Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήκος μηριαίου οστού..


Recommended Posts

Είμαι στην 34 εβδομάδα.την δευτέρα έκανα υπέρηχο και παρατήρησα ανωμαλία στις τιμές.Το μωρό μου ήταν 1930 γραμμάρια με την ανάπτυξη του να αντιστοιχεί για τα περισσότερα στην 33 εβδομάδα(το ξέραμε απ'την αρχή πως έβγαινε πάντα 1 εβδομάδα μικρότερο)εκτός του μηριαίου που αντιστοιχούσε στην 30 εβδομάδα(58 mm).Δεν ήταν η πρώτη φορά που παρατηρούσα απόκλιση.Μιά από αυτές τις φορές ρώτησα τον γιατρό μου αν το μωρό μου θα είναι κοντοπόδαρο.Γέλασε και μου είπε "Ε,θα χρειαστείς λίγο μεγαλύτερη προίκα για να την παντρέψεις".Μέτα έκλεισε το θέμα με ένα λιτό "όλα πάνε καλά".Σημειωτέον πως έχω κάνει αμνιοπαρακέντηση και όλα έδειξαν φυσιολογικά.Όμως ανησυχώ πραγματικά και ντρέπομαι να ρωτήσω.Διάβασα και όλα αυτά περί ασύμμετρης ανάπτυξης και αχονδροπλασίας και ενώ υποτίθεται πως έχω ισχυρές άμυνες για τον πανικό που σπέρνει το ίντερνετ τα έχω παίξει.Πλησιάζει και η γέννα....Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;:shock:

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω περασα λιγο ενα αγχος με τον μικρο γι αυτον τον λογο δεν θυμαμαι τι αποκλιση σε εβδομαδες ειχε αλλα τελικα χαζομαρα μου και μονο που το σκεφτομουν,ια χαρα παιδαρος βγηκε ο μικρος μου οχι να το παινευτω :-)

 

μην το σκεφτεσαι καν με το καλο γερη και δυνατη και για γαμπρο μην ψαχνεις εμεις!!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω περασα λιγο ενα αγχος με τον μικρο γι αυτον τον λογο δεν θυμαμαι τι αποκλιση σε εβδομαδες ειχε αλλα τελικα χαζομαρα μου και μονο που το σκεφτομουν,ια χαρα παιδαρος βγηκε ο μικρος μου οχι να το παινευτω :-)

 

μην το σκεφτεσαι καν με το καλο γερη και δυνατη και για γαμπρο μην ψαχνεις εμεις!!!!!

Σέυχάριστώ Μαράκι.Να τον χαίρεσαι τον παίδαρο....Ευχαριστούμε και για την πρόταση..Μα άμα την δεις και στον υπέρηχο δεν θα το μετανοιώσεις ..Μας την ζητάνε και από άλλες χώρες να σκεφτείς....:D:D:p

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τζάμπα αγχώνεσαι, αν υπήρχε θέμα θα σου το έλεγε ο γιατρός σου, τελικά ποτέ δεν σε αφήνουν χωρίς να σε ενημερώσουν για κάτι σημαντικό.

Η αδελφή μου που είχε δίδυμα είχε τέτοιο θέμα με τα πόδια πραγματικά όμως και τις το είχαν πει οι γιατροί για να το ξέρει. Μάλιστα της είπαν ότι οφειλόταν στο γεγονός ότι δεν είχαν χώρο τα μωρά στην κοιλιά και αφού γεννηθούν σιγά σιγά τα πόδια θα έρθουν στο φυσιολογικό τους μέγεθος. Αν τα δεις δεν καταλαβαίνεις κάτι για κοντά πόδια και εκτός αυτού σιγά σιγά γίνεται και αυτό που τους είπαν.

Με το καλό η μπεμπούλα σου και άσε το άγχος :D

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ετσι ητανε,,,και ηταν και αγορι,,,ο μηρος ηταν στην κατωτατη κλιμακα

γεννηθηκε στην 39 2400 και 46 εκ,,,ειναι ζωηρος δεν σου λεω τιποτα, τωρα 17 μηνων, και πανεξυπνος,,,ειναι 11 κιλα και 82 ποντους,,,αν και μου φαινεται οτι αναλογικα ο κορμος ειναι ελαφρως πιο μακρυς απο τον μηρο, ο αντρας μου μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη κι οτι δεν ισχυει,,εγω τον βλεπω ελαφρως κοντοποδαρο,,,το ποδι ολοισιο με τετρακεφαλους αναπτυγμενους αλλα αναλογικα μια ιδεα πιο κοντο απο τον κορμο,,,

 

για ποδοσφαιριστή τον κοβω ολη μερα κλωτσαει μια μπαλα

 

γερα να ειναι,,με το καλο η μπεμπα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tot72,μην ανησυχεις καθολου ολα καλα θα πανε!εμενα μου εβγαινε 4 εβδομαδες μικροτερο το μηριαιο κ μου ειχε πει η γιατρος μου οτι ειναι φυσιολογικο μιας και εμεις οι γονεις του δεν ειμαστε 2 μετρα!!!μου ειχε πει ναμην αγχωνομαι το πολυ πολυ να τον γραψω μπασκετ!!!γεννηθηκε ο κουκλος μου 47 ποντους και 3.070 κιλα!τωρα να τον δεις πως εχει μεγαλωσει...ολοκληροςαντρακλας 56 ημερων ειναι!!!!!!

dtk3p2.png?Ux8WMLPm
Link to comment
Share on other sites

βλεπω το αγχος αυτο ποτε δεν φευγει!!!!!!;);)

λοιποοοοοον οι μετρησεις των υπερηχων ειναιστατιστικα μοντελα!!!πραγμα το οποιο σημαινει οτι υπαρχει αποκλιση!!οποτε μπορει σημερα να βγει ετσι η μετρηση κ αυριο αλλιως!!!

αααααααααααααααααα κ εκτος αυτου ποιος ειπε οτι μεγαλωνουν ολα με τον ιδιο ρυθμο!!!ακομα κ τα νυχια των χεριων μεγαλωνουν πιο γρηγορα απο των ποδιων!!!!!;););););)

μην αγχωνεσαι κ με το καλο το κουτσουνακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 34 εβδομάδα.την δευτέρα έκανα υπέρηχο και παρατήρησα ανωμαλία στις τιμές.Το μωρό μου ήταν 1930 γραμμάρια με την ανάπτυξη του να αντιστοιχεί για τα περισσότερα στην 33 εβδομάδα(το ξέραμε απ'την αρχή πως έβγαινε πάντα 1 εβδομάδα μικρότερο)εκτός του μηριαίου που αντιστοιχούσε στην 30 εβδομάδα(58 mm).Δεν ήταν η πρώτη φορά που παρατηρούσα απόκλιση.Μιά από αυτές τις φορές ρώτησα τον γιατρό μου αν το μωρό μου θα είναι κοντοπόδαρο.Γέλασε και μου είπε "Ε,θα χρειαστείς λίγο μεγαλύτερη προίκα για να την παντρέψεις".Μέτα έκλεισε το θέμα με ένα λιτό "όλα πάνε καλά".Σημειωτέον πως έχω κάνει αμνιοπαρακέντηση και όλα έδειξαν φυσιολογικά.Όμως ανησυχώ πραγματικά και ντρέπομαι να ρωτήσω.Διάβασα και όλα αυτά περί ασύμμετρης ανάπτυξης και αχονδροπλασίας και ενώ υποτίθεται πως έχω ισχυρές άμυνες για τον πανικό που σπέρνει το ίντερνετ τα έχω παίξει.Πλησιάζει και η γέννα....Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;:shock:

 

Tot72 κι εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και με προβληματίζει...Στην τελευταία μέτρηση ήμουν στην 33w2d, το βάρος αντιστοιχούσε στην 32w1d και το μηριαίο στην 31w1d. Ο γιατρός δεν έκανε κάποιο σχόλιο και είπε ότι όλες οι μετρήσεις είναι πολύ καλές. Σημειωτέον ότι εγώ είμαι ψηλή (1.76).

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το άγχος ποτέ δεν φεύγει!!!Αλλά δεν μπορώ να πω...με ξεαγχώσατε αρκετά.Μαρία1984 κι εγώ είμαι γύρω στο 1,70 γι αυτό μου κάνει εντύπωση.Ειλικρινά αν δεν είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση θα είχα χ:rolleyes:.τει εντελώς.Την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον γιατρό μου,μιας και μπαίνω στον μήνα μου.Αν δω τίποτα περίεργα νούμερα πάλι, θα αφήσω στην άκρη ντροπές και τα φλεγματικά και θα τον φάω στις ερωτήσεις.Κάτι που με καθησυχάζει είναι πως κι εγώ και οι ανηψιές μου γεννηθήκαμε κοντά στα 2,5 με 2,8 κιλά.Η ασυμμετρία με χαλάει περισσότερο.Αλλά για να λένε όλοι πως δεν σημαίνει τίποτα ε του π....

δεν θα σημαίνει ,ε;Κατά τ'άλλα σε όλες να χαίρεστε τα κουκλιά σας..Αν και η δικιά μου θα ναι πιόοοο....:mrgreen::mrgreen:

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tot72 πήγες στον γιατρό; Τι σου είπε;

Καλημέρα:) Πήγα εχθές.Το μωρό είναι 2300 περίπου.Ο γιατρός μου είπε πως πάμε πολύ καλά και πως όλα δείχνουν φυσιολογικά.Φυσικά παρατήρησα πως το μηριαίο έδειχνε αντίστοιχο 32 εβδομάδων,ενω το κεφάλι 34 και το βάρος 37.Αλλά μου είπε πως όλα είναι νορμάλ και πως προχωράμε πολύ καλά και.....κώλωσα να ρωτήσω.Το μόνο που τον προβλημάτισε πολύ λίγο είναι μια περίδεση γύρω απ'τον λαιμό και το γεγονός πως έρχεται με το κεφάλι μεν αλλά ανάποδα.Με την πλάτη στην σπονδυλική μου στήλη.Όταν όμως εξέτασε τον τράχηλο(:evil::evil::evil::evil::evil:)και είδε πως έχει μαλακώσει και ανοίξει αρκετά είπε πως θα έχουμε πιθανότατα εύκολο τοκετό και γρήγορα.Όπως αντιλαμβάνεσαι έκατσα σαν την κότα και δεν είπα κουβέντα γιατί φοβήθηκα την ρετσινιά της υστέρως.Προσπαθώ να σκέφτομαι όσο πιο θετικά γίνεται.Φοβάμαι τόσα πράγματα(τον τοκετό,το να γεννηθεί το μωρό υγιές και να μην συμβεί κάτι,να είναι ο άντρας μου παρών γιατί δουλεύει τα ΣΚ).Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:) Πήγα εχθές.Το μωρό είναι 2300 περίπου.Ο γιατρός μου είπε πως πάμε πολύ καλά και πως όλα δείχνουν φυσιολογικά.Φυσικά παρατήρησα πως το μηριαίο έδειχνε αντίστοιχο 32 εβδομάδων,ενω το κεφάλι 34 και το βάρος 37.Αλλά μου είπε πως όλα είναι νορμάλ και πως προχωράμε πολύ καλά και.....κώλωσα να ρωτήσω.Το μόνο που τον προβλημάτισε πολύ λίγο είναι μια περίδεση γύρω απ'τον λαιμό και το γεγονός πως έρχεται με το κεφάλι μεν αλλά ανάποδα.Με την πλάτη στην σπονδυλική μου στήλη.Όταν όμως εξέτασε τον τράχηλο(:evil::evil::evil::evil::evil:)και είδε πως έχει μαλακώσει και ανοίξει αρκετά είπε πως θα έχουμε πιθανότατα εύκολο τοκετό και γρήγορα.Όπως αντιλαμβάνεσαι έκατσα σαν την κότα και δεν είπα κουβέντα γιατί φοβήθηκα την ρετσινιά της υστέρως.Προσπαθώ να σκέφτομαι όσο πιο θετικά γίνεται.Φοβάμαι τόσα πράγματα(τον τοκετό,το να γεννηθεί το μωρό υγιές και να μην συμβεί κάτι,να είναι ο άντρας μου παρών γιατί δουλεύει τα ΣΚ).Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας.

 

 

Καλημέρα! Μάλλον τσάμπα ανησυχούμε! Έχω καταλάβει ότι οι γιατροί μας αγχώνουν ούτως ή άλλως για ψύλλου πήδημα, οπότε αν το μήκος του μηριαίου ήταν προβληματικό, είμαι σίγουρη ότι θα μας είχαν τρομοκρατήσει!!!

Σχετικά με την περίδεση και την θέση του εμβρύου, γιατί σε προβληματίζει; Έκανε καμία νύξη για καισαρική ο γιατρός;

Αχ, εμένα ακόμη δεν μου έχει κάνει εξέταση τραχήλου, αλλά όταν θα ξαναπάω μάλλον θα το βιώσω κι εγώ! Έχω ακούσει ότι είναι χάλια:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε πως πάμε πολύ καλά και πως όλα δείχνουν φυσιολογικά.Φυσικά παρατήρησα πως το μηριαίο έδειχνε αντίστοιχο 32 εβδομάδων,ενω το κεφάλι 34 και το βάρος 37.Αλλά μου είπε πως όλα είναι νορμάλ και πως προχωράμε πολύ καλά και.....κώλωσα να ρωτήσω.

Κι εμένα έτσι έβγαιναν οι μετρήσεις, αλλά τελικά όλα καλά. Ειδικά όταν έκανα την αμνιοπαρακέντηση που έκαναν περισσότερες μετρήσεις από τις συνηθισμένες, καμία σχεδόν δεν ήταν στο μέσο, άλλες ήταν πάνω, άλλες κάτω και μερικές εκτός ορίων! Ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε "δεν έχουν σημασία αυτά" και να μην ανησυχώ. Εγώ βέβαια ανησυχούσα, αλλά τελικά είχε δίκιο ο γιατρός :rolleyes:

 

Είμαι σίγουρη ότι αν υπήρχε πρόβλημα θα στο είχε πει. Οι έλληνες γυναικολόγοι δεν παίρνουν ρίσκα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μην ανησυχείς...αφού στο λέει κι ο γιατρός σου όλα καλά θα πάνε... εμένα και τα δυο μου παιδάκια έβγαιναν πάντα μια με δύο βδομάδες πιο μεγάλα...έπρεπε όμως να με δεις όταν στην 38 εβδομάδα όλα έβγαιναν 38-40 και το κεφάλι 41η...στο δεύτερο δε... έβγαινε εκτός ορίων μέτρησης...

 

ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά...όλα είναι στατιστικές μετρήσεις...οι γιατροί ξέρουν και συνεκτιμούν διάφορους παράγοντες και όχι μόνο τα απόλυτα νούμερα...

 

με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μάλλον τσάμπα ανησυχούμε! Έχω καταλάβει ότι οι γιατροί μας αγχώνουν ούτως ή άλλως για ψύλλου πήδημα, οπότε αν το μήκος του μηριαίου ήταν προβληματικό, είμαι σίγουρη ότι θα μας είχαν τρομοκρατήσει!!!

Σχετικά με την περίδεση και την θέση του εμβρύου, γιατί σε προβληματίζει; Έκανε καμία νύξη για καισαρική ο γιατρός;

Αχ, εμένα ακόμη δεν μου έχει κάνει εξέταση τραχήλου, αλλά όταν θα ξαναπάω μάλλον θα το βιώσω κι εγώ! Έχω ακούσει ότι είναι χάλια:shock:

Έχει γίνει λόγος για καισαρική γιατί είχα 11 βαθμούς μυωπίας και αποκόλληση υαλοειδούς.Έχω κάνει λέιζερ.Ο οφθαλμίατρος μου έδωσε το οκ αν ο τοκετός δείξει πως εξελίσεται καλά.Για την θέση του μωρού ο γιατρός μου είπε πως είναι πιο δύσκολη και πως η περιτύλιξη θα μας απασχολήσει αν ο λώρος είναι κοντός.Δεν μου πε κάτι για καισαρική γι 'αυτούς τους λόγους.Αύριο έχω ξανά ραντεβού.Ελπίζω κάτι να 'χει αλλάξει.Η εξέταση τραχήλου είναι ενοχλητική.Έχεις συνηθίσει με τους υπερήχους να μην πονάς και σου ρχεται κάπως.Τίποτα το ανυπόφορο βέβαια,έτσι;Πιο πολύ για την γκρίνια.Κατά τ'άλλα σήμερα κλωτσάει χαμηλά και τα χω χρειαστεί.Δεν γίνεται να κοιμηθώ ,να ξυπνήσω και να 'χω γεννήσει φυσιολογικά;Ε;Πως πας;Εύχομαι όλα καλά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Έπειτα απο πολύ καιρό βρήκα το θάρρος ( επειδή ακόμη κλαίω καθέ φόρα που τα σκέφτομαι) να σας περιγράψω τη δίκη μου περιπτωση ελπιζοντας πως θα βοηθήσω καποιες μαμάδες και κυρίως αγεννητες ψυχουλες.

Η δίκη μου αυχενική (11 εβδομαδων) ηταν ενα εξωπραγματικό νουμερο 6,3! Η pap a άσχημο νουμερο άλλα οπώς μου ανέφερε ο γιατρος (πιστοποιημενος και με μεγαλη εμπειρια)το συστημα με μια τόσο υψηλη αυχενική δεν την λαμβάνει υπ, όψιν.η πρωτη απάντηση του γιατρου ηταν 70% να πρεπει να ρίξω το μωρο μου ( σύνδρομο turner, οχι down γιατί είχε ρινικό οστό. Δε θα περιγράψω καθόλου την ψυχολογία μου γιατί θέλω να παραμείνω στα γεγονότα ώστε να μην φλυαρω. Καναμε τροφοβλάστη και σε δυο μέρες βγήκε ο απλός καρυότυπος.φυσιολογικός....ο γιατρός δεν εφησυχαστηκε μου τόνισε πως εχουμε πολύ δρόμο μπροστά και ξεκίνησε η συζήτηση μαζί με την διευθύντρια του αντιστοίχου εργαστηριου για το τι ειδους περαιτερω εξετάσεις πρεπει να κάνουμε. Εν τω μετάξυ με έβλεπε ανα βδομάδα με έστειλε και σε άλλο γιατρό έδειξα και εγώ τις εξετάσεις αλλου άλλα όλοι καταληγαν πως η θεση του εμβρυου ηταν σωστη, δεν υπήρχε περιθώριο λάθους και τα πραγματα ηταν δύσκολα. Η αυχενική αρχισε να υποχωρεί και σε τρεις εβδομαδες είχε ερθει σχεδόν στα φυσιολογικά επίπεδα.

Η απόφαση ( τελικά αποδείχθηκε λάθος) ηταν μοριακός καρυότυπος υψηλής ανάλυσης και όχι χαμηλής. Τα αποτελέσματα μετα απο 15 ημερες, μικρό έλλειψη σε κάποιο γονίδιο άγνωστης κλινικής σημασίας καθως εχει παρατηρηθεί σε φυσιολογικά παιδια άλλα και παιδια με σωματικη και πνευματικη καθυστερηση. Η γνώμη της διευθύντριας να προχωρήσουμε σε dna ανάλυση των γονιών ώστε αν το έχουμε και εμείς πιθανόν να είναι ενα φυσιολογικό έμβρυο, διαφορετικά είναι ενα de novo εύρημα που θα την προβλημάτιζε πολύ. Ο γιατρός συνέχισε να με παρακολουθεί στενά μαζί και με αλλους ειδικούς χωρίς κανένα υπερηχογραφικό εύρημα. Η απόφαση έπρεπε να παρθεί απο εμας. Τελικά δεν προχωρήσαμε σε καμια περαιτέρω εξέταση φοβούμενοι την πιθανότητα του de novo ευρήματος και του αδιεξόδου που θα φταναμε. Πως να σκοτώσεις μια ψυχη η όποια δείχνει φυσιολογικοτατη αλλά ίσως να έχει πρόβλημα;φτάσαμε στη β επίπεδου φυσιολογική, ο Υπερηχος καρδιάς φυσιολογικός. Απο εκεί και πέρα ξεκίνησε νεος γολγοθας καθώς το μηριαιο οστο του μωρου ηταν στα κατώτατα φυσιολογικά και ενίοτε εκτός ορίων. Τον 7ο μηνά ο γιατρός μας μίλησε για πιθανη αχονδροπλασια και άλλα σκελετικά συνδρομα. Απορριψαμε καθέ σκέψη για περαιτέρω εξετάσεις λόγω της απόφασης μας να κρατήσουμε το μωρο.έπειτα ξεκίνησε η υπολειπόμενη αναπτυξη ( iugr), το μωρο ηταν ελλιποβαρες και καποιες μετρήσεις έκτος ορίων. Να σημείωσω οτι ο γιατρός με έβλεπε καθέ εβδομαδα σχεδόν και μετράνε το μωρο σχεδόν παντα.τελικά γεννησα (τη επομενη μερα βεβαια που γεννησα εκδηλωσα h1n1) στις 34 εβδομαδες ενα αγοράκι 1475 γρ υγιέστατο που νοσηλεύτηκε στη Μενν 24 βραδιά, 25 ατέλειωτες ημερες πόνου αγωνία και κλάματος ( χρειάστηκε μετάγγιση, είχε 14 ημερες ίκτερο σε επίπεδο οριακό για αφμ) αλλα που πήρε γρηγορα το βαρος του και απο τριων μηνων δεν υπολειποταν σε τιποτα απο τα αλλα μωρα και που μέχρι σήμερα είναι στο μέσο ορο των διορθωμενων καμπυλων ανάπτυξης. Για αυτό ευχαριστώ το θεό που μου έδωσε δυναμη να προχωρησω να πάρω τη σωστη απόφαση και αυτη την στιγμή να έχω δίπλα μου πραγματικα ενα πανέμορφο μωρο ( οπώς λένε οι αγνωστοι στο δρομο που μας συναντάνε στη βόλτα μας) και κυρίως πόλυ χαμογελαστό παρα τα Όσα πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...