Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

DIMITRA83 το aptamil εισάγεται από Γερμανία και το Almiron από Ολλανδία. Παρόλο ότι είναι πολύ ακριβή η τιμή του για τα δεδομένα της Ελλάδας υπάρχει και η εξήγησή του. Για να φτάσει λοιπόν το γαλατάκι εδώ στην Ελλάδα από τις προαναφερόμενες χώρες μεσολαβούν υπερβολικοί δασμοί στα κοντεινερς, πληρωμές κατά τον εκτελωνισμό. Επιπλέον η milupa-nutricia επειδή δεν έχουν παραγωγή στην Ελλάδα, άρα ούτε ιδιόκτητο κέντρο διανομής χρησιμοποιεί το κέντρο διανομής της Φαμάρ, με αποτέλεσμα να πληρώνει κι εκεί χρήματα για να διανεμηθούν τα προιόντα της σε καταστήματα και φαρμακεία. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το κόστος ανεβαίνει εξαιτίας των μεσαζόντων.

Στη Γερμανία όντως οι τιμές είναι οι μισές από ότι στην Ελλάδα. Αλλά μην ξεχνάμε ότι η Γερμανία είναι η χώρα παραγωγής. Λίγο πολύ όμως τα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικία είναι ακριβά, ειδικά τα υποαλλεργικά (τα λεγόμενα ειδικά γάλατα), διότι τα πουλάνε μόνο στα φαρμακεία. Τα δεύτερης βρεφικής μόνο βρίσκουμε στα s/m και αυτά είναι φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

DIMITRA83 το aptamil εισάγεται από Γερμανία και το Almiron από Ολλανδία. Παρόλο ότι είναι πολύ ακριβή η τιμή του για τα δεδομένα της Ελλάδας υπάρχει και η εξήγησή του. Για να φτάσει λοιπόν το γαλατάκι εδώ στην Ελλάδα από τις προαναφερόμενες χώρες μεσολαβούν υπερβολικοί δασμοί στα κοντεινερς, πληρωμές κατά τον εκτελωνισμό. Επιπλέον η milupa-nutricia επειδή δεν έχουν παραγωγή στην Ελλάδα, άρα ούτε ιδιόκτητο κέντρο διανομής χρησιμοποιεί το κέντρο διανομής της Φαμάρ, με αποτέλεσμα να πληρώνει κι εκεί χρήματα για να διανεμηθούν τα προιόντα της σε καταστήματα και φαρμακεία. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το κόστος ανεβαίνει εξαιτίας των μεσαζόντων.

Στη Γερμανία όντως οι τιμές είναι οι μισές από ότι στην Ελλάδα. Αλλά μην ξεχνάμε ότι η Γερμανία είναι η χώρα παραγωγής. Λίγο πολύ όμως τα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικία είναι ακριβά, ειδικά τα υποαλλεργικά (τα λεγόμενα ειδικά γάλατα), διότι τα πουλάνε μόνο στα φαρμακεία. Τα δεύτερης βρεφικής μόνο βρίσκουμε στα s/m και αυτά είναι φθηνότερα.

 

ποιοι εκτελωνισμοι και ποιοι δασμοι?

δεν υπαρχουν τετοια στην Ε.Ε. Στην ελλαδα ειναι κλεφτες, αλλα βρισκουν και τα κανουν.

Παντως εγω παραγγελνω απο γερμανια και μου ερχεται το κουτι των 800γρ Απταμιλ 15 ευρω με τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιοι εκτελωνισμοι και ποιοι δασμοι?

δεν υπαρχουν τετοια στην Ε.Ε. Στην ελλαδα ειναι κλεφτες, αλλα βρισκουν και τα κανουν.

Παντως εγω παραγγελνω απο γερμανια και μου ερχεται το κουτι των 800γρ Απταμιλ 15 ευρω με τα μεταφορικα.

 

μια χαρα 1.50 πιο ακριβα απο εδω το παιρνεις μονο.κ γω ξερω οτι δεν εχει δασμους κ τετοια κ μπερδευτικα τωρα

Link to comment
Share on other sites

εμεις πινουμε novalac 1 και στοιχιζει 13 ευρω τα 400 γρ και θελουμε ενα κουτι καθε δυο μερες!!!!! Ειναι πανακριβο και ειναι το απλο ε!!!! Τα υποαλλεργικα και τα παλινδρομησης ειναι απλησιαστα!!!! Α ρε Ελλαδαρα, σε ολα πανακριβη.

Link to comment
Share on other sites

artemis 78 οι εταιρείες κάνουν παραγγελία ολόκληρα κοντεινερ που όταν φτάνουν στον Πειραια οι εκτελωνιστές αναλαμβάνουν για λογαριασμό της εταιρείας όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για τον εκτελωνισμό τους. Δε θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες και να εξηγήσω διαδικασίες.... ασε με λοιπόν να ξέρω κάτι παραπάνω γιατί σε ανάλογη εταιρεία παιδικών τροφών δούλευα 10χρόνια και συγκεκριμένα στο κομμάτι των logistics ξέρω λοιπόν πως γίνεται η όλη διακίνηση, τα έξοδα και τους διαμεσολαβητές.

 

Δεν είμαι υπέρ αυτής της νοοτροπίας, ίσα - ίσα άλλωστε, θεωρώ ότι αυτά τα γάλατα είναι πολύ ακριβά αναλογικά με τους δικούς μας μισθούς. Το θέμα είναι ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από το να τα παραγγείλουμε από το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πινουμε Frisolak και το κουτι μας κραταει 5-6 μερες,τα 900 γρ. εχουν 18,80 ευρω στο ενα φαρμακειο 19,50 ευρω στο''Α'' φαρμακειο στο ''Γ'' 21 ευρω και 22,40 στο αλλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο Αθηνα που ρωτησα σε 4 φαρμακεια η τιμη ειναι απο 19,50 εως 20,70................Επιτελους γιατι δεν εχουν μια ριμαδα τιμη παντου?????????????????....

Link to comment
Share on other sites

artemis 78 οι εταιρείες κάνουν παραγγελία ολόκληρα κοντεινερ που όταν φτάνουν στον Πειραια οι εκτελωνιστές αναλαμβάνουν για λογαριασμό της εταιρείας όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για τον εκτελωνισμό τους. Δε θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες και να εξηγήσω διαδικασίες.... ασε με λοιπόν να ξέρω κάτι παραπάνω γιατί σε ανάλογη εταιρεία παιδικών τροφών δούλευα 10χρόνια και συγκεκριμένα στο κομμάτι των logistics ξέρω λοιπόν πως γίνεται η όλη διακίνηση, τα έξοδα και τους διαμεσολαβητές.

 

Δεν είμαι υπέρ αυτής της νοοτροπίας, ίσα - ίσα άλλωστε, θεωρώ ότι αυτά τα γάλατα είναι πολύ ακριβά αναλογικά με τους δικούς μας μισθούς. Το θέμα είναι ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από το να τα παραγγείλουμε από το ιντερνετ.

 

απο ευρωπαικη ενωση δεν υπαρχει εκτελωνισμός. τελος .

ειναι κλεφτες οι εδω αντιπροσωποι. δεν υπαρχει καταναλωτικη συνειδηση και αυτο το εκμεταλευονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις πινουμε Frisolak και το κουτι μας κραταει 5-6 μερες,τα 900 γρ. εχουν 18,80 ευρω στο ενα φαρμακειο 19,50 ευρω στο''Α'' φαρμακειο στο ''Γ'' 21 ευρω και 22,40 στο αλλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο Αθηνα που ρωτησα σε 4 φαρμακεια η τιμη ειναι απο 19,50 εως 20,70................Επιτελους γιατι δεν εχουν μια ριμαδα τιμη παντου?????????????????....

 

ειναι πολυ απλο. οι κλεφταραδες εισαγωγεις δινουν τιμη καταλογου για λιανικη Χ ποσο και πιεζουν τα φαρμακεια να πουλανε φιξ σε αυτη την τιμη. Αν βρεις κανενα φαρμακοποιο που να μην λειτουργει ως εμπορος (σπανιο) μπορει να αγορασεις το ιδιο γαλα εως και Χ - 2,50?.

φρισολακ κομφορτ 900γρ στα περισσοτερα φαρμακεια 22 ? και κατι λεπτα και το εχω παρει απο φαρμακειο στο κεντρο της Αθηνας 20 ?.

Link to comment
Share on other sites

artemis78 συμφωνώ ότι όλοι εδώ στην Ελλάδα είναι κλέφτες και οι αντιπρόσωποι και οι διαμεσολαβητές κτλ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Εάν δεν έχουμε απόθεμα γάλακτος θα τρέξουμε στο φαρμακείο να αγοράσουμε δυστυχώς !! Τώρα για τα γάλατα αυτά που κάνεις παραγγελία δια μέσου ιντερνετ δεν ξέρω εάν υπάρχει αξιοπιστία, είναι ελεγμένα ???

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το γαλα νομιζω οτι καποιες χωρες δτην Ευρωπη εχουν καλυτερες τιμες. Εχω φιους Ιταλους που βρηκαν στην Γερμανια τα προιοντα της Chicco (!!!) πιο φθηνα απο οτι στην Ιταλια. Και το γαλα φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

artemis78 συμφωνώ ότι όλοι εδώ στην Ελλάδα είναι κλέφτες και οι αντιπρόσωποι και οι διαμεσολαβητές κτλ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Εάν δεν έχουμε απόθεμα γάλακτος θα τρέξουμε στο φαρμακείο να αγοράσουμε δυστυχώς !! Τώρα για τα γάλατα αυτά που κάνεις παραγγελία δια μέσου ιντερνετ δεν ξέρω εάν υπάρχει αξιοπιστία, είναι ελεγμένα ???

 

ελεγμενα ειναι φυσικα αφου τα παιρνεις απο γερμανια!η τιμη τους ειναι ιδια σχεδον με οσο κοστιζουν εδω στη γερμανια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.baby-online-kaufhaus.de/Chicco-Shop/index.htm

 

ειναι γερμανικη σελιδα που εχει ολες τις εταιρειες κ μπορεις να κανεις παραγγελειες.δε ξερω ποσο κανουν στην ελλαδα αλλα μπορειτε να συγκρινετε.εχει καροτσια παρκα ριλαξ μπιμπερο παιχνιδια επιπλα για παιδικο γενικως τα παντα.αριστερα εχει μια πρασινη λιστα που λεει produktgruppen και εχει πολλες εταιριες.πχ αυτο ειναι Νυκ http://www.baby-online-kaufhaus.de/NUK-Shop/index.htm

 

κ αυτο avent http://www.baby-online-kaufhaus.de/Aventshop-Shop/index.htm

 

απο δω πηρα τα κρεββατακια των παιδιων.της κορης το εδωσα σε μια γνωστη που εκανε μωρο.του γιου μου ακομα το εχω.200 ευρω με στρωματακια κ ολα τα σχετικα κ καγκελα που βγαινουν κ γινεται κρεββατακι κανονικο.δειτε το αν θελετε νομιζω οτι σε καποια προιοντα ειναι αρκετα φτηνο αν κ δε ξερω καλα τις ελληνικες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ οι τιμές είναι μισές από της Ελλάδας. Βεβαια δεν καταλαβαίνω και πολλά γιατί είναι στα γερμανικά. Στέλνουν και Ελλάδα ?? Τις παιδικές τροφές από ποιο σιτε κάνει κάποιος παραγγελία ??

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε κ η αρτεμις σαιτ για κρεμες κ γαλατα http://www.flaschenmilch.de

τωρα εψαξα το σαιτ που ειπα κ δε βλεπω για ελλαδα δυστηχως αλλα το

http://www.flaschenmilch.de εχει κ εξτρα προιοντα εκτος απο τροφες.μπορεις να αλλαξεις τη γλωσσα στα αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου (2 μηνών) πίνει το Novalac IT1 το οποίο κοστίζει 15-15.80 ? το κουτάκι των 400 gr...

 

Όσο κι αν έψαξα στην Αθήνα οι τιμές εκεί βρίσκονται πάνω κάτω.

Εκτός εάν κάποιος-α έχει βρει κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο site, οι τιμές του εξαρτώνται από το είδος. Είδα, δηλαδή, κάτι παιδικά είδη που είναι όντως η μισή τιμή. Σε καθίσματα αυτοκινήτου, όμως, είδα τις ίδιες τιμές που τα έχω δει κι εδώ. Αλλά δυστυχώς λένε ότι δεν στέλνουν τα προϊόντα τους εκτός Γερμανίας.

 

Το δεύτερο site, για γάλατα δεν ξέρω τις τιμές εδώ για να μπορώ να συγκρίνω, έχει μόνο της Humana. Αλλά στις πάνες που κοίταξα, όντως η διαφορά τιμής είναι μεγάλη και θα έλεγε ότι συμφέρει. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι προς άλλες ευρωπαϊκές χώρες χρεώνουν από 8,90-19 ευρώ για 0-15 κιλά, ενώ προς Ελλάδα χρεώνουν 20 ευρώ από 0-5 κιλά και 25 ευρώ από 6-10 κιλά. Δεν καταλαβαίνω αυτή την τεράστια διαφορά χρέωσης. Δεν το έχω υπολογίσει, αλλά ενδεχομένως αν στην αξία του προϊόντος που μας ενδιαφέρει προσθέσουμε και το κόστος αποστολής, τελικά να βγαίνει στην ίδια τιμή πάνω-κάτω. Τι στο καλό γίνεται και υπάρχει αυτή η διαφορά τιμής ακόμη και για να μας στείλουνε κάτι;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη παραγγελνω απο το συγκεκριμενο σαιτ φροντιζω η παραγγελια μου να μην ξεπερνα τα . 10 κιλα. εως 10 κιλα το κοστος ειναι 25 eyro η τελευταια μου παραγγελια:

 

Date Ordered: Tuesday 10 November, 2009

 

Products

------------------------------------------------------

1 x Humana 2 babymilk powder 4x1000g BIGPack (HU78633) = 39,95EUR

2 x Babymilk powder Humana AR 3x400gr Pack (HU78760) = 45,90EUR

1 x Humana 2 babymilk powder 1000g Single pack (HU78633E) = 9,99EUR

------------------------------------------------------

Sub-Total: 95,84EUR

 

DHL worldwide (Dispatch to GR: (1 x 9.8 kg)): 25,00EUR

 

In the above-mentioned Sub-Total is already included the following tax:

Included Tax 7% : 6,27EUR

Total: 120,84EUR

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι στο μισό σχεδόν, ειδικά για τα pampers new baby 13,67 ευρώ τα 56 τεμ στο σ/μ τα βρήκα προχτές 17,99ευρώ. Από ότι βλέπω αυτό το μαγαζάκι δεν στέλνει όμως Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη παραγγελνω απο το συγκεκριμενο σαιτ φροντιζω η παραγγελια μου να μην ξεπερνα τα . 10 κιλα. εως 10 κιλα το κοστος ειναι 25 eyro η τελευταια μου παραγγελια:

 

Date Ordered: Tuesday 10 November, 2009

 

Products

------------------------------------------------------

1 x Humana 2 babymilk powder 4x1000g BIGPack (HU78633) = 39,95EUR

2 x Babymilk powder Humana AR 3x400gr Pack (HU78760) = 45,90EUR

1 x Humana 2 babymilk powder 1000g Single pack (HU78633E) = 9,99EUR

------------------------------------------------------

Sub-Total: 95,84EUR

 

DHL worldwide (Dispatch to GR: (1 x 9.8 kg)): 25,00EUR

 

In the above-mentioned Sub-Total is already included the following tax:

Included Tax 7% : 6,27EUR

Total: 120,84EUR

 

Άρτεμις, αφού έχεις ήδη παραγγείλει από αυτό το site, άρα έχεις κάνει καλύτερους υπολογισμούς από εμένα. Για να καταλάβω καλύτερα τη διαφορά μαζί με το κόστος αποστολής, αυτά τα προϊόντα σου στοιχίσανε 120,84 ευρώ. Εδώ, αν έπαιρνες ακριβώς τα ίδια προϊόντα, πόσο θα κοστίζανε;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...