Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπαστράτειος παιδική στέγη Αθήνας


Recommended Posts

Τον Σεπτέμβρη η κόρη μας γίνεται 12 μηνών κι εγώ επιστρέφω στη δουλειά. Προτιμάμε να την πηγαίνουμε σε βρεφικό σταθμό, παρά να την αφήνουμε στο σπίτι με νταντά. Εννοείται πως δεν υπάρχει βοήθεια από συγγενείς...

Η Παπαστράτειος είναι πολύ κοντά στο σπίτι μας (Αμπελόκηπους μένουμε) και στη δουλειά μου, οπότε θα ήταν μία λύση.

Ξέρετε τίποτα σχετικά με τον τρόπο που λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Ριξε μια ματιά στο σάιτ τους: http://www.paidikesteges.gr/

Θεωρούνται πρότυποι παιδικοί σταθμοί.

Εμείς πήγαινουμε στην στέγη του πειραια και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πήγαμε τη μικρή μας. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Υπάρχει συνεργασία με τις κυρίες που είναι στο τμήμα της και επειδή 10 μήνες τώρα έτυχαν πολλά (αρρώστιες, αλλαγές στις συνήθειες της μικρής, απρόοπτα στη δουλειά μου), δεν υπήρξε μια φορά που να μην μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Τους έχω εμπιστοσύνη ότι την προσέχουν, όπως και τα άλλα παιδάκια βέβαια. Η μικρή κάθε πρωί μπαίνει μόνη της μέσα και αυτό νομίζω είναι η καλύτερη απόδειξη για μένα, που ανησυχώ συνεχώς μήπως κάτι της συμβεί και δεν μπορέσει να μας το πει, ότι μένει εκεί ευχάριστα.

Οι εγκαταστάσεις τους, οι χώροι γενικώς (εσωτερικοί και εξωτερικοί) νομίζω πως είναι κατάλληλοι για παιδιά, χαρούμενοι και ασφαλείς. Επίσης είμαι σύμφωνη με τις παιδαγωγικές μεθόδους που χρησιμοποιούν.

Νομίζω πως το καλύτερο είναι να κάνεις μια επίσκεψη και να μιλήσεις με τη διευθύντρια για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου αρεσει πολύ. Πηγα μια βολτα και μιλησα με τη διευθυντρια, η οποια ηταν ευγενεστατη, μου ειπε βεβαια οτι για την ωρα εχουν κολλησει στις αιτησεις λογω ΕΟΠΠΥ. Απλά ηθελα τη γνωμη και μιας μανουλας. Να σε ρωτησω κατι ακομα: το μεσημερι τα βαζουν ολα τα παιδακια να κοιμουνται ή μονο οσα θελουν;

Εγω ειμαι ανεργη και σκεφτομαι να τα παιρνω νωριτερα ή οχι;

eNortjKzUjI0NDMwNVOyBlwwFWwC0A,,97.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όλα τα βάζουν για ύπνο την ίδια ώρα

τουλάχιστον αυτό κανουν στον πειραια και πιστεύω, εφόσον ακολουθούν το ίδιο παιδαγωγικό σύστημα, αυτό θα κάνουν και οι άλλοι σταθμοί της παιδικής στέγης

μπορείς να τα αφήνεις να κοιμηθούν (κατά τις 1 τα πανε για ύπνο) και να πας να τα παρεις μόλις επιστρέψουν στις τάξεις τους, στις 2:30

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι γίνεται με την Παπαστράτειο Στέγη?

Σταμάτησε η επιδότηση από το ΙΚΑ και πάνε για κλείσιμο άκουσα?

Δεν εχω παει τα πιτσιρίκια τελευταία και δεν ξερω τι γίνεται. Δε θα λειτουργήσει ούτε ως ιδιωτικός από Σεπτέμβρη? Ξέρετε κάτι?

Κρίμα θα ειναι, ο μικρός μου εφερε ενα κουτί με τις εργασίες που εκαναν όλη τη χρονιά και ξετρελλάθηκα, κάνουν πολλή καλή δουλειά...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φαίνεται πως θα έχουμε πρόβλημα! Αύριο Τρίτη 17-7 στις 7 το απόγευμα θα γίνει συγκέντρωση "διαμαρτυρίας" στο υπουργείο υγείας, από εργαζόμενους και γονείς που δεν θέλουν να κλείσουν οι στέγες! Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα! Εμενα τα παιδια μου πανε για 2η χρονια στην Παπαστρατειο. Ειμαστε αρκετα ευχαριστημενοι. Οι δασκαλες τους ειναι καλες, τους εχουν μαθει αρκετα πραγματα, ειναι πολυ καθαρα, εχει μεγαλο κηπο που ειναι και το μεγαλο του πλεονεκτημα ... και να μην ξεχασω την κ. Αγγελικη που με το φαγακι της εχει κανει τον κανακαρη μου να τρωει φαγητα που δεν τρωει σπιτι. Τα παιδια δεν εχουν ερθει ποτε κατουρημενα ή παραμελημενα. Στα αρνητικα οτι μερικες φορες (καποιες δασκαλες) φωναζουν στα μικρα (καταλαβαινω οτι εχουν πολλα παιδια, αλλα παραμενει μειον)

eNortjKzUjI0NDMwNVOyBlwwFWwC0A,,97.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς συνεχίζουμε για τρίτη χρονιά στην Παπαστράτειο της Αθήνας. Όλα καλά! Η κόρη μας πάει και γυρίζει χαρούμενη, από αυτά που μας λέει καταλαβαίνουμε τι κάνουν κάθε μέρα (πίνακας καιρού, ζυμαράκι με αλεύρι, νερί κι αλάτι κλπ), το διαιτολόγιο καλό, η συμπεριφορά του προσωπικού εξαιρετική. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σχετικά με την Παπαστράτειο Παιδική Στέγη Αθήνας θα ήθελα να ρωτήσω τις άλλες μαμάδες που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί γιατί δεν μας έχουν ζητήσει να στέλνουμε μαζί με το παιδί το προσωπικό του παγουράκι; Από πού πίνουν νερό; Επειδή έχω σχηματίσει ότι όλα λίγο πολύ πίνουν από τα ίδια κυπελλάκια, χωρίς να πλένονται ενδιάμεσα παρακαλώ όποια μαμά ( ή μπαμπάς) ξέρει κάτι σχετικό ας με διαφωτίσει γιατί δεν θέλω να τους κατηγορήσω άδικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! Εγω εστειλα τα διδυμα μου στο Παπαστρατειο 2 χρονιες. Την πρωτη χρονια (οταν ηταν 3 χρονων) δεν μας ειχαν ζητησει παγουρι (Θεωρω επειδη ηταν πολυ μικρα και ειχαν και πολλα παιδια στο τμημα, και τους εδιναν με το πλαστικο ποτηρακι).

Τη δευτερη χρονια (οταν ηταν 4 χρονων) ειχαν κανονικα τα παγουρακια τους...

Απ' οσο ειχα δει, κρατουσαν τη στοιχειωδη καθαριοτητα, αλλα περισσοτερο το ειχα τσεκαρει τη δευτερη χρονια...

eNortjKzUjI0NDMwNVOyBlwwFWwC0A,,97.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δεύτερη χρονιά στο Παπαστράτειο και έχω να πω τα καλύτερα για όλο το προσωπικό και κυρίως για τις παιδαγωγούς. Και ναι! Μάθαμε και μεις να τρώμε φαγητά που στο σπίτι ούτε τα κοιτάζαμε. Καλή χρονιά σε όλα τα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα...Να το επαναφερω το θεμα κ να ρωτησω γνωμες απο γονεις που στελνουν τα παιδακια τους εκει? Να μας πουν κ για προσαρμογη? εχω ενα βρεφακι κ μολις επιστρεψω στη δουλεια θα τον παω σε σταθμο κ ηθελα να ειναι κοντα στην εργασια μου... Ευχαριστω!!!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...