Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμινη Ε !βοηθαει καπως??


Recommended Posts

γεια σας!να μαι παλι!

αυτο το θεματακι το ανοιγω γιατι εχω ακουσει οτι η βιταμινη Ε μπορει να βοηθησει πολυ τις γυναικες που προσπαθουν να συλλαβουν!

ειναι οντως αληθεια αυτο?αν ναι που ακριβως βοηθαει??αρκει να την παιρνεις απο τις τροφες ή λειτουργει καλυτερα με συμπληρωμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η βιταμίνη Ε βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη του ενδομήτριου από ότι ξέρω μπορείς να κάνεις διατροφή αλλά για να σου πώ εμένα μου έρχεται πιό εύκολο να παίρνω χάπια...για την ακρίβεια παίρνω τρία μαζεμένα μετά το φαγητό...Eviol A (βιταμίνη Ε), filicine (φιλικό οξύ-το οποίο επίσης κάνει πολύ καλό και βοηθά στην σύλληψη) και τέλος το χειρότερο μου seven seas (μουρουνέλαιο σε χάπια) μπλιαχ...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕVIOL Α!!! ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕVIOL!! η α, περιεχει βιταμινη α που απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.

την απλη εβιολ, με φιλικο οξυ, μου τη συστησε κι εμενα ο γυναικολογος μου οταν βαλαμε μπρος για μωρακι, προστατευει και τη μανουλα και το εμβρυο.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

αστερακι καλησπερα εμενα ο γιατροσ μου πριν μαθουμε για το σπερμα μου ειχε δωσει φιλισιν και εβιολ Α μου ειχε πει οτι βοηθαει στην συλληψη επινα ενα καθε μερα μετα το φαγητο.

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=262609&dt=07/04/2009

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!! Το είχα ξαναδιαβάσει και πέρυσι σε άλλο άρθρο και απέφυγα οποιοδήποτε συμπλήρωμα τύπου eviol.

Link to comment
Share on other sites

για την ακρίβεια παίρνω τρία μαζεμένα μετά το φαγητό...Eviol A (βιταμίνη Ε), filicine (φιλικό οξύ-το οποίο επίσης κάνει πολύ καλό και βοηθά στην σύλληψη) και τέλος το χειρότερο μου seven seas

 

Κοριτσάκι το συνδυασμό αυτό σου το συνέστησε ο γυναικολόγος σου;

Πριν λίγο αγόρασα ένα κουτί eviol και λέω να το ξεκινήσω, φαντάζομαι δε βλάπτει σε κάτι όταν είσαι στην προσπάθεια σύλληψης...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!να μαι παλι!

αυτο το θεματακι το ανοιγω γιατι εχω ακουσει οτι η βιταμινη Ε μπορει να βοηθησει πολυ τις γυναικες που προσπαθουν να συλλαβουν!

ειναι οντως αληθεια αυτο?αν ναι που ακριβως βοηθαει??αρκει να την παιρνεις απο τις τροφες ή λειτουργει καλυτερα με συμπληρωμα?

 

Γειά σου,

 

όταν προσπαθούσα να μείνω έγκυος (πριν τον Ευριπίδη) μου είχε δώσει ο γυναικολόγος μου να πίνω μια κάψουλα - συμπλήρωμα διατροφής με βιταμίνη Ε (σου στέλνω πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) μάλιστα μου είχε πει να πίνει και ο άντρας μου μια την ημέρα. Όταν έμεινα έγκυος τη σταμάτησα. Δεν ξέρω πως βοηθάει πάντως για όσους μήνες την έπαιρνα, είχα παρατηρήσει ότι είχε ρυθμιστεί καλύτερα ο κύκλος μου και δεν είχα πόνους περιόδου. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ Dems μακάρι να με βοηθήσει (έστω και ψυχολογικά, placebo effect).

 

Τις καλύτερες ευχές μου για τον Ευριπίδη (υπέροχο όνομα) και για το νέο μωράκι που περιμένεις!!

Κρίνοντας απο το ticker σου να υποθέσω οτι είναι κοριτσάκι;

Φιλιά και περιμένω το πμ.

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε πάλι... :lol:

 

Επικίνδυνη η βιταμίνη Ε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Αυξάνει τον κίνδυνο γέννησης παιδιού με συγγενείς καρδιοπάθειες

 

"ΛΟΝΔΙΝΟ Την προσοχή των εγκύων εφιστούν επιστήμονες από την Ολλανδία καθώς, όπως αναφέρουν, η λήψη βιταμίνης Ε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο γέννησης παιδιού με καρδιακές ανωμαλίες. Ειδικοί του Πανεπιστημιακού Ιατρικού Κέντρου Εράσμους στο Ρότερνταμ ανακάλυψαν ότι η πρόσληψη της βιταμίνης, ακόμη και σε δόσεις χαμηλότερες από τη συνιστώμενη ημερήσια δόση, μπορεί να αυξήσει ως και εννέα φορές τον κίνδυνο γέννησης παιδιού με συγγενείς καρδιοπάθειες.

 

Τα ευρήματα που δημοσιεύθηκαν στο επιστημονικό έντυπο «Βritish Journal of Οbstetrics and Gynaecology» προέκυψαν έπειτα από μελέτη σε 276 γυναίκες των οποίων τα παιδιά γεννήθηκαν με καρδιολογικά προβλήματα, καθώς και σε 324 γυναίκες των οποίων τα παιδιά γεννήθηκαν υγιή. Οπως φάνηκε από τη μελέτη, οι γυναίκες των οποίων τα παιδιά είχαν πρόβλημα στην καρδιά είχαν καταναλώσει υψηλότερες ποσότητες βιταμίνης Ε στην εγκυμοσύνη- 13,3 mg ημερησίως κατά μέσον όρο σε σύγκριση με 12,6 mg που ήταν η κατανάλωση στην ομάδα των γυναικών των οποίων τα παιδιά γεννήθηκαν υγιή. Το 32% των μητέρων με παιδιά που είχαν καρδιολογικό πρόβλημα ελάμβαναν κατά μέσον όρο 14,9 mg της βιταμίνης ημερησίως. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ, η ημερήσια συνιστώμενη δόση πρόσληψης της βιταμίνης είναι τα 20 mg.

 

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, οι γυναίκες που ελάμβαναν περισσότερα από 14,9 mg βιταμίνης Ε ημερησίως κατά τους δύο πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης είχαν εννιαπλάσιο κίνδυνο να φέρουν στον κόσμο παιδί με καρδιολογικό πρόβλημα. Ιδιος ήταν και ο κίνδυνος για τις γυναίκες που ελάμβαναν αυτές τις ποσότητες της βιταμίνης, η οποία περιέχεται στους ξηρούς καρπούς, στα φυτικά έλαια και στα αβγά, όταν τις ελάμβαναν έναν μήνα πριν από τη σύλληψη.

 

Τελικώς οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η υψηλή πρόσληψη βιταμίνης Ε από τη μητέρα συνδέεται«με κίνδυνο 1,7 ως εννέα φορές μεγαλύτερο γέννησης παιδιού με συγγενή καρδιολογικά προβλήματα».

 

Αν και δεν είναι γνωστό για ποιους λόγους η βιταμίνη Ε αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιακών ανωμαλιών στα βρέφη, οι συγγραφείς της νέας μελέτης σημειώνουν ότι είναι πιθανόν τα υψηλά επίπεδα της βιταμίνης να προκαλούν τροποποιήσεις των γονιδίων που εμπλέκονται στην ανάπτυξη της καρδιάς του εμβρύου, καθώς και αναστολή της δράσης κυτταρικών ενζύμων τα οποία αποβάλλουν τις φυσικά παραγόμενες τοξίνες του οργανισμού."

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=07/04/2009

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Dems μακάρι να με βοηθήσει (έστω και ψυχολογικά, placebo effect).

 

Τις καλύτερες ευχές μου για τον Ευριπίδη (υπέροχο όνομα) και για το νέο μωράκι που περιμένεις!!

Κρίνοντας απο το ticker σου να υποθέσω οτι είναι κοριτσάκι;

Φιλιά και περιμένω το πμ.

 

Σου έστειλα το πμ και όλη τη θετική μου ενέργεια για γρήγορα αποτελέσματα. :D

Ναι ο Ευριπίδης θα έχει αδερφούλα σε λίγο καιρό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω. Όλα να σου πάνε καλά, όπως τα θες!

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι τρέχει τελικά με τα eviol...η αδερφή μου τα έπαιρνε όταν ήταν έγκυος και το μωρό βγήκε μια χαρά...ίσως να φταίνε και άλλοι παράγοντες...εγώ πάντως καλού κακού θα το συζητήσω με τον γιατρό μου...πέρα από όλα αυτά κάνει καλό στα μαλλιά και στο δέρμα!!!

Αυτό που κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα για να πάρεις amelie είναι τα filicine(φιλλικό οξύ), βοηθούν στην σύλληψη...και μπορείς να τα πάρεις άφοβα είναι σαν βιταμίνες...εγώ τα παίρνω κάθε μέρα ένα μετά το φαγητό...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει να κάνει με την περίπτωση...

 

Δείτε αυτό....

 

"Βιταμίνη Ε: Η βιταμίνη του έρωτα

 

H βιταμίνη E, γνωστή και ως «βιταμίνη του έρωτα» ή αλλιώς «αναπαραγωγική βιταμίνη», προστατεύει τα κύτταρα του αίματος και ενισχύει τη σεξουαλικότητα και τη γονιμότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι συστήνεται για τη θεραπεία της ανδρικής ανικανότητας.

 

Μπορεί τα μύδια και τα καρύδια με μέλι να είναι οι πρώτες αφροδισιακές τροφές, που έρχονται στο μυαλό σας, όμως φαίνεται ότι υπάρχουν και άλλα διατροφικά μυστικά για να ανεβάσετε τη λίμπιντό σας. Ένα από αυτά κρύβεται στη βιταμίνη Ε.

 

Η «ερωτική» βιταμίνη έχει αποδειχτεί ότι συμβάλλει στην παραγωγή σεξουαλικών ορμονών και την ανάπτυξη νέων κυττάρων. Παράλληλα βοηθάει στην καλή λειτουργία του αναπαραγωγικού συστήματος ενώ έχει και αντικαρκινικές ιδιότητες.

 

Πού θα βρείτε αυτή την πολύτιμη βιταμίνη; Σε όλους τους ξηρούς καρπούς (φιστίκια, καρύδια, κάστανα, αμύγδαλα, φουντούκια), στο ελαιόλαδο, τη σόγια, το αβοκάντο, το σπανάκι, τα σπαράγγια και το μαϊντανό.

 

Οι διαιτολόγοι συνιστούν να καταναλώνουμε 15 mg βιταμίνης E καθημερινά. Η ποσότητα αυτή αντιστοιχεί σε 3 κουταλιές της σούπας καρύδια και 4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο ή 1½ αβοκάντο. Για να ενισχυθεί όμως η αναπαραγωγική ικανότητα, χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα βιταμίνης E, που είναι δύσκολο να απορροφηθεί μόνο μέσω της διατροφής.

 

Πέρα από τις αφροδισιακές της ιδιότητες, η βιταμίνη Ε φροντίζει και για την ομορφιά σας, αφού ενισχύει και διατηρεί την επιδερμίδα ενυδατωμένη. Ειδικά η σόγια περιέχει ουσίες, που εμποδίζουν την εμφάνιση ακμής. "

 

 

;) ;) ;)

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει να κάνει με την περίπτωση...

 

Δείτε αυτό....

 

"Βιταμίνη Ε: Η βιταμίνη του έρωτα

 

H βιταμίνη E, γνωστή και ως «βιταμίνη του έρωτα» ή αλλιώς «αναπαραγωγική βιταμίνη», προστατεύει τα κύτταρα του αίματος και ενισχύει τη σεξουαλικότητα και τη γονιμότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι συστήνεται για τη θεραπεία της ανδρικής ανικανότητας.

 

Μπορεί τα μύδια και τα καρύδια με μέλι να είναι οι πρώτες αφροδισιακές τροφές, που έρχονται στο μυαλό σας, όμως φαίνεται ότι υπάρχουν και άλλα διατροφικά μυστικά για να ανεβάσετε τη λίμπιντό σας. Ένα από αυτά κρύβεται στη βιταμίνη Ε.

 

Η «ερωτική» βιταμίνη έχει αποδειχτεί ότι συμβάλλει στην παραγωγή σεξουαλικών ορμονών και την ανάπτυξη νέων κυττάρων. Παράλληλα βοηθάει στην καλή λειτουργία του αναπαραγωγικού συστήματος ενώ έχει και αντικαρκινικές ιδιότητες.

 

Πού θα βρείτε αυτή την πολύτιμη βιταμίνη; Σε όλους τους ξηρούς καρπούς (φιστίκια, καρύδια, κάστανα, αμύγδαλα, φουντούκια), στο ελαιόλαδο, τη σόγια, το αβοκάντο, το σπανάκι, τα σπαράγγια και το μαϊντανό.

 

Οι διαιτολόγοι συνιστούν να καταναλώνουμε 15 mg βιταμίνης E καθημερινά. Η ποσότητα αυτή αντιστοιχεί σε 3 κουταλιές της σούπας καρύδια και 4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο ή 1½ αβοκάντο. Για να ενισχυθεί όμως η αναπαραγωγική ικανότητα, χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα βιταμίνης E, που είναι δύσκολο να απορροφηθεί μόνο μέσω της διατροφής.

 

Πέρα από τις αφροδισιακές της ιδιότητες, η βιταμίνη Ε φροντίζει και για την ομορφιά σας, αφού ενισχύει και διατηρεί την επιδερμίδα ενυδατωμένη. Ειδικά η σόγια περιέχει ουσίες, που εμποδίζουν την εμφάνιση ακμής. "

 

 

;) ;) ;)

ΓΕΙΑ ΣΟΥ JENNY ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΩ!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ!!ΑΠΛΑ ΤΗΡΩ ΜΙΑ ΣΙΩΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΖΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ..ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ!:!:

ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

mikio μου εγώ δεν εννοώ λήψη βιταμίνης e κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά κατά την προσπάθεια σύλληψης...

Όταν μάθουμε τα ευχάριστα τη σταματάμε.

Πάντως καλά κάνεις και μας ενημερώνεις πρέπει να γνωρίζουμε τους κινδύνους και να ψάχνουμε καλά πριν πάρουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...