Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με την δασκάλα


Barbie0

Recommended Posts

Αγαπημένη μου γονείς έχω ένα πρόβλημα με την δασκάλα της μονάκριβης μου κόρης .

Πηγαίνει Έ τάξη στο Δημοτικό το παιδί από αρχή της χρονιάς πήγαινε πάντα διαβασμένο σε όλα τα μαθήματα όπως Φυσική, Ιστορία, θρησκευτικά, Γεωγραφία και στα υπόλοιπα.

Σήμερα ήρθε κλαμένη από το σχολείο γιατί κάνοντας ασκήσεις στο πίνακα στα Μαθηματικά και λύνοντας σωστά τις ασκήσεις γύρισε και την είπε μπροστά σε όλα τα παιδία ότι αν η ασκήσει της είναι σωστή αυτή θα σκίσει τα διπλώματα της , με αποτέλεσμα η κόρη μου να τα χάσει εκείνη την στιγμή, μετά παραδέχτηκε ότι ήταν σωστή η λύση του προβλήματος και ότι δεν αναγνώρισε σωστά τα γράμματα της . Αυτό της τι έκανε δύο φορές, η συνέχεια είναι ότι λέγοντας μάθημα Ιστορίας της είπε ότι αυτό ζητούσε κάτι παραπάνω από το μάθημα χωρίς να εξηγήσει περισσότερα και με μία απειλή στο λόγο της είπε ότι εσένα θα σε βάλω 5 η 3 στον έλεγχο στην Ιστορία. Το αποτέλεσμα ήταν να την κοροϊδεύει όλη η τάξη να θέλει να έρθει σπίτι για να μας τα πει και να οδύρεται και να λέει ότι δεν θα ξανά πει ξανά μάθημα . Από την αρχή της χρόνιας είναι μια αρίστη μαθήτρια τώρα τη φταίει και άλλαξαν. Δεν είναι τρόπος αυτός να φέρονται έτσι σε 10 χρονα αυτά τους διδάσκουνε και έτσι παίρνουν τα πτυχία τους, εγώ σαν μητέρα να προσπαθώ να την εξηγώ και να της το λέω συνεχώς ότι πρέπει να είναι πάντα διαβασμένη και να συμμετέχει στην τάξη και αυτή να της φέρετε έτσι . Εγώ σαν γονιός της αναρωτιέμαι τη έχει μαζί της και της φέρετε με αυτόν των τρόπο , τη να κάνω να πάω να την βρω και να εξηγηθώ μαζί της αλλά φοβάμαι να μην γίνουν τα πράγματα χειρότερο και τη πληγώνει με τέτοιους τρόπους τη με συμβουλεύετε να κάνω;

Αφήστε που μας βάζει ένα σορό να γράφουμε με φωτοτυπίες και ασκήσεις στο σπίτι και φυσικά η άλλες οι καλές μητερούλες της λένε πως λίγα μας βάζετε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Πραγματικά, από τις περιγραφές σας, η συγκεκριμένη "δασκάλα" θα έπρεπε να τα σκίσει τα διπλώματά της γιατί, με την αγένεια και την ειρωνία, δεν γίνεσαι εκπαιδευτικός, αλλά απλά ένας δημόσιος υπαλληλάκος της κακιάς ώρας.

 

Φαντάζομαι ότι ήδη έχετε συζητήσει με τη δασκάλα;

Link to comment
Share on other sites

Barbie0,Θα πήγαινα οπωσδήποτε να μιλήσω με τη δασκάλα και θα της εξηγούσα και το πρόβλημα που δημιουργεί με τα σχόλιά της στο παιδί.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil: να πας και να της μιλησεις με τον ιδιο τροπο που μιλαει εκεινη στο παιδι σου και μαλιστα μπροστα σε ολους τους αλλους του δασκαλους.. φερτην σε δυσκολη θεση μπας και καταλαβει πως ειναι να φερνεις τους αλλους σε δυσκολη θεση..

Δεν ειναι αναγκη να της πεις κατι σχετικα με το παιδι.. Μπορεις να την κανεις να νιωσει αβολα κανοντας σχολιο για κατι που φοραει ή επειδη τα μαλλια της ειναι απαισια και φαινονται αλουστα (λεω τωρα).. Προσβαλοντας την και μαλιστα μπροστα σε αλλους θα νιωσει το ιδιο ασχημα και ισως συμμορφωθει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για της απάντησης σας με ενθαρρύνατε στο να πάω αύριο το πρωί και να τις τα πω ένα χεράκι, γιατί δεν είναι τρόπος αυτός το να κρίνουμε ένα παιδί για το αν είπε ή έγραψε καλά το αποτέλεσμα μιας άσκησης και να το στιγματίζουμε μπροστά σε όλα τα παιδία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω και εγω με τα προηγουμενα σχολια.

Πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας αυτοπροσωπως, ντυμενη βαμμενη στην τριχα (σοβαρα το λεω, η πρωτη εντυπωση που θα κανεις πρεπει να ειναι ψαρωτικη) και να κανεις ενα περασμα απο το γραφειο καθηγητων. Χρησιμοποιησε ωραιο λεξιλογιο, μην υψωνεις τον τονο της φωνης σου, μην εχεις απολογητικο υφος αλλα σοβαρο και τονισε πως το παιδι ειναι απο μια καλη οικογενεια που ενδιαφερεται γιαυτο και το στηριζει.

Ο στοχος μας ειναι να εισαι ψαρωτικη για να "μαζευτει" η εν λογω δασκαλιτσα. Αν μαλιστα στο ψαρωμα τα καταφερνει καλυτερα ο συζυγος μη σου πω πως θα ηταν καλυτερο να παει ο ιδιος!

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Πρέπει να το συζητήσετε με την δασκαλα.

Δυστυχώς υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις εκπαιδευτικών που δείχνουν έλλειψη σεβασμού στα παιδιά. Και εμείς οι γονείς πρέπει να το επισημαίνουμε και να επιμένουμε.

 

Το αστείο είναι ότι ο νόμος (αν δεν κάνω λάθος), καθορίζει ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να σέβεται την προσωπικότητα του παιδιού κλπ.

 

Καλή τύχη και ενημέρωσέ μας τί έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? Γιατί τα τελευταία χρόνια ακούγεται ότι όλο και περισσότεροι εκπαιδευτικοί - και κυρίως νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων - δεν πληρούν πρακτικά προυποθέσεις για σωστή εκπαίδευση????

Απαράδεκτη η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός. Ψάξτο πάντως το θέμα και κάνε αναφορές όπου μπορείς.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλησα να σας πω το τι έγινε με την δασκάλα την επομένη μέρα! Αχ πήγα και της τα είπα! Αφού την εξήγησα και της τόνισα ότι ο τρόπος εξέτασης προς την κόρη μου δεν ήταν ο σωστός και ότι την πλήγωσε με το φέρσιμο της και ότι έστω και αδιάβαστη να ήταν ( που δεν ήταν) θα έπρεπε να την φερθεί διαφορετικά και όχι να την ρεζιλέψει μπροστά σε όλη την τάξη και την κοροϊδεύουν. Η απάντηση της ήταν ότι δεν ήθελε με τον τρόπο αυτό να την πληγώσει και ότι έχουν ένα διαφορετικό κλήμα μέσα στην τάξη που μπορούνε να λένε αστεία και της ξανά τονίζω το λάθος τρόπο της . Τελικά να μην σας τα πολύλογο μου ζήτησε τρείς φορές συγνώμη και ότι άθελα της θα το έκανα και δεν είχε την προδιάθεση για κάτι τέτοιο. Είδα μια αμηχανία στο πρόσωπο της, δεν ήξερε τη να μου πει εγώ συνεχίζω και της τονίζω ότι είμαστε μια δεμένη οικογένεια και ότι έχουμε μάθει μεταξύ μας να συζητάμε ότι μας συμβεί. Το καλό ήταν ότι έπιασε την κόρη μου και της ζήτησε και αυτής συγνώμη αν την πλήγωσε και ότι δεν είχε την πρόθεση αυτή και αν ξανά τύχει ξανά το ίδιο θα ήθελε να της το συζητήσει μαζί της και όχι να ανησυχήσει τους γονείς της. Δηλαδή εμείς να μην μάθουμε τίποτα, γιατί φαίνετε πως η κυρία τράπηκε. Εγώ της τόνισα της κόρης μου ότι εμείς είμαστε οι γονείς της και είμαστε υπεύθυνοι σε ότι θα της συμβεί και αν ξανά γίνει οτιδήποτε θα ήθελα να το μάθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο!

Την τιμά τη δασκάλα που ήταν ειλικρινής και ζήτησε συγνώμη. Εκανε ένα λάθος και το αναγνώρισε. Να σου πω, δεν είναι πολύ που είναι έτσι ειλικρινής. Εγώ έχω άλλες εμπειρίες που το παραδέχονται και μετά ρίχνουν το φταίξιμο της δικής τους συμπεριφοράς σε οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς.

 

Το καλό ήταν ότι έπιασε την κόρη μου και της ζήτησε και αυτής συγνώμη αν την πλήγωσε και ότι δεν είχε την πρόθεση αυτή και αν ξανά τύχει ξανά το ίδιο θα ήθελε να της το συζητήσει μαζί της και όχι να ανησυχήσει τους γονείς της.

Ναι, αυτό δεν το πολυ κατάλαβα... ωραίο ήταν που της ζήτησε να μη διστάσει να μιλά απευθείας μαζί της, αλλά νομίζω ότι είναι αντιπαιδαγωγικό να παροτρύνεις ένα παιδί να αποσιωπά από τους γονείς του κάτι που το απασχολεί.

Δύο βήματα μπροστά κι ένα πίσω... κλασική κατάσταση.

Μπράβο, όμως, που πήγες και μίλησες. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι γονείς διστάζουν και φοβούνται να το κάνουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...