Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργική ρινίτιδα


Recommended Posts

Μετά απο μια ίωση με πυρετό και όλα τα σχετικά μας έμεινε το μπούκωμα στη μύτη

έχει 12μέρες με μπούκωμα το κοριτσάκι μου και την πιανει δύσπνοια κυρίως όταν τρώει

προχ8ες την πηγα στο γιατρό μου λέει μόνο με ορο 8α φύγει το μπούκωμα

αλλά σήμερα τον πήρα τηλ , του είπα πόσες μέρες έχει και τότε μου είπε οτι δεν εξηγείτε τοσες μέρες και ότι μάλλον είναι αλλεργική ρινίτιδα

μας έδωσε σταγόνες zirtek

 

πείτε μου λίγο τι πρέπει να προσέχω τώρα?

πχ υγρασία μέσα στο σπίτι?δηλ έβαζα καμμια πετσέτα βρεγμένη στο καλοριφέρ για να μην είναι ξηρό το περιβάλλον

, κανει για τη ρινίτιδα?

μπορώ να την βγάζω έξω ή όχι μην κρυώσει χειρότερα?

 

και με τις σταγόνες αυτές ξέρει κμμια αν και σε πόσες μέρες 8α συνέλθει?

μου είπαν οτι φέρνουν υπνηλία , ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eχω πολλα χρονια αλλεργικη ρινιτιδα κι εχω παρατηρησει τα εξης. Ο ξηρος αερας μεσα στο σπιτι χειροτερευει την κατασταση. Ο καθαρος αερας εξω κανει παρα πολυ καλο, βοηθαει την αναπνοη, εξαφανιζεται το μπουκωμα. Για το ζιρτεκ ξερω οτι εχει κορτιζονη, δεν το πηρα ποτε. Ειναι δυσκολη η αλλεργικη ρινιτιδα, ελπιζω να ειναι περαστικο, και οχι μακροχρονιο!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το κοριτσάκι μου είναι 15 μηνών

 

είχα κι εγώ αλλεργική ρινίτιδα η οποία εξαφανίστηκε στην εφηβεία, πιθανόν κληρονομικό !!!

αλλά ο γιατρός μου είπε μάλλον αλλεργία

 

δηλαδή μπορώ να βγαίνουμε έξω ? φοβάμαι να την βγάλω μη γίνει χειρότερα:(

απο εμενα δε θυμάμαι τίποτα, ούτε τι έπινα , ούτε συμπεριφορά κατα την διαρκεια που με έπιανε,δηλ τι με βοηθούσε και τί όχι !

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χρονια αλλεργικα ρινιτιδα για 11 χρονια. Οι γονεις μου με ετρεχαν στους αλλεργιολογους. Τελικα βγηκε σωστος ο τελευταιος που ειπε οτι θα μου περασει μολις σταματησει η αναπτυξη μου, δηλαδη περιπου 18 ετών.

 

Συμπτωματα: μπουκωμα ολους τους μηνες, ακομη και τους καλοκαιρινους, μυξες, ευαισθησια σε κρυωματα ακομη και τα καλοκαιρι. Αρχισα να αναπνεω απο τη μυτη μετα τα 20, γιατι ειχα συνηθισει απο το στομα και δεν μπορουσα να το κοψω.

 

Αντιμετωπιση: Σπρει απο τη μυτη, δεν θυμαμαι ποιο, παντως οχι οτριβιν, ενεσεις κορτιζονης περιοδικα 2 φορες το χρονο ανοιξη κ φθινοπωρο που χειροτερευε η κατασταση.

 

Με βοηθουσε στις εξαρσεις να παιρνω ανασες πανω απο κατσαρολα που βραζει, δηλαδη κατι σαν τον υγραντηρα, να βγαινω εξω, να κανω βουτιες πολλες το καλοκαιρι για να καθαριζει η μυτη μου (κατι σαν τις πλυσεις με θαλασσινο νερο που υπαρχουν τωρα στα φαρμακεια), τα χαμομηλια, οι φρεσκοι χυμοι, η ενυδατωση γενικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά απο μια ίωση με πυρετό και όλα τα σχετικά μας έμεινε το μπούκωμα στη μύτη

έχει 12μέρες με μπούκωμα το κοριτσάκι μου και την πιανει δύσπνοια κυρίως όταν τρώει

προχ8ες την πηγα στο γιατρό μου λέει μόνο με ορο 8α φύγει το μπούκωμα

αλλά σήμερα τον πήρα τηλ , του είπα πόσες μέρες έχει και τότε μου είπε οτι δεν εξηγείτε τοσες μέρες και ότι μάλλον είναι αλλεργική ρινίτιδα

μας έδωσε σταγόνες zirtek

 

πείτε μου λίγο τι πρέπει να προσέχω τώρα?

πχ υγρασία μέσα στο σπίτι?δηλ έβαζα καμμια πετσέτα βρεγμένη στο καλοριφέρ για να μην είναι ξηρό το περιβάλλον

, κανει για τη ρινίτιδα?

μπορώ να την βγάζω έξω ή όχι μην κρυώσει χειρότερα?

 

και με τις σταγόνες αυτές ξέρει κμμια αν και σε πόσες μέρες 8α συνέλθει?

μου είπαν οτι φέρνουν υπνηλία , ισχύει ?

 

Κορίτσι μου καλησπέρα,

θα σου πω εγώ τι έκανα και απαλάχτηκα και απο μπουκώματα και από ιώσεις και από αυτές τις αλλεργικές ρινίτιδες του γιου μου...

φυσιολογικό ορό στη μυτούλα...

όταν είναι μπουκωμένος κάθε δυο ώρες πλύσεις στην μύτη όχι με σπρέυ του εμπορίου όχι με τις αμπουλίτσες αλλά απλό ορό από φαρμακείο και μεγάλη σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται) και το παιδί σε όρθια θέση.... μέσα σε 2 μέρες είναι καλά.

όταν είναι καλά συνεχίζω πλύσεις καθημερινά στο μπανάκι του που κάνουμε και τη μυτούλα.... θα δεις θα βρεις την υγειά σου!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες το παιδι σε ορθια θεση?δεν θα το καταπιει?να γερνουμε το κεφαλι του στο πλαι?γιατι η αληθεια ειναι πως ξαπλωμενος πια (ειναι 7 μηνων)παλι καταπινει τον ορο ενω παλια εβγαινε απο το αλλο ρουθουνι....

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι γιατι?γιατι εβγαινε ο ορος ?η γιατρος μου ειχε δειξει πως να τον κραταω στο πλαι και να ριχνω τον ορο με πιεση ωστε να βγαινει απο το αλλο ρουθουνι μαζι με τις μυξες...και μαλιστα την αμπουλα μου ειπε να τη βαζω πριν σε ζεστο νερο ωστε να ειναι χλιαρη κ να μην ενοχλει τοσο το παιδι .ομως τωρα ο μιχαηλ τιναζει το κεφαλι του πισω με αποτελεσμα να τα καταπινει:(.γι αυτο ρωταω για την ορθια σταση μηπως βοηθα στο να βγαινει πιο σωστα απο το αλλο ρουθουνι:wink:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο δικος μας γιάτρός είπε καθόλου πίεση και μόνο αμπούλες ορό

εγώ βέβαια πήρα και σε σπρέυ ορο μήπως την βοηθήσω

 

μπορώ να πω οτι μετά απο 2 μέρες που ήπιε zirtek σταματήσανε οι μυξούλες αλλά την βλέπω να ζορίζεται ώρες ώρες ,σαν δύσπνοια και ακουω και αυτό το χουρχουρήτο θαρρείς δεν ξέρω κι εγώ τι έχει στη μύτη:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...