Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική Διαφάνεια


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες και μέλλουσες μανούλες....

 

Εγώ είμαι στο δρόμο προς τη δόξα που λέω εγώ δηλαδή λίγο πρίν τον Β' επιπέδου. Η ερώτηση μου και η αγωνία μου όλο αυτό το διάστημα από την αυχενική διαφάνεια μέχρι και τώρα είναι το εξής και μακάρι να με καθησυχάσετε λίγο γιατί περνάω πάρα πολύ άσχημες στιγμές και σίγουρα δεν κάνει καλό και στο ζουζούνι.....

Το αποτέλεσμα της αυχενικής διαφάνειας ήταν για down (21) 1:4.947 και για τρισωμία 18+32 1:14.479.

Αυτό που έχει κάνει να βλέπω εφιάλτες αν και η γιατρός μου εξακολουθεί και λέει ότι το ποσοστό είναι πολύ καλό και θα δούμε και τον Β' επιπέδου είναι ότι το ΝΤ ήταν 2.5mm....

 

Ξέρετε κάτι για αυτό..????

 

Σας παρακαλώ help.........

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού η γιατρός σου λέει οτι το ποσοστό είναι καλό, να της έχεις εμπιστοσύνη. Γιατρός είναι, σίγουρα αυτή ξέρει καλύτερα από όλες εμάς.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν και μη στενοχωρίεσαι. Άλλωστε σε 1-2 εβδομάδες θα κάνεις την εξέταση και θα δείς οτι άδικα στενοχωριόσουν. Όλα θα πάνε καλά, θα το δείς. Να κάνεις θετικές σκέψεις!!!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο τον υπέρηχο για την αυχενική, δεν έκανες και το test papp-a?

 

αλλά όπως και να 'χει, μην το σκέφτεσαι, εγώ έκανα χτές την αυχενική και παρ' όλο που το NT είναι 1,2mm, τα ποσοστά για το σύνδρομο και την τρισωμία είναι σχεδόν ίδια με τα δικά σου.

Μην ξεχνάς πως παίζει ρόλο και η ηλικία οπότε μην ακούς άλλους αν έχουν μεγαλύτερο ποσοστο να μην έχουν το σύνδρομο.

Πάντως και εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό...

μην το σκέφτεσαι , όλα είναι τέλειααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ΝΤ έχει συνυπολογιστεί στην τελική πιθανότητα της αυχενικής διαφάνειας οπότε μην ανησυχείς. Επίσης, το ΝΤ είναι συνάρτηση του κεφαλογλουτιαίου μήκους και δεν θεωρείται μεγάλο νούμερο από μόνο του για όλες τις περιπτώσεις. Από αυτά που γράφεις δεν βλέπω γιατί να αγχώνεσαι. Αν πάλι περνάς δύσκολα, ζήτησε από το γιατρό να κάνεις αμνιοπαρακέντηση, είναι δικαίωμά σου. Εμένα ήταν πολύ ήσυχος για τα αποτελέσματα, μου είπε όμως ότι άμα μου έχει καρφωθεί καμιά περίεργη ιδέα η αμνιο είναι δική μου απόφαση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 11 months later...

καλησπερα σε ολες, θα ηθελα να μου πει οποια γνωριζει κατι για τιν αυχενικη διαφανια. θελω να ρωτισω:μπορω να παω στο ικα να την γραψω κ μετα να παω στον γυναικολογο μου που ειναι ιδιωτης κ να τιν κανω εκει, και μετα να παρω τα χρηματα μου πισω απο το ικα?? γιατι απο οσο ξερω αυτη η εξετασει αν τιν κανεις στον ιδιωτη κοστιζει 150 ευρο. σας ευχαριστω... :-P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες, θα ηθελα να μου πει οποια γνωριζει κατι για τιν αυχενικη διαφανια. θελω να ρωτισω:μπορω να παω στο ικα να την γραψω κ μετα να παω στον γυναικολογο μου που ειναι ιδιωτης κ να τιν κανω εκει, και μετα να παρω τα χρηματα μου πισω απο το ικα?? γιατι απο οσο ξερω αυτη η εξετασει αν τιν κανεις στον ιδιωτη κοστιζει 150 ευρο. σας ευχαριστω... :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα honda,

απο όσο ξέρω δεν γίνεται να στην γραψει το ΙΚΑ, αν εχεις ιδιωτη γιατρο κ μπορει να στην κανει την κανεις εκει και κανεις εξω μονο την αιματολογικη εξεταση που κοστιζει περιπου 70-80 ευρω.. Αλλιως τ ακανεις μαζι κ τα 2 εξω και ισως αν πας στο ΙΚΑ παρεις καποιο ποσο πισω..

Ρωτα το γιατρο σου αν γνωριζει κατι παραπάνω..

Ευχομαι με το καλο!!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα honda,

απο όσο ξέρω δεν γίνεται να στην γραψει το ΙΚΑ, αν εχεις ιδιωτη γιατρο κ μπορει να στην κανει την κανεις εκει και κανεις εξω μονο την αιματολογικη εξεταση που κοστιζει περιπου 70-80 ευρω.. Αλλιως τ ακανεις μαζι κ τα 2 εξω και ισως αν πας στο ΙΚΑ παρεις καποιο ποσο πισω..

Ρωτα το γιατρο σου αν γνωριζει κατι παραπάνω..

Ευχομαι με το καλο!!

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...:P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!Εγω οταν πηγα στο γιατρο του ικα να μου την γραψει μου ειπε οτι αργησα να παω και οτι δεν μπορουσε να μου την γραψει.

Σε αλλες κοπελες εδω μεσα στο φορουμ τις εχουν γραψει.Τωρα μαλλον ειναι θεμα σε τι γιατρο θα πεσεις.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα honda,

απο όσο ξέρω δεν γίνεται να στην γραψει το ΙΚΑ, αν εχεις ιδιωτη γιατρο κ μπορει να στην κανει την κανεις εκει και κανεις εξω μονο την αιματολογικη εξεταση που κοστιζει περιπου 70-80 ευρω.. Αλλιως τ ακανεις μαζι κ τα 2 εξω και ισως αν πας στο ΙΚΑ παρεις καποιο ποσο πισω..

Ρωτα το γιατρο σου αν γνωριζει κατι παραπάνω..

Ευχομαι με το καλο!!

 

το ικα δικαιολογει νομιζω τα αιματολογικα δηλ papp A.sτο γραφει ο ιατρος του ικα και μετα μετα με την αποδειξη περνεις καποια χρηματα πισω.οσο για την αυχενικη διαφανεια πρεπει να την κανεις σε καποιον που εχει πιστοποιηση για αυτη την εξεταση θα τους βρεις στη lista http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/11-13-week-scan/nuchal/

για αυτο και κοστιζει αρκετα ο υπερηχος στην πραξη ειναι ο β επιπεδου στο πρωτο τριμηνο.οι απλοι γυναικολογοι δεν εχουν τις γνωσεις να το κανουν

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα honda,

απο όσο ξέρω δεν γίνεται να στην γραψει το ΙΚΑ, αν εχεις ιδιωτη γιατρο κ μπορει να στην κανει την κανεις εκει και κανεις εξω μονο την αιματολογικη εξεταση που κοστιζει περιπου 70-80 ευρω.. Αλλιως τ ακανεις μαζι κ τα 2 εξω και ισως αν πας στο ΙΚΑ παρεις καποιο ποσο πισω..

Ρωτα το γιατρο σου αν γνωριζει κατι παραπάνω..

Ευχομαι με το καλο!!

 

το ικα δικαιολογει νομιζω τα αιματολογικα δηλ papp A.sτο γραφει ο ιατρος του ικα και μετα μετα με την αποδειξη περνεις καποια χρηματα πισω.οσο για την αυχενικη διαφανεια πρεπει να την κανεις σε καποιον που εχει πιστοποιηση για αυτη την εξεταση θα τους βρεις στη lista http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/11-13-week-scan/nuchal/

για αυτο και κοστιζει αρκετα ο υπερηχος στην πραξη ειναι ο β επιπεδου στο πρωτο τριμηνο.οι απλοι γυναικολογοι δεν εχουν τις γνωσεις να το κανουν

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ικα δικαιολογει νομιζω τα αιματολογικα δηλ papp A.sτο γραφει ο ιατρος του ικα και μετα μετα με την αποδειξη περνεις καποια χρηματα πισω.οσο για την αυχενικη διαφανεια πρεπει να την κανεις σε καποιον που εχει πιστοποιηση για αυτη την εξεταση θα τους βρεις στη lista http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/11-13-week-scan/nuchal/

για αυτο και κοστιζει αρκετα ο υπερηχος στην πραξη ειναι ο β επιπεδου στο πρωτο τριμηνο.οι απλοι γυναικολογοι δεν εχουν τις γνωσεις να το κανουν

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, κ κυριος για το φωτογραφικο υλικο!! να'σαι καλα!!!!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1 οι πιστοποιημενοι ιατροι στην ελλαδα οι οποιοι κανουν αυχενικη διαφανεια.εκει θα βρεις και για τις υπολοιπες εξετασεις β επιπεδου και doppler στην πραγματικοτητα ειναι οι μονοι γυναικολογοι οι οποιοι μπορουν να παρακολουθησουν σωστα μια κυηση απο την αρχη ως το τελος

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Διάγνωση συγγενών ανωμαλιών από το α' τρίμηνο της κύησης

 

Σημαντικές εξελίξεις έχουν σημειωθεί τα τελευταία χρόνια στα μέσα του προγεννητικού ελέγχου, με αποτέλεσμα ένας πολύ μεγάλος αριθμός συγγενών ανωμαλιών του εμβρύου να μπορεί πλέον να διαγνωσθεί από το πρώτο τρίμηνο της κύησης. Είναι γεγονός, τονίζουν οι ειδικοί, πως οι αλματώδεις εξελίξεις που έχουν συντελεσθεί τα τελευταία χρόνια στον τομέα της εμβρυομητρικής ιατρικής απαλλάσσουν τους γονείς από πολλά προβλήματα της κύησης, όπως το σύνδρομο Down.

Οι εξελίξεις αυτές ʽδείχνουνʼ και προς μια άλλη κατεύθυνση: οι γονείς δεν θα πρέπει να επιλέγουν το εάν ο τοκετός θα πρέπει να γίνει με φυσιολογικό τρόπο ή με καισαρική τομή βάσει των προσωπικών τους επιθυμιών, αλλά βάσει των επιστημονικών στοιχείων που τεκμηριώνουν ποια είναι η ασφαλέστερη μέθοδος για κάθε μητέρα και νεογέννητο.

κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης ιδιαίτερα χρήσιμα αποδεικνύονται το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας και ο βιοχημικός έλεγχος. Οι εξετάσεις αυτές μπορούν να διαγνώσουν σε μεγάλο βαθμό την ύπαρξη κάποιου σοβαρού προβλήματος στο έμβρυο, όπως είναι το σύνδρομο Down. Πρόκειται για μια ανωμαλία όπου το έμβρυο έχει ένα επιπλέον χρωμόσωμα στο γεννητικό υλικό του, με αποτέλεσμα το νεογέννητο να πάσχει από σοβαρή πνευματική καθυστέρηση. Υπολογίζεται ότι σε κάθε 700 κυήσεις θα γεννηθεί ένα παιδί με σύνδρομο Down, ενώ η πάθηση είναι συχνότερη σε έγκυες μεγαλύτερης ηλικίας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μια γυναίκα ηλικίας κάτω των 35 ετών αποκλείεται να κυοφορεί έμβρυο με αυτή την ανωμαλία, αν και συνήθως το σύνδρομο Down δεν κληροδοτείται από τους γονείς στο νεογέννητο.

το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας (ή υπερηχογράφημα πρώτου τριμήνου της κύησης) διενεργείται σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα της κυήσεως (ηλικία κυήσεως μεταξύ 11 εβδομάδων και 13 εβδομάδων και 6 ημερών). Γίνεται μέτρηση του πάχους του υγρού στον αυχένα του εμβρύου, το οποίο ονομάζεται αυχενική διαφάνεια.

Αυξημένο πάχος στη μέτρηση σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο για σύνδρομο Down και άλλες γενετικές και χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Η προσφορά αυτού του υπερηχογραφήματος στην κύηση δεν περιορίζεται στη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας και μόνο. Έχει και άλλα πλεονεκτήματα όπως:

• Την επιβεβαίωση της πραγματικής ηλικίας της εγκυμοσύνης (σε έγκυες με ασταθή κύκλο, παρουσίας ψευδοπεριόδου, κ.α)

• Τον έλεγχο της ομαλής ανάπτυξης του εμβρύου

• Τη διάγνωση της πολύδυμης κύησης

• Άλλες χρωμοσωμικές ανωμαλίες και γενετικά σύνδρομα

• Τον πρώιμο έλεγχο της εμβρυϊκής ανατομίας

Ωστόσο θα χρειαστεί να επανελεγχθεί η ανατομία του εμβρύου και κατά το δεύτερο τρίμηνο της κύησης (με το υπερηχογράφημα Β΄ επιπέδου), τόνισε ο κ. Κρεατσάς, όπου το έμβρυο έχει μεγαλώσει και τα όργανά του ελέγχονται καλύτερα. Η ευαισθησία της μέτρησης της αυχενικής διαφάνειας στη διάγνωση του συνδρόμου Down είναι περίπου 65% (δηλαδή στα 10 έμβρυα με σύνδρομο Down η εξέταση αυτή θα διαγνώσει τα 6 ή 7).

Η παρουσία ρινικού οστού στο έμβρυο σε αυτή την ηλικία κυήσεως μειώνει περαιτέρω τον κίνδυνο για σύνδρομο Down, ενώ η απουσία του τον αυξάνει. Επίσης υπάρχουν και άλλοι προγνωστικοί δείκτες που μετριούνται στο υπερηχογράφημα πρώτου τριμήνου του εμβρύου (Doppler φλεβώδους πόρου, Doppler τριγλώχιναs βαλβίδας, γωνία προσώπου), η συνεκτίμηση των οποίων μπορεί να μειώνει περαιτέρω τον κίνδυνο για σύνδρομο Down.

Η λήψη αίματος από την έγκυο που γίνεται την ίδια μέρα με το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας και η μέτρηση βιοχημικών δεικτών (PAPP-A, ελεύθερη β – HCG ) αυξάνει ακόμη περισσότερο την πιθανότητα ανίχνευσης του συνδρόμου Down. Ενώ η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας από μόνη της έχει ευαισθησία περίπου 65% όπως αναφέρθηκε, με την προσθήκη της ανίχνευσης του ρινικού οστού και των μετρήσεων αυτών των βιοχημικών δεικτών η ευαισθησία ανέρχεται στο 90-95%. Ως όριο αυξημένου κινδύνου (παθολογικό τεστ) έχει τεθεί το 1/300.

Αυτό σημαίνει ότι όταν προκύπτει κίνδυνος μεγαλύτερος από αυτόν (π.χ 1/150) θεωρείται ότι είναι αποδεκτό το έμβρυο να ελεγχθεί περαιτέρω για χρωμοσωμικές ανωμαλίες με λήψη τροφοβλάστης (χοριακής λάχνης) ή αμνιοπαρακέντηση. Η τελική απόφαση για το αν θα γίνει αυτός ο έλεγχος θα ληφθεί από το ζευγάρι, αφού αυτό συνεκτιμήσει τον κίνδυνο αποβολής (περίπου 1%) από αυτές τις επεμβατικές μεθόδους διάγνωσης (τροφοβλάστη, αμνιοπαρακέντηση). Ωστόσο τα περισσότερα έμβρυα που θεωρούνται ως υψηλού κινδύνου για χρωμοσωμικές ανωμαλίες μετά το πέρας των παραπάνω επεμβατικών εξετάσεων, θα είναι απολύτως φυσιολογικά

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...