Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιεδρικο αποστημα - συριγγιο


Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες εγχειρήστηκε το μωρό μου για περιεδρικό απόστημα - συρίγγιο. Τώρα το άγχος μου είναι να μην ξαναεμφανιστεί γιατί τότε ........ θα ψάξουμε για κάτι άλλο. Στο internet αυτό το κάτι άλλο είναι πολλά και όχι ότι καλύτερο να σου τύχει. Τώρα είναι 5 μηνών και κάθε μέρα ψάχνω μήπως έχει βγει σε κάποιο άλλο σημείο. Το μεγαλύτερο ζόρι είναι ότι εδώ στη Ρόδο, αν και έχουμε νοσοκομείο μεγάλο, είναι να μην πέσεις στα χέρια τους. Εκτός από το φακελάκι, η συμπεριφορά των γιατρών είναι απαράδεκτη. Γιατί υπάρχουν τα περιφερειακά νοσοκομεία τελικά? Μάλλον μόνο για να τα παίρνουν κάποιοι γιατροί! Πήγαμε στο Παίδων Αγ.Σοφία και εκεί μας φέρθηκαν λες και οι γιατροί ήταν μόνο για εμάς. Φιλικοί, καλοί, άριστοι επιστήμονες. Και μετά πάλι πίσω, στο σύστημα του φακέλου. Αν δεν δώσεις, χάθηκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Που το ειχε το συριγγιο το μωρο σου?

Εγω το εμφανησα στα 3 στα ουλα μου και μου το χειρουργησαν!

Δεν ξαναεμφανηστηκε!

Απο τι συμβαινει?

Εσυ που μπηκες στη διαδικασια εχεις ψαξει ειναι κληρονομικο υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει?

Σου ευχομαι περαστικα και σιδερενιο και αυτο να ειναι το τελευταιο που περασατε να μην στεναχωριεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Το συρίγγιο το έβγαλε το μωρό μου στον ποπό του. Δεν μας είπαν τίποτα για κληρονομικότητα. Ρώτησα στις οικογένειες μας, αλλά κανείς δεν είχε βγάλει κάτι τέτοιο. Σε ευχαριστώ για το κουράγιο, αλλά φοβάμαι........ Το συρίγγιο δημιουργείται από μόλυνση στο έντερο (κανείς δεν ξέρει να μου πει πως μολύνθηκε) και για αποβάλλει ο οργανισμός την μόλυνση αυτή δημιουργεί μια άλλη οδό (κάτι σαν ένα μικρό σωληνάκι) το οποίο εκεί μαζεύει πύον. Αυτό που κάνουν είναι ότι τον ανοίγουν και καίνε αυτή την οδό για να φεύγουν τα κακά από τον ποπό του και να μην μαζεύεται πύον. Είναι τόσο μικρός και φοβάμαι αν ήταν όλα περαστικά, γιατί υπάρχει

μεγάλη πιθανότητα να του ξαναβγεί σε άλλο σημείο, στο ποπαδάκι του και πάλι. Αν βγει πάλι τότε θα πρέπει να ψαχτούμε αν έχει κάποιο είδος καρκίνου ή κάποια άλλη νόσο (μόνο που το λέω στεναχωριέμαι).

Link to comment
Share on other sites

surfmom καλημέρα,

 

το παιδάκι μιας φίλης μου είχε το ίδιο θέμα με εσάς, του το αφαίρεσαν χειρουργικά (πριν από 1 χρόνο περίπου) και από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα!

 

Μην ανησυχείς... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

surfmom καλησπερα. μια φιλη μου ετοιμαζεται να παει θεσσαλονικη για να κανει την ιδια επεμβαση με του μωρου σου στο αγορακι της που ειναι 4 μηνων και κατι. ειμαστε κ εμεις απο ροδο. πως ειναι το μωρο σου? πως λεγαν τον γιατρο σας?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές μητέρες

 

Το περιεδρικό απόστημα οφείλεται σε εντερικά βακτηρίδια που εισέρχονται από τον αυλό του εντέρου στις εντερικές κρύπτες των αδένων του πρωκτικού σωλήνα. Η φλεγμονή προβάλλει στο γύρω δέρμα και αρκετά συχνά παροχετεύεται αυτόματα με ρήξη της οροφής του αποστήματος. Το χειρουργικό αξίωμα της παροχέτευσης κάθε αποστήματος έχει μεγάλη σημασία και στην πάθηση αυτή και ιδιαίτερα για την αποφυγή της επιπλοκής του συριγγίου. Η χρόνια αντιβιοτική αγωγή δίνει την ευκαιρία στο απόστημα να αναπτύξει οδό επικοινωνίας με τον εντερικό σωλήνα με αποτέλεσμα τη δημιουργία εντεροδερματικού συριγγίου που δεν θεραπεύεται αυτόματα. Η χειρουργική διάνοιξη του συριγγίου επιτρέπει την επούλωση κατά δεύτερο σκοπό δίνοντας λύση στο πρόβλημα.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα αγοράκι 5,5 μηνών. Μας εμφάνισε ένα σπυράκι όταν ήταν 20 περίπου ημερών. Η διάγνωση ήταν "περιεδρικό συρίγγιο". Ωστόσο όμως το σπυράκι αυτό δεν έιναι ορατό συνέχεια. Γεμίζει, αδειάζει και εμφανίζεται ξανά. Υπάρχει περίπτωση να μην ειναι συρίγγιο ή γεμίζει απο μέσα; Η χειρουργική επέμβαση θεωρείται μόνιμη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μαρια-Ρόδος

 

Το μόρφωμα που περιγράφετε ταιριάζει με περιεδρικό συρίγγιο. Αυτό που χρειάζεστε είναι μια απλή κλινική εξέταση από ειδικό παιδοχειρουργό. Σε περίπτωση που πράγματι υπάρχει συρίγγιο η διάνοιξή του με αναισθησία είναι τις περισσότερες φορές θεραπευτική.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
surfmom καλησπερα. μια φιλη μου ετοιμαζεται να παει θεσσαλονικη για να κανει την ιδια επεμβαση με του μωρου σου στο αγορακι της που ειναι 4 μηνων και κατι. ειμαστε κ εμεις απο ροδο. πως ειναι το μωρο σου? πως λεγαν τον γιατρο σας?

Derbybaby καλησπέρα. Το μωρό μου τώρα είναι 10 μηνών και από ότι φαίνεται το θέμα μας έκλεισε με τον ποπάκο του. Εδώ στη Ρόδο, όπως ξέρεις και εσύ έχει μόνο έναν παιδοχειρουργό (κ. Τσικούρης). Για παιδίατρο μη με ρωτάς, μια και έχω πάει σχεδόν σε όλους. Τώρα άνοιξε ιατρείο ο Κεφαλάκης και θα πάω σε αυτόν μια και τον εμπιστεύομαι λόγω εμπειρίας. Εσύ σε ποιον πας? Το μωράκι της φίλης σου ΟΚ τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μαρία - Ρόδος

Τα ίδια συμπτώματα είχε και το δικό μου μωρό. Και εμείς μένουμε Ρόδο. Αρχικά η παιδίατρος μας είχε πει για αντιμετώπιση με αντιβίωση και "πίστευε" ότι έτσι θα φύγει. Η αγωγή ήταν για 1 μήνα. Επειδή ο μικρούλης μου ήταν 4 μηνών τότε, δεν ήθελα να πάρει αντιβίωση άδικα. Πήγα στο Νοσοκομείο της Ρόδου στον Παιδοχειρουργό και η διάγνωση ήταν περιεδρικό συρίγγιο. Μας έδωσε αντιβίωση και για 2 ημέρες του έσκιζε το "σπυράκι" και με σύριγγα του έκανε πλύσεις με ορό και μπενταντίν. Το μωρό να σπαράζει στο κλάμα και τη δεύτερη μέρα, ρώτησα τον γιατρό, αν δεν περάσει τι κάνουμε. Μου είπε για επέμβαση, αλλά δεν γινότανε στη Ρόδο και καλύτερα να πηγαίναμε Αθήνα ή Κρήτη. Την ίδια μέρα φύγαμε για το Παίδων Αγ. Σοφία, το οποίο εφημέρευε, μας έκαναν εισαγωγή και την επομένη έγινε η επέμβαση. Την επομένη της επέμβασης πήραμε εξιτήριο και επιστρέψαμε Ρόδο. Πηγαίναμε στο νοσοκομείο κάθε 2 ημέρες για να ελέγχει ο γιατρός ότι όλα τα κάναμε σωστά. Αυτό για 2 βδομάδες και μετά για τις επόμενες 2 βδομάδες, μια φορά την εβδομάδα. Μας είπε ότι αν κλήσει σωστά η πληγή, τότε δεν θα ξαναεμφανιστεί.

Εσείς σε τι φάση είστε τώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

exo ena agoraki.stis 28 imeres meta tin gennisi tou emfanise periedriko apostima kai xeirourgithike sto gennimata stin thessaloniki. meta apo deka meres to ksanapiga giati to pion den eixe paroxeteutei kai ksanakaname tin idia epemvasi me lastixaki. simera to moro einai 4 minon kai kata tin allagi tis panas paratirisa se allo simio sto popo tou na dimiourgite flegmoni i opoia den deixnei na ekselisete. tora einai me antiviosi meta apo odigia tis paidiatrou. den eimai sigouri an tha antimetopistei me ayton ton tropo. to piga se paidoxeirourgo stin athina kai mou eipe na perimeno alla apo to agxos mou otan to koitao alles fores nomizo oti kseprizetai kai alles oti kokkinizei.den iparxei skliria.anisixo gia tin aitia tis epanemfanisis tou.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...