Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνητική στάση για το θηλασμό


Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα θηλασμός για μένα ήταν ξεκάθαρο στο μυαλό μου... Απλά δεν ήθελα να θηλάσω, ούτε να το σκέφτομαι, ούτε να το ακούω, ούτε να το βλέπω... και τι εννοώ?

Το θεωρούσα μια σιχαμερή πράξη που υποβίβαζε τη γυναίκα και ότι το στήθος είναι για άλλους λόγους :wink: και όχι για να γίνουμε αγελαδίτσα της ΦΑΓΕ (καλά δε μιλάω για το θήλαστρο, αυτόματος αρμεχτής ήταν για μένα). Ούτε ήθελα να μου πει κανένας κουβέντα γιατί όσο περισσότερο κάποιος μου μιλούσε τόσο πιο πολυ πίσμωνα... Ο άντρας μουμε εκνεύριζε πολύ όταν με πίεζε να το ξανασκεφτώ. Ο γυναικολόγος μου όμως του έλεγε ότι πρέπει να αποφασίσω μόνη μου τι θα κάνω και ότι δεν ήρθε η ώρα να το συζητήσουμε... Εγώ από την άλλη του ζητούσα χάπια για να μην έχω γάλα, γιατί στην ιδέα ότι θα τρέχει από τις θηλές μου γάλα με έπιανε τραλαλα! Μου έλεγε "θα σου δώσω την πέμπτη ημέρα της γέννας σου"

Επίσης δεν ήθελα να βλέπω άλλες γυναίκες να θηλάζουν... ήταν για μένα σαν να κάνει κάποια την ανάγκη της σε δημόσιο χώρο... (μη με παρεξηγείτε αλλά ο καθένας έχει το δικό του ορισμό για τα ταμπού...)

Η αρνητική στάση που είχα δεν ξέρω πως γεννήθηκε, αλλά μάλλον έχει να κάνει από το γεγονός ότι δε θήλασα αλλά ούτε είχα πρόβλημα με αρρώστιες... και έτσι θεώρησα ότι δεν έχει να κάνει ο θηλασμός με τα αντισώματα, με μοναδικό παράδειγμα τον εαυτό μου.

Έτσι μέχρι να γεννήσω ήξερα ότι δε θα θηλάσω οπότε είχα προμηθευτεί με όλων των ειδών τα μπιμπερό και τα συμπραγκαλά τους!

Όταν γέννησα την πρώτη μέρα συνεχισα να είμαι ανένδοτη, αλλά παρατήρησα στο μπουκαλάκι που τάιζα τον μπέμπη μου ότι υπήρχε μία φράση που δυσφημούσε ουσιαστικά το ίδιο το προϊόν και θεωρούσε αναντικατάστατο το μητρικό γάλα. Αυτό με ταρακούνησε πολύ! Το να δυσφημεί μια εταιρεία το προϊόν της είναι κάτι αν μη τι άλλο, αξιοπερίεργο!

Αργότερα ήρθε και η παιδίατρος... η οποία μου είπε μετα από την ερώτησή μου ποιο γάλα να του δίνω, ότι "το καλύτερο είναι το μητρικό και αυτό προτείνω". Αυτό κι αν ήταν μυστήριο για μένα! Περίμενα ότι θα μου πρότεινε κατευθείαν και με χαρά κάποιο γάλα του εμπορίου που πιθανότατα θα είχε οικονομική ενίσχυση από τη συγκεκριμένη εταιρεία... Όμως τζίφος!

Την επόμενη και μέχρι το μεσημέρι άρχισα να καταλαβαίνω ότι το να ετοιμάζω ξένο γάλα θα είναι πολύ κουραστικό, ειδικά μετά από τέτοια ταλαιπορία και κάθε 2-3 ώρες..

Ωστόσο έβλεπα τη διπλανή μου που θήλαζε το μωρό της και σκεφτόμουν ότι δεν ήταν και τόοοοοοσο φοβερό... έχω και την περιέργια να μου τρώει τα σοθικά.... και είπα δε δοκιμάζω?

Εν τω μεταξύ για να ηρεμίσει ο άντρας μου και να μην τον ακούω να με ψέλνει κάθε λίγο και λιγάκι για το θηλασμό, του είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι θα μου μιλήσει τη δεύτερη μέρα το βράδυ...

 

Εεε.. λίγο η περιέργια, λίγο η κούραση, λίγο η επιγραφή στο μπουκάλι κλπ κλπ.. έβαλα το γιο μου να θηλάσει!

Από τότε μέχρι σήμερα (6 μηνών και) θηλαζει συνεχώς με μεγάλη του χαρά.

Τα δικά μου τα συναισθήματα?

Ξέρω ότι είναι καλό για το παιδί μου και είναι πιο ξεκούραστο για μένα...

Αγόρασα και θήλαστρο! κι έτσι μπορώ να το αφήνω για να πάω μια βόλτα...

Βέβαια δεν θέλω να με βλέπουν όταν θηλάζω το παιδί μου...ούτε να βλέπω άλλες (αλλά τα απίστευτα αποκαλυπτικά ντεκολντέ είτε σε μένα είτε σε άλλη δε με ενοχλούν καθόλου! :lol: το λέω ως απάντηση σε άλλο ποστ της Αγλαΐας)

Επίσης άρχισα να κουράζομαι που και που... αλλά συνεχίζω να θηλάζω μιας και ο μπέμπης μου δε θέλει με τίποτα το ξένο γάλα... Βέβαια δε θέλω να γίνει ενός χρονού ο γιος μου και να συνεχίσει να θηλάζει....

 

Από την άλλη αν ήξερα κάποιο παιδί που χρειάζεται να θηλάζει (να μην έχει χρονίσει), βεβαίως και θα προσφερόμουν...

 

 

Λένε ότι είναι οι ορμόνες που με έκαναν να το δω το θέμα από άλλη οπτική γωνία... δεν το πολυπιστεύω... αλλά και πάλι.... τι να πω???

Εξάλλου "θήλαζε και μη ερεύνα" amaretto

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θέλω να ελπίζω ότι θα βοηθήσω κάποιες μέλλουσες μητέρες που δε θέλουν να θηλάσουν να δουν τα πράγματα με άλλο μάτι, ή έστω να βρουν ευκαιρία να γράψουν την άποψή τους.

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παυλίνα σε ευχαριστώ θερμά που έχεις το θάρρος να μοιραστείς μαζί μας όλα αυτά!

 

Νομίζω ότι είσαι η πιο ξεκάθαρη φωνή για τη στάση που έχει η κοινωνία απέναντι στο θηλασμό!

 

Υπάρχουν πάρα πολλές γυναίκες που νιώθουν ακριβώς το ίδιο αλλά ντρέπονται να το πούνε γιατί από τη μια η κοινωνία επιβάλλει αυτή την άποψη αλλά από την άλλη ντύνει τη μητρότητα με γαλάζια και ροζ πέπλα και διαφημίσεις με μωρά που μόνο χαμογελάνε και μόνο κοιμούνται...

 

Επέτρεψέ μου με αφορμή το δικό σου ποστ να σχολιάσω γενικότερα αυτή τη στάση και να τη συμπληρώσω τόσο με παρόμοιες απόψεις άλλων όσο και με αντίθετες απόψεις...

 

Το θεωρούσα μια σιχαμερή πράξη που υποβίβαζε τη γυναίκα

 

Σιχαμερή και μιαρή και πρωτόγονη!

 

Στην Ιρλανδία ο καθολικισμός είχε εκφραστεί περίεργα. Ήταν μιαρό κάθε τι που είχε σχέση με το αμαρωλό σώμα της γυναίκας, άρα και το γάλα της. Τα μωρά τους δεν τα θήλαζαν και υπήρχαν οικογένειες που είχαν χάσει όλα τα παιδιά από όλους τους τοκετούς σε μια εποχή που δεν υπήρχαν ούτε αποστειρώσεις ούτε υποκατάστατα τρόφιμα.

 

Πολλές γυναίκες ήταν διαλυμμένες ψυχικά και σωματικά. Κάποιες μπορεί να είχαν κάνει 20 τοκετούς και να είχαν χάσει 20 βρέφη....

 

Ακόμη και σήμερα η Ιρλανδία έχει το χαμηλώτερο ποσοστό έναρξης θηλασμού στην Ευρώπη: 38%. Δηλαδή το 62% δεν δοκιμάζει καν να βάλει το μωρό έστω και μία φορά στο στήθος...

 

 

και ότι το στήθος είναι για άλλους λόγους :wink:

στην κοινωνία μας ο κύριος ρόλος του στήθους είναι σεξουαλικός.

 

Όταν οι ανθρωπολόγοι διηγούνται σε μητέρες κοινωνιών που θηλάζουν πολύ ότι στη δική μας κοινωνία οι άντρες επιθυμούν το στήθος, τους αρέσει να το βλέπουν και να το αγγίζουν, τότε αυτές γελούν δυνατά γιατί τους φαίνεται πολύ αστείο που οι άντρες κάνουν σαν μωρά! Μόνο τα μωρά ενδιαφέρονται για το στήθος! :lol:

 

Δεν με χαλάει ο σεξουαλικός ρόλος του στήθους αλλά μου φαίνεται υποβιβασμός ο περιορισμός του στήθους μόνο σε αυτόν τον ρόλο!

 

και όχι για να γίνουμε αγελαδίτσα της ΦΑΓΕ

άντε εσύ να μη γίνεις αγελαδίτσα, το παιδί που θα τρέφεται με γάλα αγελάδας όμως; (δηλαδή γάλα για μοσχαράκια...)

Τα γράφω για να πολλαπλασιαστούν οι οπτικές γωνίες!!!

 

(καλά δε μιλάω για το θήλαστρο, αυτόματος αρμεχτής ήταν για μένα).

ο θηλασμός είναι πρωτόγονος αλλά τα θήλαστρα είναι η νέα τεχνολογία! :wink::lol:

 

 

Ο γυναικολόγος μου όμως του έλεγε ότι πρέπει να αποφασίσω μόνη μου τι θα κάνω και ότι δεν ήρθε η ώρα να το συζητήσουμε...

Σπάνια περίπτωση! :wink:

 

Εγώ από την άλλη του ζητούσα χάπια για να μην έχω γάλα, γιατί στην ιδέα ότι θα τρέχει από τις θηλές μου γάλα με έπιανε τραλαλα!

Είναι το πρωτόγονο που λέγαμε!

 

Πάντως είσαι φοβερή που ένιωθες όλα αυτά και τελικά έκανες τέτοια στροφή! :D

 

Μου έλεγε "θα σου δώσω την πέμπτη ημέρα της γέννας σου"

Περίπτωση! Τυχερή ήσουν! :wink:

 

Επίσης δεν ήθελα να βλέπω άλλες γυναίκες να θηλάζουν... ήταν για μένα σαν να κάνει κάποια την ανάγκη της σε δημόσιο χώρο... (μη με παρεξηγείτε αλλά ο καθένας έχει το δικό του ορισμό για τα ταμπού...)

Δεν σε παρεξηγούμε! Είναι αυτό που έγραφα για τις μιαρές εκκρίσεις...

 

Η αρνητική στάση που είχα δεν ξέρω πως γεννήθηκε, αλλά μάλλον έχει να κάνει από το γεγονός ότι δε θήλασα

Είναι η στάση της κοινωνίας!

 

και έτσι θεώρησα ότι δεν έχει να κάνει ο θηλασμός με τα αντισώματα, με μοναδικό παράδειγμα τον εαυτό μου.

Πολλοί το κάνουν αυτό, όμως ελάχιστοι έχουν το θάρρος να το ξανασκεφτούν!

 

Έτσι μέχρι να γεννήσω ήξερα ότι δε θα θηλάσω οπότε είχα προμηθευτεί με όλων των ειδών τα μπιμπερό και τα συμπραγκαλά τους!

Σωστή προτετοιμασία! :)

 

 

Όταν γέννησα την πρώτη μέρα συνεχισα να είμαι ανένδοτη, αλλά παρατήρησα στο μπουκαλάκι που τάιζα τον μπέμπη μου ότι υπήρχε μία φράση που δυσφημούσε ουσιαστικά το ίδιο το προϊόν και θεωρούσε αναντικατάστατο το μητρικό γάλα. Αυτό με ταρακούνησε πολύ! Το να δυσφημεί μια εταιρεία το προϊόν της είναι κάτι αν μη τι άλλο, αξιοπερίεργο!

:D Υποχρεώνονται όλες οι εταιρείες από το νόμο!

Ο νόμος έπιασε τόπο! :)

 

Αργότερα ήρθε και η παιδίατρος... η οποία μου είπε μετα από την ερώτησή μου ποιο γάλα να του δίνω, ότι "το καλύτερο είναι το μητρικό και αυτό προτείνω". Αυτό κι αν ήταν μυστήριο για μένα!Περίμενα ότι θα μου πρότεινε κατευθείαν και με χαρά κάποιο γάλα του εμπορίου που πιθανότατα θα είχε οικονομική ενίσχυση από τη συγκεκριμένη εταιρεία... Όμως τζίφος!

Το μεγαλύτερο μυστήριο είναι που πέτυχες και γυναικολόγο και παιδίατρο!

 

Την επόμενη και μέχρι το μεσημέρι άρχισα να καταλαβαίνω ότι το να ετοιμάζω ξένο γάλα θα είναι πολύ κουραστικό, ειδικά μετά από τέτοια ταλαιπορία και κάθε 2-3 ώρες..

Και όταν λέω ότι ένας από τους λόγους θηλασμού είναι και η τεμπελιά, δυσκολεύονται να με πιστέψουν! :)

 

Ωστόσο έβλεπα τη διπλανή μου που θήλαζε το μωρό της και σκεφτόμουν ότι δεν ήταν και τόοοοοοσο φοβερό... έχω και την περιέργια να μου τρώει τα σοθικά.... και είπα δε δοκιμάζω?

Με εκπλήσσεις που μετά από τέτοιες σκέψεις ήσουν και ανοιχτή και τολμηρή! :wink:

 

Βέβαια δε θέλω να γίνει ενός χρονού ο γιος μου και να συνεχίσει να θηλάζει....

...Μεγάλη κουβέντα μη λες γιατί την έχεις πατήσει παλιότερα! :lol:

 

Από την άλλη αν ήξερα κάποιο παιδί που χρειάζεται να θηλάζει (να μην έχει χρονίσει), βεβαίως και θα προσφερόμουν...

Πολύ προχωρημένη!

 

Λένε ότι είναι οι ορμόνες που με έκαναν να το δω το θέμα από άλλη οπτική γωνία... δεν το πολυπιστεύω...

κι όμως! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΡΟΛΟς ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ειναι ενα θέμα βρε αδερφε....!:lol:

εμενα η μαια μου (δεν ξερω αν το εχω ξαναπει) μου ειχε πει σε ερωτηση μου : γιατι πονανε οι θηλες αφου το στηθος ειναι φτιαγμενο (σαν θηλαστικα που ειμαστε ) για αυτον τον λόγο?

απαντηση: Στην αφρικη δε πονανε , γιατι εκεί δε θεωρειτε το στηθος ερωτεγενη ζωνη αρα δεν την πασπατευει την περιοχη πολυ συχνας κανεις. το αποτελεσμα ειναι οτι δε πονανε οταν γεννησουν και θηλασουν τα παιδια τους ... προς σκεψη ... :wink:

αυτα

τα σεβη μου στην παρεα σας.... (παω να παιξω κρυφτο με την κόρη μου!) :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μην απορήσετε αν η Παυλίνα μετά το χρόνο συνεχίζει να θηλαζει το γιο της!

 

Γιατί απλά θα είναι πολύ φυσιολογικό και εκείνος θα το θέλει σαν τρελός!!!!!!

 

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΥΛΙΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παυλινα, κι εγώ ειχα στειλει τον αντρα μου σπιτι μια μερα πριν βγω απο το μαιευτηριο να βαλει μπρος τον αποστειρωτη ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ οταν θα αποστειρωνουμε τα μπιμπερο μας!

τελικά δεν τον χρησιμοποιησα ποτε! :lol::lol:

 

α! και ο 1 χρονος μου φαινοταν κατι σαν επιστημονική φαντασια τότε!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ χρήσιμο το post. Σκέψεις ειλικρινείς και ανθρώπινες, που γυρνάνε στο μυαλό πολλών γυναικών και νομίζω ότι όταν λέγονται δημόσια απενοχοποιούνται και αποτελούν καλό παράδειγμα και για άλλες.

Μακάρι να έχεται μιά υπέροχη συνέχεια και να μην εκπλαγείς καθόλου αν ο μικρός συνεχίσει να θηλάζει και μετά το χρόνο, με μεγάλη σου χαρά!

Εγώ (για να κάνω και εγώ την εξομολόγηση μου) θήλασα 13 μήνες (που δεν το φανταζόμουνα, στόχος ήταν η επόμενη εβδομάδα) και σταμάτησαμε με δική της πρωτοβουλία, είχε άλλα στο μυαλό της :lol::lol: Δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα, ήθελα κι άλλο. Τώρα αρκούμαι σε φιλάκια, χαδάκια και χουφτωματάκια σε κάθε ευκαίρία (από τη κόρη μου εννοώ)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΡΟΛΟς ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ειναι ενα θέμα βρε αδερφε....!:lol:

εμενα η μαια μου (δεν ξερω αν το εχω ξαναπει) μου ειχε πει σε ερωτηση μου : γιατι πονανε οι θηλες αφου το στηθος ειναι φτιαγμενο (σαν θηλαστικα που ειμαστε ) για αυτον τον λόγο?

απαντηση: Στην αφρικη δε πονανε , γιατι εκεί δε θεωρειτε το στηθος ερωτεγενη ζωνη αρα δεν την πασπατευει την περιοχη πολυ συχνας κανεις. το αποτελεσμα ειναι οτι δε πονανε οταν γεννησουν και θηλασουν τα παιδια τους ... προς σκεψη ... :wink:

 

Η μαία σου λέει τεράστιες βλακείες!

 

Το στήθος πονάει για να σου πει ότι το μωρό είναι λάθος τοποθετημένο και δεν πίνει καλά γάλα.

 

Ο πόνος είναι για να προστατέψει το μωρό όχι για να υποφέρει η μαμά

 

Αν δεν υπήρχε ο πόνος η μαμά θα συνέχιζε να θηλάζει λάθος, το μωρό θα υποσιτίζονταν και θα πέθαινε

 

Στην Αφρική το στήθος πονάει όπως και στην Ασία και στην Ευρώπη και στην Αμερική και στην Αυστραλία όπως και σε όλα τα θηλαστικά. Αν το μικρό δε πιάνει καλά το στήθος πονάει και πληγώνεται.

 

Αυτό που με εκνευρίζει με όλους τους ημιμαθείς είναι ότι κάνουν μια ηλίθια υπόθεση και νομίζουν ότι κατάλαβαν με μια σκέψη αυτό που οι άλλοι το μελετούν χρόνια! Το χειρότερο είναι ότι θεωρούν ευατόν πανέξυπνο και δεν καταλαβαίνουν τι μελετούν οι υπόλοιποι χαζοί! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Παυλίνα, το πρώτο ποστ της Αγλαϊας με καλυψε τόσο που δεν έχω τίποτε περισσότερο να προσθέσω!

μπορώ όμως να ευχηθώ καλή συνέχεια και πλεον να σου πω... ποτέ μη λες ποτέ :wink: (για το ενός έτους και άνω εννοω!!!) :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με εκνευρίζει με όλους τους ημιμαθείς είναι ότι κάνουν μια ηλίθια υπόθεση και νομίζουν ότι κατάλαβαν με μια σκέψη αυτό που οι άλλοι το μελετούν χρόνια! Το χειρότερο είναι ότι θεωρούν ευατόν πανέξυπνο και δεν καταλαβαίνουν τι μελετούν οι υπόλοιποι χαζοί! :roll:

 

αχ τα 'λεγε ο Σωκράτης οτι η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας αλλά ποιος τον ακουγε....

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση αυτή είναι καταπληκτική έχω να πω. Παυλίνα δεν έχω λόγια, μπράβο που είχες την τόλμη και το δοκίμασες και τελικά απέδωσε. Θα συμφωνήσω για το ποτέ μην λες ποτέ. Μ' αρέσει να ακούω με αυτόν το τρόπο την άλλη άποψη στο θέμα "θηλασμός" και το πως σκέφτεται μια γυναίκα που δεν θέλει να θηλάσει. Άλλο αν της προέκυψε αλλιώς στην πορεία :wink:

 

Έχω πάθει (με την καλή έννοια) με αυτή τη συζήτηση. Κάτι τέτοια τόπικ πρέπει να φτάνουν 10 και 20 σελίδες. Όχι κάτι άλλα, if you know what I mean.....

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλα βρε aglaia μη βαρας ...το ειπε ....δεν συμαινει οτι την πιστεψα κι ολας ! :lol::lol:

 

είμαι σίγουρη ότι το είπε και γι αυτό έχω κάθε δικαιώμα να ..."βαράω"!

 

αυτό έλειπε να την πιστευαμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πολύ ωραίο θέμα. Κι εγώ πριν γεννήσω, όταν με ρωτούσαν αν θα θηλάσω, έλεγα, ναι, αν μπορώ, και το άφηνα εκεί. Και μπιμπερό πήρα, και αποστειρωτή δανείστηκα, και βγαίνοντας από το Ιασώ, παρόλο που ήδη θήλαζα αποκλειστικά, ένα κουτί Almiron το πήρα.

Και τώρα, 7 μήνες μετά, θηλάζω ακόμη. Γι'αυτό πρέπει να ευχαριστήσω, για τις πρώτες ημέρες το γυναικολόγο μου (που μου είπε να μην δίνω στο παιδί μου "τέτοια πράγματα"), τη μαία μου (που διέταξε αποκλειστικό θηλασμό) και την καλή μου γειτόνισσα, που μου έδωσε τα φυλλάδια της La leche. Από εκεί και μετά, ανακάλυψα αυτήν εδώ την ενότητα και με τη βοήθειά σας αντιμετώπισα το πρόβλημα της υπερπαραγωγής, την επιστροφή στη δουλειά και άλλα. Βοήθησε κι η παιδίατρος που αρνιόταν να μου προτείνει τί συμπλήρωμα να δώσω!

Όταν άρχισα να θηλάζω, πιεζόμουν πολύ (και) λόγω ζέστης, κι έλεγα "10 ημέρες και πολύ του είναι". Μετά έλεγα, άντε να βγει κι ο Σεπτέμβρης, να πάμε διακοπές χωρίς συμπράγκαλα. Μετά έλεγα, στον 5ο μήνα, λόγω δουλειάς, θα σταματήσω σίγουρα.

 

Πλέον, δεν λέω τίποτα :lol: Ομολογώ ότι με ξενίζει (ακόμα) η ιδέα να συνεχίσω πάνω από τους 10 μήνες ή το έτος, αλλά δεν προεξοφλώ τιποτα πια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραίο post !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

:D:D:D:D

 

Kι εγώ εδώ με τις τύψεις για το γιο μου που δεν τα κατάφερα και για τ' ανήψια μου που δεν έκανα τίποτα για να πείσω την αρχική Παυλίνα αδερφή μου που όμως δεν άλλαξε στάση!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ας ειναι καλά η φύση που τα αφήνει όλα να λειτουργήσουν σωστά και στην ώρα τους.

 

 

Την επομένη μέρα που γέννησα μου έφεραν το μωράκι στο δωμάτιο και μου λέει η μαία "τώρα θα θηλάσουμε!!!"

απάντηση εγώ "γιατί ? εσείς δεν τα ταϊζετε ?????"

 

Μου την έβαλε την μπέμπα στο στήθος και έφυγε. "Θα γυρίσω σε δέκα λεπτά" μου είπε.

Πάγωσα εγώ ...

Δεν ήξερα τι να την κάνω

 

Ευτυχώς ήξερε η κόρη μου τι πρέπει να κάνει :wink:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολλές που δεν ήθελαν να θηλάσουν και το παραδέχονται... Μακάρι να υπάρχει κάποια στο forum που να μη θέλει να θηλάσει και να έχει το θάρρος να το πει... είναι σημναντικό να την ακούσουμε... χωρίς να νιώθει ότι θα την κρίνουμε...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Την επομένη μέρα που γέννησα μου έφεραν το μωράκι στο δωμάτιο και μου λέει η μαία "τώρα θα θηλάσουμε!!!"

απάντηση εγώ "γιατί ? εσείς δεν τα ταϊζετε ?????"

 

:lol::lol::lol:

 

αυτό θα πρέπει να το βάλει η μαία στο τι άλλο θα ακούσουμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολλές που δεν ήθελαν να θηλάσουν και το παραδέχονται... Μακάρι να υπάρχει κάποια στο forum που να μη θέλει να θηλάσει και να έχει το θάρρος να το πει... είναι σημναντικό να την ακούσουμε... χωρίς να νιώθει ότι θα την κρίνουμε...

 

Παυλίνα, φυσικά και είναι πολλές αυτές που δεν θέλουν όμως αυτό δεν αποτελεί προσωπική επιλογή. Μοιάζει με προσωπική επιλογή αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι. Είναι κοινωνική επιρροή. Είναι η άποψη της κοινωνίας που επιβάλλεται σε όλους και νομίζουμε ότι επιλέγουμε.

 

Η διαφήμιση διαμορφώνει ιδεολογίες. Η διαφήμιση επιβάλλει συγκεκριμένη άποψη για το ρόλο του στήθους, για την τεχνολογία, για την ιατρική, για το ότι οι ειδικοί της τάδε εταιρείας ξέρουν καλύτερα και η μαμά λέει (πραγματικό γεγονός): για το παιδί μου το καλύτερο, από αλλού θα κόψω αλλά το γάλα του θα το αγοράσω...

 

Η κοινωνία περνά διάφορες απόψεις:

"εγώ δεν είμαι αγελάδα να κυκλοφορώ με τα βυζιά έξω να τρέχουν τα γάλατα" λέει η μητέρα για τον εαυτό της...

"έχεις ακόμη γάλα; καλή αγελαδίτσα" λένε στη μητέρα που θηλάζει πάνω από 40 μέρες ή που θηλάζει αποκλειστικά...

 

Υπάρχουν βέβαια και διαφορετικές σκέψεις για το ίδιο γεγονός: "τα καταφέρνει η τελευταία αγελάδα και δεν θα τα καταφέρω εγώ;"

"το αγελαδινό γάλα δεν είναι για ανθρωπάκια..."

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Παυλίνα για το θάρρος σου να γράψεις αυτά που αισθανόσουν και μπράβο σου που ξεπέρασες τον ίδιο τον εαυτό σου! :)

Εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα όταν γέννησα. Ήθελα να θηλάσω το'χα ψάξει από όταν ήμουν έγκυος, αργότερα με βοήθησε και η Αγλαΐα, αλλά και άλλες μαμάδες από το φόρουμ.

Το θέμα είναι πως όταν ο Ιάσονας χρόνιζε έψαχνα τρόπους να αρχίσω σιγά-σιγά να του το κόβω. Φοβόμουν αυτά που μου λέγανε οι φίλες μου και οι συγγενείς πως πρέπει να το κόψω για ψυχολογικούς και συναισθηματικούς λόγους, είχα αρχίσει να κουράζομαι κιόλας... Έδινα συνέχεια διορίες... Τώρα η αλήθεια είναι, δεν ξέρω πώς έχει συμβεί αυτό, ούτε καν σκέφτομαι πώς να το κόψω, ούτε με κουράζει, πλέον έχω αφήσει τη φύση και τον μικρό μου ελεύθερο να αποφασίσει πότε αυτός θα αποθηλάσει.

Και δεν δέχομαι και κουβέντα από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

"εγώ δεν είμαι αγελάδα να κυκλοφορώ με τα βυζιά έξω να τρέχουν τα γάλατα" λέει η μητέρα για τον εαυτό της...

"έχεις ακόμη γάλα; καλή αγελαδίτσα" λένε στη μητέρα που θηλάζει πάνω από 40 μέρες ή που θηλάζει αποκλειστικά...

 

Άσε το "Θα σε σιχαθεί ο άντρας σου να σε βλέπει συνέχεια με το μωρό στο στήθος, ή να τραβάς τα στήθια σου (αντλήσεις)" :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πρίν 7 χρόνια που γέννησα πρώτη φορά,είχα ξεκάθαρο στο μυαλό μου ότι θέλω να θηλάσω.Ο γιατρός μου θετικότατος ως πρός αυτό.Όταν ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για τον τοκετό λοιπόν μου έιπε ότι αν θέλω δική μου μαία υπάρχει μία με την οποία εκείνος συνεργάζεται και μου έδωσε το τηλέφωνό της,τονίζοντάς μου και ότι στο συγκεκριμένο μαιετυήριο οι μάιες έιναι πολύ καλές.

Αποφάσισα ότι ήθελα τη μαία λοιπόν και την πήρα τηλέφωνο.Κάναμε 2 ραντεβού απο τη στιγμή που μπήκα στο μήνα μου και απο το πρώτο μιλήσαμε για το θηλασμό.Μου έιπε ότι δεν υπάρχει γυναίκα που δεν έχει γάλα (απαντώντας σε ερώτησή μου τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν έχω) και γενικά ήτανε σαν να συζητούσα με την Αγλαία, διαβάζοντάς την χρόνια μετά.

Στο μαιευτήριο,εκτός στη διαδικασία του τοκετού ήτανε απίστευτη η βοήθειά της και τη χαιρέτισα θεωρώντας ότι δε θα την ξαναδώ αφού πίστευα ότι η αποστολή της έιχε τελειώσει εκεί.

Όμως ...τις 2 πρώτες μέρες σε κάθε θηλασμό ήτανε μαζί μου, να μου δείχνει ,να με βοηθάει να με ενθαρύνει έχοντας η ίδια ξεκαθαρίσει στις κοπέλες του μαιευτηρίου ότι μ'αυτό το μωρό θα ασχολείται εκείνη.

Την τρίτη ημέρα της έιπα ότι δε χρειάζεται να έρχεται γιατί τα πάω καλά.Με έπαιρνε λοιπόν κάθε μέρα τηλ να μάθει πώς τα πάμε και τη μέρα που θα φέυγαμε ξαναήρθε να μου δείξει πώς να αλλάζω ,πλένω κλπ το μωρό και μου έδωσε το ελέυθερο να την πέρνω τηλ για οποιαδήποτε απορία ή βοήθεια χρειαζόμουνα.

Ο Παιδίατρός μας τώρα αν και άντρας, θεωρεί δεδομένο΄το θηλασμό και στο ιατρείο του είναι πολύ συνηθισμένη εικόνα μια μαμά που θηλάζει, με τελευταία την προηγούμενη Δευτέρα που μόλις τελείωσε την εξέταση ενός μωρού,η μαμά του το θήλασε με την ησυχία της και φύγανε με το παιδάκι χορτάτο και αλλαγμένο.

:):)

Τα γράφω όλα αυτά για να πώ ότι μάλλον δεν είναι τόσο σπάνιες οι περιπτώσεις γυναικολόγου-μαίας-παιδιάτρου που όχι μόνο αποδέχονται αλλά στηρίζουν κιόλας το θηλασμό. :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινωνική επιρροή. Είναι η άποψη της κοινωνίας που επιβάλλεται σε όλους και νομίζουμε ότι επιλέγουμε.

 

Ναι δυστυχώς έτσι είναι σε πολλά θέματα... και ειδικά σε σοβαρά θέματα όπως του θηλασμού..

 

Θυμάμαι μια κοπέλα που όταν τη ρωτούσαν αν θήλαζε έλεγε όχι, αλλά δεν ήταν αλήθεια... απλά ντρεπόταν να το πει... χαλούσε το image της...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα θηλασμός για μένα ήταν ξεκάθαρο στο μυαλό μου... Απλά δεν ήθελα να θηλάσω, ούτε να το σκέφτομαι, ούτε να το ακούω, ούτε να το βλέπω... και τι εννοώ?

.

 

Αφοπλιστική ειλικρίνεια!!Δεν έχω λόγια!Συγχαρητήρια και για την ειλικρίνεια,αλλά και για την 360 μοιρώων στροφή σου!!Μακάρι το πρδγ σου να το ακολουθήσουν και άλλες μανούλες!

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...