια, η οποια στην ουσια στο μεγαλυτερο ποσοστο δεν πληρωνεται απο εμας αλλα απο το εργοδοτη μας.

 

Αυτό γιατί ακριβώς θα πρέπει να το λάβει υπόψη της η κάθε διευθύντρια?? Δεν καταλάβαίνω τον συλλογισμό σου. Χώρια που ευτυχώς κάποιοι απο εμάς παίρνουμε αυτό το επίδομα και μπορούμε να ανταπεξέλθουμε, διαφορετικά δεν θα μπορούσα να τον στείλω στον παιδικό. Φυσικά και είμαι ευχαριστημένη που παίρνω κάποια λεφτά πίσω(όταν θυμούνται να τα δώσουν - αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το πως αντιμετωπίζομαι ως πελάτισα.

 

 

απαντώ με μπλε

Link to comment
Share on other sites

H οικονομική προσφορά που δίνουν κάποιες επιχειρήσεις εξυπακούεται ότι περιέχει και κάτι μαυρο μέσα... Αλλιώς δεν θα είναι ανταγωνιστικοί, δεν θα είναι βιώσιμοι... Κάπως έτσι επιβιώνουν μικρές επιχειρήσεις τόσα χρόνια, μη πληρώνοντας εισφορές ή μην κόβοντας αποδείξεις ή με διάφορα τέτοια κόλπα... 350 ακούγεται λογικό ποσό, αν έχει καλές υπηρεσίες μέσα που ποιος ξέρει πώς τις διασφαλίζουν... Έξοδα για μαγείρισσα, φαγητό, παιδαγωγούς, ΙΚΑ, καθαρίστρια, νοίκια...

 

Τώρα το ψάχνεις, ενώ και πέρυσι και φέτος συμφώνησες να γραφτείς σαν να δεχόσουν ότι το ποσό που σου ζητούσαν ήταν λογικό. Η προσφορά που σου έδωσε πέρυσι και φέτος δεν άλλαξε ιδιαίτερα, άλλαξε ο δικός σου τρόπος που τη βλέπεις. Αυτά τα διαπραγματεύεται κανείς στην αρχή. Και στην πορεία άλλαξες γνώμη ή δυσκολευόσουν... Πέρυσι έδωσες τα υλικά στο τέλος... Προσωπικά, αφού ακόμα παίρνουμε δώρο Χριστουγέννων οι εργαζόμενοι, δεν θα το άφηνα για μετά τα Χριστούγεννα, όση κατανόηση και να έδειχνε ο άλλος. Δεν ξέρω αν όλο έχει σχέση αυτό με το παιδί στην άκρη, είναι απαράδεκτο αν συνέβη.

 

Πάντως δεν ξέρω αν πρέπει να είναι το βασικό κριτηριο αν ο άλλος μας εμπνέει εμπιστοσύνη ότι είναι φορολογικά σωστός, για να του εμπιστευτούμε το παιδί μας, αλλάζοντας παιδικό σταθμό... Το πιθανότερο είναι ότι για να κάνει αντίστοιχη προσφορά, όλο από κάπου έχει κόψει που δεν είναι έτσι και αλλιώς εύκολο σε αυτές τις ηλικίες να το διαπιστώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

H οικονομική προσφορά που δίνουν κάποιες επιχειρήσεις εξυπακούεται ότι περιέχει και κάτι μαυρο μέσα... Αλλιώς δεν θα είναι ανταγωνιστικοί, δεν θα είναι βιώσιμοι... Κάπως έτσι επιβιώνουν μικρές επιχειρήσεις τόσα χρόνια, μη πληρώνοντας εισφορές ή μην κόβοντας αποδείξεις ή με διάφορα τέτοια κόλπα... 350 ακούγεται λογικό ποσό, αν έχει καλές υπηρεσίες μέσα που ποιος ξέρει πώς τις διασφαλίζουν... Έξοδα για μαγείρισσα, φαγητό, παιδαγωγούς, ΙΚΑ, καθαρίστρια, νοίκια...

 

Σόρυ αλλά θα διαφωνήσω. Γιατί αν μιλάμε για επιβίωση, τότε κι εγώ την δική μου επιβίωση σκέφτομαι και πράττω ανάλογα. 350 ναι είναι λογικό ποσό. Συν άλλα διακόσια συν τουλάχιστον πενήντα κάθε μήνα δεν είναι.

 

Τώρα το ψάχνεις, ενώ και πέρυσι και φέτος συμφώνησες να γραφτείς σαν να δεχόσουν ότι το ποσό που σου ζητούσαν ήταν λογικό. Η προσφορά που σου έδωσε πέρυσι και φέτος δεν άλλαξε ιδιαίτερα, άλλαξε ο δικός σου τρόπος που τη βλέπεις. Αυτά τα διαπραγματεύεται κανείς στην αρχή.

Και στην πορεία άλλαξες γνώμη ή δυσκολευόσουν..

 

Απαγορεύεται να αλλάξω γνώμη για κάτι που βλέπω ότι στην τελική με απομυζεί οικονομικά? Ναι, τώρα το ψάχνω γιατί τώρα άλλαξε τον τρόπο αντιμετώπισης η διευθύντρια και τώρα έβαλε το παιδί μου στην άκρη για οικονομικούς λόγους. 'Οταν πέρυσι μας πήρε τα 100 ευρώ για κράτηση ήταν καλά?

 

 

Πέρυσι έδωσες τα υλικά στο τέλος...

 

Κατόπιν συννενόησης με την διευθύντρια να θυμήσω.

 

Προσωπικά, αφού ακόμα παίρνουμε δώρο Χριστουγέννων οι εργαζόμενοι, δεν θα το άφηνα για μετά τα Χριστούγεννα, όση κατανόηση και να έδειχνε ο άλλος. Δεν ξέρω αν όλο έχει σχέση αυτό με το παιδί στην άκρη, είναι απαράδεκτο αν συνέβη.

 

Πάντως δεν ξέρω αν πρέπει να είναι το βασικό κριτηριο αν ο άλλος μας εμπνέει εμπιστοσύνη ότι είναι φορολογικά σωστός, για να του εμπιστευτούμε το παιδί μας, αλλάζοντας παιδικό σταθμό...

 

Δεν με νοιάζει η σχέση της με την εφορία, δεν αποτέλεσε αυτό κριτήριο για μένα, με νοιάζει η σχέση της μαζί μου.

 

Το πιθανότερο είναι ότι για να κάνει αντίστοιχη προσφορά, όλο από κάπου έχει κόψει που δεν είναι έτσι και αλλιώς εύκολο σε αυτές τις ηλικίες να το διαπιστώσουμε...

 

απαντώ με μπλε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...