Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μύκητες στο μπουτακι της...τι κανω;


Recommended Posts

Η μικρη μας ειναι 10 μηνών και εδω και καιρο εχει βγαλει μύκητα στο μπουτάκι της, εκει που κλείνει, που βαζουμε και την κρεμα για τα συγκάματα. Ο γιατρός μας εδωσε μια αγωγή και μετα απο 1 εβδομαδα περίπου περασε. Επειδη είχε αρχίσει λίγο και το άλλο μπουτάκι κάναμε το ίδιο και σε αυτο. Η διαφορά ειναι οτι δεν περασε σε αυτό, αντίθετα το βλέπω να μεγαλώνει σιγά σιγά και ετσι μετα απο 1 εβδομαδα που δεν ειχα βαλει τιποτα ξεκίνησα παλι την ιδια αγωγη χωρις βελτίωση (μετα απο 5 μερες περιπου...)

Θα ξαναπαρω το γιατρό αλλα θελω να ρωτήσω αν κανενας απο εσας περασε κατι παρόμοιο στο ιδιο σημείο.

Τι φταίει και δημιουργήθηκαν; Την πλένω καθε φορα που την αλλαζω πανα, τη σκουπίζω, προσεχω να μην ειναι καθολου υγρο και μετα βαζω την κρεμα.

Τι μπορω να κανω τωρα και αργότερα για να μην εμφανιστεί παλι; Πρεπει να βαζουμε ταλκ μήπως;;;;;

(Πολλά ρωτάω το ξέρω :):):) )

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ φίλε μου μέχρι να πάτε στο γιατρό, καλύτερα δερματολόγο για να έχεις πιο ειδική γνώμη κ όλα θα πάνε καλά.

Όλα στην όμορφη ζωή μας είναι θέμα προτεραιοτήτων που βάζουμε μόνοι μας, για αυτό ας ζήσουμε ευτυχισμένα το τώρα και άς μην τρελαινόμαστε και πολύ για το αύριο...μπαμπά πιπί...έλα πάμε,ναλλάξω κ πάνα στον μπέμπη μας...

Link to comment
Share on other sites

τους μυκητες τους προκαλει η ζεστη και η υγρασια...μαλλον ιδρωνει το παιδι σε εκεινο το σημειο γι'αυτο βγαινουν!!

Εμενα πριν λιγο καιρο τους εβγαλε στο "πουτι" :P ασε το τσουξιμο και τι τραβηξα..μου εδωσε και εμενα μια αγωγη ο παιδιατρος και περασε σε 2 ημερες!!

Εκτος απο την αλοιφη μου εδωσε κατι σαν ιωδιο..αν θελεις να σου γραψω πως το λενε να ρωτησεις και τον δικο σου , μου φανηκε πολυ αποτελεσματικο και ακακο αφου ουτε κορτιζονη εχει ουτε τπτ :)

Το ταλκ βοηθαει να μενει στεγνη η περιοχη βαζε δεν κανει κακο :)

ΠΕραστικα σας :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ταλκ το θαυματουργό!

πολύ συχνό άλλαγμα για να είναι συνεχώς στεγνό το παιδί και τάλκ! ΠΟΛΥ ΤΑΛΚ!

αν πιστεύεις ότι χρειάζεται βάζεις και λίγη κενακόμπ για 3 μέρες 3 φορές τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

zouzounitsa79 αν μπορεις πες μου τι ειναι αυτο που παιρνεις...

και κενακομπ εχω και εβαλα αλλα μας ειχε δωσει την λαμισιλ ντερμιτζελ και εκανε δουλεια αφου το ειδε και ειπε οτι η κενακομπ δεν εξυπηρετει.

Να δουμε πως θα παει

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι στη δουλεια τωρα...θα σου γραψω το απογευμα που θα παω σπιτι το ονομα γιατι δεν το θυμαμαι :)

 

ok!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

μΗπως το "σαν ιωδιο" ειναι μελανι?

 

Δεν ειναι καποια συγκεκριμενη μαρκα, υπαρχουν διαφορες συσκευασιες και μας βοηθησε πολυ στα συγκαμματα.......και τωρα οποτε αρχιζει να κοκκινιζει βαζω μελανι προληπτικα......εξαφανιζει τον πονο και το τσουξιμο....

 

Τωρα για το ταλκ θα ρωτουσα γιατι απο οσο μου εχουν πει δεν ενδεικνυται πλεον για μωρα (ουσιες που περιεχει θεωρουνται βλαβερες κλπ)...προσωπικα δεν ειχα ουτε και θα βαλω ποτε σπιτι ταλκ.....

 

Χρειαζεται πολυ καλο στεγνωμα η περιοχη.......η παιδιατρος μας θεωρει απαραιτητο το στεγνωμα με σεσουαρ......ο δικος μου το φοβοταν αλλα για δοκιμασε το.

 

Μηπως χρησιμοποιεις πολυ καιρο το σφουγγαρι? Λογω υγρασιας στο μπανιο δημιουργουνται ευκολα μυκητες, ειδικα στα σφουγγαρια. Χρησιμοποιουσα ολο τον πρωτο χρονο φυσικο σφουγγαρι (τον επλενα σε καθε αλλαγμα) αλλα το καταργησα και τον πλενω με το χερι μου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

την πλένω καθε φορα που την αλλάζω πανα μονο με νερο και σαπουνι που την κανω μπανιο,χωρις σφουγγάρι, ποτέ δεν έβαλα σφουγγάρι

Ρωτησα το γιατρό για το ταλκ και με ειπε ΟΧΙ και να συνεχισω την θεραπεια που καναμε στην αρχη. Είδωμεν

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί την εωζίνη, η οποία όντως ειναιπολύ καλή. πάντως το καλοκαίρι και εμένα έβγαλε μύκητες και μετά από πολλά και πολλά με την παιδίατρο, πήγα δερματολόγο και μας έδωσε fungoral για 20 μέρες παρακαλώ! είπε ότι δεν έχει κίνδυνο για το μικρό και ότια τα σπυράκια θα φύγουν σε 5-6 μέρες αλλά να τη συνεχίσω 20 μέρες. Τελικά πιστεύω ότι για κάθε πάθηση θα πρέπει να συμβουλευόμαστε τον κατάλληλο, αφού και η παιδίατροός μου είναι φοβερή αλλά παρ' ολ'αυτά δεν μπόρεσε να το αντιμετωπίσει. το πόσα σκευάσματα και θεραπείες κάναμε... αλλά τελικά fungoral. Να πάτε σε δερματολόγο καλύτερα. Αυτά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κανει κακο να πας σε ενα καλο δερματολογο......παρολο που εγω προσωπικα εχω ταλαιπωρηθει με τις λαθος γνωματευσεις τους, οταν παθαιναμε με τον μικρο συγκαμμα και υπεφερε για μηνες χωρις αποτελεσμα, τον πηγα σε μια γνωστη μου και πελατισσα δερματολογο να ριξει μια ματια (επειδη η παιδιατρος ελεγε οτι μαλλον ειχε μυκητες)

 

Τελικα δεν ειχε μηκυτες το παιδι και ευτυχως δεν πειραματιστηκα πανω του με αντιμηκυτισιακα......μου δωσε μια αγωγη η δερματολογος (πολυ πιο απλη απο αυτη της παιδιατρου) η οποια τον εκανε περδικι. Βεβαια ειμαι της τασης οχι πολλα φαρμακα και κατα κανονα βαζω λιγοτερα απο οτι μου λενε οι γιατροι.....ετσι εκτοτε οποτε παει να κανει το παιδι κοκκινισμα του βαζω το μελανι και μια φορα τις κρεμες της δερματολογου και ειμαστε πολυ καλα......

 

Οι δερματολογοι ειναι καλυτερα ενημερωμενοι σε τετοια θεματα, οπως ειναι λογικο και μπορει να σε βοηθησουν χωρις να ταλαιπωρηθειτε ασκοπα......

 

Οι παιδιατροι εχουν καλη προθεση φυσικα αλλα ενιοτε το παρακανουν με τα κορτιζονουχα και σε περιπτωσεις τετοιες τα σκευασματα αυτα αντι να βοηθησουν υποτροπιαζουν το προβλημα.... :wink: ...αν ειχα παει το παιδι σε δερματολογο απο την αρχη θα ειχαμε γλυτωσει πολυ πονο και ταλαιπωρια....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

EOSIN το λενε 1gr :) αργησα λιγο αλλα τα καταφερα :P

Σε κανονικο δερματολογο βρε...εγω ειχα παει την δικη μου οταν ηταν 6 μηνων :) Αλλα εχε το νου σου γιατι και οι δερματολογοι εχουν αδυναμια στα φαρμακα και στις κορτιζονες :wink:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Σε κανονικο δερματολογο πηγαμε....καλη κακη δεν ξερω, σχετικα ειναι αυτα (μια γνωματευση μπορει να ειναι σωστη, κι αλλη λαθος) απλα ηταν ευκολο καθως ηταν κοντα μας και γνωστη........μας ειπε αμεσως οτι δεν ηταν μυκητες...ξερεις ειδικα με τους μυκητες ειναι πολυ ευκολο να μπερδευτουν οι αλλες ειδικοτητες.......ο δερματολογος τους αναγνωριζει αμεσως (λεμε τωρα, γιατι εμενα 2 δερματολογοι μου λεγαν οτι ειχα μηκυτες στα χερια ενω ηταν εκζεμα :evil: )

 

Ετυχε τωρα και μας βοηθησε...........τυχερα ειναι κι αυτα........απο οτι διαβαζω στα διαφορα φορουμ πολλοι εχουν παει και σε παιδοδερματολογους χωρις αποτελεσμα........οταν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα καλο ειναι να πηγαινουμε σε καλο και συστημενο. Τωρα στην περιπτωση σας οποιοσδηποτε πιστευω μπορει να σας πει αν ειναι μυκητες η κατι αλλο και να σας χορηγησει τη σωστη θεραπεια.....

 

Παντως οντως και οι δερματολογοι δινουν πολλα φαρμακα...η συγκεκριμενη που λεω φαρμακωνει καργα τα παιδια της........ :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγαμε στη δερματολόγο, μόλις είδε το παιδί, απο μακρυά, είπε :¨"Ατοπικό Δέρμα", λές και ξερω τι είναι αυτό...

Ειναι μήκυτες πού έχει και στη μια μασχάλη, δεν το είδα καν...μας εδωσε το μελάνι, κενακομπ και ντακταρίν, να την πλένουμε με ειδικα προιόντα και κρεμα το ιδιο, καθε φορα που την αλλαζουμε με νερό (αυτό το καναμε ούτως ή άλλως, δεν μπορω τα μαντηλάκια) και πολλές αλλαγές, όχι πολύ ζεστα ντυμένη, προσοχη στο τι τρωει, ιδιαιτερα τωρα με τους μήκυτες...

Ειμαι πολύ στεναχωρημένη, το έχουν 1/10 παιδια στην Ελλάδα και αν το έχει ενας απο τους 2 γονιους εχεις 30% να το εχεις, και εμεις δεν ςιχαμε κατι τετοιο, δηλαδή βελόνα στα αχυρα...και θα κανει πολλές βρογχίτιδες (ηδη 3 έχουμε περάσει)

Αχ, ειμαι να σκασω. Παντως αυτά τα νεότερα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο πρόβλημά μου!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσε δεν καταλαβα.......

 

Τι εχει το 1/10 των μωρων? Ατοπικο δερμα η μηκυτες?

 

Τι εχουν οι γονεις και το μεταδιδουν στα μωρα? Φανταζομαι οτι μιλας για το ατοπικο δερμα......κι εξου και οι βρογχιτιδες?

 

Λοιπον ενα ενα........

 

Ατοπικο δερμα εχουμε κι εμεις......με το που γεννηθηκε.......δεν ειναι κατι τραγικο........απλα θελει προσοχη......Τα παιδια με ατοπικη δερματιτιδα εχουν την ταση να παθαινουν συχνοτερα ασθμα και αναπνευστικα προβληματα, αυτο ειναι αληθεια, δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να τα βαψουμε μαυρα....

 

Το δικο μου μωρο ειχε νινιδα εντονη στο κεφαλι και ξηροδερμια σε μπουτακια και κοιλιτσα οταν γεννηθηκε......μας ειπε η παιδιατρος με το που τον ειδε οτι ειχε ατοπικο δερμα.

 

Ατοπικο δερμα σημαινει οτι το μωρο ειναι πολυ ευαισθητο και πρεπει να κανεις τα εξης

 

1. Πολυς θηλασμος, αν θηλαζεις. Οσο περισσοτερο χρονο γινεται....και βοηθα να φτιαχτει το δερμα και προστατευει απο ασθμα και βρογχικα. Μου το πε η παιδιατρος και οντως εφτιαξε πολυ το δερμα του.

 

2. Αγνα προιοντα περιποιησης και οσο λιγοτερα χημικα γινεται. Οχι κρεμες σωματος αλλα οτι πιο απλο και φυσικο γινεται......τα δερματα αυτα θελουν καλη ενυδατωση.

 

3. Κατι που παρατηρησα σε μας ηταν πως μολις εκοψα τα καθημερινα μπανια και σαπουνια εφτιαξε πολυ το δερμα του μωρου........το καθημερινο μπανιο δεν κανει καλο.........ενω ειχαμε ξηροδερμιες σε πολλα μερη του σωματος ξαφνικα διορθωθηκαν.......

 

Ενω τελευταια που λογω δουλειας εμενε το παιδι μου πολλες ωρες στους παππουδες που εχουν μανια με τα καθημερινα μπανια και πλυσιματα ειδα οτι παλι παρουσιαστηκαν ξηροδερμιες..........κατ εμε 2 μπανακια την εβδομαδα αρκουν.......και απεφυγε προιοντα χημικα........

 

Ειδικα κατι σαπουνια με βρωμη μεσα ειναι αλλεργιογονα αν και πλασαρονται ως αγνα χωρις χημικα. Μια φιλη που ειχε το ιδιο προβλημα με το που ελαττωσε τα πολλα μπανια ειδε μεγαλη διαφορα στο δερμα του.....

 

4. Προσοχη στην διατροφη......αυτα τα παιδια εχουν ταση για αλλεργιες, οποτε μη βιαζεσαι να εισαγεις γρηγορα τις τροφες..........εγω ξεκινησα αργα και τις εβαλα σιγα σιγα......μετα το χρονο εβαλα αυγα και ψαρια.....

Επισης πορτοκαλια και λεμονια δειχνουν να επιδεινωνουν το προβλημα.....

 

Τωρα για τις βρογχιτιδες θα κοιτας να ξεμπουκωνεις τακτικα το μωρο με φυσιολογικο ορο (η δικια μου παιδιατρος με εβαζε γι αυτο το λογο να το ξεμπουκωνω πολυ συχνα απο την αρχη)....θα κανεις προληψη.

 

 

Μη καθεσαι και στενοχωριεσαι χωρις λογο..........απλα πρεπει να προσεχεις. Για μηκυτες τι σου πε να κανεις?

 

Χθες που τον ειδε η δικια μου παιδιατρος μου πε οτι κατι που παρουσιαστηκε στο χερακι του ειναι ισως μηκυτες και να του κανω αγωγη........του βαζω verdal που εχω. Πως σου πε να κανεις την αγωγη? Το μελανι ποτε το βαζεις?

 

Επισης πες μου και τι σου πε να τρωει......συνηθως αποφευγουμε ζαχαρη οταν προκειται για μηκυτες.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μας έδωσε πρωτα το μελάνι για 6 μερες πρωι βραδι, και μετα απο αυτό, τις 3 πρώτες κενακομπ πρωι βραδι και τις 3 επόμενες μονο βραδι και μετα απο αυτες τις 6 μερες ντακταριν κρεμα. Ειπε θα περασει...

Για φαγητα μας ειπε εν ολιγης αυτα που λες και εσυ, οχι πορτοκαλια και μπροκολο, δεν ειπε κατι για αυγο και ψαρι, οχι κοινως ξυνα φαγητα και βαρια, οχι σπανακι, τωρα για αυγο και ψαρι τι να πω, να μη δωσω, να ρωτησω παιδίατρο;;;

Ειναι πολύ μικρη και δεν δινω καθολου ζαχαρη και δεν προκειται σύντομα, τα φυτικά προιόντα καθαρισμου και μπανιου ποια ειναι, ξερεις κανένα να με βοηθησεις;;;;

Μπανακι την κανουμε καθε μερα, να το αραιώσουμε;

Ναι, αυτο που λεω 1/10 εννοώ ένα στα 10 παιδια στην Ελλάδα και αν εχει ενας γονιος η πιθανοτητα να εχει το παιδι ειναι 30%.

Απλά μου ηρθαν ολα πολλά, επισης, θηλασα το μωρο για 40 μερες το πολύ δινοντας κια ξενο λογω κακών μαιών και ελλειπους γνωσης δικιας μου και επινε ειδικο γαλα, aptamil allergy digest και σε μια μελετη διαβασαμε οτι μπορει να επιφερει τετοιες αλλεργιες...

Τι να πω, αν ξερεις κατι ή απο την εμπειρια σου θα βοηθουσες. Ξερω οτι δεν ηρρθε το τελος του κοσμου, αλίμονο απλα μου ηρθε καπως...και η γιατρος μας τα ειπε γρηγορα και οχι πολύ αναλυτικά γιατι πηγαμε τσοντα και δεν εμαθα πολλά

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα η παιδιατρος δε σου ειπε οτι το παιδι σου εχει ατοπικο δερμα? Ειναι κατι που φαινεται, εμας το ειπε απο την πρωτη μερα που τον ειδε........αν δεν ειδε αυτο που κανει μπαμ τι παιδιατρος ειναι? Λεω μηπως τα παραλεει ο δερματολογος?

 

Για να καταλαβεις εμεις εκτος απο νινιδα στο κεφαλι ειχαμε απο νωρις κι εκζεματακι διπλα στο ενα αυτι και πανω απο το φρυδι και ξηροδερμιες και λειχηνες σε κοιλια και μπουτακια.......ακομα και στις γαμπες......μαλιστα οταν τον ακουμπουσε στο σωμα εκανε κοκκινιλες.....χαρακτηριστικο ατοπικου δερματος.

 

Εχετε εσεις τετοια πραγματα?

 

Μας ειχε πει να βαζουμε μονο βαμβακερα 100% καλης ποιοτητας ρουχα (οχι μαμπο τζαμπο) οχι φλις ρουχα και κουβερτες (που μπορει να ερχονται σε επαφη με το δερμα του, εναν υπνοσακο φλις που ειχα τον πεταξα) οχι βελουτε φορμακια, προσοχη στα καλτσακια, οχι μαλλινα ρουχα που να ερχονται σε επαφη με δερμα οχι ακρυλικα.

 

Μου χε δωσει διαφορες κρεμες να βαζω καθημερινα στο παιδι λεγοντας πως πρεπει να φτιαξει το δερμα του απο νωρις αλλιως θα χω προβληματα στο μελλον.........μια κρεμα ηταν φτιαχτη απο 2-3 κρεμες.....μια ενυδατικη aveeno μαζι με fucidin ανακατεμενα καλα και δεν θυμαμαι αν εβαλε και κατι αλλο........

 

Εγω να σου πω δεν ακολουθησα πιστα τις συμβουλες της γιατι δεν ηθελα να πλακωσω το παιδι στα χημικα τοσο νωρις......

 

Συνεχισα αποκλειστικο θηλασμο, εβαζα που και που καποια υδατικη της aderma που μου χε συστησει δερματολογος (μου χε πει οτι τελικα η aveeno αν και θεωρειται αγνη σχετικα κρεμα βασιζεται στη βρωμη που ειναι αλλεργιογονος.)

 

Τελικα διαβασα καπου οτι το καθημερινο πλυσιμο δεν κανει καλο γιατι ξηραινει το δερμα κι εκοψα τα πολλα μπανακια.....μονο 1-2 την εβδομαδα (λες και βρωμιζε καθε μερα μωρο παιδι) και ειδα μεγαλη βελτιωση.........αφου απορησε και η παιδιατρος.......

 

Οπως σου πα συστησα τη μεθοδο (την απλυσια δλδ :lol: ) σε φιλη με παιδι με ακομα πιο ατοπικο δερμα και μου πε οτι βελτιωθηκε και η δικη τους κατασταση.

 

δεν χρησιμοποιουσα κρεμες για αλλαγη πανας περα της κεραλοιφης (κερι σε μπεν μαρι με ελαιολαδο μεχρι να γινει αλοιφη) για 10 μηνες περιπου, μετα με τις στερεες αρχισε να κανει σοβαρα συγκαμματα. Εκει περασαμε μεγαλο ζορι και ταλαιπωρηθηκαμε με πολλα φαρμακα μεχρι που τα κοψα ολα και πλεον απλα τον ξεπλενω χωρις καμμια κρεμα (εκτος οταν απαιτει η περιπτωση) . Γενικως προτιμω να χρησιμοποιω απλα σαπουνακια απο λαδι ......και λαδακι οπου θελει ενυδατωση. Οταν παει να κανει συγκαμμα βαζω μελανι.

 

Τωρα διαβασα στο τοπικ για τα εμβολια στην ενοτητα θηλασμου οτι το εμβολιο prevenar προκαλει εξαρση ατοπικης δερματιτιδας και ισως να ισχυει αυτο μιας κι εμεις απο τοτε που το καναμε υποτροπιασαμε..... :roll:

 

Το ψαρι και το αυγο το ανεφερα ως αλλεργιογονες ουσιες που θελουν προσοχη γιατι ενα παιδι με ατοπικη δερματιτιδα συνηθως ειναι επιρρεπες σε αλλεργιες οποτε κατ εμε δεν πρεπει να βιαστουμε να του δωσουμε τετοια αλλεργιογονα.......

 

Επειδη ηξερα απο την αρχη οτι εχουμε ατοπικη δερματιτιδα προσεχα πολυ......

Τωρα για φυτικα προιοντα θελω να δοκιμασω τα welleda που θεωρουνται καλα.....

 

Σε ευχαριστω για την αγωγη που εγραψες θα δω να την εφαρμοσω κατα μερος κι εγω........τρωει πολλα ξυνα τελευταια και ισως γι αυτο να εκανε την ιστορια στο χερακι του.......δεν ηταν σιγουρη η δικια μου πως ειναι μηκυτες αλλα της φανηκε ετσι γιατι ηταν στρογγυλο το σχημα.......οι μηκυτες λεει κανουν στρογγυλους σχηματισμους.....

 

Που να ξερες κι εσυ........αν δεν εχεις ετοιμαστει καταλληλα πριν τον τοκετο και δεν εχεις γυρω ατομα να βοηθησουν ειναι δυσκολο να καταφερεις να θηλασεις...... :roll: .....εμενα μου το πε καποια στιγμη οτι οσο τον θηλαζω τον προστατευω απο αναπνευστικα κι αλλεργιες και μαλλον θα το παω μεχρι να παντρευτει!!! :lol:

 

Μηπως βρε παιδι μου υπερεβαλε ο δερματολογος? Μου κανει εντυπωση να μη το προσεξε ο παιδιατρος σου!!!!

 

Παντως μη στενοχωριεσαι, τσεκαρισε το οτι οντως εχει ατοπικο δερμα (και σε τι βαθμο γιατι υπαρχουν ελαφριες περιπτωσεις και πιο βαριες-αμφιβαλλω αν ανηκετε εσεις εκει, θα το χατε διαπιστωσει απο καιρο) και κοιτα οσο μπορεις να προλαβαινεις βρογχιτιδες.......να ξεμπουκωνεις τακτικα το παιδι, ειδικα τωρα 1-2 φορες την μερα μας ειχαν πει εμας.

 

 

Να σε ρωτησω παλι....μελανι βαζεις πανω στους μηκυτες? η διακια μας παιδιατρος το σνομπαρει πολυ το μελανι!!! :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Α επισης πολυ σημαντικο, επειδη τα ατοπικα δερματα (αν τελικα ανηκετε σε αυτη την κατηγορια) εχουν ταση για ασθμα, ΟΧΙ τσιγαρο σπιτι, ουτε σε αλλο δωματιο, ουτε κοντα το......το προστατευουμε οσο μπορουμε περισσοτερο!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ατοπικο δερμα εχουμε κι εμεις......με το που γεννηθηκε.......δεν ειναι κατι τραγικο........απλα θελει προσοχη......Τα παιδια με ατοπικη δερματιτιδα εχουν την ταση να παθαινουν συχνοτερα ασθμα και αναπνευστικα προβληματα, αυτο ειναι αληθεια, δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να τα βαψουμε μαυρα....

 

Η κορη μου δεν ειχε ατοπικη δερματιτιδα και παθαινε βρογχιολιτιδες μεχρι που ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη,αντιθετα ο Μαριος ειχε συνεχεια και δεν εχει αρρωστησει ως τωρα ποτε απο κατι τετοιο...εγω θα προτεινα την ομοιοπαθητικη και για τα εκζεματα και για πιο δυνατο ανοσιοποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη τον θηλασες πολυ καιρο Αθηνα.....

 

Κι ο δικος μου παει πολυ καλα.......δεν εχει αρρωστησει ποτε ως τωρα (φτου μη τον ματιασω) και τα εκζεματα εφυγαν ..........αλλα απο το καλοκαιρι και μετα με το που καναμε το πρεβεναρ αρχισαν παλι κατι δερματιτιδες αλλα ελεγχομενες προς το παρον......

 

Καθε παιδι πιστευω γεννιεται με συγκεκριμενα γονιδια που το κανουν η οχι επιρρεπες σε καποιες καταστασεις κι ασθενειες.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παλι για τις απαντήσεις σας. Ο παιδίατρος δεν είπε τιποτα αλλα αν εξαιρεσεις καποια στιγματα, σαν απο τον ιδρώτα στο πρόσωπο και καμια φορα στο μπουτακι δεν εχουμε δει κατι αλλο, και βεβαια βρογχίτιδα!!!

Η δερματολόγος μου κενανε εντύπωση οτι ήταν το πρωτο πραγμα που ειπε μολις ειδε το παιδι ουτε καλησπερα που λεει ο λογος!!!

θα το πω και στον παιδιατρο να δω τι θα μου πει. Παντως η δερματολογος μου προτεινε της frezyderm τη σειρα ή της fissan γιατι τετοια χρησιμοποιούσα μεχρι τωρα. Της αδερμα την απλή σειρα το αντηλιακο που βαλαμε στην αρχη στο παιδι αμεσως έβγαλε σπυράκια στα χερια...

Κρεμα μας ειπε ανεπιφύλακτα sudocream και σε ποσότητα και συχνά πλυσίματα στην περιοχή και αλλαγη πανας.

 

Για τους μήκυτες εδωσε μελάνι, με μπατονετα πανω τους

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω απο γνωστη μου μαια που ενδοαφερεται πολυ για οικολογικη φροντιδα, ουτε η σουντοκρεμ ειναι καλη ουτε τα φρεζυντερμ και φισσαν.

 

Η πρωτη επειδη ειναι μια βαρια κρεμα με ψευδαργυρο που επιβαρυνει το δερμα του παιδιου και δεν το αφηνει να αναπνευσει (την χρησιμοποιησα λιγο και μονο οταν ηταν απαραιτητο και παλι μου την ειπε η παιδιατρος-φαντασου!)

 

Ειναι καλυτερο να μαθει το δερμα να αντιμετωπιζει τα προβληματα μονο χωρις να το επιβαρυνουμε καθημερινα με χρηση τετοιων προιοντων. Σου λεω οτι μολις τα εκοψα σταματισαν και τα προβληματα.......η δερματολογος (που ειναι κι αυτη των φαρμακων) μου συστησε την calcifate avene για καθημερινη χρηση αλλα εγω την βαζω μονο οταν βλεπω καποια κοκκινιλα..

 

Τωρα για τα φρεζυντερμ και φισσαν η μαια ηταν εντελως αρνητικη, τα θεωρει βλαβερα προιοντα και δεις τα συστατικα τους δεν θα χαρεις......

Εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω τετοια προιοντα.

 

Λοιπον δεν νομιζω οτι εχετε κανα σοβαρο προβλημα, και το περι ατοπικης δερματιτιδας υπερβολη μου ακουγεται.........σου περιεγραψα πως ηταν ο γιος μου..........αδικα στενοχωρηθηκες......αν ειχατε προβλημα θα στο χε πει ο παιδιατρος.......ρωτα τον αν θες αλλα δεν βλεπω να χετε προβλημα......

 

Τωρα οι βρογχιτιδες μπορει να ναι ασχετες με το ατοπικο δερμα, οπως ανεφερε και η Αθηνα αλλα αυτο που σου ειπε ο δερματολογος σε επηρρεασε! Κακως κιολας που στο ειπε ετσι......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera απ οτι βλεπω εισαι πολυ ενημερωμένη!!! μακαρι να ειναι ετσι, θα παω και απο τον παιδιατρο να δω τι εχει να παει και αυτος!

σας ευχαριστω παντως

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κουκλα μου και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!!!

 

Βασικα μαθαινουμε απο την εμπειρια, θα δοκιμασεις διαφορα και δεις τι σου ταιριαζει.......καλο ειναι να αρχιζουμε απο τα πιο απλα και να βαζουμε φαρμακα μονο οταν δεν γινεται αλλιως!!!

 

Παντως ειναι αληθεια οτι πρεπει να αφηνουμε το δερμα οσο πιο ελευθερο γινεται απο χημικα για να αναπνεει! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...