Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συντήρηση πιάνου


Recommended Posts

(Συγχωρέστε με αν βάζω το θέμα μου σε λάθος ενότητα και παρακαλώ τον administrator σε τέτοια περίπτωση να το μεταφέρει)

 

Έχουμε στο σπίτι ένα παλιό ΄πιάνο της μαμάς μου, το οποίο εγώ δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ (βλακεία μου βέβαια). Το τελευταίο διάστημα η κόρη μου (5 χρονών) επιμένει πολύ να την αφήσω να μάθει πιάνο. Πάμε στην ερώτηση λοιπόν:

Πού απευθυνόμαστε για να γίνει μία συντήρηση στο πιάνο? Θέλει σίγουρα κούρδισμα, έχει μία χορδή σπασμένη και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

5 χρονών είναι μικρή για να ξεκινήσει με δάσκαλο στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απευθύνεσαι σε ένα από τα μεγάλα καταστήματα πώλησης μουσικών οργάνων (και πιάνου φυσικά) και ζητάς να σου στείλουν έναν κουρδιστή. Εκτός και αν θες να βρείς από μόνη σου κάποιον μέσω γνωστού ή μικρών αγγελιών.

Εγώ θεωρώ ότι είναι ακόμη μικρούλα για να ξεκινήσει. Περίμενε 1-2 χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνεσαι σε ένα από τα μεγάλα καταστήματα πώλησης μουσικών οργάνων (και πιάνου φυσικά) και ζητάς να σου στείλουν έναν κουρδιστή. Εκτός και αν θες να βρείς από μόνη σου κάποιον μέσω γνωστού ή μικρών αγγελιών.

Εγώ θεωρώ ότι είναι ακόμη μικρούλα για να ξεκινήσει. Περίμενε 1-2 χρονάκια.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάρω τηλ. στο Νάκα.

Όσο για την ηλικία, μάλλον συμφωνώ μαζί σου. Απλώς, επειδή εγώ σαν παιδί ήμουν πολύ αρνητική για το πιάνο (επειδή ήταν υπερβολικά θετική η μητέρα μου:lol::lol:), θέλω να βρω μία χρυσή τομή. Δεν θέλω ούτε να την παγώσω, αλλά ούτε και να την σπρώξω να κάνει πρόωρα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα παιδιά όταν ξεκινάνε το πιάνο σε αυτή την ηλικία το βαριούνται πάρα πολύ εύκολα και το παρατάνε. Δώσε της χρόνο να ωριμάσει και το μυαλουδάκι της γιατί η εκμάθηση πιάνου και δεν είναι και εύκολη υπόθεση. Εύχομαι η κορούλα σου να είναι ταλέντο και να γίνει μεγάλη και τρανή πιανίστρια!

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου ξεκινησε 4.5 χρονων πιανο και εφτασε στα 16 του να εχει παρει διπλωμα και πτυχιο πιανου. Εχει σημασια να μπορει το παιδι να διαβαζει τις νοτες..ο συζυγος διαβαζε απο πολυ μικρος και γενικα ηταν αρκετα ωριμο παιδι. Οτι υπαρχει η πιθανοτητα να βαρεθει..και σε τι δεν υπαρχει ρισκο??Μηπως ειμαστε σιγουροι για οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα οτι θα τα κρατα παντα σε εγρηγορση??

Να απευθυνθεις σε χορδιστη πιανων και θα γινει η δουλεια σου.Πραγματι τα μεγαλα ωδεια θα σε κατατοπισουν αναλογως..να υπολογιζεις απο 50 ευρω το φτηνοτερο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσι αν μπορέσεις κ βρείς από τους ψαγμένους σε πιάνα,

υπάρχει ένας κορυφαίος κουρδιστής πιάνου κ είναι τυφλός. (δεν κάνω πλάκα)

 

 

χρόοοονια έφτιαχνε το δικό μου κ ήταν πραγματικά αστέρι!

 

θα δώ αν έχω αυτοκολλητάκι στο εσωτερικό του πιάνου μου κ θα σου πώ.

 

τώρα για το ηλικιακό κομμάτι εγώ ξεκίνησα περίπου στα 9.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Θα ξεκινήσω από αύριο να ψάχνω για κουρδιστή. Καλά, τα 50 ευρώ τα έχω για σίγουρα. Φοβόμουν για αρκετά παραπάνω.

Για το ηλικιακό κομμάτι, μου είπε και μια γνωστή μου ότι κι αυτή ξεκίνησε από 5 χρονών. Απ΄' ότι καταλαβαίνω είναι μικρή, αλλά όχι απαγορευτικά. Σκέφτομαι να βρω μία δασκάλα, να τη φέρω σπίτι και ουσιαστικά να την αφησω αυτήν να με καθοδηγήσει. Απλώς θα πρέπει να είναι αξιόπιστη η δασκάλα και να μπορώ να εμπιστευτώ τη γνώμη της.

Καμιά Πειραιώτισσα να μου συστήσει δασκάλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο χορδιστή πιάνου?

 

Aν έχετε υπόψη σας αν καποιο απο τα παρακατω καταστηματα

κάνει καλή δουλεια και οικονομικη?

http://serviceonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=173&Itemid=52〈=el

http://www.pianoman.gr/

 

Μarsolan έχεις καποιον να προτεινεις με 50 ? που αναφερεις?

Στειλε μου Pm αν ξερεις καποιον καλο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Πάνος Ιωαννίδης είναι χορδιστής/τεχνικός πιάνων και μάλιστα ο μόνος στην Ελλάδα με δίπλωμα χορδιστή. Η σελίδα του είναι http://www.handmadepiano.eu και http://www.laterna.info (κατασκευάζει και λατέρνες). Έχει εργαστήριο λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη και κουρδίζει κυρίως Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να ξέρεις τον τεχνίτη και να του έχεις εμπιστοσύνη, όχι όποιον σου στείλει το κατάστημα (το οποίο δεν φέρει καμία ευθύνη). Και άμα γίνει καμιά ζημιά; Έχει χιλιάδες εξαρτήματα το πιάνο. Πολλές φορές στα μεγάλα μαγαζιά δουλεύουν άνθρωποι που δεν μπορούν να σταθούν στη δουλειά από μόνοι τους και δίνουν τη μισή αμοιβή στα μαγαζιά για να τους βρουν πελάτες. Εγώ είμαι δασκάλα πιάνου και με έχουν πλησιάσει δύο χορδιστές (που δεν είχαν τα απαραίτητα προσόντα) και μου πρότειναν να μου δίνουν προμήθεια για να τους συστήνω στους μαθητές μου. Ο ένας δούλευε σε μαγαζί μουσικών οργάνων.

 

Απευθύνεσαι σε ένα από τα μεγάλα καταστήματα πώλησης μουσικών οργάνων (και πιάνου φυσικά) και ζητάς να σου στείλουν έναν κουρδιστή. Εκτός και αν θες να βρείς από μόνη σου κάποιον μέσω γνωστού ή μικρών αγγελιών.

Εγώ θεωρώ ότι είναι ακόμη μικρούλα για να ξεκινήσει. Περίμενε 1-2 χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...