Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στο ποδι


maraki1980

Recommended Posts

Καλημέρα! Γεννησα πριν δυο εβδομάδες με φυσιολογικό τοκετού και επισκληριδιο ένα κοριτσάκι. Από τον ένατο μήνα με είχε πιάσει ένας πόνος στο αριστερό πόδι που προκαλούσε δυσκολία στην βαδιση. Φυσικά το απέδωσαν στο βάρος της κοιλιές και φανταστικά ότι θα περνούσε μετα τον τοκετο. Όμως τώρα έχει χειροτερέψει και πλέον κουτσαινω κανονικά, σχεδόν το σερνω. Πήγα σε ορθοπεδικός ο οποίος με παρεμπεψε σε ρευματολογο( θα πάω σε δυο μέρες). Έχω αρχίσει πλέον να ανησυχώ πολύ. Μηπως έχει τύχει σε κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα μου ακουγεται σαν ισχυαλγια. Οποτε καλυτερα να σε εβλεπε και ενας ορθοπεδικος για τους μεσοσπονδυλιους δισκους στη μεση σου.

Αν ειναι ετσι θα σου ζητησει και εξετασεις οπως μαγνητικη η απλη ακτινα. Αξονικη καλυετρα να την αποφυγεις γιατι εχει τερααααστια ακτινοβολια. Συνηθως δινουν αντιφλεγμονωδη, μυοχαλαρωτικα και σε εντονες περιπτωσεις συστηνουν φυσικοθεραπεια.

Ειναι σημαντικο να τους ρωτησεις ποιες στασεις να αποφευγεις και τι να προσεχεις στις κινησεις σου. Μακαρι να μην ειναι τιποτα απο ολα αυτα και να αναρρωσεις συντομα.

Link to comment
Share on other sites

maraki1980 join the club! Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ, μία εβδομάδα πριν γεννήσω... και δυστυχώς κράτησε πολύ, κούτσαινα γύρω στους τρεις μήνες. Φυσικά πήγα σε ορθοπεδικό, ισχυαλγία από τα επιπλέον κιλά .... θα περνούσε αν μου έδινε φάρμακα, αλλά δεν μου έδωσε γιατί θήλαζα... και φυσικά δεν επιτρέπεται. Καλό κουράγιο, κάνε λίγο υπομονή, θα περάσει. Εννοείται, ότι αν δεν θηλάζεις, με φάρμακα περνάει γρήγορα. Εγώ τώρα που είμαι ακόμη στον 7ο μήνα (στο δεύτερο), έχω πάρει περισσότερα κιλά από την άλλη φορά και ήδη αρχίζω να νιώθω κάτι στο εν λόγω σημείο, άστα... και έχω μέλλον!!!!!!!!!

Ζουνάκι,είσαι η αγάπη μου.... (7.12.07)

... τώρα έχω και άλλη αγάπη... το αγοράκι μου! (27.6.10)

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως πονατε?

 

Εγω ποναω εδω και μηνες στην φτερνα, κατω στην πατουσα σε ενα σημειο και τελευταιες μερες χειροτερεψε πολυ......το απεδιδα στο παπουτσι που φοραω, αλλα απορω γιατι αυτες τις μερες ολο σπιτι ειμαι....γιατι να χειροτερεψει?

 

 

Υπαρχει περιπτωση Μαρακι να συνδεεται με παρενεργεια απο επισκληριδιο? Το ρωτησες αυτο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Polles fores iparhoun nevralgies meta tin egimosini, horis na iparhi logos,,,,mia apo tis pio diasimes nevralgies ine sto heri! ke iparhoun stin agglia klinikes yia afto mesa sta meeftiria.

Afto pou perigrafis i ine orthopediko, yiati i egimosini htipai ti mesi ke ti stasi tou somatos ke perni merikous mines na epanelthi,,,i bori ke na ine nevro....

oso yia tin episkliridio iparhoun fores pou ehi kani paralisi se podia,,,oso na eine ine enesi stin spondiliki stili pou pernane mesa ola ta nevra...

 

Ypomoni....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα σε ορθοπεδικο ο οποίος με περεμπεψε προς το παρόν σε ρευματολογο. Κιλά δεν πήρα γενικά στην εγκυμοσύνη μόνο 8. Οσο για την επισκληριδιο επειδή το πρόβλημα θεωρώ ότι είχε ξεκινήσει από πριν, δεν τα συνδεω μεταξύ τους. Έτσι μου είπε και ο ορθοπεδικός τουλάχιστον. Σήμερα ρώτησα και μια μαια και είπε ότι σε κάποιες γυναίκες συμβαίνει αυτό και ουσιαστικά δεν τους περνάει ποτέ, οταν κουράζονται ξαναεμφανιζεται. Το χειρότερο είναι να μην ξέρεις και τι ακριβώς έχεις για να το αντιμετωπίσεις. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στον 8ο και εχω πεθανει στον πονο στο δεξι ποδι.Πιεζεται το ισχυακο νευρο

http://medicalimages.allrefer.com/large/sciatic-nerve.jpg

 

χθες συνειδητοποιησα οτι ...πως θα ανταπεξελθω?Δεν θα μπορω να σηκωσω το μωρο ...πως θα μπορω να το βγαζω εξω...Τα ψωνια και τις βασικες δουλειες ολο και καποιος θα με βοηθησει...αλλα πραγματα που θελω να κανω και να εχω ομορφες αναμνησεις..πως θα τα κανω?:cry:

 

Νιωθω λιγο ασχημα που αλλοι ανθρωποι ισως εχουν και σοβαροτερους τραυματισμους η αναπηριες βεβαια...απλα με εχει πιασει το παραπονο.Θελω να θηλασω οποτε δεν θα μου επιτρεψουν φαρμακα.

Βαρος δεν εχω παρει ωστε να ειναι απο εκει το προβλημα...

Ισχυει οτι μετα την γεννα περναει ο συγκεκριμενος πονος ?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δλδ ποναει ψηλα εκει που ξεκιναει το ποδι?

 

Εμενα που με ποναει η φτερνα και δεν μπορω να καταλαβω το λογο???? Χθες κουτσαινα ολη μερα για ενα περιεργο λογο αρχισε να ποναει περισσοτερο και δεν μπορουσα ουτε να το πατησω!!!! Κι εγω Κατερινα αυτο λεω, δεν ειναι κατι τραγικο, αλλα βαλε κι ολα τα υπολοιπα, ειμαστε ηδη ερειπια, τι κανουμε μετα την γεννα που θα σερνομαστε?

 

Και δεν ξερω καν αν εχει σχεση με την εγκυμοσυνη και θα περασει μετα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ποναει ψηλα εκει που ξεκιναει το ποδι?

 

Εμενα που με ποναει η φτερνα και δεν μπορω να καταλαβω το λογο???? Χθες κουτσαινα ολη μερα για ενα περιεργο λογο αρχισε να ποναει περισσοτερο και δεν μπορουσα ουτε να το πατησω!!!! Κι εγω Κατερινα αυτο λεω, δεν ειναι κατι τραγικο, αλλα βαλε κι ολα τα υπολοιπα, ειμαστε ηδη ερειπια, τι κανουμε μετα την γεννα που θα σερνομαστε?

 

Και δεν ξερω καν αν εχει σχεση με την εγκυμοσυνη και θα περασει μετα.....

 

επειδη εχω δουλεψει σε με ποδολογους ...καλο θα ειναι να δεις μηπως εχεις καποιο προβλημα το οποιο εκδηλωθηκε με αφορμη το προσθετο βαρος της εγκυμοσυνης...Βεβαια ακτινογραφια δεν μπορεις ακομα αλλα στο μελλον καλο ειναι να κανεις..

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις το περιεργο ειναι πως αλλοτε ποναει πολυ κι αλλοτε οχι........νομιζα οτι εφταιγε καποιο παππουτσι που φορουσα, αλλα τελικα ειναι ασχετο.......δεν μπορω να το συνδυασω με καποια συγκεκριμενη αιτια......γιατι αν ηταν το βαρος θα πονουσε συνεχεια........

 

Μαλιστα χθες που με πονουσε πολυ, ημουν σπιτι συνεχεια και καθομουν.......και παρατηρησα οτι οταν σηκωνα το πελμα και πατουσα στα μπροστινα δαχτυλα τοτε πονουσε ακομα περισσοτερο η φτερνα (χωρις να ακουμπαει καν το σημειο πονου) Οταν το πατας δυνατα αυτο το σημειο τοτε ποναει.....με απλο μασαζ οχι.......

 

Μαλλον θελει οντως ακτινα να φανει το προβλημα.....

 

Πριν πολλα χρονια ειχα ενα τετοιο θεμα στο πελμα, στο βουναλακι κατω απο το μεγαλο δαχτυλο.......εβγαλα ακτινα και η ακτινολογος που ηταν γνωστη μου χε πει οτι το επαθα απο τα παπουτσια κοθορνους που ηταν τοτε στη μοδα, προκαλουσαν αλλοιωσεις στο κοκκαλο......και οντως μολις τα εκοψα συνηλθα........αλλα πονουσα συνεχεια θυμαμαι, οχι κατα διαστηματα οπως τωρα.......

 

Ειδα εδω τετοιο θεμα και ειπα μηπως το εχει παθει κι αλλη κοπελα......αλλα βλεπω οτι εσεις εχετε θεμα ισχιου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις το περιεργο ειναι πως αλλοτε ποναει πολυ κι αλλοτε οχι........νομιζα οτι εφταιγε καποιο παππουτσι που φορουσα, αλλα τελικα ειναι ασχετο.......δεν μπορω να το συνδυασω με καποια συγκεκριμενη αιτια......γιατι αν ηταν το βαρος θα πονουσε συνεχεια........

 

Μαλιστα χθες που με πονουσε πολυ, ημουν σπιτι συνεχεια και καθομουν.......και παρατηρησα οτι οταν σηκωνα το πελμα και πατουσα στα μπροστινα δαχτυλα τοτε πονουσε ακομα περισσοτερο η φτερνα (χωρις να ακουμπαει καν το σημειο πονου) Οταν το πατας δυνατα αυτο το σημειο τοτε ποναει.....με απλο μασαζ οχι.......

 

Μαλλον θελει οντως ακτινα να φανει το προβλημα.....

 

Πριν πολλα χρονια ειχα ενα τετοιο θεμα στο πελμα, στο βουναλακι κατω απο το μεγαλο δαχτυλο.......εβγαλα ακτινα και η ακτινολογος που ηταν γνωστη μου χε πει οτι το επαθα απο τα παπουτσια κοθορνους που ηταν τοτε στη μοδα, προκαλουσαν αλλοιωσεις στο κοκκαλο......και οντως μολις τα εκοψα συνηλθα........αλλα πονουσα συνεχεια θυμαμαι, οχι κατα διαστηματα οπως τωρα.......

 

Ειδα εδω τετοιο θεμα και ειπα μηπως το εχει παθει κι αλλη κοπελα......αλλα βλεπω οτι εσεις εχετε θεμα ισχιου.....

 

 

μου ακουγεται οτι εχεις κανει ζημια απο παπουτσια...Οι περισσοτερες πελατισσες μου εχουν πτωσεις μεταταρσιου και ενα σωρο αλλα απο παπουτσια..και το προβλημα ειναι οτι εμφανιζονται ακομα και χρονια μετα και ας φορουσαν καποιες επιπεδα για χρονια...

Οπωσδηποτε να το κοιταξεις !!

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και προς το τελος (μετά τον 7ο μήνα) ξεκίνησα να πονάω πολύ στο δεξί ισχύο... σε σημείο που μετά από κάποια στιγμή δεν μπορούσα να περπατήσω και έσερνα το πόδι. Τραγική κατάσταση. Και δεν πέρασε ούτε μετά τον τοκετό. Μπήκα στην διαδικασία ακτινογραφίας και μαγνητικής και διαγνώσθηκε το φαινόμενο της "παροδικής οστεοπόρωσης του ισχύου" Αφόρητος πόνος και δύσκολη αγωγή. Ελπίζω να μην περάσεις τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...