Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.


Recommended Posts

Γνωριζετε να μου προτεινετε πσιδικο σταθμο με την μερα στο Ηρακλειο Κρητης.Εχω ενα κοριτσακι 2 χρονων και θα ηθελα να την γραψω δοκιμαστικα για ενα μηνα χωρις να εχω δεσμευση να συνεχισει ολο το χρονο .Η μικρη δεν εχει βγαλει ακομα τον μπεμπιλινο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάνε αναζήτηση στο forum για Δραστηριότητες - Εκδηλώσεις για παιδιά στο Ηράκλειο Κρήτης. Εκεί λένε για κάποιον Family που ανήκει στη Μαριλού και είναι στην Ιωνίας ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε να μου προτεινετε πσιδικο σταθμο με την μερα στο Ηρακλειο Κρητης.Εχω ενα κοριτσακι 2 χρονων και θα ηθελα να την γραψω δοκιμαστικα για ενα μηνα χωρις να εχω δεσμευση να συνεχισει ολο το χρονο .Η μικρη δεν εχει βγαλει ακομα τον μπεμπιλινο.

 

Εγώ πάλι ξέρω για ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει. Δεν ξέρω τι διαφορά έχει ακριβώς σε σχέση με τον παιδικό σταθμό, εμένα το ίδιο μου φαίνεται! :shock::shock::shock:

 

Πήγαν πέρισυ για μια χρονιά τα ανίψια μου έτσι όποτε ήθελαν, χωρίς να πηγαίνουν με το μήνα. Είναι και καινούριος παιδικός, νομίζω πέρισυ ήταν η δεύτερη χρονιά. Είναι στον Μασταμπά και το λένε "Κυψέλη". Βασικά ήταν και φτηνά νομίζω (έτσι μου έλεγε η ξαδέρφη μου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης ρωτα πίσω απο το μυθος λαντ ακριβως απεναντι απο το κτηματολόγιο, στη μαγική αυλή 2810224893 ανοιχτα απο τις 7μισι το πρωι ως τις 4μισι το απογευμα

 

εδω δεχονται απο 2 ετων παιδακια και δεχονται μπεμπιλινο....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λόγω ωραρίου μάλλον θα πάμε για Δευτέρα-Παρασκευή, αλλά καλό είναι να έχουμε υπόψη και δημιουργική απασχόληση για όποτε χρειαστεί.

Έχω ακούσει καλά λόγια για τη δημιουργία, αλλά δεν ξέρω αν δέχεται παιδιά έτσι, τυχαία.

Μπορεί κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει σχετικά με τον καινούριο παιδικό που έχει ανοίξει στον Κατσαμπά, ζουζούνια λέγεται , διάβασα στην ιστοσελίδα του πως δέχεται με την ώρα παιδιά. Εσείς έχετε πάει τα μικρά σας...; Είναι ωραίο το περιβάλλον; Πείτε καμιά γνώμη, αν είναι καλά να κλείσω ένα ραντεβού να το δω κι από κοντά....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρός το παρόν πήγαμε στη μπομπιρούπολη που είναι στη Γερωνυμάκη δίπλα στο Σαββοικδάκη.....δεν ξέρω αν έχετε άποψη εμάς μας έρχεται οικονομικά με το μήνα πληρώνουμε.....για μένα πάντως σε καμία περίπτωση ένα κέντρο σαν και αυτό δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα σχολείο.......τα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης για μένα είναι πολύ καλά parking παιδιών.......τουλάχιστον από την εμπειρία μου από τη μπομπιρούπολη....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρός το παρόν πήγαμε στη μπομπιρούπολη που είναι στη Γερωνυμάκη δίπλα στο Σαββοικδάκη.....δεν ξέρω αν έχετε άποψη εμάς μας έρχεται οικονομικά με το μήνα πληρώνουμε.....για μένα πάντως σε καμία περίπτωση ένα κέντρο σαν και αυτό δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα σχολείο.......τα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης για μένα είναι πολύ καλά parking παιδιών.......τουλάχιστον από την εμπειρία μου από τη μπομπιρούπολη....

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... Τι είναι η Μπομπιρούπολη? Δεν το έχω ξανακούσει. Δέχεται ΕΣΠΑ, αν γίνει φέτος; Για τα Ζουζούνια στον Κατσαμπά ξέρες τι παίζει; έχω ραντεβού τη Δευτέρα με την υπεύθυνη, δεν ξέρω τι πρόκειται να δω... Μόνο τιμές καλές βλέπω στο σαιτ τους. Εγώ βέβαια θα ρωτήσω πιο πολύ για πενθήμερο, λόγω δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... Τι είναι η Μπομπιρούπολη? Δεν το έχω ξανακούσει. Δέχεται ΕΣΠΑ, αν γίνει φέτος; Για τα Ζουζούνια στον Κατσαμπά ξέρες τι παίζει; έχω ραντεβού τη Δευτέρα με την υπεύθυνη, δεν ξέρω τι πρόκειται να δω... Μόνο τιμές καλές βλέπω στο σαιτ τους. Εγώ βέβαια θα ρωτήσω πιο πολύ για πενθήμερο, λόγω δουλειάς.

 

2 καλοί παιδικοί σταθμοί που έχω ακούσει είναι η λιλιπούπολη, η ροδομηλιά και η Δημιουργία ....στο δεύτερο όμως όπως έχω γράψει και σε άλλο post είναι πιο αυστηροί γενικά με τα παιδιά......για τα ζουζούνια δεν ξέρω καθόλου......η Μπομπιρούπολη είναι ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης έρχεται πολύ οικονομικά αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν παιδκό σταθμό........είναι απλά ένα πολύ καλό parking παιδιών....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 καλοί παιδικοί σταθμοί που έχω ακούσει είναι η λιλιπούπολη, η ροδομηλιά και η Δημιουργία ....στο δεύτερο όμως όπως έχω γράψει και σε άλλο post είναι πιο αυστηροί γενικά με τα παιδιά......για τα ζουζούνια δεν ξέρω καθόλου......η Μπομπιρούπολη είναι ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης έρχεται πολύ οικονομικά αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν παιδκό σταθμό........είναι απλά ένα πολύ καλό parking παιδιών....

 

Τι να πω... Εμένα με νοιάζει και το οικονομικό, και να το προσέχουν το παιδί μου όπως το προσέχω κι εγώ σπίτι μου, όχι να του κάνουν όλα τα χατήρια... Δεν ξέρω τι εννοείς πάρκινγκ, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει εκπαιδευτικό πρόγραμμα και ακολουθείται από τις νηπιαγωγους (δεν κάνουν όλοι καλά τη δουλειά τους... δυστυχώς), εγώ θα έμενα ευχαριστημένη... Στη Μπομπιρούπολη μάλλον θα πάω στο επόμενο ρεπό, από βδομάδα. Μήπως ξέρεις τι τιμές έχει η Λιλιπούπολη;

Λοιπόν, ιδού οι πρώτες μας εντυπώσεις από τα Ζουζούνια... Της άρεσε πολύ ο χώρος και τα άλλα παιδιά, ο κήπος απέξω, αλλά κατά τη γνώμη μου παρόλο που έιναι ωραία διαμορφωμενο, θέλει ένα βαψιματάκι!!!! Σχετικά με δραστηριότητες, μου είπαν πολλά πράγματα οι κοπέλες εκεί, τα μισά αν τα κάνουν στην πράξη θα μετράμε του χρόνου! Αυτά... Στο ψάξιμο λοιπόν να βρούμε τον καλύτερο παιδικο.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Εμένα με νοιάζει και το οικονομικό, και να το προσέχουν το παιδί μου όπως το προσέχω κι εγώ σπίτι μου, όχι να του κάνουν όλα τα χατήρια... Δεν ξέρω τι εννοείς πάρκινγκ, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει εκπαιδευτικό πρόγραμμα και ακολουθείται από τις νηπιαγωγους (δεν κάνουν όλοι καλά τη δουλειά τους... δυστυχώς), εγώ θα έμενα ευχαριστημένη... Στη Μπομπιρούπολη μάλλον θα πάω στο επόμενο ρεπό, από βδομάδα. Μήπως ξέρεις τι τιμές έχει η Λιλιπούπολη;

Λοιπόν, ιδού οι πρώτες μας εντυπώσεις από τα Ζουζούνια... Της άρεσε πολύ ο χώρος και τα άλλα παιδιά, ο κήπος απέξω, αλλά κατά τη γνώμη μου παρόλο που έιναι ωραία διαμορφωμενο, θέλει ένα βαψιματάκι!!!! Σχετικά με δραστηριότητες, μου είπαν πολλά πράγματα οι κοπέλες εκεί, τα μισά αν τα κάνουν στην πράξη θα μετράμε του χρόνου! Αυτά... Στο ψάξιμο λοιπόν να βρούμε τον καλύτερο παιδικο.....

 

εγώ τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καλύτερα να μην είναι ένα στυλ επιχείρησης και να είναι πιο πολύ οικογενειακό το κλίμα.....το να σου δείχνουνε ένα κάρο αίθουσες από τις οποίες μόνο σε μια θα είναι το παιδί σου το να σου λένε διάφορα φρου φρου κι αρώματα εμένα δεν με καλύπτει......ούτε η αυλή με νοιάζει πολύ υπό την έννοια ότι τις περισσότερες φορές και το χειμώνα ειδικά τα παιδιά είναι μέσα......όλο το θέμα είναι οι δραστηριότητες που κάνουνε και η δασκάλα που θα σου τύχει να αγαπάει αυτό που κάνει......πήγαμε στη λιλιπούπολη σε εντυπωσιάζει ο χώρος αλλά όλο αυτό το στυλ της "στημένης" χλιδής δεν μου αρέσει.....σε αυτήν την κατηγορία ανήκουνε τόσο η Δημιουργία όσο και η ροδομηλιά..στη μεν πρώτη σήμερα έμαθα ότι έτυχε ένα παιδί να φέρει εργασία στο σπίτι που την είχε κάνει η δασκάλα και όχι το ίδιο και αυτό είναι ότι χειρότερο......

Σήμερα το πρωί έκανα μια βόλτα και από το "μουσικό εργαστήρι" που είναι στη Μίνωος....εκεί δεν υπάρχει αυλή ,δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο (εμείς μένουμε σχεδόν δίπλα και δεν μας νοιάζει) και στα παιδιά δίνουνε ένα τοστ και μια πορτοκαλάδα για δεκατιανό και αν θες πηγαίνεις εσύ το μεσημεριανό ή παίρνεις πιο νωρίς το παιδί και το ταίζεις στο σπίτι......όλα αυτά μέχρι τώρα φαίνονται αρνητικά.....είναι όμως τέτοια η ζεστασιά με την οποία μας αντιμετώπισε η Μαρία η Ιδιοκτήτρια η οποία σημειωτέον έχει κάνει μουσικές σπουδές και καθοδηγεί τα παιδιά μέσα και από τη μουσική που μας έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση......δεν είδαμε κάποιον επιχειρηματία είδαμε έναν σωστό άνθρωπο που προσπαθούσε να μας δώσει και κάποιες συμβουλές για κάποια πράγματα....η κουμπάρα μας μας το σύστησε πήγε εκεί το πρώτο μικρό παιδί της και όταν το παιδί έφτασε στο δημοτικό από ότι μας είπε τη ρωτούσανε σε ποιο παιδικό τα είχε πάει......κόστος?150 ευρώ για ένα παιδί αλλά φυσικά με τα μείον που σας είπα παραπάνω.....αξίζει αν δεν θέλετε λεωφορειάκι και αν δεν σας νοιάζει το θέμα του φαγητού όπως εμείς και δεν εντυπωσιάζεστε από μεγάλους χώρους,κήπος και δε συμμαζεύεται και έχετε στο μυαλό σας ότι το παν είναι η ποιότητα της δουλιάς της δασκάλας να το επισκεφτείτε.....ξαναλέω ότι σαν χώρος δεν έχει καμία σχέση με τα γνωστά προαναφερόμενα..όμως εγώ σήμερα προσγειώθηκα στην πραγματικότητα και είπα και στη γυναίκα μου ότι είναι πρόκληση σήμερα με την κρίση που υπάρχει να σε εκμεταλλεύονται και να βλέπουνε το παιδί σου σαν ένα όπως όλα τα υπόλοιπα και να μετράνε κεφάλια....μιλάμε για ένα παιδικό σταθμό ο οποίος δεν είναι πολυδιαφημιζόμενος, το παιδί θα μάθει μέσα και από τη μουσική.Και στην τελική από αυτά μου μέχρι τώρα έχω ακούσει και ενώ μέχρι τώρα ήμουνα προσανατολισμένος αλλού αναθεώρησα αυτα που είχα στο μυαλό μου......και για μένα είναι λίγα χρήματα αυτά που παίρνουνε για τη δουλιά που κάνουνε......εννοείται ότι δεν κατηγορώ κανένα άλλο άνθρωπο και καμιά άλλη επιχείρηση απλά κάπου η όλη ιστορία έχει γίνει εμπόριο και σήμερα κατάλαβα ότι μπορείς να έχεις και καλύτερα αποτελέσματα κιόλας χωρίς να δώσεις ένα κάρο χρήματα......είναι προφανές βέβαια ότι η μεγάλη διαφορά στην τίμη έχει να κάνει κυρίως με το ότι δεν υπάρχει λεωφορειάκι και το θέμα του φαγητού.....τελειώνοντας θέλω να πω ότι όπου κι αν επιλέξει κανείς να πάει το παιδί καλό είναι να μετρήσει πρώτα από όλα τη ζεστασιά των ανθρώπων.....

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι μετα απο 2 χρονια σχεδον για να προσθεσω πως τελικα πηγα τη κορη μου στη μαγικη αυλη απο περσι το μαιο 2012 και πηγαινει ακομα καθημερινα. ειμαι πολυ ευχαριστημενη. λιγα παιδακια και μαθαινουν πραγματα. κανανε και καλοκαιρινη γιορτη, μας δινουνε 2 φορες τη χρονια φακελο με εργασιες, μαθαινουν τραγουδακια και πολλα πραγματα εγω δε το περιμενα. μαλιστα τα "μεγαλα" ( περιπου 4 ετων) μαθανε την αβ και τα γραμματα μεσω ζωγραφικης και κουφαθηκα γιατι η κορη μου ξαφνικα στα 3,5 μια μερα ηρθε κ μου γραψε το ονομα της. δε το θεωρω φυλαξη. ειναι παραπανω. στη μπομπιρουπολη παμε τα σαββατα και δε μπορω να εκφερω αποψη πληρη.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι μετα απο 2 χρονια σχεδον για να προσθεσω πως τελικα πηγα τη κορη μου στη μαγικη αυλη απο περσι το μαιο 2012 και πηγαινει ακομα καθημερινα. ειμαι πολυ ευχαριστημενη. λιγα παιδακια και μαθαινουν πραγματα. κανανε και καλοκαιρινη γιορτη, μας δινουνε 2 φορες τη χρονια φακελο με εργασιες, μαθαινουν τραγουδακια και πολλα πραγματα εγω δε το περιμενα. μαλιστα τα "μεγαλα" ( περιπου 4 ετων) μαθανε την αβ και τα γραμματα μεσω ζωγραφικης και κουφαθηκα γιατι η κορη μου ξαφνικα στα 3,5 μια μερα ηρθε κ μου γραψε το ονομα της. δε το θεωρω φυλαξη. ειναι παραπανω. στη μπομπιρουπολη παμε τα σαββατα και δε μπορω να εκφερω αποψη πληρη.

 

εγώ τα παιδιά μου που τα πηγαίνω στη μπομπιρούπολη δεν είδα ποτέ να μου φέρνουνε μία εργασία στο σπίτι.....για μένα όταν μια νηπιαγωγός έχει 20-25 παιδιά δουλιά δεν μπορεί να κάνει κι ας έχει τις καλύτερες προθέσεις κι ας είναι και η καλύτερη......για μένα είναι μόνο για φύλαξη δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει ένα παιδικό σταθμό......ο άνθρωπος που το έχει είναι ευγενέστατος αλλά φαντάζεστε πώς μπορεί ένα παιδί να κάνει εργασίες κ.λ.π όταν κάθε λίγο και λιγάκι έρχεται ο κάθε γονιός να πάρει το παιδί του και να φύγει?διότι κάποιοι κλείνουνε με το μήνα άλλοι με την ώρα ότι ώρα θέλει ο καθένας παίρνει το παιδί του και φεύγει......αυτό για μένα δεν λέγεται σχολείο λέγεται μια πολύ καλή φύλαξη σε ένα χώρο πολύ καλό....ακόμα και αν σας δείξανε κάποιες δραστηριότητες που δήθεν κάνουνε τα παιδιά δεν μπορεί να είσαι σίγουρος αν τις κάνουνε (αν κάνανε θα τις γυρίζανε τα παιδιά στο σπίτι) διότι δεν αφήνουνε τους γονείς να πάνε να δούνε τι γίνεται......(αυτό το καταλαβαίνω διότι δεν είναι εύκολο κάθε λίγο και λιγάκι να έρχεται ο κάθε γονιός για να βλέπει το χώρο και τα παιδάκια τι ακριβώς κάνουνε διότι πολλοί στο κάτω κάτω γονείς θα σου πούνε τι γίνεται εδώ).....για μένα η μπομπιρούπολη είναι ένα πάρα πολύ καλό και προσεγμένο parking παιδιών αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι σχολείο όπως είναι ένας παιδικός σταθμός.......σίγουρα αν το παιδί δεν έχει ποτέ πάει σε οτιδήποτε μόνο η κοινωνικοποίηση το να είναι με άλλα παιδάκια θα του κάνει καλό αλλά για μένα είναι μια προσωρινή λύση και σίγουρα η καλύτερη λύση για μια μητέρα που μπορεί να θέλει να κάνει τα ψώνια της και να αφήσει κάποιες ώρες το παιδί της...σχολείο όμως που να βασιστείς εκεί ώστε μετά από καιρό να είναι έτιμο να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του νηπιαγωγείου και του δημοτικού δεν είναι......και δεν θα μπορούσε να είναι....αυτή ειναι η γνώμη μου........

Link to comment
Share on other sites

.τελειώνοντας θέλω να πω ότι όπου κι αν επιλέξει κανείς να πάει το παιδί καλό είναι να μετρήσει πρώτα από όλα τη ζεστασιά των ανθρώπων.....

 

 

 

Πω πω, μες το μυαλό μου είσαι!!! Και για μένα η ανθρωπιά που θα δείξει ο κάθε επιχειρηματίας μετράει πολύ. . Όχι απρόσωποι άνθρωποι, μόνο με τα ευρώ να σε μετράνε...

Ναι αυτό με το λεωφορείο και το φαγητό ισχύει, μας το ειπανε και στα ζουζουνια που πηγαμε, δεν εχει ουτε μεταφορά στο σπίτι ουτε φαγητο. Για το φαγητο δε με νοιάζει, αλλά η απόσταση είναι κάπως θέμα και μάλλον θα προτιμήσουμε κάτι πιο κοντά σε μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πω πω, μες το μυαλό μου είσαι!!! Και για μένα η ανθρωπιά που θα δείξει ο κάθε επιχειρηματίας μετράει πολύ. . Όχι απρόσωποι άνθρωποι, μόνο με τα ευρώ να σε μετράνε...

Ναι αυτό με το λεωφορείο και το φαγητό ισχύει, μας το ειπανε και στα ζουζουνια που πηγαμε, δεν εχει ουτε μεταφορά στο σπίτι ουτε φαγητο. Για το φαγητο δε με νοιάζει, αλλά η απόσταση είναι κάπως θέμα και μάλλον θα προτιμήσουμε κάτι πιο κοντά σε μας...

 

Πήγες Μίνωος στο μουσικό εργαστήρι ή αλλιώς Ωδή?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πήγες Μίνωος στο μουσικό εργαστήρι ή αλλιώς Ωδή?

Με συγχωρείς για τη ... μηνιαια καθυστέρηση, δν προλαβαίνω ούτε να φάω... Όχι δεν πήγαμε! Δε μας πηραν στο Εσπα και ακομη να καταλήξω, θα προτιμήσω το πιο οικονομικό.... :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα!επανέρχομαι στο θέμα για να ρωτήσω την άποψή σας για παιδικούς σταθμούς στο Ηράκλειο? Ποιες είναι οι εμπειρίες σας με παιδικούς σταθμούς και δημιουργικές απασχολήσεις?? Τι θα επιλέγατε ή τι έχετε επιλέξει και με τι κριτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...