Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργική ρινίτιδα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


το αντιμετωπισα , το αντιμετωπιζω (με μενα εννοω) αλλα φως δεν βλεπω...

αν ξερει καμια θα ηθελα κι εγω να μαθω

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Εμένα ο μικρός μου έχει αλλεργική ρινίτιδα όπως και πολλά παιδιά από ότι έχω ακούσει, είναι συνήθες φαινόμενο.

 

Στην αρχή δεν το είχαμε εντοπίσει, ο γιατρός νόμιζε ότι είναι απλό κρύωμα, όταν όμως η συχνότητα ήταν πιο έντονη και το μόνο σημάδι που είχε και ακόμη έχει είναι ο έντονος βήχας όπου επιδεινώνεται στον ύπνο του και συνοδεύευται από μύτη(σαν να τρέχει και όταν την φυσάει βγάζει μυξούλες) ο γιατρός μας είπε ότι είναι αλλεργική ρινίτιδα.

Ειδικά τώρα στις διακοπές όπου το πρόβλημα ήταν πιο έντονο, (και η υγρασία είναι υπαίτια για αυτό) ακολουθήσαμε και ακόμη ακολουθούμε θεραπεία με εισπνεούμενο aerolyne και flixotide. Σε λίγες μέρες θα την σταματήσουμε και του έκανε πολύ καλό, έχει ηρεμήσει ο βήχας και η μύτη του δεν τρέχει.

 

Έψαξα να βρω τί μπορεί να του το προκαλεί αλλά δύσκολα το εντοπίζεις, ένα πράγμα που ήταν σίγουρο ότι τον ενοχλούσε ήταν η κουβέρτα, όπου τώρα του βάζω παπλωματάκι.

 

Γενικά από όσα έχω κουβεντιάσει και η φαρμακοποιός μου είπε, με τα χρόνια περνάει ή έστω ηρεμεί λίγο.

 

Υπομονή, ξέρω είναι πολύ ενοχλητικό για τα παιδάκια μας.

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

Ο Θοδωράκης έχει μόνο μπούκωμα στη μύτη,δεν έχει βήχα.Η υγρασία είναι κάτι που τον ενοχλεί γιατί το έχω παρατηρήσει.Βράζω νεράκι και ρίχνω μέσα λίγο ευκαλυπτέλαιο.Με χίλια ζόρια κάθεται να κάνει λίγες εισπνοές.Ο γιατρός μου είπε όσο μπορεί να φυσάει τη μύτη του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μικρή μου φέτος έχει αρκετές φορές βήχα χωρίς ναέχει άλλα συμπτώματα ή μπούκωμα χωρίς να είναι κρυωμένη. Πώς ο γιατρός θα καταλάβει όμως αν είναι αλλεργική ρινίτιδα θα πρέπει να την πάω όταν έχει κάποιο σύμπτωμα απο αυτά?

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Τα παιδάκια σας έχουν ανοιχτόχρωμα ματάκια?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. 99% όσων έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια παρουσιάζουν αυτό το σύπτωμα. (Μιλάω από προσωπική πείρα στον εαυτό μου).

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου μέχρι 1 χρονών είχε πράσινα μάτια. Είχε μπούκωμα και μυξούλες.

Πήγαμε στον ΩΡΛ και μας είπε πως επειδή είνα κληρονομικό από μένα(έχω και γω πράσινα μάτια) και επειδή όσοι έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια, μπορεί να παρουσιάζουν αλεργική ρινίτιδα.

 

Δεν ήταν τίποτα, της έδινα Xozal σταγονίτσες μες το γάλα (είναι αντισταμνικό), για 10 μέρες και γινότανε περδίκι! Και μου είπε πως αν το βλέπω αυτό το φαινόμενο φθινόπωρο και άνοιξη, να της δίνω προλληπτηκα μόλις αρχίσει το μπούκωμα, η καταρροή και το δάκρυσμα των ματιών.

 

Μετά τα 1, γύρισαν σε καστανά τα ματάκια της και σταμάτησε το μπούκωμα και η αλεργία!

Βέβαια μετά παρουσιάσαμε κρεατάκια που αναγκαστήκαμε να τα βγάλουμε.

Πάντως όταν η μικρή είναι μπουκωμένη και έχει και βήχα,

ΒΓΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ για να μην την ενοχλεί το χνούδι.

 

Επείσης μας βοήθάει πάρα πολύ ο υγραντήρας που έχουμε, όταν είναι πολύ μπουκωμένη και όταν βήχει, κάνει καλή δουλειά.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.

ξερει καμια να μου πει τι εξετασεις γινονται στα παιδακια για να διαπιστωθει η αλλεργικη ρυνιτιδα?

 

Παντως το πιο ευκολο των γιατρων πιστευω ειναι να πουν το παιδακι εχει αλλεργικη ρυνιτιδα και να το δινουν κορτιζονη. Σιγουρα ομως καποια εξεταση θα υπαρχει για την αλλεργικη ρυνιτιδα οπως πιστευω και σε ολες τις αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Νάντια μου,

γι'αυτό κα γω ρώτησα αν τα παιδάκια σας έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια, γιατί αλεργική ρινίτιδα παρουσιάζουν συνήθως μόνο όσοι έχουν ανοιχτόχρωμα ματάκια.

Εμείς την τρέχαμε στην παιδίατρο, της είχε δώσει πόσα συρόπια και Otrivin δήθεν πως θα της περνούσε και αφού αποείδαμε τότε πήγαμε σε ΩΡΛ, που αμέσως βρήκε το σύπτωμα.

Και μόλις άλλαξαν τα μάτια της γιατί δεν την ξαναέπιασε?

Βέβαια μπορεί να μας είχε πει να την δίνουμε προλληπτικά φθινόπωρο και άνοιξη αλλά εγώ περίμενα να αρρωστήσει για να της δώσω.

Αν και 3 φορές την έδωσα Xozal.

Γι'αυτό και γω λίγο παραξενεύομαι που αμέσως είπε ο γιατρός πως είναι αλεργική ρινίτιδα για τον Θοδωράκη της voulam.

Βέβαια δεν είμαι και γιατρός να βγάλω και συμπέρασμα αλλά ο ΩΡΛ που πήγαμε ήταν πολύ καλός και επεξηγηματικός.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι κατακαστανη γιατι εχω χρονια αλεργικη ρινιτιδα? γιατι? γιατι???

 

Για πειτε μου ομως πως καταφερνεται και τους καθαριζετε την μυτουλα? Ο γιος μου (2μιση χρονων και ανοικτος καστανος) εχει συνεχια μυξες που τις ρουφαει και πνιγεται οταν ειναι ξαπλωμενος. Εμας η παιδιατρος μας εδωσε nasonex αλλα δεν του κανει τιποτα!! αντιθετα σε εμενα (μου το εδωσε η πνευμονολογος) ειχε ικανοποιητικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύετε την εγχμορίτιδα με την αλεργική ρινίτιδα?

Και όταν 1 παιδάκι έχει πρόβλημα με τις μύξες ίσως να είναι και τα κρεατάκια του.

 

Δεν είμαι γιατρός, απλά σας λέω ότι μου είπε ο γιατρός και μάλλιστα εχει ειδικότητα καθηγητη παιδόΩΡΛ στο Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο.

Και είπα πως 99% όσων έχουν αλεργική ρινίτιδα έχουν ανοιχτά ματάκια....

Όμως θα μου πείτε με όλα αυτά που μας ψεκάζουν κάθε μέρα στην ατμόσφαιρα, πως να μην πάθουμε αλεργίες?

Για τις μύξες είχα πάρει ένα σωληνάριο της Otrisalin (OTRISALIN ΣΥΣΚΕΥΗ ΡΙΝΙΚΗΣ ΑΠΟΦΡΑΞΗΣ έτσι θα το ζητήσετε), μιλάμε είναι θαυματουργό!!!

Το βάζεις στο ρουθουνάκι του μωρού και από την άλλη μεριά του σωλήνα, ρουφάς με το στόμα σου και βγαίνουν 1 χαρά οι μυξούλες!!!

κάτι σαν ηλεκτρική σκούπα μύτης!χαχα

http://www.healthzone.gr/image.php?object_type=detailed&image_id=1703&window=popup

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τις μύξες είχα πάρει ένα σωληνάριο της Otrisalin (OTRISALIN ΣΥΣΚΕΥΗ ΡΙΝΙΚΗΣ ΑΠΟΦΡΑΞΗΣ έτσι θα το ζητήσετε), μιλάμε είναι θαυματουργό!!!

Το βάζεις στο ρουθουνάκι του μωρού και από την άλλη μεριά του σωλήνα, ρουφάς με το στόμα σου και βγαίνουν 1 χαρά οι μυξούλες!!!

κάτι σαν ηλεκτρική σκούπα μύτης!χαχα

http://www.healthzone.gr/image.php?object_type=detailed&image_id=1703&window=popup

 

Σε αγορακι 2μιση χρονων δεν γινεται αυτο. Με εχει ταραξει στην κλωτσια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τα παιδάκια σας έχουν ανοιχτόχρωμα ματάκια?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. 99% όσων έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια παρουσιάζουν αυτό το σύπτωμα. (Μιλάω από προσωπική πείρα στον εαυτό μου).

 

εγω παντως δεν εχω. Ουτε ενας φιλος μου που το εχει :roll:

Καστανα οποτε κι απο εδω.

 

ΥΓ. Οσο για την μικρη σου πολλα παιδακια εχουν καταροη και σιναχι μεχρι να χρονισουν. Δεν νομιζω να επαιξαν ρολο τα ματια (γνωμη μου βεβαια).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας.

ξερει καμια να μου πει τι εξετασεις γινονται στα παιδακια για να διαπιστωθει η αλλεργικη ρυνιτιδα?

 

 

 

http://www.allergyped.gr/info20.htm

Εμενα μου εγραψε το RAST σε 10 αλλεργιογόνα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου ομως πως καταφερνεται και τους καθαριζετε την μυτουλα? Ο γιος μου (2μιση χρονων και ανοικτος καστανος) εχει συνεχια μυξες που τις ρουφαει και πνιγεται οταν ειναι ξαπλωμενος. Εμας η παιδιατρος μας εδωσε nasonex αλλα δεν του κανει τιποτα!! αντιθετα σε εμενα (μου το εδωσε η πνευμονολογος) ειχε ικανοποιητικα αποτελεσματα.

 

Εμεις σε αυτη την ηληκια του διναμε την σιριγγα με τον ορο και την εβαζε μονος του σαν παιχνιδι. Μετα εβαζε και μια στην μαμα :lol: να βγαλει το αχτι του (καστανος σκουρος κι εκεινος)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αγορακι 2μιση χρονων δεν γινεται αυτο. Με εχει ταραξει στην κλωτσια...

 

εμένα είναι 3 1/2 ετών τώρα και του το κάνω από ενός χρονού όταν ήταν...δεν είναι τίποτα συνήθεια είναι..θα το μάθει..εμένα πλέον το ζητάει μόνος του λέγοντας ότι εχει μύξες... εγώ τη συσκευή otrisalin δεν την αλλάζω με τίποτα..την κουβαλάω βασικά μαζί μου όπου πάω όταν εχει συνάχι..

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι 3 1/2 ετών τώρα και του το κάνω από ενός χρονού όταν ήταν...δεν είναι τίποτα συνήθεια είναι..θα το μάθει..εμένα πλέον το ζητάει μόνος του λέγοντας ότι εχει μύξες... εγώ τη συσκευή otrisalin δεν την αλλάζω με τίποτα..την κουβαλάω βασικά μαζί μου όπου πάω όταν εχει συνάχι..

 

Καλα θα την παρω και αυτη. Μπορει να πισω το μωρο να την χρησιμοποιησει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

μην ταλαιπωρειτε τα παιδακια με πολλα αλλεργικα τεστ και κυριως με φαρμακα (κορτιζόνη) καθως οι επιπτώσεις της στην γενικοτερη υγεια του παιδιου ειναι μεγάλες ( οστεοπόρωση, γλαυκωμα και πολλα αλλα!!), το ερωτημα ειναι ειναι το εξης βέβαια: βρηκα οτι ειναι η σκονη ή η γυρη και μετα?? θα κλειστει για παντα στο δωματιο?? φυσικα και οχι , υπαρχει τροπος και ονομαζεται εναλλακτικη απευαισθητοποίηση(ειναι πολυ πιο συντομη απο την κλασσικη η οποια απαιτει 3 -5 χρονια) , μια θεραπεια η οποια ειναι αναιμακτη (και κυριως χωρις βελονες!!!) με την οποια μαθαίνεις στον οργανισμο να μην βλέπει 'εχθρους ' τη σκονη ή οτιδηποτε αλλο... υπαρχει τροπος αντιμετωπισης των αλλεργιών και προς εκπληξη μας δεν περιλαμβάνει φαρμακα και χαπια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τα παιδάκια σας έχουν ανοιχτόχρωμα ματάκια?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. 99% όσων έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια παρουσιάζουν αυτό το σύπτωμα. (Μιλάω από προσωπική πείρα στον εαυτό μου).

 

κοίτα να δεις! η κόρη μου ειναι γαλανομάτα. από τον Οκτώβρη μέχρι και σήμερα η μύτη σταμάτησε να τρέχει μονο μερικές μέρες γύρω στον Δεκέμβρη με ένα ξεροβόρι που έκανε. κατά τ' άλλα μύτη και βήχας έχουν έξαρση τις μέρες που ειναι πολύ υγρές και μετά σαν να πατάς ένα κουμπάκι σταματάνε. το τί χαρτομάντηλο χαλάμε δεν λέγεται. για κάποιο διάστημα της είχε δώσει ο γιατρός singulair αλλά δεν μπορώ να πω οτι έκανε κάτι. ορό της βάζω μόνο πλέον.

 

μην ταλαιπωρειτε τα παιδακια με πολλα αλλεργικα τεστ και κυριως με φαρμακα (κορτιζόνη) καθως οι επιπτώσεις της στην γενικοτερη υγεια του παιδιου ειναι μεγάλες ( οστεοπόρωση, γλαυκωμα και πολλα αλλα!!), το ερωτημα ειναι ειναι το εξης βέβαια: βρηκα οτι ειναι η σκονη ή η γυρη και μετα?? θα κλειστει για παντα στο δωματιο?? φυσικα και οχι , υπαρχει τροπος και ονομαζεται εναλλακτικη απευαισθητοποίηση(ειναι πολυ πιο συντομη απο την κλασσικη η οποια απαιτει 3 -5 χρονια) , μια θεραπεια η οποια ειναι αναιμακτη (και κυριως χωρις βελονες!!!) με την οποια μαθαίνεις στον οργανισμο να μην βλέπει 'εχθρους ' τη σκονη ή οτιδηποτε αλλο... υπαρχει τροπος αντιμετωπισης των αλλεργιών και προς εκπληξη μας δεν περιλαμβάνει φαρμακα και χαπια!! :)

 

θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες λεπτομέριες?

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

elpidaz , οι αλλεργιες ταλαιπωρουν παρα πολυ τα παιδια και εμεις ακουμε τους παντες, δινουμε κορτιζονη , αλλοτε περναει αλλοτε οχι... αλλα οι επιπτωσεις μενουν. Υπαρχουν πλεον ειδικα μηχανημα που λειτουργουν με την αρχη της ομοιοπαθητικης τα οποια χωρις να παρουμε αιμα απο το παιδι μπορουμε και να βρουμε που ειναι αλλεργικος και να κανουμε απευαισθητοποίηση!!! αρα να μην ειναι αλλεργικο πλεον το παιδακι... ειναι ευκολο και γρηγορο και η θεραπεια ειναι απλες συντονισμένες υπογλωσσιες σταγονες νερου!!! μπορω να σου στειλω πμ αν θες περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...