Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρατάει την μπουκιά στο στόμα της και δεν μασάει!


Recommended Posts

Η Δυομιση χρονών κορούλα μου τον τελευταίο καιρό κρατάει την μπουκιά στο στόμα της και προσπαθεί όσο μπορεί ώστε να μην την καταπιεί!το κάνει και στα φαγητά που της αρέσουν και σε αυτά που δεν!και ενώ πεινάει και ενώ είναι αδιάφορη!Τι να κάνω ?πως να της αποσπάσω την προσοχή, πως να σταματήσει αυτό το "χούι"??ορισμένες φορές φαίνεται ότι είναι καθάρα αντιδραστική συμπεριφορά!δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω!οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία είναι σωτήρια!ευχαριστώ...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mkcm σε τι ηλικία το έκανε ?και έτσι απλά δεν τρώγατε μέχρι που το έκοψε?

χαρουλα# και τα δύο στην αρχή νόμιζα ότι ίσως την πόναγε ο λαιμός της αλλά τελικά δυο βδομάδες τώρα είναι μια χαρά απλά με κοιτάει με ανοιχτό το στόμα και περιμένει να δει τι θα κάνω...!

Link to comment
Share on other sites

Αααα καλα..τα εχω περασει και εγω....το σταματησε μονος του.. Ξερω πως ειναι πολυ εκνεβριστικο να πρεπει να τον ταισεις να φαει και να μην καταπινει με τιποτα..... Αυτο που εκανα εγω ηταν του εδινα μια μπουκια και μετα δεν καθομουν εκει να τον περιμενω να καταπιει απλα εκανα κατι αλλο..πχ πηγαινα στον παγκο της κουζινας μαζευα τα πιατα..

Ετσι δεν ενοιωθε καταπιεσει ωστε να καταπιει..νομιζε δεν με νοιαζει οση ωρα και να κανει εφοσων εγω εκανα κατι αλλο!!!

 

Παντως ειναι καθαρα αντιδραση νομιζω αυτο!!

Υπομονη και ολα υθα φτιαξουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Δυομιση χρονών κορούλα μου τον τελευταίο καιρό κρατάει την μπουκιά στο στόμα της και προσπαθεί όσο μπορεί ώστε να μην την καταπιεί!το κάνει και στα φαγητά που της αρέσουν και σε αυτά που δεν!και ενώ πεινάει και ενώ είναι αδιάφορη!Τι να κάνω ?πως να της αποσπάσω την προσοχή, πως να σταματήσει αυτό το "χούι"??ορισμένες φορές φαίνεται ότι είναι καθάρα αντιδραστική συμπεριφορά!δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω!οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία είναι σωτήρια!ευχαριστώ...!!

 

Λες ότι φαίνεται να είναι αντιδραστική συμπεριφορά. Σε τι αντιδρά;; Αν το βρεις αυτό βρήκες κ την λύση πιστεύω. ;)

 

Γενικότερα σε οποιαδήποτε συμπεριφορά δίνεται μεγάλη έμφαση τα παιδιά έχουν την τάση να την επαναλαμβάνουν. Η παντελής αδιαφορία αν συμβαίνει αυτό είναι καλή αντιμετώπιση.

 

Μήπως την πιέζεις καθόλου ;

 

Πριν ξεκινήσει αυτό ποια ήταν η σχέση της με το φαγητό;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να αντιδρά σε κάτι. Προσπαθεί να βρει τρόπους να τραβήξει την προσοχή και βρήκε.

Εμένα η δικιά μου ήταν πιο μικρούλα 1,5 νομίζω ήταν. Όσο παρακάλαγα και παρακάλαγα και προσπαθούσα να βρω τρόπους να την απασχολήσω για να καταπιεί την κράταγε. Με το που έφευγα κι έκανα κάτι άλλο, όπως είπε μια κοπέλα προηγουμένως, κατάπινε. Ε, μια - δυο - τρεις αδιαφορία βρήκε κάτι άλλο για να δοκιμάσει τα όριά μου :mad:. Αδιαφόρησε και μάλλον θα μας θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά ο δικός μου το κάνει αυτό από όταν ξεκίνησε να τρώει στερεά τροφή μέχρι σήμερα που είναι 9 χρονών!!!!!! Μου σπάει τα νεύρα το πόσο αργά μασάει & πόσο αργά καταπίνει.... Οσο & αν έχω αναρωτηθεί, όσο & αν έχω αλλάξει συνθήκες / θέσεις / πιάτα / κουτάλια / μεγέθη μπουκιών /...κτλ... μέχρι σήμερα δεν έχω βρει τη φταίει. Μόνο όταν πεινάει πολύ ή του αρέσει τρελά το φαγητό, ίσως να φάει λίγο πιο γρήγορα. Τελευταία έχει αρχίσει να ντρέπεται λίγο που είναι ο τελευταίος που τελειώνει το φαγητό στα πάρτυ, ή όταν είναι στο τραπέζι με φίλους του, ή σχολείο που δεν προλαβαίνει να φάει όλλο το τοστ & κάνει μόνος που μια μικρή προσπάθεια να συντομεύει. Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η τηλεόραση, ή ότι φταίει που τον τάϊζα, αλλά όταν τα σταματούσα αυτά, αντιδρούσε & έτρωγε επίτηδες ακόμα πιό αργά...

Ο δικός μου έχω καταλάβει ότι είναι θέμα χαρακτήρα να μην θέλει να φάει γρήγορα, γιατί φοβάται μην πνιγεί αν δεν έχει μασήσει καλά την τροφή, ή την κρατάει στο στόμα του για την μαλακώσει πολύ & μετά να την μασήσει καλά για να την καταπιεί. Το αποτέλεσμα είναι να χάνουμε γεύματα, να χαλάνε πιό εύκολα τα δόντια του, να είναι πολύ αδύνατος & στο τέλος πάντα να πετάω μπουκιές φαγητού που τελικά δεν κατάφερε να τις φάει γιατί βαρέθηκε....

Ελπίζω να μην είναι ίδια η περίπτωσή σας με τη δική μας & να είναι μια φάση που θα περάσει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...