Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω πάρει αναρρωτικές επαπειλούμενης κύησης και πληρώνομαι από το ικα μετά το 2ο μήνα εγκυμοσύνης. Θα μπορέσω να πάρω κανονικά τα επιδόματα λοχείας και τοκετού γιατί λέει ότι είναι βάσει των χρημάτων που έπαιρνες τους τελευταίους τρείς μήνες μισθό αλλά εγώ δεν έπαιρνα από τον εργοδότη μου.

 

Ξέρει καμία?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ.: Ξέρετε επίσης πόσο έχουν μειωθεί λόγω μνημονίου? Το βοηθητικό 6μηνο του ΟΑΕΔ ισχύει ακόμα ή το έκοψαν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημερα melina.Λοιπον....το επιδομα κυοφοριας και λοχειας το παιρνεις κανονικα αρκει να εχεις τα ενσημα.Το επιδομα τοκετου το παιρνεις μονο αν γεννησεις σε μη συμβεβλημενο νοσοκομειο.Το επιδομα κυοφοριας βγαινει με βαση τις τελευταιες 30ημερες που προηγουμενου ετους πριν τη πητ.Οχι με βαση τους 3 μηνες.Ποιος σου το ειπε?Για παραδειγμα εγω εχω πητ βαση της β επιπεδου 29/05/2012 θα το υπολογισουν με βαση τη μισθοδοσια του δεκεμβριου του 2010.Ειμαι κι εγω σε αναρρωτικη απο την 5η εβδομαδα περιπου και τωρα ειμαι στην 25η.Δεν ξερω αν εχουν μειωθει τα συγκεκριμεν αεπιδοματα αλλα φανταζομαι πως οχι αφου τα υπολογιζουν με την παλαιοτερη μισθοδοσια αλλα το εξαμηνο του οαεδ λογικα ναι θα μειωθει απο την στιγμη που θα μειωθει και το επιδομα ανεργιας.Ελπιζω να σε βοηθησα για περισσοτερες πληροφοριες και για να εισαι απολυτα σιγουρη ρωτα και το ικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...