Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικό γιατροσόφι για άφθες και φαρυγγύτιδα!! Σώθηκα!!


Elma09

Recommended Posts

Το τελευταίο εξάμηνο μού έχουν προκύψει 3 φορές φαρυγγύτιδα και σχεδόν κάθε μήνα άφθες( με τοση κουραση και ξενυχτια και λιγες βγαζω...:))!! Είχα πια απηβδήσει έως τη στιγμή, που ψαχνοντας λυση στο πρόβλημα, διαβασα στο ιντερνετ για την αντισηπτική δράση του φασκόμηλου. Σωθηκα!! Με το που αρχιζει η φαρρυγυτιδα ή εμφανιζονται αφθες στο στομα, σε ενα ποτηρι βραστο νερο ριχνω φασκομηλο. Μετα απο 10 λεπτα το στραγγιζω και απο αυτο το ροφημα κανω γαργαρες ολη την ημερα, οσες φορες μπορω περισσοτερο. Απλα φροντιζω να μην φαω ή πιω κατι στο καπακι, για να δρασει μεσα στο στομα το ροφημα. Τουλαχιστον σε μενα εχει εξαιρετικα αποτελεσματα!! Σας το προτεινω ανεπιφυλακτα.....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα το προτεινες αυτο και για τα παιδακια???? Το φασκομηλο σε τι μαγαζι μπορω να το βρω?

 

Έχει στο super market.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Έγω πάλι για άφθες ξέρω την μαγειρική σόδα. Μια και έξω φεύγει η άφθα. Αλλά για παιδάκια δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να την κρατήσουν λίγη ώρα πάνω στην πλήγη της άφθας επείδη δεν έχει και την καλύτερη γεύση.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το προτεινες αυτο και για τα παιδακια???? Το φασκομηλο σε τι μαγαζι μπορω να το βρω?

Δεν βρισκω για ποιο λογο να μη δοθει σε παιδακι ( με την ιδια λογικη που μπορει να πιει ενα χαμομηλι ή ενα τσαι ). Μαλιστα το φασκομηλο ουτε καν θα το πιει, θα κανει μονο γαργαρες.Απλα προυποθεση ειναι να μπορει να κανει γαργαριτσες:)!!!

Μπορεις να το βρεις οντως σε σουπερ μαρκετ. Εγω παντα το προμηθευομαι ειτε απο τη λαικη ειτε απο μαγαζια με βιολογικα προιοντα, γιατι προτιμω να ειναι τα τελειως φυσικα κλωναρακια.

Τη σοδα την γνωριζω κι εγω σαν πρακτικη, αλλα σε μενα δεν ειχε το ραγδαιο αποτελεσμα, που ειχε το φασκομηλο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια μικρουλα διευκρινηση: γαργαρες κανουμε στην περιπτωση της φαρρυγγυτιδας, Οταν εχουμε αφθες, κανουμε πλυσεις, δηλαδη γυροφερνουμε το ροφημα μεσα στο στομα μας, για να πανε οι αντισυπτικες του ιδιοτητες σε ολα τα πληγωμενα σημεια..

Αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Μια μικρουλα διευκρινηση: γαργαρες κανουμε στην περιπτωση της φαρρυγγυτιδας, Οταν εχουμε αφθες, κανουμε πλυσεις, δηλαδη γυροφερνουμε το ροφημα μεσα στο στομα μας, για να πανε οι αντισυπτικες του ιδιοτητες σε ολα τα πληγωμενα σημεια..

Αυτα.....

 

Αψογο....το εκανα στην μικρη μου κορη (9 ετων) και με δυο φορές καθάρισε......Να είσαι καλα

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

κάτσε να το πω στην αδερφούλα μου που τελευταία έχει θέμα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια υποφέρω οταν βγάζω αφθες κ χθες έβγαλα μια. Θηλαζω όμως αποκλειστικά κάνει να κανω πλύσεις με φασκόμηλο; επειδή μειώνει την παραγωγή ρωτάω αλλά αφού δεν το καταπίνουμε λογικγα θα κάνει ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...