Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτίσια+γενέθλια μαζί.τούρτα στο κέντρο.τι γλυκό στην εκκλησία;


mariantinos

Recommended Posts

Εντός των ημερών θα κλείσω εκκλησία για 30 αυγούστου.στις 31 έχουμε γενέθλια οπότε λέω να κόψουμε κ τούρτα στο

γλέντι.τι γλυκό όμως να μοίρασουμε στην εκκλησία;πω πω αυτό δεν θα είναι βαφτιση,το πάρτυ της θερμίδας θα είναι!θα έχουμε βαφτιση με θέμα αστερίες.ίσως προσθέσω κ κοχύλια στο ντεκόρ κ στο όλο θέμα.θα είναι σχετικά κλειστή με κοντινούς συγγενείς κ λίγους φίλους . παιδιά δεν θα υπάρχουν. Βοήθειαααα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου θα κοψεις τουρτα στο κεντρο, μπορεις να μην δωσεις γλυκο στην εκκλησια... Εγω δηλαδη ετσι θα εκανα...

 

Με την προυπόθεση, όμως, όλοι οι καλεσμένοι της βάφτισης να είναι & στο τραπέζι...

 

Εγώ, πάλι, θα έδινα ή χωνί με λιχουδίτσες ή βαζάκι με γλυκό κουταλιού.

Link to comment
Share on other sites

Τα βαζάκια ακριβούτσικα δεν είναι;ξέρετε τιμές πάνω κάτω;τα χωνακια απ ότι ξέρω για παιδιά δεν είναι;ναι ψάχνω κατι που να μην είναι τύπου:ΠPEΠEI να το φάω τώρα γιατί μετά θα λιώσει.η μπομπονιερα θα είναι μάλλον σε κουτί ίσως κ σε πουγκί.να βάλω μέσα κ καραμέλες κ τέτοια;αχ δεν ξέρω...

Ελένη αν δεν είχα τούρτα κατι παστοειδες θα έκανα αλλά θα πάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες, τότε, ανάλογα με την μπομπονιέρα, να κάνεις τ'αντίστροφο με κανένα τυλιχτό. Αν κάνεις δλδ πουγκί μπομπονιέρα, κουτάκι με τυλιχτό κλπ...

Δε, αν κάνεις πουγκί με γλυκάκι, μπορείς να τα κάνεις & μόνη σου & να σου βγει πιο οικονομικό...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο χρονος μου είναι παρά πολύ περιορισμένος.έχουμε περίπτερο το οποίο το δουλεύω εγώ με τον Ντίνο κ ο Ντίνος έχει κ την δίκη του δουλειά κ λείπε 10 ώρες την μέρα!εγώ τυχαίνει να κάτσω κ 12 ώρες την μέρα.εχω αναλάβει να κάνω όλα τα υπόλοιπα.μπομπον,προσλητηρια κτλ.εγώ θα κάνω έρευνα για μαγαζί εγώ τα κάνω γενικά όλα.δεν θα αντέξω να κάνω κ γλυκό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο χρονος μου είναι παρά πολύ περιορισμένος.έχουμε περίπτερο το οποίο το δουλεύω εγώ με τον Ντίνο κ ο Ντίνος έχει κ την δίκη του δουλειά κ λείπε 10 ώρες την μέρα!εγώ τυχαίνει να κάτσω κ 12 ώρες την μέρα.εχω αναλάβει να κάνω όλα τα υπόλοιπα.μπομπον,προσλητηρια κτλ.εγώ θα κάνω έρευνα για μαγαζί εγώ τα κάνω γενικά όλα.δεν θα αντέξω να κάνω κ γλυκό!

 

idia periptosi eimai kai ego mariantino kai gia to logo oti tha exo tourta sto magazi meta, ekleisa pagotatzi gia glikaki stin ekklisia.pos sou fainetai san idea;

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

idia periptosi eimai kai ego mariantino kai gia to logo oti tha exo tourta sto magazi meta, ekleisa pagotatzi gia glikaki stin ekklisia.pos sou fainetai san idea;

 

Αχ θα με βρίσετε τώρα γιατί ζητάω λαγούς με πετραχείλια. Υπάρχει κ οικονομικό πρόβλημα κ δεν θέλω να ξεφεύγει πολύ.αν κ όπως είπα θέλω να είναι κατι το οποίο δεν θα χρειάζετε να το φάνε άμεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δε θέλεις να τρώγεται εκείνη την στιγμή, αλλά να μπορούν να φάνε το γλυκό και μετά στο σπίτι τους, υπάρχουν οι εξής επιλογές:

1. Βαζάκια με γλυκό κουταλιού

2. Μπισκότα σε σχήματα, με γλάσο

3. Σοκολάτες σε σχήματα ή σκέτες

4. Έτοιμα τυλιχτά γλυκάκια σοκολατένια ή με ξηρούς καρπούς

5. Αμυγδαλωτά (αν βρεις αυθεντικά, πες μου και μένα...γιατί τα ψάχνω)

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ θα με βρίσετε τώρα γιατί ζητάω λαγούς με πετραχείλια. Υπάρχει κ οικονομικό πρόβλημα κ δεν θέλω να ξεφεύγει πολύ.αν κ όπως είπα θέλω να είναι κατι το οποίο δεν θα χρειάζετε να το φάνε άμεσα

 

den zitas lagous me petraxeilia giati kai emas mi fantasteis oti mas perissevoun ta lefta , vrika omos pagotatzi me kostos 1,20 to tmx poly kalo me diko tou pagoto eggiimeno giati pigainei kai se nipiagogia kai dinei. einai foveros kai dokimasmenos. ektos vevaia kai an psaxneis kati pio oikonomiko.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

Εαν όλοι οι καλεσμένοι στη βάφτιση είναι μετά και στο τραπέζι, δεν είναι λίγο υπερβολή και γλυκό στην εκκλησία και τούρτα μετά?

Εάν πάντως καταλήξεις στο να δώσεις γλυκό, θα πρότεινα το αμυγδαλωτό. Το βάζεις στην τσέπη, δεν λιώνει και αρέσει σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάντως καταλήξεις στο να δώσεις γλυκό, θα πρότεινα το αμυγδαλωτό. Το βάζεις στην τσέπη, δεν λιώνει και αρέσει σε όλους.

 

...πού θα βρούμε όμως καλό αμυγδαλωτό, αυθεντικό, μαστιχωτό, μυρωδάτο???

Αν κάποια γνωρίζει πού, ακόμη μακρυά και από την Αθήνα...ας το γράψει...πλιιιιιιζ

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

...πού θα βρούμε όμως καλό αμυγδαλωτό, αυθεντικό, μαστιχωτό, μυρωδάτο???

Αν κάποια γνωρίζει πού, ακόμη μακρυά και από την Αθήνα...ας το γράψει...πλιιιιιιζ

 

Δεν ξέρω ποια αμυγδαλωτά εννοείται εσείς, εγώ πάντως λέω για τα υδρέικα, αυτά με τη ζάχαρη άχνη που είναι σαν αχλαδάκια. Ομολογώ ότι εμένα τα φτιάχνει η αδελφή μου και είναι άπαιχτα. Η αλήθεια είναι ότι καλό αμυγδαλωτό σε ζαχαροπλαστείο βρίσκεις πια πολύ δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλεναδα να σου πω δυο περιπτωσεις σε μας το γλυκο που καναμε ηταν cheescake φανταστικο,εβλεπα τον κοσμο να το τρωει κατευθειαν μετα την βαφτιση και αλλοι να το παιρνουν σπιτι οπως εγω ή να το τρωνε στο κεντρο..δε παθαινει τιποτα,ουτε λιωνει ουτε σταζει...

την κυριακη αυτην πηγαμε και σε μια αλλη βαφτιση,μας δωσανε γλυκο στην εκκλησια προφιτερολ και το εφαγα(του αντρα μου το πηραμε σπιτι,δε επαθε κατι)..πηγαμε στο γλεντι και μας εδωσαν και ραβανι με παγωτο,το τσακισα και αυτο..

θελω να καταληξω οτι ασχετα αν φας πριν γλυκο,μετα το γευμα θελεις να ξαναφας κατι...παντως αυτο με το παγωτο πολυ δροσιστικο..

Link to comment
Share on other sites

μαρια ειδα κατι ταπερακια να τα πω με μαλλι τησ γριας αν θελεις οπωςδηποτε να δωσεις γλυκο... εγω αν ειχα κεντρο μετα και τουρτα δεν θα εδινα

 

κικο αν μπορεις στειλει μου πμ τα τηλ του παγωτατζη ερχεται αθηνα?

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

mariantinos και εμείς πάντως που θα κάνουμε βάφτιση και γενέθλια μαζί, δεν θα έχω γλυκάκι μετά την εκκλησία. Θα ακολουθήσει φαγητό έξω από την εκκλησία, όπου θα είναι όλοι καλεσμένοι, οπότε το γλυκάκι τους (τούρτα και παγωτάκια) θα το φάνε μετά το φαγητό τους να το ευχαριστηθούν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Kiko μήπως μπορείς να μου στείλεις το τηλ του παγωτατζή? Είναι πολύ καλή η τιμή γιατι το έψαξα κι εγώ και όλες οι εταιρείες ζητούσαν γύρω στα 3 €. Εμείς βαφτίζουμε 29 αυγούστου βραδακι και το παγωτό το βρίσκω αρκετα δροσιστικό αρκεί να είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Kiko μήπως μπορείς να μου στείλεις το τηλ του παγωτατζή? Είναι πολύ καλή η τιμή γιατι το έψαξα κι εγώ και όλες οι εταιρείες ζητούσαν γύρω στα 3 €. Εμείς βαφτίζουμε 29 αυγούστου βραδακι και το παγωτό το βρίσκω αρκετα δροσιστικό αρκεί να είναι καλό!

 

 

λοιπόν σας βάζω το κινητό του παγωτατζή που ανέφερα παραπάνω τον λένε κ. Χάρη είναι πολύ καλούλης αλλά πάνω απ'όλα έχει εγγυημένο παγωτό γιατί όπως έγραψα πηγαίνει σε νηπιαγωγείο.

μπορείτε να του πείτε (εφόσον σας ρωτήσει) ότι το τηλέφωνο του το βρήκατε από το νηπιαγωγείο που πηγαίνει δεν θυμάμαι όμως ποιο είναι γιατί εγώ δεν ανέφερα τίποτα απλά τον πήρα και κανόνισα την ημερομηνία.

6945535005

210 5310401

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

mariantinos, εγω θα προτεινα τα μικρα κλασικα παστακια με το ονομα του μωρου επανω που ειναι και οικονομικα, και οτι σου μεινει απο αυτους που δεν θα παρουν ή τα παιρνεις εσυ ή τα μοιραζεις μαζι με την τουρτα στο τελος, εγω ετσι ειχα κανει και στον δικο μου γιατι λοιπον να πονοκεφαλιαζεις απο την στιγμη που δεν εχεις και χρονο?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Μαριαντίνο που την βάφτιση του γιου μου την συνδύασα με τα γενεθλιά του έκοψα και έδωσα μία και καλή την τούρτα των γενεθλίων...Βέβαια το εκκλησάκι με το μέρος που γινόταν το γλέντι ήταν δχεδόν δίπλα...Τόσο απαραίτητα έιναι τελικά το γλυκάκι στην εκκλησία ή μήπως μπορέις να το αποφύγεις?Λέω μήπως ...γιατί εγώ δεν θα έιχα πρόβλημα εάν δεν έπαιρνα γλυκάκι αλλά μία και καλή την τούρτα...Ασχετο αλλά μόλις θυμήθηκα ότι εγώ είχα βάλει και παγωτό στο γλέντι .Παρόλα αυτά οσα σου είπα παραπάνω εξακολουθούν να ισχύουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...