Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

κορίτσια όποια μπορεί ας με βοηθήσει...

προσπαθώ να πλέξω παπουτσάκια για νεογέννητο με βελονάκι. δυστυχώς τα περιοδικά που βρίσκω είναι στα ξένα. στα ελληνικά δεν βρίσκω κάτι. σήμερα πήρε ένα η μαμά μου και δεν το πρόσεξε είναι στα ρώσικα.... (δεν τα κατέχω..)

όποια γνωρίζει κάποιο σάιτ ή κάποιο περιοδικό ή γνωρίζει πώς πλέκονται, ας μου πεί! έχω βρεί φανταστικά σχέδια, ξέρω πάνω κάτω, αλλά ως εκεί...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια θα ηθελα να ζητησω μια πολυ μεγαλη χαρη.Καποια στιγμη η coraline εγραψε για κατι περιοδικα της rowan και καποιες τα ειχατε παρει. Αν το διαβαζει τωρα καποια απο εσας θα ηθελα και εγω να μου τα στειλετε...:lol::lol::lol: ακομα και αν εχετε καποια αλλα περιοδικα σε pdf ...ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια....το φλεβαρη θα αποκτησω ο 2ο μου παιδακι(πρωτα ο θεος)κ θα ειναι κοριτσακι...στις πρωτες αγορες μας γιατον γιο μου ειχα παρει μια παντα με θεμα την θαλασσα,,δεν την λες αγοριστικη αλλα δεν εχει κανενα ροζ στοιχειο παρα μονο ενα φουξια ψαρι...ηθελα να βαλω την πινελια μου...πειτε μου τι μπορω να κανω γιανα την κανω πιο κοριτσιστικη???υπαρχουν ετοιμες φιγουρες π.χ γοργονα ΑΡΙΕΛ και να την ραψω εγω πανω????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανουλες.Θα ηθελα πολυ να ασχοληθω με την ραπτικη καθως και την μεταποιηση ενδυματων.Εχω δει πολλα βιντεακια στο ιντερνετ αλλα ειναι λιγο μπερδεμενα.Με ενδιαφερει επισης κ το πλεξιμο.Υπαρχουν μανουλες που ασχολουνται με κεντημα,ραψιμο η πλεξιμο?Θα μπορουσατε να βαλετε καποιες πληροφοριες-links σχετικα με περιοδικα,βιντεακια η αλλους τροπους εκμαθησης?Εσεις πως μαθατε?Ενδιαφερομαι κυριως για ραπτικη με ραπτομηχανη αλλα βαζω κ τα αλλα θεματα για αλλες μαμαδες που ισως ενδιαφερονται.Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μπείτε στο site http://www.ftiaxto.gr. Στην κατηγορία videos "μάθετε πως", θα δείτε μικρά βιντεακια για να ξεκινήσετε και να μάθετε. Εγώ έτσι έμαθα.

Για να ξεκινήσετε παρ΄τε για αρχή ένα δυο μαλακια κι πεντάρες βελονες.

Και στο κατάστημα με τα εργαλεία θα σας κατατοπισουν.

Θέλει υπομονή και πολυ ξήλωμα. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χθες πηγα στην έκθεση στο ΣΕΦ. Εγώ απογοητεύτηκα. Το 90% ήταν σχετικά με decoupage & το υπόλοιπο ήταν πλέξιμο. Ασχολούμαι με κατασκευές γενικά & πήγα να βρω περισσότερες ιδέες, αλλά δεν βρήκα τίποτα τουλάχιστον χριστουγεννιάτικο....άσε που συνήθως στις εκθέσεις απο ότι ξέρω είναι όλα φθηνότερα...εδω το αντίθετο..ευτυχώς που ήταν πολύ μικρή & δεν ήταν κουραστική.. :confused: :confused: :(:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!!!

Ξεκίνησα κι εγώ μαθήματα ραπτικής στη Λάρισα όπου μένω! Έγραψα σχετικές πληροφορίες στο καφέ για όποιον/α ενδιαφέρεται! Μιας και είμαι αρχάρια δεν έχω πολλά να σας πω για τα κατορθώματα μου! Ξεκινήσαμε με μια φούστα και βγαίνει πολύ καλή ως τώρα!

Έχω ενθουσιαστεί πολύ και ψάχνω συνέχεια για πατρόν στο ιντερνετ όμως προς το παρόν δεν έχω αποτολμησει κάτι!

Αγόρασα μια singer 7463 και την μαθαίνω σιγά σιγά!

Αν τελικά τα καταφέρω με τη φούστα θα προσπαθήσω να βάλω καμιά φωτογραφία!

Εσείς ξέρετε κανένα site με πατρόν που μπορώ να κατεβάσω? Εύκολα όμως κορίτσια! Αρχάρια είπαμε!!!

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω πλεκω βελονακι, μαθενοντας απ το νετ.εμαθα βεβαια με τις ξενες ορολογιες γιατι ειδα οτι ειχε και περισσοτερες επιλογες σε σχεδια. για οσες ενδιαφερονται το βελονακι στα αγγλικα ειναι crochet οποτε μπορειτε να το γραψετε στο you tube και να δειτε βιντεακια βημα βημα με κασκολακια, σκουφακια, παπουτσακια για μικρουλια.στην αρχη ειναι αρκετα περιπλοκο αλλα αφου μαθεις τις βασικες πλεξεις ολα ειναι πιο κατανοητα.αφου μαθετε τα βασικα θα μπορειτε να ακουλουθητε και πατρον χωρις βιντεακι.

Πατρον θα βρειτε στο pinterest που θα σας τα βγαλει οτι υπαρχει σε free εκτος κι αν θελετε να πληρωσετε στο etsy για να σας στειλουν με εμαιλ, τα περισσοτερα pattern τους δεν ειναι για αρχαριους.Νομιζω πως και τα δυο σαιτ εχουν και πατρον για ραψιμο ρουχων αλλα δεν ειμαι και σιγουρη τι ειναι και πως γιατι δεν ραβω ακομη:-D Επισης ξεκινησα να ραβω στο χερι ομως τσοχινα φρουτα και λαχανικα για την κουζινα της μικρης, αν φυσικα ξεκινησει καποια στιγμη να την φτιαχνει ο μπαμπας της:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεκω βελονακι, μαθενοντας απ το νετ.εμαθα βεβαια με τις ξενες ορολογιες γιατι ειδα οτι ειχε και περισσοτερες επιλογες σε σχεδια. για οσες ενδιαφερονται το βελονακι στα αγγλικα ειναι crochet οποτε μπορειτε να το γραψετε στο you tube και να δειτε βιντεακια βημα βημα με κασκολακια, σκουφακια, παπουτσακια για μικρουλια.στην αρχη ειναι αρκετα περιπλοκο αλλα αφου μαθεις τις βασικες πλεξεις ολα ειναι πιο κατανοητα.αφου μαθετε τα βασικα θα μπορειτε να ακουλουθητε και πατρον χωρις βιντεακι.

Πατρον θα βρειτε στο pinterest που θα σας τα βγαλει οτι υπαρχει σε free εκτος κι αν θελετε να πληρωσετε στο etsy για να σας στειλουν με εμαιλ, τα περισσοτερα pattern τους δεν ειναι για αρχαριους.Νομιζω πως και τα δυο σαιτ εχουν και πατρον για ραψιμο ρουχων αλλα δεν ειμαι και σιγουρη τι ειναι και πως γιατι δεν ραβω ακομη:-D Επισης ξεκινησα να ραβω στο χερι ομως τσοχινα φρουτα και λαχανικα για την κουζινα της μικρης, αν φυσικα ξεκινησει καποια στιγμη να την φτιαχνει ο μπαμπας της:D:D:D

 

Μπράβο πολύ ωρα'ια πράγματα κάνεις. Ο ανηψιός μου που πιάνει πολύ το χέρι του από μικρό παιδί τώρα είναι 23 χρ.πλέκει με βελονάκι!!!! του έμαθε μία συναδελφός του από την δουλειά & πάει πολυ καλά. Θα του αναφέρω αυτά που γράφεις!!!!:P :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ραπτική πάει καλά και όσο προχωράω τόσο πιο πολύ μ'αρέσει! Πράγματι βρήκα πολλά πατρόν δωρεάν στο pinterest και έχω κάνει μια κλος φουστίτσα για τη μικρή μου και μαξιλαράκια για το σπίτι! (καθόλου άσχημα δεν βγήκαν!)

Θα ήθελα να αναφέρω απλά για όποια κοπέλα ψάχνει, ότι στο γαλλικό ινστιτούτο στη Λάρισα μπορεί να βρει σεμινάρια για χειροτεχνίες κλπ. Δεν ξέρω αν είναι δωρεάν ή όχι. Αξίζει όμως να ρωτήσει κανείς αν θέλει να κάνει κάτι δημιουργικό στον ελεύθερο χρόνο του!

Και μην ξεχνιώμαστε, αν βρείτε κάτι σχετικό με ραπτική on line ή στη Λάρισα παρακαλώ ενημερώστε!!! :)

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα, εγω ασχολουμαι με την ραπτικη εδω κ 3-4 χρονια. ως αυτοδιδακτη εχω φτασει στο σημειο να φτιαχνω πολυ ωραια ρουχαλακια για τα παιδια μου, κυριως παιδικα φορεματακια για την κορη μου, μπλουζιτσες και φορμες για τον γιο μου και πολλα αλλα!!! το θεμα ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις και να εχεις μεγαλη φαντασια και χρονο!!! επισης πλεκω βρεφικα-παιδικα παπουτσακια τυπου starακια, μποτες κ.α. παντως εμενα με βοηθησε πολυ που εβλεπα στο you tube πως τα φτιαχνουν. αν ξερεις τα βασικα απο βελονακι, ειναι πολυ ευκολο να τα φτιαξεις κι ας μιλανε στα ρωσικα στα περισσοτερα βιντεακια. σχετικα με την ραπτικη, εσεις τι μεθοδο χρησιμοποιειτε? πατρον-μετρα ή ξεπατικονετε απο ηδη υπαρχων ρουχο???

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας κορίτσια!Λατρευω και εγω το βελονακι και Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτη τη φορα μαλλια για πλεξιμο απο το ίντερνετ. Έχει κανει καποια καμια αγορα απο κάποιο αξιόπιστο site για να μου προτείνει;

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας μου αρέσει κι εμένα να πλέκω αν και δεν έχω και πολύ γνώση πάνω στο αντικείμενο ότι μπορώ να φτιάξω από το youtube και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι τα πάω καλά και τώρα σκέφτομαι να φτιάξω κουβερτάκι για την μπέμπα μου που έρχεται τον μάρτιο. Εγώ παρήγγειλα από το ebay νήμα βαμβακερό 2kg και είχε 3 ευρώ πολύ καλή τιμή νομίζω το μόνο κακό ότι πρέπει να το παραγγείλεις ένα μήνα πριν γιατί έρχεται από μακριά αλλά έχει πολλά με δωρεάν μεταφορικά.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...