Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός σε Ν. Μάκρη, Ραφήνα, Πικέρμι


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Μένω στο Μάτι Νέας Μάκρης και αναζητώ παιδικό σταθμό για την μικρούλα μου που είναι 2 ετών.

Έχω δει την Ινδιανούπολη, το Πορτοκαλί Γαλάζιο, τον Μικρό Αντώνη και της Κυρέζη καθώς βέβαια και τον δημοτικό της Νέας Μάκρης αλλά θα παρακαλούσα για πληροφορίες από γονείς που ήδη στέλνουν τα παιδιά τους σε κάποιο παιδικό της περιοχής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους.

Μένω στο Μάτι Νέας Μάκρης και αναζητώ παιδικό σταθμό για την μικρούλα μου που είναι 2 ετών.

Έχω δει την Ινδιανούπολη, το Πορτοκαλί Γαλάζιο, τον Μικρό Αντώνη και της Κυρέζη καθώς βέβαια και τον δημοτικό της Νέας Μάκρης αλλά θα παρακαλούσα για πληροφορίες από γονείς που ήδη στέλνουν τα παιδιά τους σε κάποιο παιδικό της περιοχής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους...

 

τελικα που εστειλες το παιδακι σου??

Link to comment
Share on other sites

Την έστειλα στην Ινδιανούπολη στη Νέα Μάκρη (βόλευε γιατί ήταν και κοντά στη γιαγιά της).

Είμαι αρκετά ευχαριστημένη,το περιβάλλον είναι οικογενειακό, λίγα παιδιά και καλές δασκάλες. δεν ξέρω βέβαια τι θα κάνω του χρόνου γιατί είναι μέχρι τις 2.30 και θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Έχω δει την Ινδιανούπολη, το Πορτοκαλί Γαλάζιο, τον Μικρό Αντώνη και της Κυρέζη καθώς βέβαια και τον δημοτικό της Νέας Μάκρης αλλά θα παρακαλούσα για πληροφορίες από γονείς που ήδη στέλνουν τα παιδιά τους σε κάποιο παιδικό της περιοχής.

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει άμεσα!

Δεν έχω δει κανέναν σταθμό ακόμα αλλά οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κανενας απο Ν Μακρη? Θα βοηθουσε πολυ μια αποψη, εστω και με πμ. Ειμαστε Μαιο και δεν εχουμε ακομα καταληξει, ουτε καν για την περιοχη (μενουμε Χαλανδρι κ αν δεν βρουμε σταθμο, δεν θα μετακομισουμε)...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανενας απο Ν Μακρη? Θα βοηθουσε πολυ μια αποψη, εστω και με πμ. Ειμαστε Μαιο και δεν εχουμε ακομα καταληξει, ουτε καν για την περιοχη (μενουμε Χαλανδρι κ αν δεν βρουμε σταθμο, δεν θα μετακομισουμε)...

Ευχαριστω

 

Εγώ το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι το "πορτοκαλί-γαλάζιο συννεφάκι" στην Ραφήνα.... έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια.

Για Ν.Μάκρη δεν γνωρίζω, αλλά διάβασε λίγο παραπάνω, κάτι αναφέρουν για την "Ινδιανούπολη"...

Link to comment
Share on other sites

κανενας απο Ν Μακρη? Θα βοηθουσε πολυ μια αποψη, εστω και με πμ. Ειμαστε Μαιο και δεν εχουμε ακομα καταληξει, ουτε καν για την περιοχη (μενουμε Χαλανδρι κ αν δεν βρουμε σταθμο, δεν θα μετακομισουμε)...

Ευχαριστω

 

Οι περισσότεροι γονείς με τους οποίους μιλάω στις κούνιες και μαζεύω πληροφορίες μου έχουν πει για τον παιδικό της Κυρέζη στη Νέα Μάκρη.Το ίδιο μου πρότεινε και η παιδίατρός μας.

Πριν λίγο μάλιστα μίλαγα με έναν μπαμπά που μου έλεγε πως το μόνο αρνητικό για εκείνον είναι ότι δεν τα βγάζουν συχνά έξω στην αυλή,περισσότερο δηλαδή τα έχουν μέσα.

Καλά λόγια μου έχουν πει και για τον παιδικό μέσα στην Παμμακάριστο.

Επίσης και για το πορτοκαλί γαλάζιο συννεφάκι,μόνο που αυτό είναι στη Ραφήνα.

Και εγώ ακόμα δεν τους έχω δει από κοντά για να έχω προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι γονείς με τους οποίους μιλάω στις κούνιες και μαζεύω πληροφορίες μου έχουν πει για τον παιδικό της Κυρέζη στη Νέα Μάκρη.Το ίδιο μου πρότεινε και η παιδίατρός μας.

Πριν λίγο μάλιστα μίλαγα με έναν μπαμπά που μου έλεγε πως το μόνο αρνητικό για εκείνον είναι ότι δεν τα βγάζουν συχνά έξω στην αυλή,περισσότερο δηλαδή τα έχουν μέσα.

Καλά λόγια μου έχουν πει και για τον παιδικό μέσα στην Παμμακάριστο.

Επίσης και για το πορτοκαλί γαλάζιο συννεφάκι,μόνο που αυτό είναι στη Ραφήνα.

Και εγώ ακόμα δεν τους έχω δει από κοντά για να έχω προσωπική άποψη.

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν βρισκω τους εν λογω σταθμους στη λιστα του ΠΑΣΙΠΣ-οποτε εχουν αδεια λειτουργιας?

Εχει στειλει καμμια τα παιδια της σε καποιον απο αυτους ωστε να ξερει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν βρισκω τους εν λογω σταθμους στη λιστα του ΠΑΣΙΠΣ-οποτε εχουν αδεια λειτουργιας?

Εχει στειλει καμμια τα παιδια της σε καποιον απο αυτους ωστε να ξερει?

 

Το πορτοκαλί-γαλάζιο συννεφάκι της Ραφήνας ανήκει στο σύλλογο ΝΕΟ.Σ.Ι.Π.Σ.Ν.Ε.

Κοίτα στον συγκεκριμένο σύλλογο μήπως βρεις και τους υπόλοιπους σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

To πορτοκαλί γαλάζιο έχει γενικά καλή φήμη..

Η παμμακάριστος είναι άλλο πράγμα, έχει τμήματα μεικτά, με παιδιά με προβλήματα για όποια επιλέξει αυτή την κατεύθυνση.

Εγώ πήγα την κόρη μου στον μ. αντώνη στην παλλήνη, ακριβότερος σταθμός από τους άλλους, αλλά εξαιρετικός με όλη τη σημασία της λεξης. καταρτισμένη διεθύντρια με γνώση του αντικειμένου και σπουδες παιδοψυχολογίας, δασκάλες που ενδιαφέρονταν για τα παιδιά, παρα πολλά ερεθίσματα από μικρή ηλικία,αριστη συνεργασία με γονείς..μας βοήθησαν απίστευτα με την πανα και άλλα πολλά. τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To πορτοκαλί γαλάζιο έχει γενικά καλή φήμη..

Η παμμακάριστος είναι άλλο πράγμα, έχει τμήματα μεικτά, με παιδιά με προβλήματα για όποια επιλέξει αυτή την κατεύθυνση.

Εγώ πήγα την κόρη μου στον μ. αντώνη στην παλλήνη, ακριβότερος σταθμός από τους άλλους, αλλά εξαιρετικός με όλη τη σημασία της λεξης. καταρτισμένη διεθύντρια με γνώση του αντικειμένου και σπουδες παιδοψυχολογίας, δασκάλες που ενδιαφέρονταν για τα παιδιά, παρα πολλά ερεθίσματα από μικρή ηλικία,αριστη συνεργασία με γονείς..μας βοήθησαν απίστευτα με την πανα και άλλα πολλά. τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

lila μου, επειδη μαλλον εισαι πολυ τυχερη για πες τιμες σε παρακαλω!!!

Link to comment
Share on other sites

lila μου, επειδη μαλλον εισαι πολυ τυχερη για πες τιμες σε παρακαλω!!!

 

 

στον μ. αντώνη από 500 και πάνω δυστυχώς..εξαρταται βεβαια,αν το παίρνεις το παιδι στις 2.30 έχει άλλη τιμή..πραγματικά όμως τον θεωρώ εκτός συναγωνισμού σε σχέση με τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

στον μ. αντώνη από 500 και πάνω δυστυχώς..εξαρταται βεβαια,αν το παίρνεις το παιδι στις 2.30 έχει άλλη τιμή..πραγματικά όμως τον θεωρώ εκτός συναγωνισμού σε σχέση με τους άλλους.

 

ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλί-γαλάζιο συννεφάκι της Ραφήνας ανήκει στο σύλλογο ΝΕΟ.Σ.Ι.Π.Σ.Ν.Ε.

Κοίτα στον συγκεκριμένο σύλλογο μήπως βρεις και τους υπόλοιπους σταθμούς.

 

πολυ χρησιμο! Ευχαριστω

τελικα το πορτοκαλι-γαλαζιο ειναι, της Κυρεζη δεν το βρηκα ομως πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

SOS! Υπάρχει καμμια που τελικα εχει στειλει το παιδι της στην Κυρεζη να μας πει γνωμες? Εχουμε μια εβδομαδα για να κλεισουμε θεση σε καποιον σταθμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOS! Υπάρχει καμμια που τελικα εχει στειλει το παιδι της στην Κυρεζη να μας πει γνωμες? Εχουμε μια εβδομαδα για να κλεισουμε θεση σε καποιον σταθμο.

 

Εγώ στέλνω τον μικρό μου στην Κυρέζη, θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχουμε ξεκινήσει κι εμείς σιγά- σιγά να ψάχνουμε παιδικό σταθμό στην ευρύτερη περιοχή Μαραθώνα-Νέας Μάκρης και τριγύρω (για τον Σεπτέμβρη). Από τους ιδιωτικούς σκοπευω να δω από κοντά, αυτούς που αναφέρθηκαν ήδη, δηλαδή τους εξής:

1. Ινδιανούπολη

2. Κυρέζη

3. Μικρό Αντώνη

4. Πορτοκαλί-γαλάζιο

 

Θα το εκτιμούσα ομως αφανταστα αν είχα πρόσφατες πληροφορίες για οποιονδήποτε από τους παραπάνω, σχετικά με τωρινές τιμές και γενικότερες εντυπώσεις. Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας!!

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχουμε ξεκινήσει κι εμείς σιγά- σιγά να ψάχνουμε παιδικό σταθμό στην ευρύτερη περιοχή Μαραθώνα-Νέας Μάκρης και τριγύρω (για τον Σεπτέμβρη). Από τους ιδιωτικούς σκοπευω να δω από κοντά, αυτούς που αναφέρθηκαν ήδη, δηλαδή τους εξής:

1. Ινδιανούπολη

2. Κυρέζη

3. Μικρό Αντώνη

4. Πορτοκαλί-γαλάζιο

 

Θα το εκτιμούσα ομως αφανταστα αν είχα πρόσφατες πληροφορίες για οποιονδήποτε από τους παραπάνω, σχετικά με τωρινές τιμές και γενικότερες εντυπώσεις. Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας!!

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

 

Ψαχνει ο αδελφος μου, μενει Ραφηνα. Πηγα μαζι του σε μερικους γιατι ηθελε τη γνωμη μου...

Η ινδιανουπολη δεν μας αρεσε πολυ. Φτωχοι χωροι, λιγο το θεμα της καθαριοτητας δεν ξερω. Βασικα μας εβγαλε κατι στρωματακια να μας δειξει που κοιμουνται το μεσημερι και δεν μας εκαναν πολυ καλη εντυπωση. Ισως να ειμαι υπερβολικη πηγαινε να τον δεις.

Η Κυρεζη μας αρεσε σαν χωρος, η ιδια μας επιασε την κουβεντα (μαλιστα νομιζε οτι ημουν η μαμα αλλα τεσπα). Ειναι μακρια απο ραφηνα αλλα το σκεφτομασταν γιατι μας φανηκε οικογενειακη ατμοσφαιρα και η ιδια να ξερει τη δουλεια της. Απο τοτε ομως που εχει ρωτησει η νυφη μου 5-6 μαμαδες που πανε τα παιδια τους εκει, γειτονες κλπ, της εχουν πει οτι δεν ειναι κακος σταθμος, αλλα οχι και σουπερ. Δεν τα βγαζει στον κηπο, ενω εχει πολυ μεγαλους χωρους εξω και δειχνουν να αμελουν πραγματα που για μερικες μαμαδες ειναι βασικα, οπως το να πλενεις τα χερια πριν φας, να πηγαινει καποιος με το παιδι μαζι στην τουαλετα, να σκουπιζεται το παιδι, ενω αρκετες μαμαδες μας ειπαν οτι τους γυριζουν πισω πολυ διψασμενα-ομως και πολυ περιποιημενα, καθαρα κλπ. Η δε νυφη μου ηθελε εκδρομες κλπ και δεν μας ειχαν αναφερει πολλα για δραστηριοτητες εκτος σχολειου, αλλα μιλαμε για μικρη ηλικια οποτε αυτο ειναι δικο της θεμα. Καποιες μαμαδες της ειπαν οτι δεν κανει σχεδον ποτε συγκεντρωσεις γονεων, σχολικες εκδηλωσεις κλπ για να γνωριστουν με αλλες μαμαδες.

Πηγαμε κ στην Παμακκαριστο, δεν μας αρεσε.

Τελικα θα γραφτουν στο Πορτοκαλι-Γαλαζιο. Μας ειπαν σχετικα καλα λογια. Μοντερνος σταθμος, ωραιοι χωροι κλπ. Εχουν ωραιες και φωτεινες αιθουσες, μεγαλο κηπο με μεγαλη τσουληθρα. Η ιδιοκτητρια μας φανηκε πολυ καλη. Οπου ρωτησαμε ειπαν καλα λογια-ειναι και πιο κοντα στο σπιτι τους κι ετσι τον επελεξαν, δεν χρειαζονται καν σχολικο. Μονο μειονεκτημα ισως ο μεγαλος αριθμος παιδιων, ειχαν πολλα τμηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελισα24, ευχαριστώ πολύ!! Σήμερα πήγα και είδα κι εγω από κοντά Ινδιανούπολη και Κυρέζη. Η Ινδιανούπολη όντως είναι λίγο πιο... "χύμα" (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω) αλλά βάζω στα συν την ευχαριστη ατμόσφαιρα. Μου αρεσε που ειχε παντου παιχνιδια, ζωγραφιες, φωτεινες αιθουσες, αν και δεν ειναι καινουριες οι εγκαταστασεις, η επιπλωση κλπ.. Αλλα η όλη αυρα του σταθμου μού εβγαλε κάτι θετικό, σαν να πάει σε ένα άλλο σπίτι να πάιξει. Ισως συνέβαλε στην εντυπωση μου και η αντιδραση του μικρου (τον ειχα μαζι μου), που με το που ειδε την αυλη επιασε αμεσως τα παιχνιδια κι αρχισε να παιζει (εχουν παρα πολλα παιχνιδια στην αυλη), κι οταν μπηκαμε μεσα ετρεξε στα αλλα παιδακια κι εκατσε αμεσως στο τραπεζι να παιξει μαζι τους. Φανηκε να νιωθει ανετα.

 

Στην Κυρεζη δυστυχως καθισαμε πολυ λιγο γιατι ειχε περασει η ωρα και ειχε γκρινια ο μικρος. Οι εγκαταστασεις, οι χωροι γενικοτερα ηταν σαφωςμεγαλυτεροι και πολυ πιο καλοδιατηρημενοι. Και πεντακαθαροι!!! Αυτο μου αρεσε πολυ. Δεν ειδαμε καθολου το σπιτακι με τα μικρα δυστυχως, μονο το αλλο κτηριο, αλλα η αιθουσα των παιδιων εκει μου φανηκε καπως σκοτεινη και ηταν σχεδον αδεια (δεν ειδα δλδ παιχνιδια, μπογιες, πραγματα τεσπα που να δειχνουν οτι περασαν παιδακια απο εκει). Αλλα μπορει να τα ειχαν μαζεψει φυσικα, γιατι πηγαμε αργα. Μου κανει εντυπωση που λες οτι αμελουν πχ την καθαριοτητα των παιδιων- νομιζα οτι θα ηταν το αντιστροφο (οτι στην Κυρεζη θα ηταν επιμελεις σε αυτα, και στην Ινδιανουπολη οχι). Εγω παντως επιασα κουβεντα σε μια μαμα απ' εξω (χεχεχε) και μου ειπε πολυ καλα λογια, ειναι ευχαριστημενη- κυριως ομως ως προς το περιβαλλον απο ο,τι καταλαβα. ΑΛΛΑ αν δεν τα βγαζουν τα παιδια συχνα εξω σε αυτην την ομορφη αυλη τους, τι να το κάνεις?

 

Η Ινδιανουπολη απο την αλλη ειναι ακριβως πανω στη Μαραθωνος, οχι κι ο,τι καλυτερο οταν παιζουν τα παιδακια στην αυλη (αν κι εχει ψηλο τοιχο)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια καλημέρα, είμαι΄νέα στη Νέα Μάκρη, μετακομίσαμε πολυ πρόσφατα και ψάχνω παιδικό σταθμό για τα μικρά μου ( 3 1/2 και 1 1/2 )μου είπαν για την Κυρεζή και πήγα εχτές, καλός μου φάνηκε αλλά κάτι με χάλαγε, έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο?

ευχαριστώ πολύ!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ! Ονομάζομαι Ευηλία Παραπανήσιου, διδάσκω τα τελευταία 6 χρόνια μουσικοκινητική αγωγή σε μικρά παιδιά (3-6) και μπαλέτο(6-18) και καθώς γνωρίζω άψογα τα Γαλλικά (η σχολική μου σταδιοδρομία και οι σπουδές μου ολοκληρώθηκαν ως επί το πλείστον σε γαλλόφωνες χώρες), εφαρμόζω μια πρωτοπόρα μέθοδο όπου τα παιδιά διδάσκονται επίσης τη Γαλλική γλώσσα κατά τη διάρκεια των μαθημάτων που διεξάγονται με περίτεχνο και διασκεδαστικό τρόπο, έτσι ώστε αυτή η ξένη γλώσσα να αγαπηθεί και να αφομοιωθεί σε μικρή ηλικία και με φυσικό τρόπο.Απευθύνομαι σε εσάς επειδή πολλοί γονείς που κατοικούν στα Ανατολικά προάστια και έχουν μικρά παιδιά, μου έχουν εκφράσει το πρόβλημα τους, το οποίο αφορά την απασχόληση των παιδιών τους κατά το χρονικό διάστημα από τις 14.00 έως 17.00. Θα μπορούσα να σας βοηθήσω να καλύψουμε αυτό το κενό αν επιθυμείτε γιατί τα μαθήματά μου ξεκινούν συνήθως κατά τις 5.30.

Είμαι κάτοικος του Νέου βουτζά και σε αυτή την περιοχή εξασκώ το επάγγελμα μου. Αν σας ενδιαφέρει, μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα της μεταφοράς ( μέσω των σχολικών λεωφορείων των παιδικών σταθμών και νηπιαγωγείων σας, καθώς γνωρίζω ήδη ότι τα περισσότερα εξυπηρετούν αυτή την περιοχή) και να συζητήσουμε μια τιμή που να είναι λογική για την δική σας εξυπηρέτηση . Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στον αριθμό:6958184423 ή μέσω e-mail: [email protected]

Εύχομαι σε όλους σας έναν πολύ όμορφο χειμώνα.

Ευηλία Παραπανήσιου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς αργούμε ακόμα αλλά έχει αν μου προτείνει κάποια κοπέλα σταθμό στη Ν. Μάκρη που να έχει και σχολικό; Μέχρι το μεσημέρι θέλω...Δεν ξέρω τι ώρα τα γυρίζουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...