Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Πολύ συχνά η συνεργασία και η επικοινωνία μεταξύ σχολείου και οικογένειας είναι πολύ δύσκολη έως ακατόρθωτη. Δε θα κάτσω να αναλύσω το ποιος και τι φταίει υπάρχουν εξαιρετικές μελέτες με εκπληκτικές προτάσεις για το θέμα.

 

Τι θα λέγατε όμως να καταγράψουμε απορίες- παρεξηγήσεις που κατά καιρούς προκύπτουν, ψάχνοντας να βρούμε αν υπάρχει κάτι σχετικό στη νομοθεσία που να βοηθάει; Αν γνωρίζουμε μπορούμε και να διεκδικήσουμε το καλύτερο και ταυτόχρονα να μην προκαλούμε άθελά μας προβλήματα.

 

Η emmaki έχει ήδη αναρτήσει τη βασική νομοθεσία, αλλά πολλά ρυθμίζονται από εγκυκλίους κλπ, τα οποία ενώ είναι ελεύθερα στο ίντερνετ δεν είναι πάντα εύκολο να τα αλιεύσει κανείς τη σωστή στιγμή.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν ανοίγω το θέμα για να ξεκατινιαστούμε που μου είπε που της είπα, αλλά για να δούμε πώς μπορούν να πράγματα να γίνουν πιο λειτουργικά. Επίσης λόγω υπερβολικου΄φόρτου εργασίας δε θα είμαι σε θέση να απαντάω ατάκα κι επιτόπου σε όλα, όσοι μπορούν να βοηθήσουν ας το κάνουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παράδειγμα:

"Η δασκάλα δε μου δίνει καμία σημασία όταν προσπαθώ να της μιλήσω για το παιδί μου, ούτε μου δίνει πληροφορίες. Συνέχεια μου λέει ενοχλημένη ότι είναι απασχολημένη και με διώχνει"

 

Έχεις την αγωνία σου για το σπλάχνο σου. Σωστό και δίκαιο να επικοινωνήσεις με τον εκπαιδευτικό. Αλλα: Μην έχεις την απαίτηση ο άλλος να ανταποκριθει το ακριβές δευτερόλεπτο που εσύ το απαιτείς.

 

Πέρσι μόλις σχόλαγε και το τελευταίο πιτσιρίκι μου, διακτινιζόμουν να πάρω το δικό μου παιδί από το σχολείο, το οποίο θα έκλεινε μόλις φεύγαμε. Μερικές φορές δεν χαιρετούσα καν τον συνάδελφο απ' τη βιασύνη μου.

 

Επίσης για να μιλήσω για ένα παιδί θέλω να έχω το φάκελο με τις εργασίες του, να παρατηρήσω λίγο πιο επισταμένα διάφορες πλευρές της συμπεριφοράς του.

 

Επίσης κανείς δεν αξίζεις ξεπέταγμα στην πόρτα. Ούτε το παιδί, ούτε ο γονιός ούτε ο εκπαιδευτικός ούτε η περίσταση.

 

Γιαυτό

Τα σχολεία είναι υποχρεωμένα δια νόμου (κοιτάξτε στον 1566/85 αν θυμάμαι καλά εκεί είναι) να ορίζει ώρες επικοινωνίας με τους γονείς, κατά τις οποίες ο εκπαιδευτικός της τάξης συναντά κάθε μήνα και συζητά κατ' ιδίαν τους γονείς.

 

Αν πρόκειται για κάτι πολύ σοβαρό, ζητήστε συναντηση με τη νηπιαγωγό τονίζοντας ότι συμβαίνει κάτι που πρέπει να συζητηθεί πριν τις 15 του μήνα που έχουν ορίσει τις συναντήσεις.

 

Αν πρόκειται για κάτι πολύ επείγον πείτε το. Εν ανάγκη δώστε ένα σημείωμα στην νηπιαγωγό που θα γράφει περιληπτικά ότι επειγόντως πρέπει να.... και θα επικοινωνήσει μαζί σας, έστω και τηλεφωνικά, αν δεν μπορεί όντως εκείνη τη στιγμή να σας εξυπηρετήσει.

 

Τα δυο τελευταία δεν βρίσκονται σε κανένα νόμο. Αν όμως σέβεσαι το χρόνο του άλλου είναι πολύ πιθανότερο να σεβαστεί κι εκείνος την ανάγκη σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το βασικό μου πρόβλημα με τις δασκάλες του νηπιαγωγείου φέτος ήταν η δυσκολία προγραμματισμού σε οτιδήποτε. Μας τα έλεγαν όλα την παραμονή. Ρωτούσα τη δευτέρα, τι ώρα θα γίνει η γιορτή της 25ης Μαρτίου, που θα γίνονταν την παρασκευή, και μου έλεγαν δεν έχουμε κανονίσει ακόμη. Για μένα όμως ήταν σημαντικό για να προγραμματίσω τη δουλειά μου. Μου έδιναν την εντύπωση ότι απευθύνονταν σε εντελώς διαθέσιμους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε όμως να καταγράψουμε απορίες- παρεξηγήσεις που κατά καιρούς προκύπτουν, ψάχνοντας να βρούμε αν υπάρχει κάτι σχετικό στη νομοθεσία που να βοηθάει; Αν γνωρίζουμε μπορούμε και να διεκδικήσουμε το καλύτερο και ταυτόχρονα να μην προκαλούμε άθελά μας προβλήματα.

 

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί (αλλά δεν νομίζω να διέπει το θέμα κάποια νομοθεσία), είναι όταν αφιερώνουν απίστευτα μεγάλο χρόνο στην προετοιμασία των εορτών. Επιπρόσθετα αγχώνουν τα παιδιά, τα κουράζουν και καταλήγει να προσπαθούν να φτιάξουν ένα υπερθέαμα για γονείς... Με ενοχλεί απίστευτα αυτό το πράγμα και ειλικρινά εκτιμώ εκπαιδευτικούς που δεν ακολουθούν αυτή τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

@Maya Αυτό είναι πραγματικά σπουδαίο πρόβλημα. Φέτος το κάναμε κι εμείς αυτό και πραγματικά οφειλόταν σε ανοργανωσιά. Αν και ένα μόνο ελαφρυντικό που μπορώ να αναγνωρίσω είναι ότι μερικές φορές έρχονται εγκύκλιοι την παραμονή που σου αλλάζουν τα πράγματα (π.χ. για τη λειτουργία του ολοήμεροι).

 

@Εκαβη. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

Και τα δυο αυτά μπορούν οι γονείς να τα συζητήσουν ανοιχτά και στις ομαδικές συναντήσεις και κατ' ιδίαν. Το δεύτερο είμαι σχεδόν 100% βέβαιη ότι σε ομαδική συζήτηση θα προκαλέσει θύελλα, γιατί οι περισσότεροι γονείς τη θέλουν τη φιέστα τους. (φτιάξτε ψηφοφορία στο πάρεντς να δείτε τι θα γίνει).

 

Αν γίνει με ήπιο τρόπο χωρίς "κατηγορώ" κάτι μπορείνα γίνει. Για τις γιορτές- υπερπαραγωγές όχι μόνο δεν υπάρχει νομική υποχρέωση εκ μέρους των νηπιαγωγείων, ίσα ίσα υπάρχει η ακριβώς αντίθετη καθοδήγηση από τις συμβούλους προσχολικής αγωγής, απλά εδώ υπερισχύει προς το παρόν το "εθιμοτυπικό".

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

@Εκαβη. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

Και τα δυο αυτά μπορούν οι γονείς να τα συζητήσουν ανοιχτά και στις ομαδικές συναντήσεις και κατ' ιδίαν. Το δεύτερο είμαι σχεδόν 100% βέβαιη ότι σε ομαδική συζήτηση θα προκαλέσει θύελλα, γιατί οι περισσότεροι γονείς τη θέλουν τη φιέστα τους. (φτιάξτε ψηφοφορία στο πάρεντς να δείτε τι θα γίνει).

 

 

Με πρόλαβες...

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρω ανταπόκριση γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών θέλει τη φιέστα όπως είπες πολύ ευγενικά...

 

Εδώ έχει τύχει η δασκάλα πχ να λέει ας φορέσουν τα παιδιά ό,τι στολή βρουν στη γιορτή και να με παίρνουν τηλ (που το βρήκαν άραγε; ) γονείς τους οποίους δεν γνώριζα και με τους οποίους δεν είχα καμία απολύτως επαφή και να με ρωτούν ένα μηνα πριν τη γιορτή, αν πήρα προσφορές από καταστήματα με στολές γιατί πρέπει να είναι ομοιόμορφες... :confused:"Μα η δασκάλα είπε να φορέσουν ό,τι θέλουν" -ε δεν γίνεται... καλύτερα να είναι ομοιόμορφες...:rolleyes:"

 

Πολύ το χάρηκα που έστειλα την κόρη μου με στολή διαφορετική από τα υπόλοιπα και μάλιστα το χάρηκε που ξεχώριζε.:twisted:

 

χμμμ... να ανοίξω θεματάκι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εμείς μόλις γραφτήκαμε στο νήπιο και χαίρομαι πολύ για το θέμα που ανοίξατε, θα με βοηθήσει πολύ να το "πιάσω" σωστά.

Δεν μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση, θα σας παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

@Maya Αυτό είναι πραγματικά σπουδαίο πρόβλημα. Φέτος το κάναμε κι εμείς αυτό και πραγματικά οφειλόταν σε ανοργανωσιά. Αν και ένα μόνο ελαφρυντικό που μπορώ να αναγνωρίσω είναι ότι μερικές φορές έρχονται εγκύκλιοι την παραμονή που σου αλλάζουν τα πράγματα (π.χ. για τη λειτουργία του ολοήμεροι).

 

.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι σκέτη βαρεμάρα. Προφανώς θα γίνουν αλλαγές της τελευταίας στιγμής και κανείς δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί γι αυτό. Αλλά προγραμματισμός μήνα πρέπει να γίνεται και να γνωστοποιείται στους γονείς. Δεν το βρίσκω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοργανωσιά. Δεν υπάρχει στρατηγικός σχεδιασμός για τίποτα εκτός αν τύχει να είναι στο χαρακτήρα της προϊσταμένης του νηπιαγωγείου.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι για να γίνει προϊσταμένη κάποια στο νηπιαγωγείο απλά πρέπει να έχει μεγάλη προϋπηρεσία και τίποτα άλλο.

 

Νομίζω ότι είναι από τα πράγματα που θα πρέπει να ζητάτε ανοιχτά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εμείς στο νήπιο δεν ειχαμε παράπονο, είχαμε μια δασκάλα έμπειρη αρκετά και φιλική αρκετά, που είχε τον τρόπο της να βάζει όρια στους γονείς και να έχει άριστη σχέση με όλους. Νομίζω είναι θέμα εμπειρίας σε σημαντικό βαθμό. Και γενικά είχε βάλει ψηλά τον πήχυ, γιατί ήταν και μαζεμένα τα πράγματα στο νήπιο απο πλευράς πλήθους παιδιών. Στο δημοτικό προσγειωθήκαμε μετά κάπως αποτομα...

 

Γενικά, έχω καταλάβει ότι αν το ωράριό τους τελειώνει Χ ώρα έχουν ενημερώσει ότι τα παιδιά τα παραλαμβάνουν οι γονείς έως την Χ ώρα και ξεκινάνε να παραδίδουν παιδιά ένα τέταρτο νωρίτερα. Τα παιδιά παραδίδονται στην τάξη. Επομένως μπορεί κάποιος να απασχολησει τη δασκάλα στην πόρτα της τάξης 2 λεπτά όταν αυτό που κάνει είναι να εποπτεύει τα λίγα παιδάκια που έχουν μείνει που παίζουν ήσυχα και περιμένουν τους γονείς τους.

 

Είχαμε και κάμποσα πρακτικά θέματα στο νήπιο, ειδικά στην αρχή που έπρεπε να μάθουν τα παιδιά καινούργια πράγματα, τι να κάνουν με το φαγητό τους, τι να κάνουν την ώρα του υπνου με τα πραγματάκια τους... Η "ενημέρωση" είχε και τέτοιο χαρακτήρα.

 

Νομίζω ότι όλα τα παιδιά δεν χρειάζονται ενημερωση εφόλης της ύλης μαι στο τόσο, ειδικά αν το θέμα είναι κάτι που έχει να κάνει με συμπεριφορά και οριοθέτηση. Αισθανόμουν ότι το δικό μου παιδάκι χρειαζόταν οι ζουζουνιές του να μην πέφτουν κάτω, να ενημερώνομαι εκείνη τη μέρα ώστε να το μαζεύω το παιδι, οσο είναι δυνατό να το μαζέψει ο γονιός. Ειναι και η αμεσότητα της συνέπειας, ή της κουβέντας που θα γίνει. Το μικρό παιδί, αν η σχετική κουβέντα δεν γίνει εκείνη τη μέρα μπορεί και να έχει ξεχάσει κάτι που έγινε μέρες πριν και γενικά μπορεί να εγκαθίσταται μια άσχημη συμπεριφορά και να πρέπει να μαζευτεί κάτι εκ των υστέρων. Εγω τουλάχιστον επεδίωκα μια σύντομη ενημέρωση του δίλεπτου και με αυτό τον τρόπο το παιδί μου απλώς ζουζούνιζε ελαφρώς στο νήπιο και δεν είχαμε ουσιαστικά θέματα. Τέλος πάντων δεν αισθανόμουν ότι επιβάρυνα και πάντα φρόντιζα να μην είμαι ο τελευταίος γονιός που παραλαμβάνει, έτσι ώστε να μην καθυστερώ τη διαδικασία της παραλαβής κατά κανέναν τρόπο. Και στο κάτω κάτω δεν θα ζητούσα ενημέρωση ό,τι παιδί και να είχα. Είναι ανάλογα στο παιδί. Στο διδυμάκι του Ταρζάν :-) που πήγαινε στο ίδιο τμήμα, ήταν πάσης υσυχίας παιδί και έφτανε και περίσσευε η ενημέρωση κατά διαστήματα.

 

 

Μια άλλη μαμά αν η δασκάλα της έλεγε κάτι μικρό συχνά μπορεί να αισθανόταν ότι την πρήζουν, εγώ όμως ζητούσα την ενημέρωση και γενικά υπήρχε ένα καλό επίπεδο επικοινωνίας.

 

Αν υπάρχει θέμα της δασκάλας ότι έχει δικό της παιδί σε άλλο σχολείο και είναι τελείως ανελαστική η παράδοση, θα προτιμούσα να το πει σε όλους την πρώτη μέρα και όχι αφού έχει φορτώσει ότι την απασχολώ, χωρίς να γνωρίζω το συγκεκριμένο λόγο που εκείνη φεύγει σφαίρα ενώ πχ κάποιες άλλες κάθονται και κάνουν την ενημέρωση του δίλεπτου στην πόρτα.

 

 

Για τις γιορτές και εγώ ήθελα ιδανικά να κάνουν κάτι να συγκινηθούν οι γονείς, το είχα όνειρο από τότε που προσπαθούσαμε για παιδάκι, ότι θα με παίρναν τα ζουμια κάποια στιγμή με τον άντρα μου σε μια τέτοια παράσταση, αλλά πιστεύω ότι ήδη στο νήπιο είναι ξεπεταγμένα και αυτές οι μαγικές στιγμές είναι στον παιδικό... Ο δικός μας ιδιωτικός παιδικός ήταν εναλλακτικός και για να μη ζορίζει τα παιδια μπλα μπλα δεν έκανε τέτοια πράγματα. Στο δημόσιο νήπιο κάναν μια παράσταση υπερπαραγωγή, όπου έπαιξαν με κέφι όλα τα παιδιάκια, αλλά πλέον τα έβλεπα ως μεγάλα! Πάντως δεν αισθάνθηκα ότι ζορίστηκε κάποιος. Τέλος πάντων, αν τα υπόλοιπα είναι ΟΚ η ύπαρξη ή μη της παράστασης είναι το τελευταίο που με απασχολεί.

 

Με απασχολούσε να είναι τα παιδάκια μας με το χαμόγελο σε αυτές τις ηλικίες και ήμουν πολυ ευχαριστημένη!

 

Απρόοπτα όσον αφορά το ωράριο στο νήπιο δεν είχαμε, αλλά είχαμε στο δημοτικό. Έχω καταλάβει ότι υπάρχουν γκρίζες ζώνες και κάθε σχολείο κάνει τα δικά του. Επίσημα δεν υπάρχουν ημιαργίες, αλλα ανεπίσημα όλα σχεδόν τα δημοτικά σχολεία στην ευρύτερη περιοχή τουλάχιστον, τις έχουν καθιερώσει, όταν παραμονές γιορτών κάνουν τη γιορτή του σχολείου, οπότε δεν λειτουργεί και το ολοήμερο. Μάλλον αυτός είναι και ο λόγος που δεν ενημερώνουν επίσημα μέρες πριν. Σου λέει θα κάνουμε γιορτή Πολυτεχνείου στις 16/11 8.30-10.00 και μετά ελάτε να πάρετε τα παιδιά και αυτό το μαθαίνουν οι γονείς 15/11 το μεσημέρι. Με αυτό το σκεπτικό πολλές εργαζόμενες και μη, δεν φέρνουν κιόλας καθόλου τα παιδιά εκείνη τη μέρα... Επίσης, πολλές δασκάλες έχουν τα παιδιά τους σε άλλα σχολεία που έχουν ανεπίσημα ημιαργία, οποτε δεν μπορούν οι ίδιες να μείνουν να δουλέψουν ή να βρουν άλλη λύση, όπως κάνουν οι εργαζόμενοι γονείς... Η μόνη μέρα πέρυσι που το υπουργείο έβγαλε σχετική εγκύκλιο ήταν οι τελευταίες μέρες πριν τα Χριστούγεννα, που είχαν καθορίσει ακριβώς ότι δεν έπαιζε ημιαργία από τη σημαία. Οϋτε και αυτό με ενοχλούσε ουσιαστικά όταν εκ των υστέρων κατάλαβα τι παίζει και έκανα τα κουμάντα μου. Οι αργίες και οι διακοπές στο δημοσιο δημοτικό είναι τόσες πολλές που δεν σωζόμαστε μία πάνω μία κάτω. Και τα παιδιά ξεκουράζονται και αυτά από μια σκορπια αργία παραπάνω εδώ και εκεί και γιατί όχι και εμείς, αν γίνεται να πάρουμε και μια άδεια κανονική πού και πού σκόρπια μέσα στη χρονιά. Πέρυσι προς το τέλος της χρονιάς προγραμμάτιζα και εγώ άδειες και κάναμε με τα παιδιά βόλτες που δεν μπορούσαμε άλλες μέρες σε προγραμματισμένες διακοπές... Για τις εργαζόμενες, οι τελευταίες χρονιές ήταν πολύ προβλέψιμες, δηλαδή Χριστούγεννα και Πάσχα συγκεκριμένες υποχρεώσεις, γνωστοί που γιόρταζαν, αρνιά κτλ και καλοκαίρι θάλασσα. Είχε καταντήσει τελείως βαρετό και κάποιες φορές δεν ξεκουραζόμουν και καθόλου βλέποντας το ίδιο έργο με τα αρνιά που είχα δει ήδη 30 χρόνια... Επομένως έβλεπα με καλό μάτι τα ξεκάρφωτα τριήμερα, όπως θα έβλεπα και τη λευκή εβδομάδα, αν είχε καθιερωθεί! Και επίσης, οι δασκάλες δουλεύαν τις κανονικές μέρες πολύ καλά, επομένως έβρισκα ότι δικαίως ξεκουράζονταν μια στο τόσο και εκείνες.

 

Στο νήπιο δεν θυμάμαι να το έκαναν αυτό πάντως, με τις αργίες και ευτυχώς. Θα μου είχε έρθει ως εργαζόμενη πολύ απότομο μετά τον ιδιωτικό παιδικό που δεν είχε καν διακοπές όπως τα κανονικά σχολεία και που είναι κάπως πιο επιβαρυντικό να βρίσκει κανείς έκτακτες λύσεις, σε σχέση με πιο ώριμα παιδάκια. Έτσι και αλλιώς τα παιδιά δεν κουράζονταν/βαριούνταν τόσο κατά τη σχολική χρονιά στο νήπιο και οι δασκάλες έχουν και λίγο μικρότερο ωράριο από το δημοτικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miriki πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες και σε ευχαριστούμε.

 

Εμένα το θέμα μου στο νηπιαγωγείο είναι πως τα παιδιά δεν προετοιμάζονται σχεδόν καθόλου γνωστικά για την Α' δημοτικού. Το έχω ξαναγράψει, αλλά οι νηπιαγωγοί διαφωνήσατε μαζί μου, από ό,τι θυμάμαι. Προσωπικά πιστεύω πως τα παιδάκια θα έπρεπε να έχουν μάθει να αναγνωρίζουν όλα τα γράμματα, να γράφουν το όνομά τους μέχρι το τέλος του νηπιαγωγείου, δλδ να αφιερώνουν μισή ωρίτσα την ημέρα σε εξάσκηση. Δε βλέπω γιατί πρέπει να πηγαίνει μια ολόκληρη χρονιά "χαμένη" από γνωστικής άποψης και να πρέπει να τα κάνει ο γονιός στο σπίτι, για να μην πάει το παιδί εντελώς απροετοίμαστο στην πρώτη και φάει φρίκη, ειδικά αν έχει καμια απαιτητική δασκάλα, που τα "τρέχει".

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με αγγελινα...ειναι κριμα να μην κανουν καμια προσπαθεια για αναγνωση/γραφη στο νηπιαγωγειο...εγω τα βλεπω ολα τα παιδακια πλεον ειναι σε θεση να μαθουν και να διαβαζουν -η τουλαχιστον να συλλαβιζουν- μεχρι την Α δημοτικου. Εαν φυσικα ασχοληθουν με αυτο το θεμα οι νηπιαγωγοι.Πλεον με το που μπαινουν στο δημοτικο οι απαιτησεις ειναιπαρα πολλες. Δεν μπορει να λεμε στο νηπιο μονο να ζωγραφιζουν και να κανουν τραγουδακια οπως παλια...διοτι παλια (στα χρονια μου) μπορει να μη μαθαναμε γραμματα στο νηπιαγωγειο αλλα στην Α δημοτικου δε μας "ξεζουμιζαν" οπως κανουν τωρα απο τη δευτερη μερα της σχολικης χρονιας!

Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια νηπιαγωγεια τι κανουν οι παιδαγωγοι οταν βλεπουν ενα παιδακι να ειναι αρρωστο? Πχ να εχει πυρετο? Την αλλη μερα το δεχονται κανονικα στο σχολειο, με πυρετο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιποον.....καταρχας, πιστευω οτι εχει να κανει με την προσωπικοτητα και των δασκαλων. Ποσο ασχολουνται δηλ...

Εμεις πηγαμε φετος προνηπιο (η μεγαλη) και για να ειμαι ειλικρινης, τη μικρη ΔΕΝ θα τη στειλω σε δημοσιο! Ποτε!

 

-Αντιμετωπιζαν τους γονεις σαν διαθεσιμους 24/7. Ελειπαν οποτε ηθελαν, οσο ηθελαν, για σεμιναρια, γιατι ηθελαν αδεια για προσωπικα θεματα, το ελεγαν τελευταια στιγμη, ακομα και αν ηταν να λειψουν πχ απο τις 12 και μετα στο ολοημερο, το ελεγαν το ιδιο πρωι-αποτελεσμα; Η δουλεια μας να κινδυνευει, να παιρνω το παιδι μαζι κλπ. Απαραδεκτες. => υπαρχει νομοθεσια, να βρισκουν αντικαταστατες; Ειναι νομιμο να εχουν ΑΔΕΙΑ; (εννοω εκτος απο το καλοκαιρι, τα Χριστουγεννα, το Πασχα, των 3 Ιεραρχων, κλπ κλπ, μια ΑΚΟΜΑ μερα;)

 

-Πιεζαν τα παιδια να βγαλουν "την υλη" του ΥΠΘ. Μιλαμε για παδακια 4-5 χρονων. Ειναι ΤΟΣΟ υποχρεωτικο, να ξερεις να μετρας αναποδα στα 4,5;;; Να γραφεις ολα τα γραμματα κλπ;

 

-Δεν αναλαμβαναν την ευθυνη να επικοινωνησουν με γονιο, αν ενα αλλο παιδακι μας εκανε ζημια. Μου εσπασαν τα γιαλια της, μου χαλασαν ενα ζευγαρι ολοκαινουργια παππουτσια, μας πηραν ενα ζακετακι. Δεν ηθελαν ουτε το ονομα του αλλου παιδιου να μας πουν. Τι προβλεπεται;

 

-Ζητουσαν επιπλεον αδεια να παρω, για τις γιορτες, που γινοντοσαν αλλη μερα απο την αργια, για ενημερωση γονεων, για να τα παμε περιπατο μαζι τους....προβλεπεται πουθενα οτι ισως θα επρεπε να το κανουν ενα απογευμα βρε αδερφε;;;;

 

Γενικα εισεπραξα μια συμπεριφορα δημοσιων υπαλληλων (κακων δημ υπαλλ γιατι υπαρχουν και καλοι) και δεν εισεπραξε το παιδι μου καθολου, ΑΓΑΠΗ.

 

=> Σουμα απο 9 μηνες προνηπιο: 4 ιωσεις, ενα νοσοκομειο, ολες μου οι αδειες 0 για να πανε βολτα οι δασκαλες και δεν εχω για καλοκαιρι, το παιδι τεζα καθε απογευμα, πολλα λεφτα σε ρουχα και παππουτσια γιατι δεν την προσεχαν οπως στο ιδιωτικο να μην τα χαλασει, το παιδι μετραει αναποδα απο το 10 αλλα γραφει αναποδα το Ρ και το Γ..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα ποια είναι αυτή η ύλη, βρε Ελισα24; Εγώ στον μεγάλο έζησα το ακριβώς αντίθετο από σένα...δεν έλειψαν ποτέ, ούτε καν απεργία, τα απασχολούσαν με όμορφο κι ενδιαφέροντα τρόπο, τα αντιμετώπιζαν με τρυφερότητα και τους είμαι πολύ ευγνώμων για όλα αυτά. Αλλά ανάθεμα κι αν κάνανε γραμμούλες και κύκλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρίες ας κρατήσουμε ένα υψηλό επίπεδο. Δηλ γράψτε το παράπονό σας, αλλά χωρίς κριτική και χαρακτηρισμούς. Επίσης μερικές φορές το τι νομίζουμε ότι θα έπρεπε να συμβαίνει με το τι πρέπει να συμβαίνει μπορεί να διαφέρουν παααααρα πολύ. Για αυτό άλλωστε και άνοιξα αυτό το θέμα.

 

Θα επανέλθω αργότερα (πάω για βρδινό, δόντια, παραμύθι κι επανέρχομαι με απαντήσεις)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, κ εγώ έχω την εμπειρία της Αγγελινας στην μεγάλη μου, οι νηπιαγωγοί δίπλα μου κ με το παραπάνω όταν τις χρειάστηκα, τρυφερές με το παιδί, δημιουργική απασχόληση(εμείς γράφαμε γραμματακια κ αριθμούς κ κάθε Παρασκευή δανείζονταν τα παιδια από ένα βιβλίο, το διάβαζαν το ΣΚ, αν ήθελαν έγραφαν στην φωτοτυπία που τους έδιναν τον τίτλο του βιβλίου, τον συγγραφέα, το όνομά τους, ποιος τους το διάβασε κ έκαναν μια ζωγραφιά σχετική με το βιβλίο). Δεν έλειψαν ποτέ απροειδοποίητα, ήμασταν ενήμεροι μια εβδομάδα πριν, στις εκδρομές που ήταν σε θέατρα ή μουσεία δεν ήμασταν υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμεκαι το βασικό: όλες οι γιορτές έγιναν απόγευμα,, μετά τις 6 ώστε να είναι όλοι οι γονείς! Μακάρι να είναι έτσι ακριβώς η κατάσταση κ φέτος που θα πάει ο γιος μου.

 

Ερώτηση: Γιατί δεν μπορούμε να παίρνουμε τα παιδια στις 2 το μεσημέρι; Μας ανέφεραν ρητά ή 12:15 ή 16:00 (ήταν κλασσικό όταν πήγαινε η κόρη μου, από πέρυσι έγινε κ ολοήμερο). Κάποιες σκληροπυρηνικες μαμάδες ήδη έχουν έρθει σε επαφή μαζί μου κ είπαν οτι όλες οι μαμάδες θέλουν να παίρνουν τα παιδια στις 2 το μεσημέρι, μίλησαν για κινητοποίηση στην πρωτοβάθμια κτλ... Αν είναι όντως έτσι τα πραγματα κ συμφωνήσουν όλες οι μαμάδες για αναχώρηση στις 2, μπορεί να γίνει;

 

(μιρικι αγαπημένο, είσαι η νηπιαγωγός της καρδιάς μου, το ξέρεις ε;;;)

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεματικές: άδειες εκπαιδευτικών,προγραμματισμός, πότε κλείνουν τα σχολεία, ωράριο και αποχώρηση, αναλυτικό πρόγραμμα (τι μαθαίνουμε δηλαδή), άρρωστα παιδάκια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωράριο:

Το νηπιαγωγείο είναι σχολείο, δεν είναι πάρκινγκ. Έχει συγκεκριμένη δομή και οι δραστηριότητές του δεν είναι τυχαία σκορπισμένες να χαμε να λέγαμε. Όσο αδιανόητο θα μας φαινόταν να φεύγει ένα παιδί από γυμνάσιο ή το δημοτικό γιατί έχει μπαλλέτο ή γιατί η μαμά του σήμερα σχόλασε νωρίτερα, τόσο αδιανόητο είναι για το νηπιαγωγείο.

 

Επίσης όπως πολύ καλά γνωρίζετε δεν υπάρχουν στο νηπιαγωγείο θυρωροί, γραμματείες κλπ οπότε για να ανοίξει η πόρτα είναι ολόκληρη διαδικασία.

 

Το ωράριο του νηπιαγωγείου καθορίζεται από το υπουργείο παιδείας. Μπορεί να αλλάξει μόνο από τον Περιφερειακό Δευθυντή και μόνο για εξαιρετικά ειδικές συνθήκες με έγγραφη αιτιολογημένη απόφαση.

 

Ειδικότερα για το ωρολόγιο πρόγραμμα του ολοήμερου μπορείτε να βρείτε τα σχετικά έγγραφα εδώ http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/55-organwsh-leitoyrgia-olohmero-nhpiagwgeio.html

 

Κατά τη γνώμη μου τώρα πια το να σχολάνε τα παιδιά στις 12:15 δεν ικανοποιεί καμιά ανάγκη θα ήταν καλυτέρο να υπάρχει μια αποχώρηση στις 1.30- 2.00 και μία στις 4.00.

 

 

Για τη μια φορά που θα τύχει να χρειαστεί υπογράφετε υπεύθυνη δήλωση ότι παραλάβατε το παιδί σας συγκεκριμένη μέρα και ώρα. Διαφορετικά αν ,ο μη γένοιτο, συμβεί κάτι στο δρόμο, φαίνεται ότι την ευθύνη του παιδιού την έχει εκείνη την ώρα η νηπιαγωγός, ακόμη κι αν το έχετε πάρει εσείς (γονιός, παππούδια κλπ). Κοινώς πάει μέσα....

 

Για τη συστηματική αποχώρηση του παιδιού πριν τη λήξη του ωραρίου, με τη σύμφωνη έγγραφη γνώμη της συμβούλου προσχολικής αγωγής, παίρνετε έγκριση από την πρωτοβάθμια της περιοχής σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Για τη συστηματική αποχώρηση του παιδιού πριν τη λήξη του ωραρίου, με τη σύμφωνη έγγραφη γνώμη της συμβούλου προσχολικής αγωγής, παίρνετε έγκριση από την πρωτοβάθμια της περιοχής σας.

 

Για αυτην την κίνηση υπάρχει πλαφόν ελάχιστου ποσοστού ατόμων ή μπορεί να γίνει πχ και ατομικα;

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωράριο:

Το νηπιαγωγείο είναι σχολείο, δεν είναι πάρκινγκ. Έχει συγκεκριμένη δομή και οι δραστηριότητές του δεν είναι τυχαία σκορπισμένες να χαμε να λέγαμε. Όσο αδιανόητο θα μας φαινόταν να φεύγει ένα παιδί από γυμνάσιο ή το δημοτικό γιατί έχει μπαλλέτο ή γιατί η μαμά του σήμερα σχόλασε νωρίτερα, τόσο αδιανόητο είναι για το νηπιαγωγείο.

 

Επίσης όπως πολύ καλά γνωρίζετε δεν υπάρχουν στο νηπιαγωγείο θυρωροί, γραμματείες κλπ οπότε για να ανοίξει η πόρτα είναι ολόκληρη διαδικασία.

 

Το ωράριο του νηπιαγωγείου καθορίζεται από το υπουργείο παιδείας. Μπορεί να αλλάξει μόνο από τον Περιφερειακό Δευθυντή και μόνο για εξαιρετικά ειδικές συνθήκες με έγγραφη αιτιολογημένη απόφαση.

 

Ειδικότερα για το ωρολόγιο πρόγραμμα του ολοήμερου μπορείτε να βρείτε τα σχετικά έγγραφα εδώ http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/55-organwsh-leitoyrgia-olohmero-nhpiagwgeio.html

 

Κατά τη γνώμη μου τώρα πια το να σχολάνε τα παιδιά στις 12:15 δεν ικανοποιεί καμιά ανάγκη θα ήταν καλυτέρο να υπάρχει μια αποχώρηση στις 1.30- 2.00 και μία στις 4.00.

 

 

Για τη μια φορά που θα τύχει να χρειαστεί υπογράφετε υπεύθυνη δήλωση ότι παραλάβατε το παιδί σας συγκεκριμένη μέρα και ώρα. Διαφορετικά αν ,ο μη γένοιτο, συμβεί κάτι στο δρόμο, φαίνεται ότι την ευθύνη του παιδιού την έχει εκείνη την ώρα η νηπιαγωγός, ακόμη κι αν το έχετε πάρει εσείς (γονιός, παππούδια κλπ). Κοινώς πάει μέσα....

 

Για τη συστηματική αποχώρηση του παιδιού πριν τη λήξη του ωραρίου, με τη σύμφωνη έγγραφη γνώμη της συμβούλου προσχολικής αγωγής, παίρνετε έγκριση από την πρωτοβάθμια της περιοχής σας.

 

 

Αχ, έχω βαρεθεί ένα χρόνο που είχα το παιδί στο νηπιαγωγείο να ακούω κανόνες για τους γονείς.

Κανόνες για το σχολείο δεν έχει βάλει ποτέ κανείς, θαρρείς και μας κάνουν χάρη που 'εχουν' τα παιδιά μας.

Μπράβο που κάνουν τη δουλειά τους καλά, κι εγώ την κάνω και πληρώνομαι γι αυτό, γιατί θα πρέπει να μου χρωστάνε αιώνια ευγνωμοσύνη?

 

Το ότι όταν η δασκάλα αρρωστήσει, το παιδί μένει σπίτι, πώς το ακούς? Εκεί δεν υπάρχουν κανόνες? Ναι δεν είναι πάρκινγκ, αλλά και ο γονιός δεν είναι αργόσχολος, αξίζει σεβασμού.

Το ότι η πρωινή ζώνη δεν λειτουργεί λόγω συνδικαλιστικής επιταγής, τι κανόνας είναι? Δεν είναι ευθεία παράβαση του νόμου? Το ότι αναγκάζονταν μαμάδες να μας παρατάνε τα παιδιά έξω από το σχολείο για να τρέξουν να προλάβουν τη δουλειά τους, τι είναι?

 

Και το πρόβλημα είναι αν κάποιος θα ζητήσει να πάρει το παιδί λίγο νωρίτερα? Και χρειάζεται για το λόγο αυτό να πάει στη δ/νση που μπορεί να είναι σε άλλο δήμο?

Οι γονείς θα μπορούσαν να ακολουθήσουν πιο εύκολα τους κανόνες αν το σχολείο (δεν το προσωποποιώ) τους σεβόταν λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ωράριο:

Το νηπιαγωγείο είναι σχολείο, δεν είναι πάρκινγκ. Έχει συγκεκριμένη δομή και οι δραστηριότητές του δεν είναι τυχαία σκορπισμένες να χαμε να λέγαμε. Όσο αδιανόητο θα μας φαινόταν να φεύγει ένα παιδί από γυμνάσιο ή το δημοτικό γιατί έχει μπαλλέτο ή γιατί η μαμά του σήμερα σχόλασε νωρίτερα, τόσο αδιανόητο είναι για το νηπιαγωγείο.

 

Όμως είναι σοβαρό πρόβλημα για τις μαμάδες να έχουν ένα παιδί του δημοτικού δίπλα που σχολάει 14.00. Φαντάζομαι για αυτό πρόκειται κυρίως. Οι δικές μας δασκάλες προγραμμάτιζαν χαλαρές δραστηριότητες για το ολοήμερο και εναλλάσσονταν στις βάρδιες πρωί-απόγευμα ετσι ώστε δεν φάνηκε ότι πραγματικά τα παιδιά τα είχαν στο χαλαρό, με την κακή έννοια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι είχαν πρόγραμμα για ύπνο κάπου στη μία ώρα διάρκεια, που τα δικά μου δεν έκαναν τόσο. Δηλαδή σαν να τα ξυπνούσαν χωρίς να έχουν καλοκοιμηθεί. Αν κοιμόντουσαν κιόλας, που δεν ξέρω τι έκαναν, γιατί εμένα δεν μου κοιμόντουσαν σπίτι...

 

Θέλω να πω πράγματι, είναι πρόβλημα τι να κάνει μια γυναίκα μόνη της με τόσα παιδιά όταν πρέπει να ανοιγοκλείνει και την πόρτα κάθε τόσο και πώς να ολοκληρώσει δραστηριότητες... Στην ουσία τα παιδιά την πληρώνουν δηλαδή... Δεν θυμάμαι αν είχαμε ενδιάμεσο σχόλασμα, νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όμως είναι σοβαρό πρόβλημα για τις μαμάδες να έχουν ένα παιδί του δημοτικού δίπλα που σχολάει 14.00. Φαντάζομαι για αυτό πρόκειται κυρίως.

 

Παντως εδω και το νηπαιγωγιο και το δημοτικο σχολανε την ιδαι ωρα. Στις 3μιση (εκτως απο τη Τεταρτη που σχολανε στις 12 αλλα και παλι μαζι)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω εδώ κάτι για την προαιρετική ζώνη, γιατί πριν δεν πρόλαβα.

Όταν το υπουργείο θέσπισε το μέτρο αυτό αύξησε το ωράριο μερικών νηπιαγωγών, χωρίς να αυξάνει τις απολαβές, χωρίς καμία διαβούλευση και χωρίς καμία μα καμία πρόβλεψη για τον τρόπο λειτουργίας (π.χ. η πόρτα είναι ανοιχτή και μπαινοβγαίνει κόσμος από τις 7- 7.30 και μετά ξανά από τις 8- 8.15 με όλα τα θέματα ασφάλειας που αυτό εγείρει).

Επίσης δεν λαμβάνεται καμία μέριμνα για την τήρηση του ωραρίου (=υποχρεωτικότητα) από τους γονείς. Έτσι έχεις γονείς που μια το χρησιμοποιούν μια όχι ανάλογα τα κέφια τους, όμως το δικό μου ωράριο (=προγραμματισμός οικογένειας π.χ. παιδικοί σταθμοί) έχει αλλάξει και φυσικά από τη δική μου τσέπη (γιατί όπως ξέρετε είμαι δημ. υπάλληλος άρα υψιλόμισθη άρα παιδικό σταθμό δε βλέπω ούτε στα όνειρά μου χωρίς να πληρώσω).

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι οι χώροι όπου συνήθως στεγάζοναι τα ολοήμερα είναι απαράδεκτοι (πχ δεν υπα΄ρχει όλη την ημέρα καθαρίστρια, παρά μόνο στο σχόλασμα, συνήθως δεν υπάρχουν χώροι ξεκούρασης και εστίασης κλπ), οπότε κάθε επιπλέον λεπτό είναι εις βάρος των παιδιών.

 

Επίσης δημιουργούνται και μαθητές δυο ταχυτήτων ή και παραπάνω ανάλογα με το χρόνο προσέλευσης και απόχώρησής τους. Και αυτό δεν είναι σχολείο είναι μπάχαλο και χώρος φύλαξης και στάθμευσης.

 

Γενικά ήταν ένα εντελώς άδικο εργασιακά μέτρο και ένα δημαγωγικό μέσο, το οποίο συνδικαλιστικά η γραμμή είναι να το καταργήσουμε στην πράξη. Καλύπτει όπως όπως την ανάγκη των γονιών να αφήσουν "κάπου" τα παιδιά τους για να πάνε στη δουλειά τους, αλλά χωρίς εχέγγυα και οργάνωση. Από τις ελάχιστες φορές που προσωπικά συμφωνώ με τη συνδικαλιστική γραμμή.... να σημειωθεί παρακαλώ λολ

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...