Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισυλληπτικά - Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό που μου συμβαίνει. Παίρνω αντισυλληπτικά, αρκετά χρόνια (γύρω στα 8 χρόνια).

 

Την προηγούμενη Δευτέρα ξεκίνησα κανονικά με τα χάπια της πρώτης εβδομάδας.Κανονικά έπρεπε να αδιαθετήσω την Πέμπτη. Την Τετάρτη παρέλειψα να πάρω το χάπι (ημέρα του γάμου μου) και συνέχισα κανονικά την πέμπτη. Από την προηγούμενη Κυριακή είχα τα τυπικά συμπτώματα λίγο πριν την περίοδο (πρήξιμο στο στήθος και πόνο). αλλά την Πέμπτη δεν αδιαθέτησα.....και τώρα μια εβδομάδα μετά δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη. Βέβαια το στήθος πρήζεται και άλλο και γίνεται ιδαίτερα ευαίσθητο. Να σημειώσω πως είχα σεξουαλική επαφή την Παρασκευή (πριν τη Δευτέρα της ληψης νέου κουτιού) και την Πέμπτη (μια ημέρα μετά την παράλειψη του χαπιου της Τετάρτης). Θεωρείτε πιθανό το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης?

 

και άλλες φορές έχω παραλείψει χάπι της 1ης εβδομάδας αλλά η περίοδος μου ήρθε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φοβάμαι πως σας μπέρδεψα λίγο.....

 

 

Εμένα προσωπικά ναι.

Έπαιρνα κι εγώ αντισυλληπτικά χάπια για 6 χρόνια.

Έχω ξεχάσει κατά καιρούς όχι μόνο ένα χάπι αλλά 2 και 3 χάπια , και δεν έτυχε να μείνω έγκυος ποτέ.

Εγώ έπαιρνα τριφασικά χάπια, 21 μέρες με 7 μέρες διάλειμμα μέσα στις οποίες μου ερχόταν και η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

Alexandra καλησπέρα,

γιατί δεν κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης απ το φαρμακείο για να είσαι σίγουρη??

με τα αντισυλληπτικά πάντως ξέρω οτι αν παραλείψεις ένα ή αν καθύστερήσεις να το πάρεις πρέπει να πάρεις προφύλλαξη όταν έρθεις σε επάφή για τις επόμενες μέρες.

ξέρω γιατί έπερνα και εγώ για 9 σχεδόν χρόνια.

εσύ θέλεις μωράκι αμέσως ή αργότερα?

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε τελικά. Την εβδομάδα που έπρεπε να διακόψω τα χάπια και να αδιαθετήσω συνέχισα κανονικά με καινούργιο κουτί. ήμουν τελείως αφηρημένη λόγω ετοιμασιών γάμου. Κοινώς παίρνω χάπια χωρίς τη διακοπή της μιας εβδομάδας.

 

Πωπω....ελπίζω να μην έκανα κακό στον εαυτό μου......

.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε τελικά. Την εβδομάδα που έπρεπε να διακόψω τα χάπια και να αδιαθετήσω συνέχισα κανονικά με καινούργιο κουτί. ήμουν τελείως αφηρημένη λόγω ετοιμασιών γάμου. Κοινώς παίρνω χάπια χωρίς τη διακοπή της μιας εβδομάδας.

 

Πωπω....ελπίζω να μην έκανα κακό στον εαυτό μου......

.

 

 

Να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σου κα να του το πεις.

Τώρα θα πρέπει να σταματήσεις και να περιμένεις να σου έρθει περίοδος για να ξεκινήσεις νέο κύκλο με τα χάπια.

Εκτός αν ενδιαφέρεσαι να κανείς παιδάκι.

Εγώ τα έχω σταματήσει εδώ και τρεις μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Επερνα και εγω για πολλα χρονια τα Yasmin ,ειχε τυχει να ξεχασω μεχρι και 6 χαπια το μηνα και με ελευθερες επαφες ΠΟΤΕ δεν μου ειχε συμβει εγκυμοσυνη....

Τωρα αν εχεις υποψιες οτι δεν ησουν τυπικη και δεν ακολουθησες την αγωγη σωστα αυτο το μηνα με αποτελεσματα μια εγκυμοσυνη καλο θα ηταν να τα σταματησεις...

Ευχομαι να συμβαινει αυτο που εσυ πραγματικα θελεις...:wink:

Link to comment
Share on other sites

η κουβέντα μαζί σας με έκανε να σκεφτώ τα πράγματα πιο καθαρά και έτσι να καταλάβω τι έκανα. Τώρα θα τα σταματήσω, ελπίζω σε λίγες μέρες να έρθει κατανονικά περίοδος, οπότε θα είναι σαν να τα παίρνω πρώτη φορά. Δηλαδή το πρώτο χάπι την πρώτη ημέρα της περιόδου. Σωστά???

Link to comment
Share on other sites

η κουβέντα μαζί σας με έκανε να σκεφτώ τα πράγματα πιο καθαρά και έτσι να καταλάβω τι έκανα. Τώρα θα τα σταματήσω, ελπίζω σε λίγες μέρες να έρθει κατανονικά περίοδος, οπότε θα είναι σαν να τα παίρνω πρώτη φορά. Δηλαδή το πρώτο χάπι την πρώτη ημέρα της περιόδου. Σωστά???

 

ΣΩΣΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν ξεκίνησες αμέσως το 2ο πακετο.Το συστηνουν οι γιατροι οταν μια κοπελα θελει να παρατεινει για καποιο λογο την περιοδο.Εγω θα σπυ ελεγα να το συνεχισεις κανονικα ολο και μετα να κανεις κανονικα το διαλειμμα.Παρε και το γιατρο σου να δεις τι γνωμη εχει.Μην τα σταματησεις μονη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ παίρνω αντισυλλιπτικά εδώ και 8 χρόνια. Τον Απρίλιο που μας πέρασε βαρέθηκα (για άλλη μια φορά) και τα σταμάτησα. Εκανα έρωτα ελεύθερα με τον άντρα μου, αλλά τίποτα. Εχω βλέπεται πρόβλημα με πολυκυστικές ωωθήκες και που να μείνω έγκυος!!!! Αναγκαστηκά τα ξαναξεκίνησα το Σεπτέμρη. Αν σου συνέβη κάτι παρόμοιο..... τι να πω!!!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αστα είναι δραματικό. Δεν θέλω να τα παίρνω άλλο!! Εχω κουραστεί πια αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.

Ασε τα ψυχολογικά πάνω κάτω που σου προκαλούν!!!Εγώ που ήμουν σκληρή και απτόητη να έχω γίνει τόσο ευαίσθητη και να κλαίω με το παραμικρό??

Εχω γίνει αγνώριστη.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε manoulina, μήπως να άλλαζες χαπια?Μου κάνει εντύπωση που σου δημιουργούν τόσες παρενέργειες.Τρια χρόνια έπαιρνα και το μόνο που ειχα ήταν που πηρα 1-2 κιλάκια.Και απ'οσο ξερω τα αντισυλλιπτικά νέας γεννιάς ειναι ακόμα πιο βελτιωμένα και δεν έχουν σχεδόν καθόλου παρενέργειες.Το έχεις συζητησει μετο γιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κalhmera..8a h8ela an mporeitai na mou apantisete sto provlima m..edw k ena xrono pernw antisulliptika pote den eixa ksexasei oute ena xapi..auto to mina enw eixa tin entupwsi oti ola ta xapia ta pira kanonika an k etuxe kapoies fores na ta parw me ka8usterisi 1 wra!!!kata ena periergo tropo tin wra pou ka8ariza vrika ena xapi katw gegonos pou isws ofeiletai sto oti eixa ena allo kouti k isws m epese apo ekei..alla apo to mualo m den mporw na vgalw to endexomeno na min pira kapoio xapi k exw agxw8ei polu ka8ws ka8e fora pou ta stamatw paraskeui adia8etw trith brady simera einai tetarti prwi k den adia8etisa akomi???me to sunrtrofo m eixame eleu8erh epafh auto to diastima!!!den kserw fovamai mipws emeina egkuos..uparxei periptwsi an telika den pira ontws ena xapi??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

παιρνω χαπια εδω και 1,5 χρονο και την τελευταια φορα μου τελειωσαν την κυριακη επρεπε να αδιαθετισω πονουσα πολυ αλλα ηπια ενα χαπι για τον πονο,ειχα και επαφη με το αγορι μου και δεν εχω αδιαθετησει ακομα... τα επομενα πρεπει να τα χεκινησω τη δευτερα που μας ερχεται τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!! Είμαι καινούργια στο blog και θα ήθελα τις γνώμες σας γιατί έχω αγωνία! Έπαιρνα αντισυλληπτικά χάπια (yasminell) για 2 χρόνια και τα σταμάτησα τις προάλλες που μου ήρθε η τελευταία περίοδος (5/4/20). Από τότε είχα ελεύθερες επαφές στις 11/4, 15/4, 18/4 και 19/4. Θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον: είναι εύκολη η πιθανότητα εγκυμοσύνης μετά τα αντισυλληπτικά; Η γιατρός μου είχε πει ότι μένεις εύκολα έγκυος μετά. Εγώ από την άλλη έχω διαβάσει πως μπορεί να μην έχεις αμέσως ωορρηξία. Και δεύτερον από πόσο νωρίς ξεκινούν τα συμπτώματα; Περιμένω περίοδο στις 3/5. Θα ήμουν ευγνώμων να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας γιατί είμαι ψιλοαγχωμένη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...