Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κάνω;


MUXI

Recommended Posts

κορίτσια, καλημέρα. έχω πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ και έχω ένα θέμα για το οποίο θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι 39 χρονών ήδη, έχω 2 παιδάκια( ναι, είμαι τυχερή), και εδώ και 2 1/2 χρόνια, κάνω προσπάθεια για ένα τρίτο παιδάκι. Πριν 6 μήνες είχα μια βιοχημική κύηση(με το που έμαθα ότι είμαι ΄'εγκυος , το κύημα αποβλήθηκε μόνο του- δε χρειάστηκε ούτε απόξεση-). μετά είχα 1 μήνα αποχή-έκανα θεραπεία για το ουρεόπλασμα που ανακάλυψα ότι είχα-κι έκτοτε ΄'εκανα ελεύθερα 2 μήνες-δε μετράω μέρες- το αποτέλεσμα τίποτα. το θέμα είναι ότι τώρα έχω μπερδευτεί. Μήπως πρέπει να σταματήσω τις προσπάθειες λόγω ηλικίας; πόσο εύκολο θα είναι να βγάλω πέρα μια εγκυμοσύνη στα 39 με 2 παιδάκια από πίσω που θέλουν την βοήθειά μου; από την άλλη λέω γιατί όχι κι ένα τρίτο παιδάκι; επίσης με προβληματίζει: γιατί είναι τόσο δύσκολο να συλλάβω τώρα πια; μπορεί να σας ζάλισα αλλά προβληματίζομαι κι από τη μια λέω, να μην αγχώνομαι κι ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, από την άλλη νιώθω τα χρόνια που φεύγουν και πελαγώνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πώ αφού ίδη έχεις 2 παιδάκια κάνε έρωτα με τον αντρούλη σου για ευχαρίστηση κ άμα μείνεις έγκυος θα είναι σαν δώρο. Μην πιέζεσαι ούτε εσύ ούτε ο αντρούλης σου

BjNEp3.png

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λες που θα σταματήσεις???

Θεία μου με τα χίλια μύρια προβλήματα(ινομυόματα-αιμοραγίες και ούτε άλλο θυμάμαι τι), της είχαν πει ότι δεν υπήρχε περίπτωση πια για παιδί στα 41 της και φυσικά στα 42 της γέννησε την πολυαγαπημένη μας ξαδερφούλα!!!

Η βιοχημική ήταν ένα καλό τουλάχιστον σημάδι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ρώτα τον γιατρό σου για συμπλήρωμα διατροφής, πάρε και κανα φυλλικό οξύ.

Συνέχισε πάντως τις προσπάθειες.

Άσε που τα παιδάκια σου θα χαρούν και θα σε βοηθήσουν.

 

Να μην σε πιάνει άγχος για τα χρόνια. Αν δεν χαρείς τώρα τα 39 σου, πότε θα τα χαρείς στα 50 σου? Η κάθε ηλικία έχει τα καλά της αρκεί να φροντίζεις τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ κορίτσια πολύ για τα καλά σας λόγια. δε ξέρετε πόσο με ενθαρρύνετε. Εύχομαι όλες σύντομα να έχουν παιδάκια στην αγκαλιά τους. Καλό είναι να μην απογοητεύομαστε. Ενώ το πρώτο παιδάκι μου το συνέλαβα τον πρώτο μήνα προαπαθειών, το δεύτερο καθυστέρησα ένα χρόνο. Εκεί που είχα αποφασίσει να πάω στο γιατρό μου, ήρθε η μικρή μου( σήμερα είναι ένα κουκλί 4,5 χρονών). Απλά θα απογοητευτώ ανα δεν κάνω ένα τρίτο παιδάκι, κάτι που φοβάμαι μιας και η γονιμότητα δεν είναι ίδια όπως πριν κάποια χρόνια, όπως και να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γονιμότητα υπάρχει. Δεν χάνεται. Θα χαθεί ως γνωστό μετά την εμμηνόπαυση. Η ηλικία σου για μένα δεν παίζει ρόλο. Ψάξε λίγο το θέμα για την βιοχημική και απόλαυσε απο εδω και στο εξης το σεξ με τον αντρα σου. Ουτε άγχος κατα την γνώμη μου είναι . Δυστυχώς δεν αποφασίζουμε εμεις πότε θα έρθουν τα μωράκια μας αλλά αυτά :) . Ολα θα πάνε καλα θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ αφού ίδη έχεις 2 παιδάκια κάνε έρωτα με τον αντρούλη σου για ευχαρίστηση κ άμα μείνεις έγκυος θα είναι σαν δώρο. Μην πιέζεσαι ούτε εσύ ούτε ο αντρούλης σου

 

Συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

Για τη βιοχημική, ο γιατρός μου είπε ότι απλά έτυχε και μπορεί αν δεν είχα κάνει χοριακή να μην το καταλάβαινα καν και να το εκλάμβανα σαν μια καθυστέρηση 2-3 ημερών. Δεν χρειάζεται να ψάξω τίποτε. Έτσι είπε, έτσι σας λέω. Όσο για τη γονιμότητα έχω ακούσει ότι μετά τα 35 τα ωάρια "γερνούν", δεν είναι όπως προν αυτή την ηλικία. Τι να πώ , δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνομήλική σου και γέννησα το τρίτο πριν ένα χρόνο μόλις. Ένας χρόνος πάνω, ένας χρόνος κάτω δεν κάνει τη διαφορά. Η αδερφή μου έκανε το δεύτερο παιδί της στα σαράντα τρία. Δεν νομίζω λοιπόν ότι είσαι μεγάλη. Συμφωνώ με την Ιωάννα παραπάνω, προσπάθησε για τρίτο χωρίς να αγχώνεσαι κιόλας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, δε μου μένει να κάνω και κάτι άλλο. εξάλλου ο Θεούλης μου έδοσε ήδη 2 γερά παιδάκια, δε θέλω να είμαι αχάριστη. Μπορεί να τα καταφέρω. Το βασικό είναι 'οτι είμαστε γεροί κι έχουμε μια καλή οικογένεια

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες ότι δεν σου μένει και κάτι άλλο? Δεν είναι μπρος γρεμός και πίσω ρέμα!!

Με το καλό το τρίτο σου παιδάκι και μην ξανακούσω 39 ετών σε πήραν τα χρόνια!! Νέα είσαι την υγειά σου να έχεις, δύο παιδάκια έχεις και δόξα το θεό όρεξη και για τρίτο. Να μη σου πω πως στη θέση σου μπορεί στο καπάκι να έκανα και τέταρτο!

Τα παιδιά είναι ευτυχία και ο θεός μας δίνει όσα θέλουμε και μπορούμε. Τι τρία τι τέσσερα που μου είπε κι ένας γνωστός μας πολύτεκνος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου MUXI και απο εμένα εγώ τώρα περιμένω το πρώτο μου παιδακι, νομίζω πως τα παιδια είναι ευτυχία εγώ πρώτα ο θεός θα ήθελα 3 με 4 παιδια να κανω!οπότε η αποψη μου είναι συννέχισε να προσπαθείς!!!!!!!!!!!!!και μια πληροφορία που μπορει να βοηθήσει στις προσπάθειες σου και κάθε κοπέλας, μπορεις απο το e bay να παραγγειλεις τεστ ωοριξίας και συλιψης σε τιμες πολυ χαμηλες σχεδον τζαμπα,ειχε παραγγειλει η αδελφη μουτα 30 τεστ ωοριξιας και 10 εγκυμοσυνης 15με 20 ευρώ μαζι με τα εξοδα αποστολής μπορεις αν σε ενδιαφέρει να πάρεις βοηθάνε πολυ!!!!και δεν εισαι μεγαλη!!!!!καλή επιτυχια να μας λες τα νεα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ, ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ! ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ(ΠΟΝΑΩ ΕΛΑΦΡΩΣ). ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΝΕΑ ΜΟΥ. ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου σιγά μην την βρήκα. Το θέμα είναι μήπως μου ήρθε και δεν το κατάλαβα? Μέτρησα και την θερμοκρασία μου 36,2 οπότε μάλλον το αποκλείω. Έχω πάρει και το clearblue (τη ληστεία ) και δεν λέει να σκάσει χαμόγελο, άσε που μου τελείωσαν και τα 7 τεστ. Λεφτά για άλλα δεν δίνω, παρήγγειλα από ebay.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα MUXI λοιπον,αν και λενε οτι το φύλλο καθοριζεται απο τον ανδρα.....διαβασα σε ενα αρθρο οτι παιζει ρόλο το πρωινό που θα τρώς στην αρχη της εγκυμοσύνης,αν είναι πλούσιο και εχει μεσα και βιταμίνη C (φυσικο χυμο πορτοκαλι) πιθανο να είναι αγόρι, αν το πρωινό είναι πιο φτωχό θα είναι κορίτσι....λέμε τωρα....τι διαβασα,να σου ζηουν οι κορες! αντε και το 3ο αντρακος!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΣ ΕΛΘΕΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ, ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ, ΓΕΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ!!!!!! ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΣΑΦΩΣ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ 3 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΟΥΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...