Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια βρογχιολιτιδας


Recommended Posts

Καλησπερα

εχουμε ενα αγορακι 26 μηνων το οποιο απο των σεμπτεμβρη που ξεκινησε βρεφικο σταθμο ειναι συνεχεια μπουκωμενος -βυχα-εμετους πυρετο

Ξεκινησαμε με καποια ελαφρια σιροπια και εχουμε καταλυξει να κανουμε μασκα (aerolyn) .

Η γιατρος μας η οποια μας ανελαβε απο των σεπτεμβρη μας προτεινε να του δινουμε για καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα μια σκονη την singular

γνωριζει καποιος κατι για αυτην την σκονη την εχει δοκιμασει καποιος ?

Μας ειπε οτι τηνγραφει και το ΙΚΑ και δεν εχω κανεναν λογο να θεωρησω οτι θα κανει κακο στο παιδακι μας απλα δεν θα ηθελα να τον επιβαρυνω με μια θεραπεια η οποια ισως να μην εχει αποτελεσματα

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχην καλως ηρθες και να χαίρεσαι το παιδάκι σου:

συνέχισε σε κάποιο απο αυτά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=143155#143155

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2266

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4546

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2433

και διάβασε και εδώ:

http://www.pediatros.com/PrintArticles.asp?parent=120

για αυτη τη σκόνη δεν γνωρίζω κάτι εγω μήπως ξέρει το patousaki όμως; :roll:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, bouless. Ο Κωνσταντίνος μου ξεκίνησε παιδικό σταθμό πέρυσι τον Νοέμβριο, όταν ήταν 1 έτους. Σχεδόν όλη την χρονιά ήταν άρρωστος, το οποίο βέβαια ήταν αναμενόμενο για πρώτη χρονιά. Περάσαμε αμυγδαλίτιδα, ωτίτιδα, λαρυγγίτιδα, βρογχιολίτιδα, φαρυγγίτιδα, ιώσεις κτλ. Πήραμε σιρόπι Αερολίν, κάναμε μάσκα με berovent και flixodite, είχαμε υγραντήρα και όλα τα συναφή. Πήραμε και την σκόνη singulair, η οποία δίνεται ουσιαστικά προληπτικά. Μπορεί να στην γράψει γιατρός του ΙΚΑ, και πρέπει να την παίρνει το παιδί κάθε απόγευμα, με κρέμα ή φαγητό. Και εγώ φοβόμουν μην τον επιβαρύνω, αλλά νομίζω ότι είδα βελτίωση όταν την έπαιρνε. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μάλλον η φετινή χρονιά έτσι θα πάει. Απλά κάνε κουράγιο, γιατί την επόμενη χρονιά τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα. Ο Κωνσταντίνος φέτος αρρώστησε μια φορά στην αρχή, μόλις ξεκινήσαμε ξανά τον παιδικό και τώρα δεν έχει προς το παρόν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερακαι εμεις περασαμε περισυ βρογχιολιτιδα και μαλιστα νοσημευτηκε ο μικρος για 3 μερες.Αυτο τ σκονακι το παιρνει και νομιζω οτι μας εσωσε μια και ξεκινησαμε παιδικο και περιμενα τα χειροτερα.Τωρα επαθε βρογχιολιτιδα αλλα την ξεπερασε πολυ πιο ευκολα και εχωρωτησει πολλουςγιατρουςολοι μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη και κυριως δεν εχει παρενεργειες

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

το siguler ειναι το καλυτερο που κυκλοφορη.η κορη μου εκανε θεραπεια για 3 χρονια με διακοπες τους καλοκαιρινους μηνες.βροχιολιτιδα εχει να μου κανει γυρω στα 2 χρονια μπορει και παραπανω.ειναι το μονο χαπι που δεν περιεχει κορτιζονη σε σχεσει με τα κορτιζονουχα εισπνοουμενα.εχει βραβευτη και με την χρυση σφαιρα ιατρικης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

το μωρακι μου ειναι 7 μηνών.εχει έντονο βήχα,ο πυρετος έφτασε 38,2 (για 1 μέρα) και μυξούλες.Η παιδίατρος μου είπε για βροχιολίτιδα να πάρει amoxil (για 5 μέρες),aerolin (3 φορές την μέρα).μήπως είναι υπερβολική η αντιβίωση.βοηθάτε με!

Link to comment
Share on other sites

Τον ακροάστηκε η παιδίατρος και σας είπε ότι έχει βρογχιολίτιδα?

Εμένα πέρασε βρογχιολίτιδα 5,5 μηνών και μας είχε δώσει 3 σπρευ, κορτιζόνη σε σταγόνες και χάπια, σταγόνες για την μύτη και amoxil για περίπου 2 εβδομάδες.....οπότε δεν μου φαίνεται υπερβολική η θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! 'Εχω ένα αγοράκι 22 μηνών και από τον Οκτώβρη ξεκινήσαμε singular.Ο παιδίατρος μας είπε να το σταματήσουμε στο τέλος του μήνα.Πρέπει να το συνεχίσουμε και την επόμενη χρονιά;Έχει κάποιες παρενέργειες;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ 'οσο ξερω δεν εχει παρενεργειες.Κι εμεις το ιδιο παιρνουμε απο τον Οκτωβρη και επισης τωρα θα το σταματησουμε.Απο κει και περα τον Οκτωβη εχουμε παλι ραντεβου στον πνευμονολογο για εξεταση οπου και θα μας πουνε αν θα συνεχισουμε η οχι

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Απ 'οσο ξερω δεν εχει παρενεργειες.Κι εμεις το ιδιο παιρνουμε απο τον Οκτωβρη και επισης τωρα θα το σταματησουμε.Απο κει και περα τον Οκτωβη εχουμε παλι ραντεβου στον πνευμονολογο για εξεταση οπου και θα μας πουνε αν θα συνεχισουμε η οχι

 

Ρούλα μου όσους ειδικούς έχω ρωτήσει μου λένε ότι δεν έχει παρενέργειες.Όμως δεν παύει να είναι ένα φάρμακο... Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν κάποια χρονιά σταματήσουμε να το παίρνουμε, μήπως το έχει συνηθίσει ο οργανισμός και αρρωσταίνει συνέχεια... Πάντως είναι γεγονός ότι φέτος που το πήραμε είμαστε καλύτερα με τα αναπνευστικά μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμεις ειμαστε πολυ καλυτερα σε σχεση με περυσι.Καποια στιγμη που ρωτησα την παιδιατρο για το αν ειναι καλο να παιρνει τοσο πολυ καιρο το φαρμακο μου ειχε πει πως ειναι χειροτερο να ταλαιπωρουνται τοσο πολυ τα πνευμονακια του και για μεγαλο χρονικο διαστημα

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ήθελα να ρωτήσω αν μετά από τόσο καιρό που παίρνουν τα παιδιά σας το singulair είδατε τελικά σημάδια βελτίωσης, αν το συνεχίσατε ή όχι και γιατί... εμείς το ξεκινήσαμε σήμερα, μετά από ... 1,5 σχεδόν χρόνο με συνεχόμενες βρογχιοίτιδες.... ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου εκανε βρογχιολιτιδα καθε 2 μηνες και ειχε περασει μαρτυρικα το παιδι!!! ζουσαμε με μασκες και αντιβιωσεις.ο γιος μου περυσι παρομοιως συνεχεις βρογχιολιτιδες, μασκες , αντισταμινικα και κορτιζονες και δεν πηγαινε και σταθμο.τον οκτωβριο ξεκινησε παιδικο και δεν εχει παθει καμμια φορα βρογχιτιδα!!!!!!! το σεπτεμβριο ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη και βρηκαμε την υγεια μας....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα

κι εμείς ξεκινήσαμε και ομοιοπαθητική μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα,,, εδώ και 2 μήνες περίπου. Βέβαια ομολογώ πως προς το παρόν δεν έχω δει αποτελέσματα,,, ξέρω ότι παίρνει καιρό, εσύ είδες αποτελέσματα από την αρχή???

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

κι εμείς ξεκινήσαμε και ομοιοπαθητική μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα,,, εδώ και 2 μήνες περίπου. Βέβαια ομολογώ πως προς το παρόν δεν έχω δει αποτελέσματα,,, ξέρω ότι παίρνει καιρό, εσύ είδες αποτελέσματα από την αρχή???

πρωτα ξεκινησα στην κορη μου τον 02/2009 γιατι ειχε για 6 μηνες ωτιτιδα με καθημερινη αντιβιωση και ειπα δεν παει αλλο!!!! επιτελους οι ωτιτιδες περασαν απο την αρχη, για την βρογχιτιδα επειδη το παιδι ηταν βεβαρυμενο με αντιβιωτικα μας πηρε λιγο παραπανω. ο γιος μου ομως επειδη εκανε απο την αρχη ομοιοπαθητικη (ηξερα πλεον απο την κορη μου) ειδα διαφορα απο την αρχη:!: γενικα εχω δει τεραστια διαφορα αναμεσα στα 2 παιδια...φανταζεσαι ενα παιδακι 18 μηνων να ξεκιναει παιδικο και να μην αρρωσταινει? εγω πλεον δεν την αλλαζω για τιποτα γιατι αλλαξα τοσους παιδιατρους και ωρυλα και κανεις δεν μου εβρισκε λυση σε κατι τοσο απλο οπως μια ωτιτιδα....θυμωνω με τον εαυτο μου που δεν το εκανα νωριτερα:twisted: θα δεις αποτελεσματα με τον καιρο απλα φροντισε ο ομοιοπαθητικος να ειναι γιατρος ετσι????

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρωτα ξεκινησα στην κορη μου τον 02/2009 γιατι ειχε για 6 μηνες ωτιτιδα με καθημερινη αντιβιωση και ειπα δεν παει αλλο!!!! επιτελους οι ωτιτιδες περασαν απο την αρχη, για την βρογχιτιδα επειδη το παιδι ηταν βεβαρυμενο με αντιβιωτικα μας πηρε λιγο παραπανω. ο γιος μου ομως επειδη εκανε απο την αρχη ομοιοπαθητικη (ηξερα πλεον απο την κορη μου) ειδα διαφορα απο την αρχη:!: γενικα εχω δει τεραστια διαφορα αναμεσα στα 2 παιδια...φανταζεσαι ενα παιδακι 18 μηνων να ξεκιναει παιδικο και να μην αρρωσταινει? εγω πλεον δεν την αλλαζω για τιποτα γιατι αλλαξα τοσους παιδιατρους και ωρυλα και κανεις δεν μου εβρισκε λυση σε κατι τοσο απλο οπως μια ωτιτιδα....θυμωνω με τον εαυτο μου που δεν το εκανα νωριτερα:twisted: θα δεις αποτελεσματα με τον καιρο απλα φροντισε ο ομοιοπαθητικος να ειναι γιατρος ετσι????

είναι παιδίατρος - ομοιπαθητικός,,, υπάρχει και πνευμονολόγος-ομοιπαθητικός στη Θεσσαλονίκη αλλά το σκέφτομαι

σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι παιδίατρος - ομοιπαθητικός,,, υπάρχει και πνευμονολόγος-ομοιπαθητικός στη Θεσσαλονίκη αλλά το σκέφτομαι

σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!

μπραβο μια χαρα. ολα καλα θα πανε θα δεις:)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο μια χαρα. ολα καλα θα πανε θα δεις:)

και πήγαν!!!

πήρε χτες ομοιπαθητικό σκεύασμα και είναι ΚΑΛΑ. Όχι καλύτερα!!! ΚΑΛΑ!!! Δεν έβηξε ούτε μια φορά, ούτε είναι επιθετικός όπως τις προηγούμενες ημέρες που του έβγαινε όλη η ένταση.. Παναγίτσα μου μακάρι να μείνει έτσι!!

apricot thanx! :D

Link to comment
Share on other sites

Και μια μικρή λεπτομέρεια να προσθέσω: και η κλασσική μας παιδίατρος είναι πολύ καλή... ο μικρός δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση. Και μάλιστα σε περιόδους που κι εγώ "εσπασα" ψυχολογικά, και θεωρούσα ότι θα είναι η μόνη λύση (φυσικά με πολύυυυ πρήξιμο από τις γιαγιάδες) τελικά επέμενε και δεν έχει πάρει αντιβίωση... μόνο 2 φορές από 2 μέρες flixotide

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υποφέρουμε πάρα πολύ απο όλα αυτά πού έχετε και εσείς και πραγματικά δεν μπορώ να παιδεύεται άλλο το παιδί μου μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα στην Αθήνα νότια πρόάστεια παιδίατρο-ομοιοπαθητικό ή πνευμονολόγο ομοιοπαθητικό? Θα πηγαίνω και στην παιδίατρο μας κανονικά ή δεν θα χρειάζεται? Και με τα εμβόλια τι γίνεται? Όποια μπορεί ας με ενημερώσει και εμένα την άσχετη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

είναι παιδίατρος - ομοιπαθητικός,,, υπάρχει και πνευμονολόγος-ομοιπαθητικός στη Θεσσαλονίκη αλλά το σκέφτομαι

σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!

My angel μπορείς να μου στείλεις με p.m. τα στοιχεία του ομοιοπαθητικού παιδιατρου που πήγες τον μικρό σου κι έμεινες ευχαριστημένη???

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

και πήγαν!!!

πήρε χτες ομοιπαθητικό σκεύασμα και είναι ΚΑΛΑ. Όχι καλύτερα!!! ΚΑΛΑ!!! Δεν έβηξε ούτε μια φορά, ούτε είναι επιθετικός όπως τις προηγούμενες ημέρες που του έβγαινε όλη η ένταση.. Παναγίτσα μου μακάρι να μείνει έτσι!!

apricot thanx! :D

ΜΠΡΑΒΟ ημουν σιγουρη οτι θα ειχες αποτελεσματα απλα και εμεις βλεπουμε τα μικρα να υποφερουν και χανουμε λιγο την πιστη μας.....νομιζοντας οτι πρεπει να υποκυψουμε στην κλασσικη ιατρικη. οχι να μην το κανουμε!!! εγω πια εχω πεισθει γιατι βλεπω τα αποτελεσματα με τα ματια μου και πιστεψε με ηταν πολυ δυσκολο στην αρχη γιατι ολοι στην οικογενεια μου ειναι γιατροι και επεσαν να με φανε που διαλεξα ομοιοπαθητικη. παρεπιμπτοντως προχθες ο μικρος εβηχε ολο το βραδυ,τον λυπηθηκα...την αλλη μερα πηρα το χαπι που μου εδωσε ο ομοιοπαθητικος. το παιδι ειναι περδικι:D καλη συνεχεια κοριτσακι.......

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υποφέρουμε πάρα πολύ απο όλα αυτά πού έχετε και εσείς και πραγματικά δεν μπορώ να παιδεύεται άλλο το παιδί μου μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα στην Αθήνα νότια πρόάστεια παιδίατρο-ομοιοπαθητικό ή πνευμονολόγο ομοιοπαθητικό? Θα πηγαίνω και στην παιδίατρο μας κανονικά ή δεν θα χρειάζεται? Και με τα εμβόλια τι γίνεται? Όποια μπορεί ας με ενημερώσει και εμένα την άσχετη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αν βρεις παιδιατρο ομοιοπαθητικο δεν χρειαζεται να εχεις και αλλο παιδιατρο. ο δικος μου δεν ειναι παιδιατρος καθως δεν εχουμε κρητη που μενω εγω. για αυτο λοιπον πρωτα τον βλεπει ο παιδιατρος για τη διαγνωση και μετα ο ομοιοπαθητικος μου λεει τη θεραπεια. φυσικα στο γιο μου που ηξερα απο την κορη μου δεν εκανα ολα τα εμβολια που μου λεει ο παιδιατρος και γκρινιαζει καθε φορα....αλλα τωρα ξερω και δεν αμφισβητω!! δεν ειναι πειραματα τα παιδια μας!! παντως ο ομοιοπαθητικος μου ειπε για τα εμβολια οτι ειναι δικη μου αποφαση τι θα κανω, λεγοντας οτι αυτος στα παιδια του δεν κανει εμβολια και ουτε κανεις ομοιοπαθητικος κανει στα παιδια του. οταν τελικα κανω καποιο εμβολιο μου δινει μετα απο 2 ωρες και παιρνει το παιδι ενα ομοιοπαθητικο σκευασμα.

παντως αν αποφασισεις θα δεις αποτελεσματα και χωρις να γινει το παιδι σου κινουμενο φαρμακειο οπως ειχε γινει η κορη μου για 6μηνες. ομοιοπαθητικη και παλι ομοιοπαθητικη:!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...