Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκόρος στο ντουλάπι τροφίμων.Βοήθεια!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και χαρά σας!

 

Κι εγώ από το καλοκαίρι μέχρι τώρα έχω αποκτήσει πολυάριθμους φτερωτούς συγκατοίκους. Γεννήθηκαν μέσα σε ένα γυάλινο βαζάκι με κόκους δημητριακών και από τότε μοιραζόμαστε τις ζωές μας.

 

Αρχικά, άδειασα όλα τα τρόφιμα από τα ντουλάπια, τα έπλυνα και τοποθέτησα τις κολλητικές ταινίες. Για κάποιο διάστημα δεν έβλεπα να αιωρούνται στον αέρα, ούτε να κολλάνε στις ταινίες. Χάρηκα κι εγώ! Παρ' όλα αυτά δεν τοποθέτησα τα τρόφιμα στα ντουλάπια, αλλά στο ψυγείο όπου τα αποθηκεύω όλους αυτούς τους μήνες.

 

Πέρασε μια εβδομάδα χωρίς κρούσματα... και ξαφνικά έγινε το baby boom! Προφανώς, γεννήσανε τα άτιμα! Έψαξα σε όλη την κουζίνα και ανακάλυψα κουκούλια τους ακόμα και ανάμεσα σε σελίδες περιοδικών.

 

Συμπέρασμα: Φωλιές μπορεί να έχουν κάνει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!

 

ΒΟΗΘΕΙΑ! Ξέρει καμία από εσάς τα τηλέφωνα κάποιας εταιρείας για την αντιμετώπιση τους;

 

Δε βρίσκω άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις βαθιά ανάσα και ξεκινάς σχολαστικό καθαρισμό.

 

Αυτό σημαίνει απώλεια ΟΛΩΝ των τροφίμων με ανοιχτή συσκευασία. (Ο λόγος που πετάς τις ανοιχτές συσκευασίες με τρόφιμα είναι γιατί ΑΝ έχουν "μολυνθεί" δε φαίνεται με το μάτι.... κι έτσι δεν το καταλαβαίνουμε πιο τρόφιμο φταίει). Κρατάς μόνο όσα είναι σφραγισμένα (σα να τα αγόρασες τώρα από το σουπερ-μάρκετ).

 

Περνάς με ένα σφουγγαράκι όλες τις επιφάνειες (πάγκους, ντουλάπια μέσα-έξω) με σαπούνι-νερό και αφού το καθαρίσεις καλά, βάλε μια σταλιά χλωρίνη (ΟΧΙ ΠΟΛΥ!!) στο σφουγγάρι και πέρνα απαλά τις επιφάνειες. Στέγνωσε έπειτα με ένα χαρτί κουζίνας. Τα αφήνεις να αεριστούν καλά. Επανατοποθετείς τα συσκευασμένα τρόφιμα στη θέση τους και... δε θα τα ξαναδείς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια δεν είχα δει τέτοιο πράγμα στο σπίτι και φέτος βλέπω σε πολλές κοπέλες το ίδιο πρόβλημα. Λίγο περίεργο δεν είναι? Προς το παρών τα έχω εξαφανίσει με κάποια τρόφιμα που πέταξα. Αυτό που έκανα επίσης είναι να αλλάξω το ντουλάπι που έβαζα τα μακαρόνια, ρύζια, όσπρια κτλ γιατί τα είχα κάτω ακριβώς από την κεραμική για να διευκολύνομαι στο μαγείρεμα. Μου είπαν ότι η θερμότητα που εκπέμπει η κεραμική από κάτω ευνοεί την ανάπτυξη αυτών των ζωυφίων. Όσες ίσως έχετε στο ίδιο σημείο τα τρόφιμα δοκιμάστε και αυτό.Ίσως βοηθήσει.

5160_not-easy-being-a-mother.png
Link to comment
Share on other sites

και μου γενναται η απορια.... μηπως αυτα τα αυτοκολλητα εχουν αυγουλακια σκωρου και μολις τα χρησιμοποιησει κανεις το προβλημα αντι να μικραινει μεγαλωνει????

 

(καμια προθεση δυσφημησης απλα μια απορια ειναι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ξύλινη επιφάνεια είναι σαφώς "καθαρότερη" από το πλαστικό αυτοκόλλητο. Μπορεί το αυτοκόλλητο να δίνει χρώμα στο ντουλάπι μας, αλλά με το ξύλο "αναπνέει". Επίσης στις "ραφές", και στις τυχόν πτυχές, μπορεί εύκολα να φωλιάσουν ζουζουνάκια χωρίς να το καταλάβουμε. Να ξεκινήσουν π.χ. από κάποιο τρόφιμο, και να πέσουν σε κάποια ραφή. Το σφουγγάρι δεν επαρκεί για την απομάκρυνσή τους (δε φτάνει ή λόγω κόλλας). Κατά τη γνώμη μου καλύτερα σκέτο το ξύλο...

 

Ο μη επαρκής αερισμός, η υγρασία και η ζέστη βοηθούν στην ανάπτυξη τέτοιων ζουζουνιών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όλα τα τρόφιμα σε βάζα, δεν έχω αυτοκόλλητα πουθενά, δεν χρησιμοποίησα ποτέ αντισκοριακά αυτοκόλλητα εκτός απ' αυτό το τσάι που είχα σε σακούλα και τελικά πέταξα.

Και έιχα τα ανεπιθύμητα ζωύφια.

Δηλαδή έλεος, σε σπίτι ζούμε όχι σε νοσοκομείο να τα έχουμε όλα αποστειρωμένα.

5160_not-easy-being-a-mother.png
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει μεινει απο την μαμα μου και ολα τα ανοιχτα ζυμαρικα τα εχω στο ψυγειο. Θυμαμαι παντα μου ελεγε οτι το καλοκαιρι σκανε και κανουν μαμουνακια. Μηπως φταιει κατι τετοιο?

Εχω παντα βεβαια ενα συρταρι κατειλημενο στο ψυγειο απο ζυμαρικα αλλα αξιζει τον κοπο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

και μου γενναται η απορια.... μηπως αυτα τα αυτοκολλητα εχουν αυγουλακια σκωρου και μολις τα χρησιμοποιησει κανεις το προβλημα αντι να μικραινει μεγαλωνει????

 

(καμια προθεση δυσφημησης απλα μια απορια ειναι)

 

Τα αυτοκόλλητα έχουν φερορμόνη, δηλ μυρίζουν σαν θηλυκοί σκώροι και οι αρσενικοί τρέχουν να ζευγαρώσουν και κολλάνε πάνω... Οι θηλυκοί μένουν να πετάνε, αλλά αν δεν έχουν προλάβει να συναντήσουν τον εραστή που κόλλησε, δεν αναπαράγονται. Τώρα αν μυρίζει τόσο πολύ που παίρνουν μυρωδιά και οι περαστικοί αρσενικοί σκώροι και έρχονται στο ντουλάπι για το πάρτυ πραγματικά δεν το ξέρω ...

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έβαλα αυτό το αυτοκόλλητο, λυπάμαι τους αρσενικούς σκώρους :D αλήθεια λέω...

Είχα πάρει κάτι βιολογικές ρυζογκοφρέτες όταν ήμουν έγκυος το 2004. Όταν γύρισα από το μαιευτήριο, είχαν γεννήσει εκτός από μένα και οι σκώροι, κουνιόταν όλη η συσκευασία. Από τότε παρόλο που έχω καθαρίσει - πετάξει - βάλει σε γυάλινα όλα τα τρόφιμα πάνω από τρεις φορές, δεν έχω καταφέρει να απαλλαγώ εντελώς, πού και πού εμφανίζεται από κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Χθες διάβασα το θέμα αυτό και σε συνδυασμό με κάτι εντομάκια που βρήκα κι εγώ στα ρούχα μου έχω αγχωθεί.

Γιατί σιχαίνομαι τρομερά τα έντομα!

Σήμερα αγόρασα αυτές τις παγίδες για τα ντουλάπια και τις έχω βάλει.Ο θεός βοηθός γιατί πρόσφατα έχω φουλάρει την τροφοθήκη και στις οδηγίες της παγίδας γράφει να πετάξετε όλα τα τρόφιμα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος από εσάς να μου πει τι μπορεί να ήταν τα εντομάκια που βρήκα στα χειμωνιάτικα ρούχα.

Σε μια από τις θήκες των χειμωνιάτικων ρούχων που τις φυλάω κάτω από το κρεβάτι μου(έχω μηχανισμό) και στην οποία είχα 3 μάλλινες μπλούζες βρήκα 4-5 ζουζουνάκια.Μέγεθος μικρότερο από μυρμήγκι,χρώμα καφέ,χνουδωτό και χωρίς φτερά.Σαν μικροσκοπική κάμπια έμοιαζε.Είναι κάποιο στάδιο ανάπτυξης του σκόρου;Είναι κάτι άλλο;

Δεν είχα βάλει κανενός είδους αντισκοριακό(εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω δει σκόρο στο σπίτι μου και της μαμάς μου) κι εμφανώς δεν υπάρχουν τρύπες στα μάλλινα.

Τώρα τα πλένω στους 40 βαθμούς τα σκούρα και θα πλένω σους 60 τα ανοιχτόχρωμα(αφού τα τίναξα).Αυτό όμως αρκεί;Ή μήπως θα μολύνω όλες τις ντουλάπες μου;

Περιμένω τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Καθάρισα το ντουλάπι, έβαλα τα τρόφιμα σε γυάλινα βάζα και έβαλα και τα αυτοκόλλητα και εξακολουθούν να υπάρχουν. Θα πάρω αύριο την Rentokil που διάβασα στο internet μήπως έχουν κάποια λύση

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τα αυτοκόλλητα έχουν τόσο ισχυρή μυρωδιά που μπαίνουν οι σκόροι από τα ανοιχτά παράθυρα και πόρτες και πάνε γραμμή στο ντουλάπι!

Τα τρόφιμα είναι όλα κλειστά σε βαζάκια, σακουλάκια κλπ.

Όσο για τα μαμουνάκια, αν υπάρχει συσκευασία με αλεύρι στο ντουλάπι, υπάρχει σίγουρα και μαμούνι 100% από την ίδια τη συσκευασία! Το ανακάλυψα στις κλειστές συσκευασίες που είχα κλείσει με κάτι σακουλάκια τροφίμων από ΙΚΕΑ απότε δεν υπήρχε περίπτωση να μπει κάτι, άρα προϋπήρχαν.

 

Το Σ/Κ που μας πέραςε κι είχε κρύο, έτυχε να αλλάξω αυτοκόλλητο, άνοιγα μόνο για να αεριστεί το σπίτι και τίποτε δεν κόλλησε! Το καλοκαίρι γίνεται γενοκτονία!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

εγω κοριτσια ζω με αυτες τις πεταλουδες εδω και μερικους μηνες, αδειασα τα ντουλαπια καθαρισα κολλησα τα αυτοκολλητα τα οποια ευτυχως ειναι αοσμα και παλι τα ιδια, και σαν να μην εφτανε αυτο δεν ξερω αν ειναι περιοδος που γεννοβολανε αλλα εχει γεμισει το ταβανι της κουζινας με κουκουλια σαν σκουλικια που μετακινουνται κιολας, πραγματικα δεν ξερω τι να κανω... σημερα αδειασα τα ντουλαπια πεταξα οτι ηταν ανοιχτο, καθαρισα και αφησα τα υπολοιπα τροφιμα εξω απο τα ντουλαπια και κολλησα καινουρια αυτοκολλητα, μεχρι και σκοροκτονα για ρουχα εβαλα μεσα.... τα εχω σιχαθει δεν μπορω ουτε να μαγειρεψω...πραγματικα αν μπορουσε καποιος να μου δωσει μια συμβουλη θα το εκτιμουσα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

καπου γραφαμε οτι αυτα τα αυτοκολλητα φερνουν περισσοτερο τους σκορους,γι αυτο εχετε τετοιο προβλημα.δοκιμαστε να κανετε το ντουλαπι με χλωρινη κ να πεταξετε τα αυτοκολλητα.ψαξτε στοforum για λεπτομερειες,παραπανω τα λενε

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πετάξεις όλες τις ανοιχτές συσκευασίες τροφίμων μέσα από τα ντουλάπια, μη σου πω κι απ' όλη την κουζίνα. Εμένα ξεκίνησαν από μία σακουλίτσα αλεύρι που είχα ανοιχτή, και αναγκάστηκα να πετάξω όλα τα ζυμαρικά και τα μπαχαρικά. Μέχρι και μια σακουλίτσα που είχα μέσα τσάι και χαμομήλι από το χωριό, όταν την άνοιξα ήταν γεμάτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρήκα αυτό, μήπως βοηθήσει

 

Διώξτε τον σκώρο.

Άδεια δείγματα από αρώματα, ή άδεια μπουκάλια από αρώματα, τοποθετημένα στα ντουλάπια, διώχνουν τον σκώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Απιστευτο!!! ειχα εδω και αρκετο καιρο το ιδιο προβλημα..αλλα το καλοκαιρι αυξηθηκε σημαντικα!! Και τι δεν εκανα, νομιζα πως ειναι μια χαρτινη συσκευασια που ειχα γιατι ηταν γεματο με τις πεταλουδιτσες που λεγατε, αλλα το ρυζι που ειχε μεσα ηταν αεροστεγως μεσα σε πλαστικο...κ εκει που εψαχνα βρηκα οτι εβγαιναν απο ενα σακουλακι βρωμης ή αλλιως quaker που ειχα και δεν ειχα ανοιξει ποτε...ελα ομως που αυτο μαλλον κατα τη διαδικασια μεταφορας ειχε τρυπησει!!! Γι'αυτο ψαξτε καλα τις συσκευασιες πριν τις βαλετε στο ντουλαπι γιατι μια μικρη τρυπουλα μπορει να κανει μεγαλη ζημια!!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ειναι μια!!!!Εγω σωθηκα.Πετας οοοοοολα τα τρόφιμα,κλειστά και ανοιχτά(ΔΥΣΤΗΧΩΣ),περνάς όλο το ντουλάπι εξωνυχιστικα με ηλεκτρική σκούπα να επιμένετε πολυ στις πτυχωσεις και γωνίες,περνάς με λίγη χλωρινη και βετεξ όλο το ντουλάπι μέσα έξω.Το ολο κολπο ειναι η ηλεκτρικη σκουπα που απομακρυνει τα αυγα τους που δεν φαινονται!παίρνοντας καινούργια τρόφιμα τα τοποθετείται σε γυάλινα βαζακια τύπου ικεα.Ολα όμως.με αυτόν τον τροπο αν κάποιο τρόφιμο μολυνθεί επειδή τα γυάλινα βαζακια κλείνουν,αν μείνει πολυ καιρο το προϊόν μέσα και λήξει,δεν μπορούν να βγουν έξω και να μολύνουν και τα υπόλοιπα τρόφιμα.Ποτε ξανά χάρτινη ή πλαστική σακούλα στα ντουλάπια.Επισης ένα καλο κόλπο Ειναι να αναγράφεται πάνω στο βαζακι σας την ημερομηνία που έγραφε στο σακουλακι που τοποθετησατε μέσα του για να ξέρετε ποτε λήγει!Αυτα απο μένα και ελπίζω να βοηθησα!:wink:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

ax τα πεταξα ολα κοριτσια, μακαρονια ρυζια φασολια και τα κλειστα που ειχα. μειωθηκαν λιγο αλλα παλι δεν εφυγαν εντελως!!πετανε σε ολα τα δωματια ταχω παιξει κυριολεκτικα, κυριως το βραδυ!!

θα σκουπισω και με την ηλεκτρικη οπως ειπατε και για να δω τι θα καταφερω...και θα αγορασω και βαζα για να τα βαλω μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταίες ημέρες έχω πρόβλημα. Γέμισε η κουζίνα μου πεταλουδίτσες μαύρες μικρές. Άδειασα όλα τα ντουλάπια, πέταξα όλα τα κάπως πιο παλιά/ανοιχτά τρόφιμα, όσπρια κλπ, αλλά δεν λένε να ξεκουμπιστούν. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάπου φωλιά που δεν βρίσκω ή κάτι τρέχει με το ξύλο της κουζίνας. Ο σκόρος τροφίμων είναι πεταλουδίτσες μαύρες; Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω ποτε δεν ειχα προβλημα και απεκτησα μολις εβαλα το "ειδικο" αυτοκολλητο σκεφτομαι μηπως η μυρωδια του τελικα μαζευει τα πεταλουδακθα κτλ.

Εβγαλα τα τροφιμα, καθαρισα καλα και κρεμασα φυσικη λεβαντα.

Δεν ξαναειδα τιποτα απο τοτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ξερει καποια αν φαμε τροφιμα απ το ντουλαπι που εχει αυτες τις πεταλουδιτσες (σκορους;) παθαινουμε κατι ή απλα ειναι ενοχλητικη η εικονα τους; κι εγω παντως απο τοτε που πηρα αυτο το αυτοκολλητο γεμισα. πριν δεν τις ειχα δει ποτε αυτες τοις πεταλουδιτσες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...