Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!!!!πρωτα σημαδια γαστρεντεριτιδας!!!


Recommended Posts

προχθες ηρθε μια φιλη με το μωρο της που πριν 10 μερες ειχε γαστρεντεριτδα!σημερα η κορη μου ειπε οτι ποναει η κοιλια της και εκανε και εμετο! τι κανω? τι την ταιζω??? υπαρχει τροπος να την περασουμε σχετικα ανωδινα???φοβαμαι για τον μικρο μη κολλησει!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις καναμε εμβολιο... σημερα καναμε τη δευτερη δοση..

 

για καλο και για κακο...

 

 

παντως η γαστρεντεριτιδα εχει τσακισει το συμπαν ρε παιδι μου, αυτο το καιρο... ολος ο κοσμος, μικροι μεγαλοι :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι δεν κανει το γαλα ( με τιποτα, εμιες ειχα αγορασει ενα χωρις λακτοζη ) επιτρεπετε κοτοπουλο, μακαρονι, ρυζι (εχει ηλεκτρλυτες), και αν ειναι πολυ μωρο ( αντι νερο ρυζονερο). Επισης καλου κακου παρε την παιδιατρο τηλ

περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι δεν κανει το γαλα ( με τιποτα, εμιες ειχα αγορασει ενα χωρις λακτοζη ) επιτρεπετε κοτοπουλο, μακαρονι, ρυζι (εχει ηλεκτρλυτες), και αν ειναι πολυ μωρο ( αντι νερο ρυζονερο). Επισης καλου κακου παρε την παιδιατρο τηλ

περαστικα σας

 

ακριβως... οσο μπορεις διαιτα... οχι γαλα, πορτοκαλαδες, σοκολατες, και δινε στουμποτικα οπως ρυζι, κοτοπουλο κτλ... και αρκετο νερο γιατι αφυδατωνεται...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΩΧ-ΧΧ!! Τα περάσαμε όχι μία αλλά 2 φορές! Αφού αναρρώσαμε μετά από 10 μέρες μας ξανάκανε όλους μια γύρα η ίωση...

 

Κορίτσια εγώ βρήκα λύση με την ομοιοπαθητική, ρυζόνερο με το γάλα σε σκόνη κατά της διάρροιας, ρυζόνερο όποτε διψάει, ελαφρώς χλιαρό όχι κρύο γιατί επιδεινώνει τα συμπτώματα.Σουπίτσες, κοτόσουπα, όχι λαχανικά, φρούτα και οτιδήποτε έχει ίνες. Μπισκοτάκια, ψωμάκι, ρύζι, μακαρονάκι. Με τον εμετό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, τα φάρμακα τα αντιεμετικά δεν συνίστανται για παιδιά. Λεκανίτσα κοντά γιατί δεν προλαβαίνει το παιδί ούτε να το πει! Για την διάρροια μπορείς να δώσεις και ultra levil που είναι ζακχαρομύκητες και αποκαθιστούν το ph του πεπτικού.

 

Περαστικά και υπομονή...

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχουμε γαστρεντερίτιδα...έχουμε και πυρετό...πήραμε ηλεκτρολύτες δεν το πίνει με τίποτε...και τώρα ούτε το ντεπόν δεν μου πίνει για να πέσει ο πυρετός.

Δεν τρώει καθόλου...το μόνο που τρώει είναι ψωμάκι και μπισκότο...αυτά.

Τί να κάνω;;; Καμιά συμβουλή άλλη;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

έχουμε γαστρεντερίτιδα...έχουμε και πυρετό...πήραμε ηλεκτρολύτες δεν το πίνει με τίποτε...και τώρα ούτε το ντεπόν δεν μου πίνει για να πέσει ο πυρετός.

Δεν τρώει καθόλου...το μόνο που τρώει είναι ψωμάκι και μπισκότο...αυτά.

Τί να κάνω;;; Καμιά συμβουλή άλλη;

Το περάσαμε πρίν μια εβδομάδα. Εμένα ο Δημητράκης (14 μηνών) είχε 3 μέρες να φάει. Μόνο ρυζόνερο έπινε και και 2 κουταλάκια φαγητό.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!Τo ALMORA ούτε εμένα το έπινε και αναγκάστηκα να το βάλω σε συριγγα, το του έδινα με το ζόρι. Δοκίμασε έτσι. Όσο για το φαγητό μην το πιέζεις καθόλου γιατί θα τα βγάλει!όταν μπορεί σιγά σιγά το παιδί θα φάει μόνο του, μην ανυσηχείς.όσο τρώει, φτάνει να πίνει νεράκι.Γάλα πίνει? γιατί εμένα δεν πίνει ουτε γάλα. Αν πίνει φτιάξτου το με ρυζόνερο αντι για σκέτο νερό για να σταματήσουν οι διάροιες που φαντάζομαι ότι θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

και το γάλα εμμετό το έκανε...γενικά ούτε φαγητό έτρωγε...χθες τον είχα μόνο με ένα μπουκάλι τσάι κι ευτυχώς που έτρωγε λίγο ψωμάκι...αλλιώς δεν ήθελε τίποτε άλλο.

Σήμερα έφαγε λίγες κουταλιές μήλο-μπανάνα και το αλμορα το δίνω πλέον σε σύριγγα και λίγο λίγο το πίνουμε. Ένα πρέπει να πίνει την ημέρα;

G.Stone εσύ κόλλησες από το παιδάκι σου;;; Πόσες μέρες κράτησε αυτή η ταλαιπωρία σας;;; Εμείς από το Σάββατο είμαστε έτσι...Παρασκευή κάναμε και εμβόλιο, σκάει και δόντι και του ήρθαν όλα μαζί!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και το γάλα εμμετό το έκανε...γενικά ούτε φαγητό έτρωγε...χθες τον είχα μόνο με ένα μπουκάλι τσάι κι ευτυχώς που έτρωγε λίγο ψωμάκι...αλλιώς δεν ήθελε τίποτε άλλο.

Σήμερα έφαγε λίγες κουταλιές μήλο-μπανάνα και το αλμορα το δίνω πλέον σε σύριγγα και λίγο λίγο το πίνουμε. Ένα πρέπει να πίνει την ημέρα;

G.Stone εσύ κόλλησες από το παιδάκι σου;;; Πόσες μέρες κράτησε αυτή η ταλαιπωρία σας;;; Εμείς από το Σάββατο είμαστε έτσι...Παρασκευή κάναμε και εμβόλιο, σκάει και δόντι και του ήρθαν όλα μαζί!

:evil:Από την προηγούμενη Τρίτη! Φαντάσου ότι εδώ και κανά δυο μέρες δεν του βάζω ορο για τα το μπούκωμα.Πάνω από 10 μέρες και φυσικά κόλλησα και εγώ!όχι όμως τόσο πολύ όσο το παιδί μόνο μπούκωμα και λαιμό.Και εμένα βγάζει δοντάκια και ταλαιπωρείται και από αυτό. Μην ανυσηχείς όσο πίνει υγρα, έστω και λίγο δεν υπάρχει πρόβλημα, να παρακολουθείς τις πάνες του αν είναι βρεγμένες έστω και λίγο και αν είναι νωθρό το παιδάκι.Θα κάνει το κύκλο του και θα περάσει. Εμείς κάναμε σαν τρελλοί που ήταν και η πρώτη μας γερή ίωση! Άσε που με τον ορο δεν δεν γινόταν τίποτα και του βάζαμε παιδικό OTRIVIN και ανακουφιζόταν. Μου είπαν και στο ΠΑΙΔΩΝ που το πήγα, και η δική μου παιδίατρος να του βάζω για 5 μέρες πρ-μεσ-βράδυ του έβαζα το βράδυ για να μπορέσει να κοιμηθεί. Πολύ χάλια δεν μπορούσε να αναπνεύσει καθόλου, οι σταγονίτσες όμως τον βοηθούσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

G.Stone μου εμείς δεν έχουμε μπούκωμα...ευτυχώς...

εμάς είναι η δεύτερη βαρβάτη ίωση...η πρώτη ήταν σκέτη φρίκη...βρογχυολίτιδα...στο τσαφ γλιτώσαμε το νοσοκομεί.

Σε ρώτησα αν κόλλησες γιατι νιώθω κάπως παράξενα σήμερα...κομμένη κι έχω παράξενη αίσθηση στην γλώσσα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

G.Stone μου εμείς δεν έχουμε μπούκωμα...ευτυχώς...

εμάς είναι η δεύτερη βαρβάτη ίωση...η πρώτη ήταν σκέτη φρίκη...βρογχυολίτιδα...στο τσαφ γλιτώσαμε το νοσοκομεί.

Σε ρώτησα αν κόλλησες γιατι νιώθω κάπως παράξενα σήμερα...κομμένη κι έχω παράξενη αίσθηση στην γλώσσα!

:mrgreen: και εγώ γεύση δεν έχω καθόλου έδω και μέρες.Πιες κανένα ντεπονάκι και υπομονή θα το περάσουμε κι αυτό! Περαστικούλια! :roll:

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα το περάσουμε κι αυτό...είμαι ένα πτώμα τώρα...πω πω! Το κεφάλι καζάνι και νιώθω άρρωστη...αυτά είναι τα συμπτώματα μου προς στιγμής!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με γαστρεντεριτιδα είμαστε από τη Παρασκευή.Δε τρωει τιποτα αν εξαιρεσεις απο δυο τρεις κουταλιες κρεμα.Το μόνο θετικό είναι ότι απο εχτες το πρωι μου κραταει το γαλα.Πίνει φρέσκο γάλα και της το αραιώνω με νερο και αλμορα.Έίναι αρκετα ταλαιπωρημενη και με έχει αγχωσει πολύ η όλη κατασταση.Η παιδιατρος ήταν καθετη στο να μην επιμενω στο φαγητό αλλά στα υγρά και ειδικα στο αλμορα.Περαστικά σε όλους.......

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαμε και εμεις στο club :-(.

Πρωτα ο μπεμπης και μετα ο Βασιλακης (κι εγω που ελεγα οτι θα συμβαινει το αναποδο).

Διαροια ο ενας , πονοκοιλο ο αλλος. Ευτυχως φτου-φτου δεν εχουν πυρετο γιατι απο οτι ακουω παει σετ αυτη η ιωση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...