Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Open Day Νέα Γενιά Ζηρίδη


magefi

Recommended Posts

Ενημερώθηκα ότι η Νέα Γενια Ζηρίδη διοργανώνει open day στη 1 Μαρτίου για την ανακάλυψη των χαρισμάτων των παιδιών.

Βλέπω ότι είχε γίνει και πέρυσι, είχε πάει κάποιος να μας πει απόψεις; Αξίζει τον κόπο ή είναι marketing trick για να παρουσιάσουν τις εγκαταστάσεις του σχολείου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα magefi. Αναφορικά με το open day της 1ης Μαρτιου στη Νέα Γενιά Ζηρίδη, οι εντυπώσεις μας ήταν σχετικά καλές. Ειδικότερα, μας παρουσίασαν ένα πρόγραμμα που εφαρμόζουν για την ανίχνευση και την ανάδειξη και αξιοποίηση των χαρισμάτων των μαθητών (charisma) και εν συνεχεία παρουσίασαν συνοπτικά το πρόγραμμα νηπιαγωγείου + δημοτικού. Μας φάνηκε λίγο υπερβολική η προώθηση του charisma. Ωστόσο, μετά τη λήξη της παρουσίασης ζήτησα να με ενημερώσουν για το bilingual που εφαρμόζεται από πέρυσι από την Α΄Δημοτικού, το οποίο συνίσταται σε 10 ώρες διδασκαλίας Maths, Litterature & Physical Science.

 

Ακόμα, δεν έχουμε αποφασίσει αν θα γράψουμε εκεί την κόρη μας (Α' Δημ).

Εσύ πήγες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να πάω εγώ τελικά. Αν σου έκανε πάντως καλή εντύπωση αυτό είναι θετικό. Bilingual πρόγραμμα έχει και ο Πλάτωνας και μου φάνηκε συμπαθητικό. Έχεις πάει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....είχα πάει ευτυχώς πέρυσι....και λέω ευτυχως γιατί τελικά με έπεισαν για το πόσο σχολέιο-βιτρίνα είναι τελικά εννοείται πως δεν έγραψα την κόρη μου εκεί.

 

Ωραίες οι εγκαταστάσεις, ώραίες οι δραστηριότητες που έκαναν στα παιδιά....αλλά πολύ διαφήμιστικά και δηθεν όλα.

 

Και μόνο το πως προβάλουν το σχολείο μέσα από τα περιοδικά για τους επώνυμους που πηγαίνουν τα παιδια τους...φτάνει....

 

Προτίμησα 1 καλύτερο κατά τη γνώμη μου σχολείο στο οποίο πηγαίνουν πολλά περισσότερα παιδιά επωνύμων ...χωρις να το γνωρίζει κανεις....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

πες μας σε ποιο πήγες! Αν δε θέλεις ονλάιν τουλάχιστον σε προσωπικό μήνυμα. Θα βοηθήσει να ξέρουμε εφόσον είσαι και ευχαριστημένη με το σχολείο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στα εκπαιδευτήρια Δούκα. Πραματικά με έπεισαν ότι γίνεται πιο ουσιαστική δουλειά και τώρα που ήδη η κόρη μου είναι 6 μήνες εκεί (α΄δημοτικού) διαπίστωσα πως όλα ήταν αλήθεια και γίνεται πολύ καλή δουλειά σε όλους τους τομείς.

 

Αλήθεια στην χριστουγεννιάτικη γιορτή διαπίστωσα για το πόσοι πολλοί επώνυμοι στέλνουν τα παιδιά τους ,χωρίς να έχει διαφημιστεί ποτε.

 

Επίσης τωρα που το ζω και βλέπω ότι όλο και χρειάζεται να βρεθούμε στο χώρο του σχολείου για κάποιο λόγο....τα Σπάτα είναι τελικά αρκετα μακριά.

 

ότι άλλο θέλετε στείλτε μου και πμ, το είχα ψάξει τόσο πολύ.....δεν είχα αφήσει σχολείο για σχολείο.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....είχα πάει ευτυχώς πέρυσι....και λέω ευτυχως γιατί τελικά με έπεισαν για το πόσο σχολέιο-βιτρίνα είναι τελικά εννοείται πως δεν έγραψα την κόρη μου εκεί.

 

Ωραίες οι εγκαταστάσεις, ώραίες οι δραστηριότητες που έκαναν στα παιδιά....αλλά πολύ διαφήμιστικά και δηθεν όλα.

 

Και μόνο το πως προβάλουν το σχολείο μέσα από τα περιοδικά για τους επώνυμους που πηγαίνουν τα παιδια τους...φτάνει....

 

Προτίμησα 1 καλύτερο κατά τη γνώμη μου σχολείο στο οποίο πηγαίνουν πολλά περισσότερα παιδιά επωνύμων ...χωρις να το γνωρίζει κανεις....

 

 

όπως τα λες..τα ξέρω και από πρώην εκπαιδευτικό. είναι σχολείο βιτρίνα και όχι καλή επιλογή. επίσης πανάκριβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Στα εκπ Πλάτωνα δεν έχω πάει. Έχω ακούσει καλά σχόλια από φίλο αλλά δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα τα αποτελέσματα των πανελλήνιων εξετάσεων και ειδικότερα οι σχολές των επιτυχόντων. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το σχολείο δν διαθέτει καλό εκπαιδευτικό σύστημα. Εσύ για Ζηρλιδη τι έχεις ακούσει?

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια από kardoulini & baby cobra αφορούν στο Zηρίδη, κατανοώ σωστά??

Σε όσον αφορά την ακρίβεια δεν αληθεύει είναι σημαντικά φθηνότερο από Δούκα. Προετοιμαζόμουν κι εγώ για Δούκα αλλά τα σχόλια κάποιων εκπαιδευτικών του εν λόγω σχολείου ήταν άκρως αρνητικά καθώς το σχολείο είναι ασυνεπές στην καταβολή των μισθών τους και κατά συνέπεια ο ζήλος τους δεν είναι ο ίδιος..... ΄Το έχω διασταυρώσει και με άτομο που είναι μέσα στη συνδικαλιστική ένωση των εκπαιδευτικών ιδιωτικών σχολείων

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ marmaid :

 

To παιδί σου θα πάει Α΄δημ. έτσι??? Πώς είναι δυνατόν να κρίνεις το έργο ενός σχολείου με βάση τα αποτελέσματα στις πανελλήνιες εξετάσεις?? :confused: Δε νομίζεις ότι είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο καταρχήν και κατά δεύτερον λάβε υπόψιν σου ότι κάθε βαθμίδα έχει δική της φιλοσοφία.

Άλλα πράγματα ψάχνουμε στο νηπιαγωγείο, άλλα στο δημοτικό και άλλα στο γυμνάσιο-λύκειο.

Που ξέρεις μετά από 12 ολόκληρα χρόνια αν το παιδί σου θα θέλει ή αν ....θα υπάρχει εκπαιδευτικό σύστημα καν στην Ελλάδα..... και αποφασίζεις σε ποιο σχολείο θα πάει με βάση τα αποτελέσματα παν/κών??

 

Στο λέω εντελώς φιλικά, γιατί νομίζω ότι πελαγώνεις και κινείσαι σε εντελώς λάθος μονοπάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με αυτό. Όπως επίσης ότι δεν κρίνω ένα σχολείο με το ποσοστό επιτυχίας του ή το κατά πόσο έχει ΙΒ στην Γ' Λυκείου. Υπήρχαν σχολεία που είχαν μέχρι 1-2 χρόνια και φέτος δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Προς bobonela

 

Σίγουρα, δεν αποτελεί η επιτυχία ενός σχολείου στις πανελλαδικές το βασικό κριτήριο για την επιλογή του ή μη. Ωστόσο, αν εξαιρέσεις τα τελευταία 6 χρόνια που είμαστε σε κρίση και όντως το μέλλον της Ελλάδας είναι αβέβαιο, ήταν πιο σύνηθες τα παιδιά να μην αλλάζουν σχολείο εκτός αν υπήρχε σοβαρός λόγος. Σε αυτό βασίζω την παρατήρησή μου. Πάντως, σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή σου bobonela.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ενημερώθηκα ότι η Νέα Γενια Ζηρίδη διοργανώνει open day στη 1 Μαρτίου για την ανακάλυψη των χαρισμάτων των παιδιών.

Βλέπω ότι είχε γίνει και πέρυσι, είχε πάει κάποιος να μας πει απόψεις; Αξίζει τον κόπο ή είναι marketing trick για να παρουσιάσουν τις εγκαταστάσεις του σχολείου;

 

ειναι marketing trick οπως υποψιαστηκες... το σχολειο εχει εντυπωσιακες υποδομες και πισινες αλλα δεν εχει ας πουμε στεγαστρα και για να πανε τα παιδια γυμναστικη η στις πισινες στην βροχη γινεται ολοκληρη επιχειρηση. Μην αφησετε να σας εντυπωσιασουν οι υποδομες, το εκπαιδευτικο προσωπικο ζει στην ανασφαλεια, πληρωνονται με καθυστερηση, εχουν φυγει οι πιο εμπειροι δασκαλοι και καθηγητες και για μισθολογικους λογους υπαρχει ενας εμπειρος διευθυντης και πολλες 20χρονες δασκαλες. Τα διαφορα "καινοτομα" προγραμμα ειναι βραχυβια, κρατανε κανα χρονο και μετα αντικαθιστονται απο αλλα καινοτομα προγραμματα, ενω τα αποτελεσματα του προγραμματος πολλαπλων τυπων νοημοσυνης δεν εχει πουθενα εφαρμογη. Το bilingual ειναι πιεστικο και απαιτητικο αφου τα παιδια ουσιαστικα μαθαινουν τρια subjects στα αγγλικα συν τα ελληνικα βιβλια του υπουργειου συν τα βιβλια του σχολειου τα οποια πληρωνονται ολα εξτρα, οποτε οι γονεις ειναι ευχαριστημενοι αλλα τα παιδια κλαταρουν ετσι στην πρεσα. Γενικα τα αχανη σχολεια δεν ενδεικνυνται για τα παιδια. Ποσο μαλλον τα αχανη σχολεια που παραδοξως με τοσα χρονια εμπειριας ειναι και πολυ ασχημα οργανωμενα και εχουν πολλα χρεη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...