Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημιουργική απασχόληση σε παιδί ενός έτους


Recommended Posts

Εγώ ποιο ωραία απασχόληση (δεν ξέρω πόσο δημιουργική είναι) είναι τα play groups.Με μερικές μαμάδες πχ μία φορά τη βδομάδα συναντίεστε κυκλικά σε κάθε σπίτι για παιχνίδι με τα μικρά και καφέ. Τώρα ειδικά που χειμωνιάζει ενδείκνυται!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κορίτσια, κι εγώ στην ίδια φάση είμαι. Η μπέμπα μου είναι 13 μηνών. Τα απογεύματα ειδικά τώρα που χειμωνιάζει δεν ξέρω τι να την κάνω. Στο σπίτι βαριέται και έξω στην παιδική χαρά τώρα που βραδυάζει νωρίς δεν την πάω. Μία φορά τη βδομάδα την πάω στο πρόγραμμα του ΝΑΚΑ για μουσική και μωρά και μας αρέσει πολύ, περνάμε πολύ ωραία. Επίσης μία φορά τη βδομάδα πάμε και για baby swimming. έχει καμια υπόψιν σας αυτό τον χώρο στο Χαλάνδρι;;; έχουν ένα πρόγραμμα για μωράκια και μαμάδες

http://www.technotopos.gr/senseserg.htm

 

Καλημερα...

Στην ιδια φαση κ'εγω. Παμε Νακα στην Κηφισια 1 φορα την εβδομαδα, στο Robbie και μας αρεσει πολυ. Εχουμε ψαξει και το Gymboree και το myplayce οπου λεμε να κανουμε καποιο δοκιμαστικο. Το babyswimming δεν το πολυθελω γιατι ως εγκυος εκανα acquayoga και δεν αποκομισα και την καλυτερη εντυπωση για τις συνθηκες υγιεινης. Στο Χαλανδρι εκανε μαθημα και η κοπελα που μας εκανε yoga στην Ανοιξη η οποια ειναι καταπληκτικη και με τα παιδακια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορειτε να τα πατε σε μαθηματα κολυμβησης για μωρα...ειναι ανεξοδο και τους αρεσει...στη πισινα,τα τοσο μικρουλια, μπαινουν με τις μαμαδες.οποτε δεν εχετε και φοβο!το μονο που πρεπει ειναι να πατε κατι χαρτια απο δερματολογο νομιζω ....ρωτηστε και θα σας πουνε!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

επαναφέρω το θέμα για να μοιραστούμε ιδέες και προτάσεις για το πως περνάμε δημιουργικό χρόνο με τα μικρούλια μας.

 

η αλήθεια είναι πως για παιδάκια 1 έτους και λίγο μεγαλύτερα δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για κέντρα δημιουργικής απασχόλησης.

 

π.χ εγώ δεν ξέρω κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Εσείς πως απασχολειτε τα παιδιά σας? Εμείς πάμε βολτουλες για να δούμε τα σκυλακια κ γατάκια της γειτονιάς. Παιζουμε με τα παιχνίδια μας μόνο όταν παίζει και ή μαμά μαζί, ζωγραφιζουμε, σκουπιζουμε ταχα με την ηλεκτρονική, μου δίνει τα ρούχα για να τα απλωσω. Καθεται στο καρέκλακι του και είτε μασουλαει είτε ασχολείται με τα μπολ. Κυνηγάμε την μπάλα και κάνουμε γκολ! Χοροπηδαμε μες στην κούνια. Χορευουμε μόλις ακούσουμε μουσικη. Πλαστουριζουμε στην μπανιέρα μας με το παπάκι και τις βαρκουλες και αλλα πολλά! 

  

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς προς το παρόν δεν βγαίνουνε καθημερινά έξω λόγω καιρού αλλά στο σπίτι όλη την ώρα παίζουμε. Έχουμε τραπεζάκι δραστηριοτήτων που της αρέσει πολύ, έχουμε αλογάκι που ανεβαίνει κ κάνει κουνια μπελα, ακούμε τραγούδια κ χορευουμε, της διαβάζω βιβλία κ αυτή αλλάζει τις σελίδες, όταν είναι ο μπαμπας σπίτι την έχει στην αγκαλιά κ τρέχει κ η μαμά από πίσω προσπαθεί να την πιάσει κ ξεκαρδιζεται κ.α. κ όταν η μαμά κάνει δουλειές κάθεται στο καθισματακι της ακούει τραγούδια ή ασχολείται με παιχνίδια κ κανει κούνια.. Κ εννοείται μας αρέσει να περπατάμε κρατώντας την μαμά σε όλο το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εσείς πως απασχολειτε τα παιδιά σας? Εμείς πάμε βολτουλες για να δούμε τα σκυλακια κ γατάκια της γειτονιάς. Παιζουμε με τα παιχνίδια μας μόνο όταν παίζει και ή μαμά μαζί, ζωγραφιζουμε, σκουπιζουμε ταχα με την ηλεκτρονική, μου δίνει τα ρούχα για να τα απλωσω. Καθεται στο καρέκλακι του και είτε μασουλαει είτε ασχολείται με τα μπολ. Κυνηγάμε την μπάλα και κάνουμε γκολ! Χοροπηδαμε μες στην κούνια. Χορευουμε μόλις ακούσουμε μουσικη. Πλαστουριζουμε στην μπανιέρα μας με το παπάκι και τις βαρκουλες και αλλα πολλά! 

  

  

Σκουπιζουμε με την ηλεκτρική ήθελα να γράψω :oops:

 

 

 

Ή δικιά σου έχει την υπομονή να της διαβασεις @mama16? Ο δικός μου Μου φαίνεται πολύ μικρός ακόμα για να κάτσει και να δώσει προσοχή! Μόνο να τα σχίζει θέλει!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εμείς προς το παρόν δεν βγαίνουνε καθημερινά έξω λόγω καιρού αλλά στο σπίτι όλη την ώρα παίζουμε. Έχουμε τραπεζάκι δραστηριοτήτων που της αρέσει πολύ, έχουμε αλογάκι που ανεβαίνει κ κάνει κουνια μπελα, ακούμε τραγούδια κ χορευουμε, της διαβάζω βιβλία κ αυτή αλλάζει τις σελίδες, όταν είναι ο μπαμπας σπίτι την έχει στην αγκαλιά κ τρέχει κ η μαμά από πίσω προσπαθεί να την πιάσει κ ξεκαρδιζεται κ.α. κ όταν η μαμά κάνει δουλειές κάθεται στο καθισματακι της ακούει τραγούδια ή ασχολείται με παιχνίδια κ κανει κούνια.. Κ εννοείται μας αρέσει να περπατάμε κρατώντας την μαμά σε όλο το σπίτι!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παίζουμε με τα τουβλάκια μας, ανεβοκατεβαινουμε στο σκούτερ κ στο ποδήλατο κ μας πάει βόλτα η μαμά μέσα στο σπίτι, παίζουμε με τις κούκλες κ μαγειρεύουμε σε μια ξύλινη κουζίνα κ ανοιγοκλείνουμε ολα τα ντουλάπια του σπιτιου. Κάποιες μέρες έρχονται Αθήνα οι παππούδες κ ασχολείται με αυτούς οπότε η υποφαινομενη κάνει καμία δουλειά της προκοπής... Όταν έχει καλό καιρό πάμε βόλτα με το καρότσι αλλά σχεδόν πάντα μας παίρνει ο ύπνος. Κ εγώ της διαβάζω, μάλιστα έχει δύο ράφια με βιβλία της κ μου τα φέρνει, την παιρνω αγκαλιά κ φτιάχνουμε ιστορίες ή λέμε τα ονόματα από τα ζώα κ τα πράγματα που βλέπουμε. Όταν μαγειρεύω ή κάνω καμία δουλεια στην κουζινα κάθεται στο καρεκλακι της κ χαζεύει ή της τραγουδάω, αλλά βαριέται γρήγορα. Τα απογεύματα με τον μπαμπά κατεβάζουν όλο το σπίτι, προχτές συγκεκριμένα είχαν φτιάξει με σερπαντίνες φιλέ και παίζανε κ καλά βόλεϊ με τα μπαλόνια. Την πάει σε ένα γήπεδο που παίζουν παιδάκια κ παίρνει κ τη μπάλα της κ χαίρεται! Ο,τι μας κατέβει στο μυαλό δλδ!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σκουπιζουμε με την ηλεκτρική ήθελα να γράψω :oops:

 

 

 

Ή δικιά σου έχει την υπομονή να της διαβασεις @mama16? Ο δικός μου Μου φαίνεται πολύ μικρός ακόμα για να κάτσει και να δώσει προσοχή! Μόνο να τα σχίζει θέλει!

Όχι μην φανταστεις βιβλίο κανονικό με παραμύθια, διαβάζουμε τα βιβλιαράκι τα παιδικά που έχουν πολύ λίγες σελίδες κ είναι χοντρές τύπου ζωάκια που κάνουν ήχους κ τέτοια... Δεν κάθεται γενικά να της διαβάζω αλλά. Εσύ @vicky86 μπράβο που του εμαθες κ διαβάζετε μαζί, εμένα αποκλείεται να καθόταν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμα 16ποτε εγραψα οτι διαβαζουμε μαζι με τον μικρο;

Αν εννοεις παντως σιγουρα εμενα,να πω οτι στον μικρο δινω μονο βιβλια με σκληρο φυλλο.εχουμε κ με ηχους.κ πανινα

Θελει μονος να γυριζει τις σελιδες κ απλα λεμε τι βλεπουμε

Σπανια θα κατσει να ακουσει παραμυθι που διαβαζω στη μεγαλη

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

Μαμα 16ποτε εγραψα οτι διαβαζουμε μαζι με τον μικρο;

Αν εννοεις παντως σιγουρα εμενα,να πω οτι στον μικρο δινω μονο βιβλια με σκληρο φυλλο.εχουμε κ με ηχους.κ πανινα

Θελει μονος να γυριζει τις σελιδες κ απλα λεμε τι βλεπουμε

Σπανια θα κατσει να ακουσει παραμυθι που διαβαζω στη μεγαλη

Ωχ ναι λάθος η Lenia16 το είπε αυτό... Ναι τέτοια βιβλία έχουμε κ εμεις, μόνο αυτά διαβάζουμε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ειμαι σιγουρι αν ταιριαζει εδω η ερωτηση αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο. Εχει παει κανεις στο ζωολογικο παρκο τρικαλων; Τι  εντιπωσεις ειχατε; Θα ηθελα να παω τη μικρη καπου που μπορει να δει  αγροτικα ζωα  η και αγρια. Μενουμε επαρχια και απο οτι ξερω δεν υπαρχει κατι αλλο εδω γυρω (ειμαστε στο Βολο). Επησης υπαρχει οτιδηποτε αλλο δημηουργικο για ενος ετους στην περιοχη. Τα διαφορα κεντρα απασχολησης τα δεχονται απο 2,5 χρωνων.

Πηγαινουμε σε παιδικες χαρες αλλα τωρα το καλοκαιρι εχει αδιασει ο τοποσ, και συχνα ειναι μονη της η εχει μεγαλα παιδια μονο. Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Δεν ειμαι σιγουρι αν ταιριαζει εδω η ερωτηση αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο. Εχει παει κανεις στο ζωολογικο παρκο τρικαλων; Τι  εντιπωσεις ειχατε; Θα ηθελα να παω τη μικρη καπου που μπορει να δει  αγροτικα ζωα  η και αγρια. Μενουμε επαρχια και απο οτι ξερω δεν υπαρχει κατι αλλο εδω γυρω (ειμαστε στο Βολο). Επησης υπαρχει οτιδηποτε αλλο δημηουργικο για ενος ετους στην περιοχη. Τα διαφορα κεντρα απασχολησης τα δεχονται απο 2,5 χρωνων.

Πηγαινουμε σε παιδικες χαρες αλλα τωρα το καλοκαιρι εχει αδιασει ο τοποσ, και συχνα ειναι μονη της η εχει μεγαλα παιδια μονο. Καμια ιδεα;

Η θάλασσα! Ενασχόληση με κουβαδακια, κολύμπι που τα ξετρελαινει, παιδάκια που τρέχουν και παίζουν! Ο δικός μου έχει κόλλημα πια του αρέσει το νερό, η άμμος, παίζει με τα άλλα παιδάκια. Εμάς μας βοήθησε να κοινωνικοποιηθει. Ακόμα βλέποντας πως κολυμπούν τα άλλα μωρά προσπαθεί να τα μιμιθει. 

 

   Ή παιδική χαρά είναι τέλεια το βραδακι που μαζεύονται παιδιά ειδικά στις Αλυκές. Κάντε μία βόλτα!

 

  Στο σπίτι παίζουμε ώρες με πισίνα και κουβαδακια, ξεφυλλιζει βιβλία με φωτογραφίες ζωων και τελευταία τρελαίνεται να ζωγραφίζει. Του πήρα κοντούς και χοντρούς μαρκαδόρους και κάθε μέρα ξεδιπλωνουμε το ταλέντο μας οικογενειακώς! :lol:

 

  Ελπίζω να βοηθήσα!

 

ΥΓ: στο ζωολογικο πάρκο δεν έχω πάει, ούτε έτυχε να ακούσω. Προσωπικά μου φαίνεται ταλαιπωρία αν σκεφτείς πως ο γιος μου δεν κάθεται στο καθίσματακι του στο αμάξι ούτε μισή ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...